KGHM w roli świętego Mikołaja

Wygląda na to że związkokracja w KGHM wyruszyła na zakupy, robiąc tym niezły prezent akcjonariuszom kanadyjskiego koncernu Quadra FNX. Ci oniemieli z wrażenia gdy zobaczyli pewnego ranka że ich idące donikąd akcje doznały gwałtownego skoku o 40% na wieść o zamierzonym przejęciu kompanii przez KGHM za $3.5 miliarda. Mniej powodu do radości mają akcjonariusze KGHM której akcje na wieść o przejęciu Quadry zareagowały dalszym spadkiem. KGHM jest 20% do tyłu w tym roku i 35% poniżej letniego szczytu. Z selektywnym drenowaniem KGHM regaliami przez rząd Tuska na horyzoncie, co się tak podoba niektórym blogerom ale co wyklucza dalsze futrowanie akcjonariuszy tłustą dywidendą,  prospekty akcji są mizerne.

Gdyby KGHM nie była tym czym jest – zarządzanym przez związkokrację państwowym folwarkiem – przejęcie Quadry miałoby sens, naszym zdaniem. Jest tym co rozsądnie zarządzana prywatna kompania w tym sektorze powinna robić od dawna i o czym  od dawna pisaliśmy  – międzynarodowa ekspansja podstawowego biznesu jakim jest produkcja miedzi. Bez państwowych bzdur z przejmowaniem LOTu, bez bawienia się z pomocą państwa w telekom, i bez rabunkowej dywidendy (prywatna Quadra,  jak by się ktoś pytał,  nie płaci żadnej dywidendy). Do czego prowadzą politycznie motywowane państwowe zagrywki biznesowe widzieliśmy na przykładzie Orlenu i Możejek.

Mimo wysokiej premii ponad cenę rynkową Quadrę KGHM przejmuje naszym zdaniem raczej tanio – w okolicach 0.7 x NAV (net asset value) podczas gdy przejęcia w tym sektorze są prędzej wyceniane na powyżej 1 x NAV. Niektóre z nich, jak na przykład przejęcie przez Barrick Gold Equinoxa, wyceniały aktywa miedziowe nawet na 1.5 x NAV. Z drugiej strony zaproponowany deal może być nieco niższy ponieważ jest bardzo solidny – all cash, bez żadnego czarowania akcjami które w sektorze miedzi swoje szczyty zdaje się mają już za sobą na dłużej. W tym sensie timing oferty KGHM też wydaje się bardzo dobry. Jeszcze przed paroma miesiącami Quadra by się tak tanio chyba nie sprzedała.

Teraz pozostaje czekać czy do gry nie włączy się przypadkiem któryś z zainteresowanych graczy i czy oferty KGHM jeszcze nie przebije. Wymienia się w tym kontekście brazylijskiego potentata Vale, brytyjsko-szwajcarski koncern Xstrata i Teck Resources. Obudzić się też może japoński handlarz metalami Sumitomo, który ma już joint partnership z Quadrą. Wyższa oferta wydaje się w tym wypadku dość prawdopodobna.  Nie ma dwóch zdań że dla akcjonariuszy nie idącej od 2 lat donikąd Quadry FNX, samej będącej niedawną fuzją dwóch mniejszych kompanii, gotówkowa oferta KGHM jest prawdziwym prezentem od św. Mikołaja. Winduje akcje kompanii tam gdzie były na początku roku i pozwala zakończyć rok bez straty.

Co by Quadra wzniosła do KGHM? Strategiczne rozszerzenie bazy produkcyjnej w trzech krajach o dobrych papierach: Kanadzie, USA i Chile,  ciekawą synergię biznesową plus prawdopodobnie notowanie w Toronto. Operująca 6 kopalni Quadra dodałaby do miksu produkcyjnego KGHM ponad 1oo tys. ton miedzi (ok. 1/4 produkcji KGHM) przesuwając ją o 1-2 miejsca w górę światowego rankingu. Dodałaby też ponad 3 tys. ton niklu oraz – uwaga, uwaga  – 115000 uncji (3.5 tony) złota oraz PGM (platyny i palladu). Ale najciekawszym czarnym koniem przychodzącym z Quadrą są naszym zdaniem nie nikiel czy metale szlachetne ale olbrzymie złoża molibdenu Malmbjerg w Grenlandii, mogące mieć duże strategiczne znaczenie w przyszłości.

Tak by rzecz wyglądała z punktu widzenia inwestora i normalnej kompanii, gdyby….. gdyby KGHM była normalną kompanią a nie zarządzanym przez związkokrację państwowym folwarkiem. Czy rządząca kombinatem związkokracja z jednej strony  i przywożeni w teczkach z Warszawy nominaci „ludu” z drugiej potrafią rzeczywiście przejąć prywatną Quadrę na drugim końcu świata i nie spartolić tego przejęcia? Czy Quadra FNX pod zarządem państwowym,  zamiast kopać miedź,  nie zacznie czasem przejmować Air Canada czy dywersyfikować się w telekomy,  tak jak jej nowy właściciel?  Śmiemy wątpić w sukces państwowych przejęć i jak pokazują spadające akcje KGHM najwyraźniej nie jesteśmy w tej opinii odosobnieni.

Wystarczy tu przypomnieć ostatnie zagraniczne przejęcia  w miedzi i kobalcie przez nieudolną państwową nomenklaturę  które zakończyły się pocieszną kłótnią z murzynami w Afryce. Na pytanie sceptyków czy tym razem może być inaczej odpowiedź damy jednak twierdzącą.  Owszem, może.  Kłótnia tym razem może być tylko z eskimosami. Na Grenlandii murzynów nie ma… 😉

—————————-

Dodane 11.12.2011: For the information of Quadra’s workforce, from cynik9, with love:

Jak zarabiać, to w KGHM – trzej związkowcy dostali 700 tys. zł

Trzej związkowcy KGHM, którzy są członkami rady nadzorczej firmy, zarobili łącznie w ubiegłym roku ponad 700 tys. zł. W przyszłym tygodniu mają negocjować z zarządem spółki podwyżki wynagrodzeń. »

 

 

24 Replies to “KGHM w roli świętego Mikołaja”

 1. Tak za bardzo nie wiem o co chodzi w tym wpisie. Chciałeś Cyniku wykazać głupotę KGHM-u a za bardzo Ci nie wyszło.

  Goście kupują, ściślej zamierzają,bo decyzja zapadnie w lutym, całkiem niezły kąsek. Kupują, zamierzają wydać na to gotówkę ze sprzedaży Polkomtela. Czyli kasa z jednej inwestycji idzie do drugiej. Gdyby przyjąć rozumowanie Cynika, to KGHM kasę z Polkomtela przejadłby na premie plus jakieś bonusy dla pracowników,zarządu ich rodzin, krewnych, kochanek, konkubinów itd. Bo za tym zazwyczaj optują związki. A w KGHM robią coś zgoła odmiennego.

  1. OK, ale sprawdzajmy fakty nie ulegając paranoi Misha słuchającego via via piątej wody po kisielu. Wyrzucanie pieniędzy podatnika przez rząd Tuska jest skandalem ale deklaracja Rostowskiego dotyczyła kontrybucji “in the range of $1.5bn,” . Wg mojego kalkulatorka to dalej skandaliczne 1.5% budżetu (2012), ale nie 30% jak twierdzi Mish.

   1. Debunk znajduje sie w komentarzach do wpisu Misha:

    Krzysztof Kajetanowicz:
    „Sorry Mish but the info is wrong. The original source of the PLN 100 billion figure, Gazeta Polska Codziennie, is the mother of all tabloids. The newspaper, which has been created before the 2011 election campaign to say what Law and Justice is unable to say on its own behalf, makes is living by exploring the „conspiracy” around President Kaczynski’s tragic death in April 2010. They claim it was an assasination. Good grief! The newspaper provides a constant stream of BS to everyone’s amusement.

    Politicians talk about a more realistic figure of about PLN 22 billion / EUR 5 billion, which would be loaned out of the central bank’s EUR 75 billion currency reserves (NOT out of the budget). To claim that any country could just dole out 30% of its budget to the IMF without a google check of the reliability of your sources is careless, to say the least.

    That is not to say that lending any of your currency reserves to the IMF pay a few more bonuses to Credit Agricole executives is anything else than a disgrace. However, this 30%-of-the-budget nonsense does not serve the case well, does it.”

    Przy czym te 5 miliardów EUR to nadal zwykła grabież obywateli. Dla lepszej perspektywy spójrzmy na kwoty których brak spowodował podniesienie VATu.

 2. Niektóre pomysły pojawiające się na tym forum są łudząco podobne do żądania pasażera lecącego wysoko samolotu by otworzyć drzwi na oścież bo sąsiad puścił bąka. Stosując modne rozumowanie to gość miał rację. Wywietrzyć raz a dobrze i nikt nie będzie w smrodzie leciał.

  1. Kiedyś Cyniku wyceniałeś jedną akcję na 0,5 grosza. – tego to akurat nie pamiętam ale jest zdaje się z grubsza in the ballpark., ha, ha, ha.

 3. Cyniku, jak nie inwestujesz na giełdzie to się nie wypowiadaj. Zajmij się swoim złotem i srebrem….
  Brak profesjonalizmu z Twojej strony i brak wiedzy na temat KGHMu.
  A wypowiedź na temat dywidendy jest conajmniej śmieszna.

  1. a, dziękuję za tę niebywale merytoryczną wypowiedź… jeszcze jeden ze spóźnialskich nie wybywszy w porę liczy na cud… 😀

 4. Ciekaw jestem czy nadzór giełdowy sprawdzał ostatnie duze zakupy akcji Quadry przed ofertą KGHM.

 5. „Nie ma dwóch zdań że dla akcjonariuszy nie idącej od 2 lat donikąd Quadry FNX” – tu zmieniłbym „nie idącej” na „idącej” albo „zmierzającej”

 6. państwowa spółka wyprowadza 10mld poza Polskę zamiast przekazac tą kasę za pomocą dywidend i podatków do budżetu państwa?
  związkowcy wyruszyli na zakupy zamiast przyznać sobie 87 pensję i ustalić kolejne barbórki?
  nie chciał bym być cyniczny ale zaiste trudno się w przejęciu za żywą gotówkę doszukać cech charakterystycznych dla działań związków i państwa które kasę wolały przelewać sobie a nie inwestować
  jak Tobie się udało tak odwrócić kota ogonem? 🙂

  1. Skąd wiadomo że przejęcie będzie za żywą gotówkę a nie za kredyt w takim np. PKO S.A. gdzie wtedy staną po stronie aktywów ?

   1. Jest w komunikacie. Nikogo nie obchodzi jak KGHM wygeneruje gotówkę, chodzi o to że akcjonariusze Quadry ją otrzymają a nie papier.

 7. można wiedzieć czemu zacząłeś pisać o swoich opiniach w liczbie mnogiej, tzn 'myślimy’ 'naszym zdaniem’ itd? tekst powstał w oparciu o dyskusję z jakimś ekspertem rynkowym???

 8. Hmmm… czy przejęcie QUX.TO za żywą gotówkę nie będzie miało aby wpływu, na wysokość wydojonej z KGHM dywidendy?

  BTW zabawa KGHMu w telekom (tj. Dialog&co) spowodowana była pierwotnie, wyjątkowo wredną i złośliwą postawą ówczesnej tepsy względem Kombinatu (szeregowych pracowników) w Lubinie i okolicach. Jak tylko pojawiła się szansa na ucięcie języka tepsie cały Lubin został okablowany i nagle okazało się, że można mieć telefon bez konieczności czekania od 7 lat w górę (ówczesna standardowa odpowiedź tp na wniosek o założenie stacji brzmiała: BRAK MOŻLIWOŚCI TECHNICZNYCH, przewidywany termin: XX lat, nie zawracaj nam więcej i pocałuj się potencjalny abonencie w rzyć).

  HTH.

 9. Korekta: nie za 3,5 mld USD a za 2,97 CAD. Poza tym prawda, święta prawda…

Comments are closed.