Polish friends i ich Migi

Anglosascy prowokatorzy usiłujący sprowadzić na Ukrainę i Polskę  katastrofę wojenną nie stronią od prowokacji. Taki był zapewne główny cel  niedawno utworzonego „paktu UPA”:  Ukrainy, Polski i Anglii.   W tym celu media zaczęły donosić jakiś czas temu jakoby trzy kraje NATO „dostarczyć” chciały Ukrainie  Migi-29.  Coś w tym musiało być skoro  ostatnio rozmowy o tym „projekcie”  potwierdził  sekretarz stanu USA,  czołowy neocon  Blinken.

Nikt w tumulcie wydarzeń nie zadał pytania jak takie „dostarczanie” Miga-29 na Ukrainę miałoby wyglądać. Chyba nie w walizkach przez granicę? Transport drogowy czy kolejowy też raczej wykluczony.  Jedyną drogą „dostarczenia” myśliwca byłoby zatem dokonanie bojowej sortie z Polski na objętą wojną Ukrainę.  Nawet organizatorzy tej prowokacji  nie są w stanie wyjaśnić co takiego mogłyby te Migi tam zdziałać.  Wsparcie lotnicze przecież nie istnieje, armia jest w kotle, przestrzeń powietrzna zamknięta, a do nieprzyjaciela trzeba by było lecieć przez cały kraj.

Nikomu w Polsce,  w tym czyniącym wrażenie gatunku wymarłego posłom na sejm RP, nie zapaliła się jakaś  lampka że oznaczałoby to wejście kraju do wojny z Rosją  i prawdopodobnie natychmiastowe uderzenie odwetowe z jej strony.  Putin ostrzegał przecież wyraźnie co się stanie ze stroną która włączy się zbrojnie do konfliktu.  Znajdujące się w anty-rosyjskim amoku masy w Polsce nie pytają też swoich wodzów czemu są tak napaleni na wojnę z Rosją.  Jedynym wyjątkiem jest S.Mentzen który przestrzega  w Myśli Polskiej  przed wariactwem wchodzenia w tę wojnę. Ma 100% racji.

W pierwszym podejściu postawienie w stan alarmu sił odstraszania nuklearnego Rosji skłoniło jak się zdaje w końcu NATO do załagodzenia sytuacji. Deklaracja prezydenta Dudy po pilnym spotkaniu ze Stoltenbergiem że Polska nie wyśle żadnych myśliwców na Ukrainę  przyjęta została z ulgą.  Kto wie czy nie zapobiegła tragedii o niewyobrażalnych skutkach.

Gotowy walczyć z Rosją do ostatniego Polaka i Ukraińca hegemon nie daje jednak za wygraną.  Oto dowiadujemy się że idea  „przekazania” myśliwców Ukrainie jest nadal żywa i  że  próbuje ją znowu odgrzać frakcja neoconów Blinkena. W wywiadzie dla CBS News “Face the Nation” Blinken powiedział:

We’re talking with our Polish friends right now about what we might be able to do to backfill their needs if in fact, they choose to provide these fighter jets to the Ukrainians”. 

Tłumaczenie robocze: obiecujemy polskim kamikaze nowe zabawki jeśli swoje stare „przekażą”  Ukrainie.  W tej przejrzystej intrydze nie chodzi oczywiście o żadną „pomoc” Ukrainie ledwo latającym złomem. Chodzi o sam akt „przekazania”,  ergo o bojową sortie z Polski w obszar konfliktu  i  de fakto wejście tym państwa polskiego do wojny z Rosją.  Jak można tego nie widzieć? Czy tego rzeczywiście chcemy?

Czy władze polskie znajdą ponownie dostatecznie wiele  siły i rozsądku aby  oprzeć się  presji hegemona i nie dać się  złapać na tę starą  intrygę?  Sprowadziłoby to na naród śmiertelne niebezpieczeństwo.  Miejmy nadzieję że prezydent Duda i jego otoczenie wiedzą że przed tym właśnie Rosja explicite przestrzegała i że odmówią  przystąpienia  kraju do wojny z nuklearnym mocarstwem.  Putin  nie blefuje.

Intryga pokazuje jak instrumentalnie hegemon traktuje swoich Polish friends,  uważając się najwidoczniej za samobójczych idiotów.  Bez żadnych skrupułów gotowy jest wepchnąć ich pod autobus prowokacją tak przejrzystą że aż żenującą.  Umyje potem ręce od „ich” prowokacji bo NATO nie bierze w niej oficjalnie udziału.  Samolot byłyby w końcu przemalowany a Polish friends działali na własną rękę.  W rezultacie naród poniósłby konsekwencje odwetu rosyjskiego,  a nie jest chyba aż tak naiwny aby myśleć że NATO w jego obronie wypowie wojnę  atomową Rosji.  Tym bardziej że czynnikiem prącym do eskalacji  wydaje się głównie frakcja neoconów w kierownictwie USA  a nie dużo trzeźwiejsze NATO.

Intryga z „przekazywaniem” Ukrainie poradzieckiego złomu, możliwe że za obietnicę F16,  jest szyta tak grubymi nićmi że nawet przeciętnie inteligentny polityk w Polsce powinien ją  łatwo rozpoznać i się od niej kategorycznie odciąć,  apelując do rządu aby się opamiętał i położył kres  temu wariactwu.  Tak jak  Orban który zabronił dostarczania broni ze swojego terytorium w obszar objęty działaniami zbrojnymi.  Ale do rusofobicznego rządu kaczyńskiego trudno jest mieć pełne zaufanie że zachowa się rozsądnie i że skopuje ruch Orbana.

Miejmy nadzieję że Polacy w końcu obudzą się  do grożącej im wojny,   którą  zgotować im może nie tyle Putin co ich własny rząd  dający się wciągnąć w anglosaską  intrygę.

181 Replies to “Polish friends i ich Migi”

 1. Indie, jedna z największych gospodarek i największa demokracja na świecie, już od wielu dziesięcioleci prowadzą handel z Rosją w ramach umów wymiany rubel-rupia. Indyjscy prawnicy bankowości i finansów prywatnie twierdzą, że indyjskie ministerstwo finansów wraz z Reserve Bank of India (RBI) i Bank of Russia „wyściga się z czasem” w badaniu opcji „umiędzynarodowienia” rosyjskiej wersji wersji SWIFT – SPFS, zaczynając od Indii jako uruchomienie bazy poza Rosją (pomaga fakt, że Indie mają zastrzeżenia do obsługi chińskiego CIPS – chińskiej wersji SWIFT – choć są gotowe zaakceptować rozszerzenie chińskiego systemu płatności kartowych UnionPay z zastrzeżeniem ograniczeń).

  W rzeczywistości wielu indyjskich sprzedawców internetowych, takich jak izraelscy sprzedawcy internetowi i usługodawcy, jest na skraju utworzenia rosyjskiego systemu płatności kartą Mir, aby umożliwić obywatelom Rosji handel/kupowanie produktów z Indii.

  Izrael ma/wkrótce wprowadzi podobne rozwiązania. Turcja, Malezja, Bangladesz, Argentyna, Wenezuela, Iran, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki i wiele krajów UA oraz oczywiście Chiny mają (lub większość już się spieszy) z rublem + odpowiednie umowy wymiany walut.
  https://www.nakedcapitalism.com/2022/03/russia-counter-sanctions-unfriendly-nations-by-requiring-gas-payments-in-roubles-dallas-fed-predicts-2022-global-recession-if-russian-energy-supply-remains-restricted.html
  ==========

  Pozamiatane….

   1. Przepraszam, że nie przedstawię linków, ale kilka dni temu mignęła mi taka informacja i nie zwróciłem na nią większej uwagi, więc też nie sprawdzałem rzetelności.
    Boeing i Airbus zgodziły się na umowę serwisową z Aerofłotem, gdzie samoloty tych firm będą serwisowane w Rosji (włącznie z dostawą części).
    W zamian za to opłaty leasingowe miały być pokrywane z zamrożonych na Zachodzie rosyjskich pieniędzy.

 2. Program Ameryki nazywa się Full Spectrum Dominance.

  Doktryna ta została wysunięta przez Pentagon pokolenie temu i jest głównym (choć często mu odmawianym) motorem zachowań Amerykanów.

  Full Spectrum Dominance wzywa do amerykańskiej militarnej dominacji na lądzie, powietrzu, morzu, przestrzeni kosmicznej, a nawet cyberprzestrzeni.

  Ta doktryna Full Spectrum Dominance powinna być połączona z Doktryną Wolfowitza, która twierdzi, że raison d’etre Ameryki jest zapobieganie powstaniu jakiegokolwiek kraju lub grupy krajów, które mogą rzucić wyzwanie amerykańskiej dominacji nad światem.

  Wszystkie inne preteksty do amerykańskich zachowań – broń masowego rażenia, zwalczanie terroryzmu, obrona wolności, demokracja, prawa człowieka i porządek świata oparty na zasadach – są kłamstwami i są warte kupy bzdur.

  PLAN STRATEGII USA WZYWA DO UBEZPIECZANIA BRAKU ROZWOJU RYWALI
  https://www.nytimes.com/1992/03/08/world/us-strategy-plan-calls-for-insure-no-rivals-develop.html

  Doktryna Wolfowitza: Dlaczego USA i Rosja nigdy nie spotkają się oko w oko
  ”https://qrius.com/wolfowitz-doctrine-us-russia/

  Strategia Pentagonu na rzecz dominacji nad światem: dominacja w pełnym spektrum, od Azji po Afrykę
  ”https://cubasi.cu/en/specials/item/1132-the-pentagon-s-strategy-for-world-domination-full-spectrum-dominance -z-azji-do-afryka
  =========

  Czy wszystko jasne?

  Plany Anglosasów są długoterminowe.
  Jest w nich miejsce dla Polski.
  Jako pionka poświęconego w Wielkiej Grze.

 3. wiatr ze wschodu podaje ciekawe wieści. Polska może powiększyć się o nowe terytoria na wschodzie. kaczyńskie i morawieckie spotkały się z klaunem w Przemyślu by zakończyć projekt banderostanu. na granicy trwa koncentracja wojska NATO.

  głównodowodzący sił zbrojnych Ukrainy Załużnyj odbył coś w rodzaju telekonferencji z resztkami dowódców. do końca przyszłego miesiąca. Polska wyśle ​​swoje wojska do 4 zachodnich regionów Ukrainy. Najpierw Polacy wygłoszą szereg głośnych oświadczeń, że Rosja planuje zaatakować Polskę. Następnie, rzekomo działając z góry na rzecz powstrzymania wroga na obcej ziemi, a jednocześnie pod pretekstem pomocy braterskiemu narodowi ukraińskiemu, aby Ukraińcy nie zaczęli od razu stawiać oporu, armia polska będzie próbowała przejąć kontrolę nad Obwody wołyńskie, lwowskie, rówieńskie i tarnopolskie.
  Teraz wiadomo, dlaczego niektórzy ukraińscy oficerowie już uciekli do Polski.

  Załużny i inni ukraińscy dowódcy rozumieją że Polska nie przyjdzie by walczyć z Rosjanami, ale odzyskać ich historyczne ziemie. Zastanawiają się więc, co z tym zrobić. Na spotkaniu padła nawet jedna z propozycji zawarcia pokoju z Rosją, choćby po to, by zapobiec ostatecznemu zniszczeniu Ukrainy. Oczywiście nikt poważnie nie rozważał tej propozycji, ale była ona głęboko zakorzeniona w głowach generałów. I być może Załużny będzie musiał zrobić ten krok.

  Rosja spogląda na to życzliwym okiem. tereny zachodnie nie są jej potrzebne. to zacofany obszar skazony jak czaronobyl banderyzmem.
  Rosja się nie spieszy to europie zależny na najszybszym zakończeniu wojny na wschodzie by odzyskać rynek rosyjski i surowce

  1. po co piszesz takie bajki? bez zadnych dowodow. Przeciez Sikorskiemu rozbior Ukrainy Putin proponowal juz 8 lat temu…zapewniam Cie,ze Polska nie wezmie nawet piedzi ukrainskiej ziemi bo po co?
   ps: jak tam postepy Rosji? tak dzielnei walcza z Banderowcami,ze od miesiaca nie maja wiekszych sukcesow?

  2. Tak Wania, w Polsce o niczym innym nie marzą, tylko o zajmowaniu Ukrainy i utrzymywaniu kolejnych kilku milionów Ukraińców, w dodatku tych z zachodu, którzy co roku maszerują we Lwowie ku czci różnych ludobójców.
   Takie bajki to chyba powinny trafić na ukraińskie, a nie polskie fora?

    1. @arek:”No nie wiem. Na razie, ale już w telewizji.”
     Ale nie w „naszej”. Na to co pokazują w TV na świecie to nie mamy wpływu. Ukraina jest nam potrzebna jak psu piąta noga. Ale zauważyłem zmianę narracji w polskich mediach. Coraz częściej mówi się o inwazji Rosji na Ukrainę a nie inwazji Putina. Chyba boimy się, że po podmiance Putina na kogoś innego wszystko wskoczy w stare koleiny (Niemcy i Rosja znowu spacerują pod rękę:). Rosyjskie elity mogą zrobić taki myk jak niemieckie. Zwaliły wszystko na Hitlera (i nazistów). Niemcy w czasie drugiej wojny światowej byli OK.

 4. Dwóch przywódców skrajnie prawicowej partii Swoboda stwierdziło również w osobnych wywiadach, że przedstawiciel zachodniego rządu powiedział im i innym przywódcom Majdanu na kilka tygodni przed masakrą, że zachodnie rządy przestaną uznawać Janukowycza po tym, jak ofiary wśród protestujących osiągną 100. Takie specyficzne warunki stworzyły zachęty do „poświęcania” protestujących i przypisywania ich zabójstwa siłom rządowym. Zabici protestujący zostali nazwani „niebiańską setką”, nawet po tym, jak oficjalne śledztwo potwierdziło, że 49 protestujących zginęło tego dnia. Zaraz po masakrze zachodnie rządy obwiniły rząd Janukowycza i jego siły za masowe mordy i uznały nowy rząd Majdanu.
  https://canadiandimension.com/articles/view/the-hidden-origin-of-the-escalating-ukraine-russia-conflict
  =============

  Czego się nie robi dla zagarnięcia władzy…..

  Tekst Kaczanowskiego, niestety nie dotrze do wierzacych w Imperium Dobra.
  Przekaz medialny jest zbyt skuteczny.
  I dlatego, poswięcenie kolejnych dziesiątek tysięcy ukraińskich cywilów zostanie skwitowany krótko.
  WARTO BYŁO.

  Następna w kolejce Polska?

 5. To, co usłyszeli od Orbána, było przesłaniem pasującym do ducha święta narodowego: „Naszym interesem jest uniknięcie bycia pionkiem ofiarowanym w cudzej wojnie. W tej wojnie nie mamy nic do zyskania, a wszystko do stracenia” – powiedział tłumowi Orbán. „Musimy trzymać się z dala od tej wojny! Ani jednego Węgra nie można złapać między ukraińskie kowadło a rosyjski młot. On kontynuował:

  Nasza historia aż za dobrze nauczyła nas natury wojen. Są kraje, które chcą osiągnąć swoje cele przez wojnę; ale wiemy, że najlepszą wojną jest ta, której można uniknąć. Rosja patrzy na rosyjskie interesy, Ukraina na ukraińskie interesy. Ani Stany Zjednoczone, ani Bruksela nie będą myśleć węgierską głową, ani czuć węgierskim sercem. Musimy reprezentować własne interesy – spokojnie i odważnie.
  https://www.theamericanconservative.com/articles/war-in-ukraine-is-shaking-up-hungarys-elections/
  ===========

  Orban ma rację……

 6. Ta precyzja ataków oszczędzająca ludność cywilną…

  XXX

  ————
  mod: bez żadnej propagandy pls, a CNN w szczególności.

  Poza tym są pewne granice śmieszności które tu przekraczasz z tą „ludnością cywilną” w zbombardowanej fabryce czołgów…

  1. Dzisiaj na kresach.pl byl taki komunikat:

   Rosjanie otworzyli ogień do cywili w Chersoniu [+VIDEO]. Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do demonstrantów w zdobytym ukraińskim mieście Chersoń i zranili co najmniej jedną osobę, jak donoszą lokalne media.

   Jak wiec widzisz, ranienie przez Rosjan jednej osoby jest newsem godnym naglosnienia. Na dodatek zimny ruski msciwy czekista wciaz pozwala na dzialanie lokalnych mediow w zajetym Chersoniu tak, ze moga spokojnie pisac w swiat, ze ruska armia ranila jedna osobe. na dodatek miejscowi czuja sie na tyle pewnie, ze organizuja jakies demonstracje przeciwko ruskiej armii. ja bym powiedzial, ze maja wiec wiecej swobod polityznych niz Polacy w Polin, bo u nas co roku srodowiska narodowe maja problem ze zgoda na demonstracje w Dniu Niepodleglosci i nieraz z tej okazji bywalo wiecej rannych niz teraz w Chersoniu.

   1. Spokojnie z czasem przybędzie dużo filmików before/after z ukrainy jak wyglądają „miasta” a raczej to co z nich zostało. Ukraińscy pracownicy w Polsce już pokazują to co zostało z ich nieruchomości (nie mieszkali w fabryce czołgów), czas wspaniale weryfikuje tutejsze komentarze. Proszę przejrzeć te z ostatnich miesięcy pod wpisami nawet żal odpowiadać i wytykać fantazje bez związku z rzeczywistością. Świetny podgląd błędnego odbioru rzeczywistości przez ludzi zwiedzonych propagandą obu stron.

    1. Propagandą obu stron? Trzeba się mocno naszukać, żeby znaleźć propagandę strony atakującej. Za to wszystkie media aż ociekają propagandą strony zaatakowanej.
     Za to ciekaw jestem, jak by wyglądało porównanie stopnia zniszczenia miast w wykonaniu Rosjan, a jak w wykonaniu USA. Jakoś z tego, co pamiętam z Iraku, Amerykanie mieli w zwyczaju równać wszystko z ziemią gdy dostawali się pod ogień z budynków. Co zresztą widać po bilansie ofiar cywilnych w zaatakowanych przez nich krajach. Ale takiego porównania chyba się nie doczekam…

     Masz rację – czas zweryfikuje wszystko.

     Tak jak zweryfikował „foliarzy”. Wyszło, że mają rację. Ups… Ale to akurat w propagandzie medialnej zostało przemilczane. Niewygodne. Odwoła się ograniczenia i przejdzie się do porządku dziennego nad tym, że pandemii nie ma. A COVID co, zniknął? I co z tymi, których zwyzywano i opluto za twierdzenie, że to nie miało sensu? A tam, cicho tam…

     Komentarze są różne. W większości krytyczne do serwowanej propagandy. Ale nie tylko. Takie prawo komentatorów – piszą, co myślą. Gdzieś tu ktoś się zaklinał, że w połowie marca Putin będzie martwy. A do końca kwietnia na pewno. Pośmiejemy się?
     Ja nie będę. Jest to duży plus – można zapoznać się z różnymi opiniami. Mądrymi, głupimi, z tymi, z którymi się zgadzam, a i z tymi, z którymi się nie zgadzam. Cenne jest to, że te opinie SĄ.
     Tym bardziej cenne, że wokół nie ma miejsca na opinie odrębne od obowiązującej narracji.
     Tak jak w przypadku pandemii. Jedna narracja, jedna racja, kto ma zdanie przeciwne (albo choć wątpliwości) to foliarz, szur, płaskoziemiec, ruska onuca, ruski troll, pachołek Putina.

     Nie ma wolności słowa. I nie została ona nam tylko odebrana – sami ją sobie odebraliśmy.
     Czas na kolejny kawałek wolności. Co to będzie? Zobaczymy. Ale będzie na pewno…

     1. Wolnosc slowa jest juz odbierana. Bo na poziomie unijnym zablokowano dostep do rosyjskich newsow typu rt.com czy sputniknews.com. A za wyrazanie opinii niezgodnych z obowiazujaca narracja juz sie ludzi zwalnia z pracy w panstwowych instytucjach.

      https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/8386055,poczta-polska-zwolnienie-dyscyplinarne-media-spolecznosciowe-wpis-wojna-w-ukrainie.html

      https://www.edziecko.pl/starsze_dziecko/7,79351,28250564,nauczycielka-z-sosnowca-nakrecala-hejt-na-ukraincow-sprawa.html

 7. fikcyjna rzeczywistość w pełnej krasie

  zaczęliśmy wojnę z Rosją i następnego dnia przegraliśmy. ekonomicznie i cywilizacyjnie.
  ekonomicznie bo bez surowców kończy się nam gospodarka i rolnictwo

  cywilizacyjnie bo zalali nas ruscy ze wschodu a szczegółowo malorosjanie ze zrytymi prze propagandę mózgami.
  zastanawiająca jest próba asymilowania inwazji przez umiłowanych przywódców.
  zapewnie pedalstwo przestało politycznie motywować polaków i umiłowani przywódcy dostrzegają 2 mln małorusinów jako potencjalny elektorat wyborczy w RP całkowicie zależny od kaprysów umiłowanych przywódców. szacuje się falę migracji z małorusi na 3,5 mln ludzi.takiego potencjalnego roszczeniowo elektoratu władza potrzebuje dla swego trwania.
  30 lat rządów popis rujnuje kraj a ostatni wymyślony polski lad jest szczytem idiotyzmu i arogancji.
  3 miony pedałów i lesbijek w Polsce nie ma a małorusuni są i nie mają zamiaru wracać.zawsze można podjąć walkę o ich integrację na koszt polskich podatników i eurokołchozu. za chwilę polak nie będzie mógł odezwać się w swoim języku ani bronić polskiej kultury.
  więzienia zapełnią się polskimi patriotami. banderowski mafie opanują miasta. w szzkołach bedą przymusowo uczyć nasze dzieci małoruskiego bełkotu.

  potrzeby malorusinów będą tylko rosnąć za 2 lat będą mieli swój sejm, teraz chcą nazw dwujęzycznych ulic, potem dwujęzycznej prasy i telewizji.władzy nie obchodzą skutki tego co potem ważne teraz i koryto. nawet przy pomaganiu można ukręcić niezłą kasę.

  inwazja małorusinów ze zrytymi mózgami jest okazja dla władzy by nienawiść do Rosji podnieść do rangi narodowej religii. ukochana armia kaczora będzie składać się z 300 tys malorusinów. uzbrojona małoruska banda będzie znosić i wybierać władze w Polsce.

  na koniec rebus. gdzie byli umiłowani przywódcy na spotkaniu z klaunem 15.03.2022? w Kijowie czy w Przemyślu.
  na pewno nie w Kijowie. Kaczyński i Morawiecki to tchórze ale nie samobójcy
  http://johnhelmer.net/the-zelensky-summit-meeting-in-kiev-on-march-15-with-polish-czech-and-slovenian-prime-ministers-was-a-fake-devised-in-warsaw-the-meeting-was-at-przemysl-poland-zelensky-also/#more-47721
  http://johnhelmer.net/what-happened-more-evidence-on-the-zelensky-summit-meeting/#more-47740

 8. Zastanawiam się, jak wytłumaczyć obecną sytuację z punktu widzenia LOGIKI…

  Zachód pozbył się mocy produkcyjnych, oddał Azji kluczowe dla produkcji wojennej linie technologiczne komponentów służacych do produkcji uzbrojenia, farmaceutyków.
  Nie produkuje samodzielnie wystarczającej ilości stali, stopów, tytanu, aluminium, procesorów.
  Zlikwidował wydobycie wielu rud metali na własnym terytorium.
  Wiekszość stoczni, hut, zakładów metalurgicznych.

  Odtworzenie tego będzie trwało co najmniej kilka lat i kosztowało krocie.

  A jednak prze do konfrontacji, eskalacji.

  Kraje przygotowujące się do wojny gromadzą zasoby, przestawiają produkcję cywilną na tory wojenne.
  Na zachodzie tego nie widać, w USA w szczególności.
  Czy liczą, że sama retoryka, propaganda, wystarczą?
  Przecież to alogiczne.

  Przy obecnych cenach surowców i energii, zachód odtwarzając mozliwości zbrojeniowe poniesie gigantyczne koszty.
  Wpłynie to drastycznie na poziom zycia ludności.
  Czy politycy sa AŻ TAK głupi i nie przewidują konsekwencji?

  1. oj bez przesady, logicznie to się da bez problemu wytłumaczyć
   poza nami patologicznie antyrosyjskimi nikt takiej wojny, bardziej takiego scenariusza wydarzeń, nie rozważał nawet w realnych planach, a ogólnie kapitalizm to minimalizowanie kosztów i maksymalizowanie zysków, i nic innego póki nie nastąpi jakiś krach się nie liczy, wiec robił, lub bardziej zlecał robotę tam gdzie taniej, surowce tez brał tam gdzie taniej, a zyski u siebie rozliczał. działał globalnie. jednak dzięki temu mieliśmy co prawda różne rzeczy robione wszędzie na świecie ale za to tanie!!! przeciez inaczej nie przyszło by nikomu do głowy wymieniac telefon co rok lub połtora a TV co dwa lata, autko co max 3 lata a jeszcze to wszystko na kredyt!!! polityka „nie dam ci wiecej kasy za to co robisz, ale dam ci możliwość kredytu na to co chcesz sobie nabyć” wprowadzona w połowie lat 70- tych u jankesów opanowała świat, teraz raczej się skończy, bo bedzie/musi byc drożej skoro mamy sporo robić u siebie, surowce zwłaszcza energetyczne sprowadzane ze swiata ,musza być droższe sporo także, całośc produkcji po znacznie wyzszych kosztach oczywiscie robocizny, bo wszak u nas, nasz robotnik zawsze bedzie kosztował wiecej, choćby. jedyna nadzieja że skonczy lub choć zwolni cała ta głupawka klimatyczna

   1. @tryger:”jednak dzięki temu mieliśmy co prawda różne rzeczy robione wszędzie na świecie ale za to tanie!!!”
    To są zalety globalizacji i światowego podziału pracy. Wy uprawiacie banany, bo u was „słońce i pogoda” a my fedrujemy „w przodku”, bo mamy złoża węgla. Wbrew narzekaniom niektórych globalizacja przynosi korzyści WSZYSTKIM. Jednym mniejsze, drugim większe.

   1. Wywiad z 2019 z obecnym doradcą prezydenta Ukrainy Aleksiejem Arestowiczem(jest tu link poniżej) wskazuje, że oni uznali na 99%, że próba wejścia do NATO będzie skutkować wejściem Rosji i totalnym zniszczeniem kraju. Tutaj Jacques Baud twierdzi, że oni uważali, że Rosja nie wejdzie, tak jak CIA inni. Wszystko to jest gdybanie. Trzeba by się zapytać Putina. Moja znajoma szamanka próbowała wejść do jego głowy ale okazało się to niemożliwe. Co przypomniało mi opinie niektórych znawców, że Putin jest chroniony też w astralu przez najlepszych szamanów rosyjskich. Oczywiście i w astralu chronią go ci z KGB. Znana jest historia szamana z Syberii który wyruszył na piechotę do Moskwy, by zdjąć Putina z Kremla. Zniknął podczas swojej wyprawy i już się nie pojawił.

  1. @TJŁ:”Chiny”
   A propos „końskiej skóry”. Kumpel mi doniósł, że Chiny przyspieszyły termin rozpoczęcia manewrów wojskowych, które miały się odbyć na północy kraju. Pamiętam, że Chiny miały z ZSRR konflikt graniczny na rzece Ussuri. Zresztą Chiny (za Stalina) uważały, że ZSRR zajął tereny chińskie (granica uzgodniona traktatem nerczyńskim z 1689 r). Jak Putin tak chętnie odwołuje się do historii, to może towarzysze chińscy też sobie „coś przypomnieli”. Bo wtedy rosyjskie miasta Władywostok i Chabarowsk powinny wrócić do Chin.

 9. poczekamy w spokoju, emocje będą coraz większe – każdy z Was poustawia się po jakieść stronie a za niedługo się dogadają na forum ONZ , ogłoszą coś co będzie wyglądało na pokój na świecie a potem…

  spokoju Wam życzę 🙂

 10. Czytam i czytam rozne zrodla (dez)informacji o wojnie na Ukrainie i jakos znalezc nie moge niczego, co chociaz staraloby sie byc choc troche obiektywne. Wyglada mi na to, ze blokada informacyjna z obu stron jest szczelna. Czy ktos z Was moze trafil na cos, co da sie na ten temat czytac bez obrzydzenia?

  1. @TJŁ:”Czytam i czytam rozne zrodla (dez)informacji o wojnie na Ukrainie i jakos znalezc nie moge niczego, co chociaz staraloby sie byc choc troche obiektywne.”

   “Takich zwieriej nie bywajet” jak powiedział pewien kołchoźnik zobaczywszy żyrafę.
   Kiedyś omawiałem sprawę dostępu do źródeł informacji z kolegą. Gazet nie czytam. Chętnie bym zapłacił kilkadziesiąt zł/miesiąc za coś co w miarę obiektywnie przedstawia wydarzenia w kraju i na świecie. Wszyscy są „sprofilowani” i jeszcze chcą, żeby im za to płacić. Jedyne źródło, jakie znam, które stara się przedstawiać różnorodne punkty widzenia, to zerohedge. Niestety po angielsku (jednak to dla mnie wysiłek:). Polskojęzycznego medium nie spotkałem.

  2. ależ oczywiscie, zerknij na taki blog „dwa grosze”, zebrała się tam przez już kilkansście lat pod przewodnictwem moderatora grupka osob myślących, podsyłajacych różne teksty, czasem i trudne (no ale łatwe to każdy potrafi – np walnąć małpeczkę pod boczek i piwem zagruntować) które każdemu który poczyta i pomyśli pozwala na samodzielne ukształtowanie zdania na najważniejsze tematy

 11. Rosja i Chiny powinny teraz kontrolować handel złotem i ropą. To oni będą ustalać ceny. Będziemy cenobiorcami. Niedługo zmienią mianownik na światowych rynkach forex z USD ( wewnętrzne pieniądze ) na złoto/ropę ( zewnętrzne pieniądze ).

  Teraz musimy zdać sobie sprawę, że odkrycie rzeczywistych cen złota i ropy szybko przesunie się z Londynu i Chicago do Szanghaju i Moskwy. Spodziewaj się ogłoszeń z Rosji i Chin pogłębiających relacje między MOEX i Szanghajem w zakresie koordynacji handlu kontraktami terminowymi na metale i energię w celu poprawy płynności na obu giełdach.

  Szczerze mówiąc, to właściwa gra.
  https://tomluongo.me/2022/03/13/ins-outs-whose-money-is-it-anyway/
  ===============

  Zwalenie Londyńskiej Giełdy Metali, wydaje się świetnym posunięciem.
  To kolejny krok do przejęcia kontroli nad światowym handlem i systemem finansowym.

  Co Zachodowi pozostanie?
  Malulatura?

 12. Aleksiej Arestowicz jest ekspertem wojskowym, obecnie (marzec 2022 r.) doradcą prezydenta Zełenskiego. Ten wywiad pochodzi z 19 marca 2019 r.

  https://youtu.be/H50ho9Dlrms

  Oto tłumaczenie https://gist.github.com/abs/6bc4c23d3bac0d544db1c8ee9ceaac0c

  Fragment:

  Kiedy [Zelensky] wygra, musi rozpocząć proces wchodzenia do NATO. Nie ma niczego ważniejszego. Wojna jest ważniejsza niż cokolwiek innego. Gospodarka, reformy społeczne – te wszystkie śmieci. Wszystko to poświęca się na rzecz wojny. Zawsze. Jeśli przegramy wojnę, wszystkie inne kwestie są dyskusyjne. Putin i Kadyrow będą realizować naszą politykę społeczną, jeśli przegramy wojnę

  • Więc jeśli Ukraina rozpocznie proces wchodzenia do NATO, to czy możemy zacząć rozmawiać o harmonogramie zakończenia wojny [w Donbasie]?

  Nie będzie mowy o żadnym harmonogramie zakończenia wojny w Donbasie.
  Wręcz przeciwnie, prawdopodobnie spowoduje to inwazję Rosji na Ukrainę. Rosja będzie musiała zniszczyć naszą infrastrukturę. Będą musieli zamienić Ukrainę w gruz, żeby Ukraina nie była zbyt interesująca dla NATO

  • Czyli Rosja będzie gotowa na bezpośrednią konfrontację z NATO?

  Nie, nie NATO. Rosja musi to zrobić, zanim zostaniemy zaakceptowani. W ten sposób my [Ukraina] nie będziemy interesować się NATO. Kraj obrócony w gruzy nie jest zbyt interesujący dla NATO
  Z 99,9% pewnością naszą ceną za przystąpienie do NATO jest wojna na pełną skalę z Rosją
  Jeśli nie wstąpimy do NATO, Rosja wchłonie Ukrainę w ciągu 10-12 lat. Taka jest nasza sytuacja w tej chwili.
  Teraz niech Zełenski zostanie wybrany

  • Co jest lepsze, wojna z Rosją czy bycie przez nią wchłoniętym?

  Niewątpliwie wojna na pełną skalę z Rosją jest lepsza, a członkostwo w NATO w wyniku wygranej wojny

  • Co rozumiesz przez wojnę na pełną skalę z Rosją?

  Ofensywy lotnicze. Inwazja czterech armii, które utworzyli na naszej granicy. Oblężenie Kijowa. Próba okrążenia naszych sił na wschodzie [Donbasu]. Inwazja z Krymu w celu zniszczenia tamy, która blokuje dostawy wody na Krymie. Aby uwolnić wodę na Krym. Inwazja z Białorusi. Tworzenie nowych republik ludowych. Operacje pod fałszywymi flagami. Zniszczenie infrastruktury krytycznej i tak dalej.
  Atak z powietrza. Tak wygląda wojna na pełną skalę z Rosją
  Prawdopodobieństwo, że ta wojna się wydarzy wynosi 99%.

  • Kiedy?

  Jakiś czas w 2020, 2021 lub 2022 roku. Następny krytyczny okres to lata 2024-2026, a następnie 2028-2030. Mogą być trzy wojny z Rosją

  Wysłane przez: Vajezatha | 16 marca 2022 15:40 utc | 18

  1. @wmw:”wywiad”
   Dobre, dziękuję za odsyłacz. Są ludzie, którzy rozumują zupełnie inaczej niż ja (po rosyjsku?). Ja zawsze obstawiałem, że Rosja (razem z Niemcami) udusi Ukrainę ekonomicznie.

   1. Rosja (razem z Niemcami) udusi Ukrainę ekonomicznie.
    Niemcy podjęły już tego próbę w 2014 starając się wciągnąć Ukrainę do EU… 😉

    1. @cynik:”starając się wciągnąć Ukrainę do EU… ;-)”
     Ooo! Teraz Polska realizuje ten „plan zniszczenia” starając się o ekspresowe przyjęcie Ukrainy do Unii? Coś w tym jest. Na pewnym etapie rozwoju Unia zaczyna „uwierać” nowych członków ale Ukrainie chyba do tego jeszcze daleko. Jarkacz jako wybitny strateg? Chyba raczej jest „dzieckiem szczęścia”.

     1. Lepiej niech wybitny strateg zrealizuje Polexit. Potem niech EU sobie przyjmuje choćby całą Afrykę… z której połowa i tak jest już w unii…

     2. @cynik:”Lepiej niech wybitny strateg zrealizuje Polexit.”
      Za wcześnie. Jeszcze poczekajmy. A nuż uda się jeszcze coś wydębić od Unii. Na razie bardziej możemy działać destrukcyjnie będąc w niej niż wychodząc (rozsadzanie od środka). A może za kilka lat prawica uzyska większość w UE i „da się żyć”? Polexit traktuję jako ostateczność. Szczególnie teraz gdy po awanturze z Ukrainą Niemcy mogą zmienić swoją politykę (mają kiepski PR:).

  2. Nie zacytował pan najważniejszej uwagi doradcy: że Rosja wojnę przegra

  1. Ehh… Ja tu mam wazna iformacje dla Kolegow Blogerow. Wlasnie sie dowiedzialem ze szwedzkiej TV, ze Zelenskij „ratuje planete” Pomyslec tylko. Ukrainski Zyd „ratuje planete”. Ciekawe czy on ta planete dla ukrainskich „babuszek” , ktor z zdjec i filmow sadzac, nie bardzo wiedza co sie dzieje,i wyraznie nie maja z czego zyc…
   IL.
   Ps. Nie myslalem ze takie bzdury ktos moze glosno mowic. Dzis, panie redaktor w TV wyjasnily ze Putin planuje atak chemiczny i biologiczny w Ukrainie. I, ze zolnierzy rosyjskich, ktorz daja sie wziasc do niewoli Ukraincom, to on potem rozstrzeliwuje…

 13. z frontu walki ideologicznej: LEGO zebrało ponad 16 000 dolarów dla Ukrainy, sprzedając figurki naczelnego klauna upaliny i koktajle Mołotowa.To musi być jakiś rodzaj ciężkiej schizy.

  administracja bideta wypowiedziała totalną wojnę gospodarczą suwerennemu krajowi. Żaden Amerykanin nie zginął. Stany Zjednoczone nie zostały najechane ani zaatakowane, a mimo to, bez znaczącej debaty publicznej lub autoryzacji Kongresu, administracja bideta zniszczyła walutę tego kraju, a następnie usunęła ją z międzynarodowego systemu bankowego, który zubożał jego populację
  naczelny wódz bidet niszczy ameryke podnosząc podatki:
  https://www.foxnews.com/opinion/tucker-damage-president-biden-russia-ukraine-putin

  rosyjskie sankcje naftowe i inflacja energetyczna jest idealna okazją dla polityków wyznających Zielony Nowy Ład. on aż piszczą z radości:
  https://www.zerohedge.com/geopolitical/why-are-leftists-and-elitists-so-happy-about-skyrocketing-gas-prices

  idiotom propaganda zawsze można wmówić, że to przez Rosję. a że społeczeństwa nie maja mózgów….

  bideta nie obchodzi widmo głodu rodaków.
  https://www.zerohedge.com/commodities/media-isnt-warning-you-america-careening-towards-food-crisis

  władza się zawsze wyżywi. władza ma broń i drukarnie talarów więc może rabować bezkarnie.

  kolejne kraje blokują import zbóż. nadciąga tworzysz wojen generał głód
  https://www.zerohedge.com/commodities/un-warns-ukraine-war-could-spark-20-surge-global-food-prices

  Argentyna,Rosja, Ukraina, Mołdawia, Węgry i Serbia, zakazują eksportu towarów rolnych.

  na chwile zostawmy banderowsko – usraelską kampanię propagandową i włączmy myślenie:

  Rolnicy zgłaszają obecnie około 300% wzrost kosztów produkcji upraw, takich jak pszenica. Wynika to z trzech podstawowych danych wejściowych: Koszt nawozu i nasion, Koszt paliwa do zasilania sprzętu rolniczego, Dostępność ciągników i innego sprzętu (i ich części) w celu wykonywania zmechanizowanych prac rolniczych.
  oprócz tych czynników koszty paliwa znacznie podnoszą wydatki na transport zboża do magazynów i młynów. Tak więc rosnące koszty paliwa uderzają rolników dwukrotnie: po pierwsze w koszty eksploatacji ich sprzętu, a po drugie w koszty transportu.
  Ceny nawozów potroiły się i prawdopodobnie wzrosną, zwłaszcza że Rosja wstrzymała eksport nawozów i odcięła rurociągi gazu ziemnego do Europy Zachodniej. W rezultacie podaż nawozów jest coraz rzadsza. Około 5 miliardów ludzi na naszej planecie jest uzależnionych od nawozów wytwarzanych z paliw kopalnych jako głównego źródła pożywienia.Niewiele osób rozumie, że żywność pochodzi z nawozu, który jest wytwarzany przy użyciu węglowodorów. To dlatego lewicowi aktywiści tak chętnie zamykają rurociągi, nie mając pojęcia, że ​​w rezultacie zamknie to ich własną produkcję żywności.

  Rosja wstrzymała sprzedaż nawozów.prawie 25 procent całkowitej ilości nawozów azotowych importowanych do Europy pochodzi z Rosji. Rosja jest wiodącym dostawcą gazu ziemnego i amoniaku do Europy. substancje te stanowią podstawę składu nawozów azotowych.
  W tej chwili światowe rezerwy zboża sięgają 57 mln ton, co jest wartością minimalną od dziewięciu lat. Taka ilość wystarczy światu na 27 dni, a bez zasobów Rosji i Ukrainy – mniej niż 21.
  czas start………
  Między spadkiem plonów a niedoborem żywności w handlu detalicznym (sklepy spożywcze) występuje opóźnienie. Właśnie w marcu jemy zimowe żniwa pszenicy. Późnym latem będziemy zależni od pszenicy z upraw pszenicy jarej na całym świecie, a te uprawy po prostu nie są obsiane na poziomie niezbędnym do wyżywienia świata.

  hurra dzięki wojnie z Rosją będę marznąc zima w mieszkaniu, jeździć samochodem tylko w symulatorach i żreć syntetyczne białko z robaków. nowy wspaniały świat w pełnej krasie

  .

  1. @marcinkrys:”na chwile zostawmy banderowsko – usraelską kampanię propagandową i włączmy myślenie”
   Myślenie mamy włączone. Opisałeś skutki tego konfliktu. A to, że skutki odczuje cały świat, to oczywiste. Masz jakieś pozytywne (realizowalne) propozycje działań zapobiegawczych? Bo przepowiednie, że „tanio już było” i to we wszystkich dziedzinach życia były od samego początku do przewidzenia.
   Tak naprawdę całemu światu grozi kryzys energetyczny. Cena ropy i gazu w następnych kilkunastu latach musiałaby gwałtownie wzrosnąć (bez żadnej inwazji). Niemcy przygotowywały się do tego zabezpieczając sobie Rosję z jej rezerwami surowcowymi jako dostawcę. A tu nagle (jak mówią górale) „tak dobrze żarło i zdechło”. Dlatego jestem zszokowany ruchem Rosji, bo jeszcze 5 lat i miałaby i Ukrainę i całą Europę „na tacy”. Chińczycy by tak nie spieprzyli sprawy:)

   1. Tak naprawdę całemu światu grozi kryzys energetyczny.

    Nonsens. Grozi tylko durniom w EU. Jeśli zaczną zwalczać do tego atom to kryzys przestanie grozić i zjawi się we własnej osobie. Trudno w to wątpić. Ale na całe szczęście EU to nie świat. In wyższa inflacja tym szybciej EU się rozleci.

    Cena ropy i gazu w następnych kilkunastu latach musiałaby gwałtownie wzrosnąć (bez żadnej inwazji).
    Ja bym to inaczej sformułował: zachodni system dolara pada przez co tangibles nabierają wartości jako alternatywa.

    jestem zszokowany ruchem Rosji, bo jeszcze 5 lat i miałaby i Ukrainę i całą Europę
    Ja nie. Myślę że diagnoza ta wychodzi z błędnych pozycji wyjściowych. Rosja nie chce mieć rakiet NATO na swoim progu i trudno się temu dziwić. Jeżeli jedyną metodą na zagwarantowanie tego jest wymuszenie poczytalnego reżimu to trudno. To wszystko. EU w obecnej formie Rosja ma gdzieś, nie chce mieć z jego LGBT i innymi „wartościami” nic wspólnego. Nie potrafię sobie wyobrazić aby odcięcie społeczeństwa na parę lat od junkfoods Macdonaldsa, scheissu Coca-coli i fejków Facebooka nie wyszłoby mu na zdrowie… 😀

    Ukraina jest w tym wszystkim pionkiem poświęconym przez hegemona aby odciąć EU od Rosji. Hegemon wzmacnia przez to totalną kontrolę jaką ma nad swoimi wasalami, odcinając ich nie tylko od taniej energii ale też w znacznej mierze od Chin. Jednocześnie Rosję ukraińska masa upadłościowa będzie przez pewien czas drenowała finansowo.

    1. @cynik:”Jeśli zaczną zwalczać do tego atom to kryzys przestanie grozić”
     „Dla świata” na atom jest za późno. Wiesz ile elektrowni atomowych musiałoby powstać w krótkim czasie? Żaden kraj na świecie (łącznie z USA, Chinami i Rosją) nie jest w stanie zastąpić energii z paliw kopalnych energią atomową. Podobno Chiny chcą wybudować ~150 elektrowni atomowych w ciągu kilkunastu lat ale wątpię czy dadzą radę.

     @:”zachodni system dolara pada przez co tangibles nabierają wartości jako alternatywa”
     Każdy „system walutowy” pada. W juanach i rublach też ceny skoczyłyby znacząco. Nie ma co się (jednostronnie) czepiać US$. Surowce energetyczne to problem globalny i ich ceny będą rosły (nawet wyrażone w złocie:)

     @:”Rosja nie chce mieć rakiet NATO na swoim progu i trudno się temu dziwić. ”
     I tym ruchem nie pozbędzie się rakiet ze swojego progu. Będą zainstalowane jak nie na Ukrainie to już na stałe w Polsce (i okolicach).

     @:”Ukraina jest w tym wszystkim pionkiem poświęconym przez hegemona aby odciąć EU od Rosji.”
     TAK. I odcięcie chyba będzie skuteczne (nie mówię o surowcach!). Ukraina i Rosja zapłacą za tą awanturę najwięcej. Nawet gdy Rosji uda się zająć całą Ukrainę to będzie to pyrrusowe zwycięstwo.

     1. „Dla świata” na atom jest za późno.
      Co za monumentalne stwierdzenie! Jak to za późno? Bo grozi nadmiar energii z OZE? 😀
      Nie tylko nie jest „za późno” ale nie ma żadnej praktycznej alternatywy, poza może przyznaniem się do ściemy z tym całym klimatem i powrotem do węgla i ropy.

     2. @cynik:”Co za monumentalne stwierdzenie! Jak to za późno? Bo grozi nadmiar energii z OZE?”
      Nie. Bo nie zdążymy wybudować przed wyczerpaniem się kopalnych surowców energetycznych. Popatrz na Polskę. Jesteśmy w stanie zastąpić elektrownie węglowe i gazowe elektrowniami jądrowymi? W jakim czasie? jak powstanie JEDNA elektrownia o mocy 4GW w ciągu 15 lat to co to zmieni? Polska dzisiaj ma ~45 GW mocy w elektrowniach z czego 70% z węgla. Czyli w ciągu 15 lat zastąpimy kilkanaście % mocy z węgla (o ile zapotrzebowanie nie wzrośnie). Inne kraje podobnie. Francja jest chlubnym wyjątkiem (na świecie!).

     3. Jesteśmy w stanie

      Nie bardzo wiem które z kilku znaczeń tego masz na myśli. Jak trzeba to owszem, „jesteśmy” w stanie. To tylko kwestia ilości betonu i zainstalowania dobrze już znanej, starej technologii. Technicznych problemów nie ma żadnych. Jeżeli natomiast „my” to ma być społeczeństwo polskie pod rządami przekupnych durniów których sobie wybrało, najpewniej kontrolowanych przez Niemcy, to żadna elektrownia atomowa prawdopodobnie nie powstanie.

      przed wyczerpaniem się kopalnych surowców energetycznych.
      Jeśli kopalnym surowcem energetycznym jest uran to jest to naprawdę nonsens. Z uranem nie ma i nie będzie problemów, a gdyby nawet to jest jeszcze cykl paliwowy na torze, i również tutaj prespektywy są całkiem niezłe. Problem z atomem jest wyłącznie polityczny. Jeżeli ludzkość da zielonym wariatom wyłączyć także uran to tjaa, pierwiastków w tablicy Mendelejewa jest określona ilość i w końcu ich zabraknie. Ale nie dzięki zużyciu ale dzięki Grecie i Timmermansowi.

     4. @cynik:”Technicznych problemów nie ma żadnych.”
      Nie ma „mocy przerobowych”. W całym świecie jest tylko kilka firm, które potrafią budować elektrownie atomowe. Chińczycy nie budują „za granicą”. Tylko u siebie. Pisząc „my” mam na myśli ludzkość (świat).
      Sama Polska potrzebuje tyle energetyki atomowej, że pewnie połowę możliwości produkcyjnych świata byśmy „zagospodarowali” (gdybyśmy mieli pieniądze:). Gdyby dzisiaj kraje, które mają odpowiednią technologię rzuciły się do rozbudowy własnej energetyki atomowej, to w Polsce nie powstałaby żadna elektrownia jądrowa. Firmy w USA, Rosji, Korei, Japonii, … miałyby tyle roboty u siebie, że olałyby jakieś budowanie na eksport.

      @:”Jeśli kopalnym surowcem energetycznym jest uran”
      Rozmawiamy o zastąpieniu ropy/gazu „czymkolwiek” co możemy w skali globu wybudować w czasie, który pozostał do wyczerpania się tych węglowodorów. Węgla starczy na dłużej i elektrownie węglowe buduje się szybciej a firm, które je mogą budować jest na świecie „multum”. Uranu też starczy na „setki” lat. Tylko, że elektrownie atomowe buduje się wolno i oczywiście jest problem dostępu do technologii. Ci co to umieją robić nie chcą udostępniać know-how innym krajom.

     5. cykl paliwowy na torze,
      —————————————’
      Istnieje tylko jeden stos atomowy eksperymentalny, w Indiach. Jak na razie. Uruchamianie zamknietej kopalni wegla kamiennego trwa ok 10lat…
      IL.

     6. @IL:”cykl paliwowy na torze”
      Jeszcze są reaktory powielające (produkują paliwo) ale tych to kraje atomowe nie udostępniają nikomu, bo można se tanio pluton na bombę wyprodukować.

     7. @Hes „Surowce energetyczne to problem globalny i ich ceny będą rosły (nawet wyrażone w złocie:)

      Mam lepszy ogląd sytuacji optymistyczny…..jak dotąd ropa, węgiel i gaz utraciły około 95-99% swojej wartości w złocie. Cała nowożytna historia ludzkości to dokładanie kolejnych źródeł energii od cieplnej do elektrycznej żadne majaki o rezygnacji z węgla się nie spełnią dokładanie OZE i kolejnych reaktorów tylko powiększa pulę dostępnej energii. A ludzki geniusz pozwala sięgać dalej i głębiej przy niższym nakładzie pracy i energii. Trend jest jeden korekt niemal brak.

     8. Usiłuję w dobrej wierze wydestylować jakiś sens z tej wypowiedzi ale mi się nie udaje… 🙁

      Postęp „ludzkiego geniuszu” dokonywał się przy- i dzięki coraz tańszej energii. To wydaje się prawdą, jak również prawdą wydaje się teza odwrotna, że mianowicie regres będzie rezultatem jeśli ceny energii stałyby się materialnie wyższe, co przy obecnej histerii anty rosyjskiej i sankcjach należy do możliwości.

      Ale jeżeli rzeczywiście majaki o rezygnacji z węgla się nie spełnią (oby) to ja bym zawiadomił jednak o tym zielonych którzy o tym jeszcze nie wiedzą. Gdy się dowiedzą to być może nie zajadą gospodarki światowej na śmierć, bo żaden ludzki geniusz jej od tego nie uratuje…;-)

     9. Czas od pomysłu do uruchomienia elektrowni atomowej to kilkanaście lat. I nie dlatego że zajmuje się tym lewacka banda bezmózgów tylko tyle realnie zajmuje uzyskanie zgody, projektowanie, zakupy i budowa, uruchomienie.
      Ja, za Gail Tverberg, uważam, że Rosja zdaje sobie sprawę, że koszty poszukiwań i wydobycia rosną, a ceny sprzedaży niekoniecznie. Sytuacja jak w latach 90tych. Z tym że teraz wynika z powodów geologicznych.

   2. Rosja dosłownie wyprzedziła atak banserostanu o kilka dni. wojska banderostanu wspierane przez kraje nato miały zaatakować Donbas i Krym 8.03.2022. po to hodowano banderowski syf i gwałtownie dozbrajano. laboratoria biologiczne produkowały całą masę patogenów i przygotowywano w czarnobylu brudne bomby atomowe. zauważ, że Rojsanie w pierwsze kolejności zajęli czarnobylski reaktor.to nie przypadek banderowskie ścierwa wysadziły w Charkowie instytut fizyki gdzie produkowano zapalniki do bomb atomowych. zacieranie dowodów.
    Rosja nie mogla czekać dłużnej. zniszczenie republik dombasu było by końcem Rosji przypieczętowanym eksplozajmi brudnych bomb atomowych i plagą epidemii chorób. banderowcom nie zależy na życiu mieszkańców b.ukrainy. uwazaja ich tylko za jednorazowych statystów, zakladników. widać to po Charkowie, Mariupolu i innych miastach.
    rezerwy strategiczne żywności i leków upaliny już dawno zostały skradzione. mieszkańcom grozi widmo głodu. sytuacje pogarszają masowe grabieże banderowców.

    ostatnio notuje się masowy desant w kijowie. przyleciały premiery z polski, słowacji i czech.
    rozbór b. upaliny w toku.
    najpierw jednak busines klaun b. upaliny proponuje podział łupów na odbudowę upaliny.
    chce ukraść i podzielić 500 miliardów dolarów zajętych Rosji aktywów. i to po to zleciały się muchy do gówna.
    klaun zapomina, że to jego panowie okradli Rosjan z aktywów i tylko oni będą dzielić łupy.

    Waszyngton rozkazał wesprzeć umierający reżim kijowski i oto ruszyli lokale. Reżim kijowski, a dokładniej lwowski, musi wierzyć, że Zachód im pomoże, pomoc na pewno nadejdzie: dadzą kupę broni i pieniędzy. Stany Zjednoczone potrzebują, aby Ukraina poniosła jak najwięcej strat, aby pogorszyć sytuację gospodarczą i kadrową. Ta rana musi dalej krwawić. dolar musi się umocnić, koncerny zbrojeniowe muszą zarabiać.skutki są widoczne w polityce Niemiec 35 szt, f-35 to spora kasa dla przetrwania zbrojeniówki

    na czym polega pomoc humanitarna tzw. zachodu dla banderostanu. odpowiedz brzmi .na dostarczaniu broni.
    w europie są jeszcze normalni ludzi nie przesiąknięci banderowskim zaburzeniem umysłu. pracownicy lotniska Galileo Galilei w Pizie znaleźli broń w skrzynkach z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Ładunek miał polecieć do Polski do baz USA i NATO, a stamtąd drogą lądową na Ukrainę. Robotnicy odmówili załadunku. szerzej:
    https://www.citytorino.com/armi-negli-aerei-al-posto-degli-aiuti-umanitari-operai-di-pisa-contro-draghi/

    węgierska mniejszość na upalinie ma dość banderostanu i prosi Węgry po protektorat.

    na tle bełkotu europy o sankcja widać, że mają dotyczyć tylko zwykłych epikurejczyków. Tesla, Inc. kupiła aluminium za miliony euro od Rusal.aby wyprodukować karoserię do prób produkcyjnych Modelu Y w swoim nowym zakładzie produkcyjnym w Brandenburgii w Niemczech. Niemiecka filia Tesli zapłaciła za metal szwajcarskiej filii Rusal za pośrednictwem austriackiego banku. Tak się robi busines nad głowami euro idiotów
    https://www.zerohedge.com/commodities/tesla-bought-russian-aluminum-make-body-shells-model-y

    kartki z historii. biografia dziadka obecnego kanclerza niemiec ścisle wiąże się regionem który wyzwalają Rosjanie:
    Fritz Scholz, SS Standartenführer. Uczestniczył w walkach w ramach Grupy Armii „Południe” o Tarnopol w Galicji pod koniec czerwca 1941 r. Dowodził pułkiem „Nordland” w bitwach nad Dnieprem, Dniepropietrowsk. W październiku 1941 r. von Scholz został awansowany do stopnia SS-Oberführera i zakończył rok w ciężkich walkach o Rostów nad Donem. W grudniu dywizja otrzymała rozkaz opuszczenia Rostowa i wycofania się na linię rzeki Mius.

    Rok później, w grudniu 1942 r. von Scholz awansował do stopnia Brigadeführera, od maja 1943 r. dowodził powstającą 11 Ochotniczą Dywizją Zmotoryzowaną SS Nordland (z ochotników norweskich i duńskich). Od grudnia 1943 r. 11. dywizja SS walczy pod Leningradem, od marca 1944 r. W rejonie Narwy. W marcu von Scholz został odznaczony Liściem Dębu (nr 423) do Krzyża Rycerskiego, w kwietniu 1944 został awansowany do stopnia Gruppenführera i generała porucznika oddziałów SS. 27 lipca 1944 r. von Scholz został ranny w głowę odłamkiem pocisku w walkach pod Narwą i zmarł następnego dnia. Pośmiertnie odznaczony Mieczami (nr 85) Krzyżem Rycerskim z Liśćmi Dębu.

    w rodzinie ważna jest tradycja.dla banderowców faszyzm jest jedyną religią. w tej wierze wspierani są przez niemieckich najemników i walczą niemieckim uzbrojeniem.

    czasy się zmieniają ludzie nie

    1. Fritz Scholz, SS Standartenführer.
     Tu dziadek z Wehrmachtu, tam dziadek z SS… 😉 Równie interesująca jest linia genealogiczna von der Leyen…

     1. To by trzeba pociągnąc dalej.
      Niemic z tyłu, z przodu krzyczące żydki, a księgowy w Londynie. Tak wygląda historia Polski w podpuszczaniu na Rosję od 300 lat.
      Aby to ogarnąć to trzeba by się cofnąć do końca XVII w i „aksamitnej rewolucji w Angli” czyli protestanco żydowskiej.
      Niesmiertelna siódemka angielskiej arystokracji zaprasza Wilchelma Orleańskiego z żydowskimi akcjonariuszami do Londynu. Tam powstaje BOE i rezerwa czastkowa i upadek Rzeczypospolitel.
      Ale upadek Rzeczypospolitej zaczął się od Wyboru niemieckiej przybłędy Zygmunta. Zresztą cała historia Polski jest zafałszowana a 98% polskich historyków to ludzie nie mający podstaw tej prawdziwej historii.

    2. Wania wyluzuj, to już prędzej uwierzę w broń masowego rażenia Saddama, niż to że Rassija uprzedziła atak Ukrainy przy pomocy BMR na swoje terytorium. I zacznij pisać polszczyzną, by to się dało czytać.
     Ja rozumiem imperium rosyjskie miało swoje powody, ale szanujmy się troszeczkę 😉

     1. Tu masz raporty, które sa normalnie publikowane.
      https://news.antiwar.com/2022/03/16/report-secret-cia-training-program-in-eastern-ukraine-helped-prepare-for-russian-invasion/
      A Rosją nigdy nie była Imperium, tylko terenem eksploatacji, a rządziły nią rody niemieckie.
      Więc o jakiej propagandzie mówisz.
      Ofiarą są zawsze zwykli ludzie, jeżeli będziemy dalej eskalować przybędzie do Polski kilejnych kilka milionów uchodźców i emocje są zawsze na początku, a potem przychodzi otrzeżwienie jak rozwiązać narastające problemy.
      Tu masz art, który pokazuje jak jedno imperium wypiera drugie.
      http://rafalbauer.pl/algorytm-rekonkwisty/

     2. @plop

      Żadnych raportów o BMR nie widzę. Rassija zaczęła szukać na Ukrainie broni masowego rażenia, jak się okazało że narracja o „bratniej pomocy” nie działa, Ukraińcy nie witają kwiatami, tylko ostrzałem, a wojny nie da się skończyć w kilka dni. W wystąpieniu Putina ogłaszającym inwazję na Ukrainę nic nie było o rychłym użyciu przez Ukrainę BMR(nie widziałem całego, proszę poprawić jak się i podlinkować).
      Pretekst równie wiarygodny, jak anglosaski przy ataku na Irak, a nawet jeszcze mniej. Rosjanie z pionu wojny informacyjnej mogliby chociaż wymyślić dla gawiedzi coś oryginalnego, a nie jumać anglosaskie pomysły, jak sołdaty jedzenie w ukraińskich sklepach 😉

      „Rosją nigdy nie była Imperium, tylko terenem eksploatacji, a rządziły nią rody niemieckie”

      Tak samo, jak Siergiej mówił w swoim wystąpieniu, że nikogo nj
      Nie atakują i Ukrainy wcale nie zaatakowali 😉 Rosyjska imperialna narracja jest jasna, spójna i Putin w swoich wystąpieniach klarownie wyjaśnił o co chodzi. Jak ktoś nie paniemaju, to już jego problem.

      „Więc o jakiej propagandzie mówisz.”

      Się nie zająknąłem wcześniej nawet, gotowe skrypty idą w ruch?

      „Ofiarą są zawsze zwykli ludzie, jeżeli będziemy dalej eskalować przybędzie do Polski kilejnych kilka milionów uchodźców i emocje są zawsze na początku, a potem przychodzi otrzeżwienie jak rozwiązać narastające problemy.”

      Przybędą nowi uchodźcy, jak rosyjska armia będzie „wyzwalać” Ukrainę swoją tradycyjną metodą, czyli na chama. Niestety spartolili sprawę i będzie tam regularna jatka. Podziękować można imperium amerykańskiemu i rosyjskiemu, że załatwiają swoje porachunki akurat w naszej części Europy.

     3. @Matt
      Putin wykonuje tylko to co jest uzgodnione. Takich operacji nie wykonuje się bez zakulisowych uzgodnień.
      Ostatnio przecież nasz minister z Londynu zwolnił banki z płacenia podatków do 2040 roku jeśli dobrze pamiętam.
      To też jest ruska propaganda. Mamy status kolonii. i tyle. Aby państwo działało musi bić własną monetę, mieć własne prawo, mieć własne siły zbrojne i mieć własną politykę zagraniczną i własną edukację.
      Jeżeli nie zna Pan takich podstawowych rzeczy to nie ma o czym dyskutować.
      Co do USA to tutaj można znależć ciekawe artykuły
      https://www.thelibertybeacon.com/learn-2-unlearn-e69-bioweapons/
      Ale, cokolwiek zrozumieć trzeba zrozumieć mało znana konstytucję z 1871r

      W Stanach Zjednoczonych istnieją dwie Konstytucje. Pierwszy napisany przez przywódców nowo niepodległych stanów USA w 1776 r. 4 lipca 1776 r. Ludzie twierdzili, że są niezależni od Wielkiej Brytanii i narodziła się Demokracja. Przez 95 lat Stany Zjednoczone były wolne i niezależne. Ta wolność zakończyła się w 1871 r., Kiedy pierwotna „Konstytucja Stanów Zjednoczonych dla Ameryki” została zmieniona na „KONSTYTUCJA STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI”.

      Mówiąc wprost nastąpiła podmiana z:

      Konstytucja Stanów Zjednoczonych dla Ameryki
      na:
      KONSTYTUCJA STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI

      Kongres uświadomił sobie, że kraj znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, więc zawarli umowę finansową z – międzynarodowymi bankierami – (w tamtych czasach z bankierami z Londynu), w ten sposób zaciągając zadłużenie wobec wspomnianych bankierów. Oszuści międzynarodowi bankierzy nie zamierzali pożyczać amerykańskiemu narodowi żadnych pieniędzy bez poważnych zastrzeżeń. Tak więc wymyślili sposób na odzyskanie kontroli nad Stanami Zjednoczonymi i w ten sposób uchwalono Akt z 1871 r. Bez konstytucyjnej władzy Kongres utworzył odrębną formę rządu dla Dystryktu Kolumbii.

      Wraz z uchwaleniem „Ustawy z 1871 r.” Powstało państwo-miasto (państwo w stanie) zwane Dystryktem Kolumbii, położone na 10 milach kwadratowych ziemi w sercu Waszyngtonu, z własną flagą i własną niezależną konstytucją.
      Pentagon to są siły zbrojne DC.
      Na początku ww konstytucji czytamy:

      ” Na mocy ustanowień Senatu oraz Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Ameryki ustala się, że całe terytorium Stanów Zjednoczonych znajdujące się w obszarze Dystryktu Kolumbii zostanie objęte rządem pod nazwą Dystryktu Kolumbii, pod którą to nazwą będzie niniejszym stanowić organ korporacyjny (prawny) „

    3. Pizie znaleźli broń w skrzynkach z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Ładunek miał polecieć do Polski do baz USA i NATO, a stamtąd drogą lądową na Ukrainę. Robotnicy odmówili załadunku. szerzej:
     ——————————————————————————————————————————-
     …a w Krolestwie Szwedzkim robotnicy portowi odmowili obslugi statkow rosyjskich, w ramach solidarnosci z robotnikami ukrainskimi. Dostana jednak zaplate za ten czas przestoju, bo jest on ideologicznie sluszny. No, taka dodatkowa , prywatna ,”sankcja”. Statki poplyna dalej, a my, zwykli mieszkancy, bedziemy glodni i chlodni…
     Fajnie jest z fondami rosyjskimi. Jak ktos ma fond, w ktorym jedynie 1% jest wartosci rosyjskich, to caly fond jest zablokowany. Mimo se 99% jest amerykanskie abo szwedzkie…
     IL.

  2. To dlatego lewicowi aktywiści tak chętnie zamykają rurociągi, nie mając pojęcia, że
   ————————————————————————————————————————–
   Jakze…Ludzi -powiadaja- jest za duzo, pewna logika w tym jest, bo zaczelo byc ludzi za duzo, gdy pewien Zyd wynalazl efektywnw synteze amoniaku, do produkcji nawozow. Czynnikiem hamujacym wzrost populacji byl nglownie brak zywnosci. No i brak mydla wody ,toalet i antybiotykow. Ale niedostatki zywnosci byly decydujace. Coz, okazuje sie, ze odkrycia mozna zakrywac…
   IL.

  3. Chciałbym tylko doprecyzować, że Rosja nie odcięła UE dostaw ropy ani gazu i na razie nie zamierza tego robić. Wybrano rozwiązanie utrzymywania napięcia i niepewności na rynkach, które generuje odpowiednie ceny korzystne dla Rosji i innych eksporterów surowców energetycznych. Kradzież 230 mld euro rezerw Banku Centralnego wywołało ustawę, która zabrania rosyjskim przedsiębiorstwom zwrotu długu zachodnim kredytodawcom a jest tego ok 480 mld euro. Są też ciekawe rozwiązania dotyczące zachodnich firm, które prowadzą biznes w Rosji. Wejście tej ustawy spowodowało, że większość zachodnich firm zdecydowało się na wstrzymanie pracy ale płacenie pracownikom wynagrodzenia, czynszów i podatków. Nawet symboliczny Mc Donalds nie wyniósł się całkowicie tylko na 3 miesiące zamknął swoje lokale. Część zakładów wstrzymała pracę ze względu na zmianę systemu łańcucha dostaw.
   Unia Europejska tak naprawdę zaczyna bardziej cierpieć od własnych nieprzemyślanych decyzji niż od rzeczywistych sankcji rosyjskich. Rosja nie wytoczyła jeszcze swojej ciężkiej artylerii sankcyjnej w przeciwieństwie do USA i jego europejskich zwolenników. Po co strzelać do wróbli z dział. Wybrała metodę „gotowania żaby” – zdecydowanie bardziej efektywną.

 14. Zil 12 marca 2022 o 13:46 EST/EDT

  Być może już widzieliście ostatni biuletyn Credit Swiss (9 marca 2022), autorstwa stratega krótkoterminowego Zoltana Pozsara.

  https://plus2.credit-suisse.com/shorturlpdf.html?v=4ZR9-WTBd-V

  Sankcje przynoszą odwrotny skutek – Zachód będzie miał najgorszy kryzys w swojej historii!

  On uważa, iż:

  „Jesteśmy świadkami narodzin Bretton Woods III – nowego światowego porządku (monetarnego) skupionego wokół walut opartych na towarach na Wschodzie, który prawdopodobnie osłabi system eurodolara, a także przyczyni się do sił inflacyjnych na Zachodzie”.

  Według niego rozwija się kryzys towarowy:

  „Towary są zabezpieczeniem, a zabezpieczeniem są pieniądze, a ten kryzys dotyczy rosnącego powabu pieniądza zewnętrznego w stosunku do pieniądza wewnętrznego. Bretton Woods II został zbudowany na wewnętrznych pieniądzach, a jego fundamenty rozpadły się tydzień temu, gdy G7 przejęła rosyjskie rezerwy walutowe…”

  Mówi również, że ruchy cen towarów wywołane sankcjami zagrażają stabilności finansowej na Zachodzie:

  „Każdy w świecie towarów przeżywa idealną burzę… Ale właśnie to się dzieje, gdy Zachód nakłada sankcje na największego producenta towarów na świecie, który sprzedaje praktycznie wszystko. To, co obserwujemy w 50. rocznicę szoku podażowego OPEC z 1973 r., jest czymś podobnym, ale znacznie gorszym – szokiem podażowym w Rosji 2022 r., który nie jest napędzany przez dostawcę, ale przez konsumenta.

  Rynek surowcowy jest dziś znacznie bardziej sfinansowany i lewarowany niż podczas kryzysu dostaw OPEC w 1973 r., a dzisiejszy kryzys dostaw w Rosji jest znacznie większy, znacznie szerszy i znacznie bardziej skorelowany. To straszniejsze”.

  On uważa, iż:

  „Jeśli mamy rację i jeśli mamy do czynienia z „kryzysem towarowym” – pewnego rodzaju tematycznym rokiem 2008, jeśli nie pod względem rozmiaru lub dotkliwości – kto zapewni zabezpieczenie? [rodzaj polisy ubezpieczeniowej; porozumienie finansowe, które tworzy wtórne źródło funduszy] Widzimy tylko jeden podmiot: PBoC!” [Ludowy Bank Chin]

  Podsumowując:

  „Fed i inne banki centralne będą w stanie zapewnić środki zabezpieczające płynność… …ale będą to rozwiązania typu Band-Aid. Prawdziwym problemem nie jest tutaj płynność per se. Płynność to tylko przejaw większego problemu, jakim jest rosyjsko-nierosyjska baza surowcowa, którą tylko Chiny będą w stanie zamknąć.

  Widzisz to co ja?

  Czy widzisz inflację na Zachodzie napisaną w tym wszystkim, tak jak ja?

  „Ten kryzys nie przypomina niczego, co widzieliśmy od czasu, gdy prezydent Nixon odjął dolara amerykańskiego od złota w 1971 r. – czyli pod koniec ery pieniądza opartego na towarach. Kiedy ten kryzys (i wojna) się skończy, dolar amerykański powinien być znacznie słabszy, a renminbi znacznie silniejszy, wspierany przez koszyk towarów.

  Od ery Bretton Woods wspieranej złotem w sztabach, przez Bretton Woods II wspierane wewnętrznymi pieniędzmi (skarby z niemożliwym do zabezpieczenia ryzykiem konfiskaty), do Bretton Woods III wspierane zewnętrznymi pieniędzmi (złota i inne towary).

  Po zakończeniu tej wojny „pieniądze” już nigdy nie będą takie same… …a Bitcoin (jeśli nadal istnieje) prawdopodobnie na tym wszystkim skorzysta.”

  Przypuszczam, że ekonomista rosyjski czy chiński poszedłby dalej i przewidział, że zachodnia droga się skończyła. Po tym kryzysie narodzi się Nowy Świat – świat wielobiegunowy.
  https://thesaker.is/fm-lavrovs-statements-following-talks-with-fm-turkey-and-fm-ukraine/#comment-1041626
  ==================

  Pozwoliłem sobie wkleić całość komentarza, bardzo precyzyjnie kreślącego naszą przyszłość.

  W jakimś amoku, religijnym zapale, Zachód niszczy swoją przyszłość.
  Zapłacimy za to wszystko my- Mieszkańcy Europy.
  Następne pół roku będzie zdaje się EPICKIM MOMENTEM historii swiata…..
  O ile oczywiście historia świata będzie dalej wykładana…..

 15. apropo amerykańsko – polskiej przyjaźni

  Prezydent RP – Andrzej Duda, na spotkaniu z Kamalą Harris w dniu 10 marca 2022 r. postanowił zadowolić gościa zza oceanu, a także publiczność i zamiast frazy „Przyjaciel w potrzebie, to rzeczywiście przyjaciel „ („Przyjaciel jest w potrzebie”) powiedział „Przyjaciel w potrzebie to przyjaciel w fiucie” („Przyjaciel jest znany w x…
  incydent wywołał ostry wybuch śmiechu ze strony amerykańskiego wiceprezydenta. Jednocześnie polski prezydent nawet nie rozumiał, o co chodzi.
  https://www.youtube.com/watch?v=6tef4V9ns0A

  DEBILE rządzą tym państwem

  Polska przygotowała zamach stanu na upalinie w 2014 zbroiła – szkoliła banderowskich bandytów do wojny z Rosją – za to uzyskała 1,5mln uciekinierów – drogi gaz i ropę co równa się upadkowi gospodarczemu – widmo głodu – postrzeganie na świcie jako kraj obłąkanych ludzi. prawda, że Europa przegrała wojnę z Rosją przyjdzie boleśnie gdy opadnie mgła fałszywej banderowskiej propagandy
  taka jest cena bycia okupowanym przez rządy konfidentów

  PS. pozdrowienia dla bohaterskiego narodu Iranu. walczy o swoją wolność.
  widmo wojny w regionie spowoduje, że cena ropy odjedzie w kosmos a problem upaliny zejdzie na plan dalszy.
  Chiny szkolą wojsko w lądowaniu na Tajwanie .
  https://www.youtube.com/watch?v=YaIfv_HoqQ8
  upadek imperium usraeleskiego toczy sie na naszych oczach

  1. My tu gadu gadu,
   ————————————–
   Swieta to prawda, ale od tego sa blogi. Tym bardziej, ze przynajmniej niektorzy z nas sa emigrantami z Polski, emerytami.
   Budowa wezlow kolejowych, zawieranie umow, to zajecie dla nasztch , dzielnych, polskich politykow i przedsiebiorcow.
   IL.

 16. Kilka dobrych tekstów na tematy ekonomiczne i polityczne.
  Może kogoś zainteresuje….
  https://pecuniaolet.wordpress.com

  Elity europejskie podjęły działania skutkujące samobójstwem gospodarki.
  Odbije się to na ich wyborcach w sposób drastyczny.
  Demokracja obywatelska jest tworem w którym obywatele nie mają żadnych szans na wpłynięcie na podejmowane decyzje.
  Jedyną metodą zdają się „kryteria uliczne”…..

  Niestety, podwyzka cen energii, blokowanie eksportu zywności, będzie skutkować w krajach III świata hekatombą.
  Taki był chyba cel rozdmuchania ukraińskiej iskry.
  Vele NWO sa przecież znane…

  1. @wmw:”Demokracja obywatelska jest tworem w którym obywatele nie mają żadnych szans na wpłynięcie na podejmowane decyzje.”
   Przecież w innych ustrojach mają jeszcze mniej do powiedzenia. Niech żyje demokracja!

   1. Mam nieco inne zdanie…..

    Nawet w autokracjach- na przykład bliskowschodnich- przywódca musi liczyć się ze zdaniem przywódców plemiennych, nastrojami tłumu.
    Bo w grę wchodzi jego głowa.

    Demokratyczny przywódca zachodu nie odpowiada niczym, za podjęte decyzje.
    Co najwyżej straci władzę i wyląduje na jakiejś synekurze.

    Taki Sisi, Salman, czy Erdogan, ryzykują życie.
    Taki Obama, Blair, czy Sarkozy, nie ryzykuja niczym, rozpętując wojny czy powodując zapaść ekonomiczna swoich krajów.
    To doskonałe marionetki, suto opłacane z różnych źródeł.
    I bezkarne dzięki demokracji.
    A raczej, „demokracji”.

    Stworzono system w którym nie ma osobistej odpowiedzialnosci za decyzje.
    Sprywatyzowano zyski, uspołeczniono straty.
    Cui bono?

 17. Zwracam uwagę na pewien drobiazg w rozumowaniu.

  To co się dzieje na Ukrainie, Rosjanie nazywają „specjalną operacją wojskową”.

  Natomiast Biuro Prez. Zelenskiego oświadczyło, że nie wypowie wojny Rosji.

  Na pytanie dlaczego, można udzielić minimum jednej racjonalnej odpowiedzi. która zmienia PoV

 18. Celem Putina było powstrzymanie rozrostu się NATO na Ukrainę i przystopowanie instalacji baz, żołnierzy, etc. na terenie Polski i Bałtykow. Chyba 17.12 jak gromadził wojska to powiedział, ze daje ostatnia szanse na wycofanie się NATO z dalsza „ekspansją”.

  Czyli powiedział, żeby wypier… ze swoimi zabawkami, bo będzie źle i kazdy myślał, ze blefuje.

  Nie blefował.

  Dzisiaj Harris przyleciała tutaj i chyba dogadali rozmieszczenie tych kolejnych baz antyrakietowych.

  🙂

 19. Przede wszystkim tego typu operacje powinny mieć charakter tajny a nie stać się przedmiotem debaty publicznej, bardzo nieudolnej zresztą!

  1. @bzymkbzymk:”Przede wszystkim tego typu operacje powinny mieć charakter tajny a nie stać się przedmiotem debaty publicznej, bardzo nieudolnej zresztą!”
   To są „pobożne życzenia”. Przecież od samego początku „negocjacje” toczyły się w mediach. Pierwszy ogłosił ten pomysł Poroszenko a potem już poszło („zielone światło”, a za nim czerwone:)

   1. Kolejna głupota to rozglasnianie że m.in Polak w legii ukraińskiej służy. No idiotyzm na niespotykana skalę. I to jeszcze na pasku głównym onetu się znalazło. Ktoś chce Polskę do 3WW wepchnąć lub ja w ten sposób zapoczątkowac.
    Pozdrawiam

    1. @bzymbzymk:”No idiotyzm na niespotykana skalę. I to jeszcze na pasku głównym onetu się znalazło.”
     „Das Onet” takie coś napisał? Normalne. Przecież to niemiecka gadzinówka dla Polaków. Ja tam nie zaglądam, choć (dla równowagi:) mam w RSS różne inne „bezstronne media” (m.in. rosyjską Russia Today, irański PressTV i amerykański Fox News).

  2. Co do operacji, to pragne doniesc Kolegom Blogerom, ze w Krolestwie Szwedzkim mamy operacje cyrkowe. Dzis podjeto decyzje, ze zostanie zmieniona nazwa ulicy, na ktorej znajduje sie Ambasada Federacji Rosyjskiej. Obecna nazwa jest:Gjörwellsgatan 31, Stockholm.Nowa nazwa ulicy bedzie nawiazywala do Ukrainy. Kto wie, moze to bedzie np.Ulica Stiepana Bandery, albo cos takiego…
   Wydaje mi sie, ze Swiat, a przynajmniej polnoczna czesc Europy,zwariowal.
   IL.

 20. Rosjanie metodycznie eliminują banderowców w miastach.tam nie ma i nie będzie jeńców. uwalniają wiezionych przez banderowców zakładników. to 4,5 mln mieszkańców miast. banderowcy celowo umożliwiają ucieczkę ludności z oblężonych miast, taktyka polega na chowaniu się za plecami kobiet i dzieci. banderowcy strzelają do ludzi którzy chcą uciec z oblężonych miast.
  Rosjanie że nie biorą banderowców do niewoli.

  wojna zbliża się do wschodniej Polski dużymi krokami. lotnisko w Rzeszowie stało się miejscem głównego zaopatrzenia banderowców w broń, najemników, paliwo.stąd prowadzone są operacje przeciwko rosjanom.

  dla zmyłki tubylców na lotnisko w Rzeszowie przywieziono dwie baterie rakiet patriot.
  oficjalna wersja: Patriot ma uchronić się przed zbłąkanym strzałem, gdyby wojna zbliżyła się do granic Polski
  https://www.zerohedge.com/geopolitical/patriot-missile-batteries-dispatched-poland-amid-fears-stray-russian-missiles .

  Rosjanie publikują film na którym widnieją zestawy
  https://t.me/boris_rozhin/30277?single

  Partoty to bezużyteczne zabawki dla rakiet hipersonicznych
  https://www.youtube.com/watch?v=_BW5tEcAOSs&t=9s

  Chodzi o rakiety, które lecą szybciej niż pięciokrotna prędkość dźwięku (liczba Macha powyżej 5), czyli prawie 6 tys. km/h. Przez minutę pokonują więc ok. 100 km. Dziś pociski te latają nawet dwa razy szybciej, czyli z prędkością 2–3 km/s. Na sekundę! Z Warszawy do Łodzi leciałyby półtorej minuty, a ze Szczecina do Lublina – trzy albo pięć.
  Pocisk hipersoniczny porusza się prawie poziomo, żeby go zatrzymać, trzeba by zareagować dosłownie w kilka sekund. W dodatku może manewrować, zmieniać kierunek, ujść spod ciosu. nawet nie wiesz kiedy zginiesz
  Od 2018 r. w rosyjskim uzbrojeniu jest pocisk Ch-47M2 Kindżał do wystrzeliwania z samolotów MiG-31K (jedna rakieta) lub Tu-22M3 (do czterech rakiet). jego prędkość Ma=10–12 (3–3,5 km/s) . przenosi głowicę jądrową 100–500 kT lub konwencjonalną o masie 500 kg. To już jest broń taktyczna. Leci znacznie niżej, na wysokościach 10–20 tys. m.W lutym 2019 r. w czasie ćwiczeń Kindżał trafił w samochód z dystansu 1000 km.
  Albo pocisk Awangard przenoszony przez rakietę strategiczną, międzykontynentalną.
  Awangard wchodzi w atmosferę, następnie atakuje cel w dość płaskiej trajektorii i może manewrować we wszystkich trzech płaszczyznach. Dopiero w końcówce, w ataku, schodzi na cel pod bardziej stromym kątem i nieco wyhamowuje. Pocisk przenosi głowicę termojądrową o mocy 800 kT–2 MT. Amerykanie szacują, że do zestrzelenia go potrzeba ok. 50 amerykańskich rakiet przeciwlotniczych Standard MR-3. Na lotnisku w Rzeszowie są tylko dwa zestawy patriotów

  niewygodna prawda o systemach Partiot:
  https://cyklista.wordpress.com/2020/12/03/niewygodne-pytania-ws-nabywanego-systemu-patriot/

  w 2019 roku wystarczyła prymitywna rakieta by zniszczyć cele chronione przez zestawy patriot:
  https://twitter.com/IF_Asia_/status/1141605398409072641?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1141605398409072641%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Frakieta-z-jemenu-trafila-w-elektrownie-w-arabii-saudyjskiej-patrioty-jej-nie-zatrzymaly-6393920365856385a

  niewygodne pytanie: dlaczego Polacy masowo zaczęli wyrabiać paszporty?

 21. Czekajcie. Chodzą słuchy że Ukraiński rząd na uchodźstwie ma stacjonować w polsce. Będą kierować działaniami partyzantki na ukrainie. Jak myślicie co na to ruskie?

  1. @Stary:”Chodzą słuchy że Ukraiński rząd na uchodźstwie ma stacjonować w polsce”
   Do tego nie dojdzie. Dam wróżbę. Raz się pomyliłem (że ruskie nie wejdą:) ale niezrażony porażką (Wańka-wstańka) kontynuuję.
   Mam wątpliwości, czy Rosja ma dostateczą siłę, by zająć i okupować całą Ukrainę. Albo będzie rozejm albo zostanie zajęta tylko wschodnia Ukraina. Wtedy rząd „małej, zachodniej Ukrainy” będzie rezydował (tak strzelam) we Lwowie albo nadal w Kijowie.

 22. Rozumiem że propozycja hegemonaoznacza przeniesieniu wojny na nasze terytorium, ale jeśli chodzi o samą propozycję to jaki sens ma wymiana mig-29 na f-16, skoro istnieje możliwość że hegemon potrafi zdalnie wyłączyć takiego f-16 ? Może lepiej mieć myśliwce od róznych producentów….

  1. hegemon potrafi zdalnie wyłączyć takiego f-16

   Z F16 to nie wiem ale wiem że F35 nawet nie zapali bez zgody hegemona. Nadaje się przez to wyłącznie do wykonywania jego misji przez siedzące w nim mięso armatnie. Dla suwerennego państwa jest zupełnie bezużyteczny.

   1. Warto też przeczytać opinie amerykńskich wojskowych, którzy uważają że F35 to złom i fuszerka.

 23. Jednak nasza władza do końca nie zdurniała:
  https://www.gov.pl/web/dyplomacja/oswiadczenie-ministra-spraw-zagranicznych-rzeczypospolitej-polskiej-w-zwiazku-z-wypowiedzia-sekretarza-stanu-usa-w-sprawie-przekazania-samolotow-ukrainie

  A tu już jest odpowiedź, która ukazuje całą obłudę Anglosasów:
  https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1107455%2Cusa-nie-widzimy-uzasadnienia-dla-polskiej-propozycji-ws-mig-ow.html

  Czyli możemy dać MiG-i, ale sami, na co nawet hegemon „dał zielone światło”. Jak je oddamy Amerykanom, by to oni przekazali je Ukrainie, to już „budzi poważne obawy” 😉

  1. sprawa została przesądzona. Polska wchodzi do wojny. dostaniemy die baterie paitrotów na osłodę.

   https://www.zerohedge.com/geopolitical/patriot-missile-batteries-dispatched-poland-amid-fears-stray-russian-missiles
   partioty są złomem. nie potrafią zestrzelić żadnej rakiety hipersonicznej. to tylko pokaz dla tubylców by od razu nie zesrali się ze strachu
   Na europejskim teatrze wojny NATO ma znaczącą przewagę sił konwencjonalnych. Na konferencji prasowej 4 marca 2022 r. sekretarz generalny sojuszu stwierdził: „Po raz pierwszy rozmieszczamy Siły Odpowiedzi NATO. A ponad 130 samolotów jest w stanie najwyższej gotowości. I ponad 200 statków z dalekiej północy po Morze Śródziemne”.
   Rosja neutralizuje ten fakt, dysponując wystarczającą liczbą niestrategicznej (taktycznej) broni jądrowej. Według otwartych źródeł Rosja ma około dwóch tysięcy taktycznych głowic nuklearnych. W specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej aktywnie wykorzystują w szczególności systemy rakiet operacyjno-taktycznych Iskander o zasięgu do 500 km. Ten system rakietowy może również przenosić głowice nuklearne o wydajności do 50 kiloton TNT.

   Z powodu niepowodzeń Sił Zbrojnych Ukrainy na froncie, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zaczęły używać swoich jednostek walki elektronicznej. Ponadto możliwe jest, że jedna z rosyjskich kolumn wojskowych została zniszczona nie przez Siły Zbrojne Ukrainy, ale przez nalot, przypuszczalnie przez amerykańskie myśliwce F-35.

   Niewykluczone, że właśnie dlatego 27 lutego 2022 r. na rozkaz Prezydenta Federacji Rosyjskiej siły powstrzymujące zostały przeniesione do specjalnego trybu dyżuru bojowego. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO otrzymali jasny sygnał, że w przypadku dalszego zaostrzenia się sytuacji na kierunku ukraińskim i bezpośredniej interwencji wojskowej z ich strony, wojskowo-polityczne kierownictwo Rosji jest gotowe do użycia broni jądrowej.
   .

   banderowcy zestrzelili pierwszy samolot NATO. 2 marca myśliwiec rumuńskich sił powietrznych MiG-21 wystartował z bazy lotniczej Mihail Kogalniceanu na patrol, stracił kontakt radiowy z kontrolerem i zniknął z radaru. Na jego poszukiwanie poleciał helikopter, którego pilot zgłosił niekorzystne warunki pogodowe i otrzymał rozkaz powrotu do bazy. Wtedy połączenie z nim zostało zerwane.

   We wraku samolotu znaleziono elementy pocisku. Rumuńscy eksperci stwierdzili, że był to ukraiński pocisk przeciwlotniczy produkcji radzieckiej, jednak podobnie jak legendarny MiG-21, który jest w użyciu od ponad 60 lat !!! Na wniosek rumuńskiego Ministerstwa Obrony ukraiński Sztab Generalny prowadzi pilne śledztwo.

   https://www.youtube.com/watch?v=DbTLyNo4-xA

   PS. za progiem jest towarzysz głód. wysokie ceny paliw i brak nawozów spowodują klęskę głodu
   https://www.zerohedge.com/commodities/ukraine-bans-wheat-grain-exports-vital-global-food-supply-citing-citizens-under-siege
   https://cont.ws/@Fritzmorgen/2229996

   Rosja jest przydatnym kozłem ofiarnym dla inflacji, ale „chciwe biznesy” nadal są ulubionym celem bankierów centralnych i polityków
   https://www.zerohedge.com/markets/inflation-blame-game

 24. W zasadzie, istnieją trzy portale opisujące sprawy geopolityczne przeciwstawnie do panującej w głównych mediach narracji.
  UNZ
  Moon of Alabama
  The saker.

  Pouczające są komentarze, w ilości 300- 600, wysyłane z róznych stron swiata, w różnych językach.
  To na ogół ludzie TRZEŹWO myslący i o sporej wiedzy.

  Ostatnia mapka Ukrainy, i rozważania pod nią:
  https://thesaker.is/map-of-the-day-open-thread/

  1. Wlasnie sie Szwecja wlaczyla do walki z Putinem. Tzn.”oligarchami”. Tym razem, przygotowywany od przynajmiej 2lat program TV o zanieczyszczaniu srodowiska w Guatemali (kopalnia niklu) przez Solway. Wlascicielem w Szwajcarii jest Alexander Bronstein.Oligarcha z bylego Sovietu.
   Rzecz ciekawa, bo robiono ten progran przez dwa lata. Chyba maja na skladzie czle multum takich programow. Na wszelki wypadek…
   IL.

  1. Mam nadzieję, że po czymś takim, a zwłaszcza „serious concerns”, Polska administracja dozna chociaż małego przypływu zdrowego rozsądku.

   Każdy myślący powinien doznać. Niestety myślących w tym kraju jest niewielu.

   1. „Niestety myślących w tym kraju jest niewielu”

    Wbrew pozorom z tymi myślącymi w Polsce nie jest aż tak źle. Zgrubne przewertowanie komentarzy na pejsbuku pod artykułami onetu daje odpowiedź że z 30~40% komentarzy opowiada się po stronie opinii, że cała sprawa śmierdzi na kilometr i niestety zbytnio pachnie próbą zrobienia z Polski kozła ofiarnego. Który to na marginesie onet oczywiście oskarża polski i przy okazji amerykański oczywiście o nieudoloność.

    Chociaż nawet i w tym artykule: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wojna-w-ukrainie-mysliwce-mig-29-i-polsko-amerykanski-ping-pong/8php1ht,79cfc278 pada stwierdzenie: „Chyba że mamy tu do czynienia z bardziej skomplikowaną grą, która odbywa się na kilku poziomach.”

    Jakby te zasrane, przepraszam za wyrażenie, ale chyba jest adekwatne, 20 czy tam ile ich mamy starych Migów mogło jakkolwiek w sposób znaczący zmienić losy tej wojny …. Bo co najmniej taki wydźwięk mają medialne przekazy w tej sprawie.

    1. Nie miejsce może tutaj spierać się ilu jest myślących, sądząc po liczbie trolli wszelkiego rodzaju zbyt wielu ich być nie może. Albo sądząc po tym czy się zajmuje sejm w takim momencie…

     1. Na ciekawy aspekt sprawy „myśliwskiej” zwrócił dziś uwagę Pan Jacek Hoga prezes AdArma. Migi może i stare ale ich operacyjne użycie zależy od naszej suwerennej decyzji a serwis i naprawy ogarniamy samodzielnie. Nie można już tego powiedzieć o F16.

     2. Zwraca uwagę plucie się hegemona na rozsądną propozycję Polski dostarczenia MIg-ów do Ramstein, i odebrania tam zamienników. A jak z Niemiec Mig-i wyruszą do działań bojowych to czort weźmie przynajmniej Niemcy, a nie nas.

      Ale propozycja ta hegemona aż zatkała i ją odrzucił, chociaż trudno zauważyć jakim argumentem chciał się posłużyć. Prawdopodobnie takim że spodziewał się tu znaleźć większych idiotów…

    2. Telefon do przyjaciela i sytuacja przedstawia się następująco. Nasze MiG-29 już są na Ukrainie a właściwie ich części ponieważ niecałe 10 haha jest całkowicie sprawnych reszta w mniejszym lub większym stopniu służy za dawców części. W Ukrainie jest podobna sytuacja trwa składanie w pośpiechu z kilku jednego. Fachowo pocięte pojechały transportem kołowym jako części zamienne. Ciężko mi w to uwierzyć byłem przekonany naiwnie że remontujemy i serwisujemy je sami niestety ten sprzęt też nie ruszy bez serwisu ze zewnątrz. Tłumaczy to niezniszczalność ukraińskiego lotnictwa które stosuje taktykę rozproszenia / rozczłonkowania dosłownie.

     1. Ech ci Cyganie, wszystko ukradną i przeszmuglują 🙂
      A potem „sprzedam MIGa, mały przebieg, latał Polak tylko w niedzielę do kościoła”

   2. Jankesi zawsze byli cwani. Gdyby tam rządził prawicowy jastrząb z poprzedniego wieku to by wszedł do tej Ukrainy amerykańskim wojskiem i zrobił porządek w swoim stylu, zyskując kolejna strefę wpływu i upokarzając Federacje R. ale własnymi rękami. Gdyby rządził lewicowy gołąb to by się od tego konfliktu trzymał całkowicie z daleka, co też miałoby sens. Każde z tych rozwiązań byłoby lepsze dla Polski niż obecna „papka”, ukrywanie się za biednymi maluchami typu Polska, kraje bałtyckie – co to ani gospodarczo ani militarnie nie maja nic do powiedzenia. Żenująca jest gra tymi myśliwcami, Waszyngton nie ma ochoty wejść i nagle decydować ma Warszawa? Uchodźców też łyka na razie Warszawa – i to z entuzjazmem. Ja tego entuzjazmu nie pojmuje bo nie wierzę w darmowe obiady.

    1. lewicowy gołąb
     Gatunek znany nauce ale obecnie całkowicie wymarły. Dawne lewicowe gołębie przemorfowały w lewackie jastrzębie. Weź Baerbock na przykład…

  2. No coz. Amerykanscy przyjaciele chca miec konkretne korzysci z „przyjazni”. Trzeba tylko pamietac, ze Iraq i USA byly jeszcze wiekszymi przyjzciolmi. Iraq, wlsciwie na zyczenie USA poswiecil zycie miliona swych zolnierzy, na wojne z Iranem. Wdziecznosc USA zarowno wzgledem rzadu Iraq`u jak i samego Iraq´u nie miala granic…
   IL.

 25. Po zamknięciu kilku zdroworozsądkowych blogów, i kilku „niekoszernych” portali informacyjnych, niewiele jest miejsc w których prezentowany jest zdrowy rozsadek….

  Jak ja widzę tę sytuację.

  Rosyjski Miś zareagował na szarpanie za kudły w sposób nieprzewidzianie ostry.
  Nie poprzestał na zajęciu rosyjskojęzycznych terytoriów, ale daży do pełnej ochrony swoich interesów.
  Ustami Ławrowa i Putina mówił już to w grudniu.
  Tylko, nikt na zachodzie się tym nie przejął.
  Róznica pomiedzy zachodem a wschodem jest bardzo ostra.
  Wschód mówi co zrobi, i to robi.
  Zachód jedynie mówi.

  Siły ukraińskie są podzielone i otoczone.
  Posuwają się wolno, dając czas na ewakuację milionów niechętnych rosyjskiemu panowaniu.
  Będzie to zapewne 5-10 milionów ludzi, którzy spadną na nieprzygotowaną Europę jak szarańcza.
  Europa na taki exodus jest kompletnie nieprzygotowana.

  Po likwidacji kotłów- Donbas, Kijów, Charków, Odessa, nie pozostaną na placu boju żadne sensowne siły zbrojne.
  Po stworzeniu Noworosji, liczacej jakies 10 milionów mieszkańców, 140 000 km2, pozostanie kadłubek z powiedzmy 25 milionami, pozbawiony zasobów, przemysłu, cześci ziem uprawnych, dostępu do Morza Czarnego.
  Skazany na łaske i niełaskę UE.

  Kto na tym straci najbardziej?
  Oczywiście Europa, co jest na rekę USA.
  Ładnie opisuje to jeden z najtrzeźwiejszych ekonomistów świata- Michael Hudson.
  https://michael-hudson.com/

  1. Oczywiście Europa, co jest na rekę USA.
   ————————————————————–
   To, co robi Europa, nie jest w jej interesie. Tak samo zreszta, jak i poprzednie awantury w Afryce pln. i na Bliskim Wschodzie.
   Im dluzej to trwa, tym trudniej bedzie sie uwolnic od amerykanskich naciskow. A te sa coraz mocniejsze.
   IL.

   1. tym trudniej bedzie sie uwolnic od amerykanskich naciskow.

    Jak się zaprasza wojsko hegemona do siebie to trudno oczekiwać czegoś innego. Szczytem głupoty jest do tego płacenie za to…

 26. teraz z innej beczki. ustalmy przyczyny dla których Rosja podjęła wysiłek ekstrakcji banderostanu.jest on istotny także ze względu na biologiczne trwanie populacji Polski. przez granice przewala się niekontrolowana fala tzw. uchodźców. tam się da przemycić walutę narkotyki broń i różnego rodzaju choroby, które czasami mają ciekawe źródła. nie na darmo nikt nie chce uchodźców. najlepiej niech w Polsce przejdą kwarantannę. ewentualna epidemie chorób ograniczona zostanie do polskiej populacji. w razie epidemii kołchoz zamknie granice. po kwarantannie / epidemia. bynajmniej nie są to obawy wydumane.

  Epidemii może wynikać nie tyle z zacofania cywilizacyjnego banderostanu co z faktu, że na terenie bandrostanu istnieje trzydzieści tajnych amerykańskich laboratoriów, w których amerykanie badali niebezpieczne patogeny chorób zakaźnych, w tym dżumę, wąglik, brucelozę, błonicę i tak dalej.

  pracę z bakteriami dżumy, wąglika i brucelozy wykonuje sie we Lwowskim laboratorium biologicznym, prace z bakteriami błonicy, salmonellozy i czerwonki w wykonują laboratoria w Charkowie i Połtawie. Tylko we Lwowie zniszczono 232 pojemniki z czynnikiem sprawczym leptospirozy, 30 z tularemią, 10 z brucelozą, 5 z dżumą. Łącznie ponad 320 kontenerów. Nazewnictwo i nadmiar biopatogenów świadczą o pracach prowadzonych w ramach wojskowych programów biologicznych. Kuratorzy Pentagonu rozumieją, że jeśli te zbiory wpadną w ręce rosyjskich ekspertów, to z dużym prawdopodobieństwem zostanie potwierdzone naruszenie przez Ukrainę i Stany Zjednoczone Konwencji o zakazie broni biologicznej i toksycznej. Mianowicie: prowadzenie prac nad wzmocnieniem właściwości patogennych drobnoustrojów metodami biologii syntetycznej. Tylko to może wyjaśnić pośpiech, z jakim przeprowadzono likwidację
  teraz stawia się propagandową zasłonę dymną:
  https://www.zerohedge.com/geopolitical/nuland-warns-russia-may-seize-ukraine-biolabs-stage-false-flag-using-bioweapons
  Ambasada USA na Ukrainie usunęła ze swojej strony internetowej wszystkie dokumenty związane z programem Ukraine BIOWEAPON LAB
  Amerykanie obawiają się, że dane o eksperymentach na ukraińskich żołnierzach mogą wpaść w ręce rosjan. Jeden z tych projektów z udziałem żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy nosi nazwę UP-8. Rozpoczął się w 2017 roku i był kilkakrotnie przedłużany do 2020 roku, o czym świadczą dokumenty wewnętrzne, które przecinają się z otwartymi (a dokładniej już zamkniętymi) aktami.
  program UP-8 polegał na tym, że we Lwowie, Charkowie, Odessie i Kijowie wybrano 4400 zdrowych żołnierzy. Od 4000 z nich pobrano próbki krwi na obecność przeciwciał przeciwko hantawirusom i 400 na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (hCG). Następnie przeprowadzano na nich tajne procedury medyczne.

  Bułgarska dziennikarka Dilyana Gaytandzhiyeva dowiedziała się o dokumentach, w których funkcjonariusze musieli „zgłaszać w ciągu 24 godzin poważne incydenty, w tym śmierć”. Jeśli choć jedna z eksperymentalnych „świnek morskich” wpadnie w ręce rosyjskich lekarzy, wybuchnie „atomowa bomba informacyjna”.

  https://dilyana.bg/documents-expose-us-biological-experiments-on-allied-soldiers-in-ukraine-and-georgia/

  W laboratorium w Charkowie około 20 ukraińskich żołnierzy zmarło po kontakcie z wirusową bronią przypominającą grypę, a kolejnych 200 trafiło do szpitala.śmierci zawsze można zwalić na koronawirusa.

  w Charkowie mniej więcej rok później, 100 osób w tajemniczy sposób zaraziło się cholerą. Zarówno cholera, jak i wirus zapalenia wątroby typu A zostały wykryte w zanieczyszczonej wodzie pitnej, ale dowody sugerują, że prawdziwą przyczyną były laboratoria biologiczne działające na całym obszarze Pentagonu.

  Charków i Odessę okopują banderowskie szumowiny okopane w szpitalach szkołach i przedszkolach. stanowiska kierowania ogniem znajdują się w budynkach mieszkalnych. hitlerowcy ukrywają się za ludzkimi żywymi tarczami cywilów. Rosjanie nie podjęli frontalnego ataku miedzy innymi ze względu na możliwe skażenie biologiczne patgenami wynikłe z tajnych laboratoriów biologicznych.

  wystarczy by do polski przedostanie się kilka osób na których testowano patogeny i mam epidemie w całej krasie. przy umierającej służbie zdrowia oznacza to eksterminacje porównywalną z eksplozjami kilku bomb atomowych

  1. Słowiańskie DNA są podobne. Selektywny militarny covid-25 śmiertelny, tylko dla Rosjan, wykończyłby także resztę Słowian. Tylko zachodnie typy aryjskie byłyby na to odporne. Niezła perspektywa…

   PS. Saker publikuje zdobyte dokumenty potwierdzające planowany atak Banderastanu na Donbas w marcu…

 27. @cynik:”… wydaje się mało prawdopodobne, że Polska przeniesie do Kijowa swoją flotę MiG-29″
  To jest pewne, że nie przeniesie. Ale Polska może przekazać te myśliwce Amerykanom w zamian za jakieś używane F-16 a co Jankesi zrobią z tak uzyskanymi samolotami to ich sprawa. Nam taki deal się opłaca. Pozbywamy się sprzętu słabo kompatybilnego z resztą lotnictwa (F-16) i wzmacniamy własne lotnictwo. Przy okazji wyszło w rozmowie z Parysem, że nasze ambitne zakupy broni w USA (Patriot, F-35) to na razie nic pewnego. Chyba dalej nie ma zgody „wszystkich świętych” w USA. Z tym zakupem czołgów, to dopiero TERAZ kongres przegłosował zgodę i podpisano umowę.

  1. 1. No, proszę mnie nie obrażać, takich nonsensów to mam nadzieję cynik nie wypisuje…:-D Cytat musi być od kogoś innego…

   2 co Jankesi zrobią z tak uzyskanymi samolotami to ich sprawa. – takich też nie… 😉 😉
   Bo Jankesom chodzi wyłącznie o przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej przez jeden lot bojowy z PL na UA jako pretekst. I to obawiam się że kontrolują, a polski wasal jeszcze im za to płaci.

   1. @cynik:”akich nonsensów to mam nadzieję cynik nie wypisuje”
    Oops, odszczekuję. Przez pomyłkę odpowiedziałem nie w tym miejscu gdzie trzeba. Inny Komentator.

    @:”Bo Jankesom chodzi wyłącznie o przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej przez jeden lot bojowy z PL na UA jako pretekst.”
    To mogą zrobić już dziś. Na terenie Polski stacjonuje lotnictwo USA (nawet F-35) więc ten „jeden lot” mogą zrobić sami.

    1. Na terenie Polski stacjonuje lotnictwo USA (nawet F-35) więc ten „jeden lot” mogą zrobić sami.

     Owszem, ale wtedy już by dłużej nie stancjonowało… 🙁

 28. Nasza dyplomacja nie jest tak głupia jak się Gospodarzowi wydaje. Jeśli MIG-i zostaną przekazane USA na ukrainę wykonają lot z BAZ USA w eskorcie amerykańskich samolotów. Hegemon dość ostrożnie jednak nadal lata w przestrzeni powietrznej Ukrainy i bardzo bezczelnie nad morzem AWCS bardzo intensywnie skanują to co się dzieje na polu bitwy. Bez strącenia/przegnania samolotów zwiadu hegemona Rosja celów nie osiągnie. Mało tego rosyjskie systemy satelitarne doznały awarii niemal natychmiast są w pół ślepi. Winą obarczyć musiano Hakerów bo jak tu się przyznać że hegemon zwyczajnie dominuje w kosmosie. Dziwi mnie tylko dlaczego Rosja nie zaatakuje PRYWATNYCH satelitów dostarczających danych wywiadowczych . Czyżby testowana broń orbitalna była fikcją lub co gorsza hegemon był w stanie ją zdjąć ?

  1. przekazane USA na ukrainę wykonają lot z BAZ USA w eskorcie amerykańskich samolotów.

   To życzę sukcesu, i „BAZOM USA” i Mig-om lądującym na zbombardowanych pasach startowych wszystkich lotnisk w zasięgu zamkniętej w kotle armii banderowskiej. Może być ciekawie.

   1. Wlasnie amerykanscy przyjaciele Polski stwierdzili, ze to nieladnie, ze polska chce by oni sobie wzieli te Migi, i z wlasnej bazy je dostarczyli przyjaciolom ukrainskim. Bo wtedy niedoby Putin moze sie na nich rozzloscic. I, bedzie lepiej, gdy Putin kopnie w tylek Polske-niz gdyby to mialo spotkac Ameryke…
    No, maja na mysli , ze prawdziwi przyjaciele nadstawiaja dupy za przyjaciol. No coz, miesiac miodowy sie skonczyl,zobzczymy jak oblubieniec polski podejdzie do tej milosci.
    IL.

 29. Waszyngton nie odpuszcza tematu Migów. Jeśli Prezydent Duda i Premier Morawiecki dementują to znaczy że decyzja została podjęta. Swoją drogą bardzo dobry materiał. Nie spodziewałem się na FoxNews jest ktoś kto będzie jechał równo po Demokratach i Republikanach.
  #FoxNews #Tucker
  Tucker: We are at war with Russia

 30. naczelny klaun upaliny stwierdził, że jest gotów wstrzymać tranzyt rosyjskiego gazu przez byłą Ukrainę, jeśli Kijów nie otrzyma pilnej pomocy wojskowej. Kijów wyznaczył termin dla Brukseli – koniec tego tygodnia.
  Ciekawym pytaniem jest oczywiście, czy klaun odetnie Europę od gazu, zatrzymując tranzyt, a nawet niszcząc rurociąg. Inna sprawa jest ważna, klaun przyznał, że siły banderowców się kończą, nie ma lotnictwa, a głośno reklamowana kampania europejskich biurokratów na dostawę partii MiG-29 została zdradziecko odwołana.
  banderowcy zaczynają rozumieć, że Jankesi wykorzystują sprawę „ukraińską” do własnych, egoistycznych interesów. Powiedzmy, że jeśli wcześniej była święta wiara w NATO, teraz jest stracona.

  Według zagranicznych ekspertów to właśnie Polska została wybrana jako kandydat nr 1 do sprzedaży swoich 22 myśliwców MiG-29 (według kodyfikacji NATO – Fulcrum – „Fulcrum”). Według otwartych źródeł, jego Fulcrum jest uzbrojony w amerykańskie rakiety powietrze-powietrze dalekiego zasięgu AIM-120C i krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder, a także sprzęt radiowy UHF/VHF, który powinien zapewniać zarówno komunikację głosową, jak i telekodową zgodnie z do standardu NATO.instrumenty w kokpitach samolotów od dawna przerabiane są na mile morskie, węzły i stopy, do czego nie są przyzwyczajeni ani ukraińscy piloci, ani nawigatorzy naziemni” – piszą polskie media.

  Początkowo wymówki pochodziły z Warszawy w odniesieniu do Amerykanów. Powiedzmy, że istnieje przeszkoda, która polega na tym, że do sprzedaży polskich MiG-29 potrzebne są amerykańskie licencje. Powyższy sprzęt NATO należy co najmniej zdemontować i wymienić, choćby dlatego, że jest uważany za „wrażliwy” dla bezpieczeństwa USA.

  sekretarz stanu Blinken nieoczekiwanie ogłosił w CBS, że ewentualny transfer MiG-29 przez Polskie Siły Powietrzne na Ukrainę uzyska zgodę rządu USA, jeśli Warszawa zgodzi się na sprzedaż. Następnie na swoim Twitterze szef MSZ napisał: „Stany Zjednoczone dały zielone światło państwom NATO, jeśli zdecydują się dostarczyć Ukrainie myśliwce”.

  Tymczasem polskie władze za pośrednictwem swoich mediów nazwały wypowiedź Blinkena blefem. W szczególności kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego wprost stwierdziła: „Polska nie wyśle ​​na Ukrainę myśliwców ani nie pozwoli na użytkowanie swoich lotnisk. Bardzo pomagamy również w wielu innych obszarach.”

  W Warszawie nie są szczególnie pewni, że Jankesi pójdą z powodu Polski na wojnę nuklearną z Rosjanami. „Biorąc to wszystko pod uwagę, wydaje się mało prawdopodobne, że Polska przeniesie do Kijowa swoją flotę MiG-29, przynajmniej w tej chwili i na skalę, o której mówimy” – zauważa np. amerykański portal The War Zone

  Jankesi postawia na swoim. Europa to ich okupowane terytoria zamorskie. armia 100 tys żołnierzy i chetnych do pracy anonimowych samobójców. to na pewno przekona każdego namiestnika w europejskich bantustanach bantustanie. Jankesów interesuje długotrwała rzeźnia w tym kącie świata. interesy tubylców nie mają znaczenia. co widać po zakazie eksportu gazu i węgla do eurokołohozu. propaganda wmawia nam że nie ma granic poświęcenia dla banderowskiego faszyzmu.

  kiedy nie ma żarcia dla bydła prowadzi się je na rzeż

  tak więc do rzeźni bracia. w kolejce każdy dostanie trochę atomu inni ołowiu. a na początek zostaniemy ograbieni ze wszystkiego. mobilne krematoria to ostatni hit Niemiec.. znamy to z auschwiz

  1. Trzeba pamietac, ze EU jest widziane w USA jako konkurencyjny interes. I oni maja ambiwalentny stosunek do niego, No,takie plusy ujemnne i dodatnie… Trump, przeciez, jako ze jest chamowaty, to walil to prosto z mostu. Ale tak bylo i przedtem i jest teraz. Europa jest terroryzowana przez USA. Tyle,. ze nikt nie chce sie wychylic-bo poparcia i tak nie dostanie. No, Francja dawniej cos mruczala, ale oni poniesli najwieksze szkody spowodowane przez „przyjaciela”.
   IL.

   1. Europa jest terroryzowana przez USA.

    Jest parę wpisów wstecz jeden poświęcony temu tematowi. Nie tyle terroryzowana ile kompletnie zgwałcona gospodarczo i na prostej linii maszeruje w kierunku samobójstwa energetycznego. A Rosja, oprócz zakazu przelotów, nie zaczęła nawet podkręcać sankcji ze swojej strony. Euro-durniom „uniezależnianie” się od Rosji w gazie wyjdzie jeszcze bokiem. Zamrażając rezerwy banku centralnego Rosji rozmontowują system dolara na którym sami jadą.

    1. „ Zamrażając rezerwy banku centralnego Rosji rozmontowują system dolara na którym sami jadą.”

     Trafnie to pan ujął. I zadziwiająco mało się na ten temat dyskutuje. Rozmawia się o myśliwcach, ropie, a pomija fakt, że nastąpił pewnego rodzaju wyłom, bo dotyczy to kraju o istotnym znaczeniu gospodarczym, nie jakiejś bananowej republiki. Dziś Pekin musi się bardzo poważnie zastanowić, jeśli przewiduje konflikt mocarstw w przyszłości, ile są warte papiery wartościowe denominowane w USD, GBP, EUR, CHF itd. skoro można je arbitralnie zablokować polityczną decyzją. W każdym razie cień nad pieniądzem fiducjarnym się wydłużył.

     1. zadziwiająco mało się na ten temat dyskutuje.

      Hegemon złapał wasali by the balls i założył embargo informacyjne. Trudno w takich warunkach o czymkolwiek sensownie dyskutować, tym bardziej że nosi to znamiona „akcji specjalnej” hegemona przeprowadzonej wbrew woli banków centralnych i FED-u w szczególności.

      Inna sprawa to to że z patentowanymi durniami zielono – czerwonymi, jak Barebock i reszta, którzy dorwali się do władzy dyskutować o takich rzeczach to jak ze świnią o gwiazdach. Niemcy sterują na swój Stalingrad bis, ciągnąc za sobą resztę EU. Proponowałem wykorzystać  unikalną szansę jaką dawał Brexit…

 31. Konfederacja jest za i przeciw. Zależy jakie dostanie wytyczne od morawieckiego lub z USA.
  Jest jeszcze jeden dziennikarz co nawołuje do opamiętania z CW24 program Musisz to wiedzieć. Reszta tylko chce pomagać UPA…

 32. „ Rosja explicite przestrzegała i że odmówią przystąpienia kraju do wojny z nuklearnym mocarstwem. Putin nie blefuje.”

  Pan tego nie wie. Pan tego nie może wiedzieć.

  „ W rezultacie naród poniósłby konsekwencje odwetu rosyjskiego.”

  Na razie Federacja Rosyjska nie jest w stanie pokonać – używając pańskich sformułowań – banderowców, wyposażonych głównie w poradziecki złom. Stawia to pod znakiem zapytania skuteczność wszelkich gróźb dotyczących użycia broni konwencjonalnej.

  „(…) wejście kraju do wojny z Rosją i prawdopodobnie natychmiastowe uderzenie odwetowe z jej strony”

  To, że przekazanie Ukrainie samolotów bojowych jest – dla kraju przekazującego – wejściem do wojny to jest pańska opinia. Równie dobrze można twierdzić, że już przekazywane uzbrojenie stanowi uczestnictwo w tym konflikcie. Z perspektywy rosyjskiej propagandy to „wejście do wojny” jest terminem propagandowym i podlega w związku z tym erystycznym nadużyciom i manipulacjom ze strony Federacji Rosyjskiej. Bo przecież mają świadomość, że poprzez dostawy uzbrojenia i osłonę wywiadowczą, NATO już w tym konflikcie faktycznie uczestniczy.

  Co do pańskiego „natychmiastowego uderzenia odwetowego” to mogę wyrazić opinię, że ono z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością (bo pewności nie mam) nigdy nie nastąpi. I nie chodzi przede wszystkim o aspekt militarny, o to że Federacja Rosyjska militarnie jest glinianym kolosem. Chodzi o formę ustrojową Federacji Rosyjskiej. Jest to kleptokracja. System zarządzania krajem niezwykle bogatym w złoża surowców, polegający na rozkradaniu majątku państwa przez grupę będącą u władzy wspomaganą aparatem siłowym i korumpowaniem użytecznych osób fizycznych w kraju i poza nim oraz destabilizację systemów demokratycznych. Ten system nie może sobie pozwolić na wojnę. Pieniądz potrzebuje ciszy. I złodziejstwo też potrzebuje ciszy. Oni wszyscy nie zaryzykują pozycji i pieniędzy, a jakby się znalazł szaleniec, który by chciał zaryzykować, system kleptokratyczny go wymieni.
  Ta opinia ma jedno zastrzeżenie gdy staje się nieaktualna: sojusz z Chinami i trzecia wojna światowa, czyli zamiast rozkradać tylko Rosję razem z Chinami podbijamy całą planetę. Ale wydaje mi się, że to jeszcze nie teraz zmiana – znów za pozwoleniem – hegemona.

  1. I rest my case.

   Obawiam sie że istotnie, jedyną metodą odidiocenia Polski może okazać się parę iskanderów z głowicami jądrowymi.

   1. Wystrzelenie rakiet to chyba dość skomplikowana procedura i kilka rąk przynajmniej musiałoby „nacisnąć przyciski”, nie tylko szef wszystkich szefów.
    A dwa – jak już wystrzelą to mamy koniec putinowskiej kleptokracji a przecież Kremlowi nie o to chodzi. Czy po to budowali majątek na świecie żeby go teraz stracić? Nawet Putin (prywatnie) ma dla kogo żyć (nowa żona i dzieciaki).

  2. Na razie Federacja Rosyjska nie jest w stanie pokonać
   ———————————————————————————
   Byc moze, Rosja widzi dzisiejszych Ukraincow jako jutrzejszych przyjaciol. To mi sie wydaje nawet logiczne.

   IL.

   1. Bohaterzy prący do wojny z Rosją mnożą się w postępie geometrycznym.

    No więc co tutaj jeszcze robicie? Ukraina czeka! Przyjmują właśnie zapisy! Weź jeden z drugim kałacha i wio na Federację Rosyjską. Jeśli FR nie jest w stanie pokonać  banderowców to z wami banderowcy zdobędą Moskwę!

    1. „Bohaterzy prący do wojny z Rosją mnożą się w postępie geometrycznym.No więc co tutaj jeszcze robicie? Ukraina czeka! Przyjmują właśnie zapisy! Weź jeden z drugim kałacha i wio na Federację Rosyjską”
     jeśli to do mnie to uznaję za ad personam i nie komentuję.

 33. Istotno, szubrawcy, i to nie tylko USA namawiaja frajerow, at na MIG-i a to biora na „wstyd”, ze treba pomoc. W Krolestwie Szwedzkim takich spryciarzy to na kopy. Dzis premierzyca rzadu szwedzkiego, choc Szwecja nie nalezy do NATO, „upomniala” NATO, ze ma pamietac o klauzuli nakazujacej solidarne przyjecie obowazkow obronno-wojennych. To przypomina zydowska troske o czystosc katolicyzmu…
  IL.

 34. eurokołchoz się przeobraża.by utrzymać fikcje ucieka w dług wiekuisty o wartości 2 bilionów dolarów,
  Unia Europejska postanowiła wspólnie wyemitować to, co Bloomberg nazwał „ potencjalnie masową ” sprzedażą obligacji w celu sfinansowania funduszu energetycznego i obronnego, aby utrzymać determinację jako sankcje finansowe wobec Rosji.
  https://www.zerohedge.com/energy/european-currencies-rally-eu-mulls-creation-joint-fund-military-energy
  2 bilionów dolarów taka jest cena wojny z Rosją. oczywiście wstępna
  2 bilionów dolarów zarobi mafia finansowa z USRaela. taka będzie wstępna cena utrzymania eurokołchozu w całości.
  skończyła się udawana wolność w europie. teraz pilnuje europy armia 100 tys okupantów z USA i drugie tyle konfidentów. propagandowo wypracowana narracja ma za zadanie wmówić eurpejczykom, że doskonale jest się oskubać z dorobku pokoleń na rzecz utrzymania wojny w nieistniejącym banderowskim kraju.
  eurokołochoz to zarzynany właśnie wieprz na ołtarzu utrzymania wielkości imperium dolara

 35. Czym się różni wysłanie migów od wspierania Ukrainy bronią innego rodzaju?

 36. Chociaż jednak zaczynam się coraz bardziej niepokoić wypowiedziami polityków.

  „— Wielka Brytania poprze Polskę, jeśli ta zdecyduje się dostarczyć Ukrainie myśliwce — powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace. Ostrzegł jednak, że może to mieć dla Polski bezpośrednie konsekwencje. — Polska musi ocenić to ryzyko. To faktycznie duża odpowiedzialność ze strony prezydenta Polski i ministra obrony — dodał.[…] —Poprę Polaków, niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonają. Kraje, które graniczą z Rosją i Ukrainą, staną w obliczu bezpośrednich konsekwencji. Będziemy chronić Polskę, pomożemy im we wszystkim, czego będą potrzebować — powiedział Wallace w rozmowie ze stacją Sky News, zapytany o pojawiający się od kilku dni pomysł przekazania Ukrainie myśliwców np. przez Polskę, w zamian za co ta mogłaby dostać samoloty amerykańskie F-16.” https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/agresja-rosji-brytyjski-minister-polska-musi-ocenic-to-ryzyko/n9mqqbd,79cfc278

  + te wypowiedzi Psaki. Nie chcą sami wojny, ale już rozszerzenie wojny hybrydowej z terenów Ukrainy na Polskę „bo sama podjęła suwerenną decyzję” wchodzi w grę.

  Ta wypowiedź z Fox News zalinkowana pod tym twiterrowym postem też nie napawa optymizmem.
  https://twitter.com/pepe_xy/status/1501123953489850372?s=20&t=LmBrbAwe9JMC-81mORFaJA

 37. Dlaczego Polska nie może przekazać Migów ale Amerykanie mogą przekazać Jeveliny. Czy UK nie powinna być już od 10 dni w stanie wojny z Rosją? Wojskowy transport poleciał bezpośrednio do Ukrainy omijając Niemcy. Transporty z bronią latają na Ukrainę regularnie.
  https://inews.co.uk/news/hi-tech-weaponry-floods-into-ukraine-as-uk-and-us-aircraft-deliver-arms-in-race-against-time-to-supply-kyiv-1502717
  Samolot transportowy wypełniony pociskami ziemia-powietrze może a myśliwiec z pociskami powietrze-powietrze już nie? Chyba autor trochę przesadza. Oczywiście pełna zgoda że Amerykanie mają nam przekazać F16 zatankowane pod korek z pełnym zapasem uzbrojenia i WTEDY my możemy oddać Migi. Zresztą o czym my tu piszemy. Ta „klasa polityczna” bo politykami ich nazwać nie można zrobi to co każą im Amerykanie. Nie ma o czym dyskutować. Jeśli w Waszyngtonie zapadła decyzja że oprócz Ukrainy także Polska ma się poświęcać to możemy być tylko biernymi obserwatorami. Albo kupować srebro bo temu jeszcze brakuje prawie 90% do ATH.

  1. Samolot transportowy wypełniony pociskami ziemia-powietrze może a myśliwiec z pociskami powietrze-powietrze już nie?

   To trochę grey zone, ale myślę pochodzenie pocisków trudniej zidentyfikować bo jak już uderzy, to ciężko znaleźć numery seryjne… Z amunicją jest podobnie. Poza tym, co by Rosja zrobiła UK albo US w odwecie? „Sru” pociskiem balistycznym? To już gruby numer który jest raczej wart bezpośredniego udziału wojsk.

   W przypadku polskich Migów łatwo je zidentyfikować po oznaczeniach. Nawet jeśliby je przemalowali, to ilość „ukraińkich” Migów w powietrzu by się nie zgadzała, a po zdjęciach satelitarnych i radarze łatwo jest dojść do tego, skąd przyleciały. No i łatwiej wtedy spod Czernobyla coś wystrzelić żeby przypomnieć sąsiadowi, żeby się nie wtrącał. Nawet nie musi to być cel w Polsce. Ostrzegawczo może to być coś bardzo blisko granicy, np. okolice Lwowa, żeby było słychać.

   1. Wątpię aby ktoś się bawił dłużej z „ostrzeżeniami” w takim przypadku czy strącaniem lecących obiektów. Obawiać się raczej można że po takim „ostrzeżeniu” pewna część Polski mogłaby fosforyzować w ciemności…

   2. Oczywiście. Tutaj może nie chodzić wcale o aspekt militarny tylko o wciąganie Polski w wojnę i casus belli. Reszta to już szczegóły.

     1. Źródła podają liczbę aż 30 lokacji oraz setek znalezionych kontenerów. Ciekawe czy ktoś u wasala odważy się podnieść temat ile takich labs jest potencjalnie w Polsce? Bo jeszcze ktoś moze uwierzyć że ośrodek sportów wodnych CIA w Starych Kiejkutach był jedyny… 😉

      Prędzej uwierzyć można że z „brudną” bombą A nikt raczej nie kombinował, choć tylko dzięki brakowi elektrowni atomowej.

  2. Jeśi naprawdę nasz (czy jakiś inny) kraj chciałby szybko przekazać broń to zamiast publicznie się onanizować i składać puste deklaracje powinien to po prostu zrobić. Najlepiej metodą rosyjską – czyli totalnego rżnięcia głupa, na przykład twierdząc że to Cyganie ukradli MIGi i zawieźli na Ukrainę. „No panie, w nocy przyszli i wynieśli, kto mógł przewidzieć…”. Już nie mówię o jakichś pomniejszych rakietach, granatnikach itp – to można by wsadzić w co drugi samochód wracający z granicy i w razie czego zasłaniac się że kupione w sklepie z granatnikami jakich pełno wszędzie. No ale na to trzeba mieć trochę słowiańskiej fantazji. Rosjanie by zrozumieli, Europa natomiast boi się bąka puścić bez półrocznych obrad i głosowań, przeszkadza też fakt ze połowa UE to ćpuny uzależnione od rosyjskiego towaru.

   Ale myślę że Putin dobrze o tym wiedzial i dlatego zdecydował się na wojnę. Która mu nie idzie za dobrze, ale będzie parł naprzód nawet kosztem ogromnych strat bo wycofanie się to jego koniec. Oczywiście Ukraina może zakończyć wojnę kapitulując i przyjmując rosyjski zarząd, i cały świat uszanuje tę decyzję, choć to tylko potwierdzi bezkarność Rosji i zachęci do dalszych działań…
   Ale wg mnie, biorąc pod uwagę układ sił między Rosją a państwami Europy, można i należało by tę sytuację wykorzystać i działać w innym kierunku – zakończenia wojny ale na warunkach naszych/zachodnich, po totalnym wycieńczeniu Rosji. Rosja próbując udowodnić swoją potęgę tak naprawdę odsłonila miękkie podbrzusze, ta wojna już w pierwszych dniach kosztuje ich o wiele więcej niż myśleli a przy skutecznym oporze prezentowanym przez Ukrainę może po prostu doprowadzić państwo do ruiny. I poza atomowymi głowicami (których przecież nie może użyć przeciw państwu które sam najechał) Putin nie ma zbyt wielu asów w rękawie ani nikt na świecie się nie pali żeby pomagać Rosji. Na pewno nie Chiny, oni raczej poczekają aż Rosja trochę osłabnie i wtedy przyjdą dokończyć dzieła. Taka sytuacja jest na własne życzenie Rosji i może się już nie trafić więc należało by ją wykorzystać – Ukraina ma ludzi, chce i potrafi walczyć. Skutecznie im pomagając można by zdecydowanie zmienić układ sił w Europie na nasza (jako tej Europy) korzyść.

   1. Oj, przykro słuchać tych – za przeproszeniem – głodnych kawałków o Cyganach i przekazywaniu Mig-ów jako „broni”… 😉 Morawiecki histeryzował przez dwa miesiące o inwazji i miał dwa miesiące czasu aby pozbyć się tego co ma na zbyciu normalną drogą, łącznie z puszkami farby na przemalowanie. Miałby dawno z głowy i Mig-i i usiłującego nimi włączyć teraz Polskę do wojny hegemona.

    Tłumaczę przecież jak krowie na łące że w tej fazie konfliktu, i militarnego rozłożenia przeciwnika, żaden Mig który cało i zdrowo znalazłby się nagle nocą we Lwowie nie ma po prostu żadnego sensu jako pomoc, bo prawdopodobnie nie wzniesie się nawet w powietrze do ostatniej misji kamikaze. Myśliwiec do działania potrzebuje rozbudowanej infrastruktury a tę Ukraina straciła już w pierwszych 4 godz. konfliktu. Finito.

    Nie o żadną „pomoc” Ukrainie tu więc chodzi lecz o pretekst stanowiący włączenie się Polski do wojny z Rosją. Takim pretekstem jest w sposób bezdyskusyjny bojowy lot myśliwca z terytorium Polski w rejon konfliktu w państwie ościennym.

    1. No nie ja wymyśliłem te Migi, też uważam że to raczej bezużyteczny prezent a duża prowokacja wobec Rosji jeśli to oficjalnie jest przepychane – to była raczej moja opinia na temat tego jak należało by się zabrać za przekazywanie broni.
     Zdecydowanie lepiej wysyłać prezenty mało okazałe a skuteczne, i to tak żeby nie dac się złapać na gorącym uczynku i przypadkiem nie wziąć udziału w konflikcie w którym oficjalnie udziału nie bierzemy. Można też harcerzy jeśli tacy się znajdą, ale sprytnie tak jak UK – jadą na własną rękę, samodzielnie się zorganizowali itp itd (np przygotowywać do walki oddziały Ukraińców którzy teraz są w Polsce ale chcą walczyć za kraj, jest takich sporo)
     Dla nas jest dobrze jeśli cały czas sytuacja jest czysta a cel jasny – to Rosja jest agresorem a Ukraina ofiarą, ale ofiara broni się tak zaciekle że Rosja klęka pod ciężarem kosztów operacji. Europa oficjalnie nie bierze w tym udziału ale jakimś dziwnym i niewytłumaczalnym sposobem Ukrainie nie kończy się broń i zaopatrzenie, ciągle są ochotnicy do walki, znają plany i słabe punkty rosyjskiej armii lepiej od Rosjan… Trzeba być sprytnym (jak Putin w swoich lepszych momentach) i można z Rosji zrobić dużo bardziej sensownego sąsiada.

     1. to Rosja jest agresorem a Ukraina ofiarą, ale ofiara broni się tak zaciekle że Rosja klęka pod ciężarem kosztów operacji.

      Oj, sorry, znowu bredzisz rozsiewając propagandę… ;-). Tu masz czarnego Piotrusia.

      Zainteresuj się też lepiej szczegółami „pożaru” w elektrowni nuklearnej w Zaporożu, bo też trolle na tym forum usiłowały wykorzystać to do siania propagandy. Teraz sprawa się wyjaśnia, podobnie jak z tymi bio-laboratioriami o których pisze czytelnik wcześniej… Nic dosłownie nie wskazuje na to że cytowany fragment w najmniejszym stopniu odpowiada liberalnie nawet branej „prawdzie”.

 38. Wypowiedział się nasz hm.. prezydent na twiterze. Pisowania oryginalna:
  „Jeśli WWP myśli, że burząc domy i zabijając cywilów armia rosyjska złamie wolę i ducha Obrońców Ukrainy, to głęboko się myli. Jak powiedział mi @ZelenskyyUa każdy zniszczony dom i każda kolejna ofiara zabita rosyjskim pociskiem wzmaga w Obrońcach opór i wolę zeycięstwa. 🇵🇱🤝🇺🇦”

  https://twitter.com/MariaLe85219860/status/1500973989442863111

  A więc do „zeycięstwa”, szable w dłoń, na koń i jakoś to będzie! Niech i wszyscy cywile zginą prawda, a kraj zamieni w kupę gruzów, ale „wola zeycięstwa” będzie wtedy ogromna. A przy okazji przepychają ustawę o bezkarności w czasie np „zagrożenia epidemicznego”, które niedługo będzie można utrzymywać cały czas.

 39. Komentarz Dworczyka w tej sprawie daje nadzieję, że nasi cymbaliści jeszcze do reszty nie zidiocieli. A przynajmniej część z nich wciąż jeszcze ma coś pomiędzy uszami.

  „żadne takie decyzje […] nie zapadły, a jeśli miałyby być podejmowane, to […] muszą one być omówione i podjęte na poziomie całego Sojuszu” – podkreślił, pytany, czy Polska rozważa przekazanie Ukrainie samolotów MiG-29.”

  zasłonienie się decyzją całego NATO jest bardzo rozsądne, bo wtedy to nie byłaby „suwerenna decyzja polish friends”, tylko NATO jako organizacja musiałaby się pod tym podpisać, na co prawdopodobnie właśnie nie pójdzie i odrzuci ten pomysł, więc całość będzie można wrzucić do kosza. Oby tak było.

  Btw. W jakich odmóżdżonych głowach mógł powstać taki pomysł, że Ruscy zignorują i pozwolą bezkarnie startować i lądować samolotom, nawet pod flagą ukraińską i pilotowanych przez ich pilotów, z polskich lotnisk. Albo idiota, albo faktycznie ludzie którzy uważają, że „musimy się włączyć do wojny dzisiaj, bo i tak będziemy ją mieli jutro”. Za dużo się zrobiło wokół tego szumu medialnego, powtarzali to nawet ukraińscy przywódcy i ich media. Nie dawałem temu wiary, ale teraz coraz bardziej się obawiam, że w głowach polskich polityków takie pomysły powstały.

  1. Patrząc na stanowisko USA w tej sprawie, to raczej nie nasze „orły” to wymyśliły.
   Złapmy odpowiednią perspektywę. To USA zorganizowały Majdan, jak i aktualne władze Ukrainy. 8 lat temu chcieli sprowokować wojnę EU z Rosją – udało się teraz. Tylko wojna ciągle jest lokalna – stąd pomysł z MiGami startującymi na misje z Polski. To jest prosta droga do rozszerzenia wojny, która wyniszczy tak EU, jak i Rosję – dwóch pomniejszych, ale konkurentów.
   Po co?
   Też proste. Konflikt USA-Chiny bardzo osłabi USA. Na tej słabości UE i Rosja mogą za bardzo się wybić (tak jak USA wybiły się na osłabieniu na UK w wojnach światowych). USA muszą być hegemonem, bo są bankrutem, a USD ma wartość tylko dlatego, że wymuszają jego uznawanie.

   Tak, wiem, jestem ruskim trollem.

 40. Gospodarz nie bardzo orientuje się w sytuacji na Ukrainie są od samego początku „ochotnicy” z krajów NATO i nie tylko. Ich liczba stale się zwiększa podobnie jak ilość nowoczesnego lekkiego sprzętu. Przez teren Polski przejechały również lekko cięższe zestawy przeciwlotnicze, polskie ręczne wyrzutnie Piorun okazują się deklasować stingery i cały zachodni ręczny złom niszcząc bez problemów rosyjskie śmigłowce. Wsparcie Satelitarne i z samolotów rozpoznania elektronicznego omiatające ukrainę z morza pozwala uderzać na rosyjskie kolumny gdy tylko zaczynają przemieszczać swoje radary i je składają stając się bezbronne przeciw poczciwym poradzieckim/ukraińskim helikopterom i tanim dronom tureckim. Rosja od kilkudziesięciu lat prowadziła taki typ wojny dostarczając SPRZĘT I DORADCÓW do krajów wojujących z hegemonem. W Afganistanie nie miała sił zbrojnych tylko DORADCÓW. Ameryka Południowa, Azja, Afryka nie ma kontynentu gdzie doradcy i rosyjska broń nie sialiby postrachu. Więc obawiać się odwetu nie musimy skopiowaliśmy taktykę ZSRR/Rosji kto mieczem wojuje od miecza ginie. Jeśli Rosja nie wygra zdecydowanie w ciągu kilku tygodni władza na kremlu jest skończona a może i cały projekt imperialny legnie w gruzach odbudowa armii zajmnie wiele lat i pochłonie wiele $$$ których nie ma.

   1. Nie ma potrzeby tam sami się wystrzelają w walce o schedę po Putinie. Byle się gwałtownie nie rozpadli a to grozi jeśli przegrają sami Rosjanie to podkreślają. Hegemon w wypadku niekontrolowanego rozpadu Rosji pośpieszy z pomocą, rozpad Rosji dostarczyłby Chińczykom technologii, terytorium i kontroli w rosyjskich firmach.

    1. @Leggmason:”Hegemon w wypadku niekontrolowanego rozpadu Rosji pośpieszy z pomocą”
     Tak już było (rozpad ZSRR). Jankesi nie chcą upadku Rosji. Wolą nią „lekko” sterować i zablokować współpracę z Chinami. Dla USA wystarczy, że Rosja będzie blokować dostawy towarów z/do Chin.

     1. Myślę że wsadzanie wszystkich do worka „jankesów” i implikowanie tego co niby „chcą” jest poważnym uproszczeniem. IMO trwa walka w „jankeskim” worku a różnice opinii i celów się pogłębiają. Widzimy to wyraźnie chociażby w aferze z Mig-ami. Sankcje, Biden, Blinkem = Davos. FED, establishment bankowy, NATO = anty Davos.

     2. @cynik:”Myślę że wsadzanie wszystkich do worka „jankesów” i implikowanie tego co niby „chcą” jest poważnym uproszczeniem.”
      Wiem. Od kilku lat mówi się, że w USA są 3 ośrodki władzy. „Biały dom”, Pentagon i … niestety nie pamiętam trzeciego. Widać to w sprawie Migów. USA (departament stanu) dały zielone światło i USA (Pentagon) skrytykowały ten pomysł. Podkreślam, że przedstawiciel Pentagonu mówił w imieniu USA (Stany Zjednoczone bla, bla, bla). Tak na marginesie w Polsce mamy podobną sytuację. Morawiecki coś tam podpisuje w UE a Ziobro (przedstawiciel tego samego rządu!) krytykuje i mówi, że to zły pomysł.

    2. ZSRR ma duże doświadczenie w rozpadaniu się. Może to powtarzać wiele razy i dalej tkwić na swoim miejscu. Rosjanie też chyba przywykli – przy tych bogactwach naturalnych mogli by żyć jak w Norwegii, ale po co im stabilne, dostatnie i cholernie nudne państwo jakich wiele na świecie. Być może oni wolą mieć Imperium i Wielkiego Wodza któremu nikt nie podskoczy (chociaż żaden z Rosjan których poznałem nie przejawiał takich fantazji).

  1. Informacje o dostarczaniu OPL się potwierdziły nawet ukraińskie S300 mają zapas rakiet. Pokazuje nam to jak ważna jest OPL nawet dość stare S300 robią robotę.

 41. „Celem rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej jest powstrzymanie wszelkiej wojny, która mogłaby się toczyć na terytorium Ukrainy lub która mogłaby się tam rozpocząć.” – Siergiej Ławrow

  1. @ Łoś
   Moze.
   Ale…
   Nie jestem zymianinem a paszport synowi wyrabiam zeby go warszawska malpa z brzytwa nie przerobila na mieso armatnie w imie anglosaskich interesow.
   Zdaje sie ze banderopiteki zly teren sobie wybraly na azyl przedputinowski.

   1. @pm:”a paszport synowi wyrabiam zeby …”
    Cejrowski w temacie paszportów, to mówił, że musi mieć ich kilka bo ma „syndrom ucieczkowy” (stany lękowe:).

 42. To prawda że pomysł z wysyłaniem MIGów w tej chwili jest bzdurny i ryzykowny. Należało to zrobić zanim Rosja zaatakowała. Od 2014 roku było wystarczająco dużo sygnałów że Ukraina powinna się przygotowywać na ewentualność konfliktu i można było zakupić uzbrojenie gdziekolwiek bez wikłania dostawcy w konflikt.
  Ale poza tym sytuacja jest dosć czysta, Ukraina została najechana i broni się sama. Póki co nie broni się Rosja, niezależnie od ilości i jakości rozprowadzanej propagandy nie da się przykryc faktu że to Rosja jest agresorem na cudzym terytorium a Ukraina wcale nie ma ani nie miała ochoty być 'wyzwalana’ od swojego państwa. Wątpię czy nawet te świeżo niepodległe republiki Ługańsk i Donieck doceniają swój nowy status, czy po prostu zostały mówiąc brzydko wydymane i wciągnięte w wojnę której wcale nie chcieli ale nie potrafią zakończyć.
  Wiele sygnałów wskazuje że Rosja grubo przeszarżowała i jest realne ryzyko że może zostać pokonana przez samą Ukrainę, bez angazowania jakichkolwiek obcych wojsk. Co by było raczej sensownym rozwiązaniem sytuacji, ale też wielkim upokorzeniem dla Putina i być może końcem jego wladzy.
  Życzę Rosji żeby to się skończylo sensownie, tzn żeby zaplacili sowity rachunek za to co władza nawywijała do tej pory,ale żeby jak najszybciej zakończyła działania wojenne i minimalizowała straty. Nie sądzę żeby na wojnach z sąsiadami korzystali Rosjanie czy Rosja jako państwo, przecież gdyby nie ich kleptokratyczno-oligarchiczny system władzy to państwo o takich zasobach naturalnych powinno być drugą Norwegią a nie uparcie odtwarzać ZSRR z całym jego dziadostwem po 30 latach od upadku komunizmu.

 43. Nie tylko Sławomir Menzen ale Grzegorz Braun zachowuje spokój od początku wojny i nie podpala się jak jego młodzi koledzy szczególnie z ruchu narodowego. Więc wydaje mi się że nieplanowanym plusem tej wojny (o ile można mówić o jakichkolwiek plusach wojny) jest oddzielenie ziarna od plewy na prawej scenie politycznej w Polsce.

 44. Pomysł z samolotami dla Ukrainy jest absurdalny i nie rozwiązuje żadnego problemu jedynie je tworzy dla krajów „darczyńców”. Po pierwsze lotniska z których te samoloty wystartują zostaną natychmiast obrobione kalibrami i iskanderami. Po drugie samoloty musza gdzieś wylądować i zostać obsłużone choćby paliwem i bombami, rakietami i czym tam jeszcze potrzeba. Na terytorium Ukrainy raczej nie ma już takich miejsc. Po trzecie w Kaliningradzie i Grodnie stacjonują dywizjony S-400 więc przy ich możliwościach żaden Mig czy F-16 nawet nie podniesie się w powietrze z lotniska. I na deser zostają jeszcze środki wojny radielektronicznej typu Krasucha 4 – które skutecznie wyłączają wszelką łączność nawet sygnał GPS o czym niejednokrotnie przekonali się Amerykanie i Żydzi w Syrii.

 45. Wygląda na to, że Anglosasi całymi siłami dążą do przekazania frontu na Ukrainie lokalnym państwom. Chyba Polska jest największym wybrańcem.
  Ta historia z samolotami to było preludium.
  Tutaj wczorajszy (7.03) twitt z tekstem dt. kwestii samolotów rzeczniczki Białego Domu (Psaki): https://twitter.com/mswierczynski1/status/1501087847520116736
  A tutaj wczorajsza wypowiedź Jacka Bartosiaka w ONET (link jest do najważniejsze wypowiedzi wg. mnie): https://youtu.be/s4yAEHRUSZg?t=719
  W skrócie (Bartosiak): Amerykanie demonstrują swoją siłę w Europie ale jest czas, żeby Polska zaproponowała Amerykanom nowy deal. Że my wystawimy wojska lądowe, które będą powstrzymywać Rosję, a Amerykanie będą tylko nas wspierać sprzętem i taktyką.
  Ciekawe w tym kontekście jest też zwołanie przez Prezydenta Rady Bezpieczeństwa Narodowego na piątek.

  1. UE , by zrozumieć po co jest. A jest jak mówi szanowny gospodarz w interesie hegemona.
   Kto tak naprawdę wystrugał Unię Europejską by zrozumieć dzisiejszą sytuację
   Mała wysepka skalista Rhode Island stała się przyczyną problemów w Europie, który nazywa się Unia Europejska. Około roku 1900 wybudowano tam fort wojskowy, który nosi nazwę FORT GETTY. Na tej wyspie pewnego dnia pojawia się Walter Hallstein nazywany Ojcem Europy, spod którego pióra wychodzą wszystkie traktaty, drugim był Jean Monnet. Walter Halstein w 1941 r został pojmany przez Amerykanów w Cherburgu, wraz ze swoją jednostką. Wykładał prawo anglosaskie w obozie jenieckim w Como, w stanie Missisipi. W końcu wylądował w Fort Getty. Tam pojawiają się osoby z amerykańskiego establiszmentu Georg Ball i John McCloy. George Ball był podsekretażem stanu USA i człowiekiem, który sformuował wiele punktów traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. To ten człowiek podpisał się pod wstępem do pierwszej edycji testamentu politycznego Hallsteina – Niedokończone państwo federalne. John McCloy był wysokim komisarzem amerykańskim w Niemczech pod okupacją amerykańską, a przedtem pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Wojny. To ten Pan był właśnie autorem „programu” zrealizowanego w Fort Getty. Walter Hallsstein po powrocie do Niemiec w 1946 r. zostaje mianowany przez Amerykanów rektorem Uniwersytetu we Frankfurcie nad Menem i potem zostaje negocjatorem w rozmowach dotyczących planu Schumana. Nastepnym krokiem w karierze jest stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie składa swój podpis pod traktatami rzymskimi obok podpisu kanclerza Adenauera. Jak to wszystko amerykanie wykombinowali. Pod koniec wojny w rękach Amerykanów było około 380 000 niemieckich jeńców wojennych, rozlokowanych w 150 obozach otoczonych drutem kolczastym. Wśród jeńców znajdowali się lekarze, nauczyciele, adwokaci, sędziowie, biznesmeni i naukowcy. W kwietniu 1943 r. John McCloy zaproponował program reedukacji niemieckich jeńców wojennych, którzy zaczęli napływać do Stanów Zjednoczonych. Cel był polityczny i militarny. Program ten miał zapewnić bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych w powojennym świecie. Wybierano spośród jeńców nadających się do ukształtowania wg własnego programu do cnót amerykańskich demokracji i amerykańskiego sposobu życia. McCloy John pełnił przez krótki okres funkcję prezesa Banku Swiatowego i miał w Niemczech praktycznie nieograniczoną władzę, gdzie nadzorował program denazyfikacji i wydawania miliardów dolarów. Wśród wyselekcjonowanych był Walter Hallstein wraz z 9 osobami spośród tysiąca więźniów przebywających w tym samym obozie. Następnie je przeszkolono w myśleniu o Ameryce i przyszłej zjednoczonej europejskiej rodzinie. Praca psychologów wbiła im do głów, że demokracja nie może być dziełem ludzi słabych, a słuchacze nazwali Fort Getty FABRYKĄ. Program nosił nazwę Sunflower – Project Sunflower (Słonecznik). Słuchacze tej FABRYKI poddani reedukacji stali się uformowanymi pracownikami w Niemczech, w amerykańskiej administracji i amerykańskim rządzie wojskowym. Wykłądowcami w FABRYCE byli ludzie z Harwardu, Uniwersytetu Browna i Uniwersytetu Cornella. „Ojcowie Załozyciele” wykonali dobrą robotę. Stany Zjednoczone Europy to w rzeczywistości Stany Zjednoczone w Europie. Tacy ludzie jak Jean Monnet i inni realizowali amerykańską wizję Europy przyszłości. Dziś możemy już sobie odpowiedzieć skąd bierze się brukselska głupota i poziom ludzi tam zasiadających. Oni po prostu realizują dalekosiężny plan europejskiego rynku jako swojego kondominium, tak jak Anglia ciągle trzyma po cichu rękę na Indiach i na bliskim wschodzie, tak Niemcy podporządkowują sobie europę środkowo wschodnią. Obecny polskojęzyczny rząd i jego politycy biorąc pierwszą z brzegu Beata Szydło jest absolwentką Szkoły Liderów przy amerykańskim Departamencie Stanu. Elewi tej Szkoły Liderów są wybierani przez dyplomatów z Ambasady USA w każdym kraju. Skąd dyplomaci wiedzą, że trzeba przeszkolić akurat tę, a nie inną osobę – tajemnica to wielka, ale skadś przecież muszą wiedzieć. Już w 2004 roku przewidzieli ,że bezpartyjna Szydło ,wejdzie przebojem do polityki ,od razu dostanie biorące miejsce na listach do Sejmu ,potem szybko zostanie jedną z najważniejszych osób w partii a następnie że zostanie premierem. I dlatego została wytypowana przez jakiegoś rezydenta amerykańskiego w ambasadzie USA na szkolenie Wytypowane osoby . „odbywają podróż do Stanów Zjednoczonych, aby wziąć udział w starannie przygotowanych programach, które odpowiadają ich zainteresowaniom zawodowym, jak również celom polityki zagranicznej USA.” Wygląda na to, że w sytuacji, gdy Stronnictwo Amerykańsko-Żydowskie rośnie w naszym nieszczęśliwym kraju w siłę, również dokonany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego wybór pani Beaty Szydło na następczynię nie tylko Kazimierza Marcinkiewicza, ale również pani premierzycy Ewy Kopacz nie był przypadkowy, jeśli w ogóle był samodzielny. Zresztą mniejsza z tym, bo okazuje się, że tę samą akademię ukończył prezydent Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Donald Tusk, Mieczysłąw Rakowski.Hanna Suchocka i Kazimierz Marcinkiewicz. Ponieważ nie mamy własnych służb jedyną zdroworozsądkową rzeczą jest niedać się wepchnąć w wojenkę, a co właśnie oglądamy w telewizorach.

   1. Doskonałe wyjaśnienie dlaczego europejskie elity działają wbrew interesom swoich własnych krajów wpychając je powoli w standardy trzeciego świata. Ja tylko uzupełnię, że do dnia dzisiejszego żaden niemiecki oficer bundeswhery nie może uzyskać promocji oficerskiej bez zgody Londynu, Waszyngtonu czy Paryża.

    1. Kiedy opadły maski. Bestseller o korzeniach Unii Europejskiej poczytaj to się dowiesz.

  2. Czyli w skrocie ma byc tak, ze Polska wystawi armie ladowa do obrony przed Rosja, a potem wysle samoloty nad Ukraine. Rosja na to odpowie ostrzeliwujac polskie lotniska (lub mocniej), a NATO w tym czasie sie bedzie zastanawialo, czy trzeba zastosowac artykul 5 czy nie, bo przeciez to nie Rosja napadla na Polske, tylko Polska na Rosje wysylajac samoloty (dlatego USa caly czas podkresla, ze decyzja o wyslaniu samolotow to suwerenna decyzja Polski). Gdyby w polskiej armii ktos mial jaja, to by wsadzili tego Bartosiaka razem z Blinkenem do MIGow-29 i wyslal ich nad Ukraine, zeby sie mogli osobiscie wykazac.

   1. @TJŁ <Gdyby w polskiej armii ktos mial jaja, to by wsadzili tego Bartosiaka razem z Blinkenem do MIGow-29 i wyslal ich nad Ukraine, zeby sie mogli osobiscie wykazac.

    Pan Bartosiak to naprawdę minął się z powołaniem i powinien pisać książki i felietony fantasy. Te jego teorie bardzo przypominają mi innego pisarza scifi, Pana Zychowicza.
    Ale biorąc jego wypowiedź na poważnie to jest to strasznie niebezpieczne. Polska ma zapewnić mięso armatnie a USA sprzęt. Zapomniał pewnie dodać, że za sprzęt mamy sami zapłacić. I czym to bajanie różni się od wspomnianego wcześniej Zychowicza? On widział nasze wojsko wsparte przez pancerne dywizje Rzeszy odpierające Stalina. Zapomniał tylko o drobnym fakcie, że niemiecki plan zakładał likwidację 85% populacji Polski po wygranej wojnie. Ciekawe jak nas widzi USA w swoich założeniach?

   2. Chyba nie całkiem tak. Wypowiedzi tego typu powinny być traktowane jako pewien rodzaj strategii, która zawsze obejmuje dość duży(5 lat na przykład) okres czasu. Ja rozumiem, że Bartosiakowi chodzi o to, że USA widząc postawę Niemiec, Francji i pozostałych krajów twardego jądra UE nie ma co liczyć na opuszczenie przez nich drogi współpracy z Rosją w perspektywie strategicznej. Czyli USA musi siedzieć w Europie i ponosić koszty utrzymania armii, która będzie być może bronić się w Niemczech na Renie. Zaproponowanie dzisiaj biznesu w stylu – Polska + przyległości dają mięso armatnie, a USA daje sprzęt mogłoby być w jakimś stopniu interesujące dla USA, które swoje mięso armatnie przeniesie „do miejsc o większym znaczeniu strategicznym”, czyli na Pacyfik.
    Ale jest wiele rzeczy, które mogą temu przeszkodzić, choćby poniższe:
    1. Stado bezmózgów zasiadające w polskim rządzie, które zamiast uprawiać politykę patrzą na fasowanie stołków pod własne zady w instytucjach międzynarodowych i serwują głodne kawałki o Migach, lotniskach, wsparciach. W końcu bomby nie spadną na siedziby co większych banków i ONZ. Takie głupie pitolenie może, a raczej chyba jest odbierane przez USA jako polityczny infantylizm. Wejście w układ z kimś, kto nie rozumie jak uprawiać politykę na odpowiednim szczeblu jest dla nich złe, bo prędzej czy później i tak poniosą koszty wejścia w układ z pajacami udającymi mężów stanu.
    2. Jaka byłaby odpowiedź Rosji na taki układ? Czy mają siły, żeby przerwać takie działania w sposób militarny? Czy byłby to wystarczający powód? Na pewno powodem, które usunęłoby przeszkodę, byłoby wysłanie samolotów na Ukrainę. Ale to jest poza pojmowaniem stada pajaców z Wiejskiej. Im się wydaje, że machanie szabelką z coraz większą częstotliwością będzie dobrze odebrane w USA. A przecież wczoraj dostali „lepa na ryj” za pośrednictwem Psaki. Chceta wysyłać Migi? Róbta co chceta, ale nas w to nie mieszajta.

  3. Bartosiak był kiedyś uważany za dobrego teoretyka modernizacji Polskiego wojska.projekt modernizacji umarł zanim się narodził. od początku była to mrzonka w obecnych realiach politycznych.

   teraz Bartosiak ma tylko parcie na szkło i gada dyrdymały. rzesza wyznawców słucha tych wynurzeń w rodzaju jak znaleźć sposoby na wymordowanie największej ilości Rosjan.
   Bartosiak nigdy nie był żołnierzem nigdy nie brał udziału w żadnej wojnie.
   kolejny kanapowy strateg.kierujący nieistniejącymi banderowskimi armiami. jak zabraknie banderowskich armii będzie wymyślał bitwy toczone polskie dywizje.

   Bartosiak chce się pozycjonować jako jeden z kapłanów nowej religii.po religii koronawirusa teraz mamy religię rusofobi.

   poświęcenie polskiego wojska jako mięsa armatniego za banderowców nie powinno człowiekowi o normalnej strukturze psychicznej przyjść do głowy.

   mamy ponad milion uchodźców armia musi pilnować porządku w kraju a nie być mięchem na rzez utrzymania imperium dolara

 46. To jest scenariusz jak z powstania listopadowego. Najpierw agentowi Londynu kazano opuścić Francję (za wywoływanie spisków – dzisiaj żółte kamizelki) przybywa więc do Polski. Tutaj podbuntowuje głupawa młodzież i kilku podstawionych durniów i wywołują powstanie listopadowe.
  Sam sie kreuje na wodza i zostaje powołane Towarzystwo Patriotyczne, które powołuje nowy rząd i naciskała na :
  – Aby gen Chłopicki odebrał rozkaz natychmiast uderzenia na nieprzyjaciela. ( dzisiaj to taki półgłówek gen Skrzypczak)
  – Aby ministrowie i ich zastepcy otrzymali straże i obserwacyje do dalszego z nimi postępku. ( dzisiaj ustawa 1066 i uprawnienia dla wojsk obcych)
  – Aby z Wielkim Księciem Konstantym w żadne układy nie wchodzić, lecz negocyowac z Petersburgiem (ekspozytura Prus) – dziś dokładnie kropka w kropkę ten sam scenariusz.
  Po powstaniu Polska utraciła:
  – wojsko
  – swój bank
  – powstała barierę celną z Rosją. itp
  – o gospodarczych i prawnych skutkach nie wspomnę.

Comments are closed.