Liczenie zysków na Ukrainie

vulture funds robią interes życia

Zdaje się że ofiarnie protestując na Majdanie lud ukraiński osiągnął niezupełnie to co chciał, bo z tym Przemyślem i bronią jądrową to może mała przesada, ale przede wszystkim to na co zasłużył – pełną wolność w końcu i grube zyski.

Nie dla siebie, co prawda, ale to przecież tylko dobrze o nim świadczy. Pełna wolność, przynajmniej od nerwowego oczekiwania uda się czy nie uda, oraz grube zyski stały się udziałem zachodnich spekulantów zaparkowanych w ukraińskich obligacjach. Widząc pogrążający się finansowo bantustan fundusze hedgingowe od kilku lat masowo skupowały jego dług licząc na tłuste zyski. Ukraina była hazardem moralnym od dłuższego czasu – przyznaje szczerze jeden manager – i było dość niepewne czy podatnik za wszystko to zapłaci. Jednak zakład na to że kraj jest „zbyt duży i geopolitycznie ważny aby padł” i że albo Rosja albo zachód i tak go w końcu wybailoutuje okazał się niedoparty. Sam fundusz Franklin Templeton miał w 2013 $7.3 mld w obligacjach ukraińskich.

No i okazuje się teraz że zachodnia spekuła się nie myliła, choć zakład był w równej mierze o Ukrainę co i o Departament Stanu w Waszyngtonie. Obie strony nie zawiodły. Perspektywy niepewnego z początku zakładu znacznie się poprawiły po zainstalowaniu w Kijowie namaszczonego w ambasadzie USA na nowego premiera Jaceniuka. Fenomenalnie natomiast wyglądają odkąd wysiłki Jaceniuka poskutkowały niedawno awaryjnym bailoutem Ukrainy wysokości $18 mld z IMF.

Sam bankier, Jaceniuk jest gwarancją dla bratnich dusz zachodnich że jedyna właściwa dla Ukrainy rzecz krajowi na pewno nie zagrozi – ogłoszenie bankructwa narodowego, repudiacja długów Janukowicza, puszczenie międzynarodowej spekuły w skarpetach, nacjonalizacja uwłaszczonych na majątku narodowym rodzimych oligarchów i zaczęcie od nowa. To byłaby właściwa rzecz do zrobienia. Zreformowany kraj, po ostrej i nieuniknionej recesji, za parę lat stanąłby na własne nogi, patrząc w przyszłość bez jarzma długów starego reżimu. Ale cóż, nie każdy kraj może mieć swojego Orbana.

Deal Jaceniuka z IMF gwarantuje że na Ukrainie nie będzie nawet częściowego przystrzyżenia miedzynarodowej banksterki anulowaniem bądź restrukturyzacją części długów,  coś co widzieliśmy w Grecji. Nie ma też mowy o symbolicznej przynajmniej amputacji majątku oligarchom, co stało się udziałem ich rosyjskich kolegów na Cyprze. Wygląda więc na to że oligarchowie ukraińscy opuszczając Janukowicza całkiem bezinteresownie tego nie uczynili, wyciągając z Cypru cenne wnioski.

W sumie więc za wszystko, stare długi plus nową „pomoc” z IMF która wygląda jedynie na zadatek, beknie ofiarny lud ukraiński. Nie jest zupełnie jasne czy tego akurat domagał się na Majdanie. Głodowe ukraińskie emerytury przycięto mu już i tak o połowę. Teraz kolej na drastyczne zwyżki cen energii i reszty, a to tylko początek „austerity” narzuconej przez IMF. Przyjąć można że Gazprom długo subsydiować Ukrainy też nie będzie, przekazując ewentualnie te obowiązki EU.

Rosja nad spadającym na barki ukraińskiego ludu bailoutem przez IMF też pewnie zanadto płakać nie będzie. Bailout zachodniej spekuły umoczonej na Ukrainie oszczędza jej w końcu nie tylko $15 mld w kosztach własnego bailoutu ale również oznacza bailout banków rosyjskich umoczonych na Ukrainie podobnie jak zachodnie.

Teraz tylko zamiast skorumpowanego Janukowicza wybrać ludowi ukraińskiemu na nowego prezydenta czystą jak łza krasawicę Tymoszenko a można będzie spokojnie zacząć liczyć zyski. Niewykluczone nawet że pojawią się nowe okazje inwestycyjne, zwłaszcza jak krasawica zacznie realizować swoją obietnicę „wybicia 8 mln Rosjan bronią atomową”…

 

.

73 Replies to “Liczenie zysków na Ukrainie”

 1. https://marucha.wordpress.com/2014/04/03/slawa-ukrainie/#more-41048
  Świat zaniemówił z podziwu.

  Bohaterska ukraińska armia nie dała się sprowokować i z heroicznym opanowaniem oraz twarzą zbiorowego wytrawnego pokerzysty, brawurowo, a jednocześnie ze spokojem przypatrywała się jak agresor stopniowo acz sukcesywnie zajmował terytorium państwa, którego konstytucyjnie zobowiązana była bronić.Ale to jeszcze nie koniec. Mijały godziny i dni konfliktu, na najwyższych budynkach i siedzibach ukraińskiej administracji państwowej na Krymie coraz częściej powiewać zaczynały rosyjskie flagi. Oni mimo to w tym swoim bezprzykładnym bohaterstwie trwali tak zuchwale, że nasi obrońcy Westerplatte czy Wizny przewracali się w grobach w poczuciu niewyobrażalnego zażenowania i wstydu.

  Ich rodaków poniżano, bezczeszczono ukraińskie symbole narodowe, hańbiono ich narodowe barwy, a oni ciągle odpowiadali tym niezrównanym stoickim spokojem, który na trwale zapisze się w dziejach świata zaświadczając o poświęceniu i bohaterstwie ukraińskiego narodu i jego armii.

  Sława Ukrainie!!!

  Eskalacja legendarnego ukraińskiego bohaterstwa pomimo upływu tygodni trwa nadal. Dzisiaj Europa i świat wstrzymują oddech, kiedy kolejni patriotyczni straceńcy z armii ukraińskiej oddają broń najeźdźcom, przyjmują obywatelstwo państwa agresora i masowo wstępują w szeregi rosyjskiej armii, udostępniając jej swoje koszary, bazy, porty i okręty wojenne. Prezydent ze strachu oniemiał.

  Czy państwo dysponujące takimi współczesnymi Leonidasami czy Raginisami nie powinno wzbogacić natychmiast grona członków NATO? Czy wspólnota międzynarodowa nie powinna z poświęceniem bronić prawa tego wspaniałego narodu do państwowości trwającej całe wieki?

  Zaręczam, że oni, kiedy poczują siłę i to, że ktoś silniejszy stoi obok nich oraz ich ochrania, z brawurą ruszą palić wraże wioski, miasteczka i miasta. Ochraniani dyskretnie i pewnie z boku nabijać zaczną na sztachety wraże noworodki, przecinać piłami ich matki, a ich ojcom najpierw wyłupią oczy, a następnie nożami wyrżną genitalia. Ich bohaterstwo wzrasta wprost proporcjonalnie do siły osłony z zewnątrz, którą otrzymują, i gwarancji całkowitej bezkarności.

  Wierzę, że w obronie europejskich zdobyczy demokracji, żaden inny naród nie dostarczy nam tylu wachmanów i wspaniałych ochotników, którzy z wieżyczek strażniczych będą w bardzo nowoczesnych placówkach resocjalizacyjnych nawracać na cywilizacyjny postęp wrogów europejskich wartości.

  Świat nie znał do dziś tak bohaterskiej armii. Świat pada na kolana przed ukraińskim narodem, który po raz kolejny udowodnił swoja siłę i nieujarzmione pragnienie wolności.

  Sława Ukrainie!!!

 2. Domagam się usunięcia ostatnich komentarzy. Są niezgodne z regulaminem tego forum.

  ———-
  MODERACJA: Który konkretnie komentarz narusza zdaniem czytelnika jaki punkt regulaminu?

 3. Oto cytat z „The Economist” z dnia 29 marca

  Eitherway, if the Balts begin to disintegrate, itwould leave
  the West with a much less palatable choice than it has today:
  NATOwould have to walkawayfrom itsmain premise, that aggression
  against one is aggression on all, or itwould have to respond—
  and to restore deterrence, NATO’s response would
  have to be commensurately greater. That in turn would pose
  the immediate threat of escalation.
  Better to take steps today, so that Mr Putin understands he
  has nothing to gain from stirring up trouble. Barack Obama,
  visiting the alliance’s headquarters thisweek, made a start, by
  reaffirming the principle ofmutual protection and saying that
  some American troops would be shifted eastwards. More is
  needed. More exercises should take place in eastern Europe.
  The region’s air and cyber defences need boosting. NATO’s
  next head, to be appointed in September, should be someone
  who understands Russia—Jens Stoltenberg, a former Norwegian
  prime minister, or Radek Sikorski, Poland’s foreign minister.
  The alliance should work with Sweden and Finland and
  leave the door open to their membership. And all members
  should honour theirpledge to spend 2% ofGDP on defence.

  With its difficultmission in Afghanistan drawing to a close,
  NATO had been looking for a purpose. Mr Putin has given it
  one. If the leaders of NATO countries can show they understand
  that, then all ofEurope will be safer.

 4. Plan Putina jest chyba prosty. A jest to plan ratujacy, z tendencją do dominującego. Oddziela Krym, podwyższa standard zycia ludzi na Krymie, emerytury,świadczenia,na to go stać. W tym samym czasie na Ukrainie działają zalecenia MFW,ceny gazu w górę(gazprom specjalnie nie musi nic robic. Zalecenia MFW cudownie go w tym wyręczają!tekie perpetum mobile:)) ciepło w góre, emerytury,renty zamrożone do tego brak pracy,perspektyw. Wschód Ukrainy zaczyna zyczliwie spoglądać ku Rosji i na Krym,bo im się udało. Ukraina ma do wyboru,skrajna bieda,lub jako taka stabilność na wyższym poziomie. I tyle wystarczy dla Putina. Lud sam do niego przyjdzie, bo nie będzie miał co do gara włożyć. Ludzi propagandą się nie wykarmii, więc zachód zaryje o glebę. Oczywiście wszystko to przy histerycznej narracji z mozliwym atakiem jądrowym Putina w tle i niemlaze pewnej wojnie z Ukrainą. W jakim celu ta wojna, po co,czy go w ogóle na to stać? tego mądre głowy nie powiedzą, i byłoby to w niemiłym tonie takie rzeczy rozdrapywać i wogóle poddawać w dyskusję. Dzieki takiemu rozwojowi wypadków Putin wychodzi z twarzą,a zachód dzieki PR-owi z wojną za zakrętem ,niejeden wałek upchnie, już u siebie. O taka Polska np. z chęcia zakupi jakiś demobil w cenach okazyjnych(bez względu komu pozwolą tworzyć tzw rząd,PO czy PiS,to jest rozwiązanie!),aby jej niezywcięzone wojsko mogło bronić się nie dwa dni,przed złym Putinem a cztery! A niechże ktoś spróbuje powiedziec,że nie ma takiej potrzeby.Toż to ruski agent co najmniej,i zgadzą się do tego wszyscy, od lewa do prawa z niezaleznymi włącznie:)Tak,czas do robienia interesów jest iście piekny, i wielce obiecujący. A bac to my sie powinniśmy tych co Polskę robią zaściankiem(najnowsze zmiany w VAT dot samochodów,kładą de facto rynek samochodowy-tylko leasing się ostanie z czasem-,w najlepszym wypadku spowodują ucieczkę ludzi z VAT-u od przyszłego roku. Czym rząd strzela sobie w stopę. Dla jasności, jest to dyrektywa UE ale dopiski strony polskiej są imponujące, kto ma własną dzialaność od kwietnia się dowie jakim dobrem jest UE) i zadłużają ją ile wlezie i na ile się da w zamian za poklepywanie po plecach. Oni sa zagrożeniem, nie wyimaginowany atak Putina,czy jescze większe paranoje o nazwie, odbudowa imperium sowieckiego:)

 5. Piszecie na forum, kto ile zarobił, ale jakoś nikt nie powiedział ile zarobią na tym polscy politycy?
  Za awans i budowę swojej kariery gotowi są dołączyć do wojny przeciko Rosji.

  1. A moze za zachowanie zycia i posady. Wszak nikt z obecnej klasy politycznej nie chcialby polskiego Majdanu. Wtedy „lud” moglby nieuchronnym palcem „sprawiedliwosci” wskazac winnego calego zamieszania.

 6. > zwłaszcza jak krasawica zacznie realizować swoją obietnicę „wybicia 8 mln Rosjan bronią atomową”
  Co ciekawe, nie ma tu tak naprawdę żadnego problemu.
  1. Ukraina może teraz całkowicie w zgodzie z prawem międzynarodowym i podpisanymi umowami międzynarodowymi posiadać broń atomową np. nie ma teoretycznych przeszkód by zdobyła ją zakupując od innego państwa (bo ja wiem, np. od Korei Północnej) – w końcu umowa, w której zobowiązała się zrezygnować z takiej broni nie została wypełniona przez pozostałe strony tej umowy, więc i Ukrainy nie obowiązuje.
  2. Podpisane umowy ukraińsko-rosyjskie o przebiegu granicy rosyjsko-ukraińskiej zostały naruszone (rosyjskie wojsko tę granicę przekroczyło), co w myśl prawa międzynarodowego oznacza, że obydwa kraje są w stanie wojny.

  Ostrzelania państwa, z którym się jest w stanie wojny dozwoloną przez umowy międzynarodowe bronią jest 100-procentowo zgodne z prawem międzynarodowym. Zatem Timoszenko powiedziała o czymś do czego w myśl wszelkich umów międzynarodowych Ukraina jest uprawniona, a jedynie nie posiada środków by to zrealizować.

  1. a jedynie nie posiada środków by to zrealizować. – banderowcy już się tym zajmą, spokojna głowa. Poza tym Tymoszenko miała na myśli Rosjan na Ukrainie…

  2. Czy żołnierze Rosyjscy przekraczali granicę wchodząc na Krym, czy już tam byli..? Bo podobno to drugie.

 7. @Aldona
  Ten Radek Sikorski to mąż swojej żony, czyli zięć swoich teściów.

  1. Niedalej tydzień temu pisałem,że PKB Polski to będzie kasa wysyłana od emigrantów plus KGHM i Orlen. Nie sadziełem,że jest az tak dramatycznie,że chwytają się rzeczy niepoliczalnych.

   1. Well, wszystko ma też dobre strony… Nikt się przynajmniej nie będzie obrażał że kraj nierządem stoi… 😀

 8. Gazeta.plk podała że zdaniem Putina, nasz Tusk organizował przewrót na Ukrainie. Raczej wierzę w tym Putinowi.
  Wczorajszy magazyn „The Econowmist” napisał że teraz muszą zrobić szefem Europy jakiegoś tam Sikorskiego albo jakiegoś Norwega, bo oni znają sposób myślenia Putina. Moim zdaniem jest to nagroda za wywołanie tego karambolu.
  Bo jeśli, Tusk wywołał to wszystko i sam zapłacił z naszych pieniędzy demonstrantom, pewnie miał obiecaną za to nagrodę. Może awans. A swoją drogą,kim jest ten Radek Sikorski? Nigdy wcześniej o nim nie słaszałam?

 9. sprawa Ukrainy – temat zastępczy (można napisać) ale co obecna „szlachta” wyrabia w kraju nad Wisłą https://www.prawy.pl/z-kraju/5406-przedsiebiorca-zaplaci-1-5-mln-zl-za-blad-urzednikow

  wniosek:
  1.)kupując nowe drogie gadżety finansujecie ten cały bajzel patrz vat 23%
  2.)kupować tylko na wyprzedażach i to najlepiej w UK(lub niech znajomi przysyłają) np. firmowe sklepy zara, hilfiger, wody toaletowe – porządna jakość – minimum 40% taniej niż w pl…… trzeba być ekonomicznym nieukiem/politykiem/celebryta żeby kupować cokolwiek z „nowej kolekcji” jak i tak wszystko będą przeceniać buahahahhah
  3.) samochody tylko używane z możliwością przerobienia na LPG a jeżeli używanego diesla to bez filtra DPF oraz sprawdzić jakie wtryskiwacze i jaka turbina (czy da rade regenerować i za ile)
  4.) no i najważniejsze żadnych lokat w banku nie nabierać się na 4% rocznie – kupując towar np. za 5 zł a sprzedając Go za 6 zł macie 20% zysku 🙂
  to wystarczy żeby chłopaki/ciemniaki z sejmu walili łbami w ścianę a przecież o to chodzi 🙂
  no i na koniec z serii „leże ze śmiechu” hit https://www.youtube.com/watch?v=TLxvKgmpwcE

  pozdrawiam

 10. Właściwie jak patrzę na ten pakiet pomocowy IMF, to właściwie zastanawia mnie jedno, czy zachód jako taki chce na Ukrainie zobaczyć prawdziwy, spontaniczny Majdan? Przecież jest pewna granica ekonomicznego patroszenia ludzi (coś do gara, dach nad głową, ciepło w zimie), po przekroczeniu której ludziom zostaje do wyboru umierać lub walczyć.

 11. ” … głoszenie bankructwa narodowego, repudiacja długów Janukowicza, puszczenie międzynarodowej spekuły w skarpetach, ”

  Jakbym czytał Trybunę ludu sprzed 30 lat.
  Rozumiem, że to obmierzli zachodni bankierzy są tymi złymi bo wmusili w biedną Ukrainę te pieniądze siłą i teraz należy ich puścić w skarpetkach za to ?

  1. ich puścić w skarpetkach za to? —– nie za to tylko za głupotę. Kraj jest zbankrutowany i najwyższy czas aby banksterzy w końcu ponieśli konsekwencje swojego błędu. Wynika to nie z Trybuny Ludu tylko z kapitalizmu – przegrywający idzie z torbami. Tylko banksterka nadała sobie immunitet od tej reguły. Gdyby nie to połowy banków na Wall Street by już dawno nie było.

   1. To nie banksterka „nadała sobie” tylko głupi ludzie godzą się za to płacić wybierając polityków, którzy podejmują takie decyzje. Kolejność jest taka: głupi naród chce więcej, więc politycy nie mają wyjścia tylko dają więcej na kredyt, żeby zostać wybranymi. Banksterka daje kredyty pod warunkiem zysku i immunitetu od ryzyka. Jedynym winnym są głupi wyborcy i nie szukaj winnych gdzie indziej. Gdyby wyborcy wybrali kogoś pokroju Korwina u nas czy Rona Paula w USA banksterka bardzo szybko przekonała by się, że nie może sobie niczego nadać. No ale to marzenia ściętej głowy.

    1. tylko głupi ludzie godzą się za to płacić wybierając polityków, którzy podejmują takie decyzje. —- Owszem, ale prostych rozwiązań nie ma. Myślałby ktoś: ok, urządzić Majdan, radykalne zmiany, rewolucję. Ale weź teraz sprawdź kogo ten bonafide protestujący lud na Majdanie sobie „wybrał” na rząd, jeśli wierzyć że miał coś do gadania, kogo zainstalował w urzędach, i kto ma go reprezentować w nadchodzących tzw. „wolnych i demokratycznych” wyborach… Cały Majdan na nic!

   2. I jeszcze: „ich puścić w skarpetkach za to? —– nie za to tylko za głupotę.”
    Jaką głupotę ? Przecież dostaną kasę i sporo zarobią.
    To kto tu jest głupi ?

   3. banksterka ?

    a moze po prostu odrobili prace domowa i slusznie przewidzieli ze Ukraina jest zbyt wazna dla Rosji/USA by dopuscic do jej bankructwa, postawili na to kase i czerpali profity za swoja wiedze i analizy w postaci wysokich odsetek przez wiele lat ?

    1. Niewątpliwie paru spryciarzy z prywatnych hedge funds odrobiło pracę domową i niech im będzie na zdrowie… Ale chodzi tutaj nie o nich ale wielkie banki zachodnie TBTF dla których ryzyko jest zupełnie względne bo wiedza że państwo/EU je i tak wybailoutuje.

 12. SAMA PRAWDA

  jak zawsze ucierp na tym spoleczenstwo !!!!!!!!!!! GRECJA – BANSKTERY GOLDMAN i walki tamtejsze robionione

  JESLI NIE WIEDOMO O CO CHODZI TO CHODZI O PIENIADZE !!!!!

  SYSTEM BANKOWY JEST CHORY polegajacy na ZADLUZANIU krajow i LICHWA na tym kozysta a jak przychodzi kryzys np GRECJA czylu bankructwo to i tak zaplaci za to spoleczenstwo danego kraju plus podatnik z ktorego kraju banksterzy umoczyli i trzeba restruktoryzowac dlugi kosztem podatnikow danego umoczonego „BANKIERa”

  https://forsal.pl/artykuly/774500,paul-craig-robert-neoliberalizm-wprowadzil-zachodnie-gospodarki-na-sciezke-samozniszczenia.html polecam ten wywiad

 13. A czemu Rosjanie nie poczekali spokojnie do referendum w maju, w ktorym najzwyczajniej w swiecie wygraliby, po czym zupelnie legalnie i bez kontrowersji anektowaliby Krym?

  1. Dlatego, że do maja mogłaby przybyć niespodziewanie pomoc w postaci skrzynek ze stingerami i m14 i mogłoby się okazać, że Ukraińcy podbudowani wsparciem zaczęliby fikać. A tak spokojnie i bez zbędnego ryzyka można sobie wziąć co swoje.

   1. Ale wtedy to zachod i usa byloby oskarzone o imperializm i nie szanowanie demokracji.
    I tak wzieliby co ich i usa nie moglyby ich potepic…

 14. Tyle że to PKB na głowy Białorusinów się bardzo nierówno rozkłada.

  KJ

  1. Raz że to inny temat, dwa że obserwacja prawdopodobnie całkowicie fałszywa. Link by się przydał aby sprawdzić… 🙁

 15. Wczytałem sie w komentarze i naszła mnie niezwykle istotna myśl.
  Po pierwsze primo – By wyciągac wnioski i analizować sytuację prawidłowo należy zadbać o to by podstawowe informacje były prawdziwe.
  Po drugie primo – gdzie znajduje się zafałszowana informacja podstawowa? Znajduje sie owa informacja powszechna w miejscu najwiekszego dotychczasowego sukcesu komunistów. Przekonanie mas, że łyse typy z bejsbolami to skrajna prawica. Ba! nawet nSdap – to partia skrajnie prawicowa (S?).
  Proszę państwa PRAWICA to światopogląd mający pewne podstawowe cechy, których bejsbole i faszysty nie spełniają.
  Wolność, poszanowanie własności, poszanowanie prawa, poszanowanie tradycji. – to tyle po prostu poglady prawe.
  Stąd nacjonaliści nie spełniają warunku wolności a i innych im nie brakuje. A tzw „prawa strona” i „prawicowa Swoboda” to jedynie odmiany komunizmu, które sa dla innych odmian najwiekszym zagrożeniem. Stąd wojny między socjalizmami sa najkrwawsze i najokrutniejsze.
  pozdrówka

  1. Niestety w tych czasach ludzie już często nie pamiętają co to oznacza narodowy socjalizm i kto zacz był i która to strona (lewa). Lewy, czyli wypaczony, niemoralny, niemożliwy, pogięty i pomięty 🙂
   Najgorsze jest to że większość osób naprawdę sądzi że taki Prawy Sektor (lol) jest partią prawicową, no bo ma w nazwie. Niestety nie widzą też w jaki sposób oni działają i co mówią. Poza tym domyślam się że założyciele tej partii czy tam „nazwodawcy” mieli raczej na myśli właśnie pojęcie prawości (haha) itp. nie określenie strony polityki.
   Ludzie już nie pamiętają prostego podziału:

   prawica -> prawo, porządek, sprawiedliwość, wolność, swoboda działań (w ramach liberalnego prawa), często konserwatyzm moralny jak i prawny, indywidualizm, tolerancja rozumiana jako tolerancja (toleruje ale i nie jest za, przaśnie: „olewanie moczem”) itp. itd.

   lewica -> rewolucja, sprawiedliwość „społeczna” (czyli jej brak), duża kontrola jednostki przez aparat opresji itp., nie moralność, tzw. „postęp” zarówno w sferze moralnej jak i prawnej (w koszeniu kasiory z kieszeni baranów), kolektywizm, tolerancja rozumiana jako zmuszanie innych do przyjęcia danego poglądu i jego wychwalania. itp. itd.

 16. No ale czego Rosja się spodziewała?
  Że nastąpił koniec historii?
  Trwały podział stref wpływu itd…

  Poza tym Rosja przyjęła zasadę że kolonia balansująca na krawędzi bankructwa, biedna aż po nędzę swoich obywateli to jedyny dający gwarancję kontroli model kolonii. na Białorusi działa. Ale najwyraźniej źle sterowali wasalnością Ukrainy i zanim zdążyli całkowicie uzależnić ją od siebie ekonomicznie poprzez ominięcie nowymi rurociągami zaczął się Euromajdan. Może i ekonomicznie Majdan funkcjonował na dolarowej kroplówce, ale przecież nie na imporcie aktywistów – to są Ukraińcy.
  Przy okazji – Polskę też omijają rurami – mając ten sam cel.

  KJ

  1. Megalomańskie nonsensy bez żadnego umocowania w faktach. PKB/capita Białorusi jest troche niższy od PL i więcej niż 2x większy od Ukrainy. Uwagi o imperium i „balansowaniu kontroli nad koloniami” pasują tak samo do EU i do Rumunii czy Bułgarii, z których oba kraje mają PKB/capita znacząco niższe od białoruskiego.

   1. Jeśli siłę nabywczą ludności mierzymy na podstawie koszyka, gdzie ceny wielu pozycji są subsydiowane, to aż zdziwienie ogarnia, że Białoruś pod względem PKB ppp jeszcze nie przegoniła w statystyce Luxemburga. Ale zapewne to zadanie Łukaszenko zostawił sobie na szóstą kadencję 😉

    Nominalny PKB per capita Białorusi jest sporo niższy od PKB per capita Rumunii i o parę dolarów wyższy od PKB per capita Bułgarii.

     1. Nominalny PKB per capita:

      MFW 2013:
      Rumunia 8,630
      Białoruś 7,414
      Bułgaria 7,411

      Bank światowy 2012
      Rumunia 7,943
      Bułgaria 6,986
      Białoruś 6,685

      Pozostaję przy swoich uwagach co do poznawczej wartości PKB mierzonego parytetem siły nabywczej w przypadku Białorusi.

     2. W kwestii „poziomu życia” w jakimś kraju porównywanie nominalnego GDP per capita ma dużo mniej sensu niż GDP per capita (PPP) (purchasing power parity).

     3. Tak jak pisałem w swoim pierwszym poście, niestety w przypadku Białorusi koszyk dóbr i usług, który służy do wyliczania parytety siły nabywczej (czyli purchasing parity power) jest dotknięty znacznym zniekształceniem poprzez subsydiowanie cen, to co otrzymujemy w rezultacie, nie nadaje się do żadnego porównania. Inna kwestia to metody statystyczne używane na Białorusi i ich wiarygodność.

      Poza wszelkim statystycznym ujęciem zostaje kwestia chociażby jakości produktów, które weszły w skład koszyka. Np. mięso pozostaje mięsem, tylko że na Białorusi w sklepie zwykle ma ono rok i było po drodze z 5 razy rozmrażane i zamrażane. Smacznego…

      Tak więc jeśli chcemy coś mówić o „poziomie życia” to wyciąganie wniosków na podstawie jednej białoruskiej danej prowadzi nas w ślepą uliczkę.

      KJ – 28/03/2014 at 16:56 jak najbardziej ma rację, że Białoruś balansuje na skraju bankructwa. Ostatni wewnętrzny default ogłosili w 2011, za chwilę staną przed koniecznością kolejnego. To mniej więcej tak samo często, jak Ukraina i chyba jednak rzadziej, niż Rumunia czy Bułgaria.

     4. Dodam tutaj do tego wątku o porównywaniu PKB/capita że jakkolwiek zwalczamy to socjalizm i subsydiowanie w 2GR to sam fakt niższych cen z uwagi na subsydiowanie niekonieczne zakłóci same porównywane wartości ponieważ PKB jest wytworzony tak czy tak. Porównanie byłoby prawdopodobnie pełniejsze gdyby uwzglednić także długoterminowe efekty PKB wygenerowanego za pomocą zagranicznego zadłużenia i bez…

     5. Kiepski coś ten linkowany grafik i w dodatku słabo spoliczone, bo wg. mnie bliżej jest do 100%:

      Co nawiasem wskazuje że użycie PPP ma przy porównywaniu szeroko rozumianego „poziomu życia” wiecej sensu, IMO…

     6. grafik jest dobry, bo zaczyna sie wczesniej niz lipiec 2011, bo przed wrzesniowa dewaluacja byla jeszcze … majowa 😉

      https://i.imgur.com/mtClfb5.png

      liczac w ten sposob to bialoruski rubel zdeprecjonowal sie o … 200% !!

 17. Zamiast linku pozwolę sobie zacytować trochę więcej teksu pt. jak-dużej-wojny-pragnie-waszyngton:

  „Wątpię, aby kryzys wywołany obaleniem legalnego rządu na Ukrainie przez Waszyngton miał się ku końcowi. Waszyngton wygrał wojnę propagandową wszędzie poza Rosją i na samej Ukrainie. Ludzie na Ukrainie są świadomi, że zamach wszystko pogorszył. Krym został odłączony i powrócił do Rosji. Pozostałe części rosyjskiej Ukrainy mogą podążyć za nim.
  W Kijowie, w którym rezyduje niewybrany, narzucony przez Waszyngton, dyktatorski rząd, skrajni „prawicowi nacjonaliści”, pracują nad zastraszaniem prokuratorów, redaktorów różnych mediów, jak i ustanowionego przez USA rządu. W Internecie jest mnóstwo filmów, z których niektóre wykonane są przez samych ekstremalnych nacjonalistów, jasno pokazujących metody działania.
  Co zwycięży w Kijowie – łapówki USA czy naga siła banderowców?

  Zamordowanie lidera ultra nacjonalistycznej prawicy (Muzyczko) przez policję ministra spraw wewnętrznych amerykańskiego marionetkowego rządu w dniu 25 marca sprowokowało innego lidera, Dimitra Jarosza, do domagania się dymisji Arsena Avakova, pełniącego obowiązki ministra spraw wewnętrznych, i zatrzymania biorących udział w akcji policjantów.
  […]
  Czy może wybuchnąć wojna domowa między prawym sektorem i zainstalowanym przez Waszyngton rządem?
  Amerykańska, Brytyjska, Kanadyjska, Australijska, Europejska propaganda UE oskarża Putina o wszystko. Ale do tej pory rząd rosyjski nie miał nic do roboty oprócz wyrażenia zgody na samostanowienie narodu w dawniej rosyjskich obszarach Ukrainy. […]
  Gdyby Ukraina uzyskała niepodległość w porozumieniu z Rosją w momencie upadku Związku Radzieckiego, to te terytoria rosyjskie zostałyby wprowadzone z powrotem do składu Rosji, a zamach Waszyngtonu nie skutkowałby kryzysem na takim poziomie. […]
  Celem finansowanego i zaaranżowanego przez Waszyngton zamachu w Kijowie było wprowadzenie Ukrainy, w jej sztucznych granicach, do UE i NATO, oraz eksmitowanie Rosji z jej portu i otocznie jej pierścieniem amerykańskich baz rakietowych. Waszyngton i jego europejskie marionetki nazywają to „wprowadzeniem demokracji na Ukrainie.”
  Neokonserwatyści, którzy kontrolują politykę zagraniczną USA od reżimu Clintona, stwierdzili, że po rozpadzie Związku Sowieckiego historia wybrała Amerykę na światowy system społeczno – gospodarczy. Oświadczyli, że USA są „wyjątkowe” i ” nie do zastąpienia” i ponad prawem międzynarodowym. Na tej podstawie Waszyngton miał przepustkę do inwazji, mordowania, niszczenia i dominacji. W odpowiedzi na te rojenia o amerykańskiej wyjątkowości, Putin odpowiedział: ” Bóg stworzył nas wszystkich równymi.”
  […]
  Tymoszenko została skazana na więzienie przez Ukraińców, nie przez Rosjan. Kontrast jej skrajnego języka i rusofobii ze spokojnymi wypowiedziami Putina, który potwierdza zainteresowanie Rosji kontynuowaniem dobrych stosunków z Ukrainą.
  Rok 2014 jest 100-leciem wojny światowej.
  Jesteśmy obecnie świadkami takiego samego rodzaju propagandowych kłamstw w odniesieniu do Rosji, jaki spowodował wybuch pierwszej wojny światowej.
  Co myśli Putin?: Amerykanie obiecali Gorbaczowowi, że nie będzie NATO w Europie Wschodniej. Zrobili przeciwnie. Amerykanie wycofali się z traktatu ABM o zakazie eskalacji wyścigu zbrojeń antybalistycznych systemów rakietowych. Amerykanie uzgodnili z Polską wdrożenie bazy antybalistycznych rakiet na granicy Polski z Rosją. Amerykanie zafundowali nam fantastyczne kłamstwa, że celem amerykańskich baz rakietowych w Polsce jest ochrona Europy przed nieistniejącymi irańskimi ICBM. Amerykanie zmieniają doktrynę wojenną przyznając sobie prawo do wyprzedzającego użycia broni jądrowej. Amerykanie udają, że ta zmiana doktryny wojennej jest ukierunkowana na terrorystów, ale wszyscy wiemy, że jest skierowana przeciw Rosji. Amerykanie finansują „kolorowe rewolucje” w Gruzji i na Ukrainie i mają nadzieję zrobić to samo w Federacji Rosyjskiej. Amerykanie wspierają terrorystów w Czeczenii. Amerykanie szkolą i uzbrajają gruzińskie wojsko i dają zielone światło do atakowania naszych sił pokojowych w Osetii Południowej. Amerykanie sfinansowali obalenie legalnego rządu na Ukrainie i winią mnie za spowodowanie niepokojów na Krymie, który z własnej woli opuścił Ukrainę i wrócił do Rosji. Nawet Gorbaczow powiedział, że Chruszczow nie powinien był przenieść Krymu do Ukrainy. Sołżenicyn powiedział, że Lenin nie powinien przenosić rosyjskich prowincji na wschodzie i południu Ukrainy. Teraz w tych dawnych rosyjskich prowincjach agitują za powrotem do Rosji, a Amerykanie obwiniają mnie za skutki własnych lekkomyślnych i nieodpowiedzialnych działań.
  […]
  Nie ma końca amerykańskich kłamstw. […] Amerykanie bezczelnie wprowadzili strategiczne zagrożenie na Ukrainie. Zamierzają wprowadzić Ukrainę w NATO, którego cel wygasł wraz z upadkiem Związku Radzieckiego. Zamierzają wprowadzić więcej baz rakietowych na granicy Rosji i zamierzają eksmitować Rosję z jej bazy nad Morzem Czarnym.
  Amerykanie nie mają zamiaru wypracowania czegokolwiek. Zamierzają podporządkować sobie Rosję. Waszyngton chce bezsilnej Rosji otoczonej bazami ABM, które degradują nasze strategiczne odstraszanie. Ci Amerykanie nie będą porozumiewać się ze mną . Nie będą słuchać mnie lub ministra spraw zagranicznych Rosji. Oni będą tylko słyszeć własne wezwanie do amerykańskiej hegemonii nad światem. Moim jedynym rozwiązaniem jest przygotowanie się do wojny”.

  Źródło: http://www.paulcraigroberts.org/2014/03/26/much-war-washington-want-paul-craig-roberts/

  ———–
  MODERACJA: w interesie zwięzłości proszę cytaty ograniczać do 3 paragrafów, w razie możności je również nieco „kompresując”…

  1. Biedny Putin, rozwalili legalny, całkowicie mu podległy rząd sąsiedniego państwa. 🙂 Trzeba przyznać, że jednak stanął na wysokości zadania sięgając po Krym. Nie wyobrażam sobie, żeby państwo wielkości Rosji dało sobie odebrać tak strategiczną prowincję. Szkoda tylko, że gdzie pojawiają się wyzwoliciele rosyjscy na wiele lat zagaszcza bieda.

   1. no tak, bo w odrozneniu od Rosji demokraci amerykanscy zostawiaja w krajach ktorym pomagali pokoj, spokoj i dobrobyt (irak, afganistan, libia, syria)
    A Rosja to tylko wszystko niszczy, na dodatek klamie. Dlatego wlasnie klamca Snowden musial uciekac z prawdziwie dmeokratycznego USA do klamliwej Rosji.

    1. Mieszasz dwie sprawy. Ideolog Snowden nie pasuje do sposobu postępowania imperium (jest dla USA zdrajcą). Przyjęcie go z fanfarami przez Putina to zwykła polityka, podobnie jak przygotowania szpitali na wschodzie Polski na przyjęcie rannych na Majdanie Ukrainców. Druga sprawa to rozpieprzanie przez USA każdego kraju, który nie uznaje praw cywilizacji łacińskiej. Rosja rozpieprza wszystkich, swoich i nieswoich.

 18. Raz by fiknął „rodzimym” i miałby w tydzień referendum a w dwa wyzwolenie Ukrainy.
  To nie te czasy że ataman mógł „razserdzitsa” i wbijać na pal kogo chciał.

  Wydaje mi się że zasadnicze pytanie na dziś brzmi:
  Czy Bogini Suka (UE) po bailoucie jest gotowa bronić skutecznie np. siłowo tych pieniędzy?
  I jak chce to zrobić? Armii do Ukrainy raczej nie wyśle.
  Czy nagle stwierdzi że nie ma czego skoro już i tak są na kontach Gazpromu 😉

  KJ

  1. Podejrzewam że USA namieszały, namotały, zantagonizowały, i posadziły swojego człowieka, a wyciąganie kasztanów z ognia i płacenie przez zęby zostawią („fuck the”) EU… 😉

   1. Szczerze mówiąc ta teza nie staje się bardziej prawdopodobna od uporczywego jej powtarzania. Wszystko już widzieliśmy na Ukrainie, z wyjątkiem działalności USA. To już prędzej bym uwierzyl w spisek eskimoski. I jakoś nie bardzo widzę te korzyści które USA rzekomo odniosły, za to bije w oczy że w tej przepychance Rosji udało się przejąć Krym bardzo niewielkim kosztem, a 'sankcje’ które za to spotkały Putina i kolegów są śmieszne. Nawet giełda moskiewska niespecjalnie ucierpiała. Wygląda to jakby Putin dostał prezent.
    W sumie jeśli USA w ten sposób zamierzają osłabiać Putina to można by ich już poprosić żeby przestali, bo jeszcze ze dwie tak udane amerykańskie akcje i wszyscy będziemy w Rosji.

    1. Zyski USA? Przestraszyli Europę, która sama prosi o dostawy gazu z USA. Amerykańskie firmy weszły z miliardami dolarów do Ukrainy, będą wiercić gaz i ropę. Przestraszona Europa Wschodnia zacznie megazbrojenia, w dużej mierze w stary sprzęt z USA. Jeżeli uda się osłabić Rosję, a tak będzie jeśli ceny gazu(ropy) spadną, biorąc pod uwagę dekoniunkturę w Chinach jest to możliwe, może uda się dobić Syrię a wtedy atak na Iran będzie łatwiejszy. Chiny bez ropy z Iranu też mają słabiej. Mając Iran można mysleć o Pakistanie. Oprócz tego USA ma wreszcie okazję być blisko Moskwy ze swoją bronią. Banki europejskie umoczyły w Rosję. Ukraina jest gotowa by być wydojoną przez fundusze i banki USA tak jak to zrobili z Polską. Chiny miały dzierżawić od Ukrainy 3 miliony ha ziemi, czy to się stanie? Wiele bardzo pozytywnych rzeczy dla USA stało się dzięki oddolnemu, niezależnemu, niewspieranemu, demokratycznemu Majdanowi. Czy Putin powinien zaatakować Ukrainę już?

     1. Hm, zaraz, przecież gaz jest z Rosji, nie z Ukrainy. Nawet jeśli Ukraina zatka rurociąg to wiele nie zmieni, bo przecież USA żadnego rurociągu nie mają. A Rosja nie potrzebuje Ukrainy, już ją właściwie ominęła nowymi rurociągami. Europa prosi o dostawy gazu z USA, ale i tak go kupi od Rosji. I dlatego sankcji dla Putina nie będzie, a gospodarka rosyjska nie dozna większego uszczerbku z tej strony.
      Oczywiście spadające ceny ropy i gazu osłabiają Rosję, ale nie ma to nic wspólnego z Ukrainą ani z działaniami USA na tym terenie. Nie kupuję Twoich argumentów, to worek luźno powiązanych skojarzeń które można było robić zarówno przed jak i po inwazji na Krym, a w sume są bez związku z aktualną sytuacją. Banki europejskie umoczyły w Rosję – co konkretnie umoczyły i co to ma wspólnego z Ukrainą?

     2. Dziękuję,
      Ale i tak uważam że to nie USA rozdaje karty, jeśli już to raczej w panice próbują wykonywać jakieś ruchy w grze której reguły zna tylko Putin. Jeśli chodzi o finanse, to raczej koncentrują się na minimalizacji strat niż liczeniu zysków, no i tu jakieś sukcesy odnieśli – ale to nie obfite żniwa po tym co zasiali, raczej wyrwanie swojego tyłka z paszczy rekina.

     3. Czy ja daję jakieś argumenty? Pytałeś o zyski dla USA. To ci je podałem, te zyski pasują do koncepcji strategicznych przekazywanych przez niektórych polityków amerykańskich. Patrzeć trzeba co będzie za 10 lat, za 20 lat a nie za rok. Chevron zaraz po upadku Janukowicza podpisał umowę na inwestycję 10 miliardów dolarów w gaz łupkowy, Exxon wcześniej wsadził już 700 milionów w eksplorację ropy i gazu z szelfu. Wydoją Ukrainę jak Polskę, zostawią brudną wydmuszkę, chyba że władzę przejmą banderowcy którzy nie chcą ani Rosji ani Unii z USA i zagrają przynajmniej w sposób Orbana. Ale wątpię, raczej zostaną kupieni a kto podskoczy skończy jak Muzyczko, który obiecał mordować Żydów i Ruskich do końca życia. Już nie zamorduje. Na razie jest wg wskazań USA. Z winy Putina.

 19. ’Amerykańskie’ liczenie zysków na Ukrainie vs USA Obamy są papierowym tygrysem!

  „…Oprócz głoszenia sloganów w imię „demokracji” i „praw człowieka” oraz wysłania jednego okrętu, Waszyngton porusza się w czasie kryzysu ukraińskiego jak we mgle. USA nie mają obecnie ambasadorów ani w Moskwie, ani w Pekinie, co bardzo przeszkadza w efektywnych manewrach dyplomatycznych. Ponadto Biały Dom nie potrafił utworzyć zjednoczonego frontu z naszymi europejskimi sojusznikami, co najlepiej oddało stwierdzenie jednej z czołowych dyplomatek Obamy: Fuck the EU!”
  https://alexjones.pl/pl/aj/aj-swiat/aj-polityka-na-swiecie/item/24965-usa-obamy-s%C4%85-papierowym-tygrysem

 20. No cóż, to są właśnie skutki 'wyboru’ między butem moskiewskim, a waszyngtońskim.
  Czy PL wyciągnie stąd jakąś naukę dla siebie? Chyba nie, bo trzeba mieć trochę więcej rozumu niż Tusk, albo Kaczyński. Oraz więcej jaj, czego nie ma, ani jeden, ani drugi.
  Z zatem cdn?

  1. Udziałowców w zyskach, w sensie politycznym i państwowym S.Michalkiewicz tak opisuje:
   „…teraz można wskazać tych, którzy najbardziej skorzystali na politycznym przewrocie w Kijowie. Pierwszym beneficjentem jest oczywiście Rosja, która pod pretekstem ochrony tamtejszej rosyjskiej mniejszości przejęła kontrolę nad Krymem. Jak mówił w „Panu Tadeuszu” Klucznik Gerwazy: „wygraj w polu, a wygrasz i w sądzie”. Wprawdzie wszyscy sojusznicy Ukrainy groźnie kiwają palcem w bucie, ale „nie przewidują” interwencji wojskowej, mimo że nadwiślańscy statyści robią miny, pokrzykują, podskakują, wygrażają, słowem – kierują polityką europejską, a nawet światową.

   Drugim beneficjentem są oczywiście banderowcy ze Swobody i Prawego Sektora, którym ukraińska Rada Najwyższa zafundowała partyjne wojsko w postaci Gwardii Narodowej – jej trzonem mają być „aktywiści Majdanu” i bezpieczniacy. Nie ulega wątpliwości, że kiedy tylko Gwardia okrzepnie, to niczym gromnicę zdmuchnie wszystkich telewizyjnych celebrytów w rodzaju Arsenija Jaceniuka czy Witalija Kliczki, zapewniając banderowcom polityczną hegemonię, jeśli nawet nie na całej Ukrainie, to przynajmniej w tej części, która po niej pozostanie”.

   https://www.naszdziennik.pl/mysl-felieton/72772,wolynka-nuklearna.html

   1. Skoro cytujesz Michalkiewicza to powienieś wiedzieć że Tusk teraz a przedtem Kaczyński sprawują tylko znamiona władzy, czyli w kwesti mądrości zarządzania krajem to nie do nich. …

  2. Tusk to raczej ma brains, tylko mentalnosc ma afrykanskiego kacyka.

   1. Tusk i reszta polskich kukiełek nie ma tu nic do gadania. Poza tym w dzisiejszym świecie każde państwo, które nie ma armii z prawdziwego zdarzenia i atomówek na dodatek, może sobie jedynie pokrzyczeć i pogrozić, bo i tak nikt się z nim nie będzie liczył.

 21. Rosjanie z kryzysu ukraińskiego wycisną 100 razy więcej niż cała światowa banksterka.
  Mam wyliczać )))?

 22. Jakieś źródło do info Tempeltonie? Bo się kolejny raz spotykam z tą informacją, bez podania jakichkolwiek źródeł.

  1. The Telegraph. Nie sądzę jednak aby było to tak trudne do sprawdzenia u źródła a raporcie za 2013.

Comments are closed.