Game over

Jeśli polski prezydent  bredzi  już o „braku granicy”  z Ukrainą  a  hegemon gotowi,   jak się zdaje,  niezwyciężoną armię wasala do burdy  tak zwanej   „misji pokojowej NATO” poza granicami kraju,     game may be over soon...  Dla kogo to się jeszcze okaże.

Interesująca korespondencja Gonzalo Liry z Charkowa:   (eng, 13 min).  Miejmy nadzieję że  ministerstwo prawdy nie zdejmie tego zbyt szybko.

Game over!

===========================================================

Uwaga – zmiana polityki forum

Moi Drodzy, nie chciałbym aby nasze forum, wokół którego zebrała się z czasem cenna garstka myślących, utraciło swoją funkcję odtrutki od wszechobecnej propagandy i swoją rolę punktu kontaktowego. Przekonało mnie do tego paru Czytelników i dlatego kontunuujemy.

Dopóki jednak trwa mgła wojny, powszechny amok społeczeństwa i blokada informacyjna hegemona nasze forum nie będzie działało na starych, tolerancyjnych zasadach publicznego „słupa ogłoszeniowego”, otwartego na każdego trolla i na powielanie każdego zasłyszanego nonsensu czy fejka. Nie życzę sobie aby forum w najmniejszym choćby stopniu użyte mogło być w roli pasa transmisyjnego dla całego tego oficjalnego chłamu i pogłębiać przez to mogło bezprecedensowy amok w którym społeczeństwo się znalazło.

Dlatego też włączamy sensor trollingu na maksa przez co każdy post z najmniejszym podejrzeniem o trolling będzie wywalany na dzień dobry. Nie będą też tolerowane posty wyglądające na bona fide, ale powielające oficjalną linię propagandy bądź linki do polsko języcznych MSM. Uwagi o „cenzurze” najlepiej zachować dla siebie.

Stali bywalcy są oczywiście zawsze mile widziani i nie mają się czego obawiać… 😉

44 Replies to “Game over”

 1. taka próba połączenia tzw pandemii i ukrainy (wiem, żę to moze wyglądać jak łączenie wody z ogniem)
  wojna cokolwiek o jej przyczynach sadzić odcina jednak rosję od europy, zanim do jakichkolwiek rozmów pokojowych w ogóle dojedzie to czasu sporo upłynie.
  chiny zaś, choć daleko zaczynają znowu szaleć z misją „zero covid” zamykając cały ponad miliardowy kraj bo kilka osób (w skali tego państwa to jest kilka) kichneło, zamykają, port Sznaghaj, granice pólnocne, by żadne wraży gad, płąz lub inne zwierzę sie nie przeslizgnęło!!! szaleństwo, ale czy nie jest to przymiarka do odciecia rosji także wzdłuż granicy w azji centralnej i dalekim wschdozie na syberii!!! .chińczycy to karny naród wiec sie podporzadkuje wszytskim idiotycznym rozporzadzeniom , ale czy chodzi o jeszcze lepsze warunki odbioru suroców od jeszcze bardziej osłabionej rosji, czy wręcz o próbę przejecia syberii z jej bogactwami.
  koncepcja dziwna ale szalone zachowanie chinczyków (świadome doprowadzenie całego kraju do recesji pomimo funkcjonowania jako fabryka świata) tylko jako reakcja na covid zupełnie niezrozumilała.
  mówi się że rosji umom nie razbieriosz widac ze może chinczyków także

  1. Blokada portu w Szanghaju osłabia zachód dużo bardziej niż Rosję i przerywa łańcuchy dostaw dużo skuteczniej niż lockdown w Los Angeles/Long Beach.

   1. Oczywisćie ze bardziej osłabia zachód, ale raczej z ich punktu widzenia zachód raczej juz przegrał, jak chiny graja na wziecie syberii jako zaplecze surowcowe przed nieuniknioną wojną z USA to takie działania maja sens, a przy okazji blokada informacji ułatwia cała pracę, też jasne
    nie upieram się jednak przy swojej koncepcji, tak mi przyszło do głowy

  2. Jak dla mnie dzialania chinskich wladz w Szanghaju to przygotowania do wojny. W warunkach calkowitego lockdownu latwiej jest wprowadzic blokade informacyjna, latwiej sluzbom jest kogos zniknac, latwiej przeciwdzialac obcej agenturze, latwiej uniemozliwic zainicjowanie zamieszek na duza skale.

 2. Głównym zaś czynnikiem inflacjogennym są ceny nosników energetycznych dyktowane przez światowych spekulantów.

  Polecam doczytać:

  [4] Ceny żywności zwykle rosną, gdy ceny ropy naftowej są wysokie, ponieważ produkty wytworzone z ropy naftowej są wykorzystywane do produkcji i transportu żywności.

  Historia pokazuje, że gdy ceny żywności są bardzo wysokie, zdarzają się złe rzeczy, w tym zamieszki ze strony nieszczęśliwych obywateli. Jest to główny powód, dla którego wysokie ceny ropy prowadzą do konfliktów.
  https://ourfiniteworld.com/

  Ps.
  Tanio już było.
  Spokojnie i pokojowo również.
  Nowy Wspaniały Świat i jego uroki przed nami.
  Mad Max w praktyce?

 3. Chciałbym „rzucić” pod rozwagę myśl czy w ogóle Wojsko Polskie jest zdolne w praktyce przeprowadzić taką „pokojową operację” bo z tego co mnie pamięć nie myli to w Iraku jakoś nie udało zarządzać jedną tylko prowincją po odejściu Hiszpanów oraz zamieszaniu w Karbali, trzeba było prosić hegemona o zarządzanie. W Afganistanie też nie bardzo się ten pomysł udało zrealizować. Sama 6 brygada i pułk z Lublińca to trochę mało, tym bardziej, że to raczej jednostki w standardzie lekkiej piechoty bez bez artylerii, poważnej opl, nie mówiąc o bwp czy czołgach.
  Należałoby tez wziąć pod uwagę że współczesny Wołyń i Lwowszczyzna to nie ten sam kraj co 100 lat temu kiedy Piłsudski „wybierał się na Kijów”. Wtedy mieszkało tam kilka milionów Polaków. Teraz potomkowie tych Polaków mieszkają we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku, Pomorzu czy Lubuskiem. Nie będzie miał kto witać „wyzwolicieli” kwiatami i biało czerwonymi flagami, prędzej „zapadency” poczęstują ich potrawką z javilina.
  Dodatkowym problemem jest jak jak „klaun Ze” wytłumaczy azowcom i obronie terytorialnej z zachodniej Ukrainy, że mają umierać co do jednego w walce z orkami na Donbasie a ich ziemie, domy i kobiety oddaje znienawidzonym lachom ot tak.

 4. Zacząłem sobie oglądać więcej tego Chilijczyka. Padło dużo nazwisk i think tanków zaangażowanych w ten konflikt. Przecież to jest jakaś pieprzona szopka. Tam nie ma żadnych Amerykanów i Ukraińców. Tzn Amerykański jest sprzęt i kasa a Ukraińskie mięso armatnie ale w Kijowie i Waszyngtonie to kręcą tym sami Żydzi XD. Institute for the Study of War, Brookings Institute, Carnegie Council for Ethics in International Affairs, The Supreme Court, Ivy League. Żydzi trzymają to wszystko za pysk. I co ciekawe sporo z nich to potomkowie Ukraińskich Żydów. O tym całym Rządzie z Kijowa od czasu zamachu stanu z 2014 nie muszę wspominać, to była jakaś Brooklińska Rada Żydów której członkom dali dla niepoznaki Ukraińskie obywatelstwa. To faktycznie wygląda że z tej resztówki jak już wszyscy wykroją swoje „terytoria” to powstanie jakiś „Nowy Izrael” ze stolicą w Odessie. Putin to jest jednak kozak że ich ruchnął 24 Lutego uderzeniem wyprzedzającym bo inaczej to by było po ptokach. Ciekawe co wymyślą żeby usprawiedliwić aneksję Lwowa ale to ma sens bo Żydzi tych banderowców nie będą chcieli mieć u siebie. Oczywiście jak to na wojnie, cały ten misterny plan może się rozlecieć ale widać że coś jest na rzeczy. Może dla nas to i lepiej że Żydzi się ulokują na Ukrainie niż u nas. Ale to to też mi mówi że jeśli to ma się zgrać to w Środkowej Europie będzie raczej spokój. Tutaj ma iść tranzyt i mają się tworzyć i rozwijać biznesy. No Żydzi raczej nie chcą drugiej Palestyny.

  1. mod: @all – tytułem małego wyjaśnienia – nie szukajcie dziury w całym u wysłannika, istotna jest jego wiadomość. Gonzalo Lirę śledzę od lat, jeszcze od czasów gdy miał bardzo dobry blog ekonomiczny, i uważam go za pewnego i wiarygodnego gościa. Jak się znalazł w Charkowie tego nie wiem, wiem że wielu bardzo się niepokoiło gdy nagle zamilkł zwinięty jak się okazuje przez SBU. Uratował go IMO paszport amerykański, inaczej podzieliłby los szeregu innych blogerów na Ukrainie…

   1. No właśnie widzę że YouTube krótko rozprawił się z jego poprzednim kanałem. Teraz nadaje on z Charkowa od dwóch tygodni. Oglądam go trzecią godzinę i co się dowiaduję? Chińczycy wysadzili w powietrze Meksykański Rząd i wprowadzili swoje marionetki a nawet obywateli Chin. Ludzi trzymajcie mnie. I CIA nic z tym nie robi bo oni chyba już nic nie może zrobić. Mi to zaczyna wyglądać na totalny kolaps USA. Oni gotują się na wojnę z Chinami a na własnym podwórku im myszy harcują. Chciałoby się powiedzieć „trzymał Kozak Tatarzyna…” Jeśli Gonzalo ma rację i w okolicy września Rosja na twardo zakręci całej Europie gaz i ropę to ile czasu minie zanim cała Europa się wyglebie, tygodnie, miesiące? Od strony finansowej to będzie taki szok że inflacja nas znokałtuje. U mnie w Mechesterze wachy zabrakło po paru godzinach jak zaczęła się panika. Wróciło do normy po paru dniach ale w sytuacji gdyby Rosjanie po prostu na twardo zakręcili i koniec? Spora części transportu na kontynencie by padła. A to byłby dopiero początek. A jak napisałem komentarz, całkiem do rzeczy pod wykładem Roberta Kagana to został usunięty po kilku minutach. Może zamiast słowa Żydzi powinienem napisać Fenicjanie? Albo Eskimosi. No nie powiem konkretny koleś ten Gonzalo. Szkoda że poprzedni kanał przepadł, ciekawe jak długo ten się utrzyma.

    1. czy móglby pan rozwinąc temat wysadzenia rządu Meksyku? (np linki) jest to kraj mi bliski

   2. gdy nagle zamilkł zwinięty jak się okazuje przez SBU

    Właśnie miałem podnieść tę kwestię. Gdy miesiąc temu zamilkł, jak się potem okazało dzięki SBU, to potem nawet raz czy dwa nadawał dając do zrozumienia że nie może za dużo powiedzić. I teraz go tak po prostu wypuścili? SBU? Paszport amerykański może pomagać, ale raczej w przeżyciu takiego epizodu, a nie ponownym nadawaniu tego co się chce. Spodziewałbym się że raczej trzymaliby go na smyczy, bo rozpowszechnia treści zdecydowanie nie idące po linii partyjnej.

    Też do niego zaglądam od czasu do czasu. Mówi i pisze z sensem, choć nie ze wszystkim mogę się zgodzić (co jest absolutnie normalne).

 5. Prof. Zhang napisał:

  „Obecną (rosyjską) decyzję o powiązaniu gazu ziemnego i innych surowców z rublem można uznać za rewolucję przeciwko hegemonicznemu porządkowi dolara amerykańskiego. Bardzo inspirujące. Jako największa gospodarka świata (oparta na parytecie siły nabywczej), największy handlarz towarami, największy rynek konsumencki i rynek inwestycyjny, my (Chiny) musimy śmiało obmyślać i praktykować budowę systemu finansowego w „epoce postamerykańskiej” … Mamy dobrą rękę, mamy obfite zasoby naturalne, w tym dużą ilość rzadkich metali, mamy najbardziej kompletny łańcuch przemysłowy na świecie, jako jedyni na świecie jesteśmy w stanie wyprodukować prawie wszystko od pierwszej rewolucji przemysłowej do czwartej rewolucji przemysłowej
  https://www.indianpunchline.com/eu-stumbles-over-russian-oil-slick/
  =========

  Tłumaczenie maszynowe, ale oddaje istotę rzeczy.
  Amerykański kundelek ze sforą pudelków, może jedynie sobie poszczekać.

  Nawet odtworzenie zapasów broni przekazanej Ukrainie, może być bez chińskich dostaw niewykonalne.

 6. Cynikku !

  Chyba czas na głębszą cenzurę (teraz w modzie).
  albo przynajmniej jeszcze raz porządnie postrasz.

  1. Nie za bardzo rozumiem co ma ta cenzura dać?
   Chyba lepszym rozwiązaniem jest dyskusja na argumenty.
   Cenzura to jest podchodzenie do tematu totalitarnie, jak w Korei Płn. albo Rosji.
   Boicie się dyskusji na argumenty, czy co??

   1. mod: proszę przeczytać i zrozumieć ostrzeżenie w żółtej ramce pod każdym wpisem.

    Jest wojna, totalitaryści blokują połowę dostępnych źródeł starając się wepchać do gardła masom kłamliwą narrację pro-ukraińską. Pod wpływem tej propagandy naród znajduje się w stanie amoku. W tej sytuacji odeszliśmy – mam nadzieję że czasowo – od tradycyjnej roli forum 2GR jako dostępnego publicznie słupa ogłoszeniowego na którym każdy (troll) może wypisywać sobie co chce, ponieważ nie życzę sobie aby 2GR w jakimkolwiek stopniu przyczyniały się do pogłębienia tego amoku.

    Aby dyskusja na argumenty miała sens musimy najpierw powrócić do równego pola gry i nieskrepowanego dostępu do tych argumentów, co w warunkach agresywnej blokady informacji przez hegemona jest niemożliwe. Powoływanie się na cenzurę w Rosji w sytuacji wycinania przez hegemona źródeł rosyjskich (nie tylko w Polsce), wobec nachalnego wciskania pro-ukraińskiego scheissu do punku rzygania nim, jest samo w sobie kuriozalne.

    1. może w temacie definicji dotyczącej zapisów w żółtej ramce (na żółte papiery przyjdzie czas):
     „Z propagandą mamy do czynienia wtedy gdy Informacja o fakcie służy pretekstowi do wygłoszenia opinii, a nie do wielostronnego opisu rzeczywistości. 90% propagandy rozpowszechniają opinie w tytułach informujących o faktach. Informacja w przeciwieństwie do propagandy jest próbą dokonania opisu rzeczywistości bez podejmowania z góry powziętych ocen. Zadaniem propagandy tworzonej na użytek wojny nie jest informowanie o prawdziwym stanie rzeczywistości lecz na takim jej preparowaniu, który fałszuje rzeczywistość, zataja fakty niewygodne; myśli i działania adresatów propagandy mobilizuje do niechęci i nienawiści. Dla niewyszkolonych umysłów są to rozróżnienia niedostrzegalne. Stąd bierze się powszechna podatność na propagandę”.

     1. A przekładając to na nasze: Nie tylko pro-reżimowe gadzinówki w rodzaju wsieci.pl czy bezpośrednie agentury hegemona jak tvn, ale nawet nasz układ odniesienia jaim jest PAP bezkrytycznie i bezmyślnie kopiuje ukraińską propagandę, układaną jak się zdaje bezpośrednio w Waszyngtonie. Te wszystkie rzekome sukcesy ukraińskie, ci rosyjscy zołnierze układający trupy w warstwach (jedyna szansa na to to gdy trupy są ukraińskie), ta kompromitacja jedna za drugą na Wyspie Żmij (ciężkie straty ukraińskie przy próbie propagandowego przejęcia wyspy na 9 maja), po prostu rzygać się chce. Ktoś kto w to wierzy może sobie wierzyć, ale nie ma czego szukać tutaj, sorry. Pewien poziom umysłowy jest niestety wymagany. Taka jest geneza żółtej ramki.

     2. Ktoś kto w to wierzy może sobie wierzyć, ale nie ma czego szukać tutaj, sorry.

      Ja przyznam sie, ze czasem tez mam problem z tym, w co wierzyc a w co nie. Ostatnio np. pojawil sie news, ze Rosjanie wyciagneli spod Azovstalu kolejnego generala, tym razem amerykanskiego, a takze brytyjskiego pulkownika i paru NATOwskich oficerow mniejszego plazu. I przyznam sie, ze mam problem przy tego typu newsach, bo nie bardzo moge zinterpretowac taka mnogosc zachodnich oficerow wyciaganych spod Azovstalu. Co sie stalo, ze tego towarzycha NATO na czas nie ewakuowalo? Co oni wszyscy robili w jednym miejscu? Czemu Rosja nie potwierdza oficjalnie tych newsow i nie zrobi czegos podobnego do procesu Powersa z 1960 roku? Mysli Pan, ze te newsy sa prawdziwe?

     3. Myślę że mogą być prawdziwe ponieważ śledzę wydarzenia wokół azovstalu od strony technicznej – a mianowicie było conajmniej 6 misji ratunkowych zmierzających na wywiezienie jakichs krytycznie ważnych osób. Misje wymagały wyjątkowego poświęcenia i samozaparcia. Wszystkie zakończyły się niepowodzeniem a większość lecących tuż nad wodą helikopterów zostało zniszczonych, w przelocie bądź przy wylocie. Jednemu helikopterowi, na coś 8-10 sztuk w sumie, udało się odlecieć, wg moich rachub. Jedna misja, także zakończona niepowodzeniem, była przy pomocy jednostki pływającej.

      Hipotezą roboczą jest to że NATO-wski personel jest tak cenny ponieważ wie dokładnie co się działo w ewakuowanych w pośpiechu labaratoriami broni biologicznej na Ukrainie względnie próbami nuklearnymi. Przy braku mozliwości ewakuacji spodziewać się wolno że personelowi temu przydarzy się prędzej nieszczęśliwy wypadek przy czyszczeniu brani nim będą mieli szansę wpaść wpadnie w ręce Rosjan. Inna sprawa to to że Ukraińcy nigdy by nie szli tak daleko aby ratować swoich, nawet neofaszystów z azova.

    2. Jakie żródła są u nas blokowane? Co jest wycinane? IMHO mój internet pozwala obejrzeć wszystko.

     1. A takie na ten przykład:
      Np. Neon24,dziennik-polityczny.com
      lenta.ru
      myslpolska.info
      pl.sputniknews.com
      ria.ru
      rt.com
      ruptly.com
      wicipolskie.pl
      wolnemedia.net
      wrealu24.pl
      wrealu24.tv
      xportal.pl

    3. ok, totalitarystów jeszcze moge zrozumieć – cenzura jest narzędziem władzy.
     Ale co kieruje właścicielem bloga? To raczej wyrok śmierci dla bloga jeśli zostanie opanowany przez klakierów jedynie słusznej opcji.

     1. Ja bym na miejscu drogiego czytelnika wział bardziej do serca ostrzeżenia właściciela bloga i we własnym interesie zredukował mocno swoje zainteresowanie jego osobą jak i troską o bloga. Pogłoski o śmierci bloga, które słyszę regularnie od 16 lat, wydają się nieco przesadzone.

 7. Były doradca wojskowy prezydenta USA Donalda Trumpa, emerytowany pułkownik Douglas Macgregor w artykule dla The American Conservative
  https://www.theamericanconservative.com/articles/the-threat-of-polish-involvement-in-ukraine/
  pisze że Polska już przygotowała plan wysłania wojsk na Ukrainę Zachodnią.
  Waszyngton i Warszawa uważają, że pojawienie się polskich jednostek na Ukrainie zatrzyma dalszą klęskę Sił Zbrojnych Ukrainy i skomplikuje działania armii rosyjskiej, w tym uderzenia na infrastrukturę wojskową w zachodnioukraińskich regionach, w których będą stacjonować.McGregor krytykuje zachodnie doniesienia prasowe o zwycięskich działaniach Kijowa i wskazuje, że Siły Zbrojne Rosji zepchnęły Siły Zbrojne Ukrainy do aglomeracji miejskich, ale nie spieszą się z ich szturmem, aby uniknąć strat wśród personelu i cywilów i „urywają się” terytoria kontrolowane przez Kijów.Wkroczenie polskiej armii na terytorium Ukrainy ma także drugie dno.Są dowody na zaangażowanie Polski w badania w dziedzinie broni biologicznej na Ukrainie.olska sfinansowała Lwowski Uniwersytet Medyczny, w skład którego wchodzi Instytut Epidemiologii i Higieny – uczestnik amerykańskich wojskowych projektów biologicznych.
  https://mcdn.tvzvezda.ru/storage/news_other_images/2022/05/11/63ee52c2f5f040b4a0396664678b1d22.jpg
  koronawirus w Polsce może nie mieć chińskich korzeni

 8. W środę 11 maja rada miasta Krakowa podjęła decyzję o przekazaniu pół miliona złotych na wsparcie armii ukraińskiej (tak sformułowały to krakowskie portale). Decyzję poparł prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Chodzi o to. Pieniądze otrzymają urzędy burmistrzów Lwowa, Kijowa i Wynohradiwa na Zakarpaciu, które powinny je wydać w ukierunkowany sposób.

  Portal krknews.pl pisze https://krknews.pl/krakow-bedzie-finansowal-armie-ukrainska/
  , że do końca miesiąca ukraińskie siły zbrojne otrzymają mundury wojskowe, agregaty prądotwórcze, piły elektryczne, opaski uciskowe, leki i bandaże, tablety GPS dla artylerii do szybkiego namierzania oraz ewentualnie drony.

  obecnie w Urzędzie Miasta Krakowa i Urzędzie Miasta pracuje grupa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, która zajmuje się dokumentami w ramach śledztwa w sprawie zarządzania nieruchomościami przez samorządy. Biorąc pod uwagę, że Majchrowski od 20 lat zarządza dawną stolicą, myślę, że można tam wykopać wiele rzeczy.

  1. szukanie haków na przeciwników politycznych to ulubiona forma zabawy naszych polityków. już od dawna akcje CBA , ABW czy innych takich służb przestały być świadectwem uzasadnionych mocno poważnych przestępstw a są używane do wewnętrznych rozgrywek w polskim piekiełku.
   wpadka z kwitami prezesa NIK Banasia dobrze to obrazuje, był dobry a jak się okazało, że bryka to od razu poszły spuszczone ze smyczy. psinki (bo przecież nie ogary)
   a tym klimacie bardzo ciężko jest teraz na każdej sesji rady, gminy, powiatu czy miasta NIE PODJĄĆ decyzji o jakiejkolwiek pomocy dla ukrainy

  2. Ciekawi mnie w tym kontekście na co tak konkretnie idą rozmaite „zrzutki”, które są w Polsce podobno spotykane na każdym kroku. Ludzie ponoć dają, być może dlatego że „nie wypada” nie dać (politpoprawność w praktyce), ale tak naprawdę nie wiedzą na co dokładnie. Przecież to aż błaga o defraudację. Słyszałem nawet o przypadku w którym zbierający, oprócz obowiązkowej puszki, miał też miniterminal na karty (pewnie Square, albo tańszy zamiennik) 🙂

   1. „ Ciekawi mnie w tym kontekście na co tak konkretnie idą rozmaite zrzutki”

    Zrzutki są na wzrastające ukraińskie wymagania. Czytam przykładowo, że strona ukraińska nie chce już migów ale ze względu na „zmianę warunków wojennych” F16. Za miesiąc mogą prosić o F18, potem F22. Przydałby się jakiś ogólnoeuropejski abonament, który ludność mogłaby wykupić. Bo niewątpliwie koszty będą rosły.

    Ale wracając do tych wzrastających ukraińskich wymagań przypomina mi się bajka Puszkina o Rybaku i Rybce, gdzie stara baba najpierw chciała tylko koryto bez dziury, potem chatę, dom ziemiański, pałac, zamek, w pewnym momencie zażądała by uczyniono z niej wszechwładną morza cesarzową. Ostatecznie została jak wiadomo z pękniętym korytem. Morał jest jasny. Dodam tylko, że rybka czarowała te życzenia za darmo bo to była bajka. My spełniamy życzenia za pieniądze, w dodatku na kredyt.

 9. W końcu! Jednak tajny rząd trzymajacy reke na pulsie od czasów Podziemnego Państwa Polskiego ciągle tą rękę trzyma!
  Może i zbyt jawnie teraz to pokazali, ale plany odbudowy Polski z czasów Królestwa Polskiego są dalej w toku!
  Czyli ktoś ciągle dobrze steruje naszym rządem, i na przestrzeni lat skutecznie używa i USA i Rosji, żeby odbudować Polskę. Mają w tym na pewno duży udział wszyscy Polacy, którzy po II wojnie wyjechali do USA.
  W naszych mediach oczywiście tylko jaka to polska do niczego, jaka frajerka, ale jednak to my współpracujemy, a może i nawet zarządzamy, laboratoriami na Ukrainie. A czemu amerykanie nie robia sobie tych badań u siebie? Ja mysle, że ich wykiwaliśmy i prowadzimy tam badania nad bronią przeciw właśnie amerykanom, być może właśnie dlatego rosjanie chcieli je przejąć, żeby Polska nie miała tak mocnej karty przetargowej.
  Mysle, ze to będzie wszystko pięknie wysterowane dla nas. Nie zdziwilbym bym się jakbyśmy nagle przejęli cały sprzęt, który u nas jest na razie zatrzymywany, a ktory ma trafić na Ukrainę, z Rosją się podzielili znaczną częścią Ukrainy, i po zabraniu całego sprzętu przechodzącego przez nasz kraj, nawet opuścili NATO.

 10. Czy teraz to widzisz? Jest tylko jedna walka, walka przeciwko kłamstwu, półprawdzie, kompromisowi, przeciwko staremu porządkowi. Ale dajemy się nabrać na ich słowa; i zamiast walczyć przeciwko nim, walczyliśmy dla nich. Myśleliśmy, że o Przyszłość. Wystąpiliśmy przeciwko Przyszłości. Nasza Przyszłość jest martwa, bo młodzież, która ją niosła jest martwa. Jesteśmy tylko ocalałymi, zgliszczami. Lecz tamci nadal są żywi – zamożni, syci, ukontentowani, którzy wciąż prowadzą żywot bardziej zamożnych, sytych i ukontentowanych niż kiedykolwiek! Dlaczego? Ponieważ niezadowoleni, gorliwi szturmowcy oddali za to życie. Pomyśl o tym! Całe pokolenie unicestwione! Pokolenie nadziei, ufności, woli, siły, umiejętności tak zahipnotyzowane, że wyrżnęło się nawzajem, choć jak świat szeroki wszystkim przyświecał ten sam cel!”.

  Erich Maria Remarque
  https://exignorant.com/2014/05/15/erich-maria-remarque-toczylismy-wojne-przeciwko-sobie/

 11. Zwycięskim narodom wojna pozwala przejąć dodatkowe terytoria. Nowo zdobyte obszary są szybko eksploatowane przez nielicznych – tych samych, którzy z krwawego konfliktu wycisnęli dolary. Rachunek zapłaci opinia publiczna. Straszliwe jest to rozliczenie. Świeże nagrobki. Okaleczone ciała. Roztrzaskane umysły. Złamane serca i rozbite domy. Niestabilność gospodarcza. Depresja i wszystkie towarzyszące jej nieszczęścia. Miażdżące opodatkowanie wielu pokoleń.

  Popieram dostateczną obronę wybrzeża i nic więcej. Jeśli jakiś naród przybędzie tu, aby walczyć, wówczas stawimy mu zbrojny opór. Kłopot z Ameryką polega na tym, że kiedy dolar przynosi lokalnie 6% zysku, kraj zaczyna się wiercić i emigruje za morze, gdzie osiąga 100% zysku. Za dolarem podąża flaga, a za flagą żołnierze.

  Nie poszedłbym znowu na wojnę, aby zabezpieczać parszywe inwestycje bankierów. Powinniśmy walczyć jedynie w obronie naszych domów i praw obywatelskich. Wojna wszczęta z każdego innego powodu jest przekrętem. Militarny gang sięga po każdy dostępny, mafijny chwyt. „Wskazywacze” mianują naszych wrogów, „mięśniacy” ich niszczą, „mózgowcy” opracowują plan wojny, a „Wielkim Szefem” jest hipernacjonalistyczny kapitalizm.
  https://exignorant.com/2018/05/23/wojna-to-przekret/
  ===========

  CYNICZNE, ale prawdziwe.
  Widząc Ukrainę, widzi się drzewo, nie las…..

  Lekturę polecam idealistom, wierzącym że wojna to zło, a nie biznes…..

  1. lektura owszem zawsze się przydaje, jednak zamiast bezkrytycznej „obrony wybrzeża” sądzę że nalezy najsamprzód zastanowić się co takiego kraj zrobił źle, na tyle źle, że komuś jednak do głowy przyszło i napadł. a nikt (NIKT) nie wszczyna zadymy wojennej bez powodu lub uzasadnienia, niezależnie od wyzwisk rzucanych na putina, nawet on takze nie. wszytsko zawsze jest efektem analizy i rachunku zysków i strat. co najwyżej z powodu zaślepeienia czy zwyklłęj głupoty można tego nie wiedzieć, prostsze jest zawsze obrzucanie inwektywami, to każdy umie.
   nawet na małe kraje nie napada się ot tak bez przyczyny, np szwajcaria, maly górzysty, ogólnie bogaty tylko od ostatnich stu lat, uprzednio nabiedniejszy kraj europy, a jednak jakoś dziwnie bezpieczny, choć wokoł same mocarstwa?(coś jak MY – wiem wiem oni maja polityków i demokrację jakąś jednak)!!! hiszpania ? od czasów napoleona tak od ponad 200 lat jakoś nikt ich nie napada, że już o portugalii nie wspomnę. a bliższe nam kraje: rumunia, nie ma ma chętnych na ataki, jugole wykonczyli się samodzielnie, bez pomocy z zewnątrz.
   jak dochodzi do konieczności obrony terytorium (o ile lepsza byłaby polska gdyby ci co tak idiotycznie bezsensownie zgineli w np. powstaniu warszawskim żyli po IIWŚ, jaki kapitał intelektualny straciliśmy bezpowrotnie) to jakby kopał studnie gdy się wszytsko dobrze wokół pali

   1. https://thesaker.is/ben-norton-aka-multipolarista-interviews-michael-hudson-destiny-of-civilization/
    =======

    Tu masz odpowiedź na większość pytań, kto stoi za tym wojennym INTERESEM.

    Kontrola cudzych zasobów za pomocą siły militarnej, zmieniła sie w kontrolę za pomocą siły finansowej.
    A niepokornych zawsze można było do niedawna „zbombardować w erę kamienia łupanego”.
    Jesteśmy w zwrotnym punkcie historii, niestety…..
    Podrygi umierajacego Imperium są groźne dla świata.

    Jedynym krajem systematycznie napadającym na inne, z perspektywy 200 lat istnienia, są Anglosasi.
    Lektura Ludowej historii Stanów Zjednoczonych jest pouczająca.
    Pdf możesz znaleźć na docer.pl
    Tak samo jak Wojnę o pieniądz.
    Przyjemnej lektury, rozszerzającej wiedzę o REALNYM swiecie.

   2. @tryger:”np szwajcaria, maly górzysty, ogólnie bogaty tylko od ostatnich stu lat, uprzednio nabiedniejszy kraj europy, a jednak jakoś dziwnie bezpieczny, choć wokoł same mocarstwa?”
    Powinieneś dodać „silnie uzbrojony”. Wymieniłeś cechy kraju, którego nie opłaca się napadać. Górzysty, silnie uzbrojony, bez zasobów naturalnych (biedny:). Byłem zaskoczony, gdy porównałem wyposażenie armii szwajcarskiej (ilość czołgów, samolotów, artylerii, …) na tle innych krajów Europy. Do tego w każdym domu karabin automatyczny i mężczyźni przeszkoleni w jego obsłudze. Tu nie ma co porównywać z Polską. Równina, po której mogą „hasać” czołgi, ludność i armia rozbrojona. Są zasoby naturalne: węgiel, grunty rolne, łagodniejszy klimat, położenie na szlakach tranzytowych, dostęp do morza, …. Jest się o co bić. Szwajcaria to taki „europejski Afganistan”.

    1. jasne jasne, wymieniłęm, ale jednak nikt jakoś nam Polakom nie przeszkadzał by tak samo się wyposażać! mieliśmy przeciez największe imperium w europie! a na armie nie było kasy ? !!.
     a przed 100 laty z okładem nie było tam w tej szwajcarii czołgów itp uzbrojenia a jakoś nikt ich wtedy także nie napadał.
     konsekwentnie takzę wskazuję że położenie podobno takie zle, nie przeszkadząło ani piastom ani jagiellonom budowć imperium. na położenie narzekaja ogólnie głownie nieudacznicy, zawsze jednak trzeba wykorzystywac okoliczności ale do tego trzeba mysleć i przewidywac a to juz trudne.
     przeciez niemcy maja takie same równiny (wojna30- letnia była jednak dawno a to tylko amok religijny a nie napaść zewnetrzna), francuzi tak samo (wojna stuletnia była bardzo dawno temu) i tak samo szlaki tranzytowe i dostęp do morza (francja nawet do dwóch mórz) – analogicznie jest się o co bić.
     a tylko my narzekamy na położenie – a można uznać je za bardzo korzystne w kontekście handlowym. niby płasko, wygodnie a autostrady mamy drożej budowane niż w szwajcarii (dawno widziałem jakies takie zestawienie – szok);

     1. na położenie narzekaja ogólnie głownie nieudacznicy,

      „Nieudacznicy” nie oddaje tutaj chyba istoty zagadnienia. Naród którego co najmniej połowę stanowią patentowani idioci (w sensie klinicznym – bez obrazy) nie jest w stanie wyłonić z siebie leadera z prawdziwego zdarzenia i rządzić się w miarę suwerennie. W rezultacie regularnie otrzymuje lanie i musi zaczynać od początku, To jest przyczyną żałosnego fatalizmu i ciągłych narzekań na „położenie”.

      Najnowszy przykład – cały naród wprowadzony niewybredną propagandą w stan pro-ukraińskiego amoku sprowadza sobie 3.2 miliona „uchodźców” wiedząc że nie ma szans na to aby zakończyło się to happy endem, podczas gdy negatywne scenariusze jeżą włosy na głowie. O ile będzie wogóle egzystować to Polska za 5 lat nie będzie przez to ani lepsza, ani bezpieczniejsza ani bogatsza, lecz dokładnie na odwrót.

     2. wiedząc że nie ma szans

      Oj, oj! To zaprzecza temu:

      którego co najmniej połowę stanowią patentowani idioci

      🙂

      Jak dla mnie sprowadza się to do prostej, by nie rzec prostackiej, retoryki i konstatacji. „Zła” Rosja z „diabłem wcielonym” Putinem napada sąsiedni kraj. Jeśli to „zło” coś napada, to to napadnięte coś na pewno jest wzorem cnót. Czarno-biała sytuacja. Zero sytuacji gdzieś „w środku” (jak u nastolatków, nota bene). Teraz jeszcze trzeba zaimponować reszcie Europy na jaką pomoc można się zdobyć w obliczu tego co robi „zła” Rosja z „diabłem wcielonym” Putinem, no i mamy to co mamy. Rzecz stosunkowo łatwa do zrobienia z mocno rusofobicznym społeczeństwie.

 12. Czy polski rząd pod jakim kolwiek pretekstem może zająć lwów? czy to jest możliwe, to jest chyba po za horyzontem realności dla każdego polaka.
  Lwów był kiedyś polski ale kiedyś teraz tam nie ma nikogo kto by się identyfikował jako polak. Jaki to ma sens?
  Tego typu uwagi o tym co zrobią „Poles” zawsze skłaniają mnie do zastanowienia się czy taki człowiek wie co mówi…

 13. „Misja pokojowa NATO” to oksymoron, z którego – gdyby nie chodziło tu o nasze życie – można by się nieźle uśmiać! Wątpię, żeby Genialny Strateg sam wpadł na ten pomysł w trakcie głaskania kota! Ktoś zza Atlantyku albo kanału La Manche musiał mu to dyskretnie podsunąć. Równocześnie USA wyraźnie mówią, że nie mają zamiaru brać udziału w tej awanturze. O co tu zatem chodzi? Chodzi o to, że ma to być niejako „prywatna” inicjatywa Polski, która – jeżeli doszłoby do konfrontacji militarnej z Rosją – pozwoliłaby NATO na pozostawienie nas na pastwę rosyjskiego niedźwiedzia.
  https://pecuniaolet.wordpress.com/2022/03/30/plac-rublami-slicznotko/
  =========

  Daje do myslenia….

Comments are closed.