Tłuczenie euro termometru

W ramach postępów budowy maoistowskiej odmiany marksizmu leninizmu EU wydała nieubłaganą wojnę spekulantom na których zwala fakt że się aktualnie rozpada. Bogu ducha winnych spekulantów nie tylko pozbawiono już możliwości sprzedaży krótkiej i nie tylko chce się pozbawić nawet długiej – wszystko byle euro indeksy wskazywały wzrosty. Do sukcesu tej potiomkinowskiej fasady konieczne okazuje się jeszcze uzupełnienie jej zakazem publikacji ratingów krajów borykających się z problemami.

To właśnie zaproponował w poufnym projekcie reformy przepisów o agencjach ratingowych francuski, jakże by inaczej, komisarz unijny Barnier. Opowiada się on – jak raportuje ostatnio za Financial Times Deutschland Puls Biznesu, za przyznaniem Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) prawa tymczasowego zabraniania publikacji ocen zdolności płatniczej. Cenzura więc to grubo za mało powiedziane. Właściwym tłumaczeniem tej euro-mowy na polski wydaje się być,  za przeproszeniem,  wyj..bać wtyczkę z kontaktu.

Ma to niewątpliwie pewien sens. Nie mogące już i tak sprzedać greckiego scheissu rzesze „spekulantów” można będzie zmusić aby z braku laku wznowiły jego kupowanie. No bo a nuż widelec w Grecji stał się nagle cud, socjał zniknął i kraj otrzymał od Zeusa w nagrodę rating AAA. Tyle że wicie, rozumicie, ratingów nie publikujemy. Bardzo sprytnie.

Jak wynika z poufnego raportu, panikującej Brukseli chodzi o zapobieżenie „publikacji ratingu w niedogodnym momencie” i „z negatywnymi konsekwencjami dla stabilności finansowej państwa i ewentualnie destabilizującymi skutkami dla gospodarki światowej”. Znowu tłumaczenie na polski – aby socjał jednego czy drugiego bankruta nie został przypadkiem nakryty ze spuszczonymi spodniami, kiedy tonąc błaga o wsparcie z europejskiego wodopoju EFSF. Widząc to ktoś w EFSF mógłby jeszcze zacząć myśleć i nabrać podejrzeń czemu tylko prymusi z czołowym ratingiem biorą wsparcie…. ha, ha, ha.

Propozycja Barniera jest – jak podkreśla FTD – „drastyczną konsekwencją” kryzysu zadłużenia w strefie euro i ostrej krytyki agencji ratingowych. Drastyczną konsekwencją? No,  nie przesadzajmy.  Raczej  przejawem typowego dla EU,  rosnącego  zamordyzmu.  Krytyka agencji jest zresztą uzasadniona ponieważ obniżanie ratingów z reguły prowadzi do „niepokojów na rynkach”. Niepokoje te wynikają stąd że spekulanci z jakichś bliżej nie określonych powodów nie chcą dłużej kupować oferowanego im scheissu albo bezczelnie żądają za niego cen niższych niż oferujący ten scheiss bankrut chciałby dostać. Scheiss natomiast pozbawiony etykietki ile jest warty być może uda się im jakoś wtrynić.

To o co naprawdę chodzi panikującym eurokratom w Brukseli stanowi jednak tabu nawet dla Financial Times. I to nawet tabu podwójne… Pierwszym jest to że głównymi konsumentami obficie produkowanego w EU scheissu w postaci obligacji zbankrutowanych rządów które nigdy ich nie będą w stanie spłacić są rozmaite stateczne fundusze emerytalne innych krajów. Jest to konsekwencja socjału który grabiąc masy przez dekady przyobiecywał im jednocześnie „dostatnie emerytury” i który inwestuje je – you bet – w scheiss grecki czy portugalski. Oczywiście do niedawna jeszcze scheiss nie nazywał się scheissem ale tylko wysoko rentownymi, 100% pewnymi obligacjami państwowymi. Fundusze emerytalne, w trosce o twoją emeryturę oczywiście, mają w wielu przypadkach nawet zakazane inwestowanie w papiery o ratingu niższym niż przewidziany. Po prostu nelzja. A tu raptem fik mik, kryzys – i okazuje się że siedzą w tym scheissie po uszy. A to ci niefart! Jak zatem zmusić je do dalszego zbierania toksycznego  scheissu z rynku skoro oficjalnie tego nie mogą? A no tak jak komisarz Barnier proponuje – zaprzestać publikowania etykietki z ratingiem na opakowaniu!  Czasowo oczywiście… i dla dobra twojej emerytury… ha, ha, ha.

Drugim tabu którego lepiej nie poruszać jest to że trwa zażarte wykręcanie rąk o wiszący na cienkim włosku rating AAA obligacji francuskich. Ameryka już tę cnotę utraciła w czerwcu  a Francja jest na krawędzi jej utraty (aktualnie banki amerykańskie są w lepszym stanie niż francuskie). Barnier sam dobrze wie, o ile przynajmniej zna francuski, że jego socjalistyczna ojczyzna nie jest warta takiego ratingu i że bez pewnej „ucieczki do przodu” straci go bezpowrotnie. Innymi słowy, nie jest wykluczone że raz obniżony rating francuski doprowadziłby do lawiny grzebiącej i tak ledwo zipiące i dawno już zbankrutowane banki francuskie. W procesie tym rating obligacji francuskich, wzorem innych bankrutów, mógłby także zjechać do poziomu scheissu. Tego zaś duma la Grande Nation pewnie by nie zniosła. Najpewniejszym sposobem na uniknięcie tej kompromitacji jest więc po prostu stłuczenie termometru – zabronienie agencjom publikowania ile jaki scheiss jest warty. No bo może przecież być scheissem nie na 100% ale jedynie na 85%…. Tyż prowda

Propozycję Barniera niewątpliwie entuzjastycznie zaaprobuje Parlament Europejski po czym z jeszcze większym entuzjazmem zostanie ona wtłoczona w gardła krajom członkowskim EU. To czy wejdzie ona w życie jesienią 2012 roku zależy na szczęście jeszcze od tego czy EU w obecnym kształcie przeżyje do tego czasu.

37 Replies to “Tłuczenie euro termometru”

 1. Kolosy na glinianych nogach chwieją się i wprowadznie cenzury ratingów a nawet pozamykanie ich nie powinno stanowić dla Ameryki większych problemów. Przykładem niech będzie ograbienie ludzi ze złota.
  Do rzeczy więc. Wszystkim polecam artykuł jak za likwidację konta w banku trafić do kicia!!! https://www.prisonplanet.pl/ekonomia/usa_megabanki_probuja,p2076395133
  Dyktatura Łukaszenki to żłobek w porównaniu z dyktaturą demokracji w jude-Ameryce.

  Jeszcze nie ostygł temat stworzenia unii euroazjatyckiej, o której wspomniał Putin (co oczywiście radośnie przyjęte zostało przez gremium ZSRUE i przełożone przez Tricheta „na nasze”, że nie jest to niemożliwe choć trudne technicznie), a już Gorbaczow wzywa do pierestrojki i utworzenia rządu światowego:
  https://www.prisonplanet.pl/polityka/gorbaczow_wzywa_do,p1884271867

 2. Nie żebym miał specjalnie inne podejście, ale czy cynik mówi a czasowym zakazie sprzedaży krótkiej wprowadzonej w kilku krajach Europy i dotyczącej kilkunastu firm, czy może coś mnie ominęło? Z drugiej strony, można narzekać ale przy obecnym zadłużeniu obrony przed firmami z USA i Anglii, dysponującymi darmowym kapitałem, do tego lewarowanym ze 100 razy, w zasadzie nie ma. Oczywiście można dopuścić do wybuchu lub czekać na jeszcze większy ale przecież politycy sami siebie do więzienia nie wsadzą.

 3. „Premier opowiedział się za przeprowadzeniem referendum w sprawie przyjęcia euro. Nie dodał jednak, że czeska konstytucja nie przewiduje instrumentu referendum. Może być ono rozpisane jedynie przez uchwalenie specjalnej uchwały przez parlament, a to zależy od trudnego do osiągnięcia kompromisu polityków. Oświadczenie premiera opozycyjni socjaldemokraci uznali za działanie na szkodę kraju, eurolandu i Unii Europejskiej. Zamiast nieodpowiedzialnych słów o referendum w sprawie przyjęcia euro premier powinien powiedzieć, że Czechy będą gotowe to uczynić w najbliższym możliwym terminie – stwierdzili socjaldemokraci w specjalnym oświadczeniu. Jednocześnie sami uznali, że Czechy będą mogły przyjąć euro najwcześniej 1 stycznia 2015 roku. Do tego czasu – ich zdaniem – powinny zostać rozwiązane problemy strefy euro.”

  https://stooq.pl/n/?f=526970

  Ghehehe

 4. Założmy, że wizje objawiane przez uroczego gospodarza niebawem staną się faktem, bo są jedynie słusznymi wizjami. Cóż wtedy ujrzymy ? Dobrobyt czy nędzę ? Zadowolonych czy wściekłych ? Pokój czy wojny ?
  Pracę organiczną czy rewolucję ? Myśl poprzedza czyn.Przynajmniej tak byc powinno. Widzę, co czyni Cynik ale nie widzę myśli. Określenie celu- określenie możliwości- określenie ryzyka- określenie strategii- określenie taktyki-decyzja- realizacja- analiza -bilans. Teoretycznie też da się. Sądzę, że ci odsądzani od rozumu socjaliści z UE określają cele optymalne. Pragmatyzm. Nie chciałbym zostać uczestnikiem eksperymentu pod tytułem ” Świat według Cynika”. Co nie oznacza, że nie lubię go czytać.

  1. ci odsądzani od rozumu socjaliści z UE określają cele optymalne… Nie chciałbym zostać uczestnikiem eksperymentu pod tytułem ” Świat według Cynika”.

   I bardzo słusznie. Podejrzewam że {dowcipnym} dowcipkowanie po przymusowej deportacji do Brukseli bardzo szybko by przeszło… 😀 😀

 5. Tak sobie myślę, czytając kolejne doniesienia z Jewrosojuza, że coraz tam weselej się robi. Niech żałują, że staruszek Hilary M. nie dożył tych pięknych czasów. Przydałby się, oj przydał taki doświadczony komisarz. Zrobiłby im taką „bitwę o handel”, że kamień na kamieniu by nie został, a spekulantom pokazałby, że nie ma dla nich miejsca w łonie zdrowego, socjalistycznego społeczeństwa…

 6. Ha, ha! Cyniku chyba się zastokowałeś sreberkiem, a ono rozpoczyna marsz w dół. Nic dziwnego, że robisz promocję. Może chociaż część kapitału uratujesz. Pozdrawiam 🙂

 7. Aha i jeszcze jedno:
  Czyz Putin nie ma racji mowiac ze USA uprawiaja miedzynarodowy bandytyzm finansowy?
  Od wielu lat placa calemu swiatu „pieniadzem” ktory praktycznie nie ma wartosci. Wlasciwe jedyna rzecz jaka sie w USA jeszcze produkuje to sa dolarowki (i produkcja idzie pelna para). A kto ich nie chce akceptowac to bombkami w niego….
  To tez chyba ma niewiele wspolnego z kapitalizmem.

 8. Niestety ale po raz pierwszy sie z Cynikiem nie zgadzam.
  Te tzw rynki finansowe od dawna nie sa wcale WOLNE, sa one manipulowane, czego najlepszym przykladem spadek ceny zlota we wrzesniu o $ 135 po tzw. godzinach. Podobnie postapiono ze srebrem w maju br. A agencje ratingowe, ktore jeszcze kilka lat temu dawaly AAA na toksyczne papiery z Fannie Mae & Freddie Mac?
  Prawdziwy kapitalizm przesta istniec w momecie kiedy zlikwidowano gold standart oraz unicestwiono przemysl na zachodzie.
  Teraz to jest juz tylko nowa forma feudalizmu, gdzie panem jest Goldman (pewnie slyszal Pan wywiad z pewnym brokerem).
  Wall Street to obecnie siedlisko najwiekszej zlodziejskiej mafii w historii ludzkosci, ktora z coraz wieksza bezczelnoscia doprowadzila do bankructwa praktycznie caly „zachod”.
  I tu sie zgadzam z Berlusconim, ze najlepszym wyjsciem z tego kryzysu byloby pozamykc te gieldy, a zlodzieji postawic przed miedzynarodowym trybunalem. Sila ich (niestety) jest juz tak wielka ze NIKT nie jest w stanie tego dokonac. A nam pozostaje zycie poddanych.

  1. @Mirek

   Zapewniam, że jest parę państw i narodów które sobie bez problemu – z czasem – poradzi z zamknięciem, kogo trzeba 🙂

   Tymczasem Chińczycy wykupili Hutę Stalowa Wola…

   1. Tymczasem Chińczycy wykupili Hutę Stalowa Wola…

    jak przyjadą na miejsce zobaczyć swój nowy nabytek i zastaną związkokrację rozlazłą po korytarzach to pomyślą że omyłkowo kupili cały wydział Ministerstwa Skarbu Państwa 😀

    1. Żebyś się nie zdziwił ….
     …. związkokracja rządzi się tylko w Polskich Przedsiębiorstwach Państwowych. W pozostałych dostaje w łapę lub w łeb i grzecznie wraca do kąta…

 9. jak mialem 12 lat to cieszylem sie ze zyje w ” w wolnym kraju”, ba nawet cieszylem sie ze weszlismy do uni 😀 zawsze sie zastanawialem jak musial sie czuc moj ojciec w czasach prl hehe 😀 dzisiaj swietnie to rozumiem 😀
  Na szczescie dzisiejszego ranka przyszla do mnie dostawa swiezo bitych filharmonikow przez co poranna kawa i rogalik smakowaly wysmienicie ^^

  1. Na szczęście dzisiejszego ranka przyszla do mnie dostawa swiezo bitych filharmonikow przez co poranna kawa i rogalik smakowaly wysmienicie

   Gratulacje! Apropos – czytelnicy Twonuggets Newsletter mają rzadki przywilej nabycia niektórych produktów bulionowych, w tym właśnie złotych filharmoników 1 oz., po gwarantowanie najniższej cenie w Polsce… Nie chcemy tego zbytnio rozgłaszać ale skoro już się wygadałem to niech tam… 😉

 10. Jak dla mnieto jakas calkowita abstrakcja… Jak EU chce wyegzekwowac zakaz wobec agencji rodem z USA i Chin?

  1. No ale najlepiej pokazuje jak krętymi ścieżkami wędrują myśli komisarzy ludowych. Zresztą na tym m.in. polegał realny socjalizm – jedna biurokratyczna dyrektywa od razu wymuszała wprowadzanie kolejnych, a te następnych, ad mortem defecata…

   Wprowadzamy różne ceny dla różnych podmiotów? To zaraz trzeba będzie wprowadzić ograniczenia w handlu. Potem zacząć karać za spekulację. Następnie wieszać łapówkarskich kontrolerów. A na końcu są już tylko filmy Barei, z typową logiką realnego socjalizmu, bo przecież niejednemu „komisarzowi” przyszło do głowy, że łaskawie pozwalają wyjeżdżać swoim poddanym z najweselszego baraku w obozie (oczywiście bez dolara przy duszy), no to ci jeszcze tam głodują, a potem wracają obżerać socjalistyczne państwo z deficytowej żywności na kartki:

   [Celnik kontroluje turystę. Każe mu wejść na wagę]
   Turysta: Sto piętnaście !
   Celnik I: Powinno być sto dziewiętnaście. Cztery kilo wam brakuje !
   Turysta: Schudłem cztery kilo !
   Celnik II: Słowem przywozicie do kraju, cztery kilogramy obywatela mniej.
   Turysta: Taak !
   Celnik II: A gdyby tak każdy wracał ze stratą paru kilo, było by nas mniej coraz !
   Celnik I: Polaków !!
   Turysta: To co mam zrobić ?!!
   Celnik II: Sześćdziesiąt za każdy brakujący. A wykształcenie macie jakieś ?!!
   Turysta: Wyższe !
   Celnik II: A przepraszam ! To po siedemdziesiąt pięć.
   [Widać tablicę z napisem: „KAŻDY KILOGRAM OBYWATELA Z WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM SZCZEGÓLNYM DOBREM NARODU”]

   [ja!]

  2. Bardzo prosto, Barnier sam utworzy u UE agencję ratingową, będzie mówił, że tylko jego jest wiarygodna w unii e.

  3. No właśnie, propozycja wygląda trochę jak klasyczny polski martwy przepis. Przecież agencje zawsze mogą sobie opublikować ten rating poza EU i po sprawie. Co im zrobią ? Każą zamknąć europejskie biura ? Nałożą karę w Europie ?
   Pomijając już, że rating zawsze się może rozejść kanałami rzetelnymi ale nieoficjalnymi („ale Pan tego nie wie ode mnie…”) do zainteresowanych kręgów.

  4. Ale po co ? Wystarczy u siebie zrobić porządek.

   Inna sprawa, że nieodmiennie przypomina mi się sytuacja, w której na skutek błędu w Google News lemingi w panice zaczeły sprzedawać akcje całkiem dobrze prosperującej linii lotniczej, de facto ją niemal bankrutując.

   I tak się zastanawiam: jakaś „agencja ratingowa” „nagle” zmienia jakiś tam „rating” danego kraju. OK. Tylko czym się różni faktyczny stan i perspektywy gospodarki, dajmy na to, Włoch, sprzed tygodnia i teraz ? Sprzed 10 lat, to i owszem…. jeżeli ktoś operuje tylko w oparciu o jednoznaczkowe „ratingi” opisujące wiarygodność organizmu na który składa się 1 bln EUR PKB, kilkadziesiąt mln ludzi ze wszystkimi konsekwencjami, i całe otoczenie międzynarodowe to jest sam sobie winien skutków pominięcia analizy fundamentalnej.

   „Dług Honorowy” Clancy’ego i „Czarne Oceany” Dukaja stały się rzeczywistością… zresztą, zarówno analiza działania giełdy jak i sposób w jaki w skądinąd marnej powieści USA się pozbierały, były, jak się okazuje, wręcz prorocze.

 11. Bogu ducha winnych spekulantów nie tylko pozbawiono już możliwości sprzedaży krótkiej i nie tylko chce się pozbawić nawet długiej (…)

  Tak, pozbawienie możliwości sprzedaży długiej może być dla spekulantów ogromnym szokiem… 😉

 12. Recepta tow. sekretarza KC Mariana Woźniaka na kryzys: „Przestańmy o nim mówić”.

  „Mała Polska” nr 22, 1986

 13. Na zjeździe ekonomistów w Katowicach tow. premier Messner zapowiedział ograniczenie informacji ekonomicznej. „Jej nadmiar nikomu nie przynosi pożytku, a utrudnia rokowania w sprawie długów i kredytu”.

  PWA, nr 32

 14. MÓWIĄ TOWARZYSZE:

  „Informowanie społeczeństwa jest potrzebne, nie może jednak dotyczyć wszystkich spraw, bowiem mogłoby to doprowadzić ludzi do rozpaczy” – tow. Michał Szalewski, dyrektor fabryki jedwabiu w Milanówku dla bułgarskiego tygodnika „Pogląd”.

  „Biuletyn specjalny” PAP, 1985

 15. „No bo a nóż widelec w Grecji stał się nagle cud (…)”

  Panie Cyniku, takich błędów nie przystoi popełniać 😉
  Wyjaśnienie

 16. I jakie niepoprawnie politycznie zdjęcie. Wszak dla bezpieczństwa europejski kołchoz zakazał sprzedaży termometrów rtęciowych 😉

 17. a skad ty niby masz dostep do poufnych raportow przyjacielu… załóż lepiej strone : teorie spiskowe . pl

Comments are closed.