JAK PRZEŻYĆ I PROSPEROWAĆ
POMIMO PAŃSTWA, SOCJALIZMU I KRYZYSU

Metale szlachetne


Aktualne ceny spot, 24h
1 oz = 31.1 g

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]


[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

Indeks akcji złota HUI, 6m
[chwilowe problemy w podawaniu indeksu HUI]

Rynki dzisiaj

Archiwa 2GR

Nasi znajomi

Autor: cynik9 - 01.04.14

Marittimo nowym kantonem szwajcarskim

zadecyduje referendum

Inicjatywa Sardynii wyjścia spod zarządu Włoch i EU  i dołączenia do konfederacji szwajcarskiej zaczyna nabierać tempa. Po akceptacji przez rząd Włoch i zgodzie Komisji Europejskiej wypowiedzieć się na ten temat w referendum w połowie maja mają Szwajcarzy. W przypadku pozytywnego wyniku inkorporacja Sardynii do konfederacji szwajcarskiej byłaby pierwszym rozszerzeniem terytorialnym Szwajcarii od 1815 roku kiedy to włączono trzy kantony francusko języczne: Valais, Neuchatel i Genewę.

O ile zostanie przyjęty, nowy kanton Marittimo będzie największym powierzchniowo i ludnościowo kantonem szwajcarskim, zwiększając obszar kraju o mniej więcej połowę oraz populację o ponad 20% do 9 milionów. PKB Szwajcarii rolniczy głównie Marittimo zwiększy stosunkowo nieznacznie – o €33.4 mld.

Sondaże wskazują że zwolennicy i przeciwnicy włączenia Sardynii idą łeb w łeb. Jako pozytyw postrzegany jest potencjał rozwojowy drugiej wielkością wyspy Morza Śródziemnego, zwłaszcza rozwoju przemysłu morskiego i turystyki. Posiadający często domki rekreacyjne w Alpach Szwajcarzy mogą też polubić ideę drugiego domku rekreacyjnego przy ciepłej plaży. Lot z Zurychu do Cagliari nie trwa dłużej niż do Krakowa. Istotny jest też brak bariery językowej; włoski jest już jednym z oficjalnych języków federacji.

Potencjalnych negatywów inkorporacji Marittimo jest jednak również sporo. Przede wszystkim kiepska sytuacja finansowa zbankrutowanej wyspy wymagałaby znacznych federalnych nakładów finansowych aby postawić ją na nogi. Marittimo byłby zdecydowanie najbiedniejszym kantonem, z PKB per capita blisko 3x niższym niż reszta.

Nie pomaga również wymóg Brukseli aby legalni mieszkańcy wyspy mieszkańcy otrzymali z chwilą włączenia wyspy do konfederacji automatycznie paszporty szwajcarskie, zrzekając się unijnych. Antycypacja łatwej drogi do obywatelstwa szwajcarskiego spowodowała znaczną falę emigrantów z innych krajów EU, oczekujących na Sardynii na wynik  referendum. Pomimo wolnego przepływu osób w obrębie EU rząd włoski zmuszony był ograniczyć napływ potencjalnych chętnych do osiedlenia się na wyspie specjalną procedurą kwalifikacyjną. Wymagane w tym celu jest złożenie podania w lokalnej ambasadzie włoskiej oraz zaświadczenie o znajomości języka (włoski, niemiecki lub francuski).

Termin składania podań upływa 25 kwietnia. Więcej informacji na stronie ambasady Italii w Warszawie.

 

——————————-
dodane 2.4.2014:

pa

 

Share

27 komentarzy do: Marittimo nowym kantonem szwajcarskim

 • franek

  W Szwajcarii są obszary włoskojęzyczne (przynajmniej tak to widziałem z autostrady). Myślę, że wielu Włochów z Północy chętnie by się przyłączyło do Szwajcarii, bo mentalnie bliżej im do Szwajcarów niż skorumpowanego, leniwego i mafijnego południa.

 • Dukat

  Co to za nowy kult z tym prima aprilis? trochę to nie pasuje do miejsca, które ma uchodzić za enklawę normalności. P.S. też się dałem nabrać i wcale mnie to nie śmieszy:(

  • jarema

   :D Nic dziwnego, ze cie to nie smieszy w koncu dales sie nabrac ;).

   Tez sie dalem nabrac, ale coz jedynie mozna przelknac “gorzka” pigulke ;)

 • oxo

  Przymominam że Sardynia jest historycznie częścią Krymu.

 • hr-aabia

  … dobre, dobre. Jak się w tym roku nie uda z Sardynią, to może za rok 01.04.2015ym uda się Szwajcarom z pozytywnym wynikiem przyłączyć Zieloną Wyspę ;)

  • fresnel

   Gorzej będzie jak się okaże, że to nie Zielona Wyspa tylko Ruchome Piaski :)

 • tryger

  jak na prima aprilis to znakomity pomysł, tym bardziej że w tym wariactwie coraz trudniej wymyślec cos naprawdę żartownego

 • dude

  TO NA SERIO???? Widziałem na Fb tę inicjatywę, ale myślałem, że to tylko żart.

 • Marek

  Prędzej uwierzyłbym w to, że W UE odbędzie się referendum za ogłoszeniem całej Unii kolejnym szwajcarskim kantonem ;-)

 • Odys syn Laertesa

  No i nie trzeba było “rewolucji” ani “nieoznakowanych” żołnierzy żeby powiększyć swoje terytorium :) Muchy nie trzeba namawiać do miodu

 • hah

  Prima Aprilis?

 • STAN

  Cynik robi sobie raz w roku z nas jaja ,a rząd cały rok na krągło ;-).

 • maciuchz

  to może by tak w PL zrobić takie samo referendum ;)

 • haael

  Prima Aprilis.

 • Jacek

  Szkoda że to tylko 1 kwietnia :)

 • mmm777

  Czyli szwajcarska marynarka wojenna już nie tylko kajaków będzie używała? Super!

 • Pan Rysiek z Gdyni

  Cyniku, a co sądzisz o pomyśle prof. Eurogedonna tj. wypowiedzieć wojnę USA i następnego dnia się poddać i zostać 52 stanem ;). Myślę że takiego przebiegłego planu to nie powstydziłoby się francuskie dowództwo ;)

 • Klackon

  Naprawde uwierzylem w ta wiadomosc! Dopiero po przeczytaniu zalinkowanego niemieckiego artukulu zrozumialem, ze jest ona niestety zbyt piekna zeby byla prawdziwa… :D Pozdrowienia dla Debeta, zycze mu nadal wspanialego humoru :D

 • Franz

  Ktoś tu chyba nabrał się na żart :)

 • Nick (wymagany)

  Tylko dlaczego opublikowane w Prima Aprilis ;-)

 • krz

  A miałem się uczyć niemieckiego :/ Wybrałem angielski i co mi teraz po tym :) Szkoda.

 • kalos kagathos

  Zarabiajac w Szwajcarii ma sie o tyle fajnie,ze kazde wakacje zagraniczne sa tanie. Szwajcarska Sardynia bedzie rownoznaczna z szwajcarskimi cenami,a na to wielu turystow nie bedzie stac …
  Kolejna sprawa,referendum w Sardynii OK,a na Krymie FUJ ?
  Mafia?
  No i ta odlegosc,cyniku. Niezle wybrnales z tym 2-godzinnym lotem ale niech kazdy sam spojrzy na mape,rownie dobrze mozna zrobic to samo referendum na Slasku.

  • wmo

   przecie w teksciorze jezd o zgodzie na referendum Szwajcarii i Italii, a na Krymie tylko jedna strona szczeka na ‘tak’…