GetIn GetOut

Deponenci banku mają jak wiadomo zwyczaj czekać do ostatnich chwil i dopiero wtedy ustawiają sie w kolejki do wypłaty swoich wkładów…  Aby tego uniknać warto działać proaktywnie.

Do tych niewesołych rozważań skłania wybuchła ostatnio afera korupcyjna której specjalnego smaczku dodaje były TW SB „Ernest” kapujący tym razem na byłego przewodniczącego KNF. A ściślej, polski top bankier pan Czarnecki nadający na niedawnego szefa KNF pana Chrzanowskiego który miał mu złożyć propozycję uznaną za korupcyjną. Uczulony na samo słowo „korupcja” pan nadpremier zażądał natychmiastowych wyjaśnień. Te które nadeszły z drugiej strony globusa musiały nie być zbyt przekonywujące skoro zapewniający o braku intencji do dymisji pan przewodniczący Chrzanowski właśnie to zrobił i to będąc jeszcze oficjalnie w Singapurze.

Jak widzimy z panem nadpremierem żartów nie ma i to się nam podoba. Strzela on z biodra na sam dźwięk słowa korupcja, nieznanego przecież w kręgach bankowych skąd się wywodzi. Nie to co pan Tusk któremu w aferze Amber Gold colt się zaciął na dobre trzy lata z okładem. Być może też że pan Tusk bał się strzelać aby nie trafić w syna,  w końcu to zawsze rodzina.

Afera wygląda na rozwojową  i dostarczyć może kilku ciekawie zapowiadających się wątków. Dowiedzieliśmy się na przykład że polski top bankier chadza na spotkania ze swoimi regulatorami z własnym garniturem aparatury  nagrywającej, i to w postaci trzech różnych gadżetów. I bardzo słusznie, zawsze jeden a może nawet dwa mogą się zepsuć. To u byłego TW nie powinno co prawda dziwić ale u ceniących dyskrecję bankierów już raczej tak. Co nie znaczy jednak aby wyrobione dawne nawyki były całkiem bezużyteczne. Wręcz przeciwnie, w obecnym świecie FATCA i innych „automatycznych wymian danych”, w którym rolę bezpieki przejęły efektywnie banki kapujące na swoich klientów w sposób dużo bardziej natrętny niż dawne służby, stanowić to może pewną przewagę.

Nie przeszkodziło to w każdym razie panu Czarneckiemu zbudować potężne bankowe imperium które rozwijało się  świetnie w okresie tzw. złej zmiany. Dziwnym trafem teraz, kiedy zmiana stała się dobra,  to dobra passa imperium jakby się odwróciła i imperium wydaje się tonąć. Kurs znajdującego się w problemach finansowych banku Getin Noble spadł w ostatnich 3 latach o 3/4 , do 50 groszy, a jego kapitalizacja zmniejszyła sie w tym czasie 4 razy. Znajdujący się w programie naprawczym bank nie płaci podatku bankowego co samo w sobie wyjaśniałoby zainteresowanie nim pana przewodniczącego Chrzanowskiego i jego KNF. Rzepa problemy Getin Nobla wyjaśnia tak:Przyczyną tak dużej przeceny są problemy finansowe banku – notuje straty (ma niską dochodowość przy wyższych niż u konkurencji kosztach finansowania oraz kosztach ryzyka) i ma niedobory kapitałowe (brak zysków powoduje, że kapitały nie są zasilane, wymóg kapitałowy zaś jest wysoki ze względu na duży udział hipotek walutowych). Hipotek walutowych? Czyżby znowu zawinili coś ci niesforni frankowicze?

Idea musiała też być kiepska u podstaw Idea Banku skoro strzyżenie inwestorów przybrało tam jeszcze bardziej dramatyczne rozmiary, porównywalne z naszym niegdysiejszym „faworytem” Petrolinwestem, a/k/a „polski Exxon”. Od IPO w 2015 z akcjami po 24 zł kurs Idei Banku spadł o prawie 89% do zaledwie 2.82 zł a kapitalizacja jest ośmiokrotnie niższa. Tutaj problem nazywa się „GetBack” oraz „Polski Dom Maklerski” któremu KNF odebrała niedawno licencję na działalność. Wpisała też  Ideę na listę  swoich ostrzeżeń co może poważnie skomplikować  planowaną fuzję ratunkową obu banków. I chyba słusznie bo w końcu dwóch tonących łapiąc się wzajemnie raczej się nie wyratuje. W ślad za tonącą Ideą o blisko 90% od początku tego roku spadł także obstawiający ciągle ideę  Idei  Getin Holding.

Jak widać, na brak punktów wspólnego zainteresowania panowie Czarnecki i Chrzanowski narzekać raczej nie powinni. Nagrania pana Czarneckiego z pewnością ułatwią życie prokuraturze która niespecjalnie lubi oparte na domysłach procesy poszlakowe. Dla pełnego obrazu będzie musiała jednak zapoznać się również z nagraniami pana Chrzanowskiego.

A co jeśli pan przewodniczący Chrzanowski niczego nie nagrywał a tylko chciał sobie na przykład uwić ciepłe gniazdko gdzieś w sektorze prywatnym? W takim razie kiepsko by to świadczyło o walczącym z korupcją państwie prawa którego służby powinny rutynowo nagrywać wszelkie konwersacje swoich najwyższch dygnitarzy. Gdyby tak jednak nie czyniły to podsuniemy ideę aby każdy wysoki funkcjonariusz państwa, w swoim własnym interesie, nosił ze sobą obowiązkową obrączkę na nodze, odpowiednik lotniczej „czarnej skrzynki”, automatycznie rejestrującą wszystkie dialogi!  Jeśli zaś cena urządzenia okazałaby się problemem to umówić się zawsze można na bezpłatne nagranie u Sowy i Przyjaciół… 😉 Iluż to nieporozumień, iluż demencji i iluż  fałszywych zarzutów można by w ten sposób uniknąć!

Inna cenna nauka z afery jest taka że bankierzy reagują piorunująco ale tylko w przypadku opóźnień w spłacaniu długu przez klientów.  W innych sprawach wykazują refleks szachisty. Po marcowym spotkaniu pan bankier Czarnecki  na przykład ratował nadal swoje tonące imperium, z wszystkim ciągle pod czujnym okiem pana przewodniczącego Chrzanowskiego który regulował ten proces ratowania jak gdyby nigdy nic. Dopiero po 8 miesiącach, z inwestorami opuszczającymi masowo zagrożone banki, plus afera GetBacku na deser, pan bankier Czarnecki przypomniał sobie nagle o korupcyjnej propozycji z marca, odgrzał ją  i narobił hałasu w listopadzie.  Naturalnie z czystego obywatelskiego obowiązku…

Trzeba przyznać że wygląda to nieco dziwnie. Coś jakby w końcu i kapitan tonącej jednostki uznał że jest ona stracona, sam skoczył za burtę  i szukał teraz dla siebie koła ratunkowego.  Być może liczy na to że wzniecony tym sztorm pomoże odwieść uwagę władz od badania przyczyn katastrofy?

19 Replies to “GetIn GetOut”

 1. Czarnecki musi już być zdesperowany albo nie mieć nic do stracenia, że się zdecydował na taki desperacki ruch. Zresztą fakt, że czekał od marca tylko to uwiarygadnia. Wiedząc już, że Idea trafi na listę ostrzeżeń KNF, a cała grupa tonie(znam ten rynek od środka, co się dzieje w wewnątrz Idei i GNB wiem dobrze, więc obecna sytuacja mnie nie dziwi), pozostało mu wrzucić g*wno w wentylator. Pieniądze lubią ciszę, a taki hałas tylko narobi jego biznesom dodatkowych szkód(nie wspominając, że sympatii wśród obecnej władzy mu to raczej nie przysporzy). Takich rzeczy się nie robi, chyba że wiadomo już, że temat jest nie do uratowania, więc nie ma wiele do stracenia.
  Teraz cokolwiek ktokolwiek wobec biznesów Czarneckiego uczyni, to będzie ronić krokodyle łzy, że to „zemsta PiS-u”. Nawet jakby to klienci wystawili mu rachunek i dręczyli pozwami ta toksyczne produkty, które jego biznesy sprzedawały, to będzie płacz, że „pisowskie” sądy i prokuratury mu nie dają żyć.
  A jakby się jeszcze ktoś z zarządzających Getbackiem poszedł na współpracę ze służbami i zaczął sypać, to by się dopiero działo;)

  1. A jeżeli… zdaje sobie doskonale sprawę z rzeczywistej wartości tych instytucji i woli utopić je w aferze korupcyjnej niż pozwolić utonąć całkiem zwyczajnie?

   W takim scenariuszu ma szanse wyjść na swoje dzięki odszkodowaniom z budżetu, o które będzie wnioskował jako ofiara skorumpowanego reżimu (Abris Capital w sprawie FM Bank? Recepty są gotowe, a tam nawet nie było wątku korupcyjnego).

   A tymczasem co „przejmie” wskazana przez PiS instytucja po imperium LC? Długi, różne roszczenia za polisolokaty, awantury za obligacje Getbacku, portfel kredytów CHF niewiadomej jakości…

   1. Tak sobie myślę, że ta afera wybuchła dlatego, że „plan A” nie zakończył się pełnym sukcesem.
    „Plan A” to było wytransferowanie wszystkich zagrożonych aktywów z Getin do GetBack.
    Częściowo to się udało ale widocznie zagrożonych aktywów było zbyt dużo aby zrobić to nim okaże się, że GetBack to wydmuszka.
    Więc teraz Czarnecki realizuje „plan B” (możemy się tylko domyślać, że może chodzić o utopienie Getin i wyszarpanie odszkodowania od Skarbu Państwa)

 2. przecież w całej polskiej bankowości na wysokich stanowiskach głównie konfidenci/marksiści – wystarczy prześledzić życiorysy bankowców…..
  poza tym jak osoba która posiada minimum rozumu może swoje uciułane w realnej gospodarce oszczędności trzymać w tzw banku/skoku na rachunku czy lokacie – tylko ilość na niezbędne przelewy/rachunki a jak większe zakupy to do wpłatomatu i za godzinę można zrobić przelew ….. amen

 3. Matka Kurka nieźle to podsumował:
  TW Czarnecki poszedł na całość i próbował wymusić na PiS ocalenie swoich biznesów, ale to się oczywiście nie może udać, nawet gdyby PiS chciał to zrobić.

  Mleko się rozlało i jedyna strategia polityczna w tej sytuacji, to pokazanie, że PiS nie jest PO, co się właśnie realizuje. Z KNF natychmiast wylatuje Chrzanowski, tego samego dnia na listę ostrzeżeń KNF trafia Idea Bank TW Czarneckiego. Dodatkowo PiS w trybie pilnym nowelizuje ustawę, co pozwala państwu przejąć bankrutujące banki kapusia SB “za 1 zł”, żeby było śmieszniej podstawą prawną jest dyrektywa UE. Odpowiedź jednoznaczna, PiS nie daje się szantażować i przystępuje do ofensywy, zresztą nie ma innego wyjścia. W tej chwili biznesy TW Czarneckiego, które ledwo zipały lecą na dno, akcje spadają o 25% w ciągu dnia i to jest wyrok. Tej bitwy nie wygra PO i Giertych, zdecydowanie wygra PiS, a polegnie TW Czarnecki. Tyle słychać na taśmach.

 4. cyniku nie załapałeś. Poczytaj o drobnym dopisku (kto pamięta i czasopisma) do ustawy.
  Okazuje się, że bail-in to pikuś. Dziś rząd może przejąc dowolny biznes jeśli uzna, że jest taki kaprys opłacalny. I teraz wyobrax sobie ustawe zakazująca posiadania i handlowania złotem. Jak myślisz czy twoj biznesik sie uchowa?najpierw cene ustawową się ustali na 1000 razy mniejsza niz w realu a potem rząd będzie chciał twoja firme prejąc za ułamek tego procenta.

  Czarno to widzę.

 5. Czyli PIS postanowił wyczyścić system bankowy z byłych agentów SB, ale okazało się, że mają zbyt krótką ławkę 🙂 Zabrakło specjalistów, to dobrali pracowników z osiedlowych gangów.

  Sądzę, że walka o władzę między opcją DE, a opcją US wchodzi w decydującą fazę. Będzie się działo…

 6. Banki pana Czarneckiego jako jedyne w kraju oferowały i nadal oferują oprocentowanie depozytów powyżej oficjalnej inflacji i jako takie świetnie sprawdzają się dla ciułaczy, którzy nie za bardzo wiedzą co zrobić z gotówką tak, że absolutnie nie podzielam radości co poniektórych, skaczących z radości na widok ich powolnego upadku.

  1. nadal oferują oprocentowanie depozytów powyżej oficjalnej inflacji i jako takie świetnie sprawdzają się dla ciułaczy

   Jeżeli kompania płaci zbyt wysoką dywidendę lub zbyt wysokie odsetki sensowne pytanie jest tylko jedno: jak długo jeszcze jej kwitnący stan na to pozwoli… 😉

   AmberGold też się sprawdzała świetnie dla ciułaczy…

 7. Oj to jakiś wypadek przy pracy, czy jakaś dobra zmiana w warsztacie? Czyta się to jak, nie przymierzając, ramówkę newsów TVP albo twórczość Karnowskich… Już na początku czytelnicy są ustawiani na odpowiednich pozycjach, Czarnecki zgodnie z nazwiskiem jako czarny charakter, a potem juz z tradycyjną linią propagandową – Tuskowi się oberwało ni z gruchy ni z pietruchy, parę laurek dla aktualnej władzy…. Panie gospodarzu, ktoś się na konto włamał czy co?

  Szczerze mówiąc to na jego miejscu nagrywał bym wszystko i po dziesięć razy, ale to już chyba standard w rozmowach z aparatem państwowym. I mamy tu jawną gangsterkę w wykonaniu państwowego nadzoru finansów, niezależnie od tego na kim ten numer chcieli zrobić, to chyba nie pierwszyzna. Na rynku bankowym ciekawie się dzieje nie tylko w Getinie, wszystkie prywatne banki jakoś mają pod górkę a nad całością krąży widmo nacjonalizacji w białych rękawiczkach.
  KNF nie jest od tego żeby wsadzać własnych ludzi w zarządy spółek, tak samo jak nie jest od tego Ministerstwo obrony narodowej czy energetyki – ale jakoś tak się dzieje 'samo’. Dziwny prawnik sam nie ma pojęcia skąd się wziął w radzie nadzorczej banku Solorza.. no miał dobre świadectwo w szkole to go wybrali… Ale co ja marudzę, niech państwo położy łapę na wszystkim, w końcu to w polskie ręce wszystko trafi a to prawie jak nasze swoje. A po wszystkim szampana będziemy pić gardłami naszych partyjnych przedstawicieli.

  1. Czarnecki wiedział co najmniej od marca tego roku (a zapewne posiadał takie informacje wcześniej) co się święci, ale pary z gęby nie puścił. Koniec końców umoczył akcjonariuszy swoich spółek notowanych na GPW bo, gdyby powiedział od razu to ludzie mieliby szansę wycofać się z akcjonariatu. Czarnecki jednak postanowił zrobić to po cichu bo cały czas gra o swoje mając zarówno akcjonariuszy jak i klientów banku w głębokim poważaniu. Taki z niego uczciwy facet. Kto wie, być może ktoś dostał poufną informację i się wycofał rychło w czas albo grał na spadki. Dziwnie to wszystko wygląda i cuchnie grubym kantem na kilometr. W każdym bądź razie za taki numer obaj powinni odpowiedzieć tak mocno by potencjalnym naśladowcom takie pomysły nawet do głowy nie przychodziły.

   1. A można konkretniej? Co takiego zataił Czarnecki w marcu? Że akcje getin banku spadną bo nie dał łapówki w KNF? no bo jakoś nie bardzo rozumiem co masz na myśli, co niby zrobił i na czyją szkodę? Oczywiście poza tym że to przebrzydły kapitalista krwiopijca, ciemiężyciel kredytobiorców CHF.

  2. Kazdy kapus SB to czarny charakter-tak po prostu-wiec nie trzeba tu zadnej propagadny.No chyba ze ktos nie potrafi rozszyfrowac skrotu TW(uwazam jednak ze kazdy powinien byc zdolny to zrobic).Zreszta kazdy kto mial do czynienia z Getninem czy Noble wie jak zdzierali z klienta-to byla oferta dla tzw.frajera.

   1. To takie polit-bełkotanie – niby nic nie ma do rzeczy ale jego dziadek nie chodził do kościoła, a już my wiemy co to za ludzie nie chodzą do kościoła i nikt nam nie wmówi że to nie złodziej. No ale pracuje się z takim materiałem jaki dają, widać ten poziom jest odpowiedni nawet tutaj.

  3. Hej, gbur !
   A skąd te krokodyle łzy na byłym (czy aby byłym) agentem SB ?
   Wart Pac pałaca? Władza jaka jest każdy widzi, a niektórzy pamiętają wyczyny Solorzów i Czarneckich, występujących w szeregach SB…

Comments are closed.