JAK PRZEŻYĆ I PROSPEROWAĆ
POMIMO PAŃSTWA, SOCJALIZMU I KRYZYSU

Metale szlachetne


Aktualne ceny spot, 24h
1 oz = 31.1 g

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]


[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

Indeks akcji złota HUI, 6m
[chwilowe problemy w podawaniu indeksu HUI]

Rynki dzisiaj

Archiwa 2GR

Nasi znajomi

Autor: cynik9 - 25.08.13

Petrolinvest ‘fairly valued’

cierpliwość popłaca

 

Przeczuwając nadejście ustawy śmieciowej kilka lat temu pisaliśmy o naszym długoletnim faworycie (Petrolinvest w śmieciach):

 

… w charakterze śmieci można śmiało użyć akcji Petrolinvestu. Inwestorzy kiedyś płacili za nie po 700 zł sztuka. Teraz mogą ładować to na taczki ile dusza zapragnie po okazyjnej cenie zaledwie 11 zł sztuka. Wprawdzie naszym zdaniem jest to ciągle o 10,50 zł za dużo ale cóż, nie ma w życiu ideałów.

 

Cóż, nie ma w życiu również i bezbłędnych prognoz… Drogi czytelnik (HT – Zygfryd) zwraca uwagę że w trzy lata po tej prognozie Petrolinvest, który światło dzienne na IPO w lipcu 2007 ujrzał po 227 zł/akcja spadł do coś 27 zł, tfu,  do coś 27 groszy raczej… Tym samym nawet nasza ostrożna wycena wartości akcji spółki na 50 groszy sprzed 3 lat okazała się daleko zbyt optymistyczna.

dane: http://stooq.pl

dane: http://stooq.pl

Przypuszczamy że cena akcji Petrolinvestu może się teraz zacząć zbliżać do swojej prawdziwej wartości, równej  prawdopodobnie z grubsza aktualnej wartości foteli i innego używanego sprzętu biurowego.

Kontrarnym sygnałem przesilenia wydaje się  szef rady nadzorczej który najwyraźniej rzucił w końcu ręcznik na ring sprzedając 15 mln akcji spółki za skromne 4.2 miliona złotych. Gdyby się nie ociągał i sprzedał je choćby 3 lata wcześniej zgarnąłby 165 milionów… A gdyby je sprzedał w okolicach IPO to miałby szansę zgarnąć zamiast tego aż 3.4 miliarda i  prawdopodobnie uchronić tym i kompanię i jej inwestorów od męki długotrwałych cierpień.  Taka byłaby przynajmniej rynkowa wycena tego pakietu…

Epopeja dochodzącego do ściany Petrolinvestu dostarcza inwestorom kilku wartościowych nauk. Jedną z nich jest ta że może się opłacać zajrzeć czasem do bloga DwaGrosze… ;-).    Dużo ważniejszą nauką jest ta że choć kompanie z biegiem czasu na ogół rosną w wartości to bywają od tego i wyjątki…  Stąd też kompanie dzielą się na kompanie szybkie i  na kompanie byłe.

Wreszcie jeszcze inną nauką, którą wszyscy znają ale którą warto może przypomnieć,  jest że nadzieja umiera ostatnia. Ale tylko niektórzy wiedzą że może być ona w stanie zombie na długo zanim cena akcji kompanii dojedzie w końcu do zera.

 

 

.

Share

16 komentarzy do: Petrolinvest ‘fairly valued’