Przepisy unijne w dwóch wersjach?

Kanclerz skarbu UK George Osborne po spotkaniu ministrów finansów EU w sprawie powtórnego bailoutu banków francuskich i niemieckich umoczonych w Grecji:

Wielkiej Brytania nie chce być częścią składową żadnego nowego pakietu pomocowego dla gospodarki greckiej.


Premier Tusk po tymże spotkaniu: Polska będzie uczestniczyć w mechanizmie gwarancji dla Grecji w wysokości 250 mln euro. Na razie nic nie wskazuje na to, aby te pieniądze musiały być użyte.

Cóż to w ogóle za podejrzenie! Będą sobie po prostu leżały w banku niemieckim na procent. Z pewnością nie w greckim bo przecież tonące banki w prawdziwej potrzebie są znacznie bliżej – w Berlinie i Paryżu, a nie w Atenach.

TuskJest to wyraz europejskiej solidarności wobec każdego kraju, który znajduje się w kłopotach

Absolutnie. Strefa euro już solidarnie zgoliła swoich podatników aby jeszcze bardziej solidarnie ratować francuskie i niemieckie bankowe tłuste koty umoczone w kryzysie który spowodowały własną głupotą. Prywatyzuj zyski i socjalizuj straty. Ale niestety to nie wystarcza. Trzeba więc znaleźć nowych frajerów którzy się właśnie nawinęli.

Tusk: To zobowiązanie każdego kraju członkowskiego, opisane przepisami unijnymi

Dziwne muszą być te przepisy unijne. Zapewne jedna wersja tych przepisów obowiązuje kraje głupsze a druga jest dla reszty. No bo gdzie niby były te „przepisy unijne” jak za zaszczyt wyrzucania pieniędzy podatnika w błoto greckiego bailoutu podziękowała Słowacja? Gdzie były te „przepisy unijne” gdy podziękowały za to Węgry? I gdzie są teraz, gdy kanclerz skarbu W.Brytanii Osborne pokazuje słusznie unii w świetle reflektorów gest Kozakiewicza mówiąc czarno na białym że forsy podatnika brytyjskiego marnował nie będzie? Tak się dba o interesy swojego kraju, nie stając na baczność dyrektywom z Berlina.

Tusk: Odpukać, w przyszłości też możemy znaleźć się w takiej potrzebie

Z tak rosnącym długiem w potrzebie znajdziemy się z pewnością.  Co tu odpukiwać? Za każdym razem gdy polityka kraju ma polegać na odpukiwaniu warto chyba popukać się w czoło!   Zaklinać przyszłość że nieuchronnie się nie wydarzy można wprawdzie jeszcze przez jakiś czas ale od samego odpukiwania nic się tutaj nie zmieni.

TuskPolska była jednym z pierwszych krajów, które deklarowały pomoc w postaci gwarancji czy gotówki – Islandii…

Co to za ulga usłyszeć że w razie czego Islandia nas wybailoutuje. Tylko czemu nie wziąć przykładu z Islandczyków którzy olali wierzycieli i olać nalegania Niemców, doradzając to samo Grekom?  Czyżby był Befehl z Berlina że suwerenny i myślący kraj ma się włączyć w ratowanie obcych banków?

Tusk: Tego typu działania nie mają większego znaczenia z punktu widzenia naszych finansów publicznych

Jak nam ukradną portfel w tramwaju to też nie ma znaczenia, zwłaszcza z punktu widzenia finansów. Dopiero jak się w domu o tym dowiemy to zaczyna mieć. W ogóle do czasu zamieszek na ulicach i podpalania samochodów to wiele rzeczy nie ma znaczenia. Najlepiej zapytać o to Greków.

Tusk: Nie będą to działania, które będą miały wpływ na naszą kondycję finansową

I dzięki temu cudowi również bez żadnego wpływu na naszą kondycję finansową będzie nasz udział w dalszych bailoutach: Portugalii, Irlandii, Hiszpanii, słonecznej Italii i kto tam by się jeszcze nawinął.

 

21.06.2011 CHF/PLN 3.2893 -0.0243%

——————————–
dodane 21.06.2011: Jak zwykle, w samo sedno trafiający Rafał Ziemkiewicz w Rzepie:

…mam nadzieję, że także z tej decyzji będzie się musiał Donald Tusk kiedyś rzetelnie wytłumaczyć; w ostateczności przed Trybunałem Stanu.

W efekcie ani nie wchodzimy do strefy euro, ani nie pozostajemy poza nią. Zrezygnowaliśmy na nieokreślony czas z korzyści posiadania wspólnej waluty, ale zgadzamy się już teraz ponosić wyrzeczenia i rozmaite koncesje na rzecz głównych rozgrywających europejskiej gospodarki tak, jakbyśmy z dobrodziejstw euro korzystali.
Wszystko to bez jakiejkolwiek, choćby nawet ogólnikowej obietnicy, co w zamian. Na mocy nieśmiertelnej polskiej politycznej głupoty, która każe wierzyć, że jeśli będziemy dla silniejszych partnerów w polityce zagranicznej uprzedzająco grzeczni (uprzedzająco w sensie dosłownym – to znaczy: będziemy spełniać ich życzenia, zanim złożą nam jakąkolwiek ofertę), to oni ze swej strony poczują się zobowiązani też coś kiedyś dla nas zrobić.

dodane 22.06.2011: Czechy też nie są durniami i  mówią NIE bailoutowi banków niemieckich.


43 Replies to “Przepisy unijne w dwóch wersjach?”

 1. Czy Czrnogóra, która „ma” Euro, choć nie jest w UE też się złoży na Grecję?

 2. Chciałbym zwrócić uwagę, że bajlałt Grecji to nie tylko bajlałt banków niemieckich i francuskich ale też szwajcarskich, które umoczone są w greckim długu nie mniej. Ciekawe jak zareaguje franek jak UBS dostanie po tyłku w razie restrukturyzacji greckiego długu.

    1. Nope, żarliwa wiara nie jest w stanie zmienić faktu że podtrzymujesz dawny nonsens, rozpuszczany dwa lata temu przez media i jak widać przez MS a zdawałoby się że odłożony już do lamusa. Szkoda że nie zadałeś sobie trudu zajrzenia do tego samego materiału źródłowego na który się MS podołuje. Otóż najnowszy BIS Quaterly review June 2011 wyszczególnia czarno na białym Consolidated foreign claims and other potential exposures – ultimate risk basis on individual countries by nationality of reporting banks / Amounts outstanding. Pod Grecją stoi tam jak byk:

     40% Francja (tot. $56,740 mln)
     23% Niemcy (tot. $$33,97 mln)
     2% Szwajcaria (tot. $2,864 mln)

     źródła tej konfuzji są też znane od dawna… Albo więc Szwajcarzy przekupili jakoś i tak będący pod nosem w Bazylei BIS albo uznać musimy że rzeczywiście banki szwajcarskie mają na Grecję ekspozycję pomijalnie małą, kwotowo porównywalną z ekspozycją na PL.

 3. Dobry artykul, ale w przypadku porownania „dlugow” Islandii do sprawy republik oliwkowych, autor padl ofiara mainstreamowych mediow, poniewaz Islandia jako panstwo nie zaciagala pozyczek wrecz przeciwnie przed peknieciem swiatowej banki zadluzenie panstwa bylo znikome, nie chce bronic tutejszych socjalitow bo robia jeszcze gorsze bledy niz ich poprzednicy, ale fakty sa takie, ze 3 duze banki prywatne stanowiace 90% tutejszego sektora bankowego o aktywach przekraczajacych 10-cio krotnosc PKB Islandii, zajechaly sie na akcji kredytowej z tym ze jeden z nich najwiekszy Landsbankinn mial odnoge zagraniczna Icesave i to ona brala depozyty na terenie UK, Holandii. Jak sracili plynnosc po upadku Braci Lemanskich rzad IS znacjonalizowal wlasciwie wszystkie banki a rzady UK i Holandii aby uniknac u siebie paniki wyplacily za Icesave wszystkie depozyty lacznie z odsetkami wchodzac na aktywa tego banku wykorzystujac ustawe antyterrorystyczna a nastepnie zazadal od Islandii kasy ktora wyplacili swoim obywatelom.
  Wiec powstaje problem, bank byl prywatny i dzialal w innym panstwie wg. jego prawa bankowego i tam podlegal zabezpieczeniom systemu, ktore spelnial, wiec powinien to powinna to byc ich sprawa, mowi tez sie o luce w systemie miedzynarodowego prawa bankowego.
  Gdyby jednak postawic sprawe ze jednak znacjonalizowany bank matka z IS ma to splacic to zadnie 100% wkladow z odsetkami to zabyt wiele, gdyz na na mocy prawa upadlosciowego gwarantowane sa tylko kwoty do okralonego poziomu i to bez odetek.
  W wyniku tej zadymy miejscowi socjalisci widzacy chyba juz jako nagrode w przyszlosci posady w Brukselii a do tego czasu chcac nakrasc sie na podwojnym bilansie wymyslili aby splacic to z podatkow a nie z aktywow banku ktorych jest po ostatnich szacunkach zdecydowanie wiecej niz poczatkowo (prawdopodobnie celowo) podawano, bo bank nie byl graczem na subprimach tylko kredytowal tradycyjnie, glownie nieruchomosci wiec jak kazdy kto sie interesuje wie, ze to powinno przekraczac 10 krotnosc zobowiazan depozytowych minus strata z tytulu wycen nieruchomosci powiedzmy 30 % chociaz w warunkach zblizajacej sie inflacji to raczej bedzie na plus.
  W mojej ocenie tutejsi politycy zauwazyli mozliwosc rozdysponowania majatku znacjonalizowanego banku i docenili mozliwosc uwalaszczenia sie na nim lub zmarnowania w ramach radosnej tworczosci. Spoleczensttwo nie za bardzo rozumiejace o co chodzi, ale w zdrowym odruchu obronnym, zareagowalo petycja referendalna i ja wygralo z rzadem, nie chcac byc wyrolowanym jak to zrobili federalni banksterzy w USA
  Jeszcze takie porownanie wyobeazcie sobie, ze Kulczyk kupuje z WSI-owcami PKOBP i zaklada zalezna kapitalowo spolke Greensave na terenie Niemiec i innych panstw po czym bankrutuje a Merkel krzyczy Tusk dawaj no tu kase z budzetu PL.

  1. Bardzo dziękuję za tę niezwykle ciekawą analizę. Ciekawe gdzie leży granica bólu społeczeństwa tutaj… podejrzewam że jest zupełnie odnerwione… 🙂 Przecież w sprawie Grecji nie dzieje się nic innego jak „Merkel krzyczy Tusk dawaj no tu kase z budzetu PL”

 4. A tak sobie myślę… A co nam szkodzi wszak nasze papiery będą warte tyle co greckie… haha

  1. Gdyby Tusk naobiecywał papierów które sam drukuje to by nie było problemu. Naobiecywał jednak rzeczy na które nie ma wpływu…

 5. Czy mógłby ktoś w skrócie wytłumaczyć (lub dać namiary gdzie szukać) co się stanie (albo lepiej – co może się stać), gdy upadnie euro? Co z ludźmi, którzy spłacają kredyty w tej walucie?

  1. Spokojnie, zobowiązania raczej nie wyparują… 😀

   Zajmowaliśmy się tym kiedyś w TwoNuggets Newsletter. Podejrzewam że zasadniczo po długich bojach porodowych ostatecznie rzecz może stanąć na czymś w rodzaju koegzystencji 2 walut, np. euro „starego” i euro „nowego” i stosownym podziale strefy euro na „różne szybkości” czy „głębokości integracji”. Zamiast na nazywaniu bankructwa bankructwem witz może polegać na „ucieczce do przodu” z „nowym euro” a zostawieniu starych długów państwowych w „starym euro”, z jakąś opcją konwersji między nimi ale oczywiście nie 1:1. Prywatne długi od tego jednak z pewnością nie zelżeją i też „uciekną do przodu”, spokojna głowa… 😉

 6. Spokojnie szwajcarska rakieta nigdzie nie poleci zestaw do zestrzelenia gotowy lada dzień lot w dół.

 7. Świetny wpis, a co do wzmianki Rafała Ziemkiewicza o odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, to jest nowy projekt likwidacji, w ramach oszczędności, tego niepotrzebnego organu. Rotfl:)

 8. @Cynik
  Nie tylko przepisy unijne są w dwóch wersjach, cała podawana informacja jest w dwóch wersjach. Jak demonstrują w Egipcie i Białorusi to są słuszne postulaty ludu w celu obalenia dyktatora. A jak ja stoi i demonstruje cała Grecja i Hiszpania to są anarchiści i związkowcy, z którymi się nie rozmawia i w ogóle nie ma sprawy.

 9. @korektor -„proszę bez kalki..bo nie ma sensu”
  na powyzsza uwage kolegi nalezy zareagowac nie inaczej jak tylko po polsku: „Łojezu, matko!…..”

 10. @cynik9

  Tak właśnie jest – przepisy unijne są w wersjach dla głupszych i reszty (UK, Szwecja).
  Być może dojdą też wersje dla PPIIGS (Poland & PIIGS).
  Wielka Brytania ma przecież ulgę na CAP, Szwedzi mają przyjąć Euro ale „na świętego Dygdy, którego nie ma nigdy”…

 11. przyjdzie czas gdy rabujący nas krwiopijcy będą w panice uciekać przed miłującym ich narodem. miłujący ich naród dopadnie ich wszędzie tak jak żydzi cierpliwie szukali kochających ich inaczej Niemców socjalistów narodowych

 12. „socjalizuj straty”??
  proszę bez kalki z obcych języków, bo po polsku to zdanie nie ma sensu – chyba chodziło o „nacjonalizuj straty”? albo niedoskonalej: „uspołeczniaj” bezpośrednio z „socialize losses”.

 13. Coraz bardziej mi się ta Europa podoba, znowu coś pieprznie i może jakaś mała wojenka na południu europy… Ciekaw jestem konsekwencji upadku euro, dla przeciętniaka jak ja, czy będę musiał marchewki przy domku sadzić i kurki hodować..miło nie będzie.

 14. No coz. Jak widac pieniadze zainwestowane przez Niemcy w komputerowe odtworzenie dokumentow zniszczonych przez STASI w pospiechu w niszczarkach zwracaja im sie teraz po wielokroc.

 15. Postulat RAZiemkiewicza- zasadny. Co do Twojej diagnozy- +10, co do diagnozy RAZ (odnośnie przyczyny- głupota)- dla mnie bliżej jest St.Michalkiewicz z jego ośrodkiem decyzyjnym poza konstytucyjnymi organami władzy.
  Pzdr,
  pilniq.wordpress.com

  1. Ale pięknie pierdolą po naukowemu, nie ci wszyscy szanowni ekonomiści założą działalność i zaczną normalnie pracować..takie pitolety to od upadku ala komuny słyszę..

 16. Przykro mi, ale żaden Tusk, czy inny przed Trybunałem Stanu nie stanie a nawet jak stanie to nic mu się nie stanie, kara dla nas jest a nie dla feudałów polityczno urzędniczych.

 17. Jak zniosa te 300 baniek znienawidzonego becikowego rocznie to juz po 3 latach z tych oszczednosci beda mogli dac Grekom te 250 milionow euro. Dobrze mysle?
  A moze zmniejsza budzet Parlamentu? Kancelarii Prezydenta?
  A moze obetna dotacje na partie polityczne?
  Albo zredukuja wydatki na administracje? O, tu wystarczylo by na „diete” ratujaca cala grupe PIIG(B)S!
  Czy to w ogole mozliwe?

 18. rp.pl/artykul/677279_Grecki_parlament_zdecyduje_o_losach_rzadu.html czytam i oczom nie wierze… tusk już prawie otwarcie mówi, że bankrutem jesteśmy, merkel opowiada, że ratujące Dupy banki są wspanialomyślne… tylko cameron się śmieje, bo po tym wszystkim wydaje mi się, że będzie mógł zrolowac swoje długi taniej… ta sama rp podaje, że na obligacje Grecji 10 letnie stopa zwrotu wynosi pffuu ma wznosić 17%, dla irlandii 11… wkraczamy w świat Providenta, a z tego nikt jeszcze na nogach nie wyszedł… czyli szalone lata 90 z budowa wszystkiego od nowa jednak mnie nie ominą i jednak dożyję jeszcze dzikiego kapitalizmu!? no nie ma możliwości żeby się z tego podnieśli, takich magików chyba nie ma… a coperfieldowie będą się pojawiać, a po zniesieniu euro, będą walczyć z ubóstwem drukiem, oj będą… to wręcz zadziwiające w jaki sposób historia lubi się powtarzać…

 19. z takim wspanialym rzadem i cudownym premierem, wielu tzw. normalnych polakow nie bedzie sie musialo wstydzic, swiecic oczami przed europejska publika. w koncu zachodnie media beda nas chwalic, jacy to my jestesmy superrr…! hahaha
  szkoda tylko ze musimy za to placic horendalny trybut, ze tzw. normalny polak jest ograniczony umyslowo, otumaniony propaganda, woli sprzedac sie w niewole, byleby tylko w oczach europy byc pajacem zamiast kartoflem.

  1. @orion
   Sienkiewicz w „Potopie” następujące słowa włożył w usta zdrajcy Radziejowskiego, doradzającego Wittenbergowi przy wkroczeniu do Wielkopolski : [..] cała nasza usilność w tym, aby nas obcy chwalili [..]

 20. … i zaprawdę powiadam wam kto jeszcze SPŁACA kredyt hipoteczny we franku ten frajer, a właściwie kto jeszcze spłaca kredyt hipoteczny po cenach z mieszkań z kosmosu… *a co się martwić czasy dla ludzi typu cynik idą dobre – pieprzyc ten kolektw* *wnioski po dyskusji nt finansowania stadiow na weszło.com

   1. weszło.com artykuł o miejskości stadionu legii. naród ma problem, że polonii stadionu nie wybudowali i ogólnie że to stadion DLA CELÓW MIEJSKICH. drudzy bredzą o świętości barw klubowych – naród grilluje, cieszy się na razie… kończę sesje i ide się nachlać bimbrem, podobnie jak ma w zwyczaju hans, bo świat na trzeźwo stał się nie do przyjęcia…

 21. Wpis jak zawsze okej ale rysunek tym razem to ci, Cyniku9, wyszedł wspaniały. Motyw rakiety bardziej chyba nawet pasuje do naszej prezydencji w eurosojuzie niż te strzałeczki we flagowych barwach kochających inaczej 😀

  1. A ja bym odwrócił ten wykres do góry nogami. 🙂

   Bo kiedy jest mowa o spadku wartości złotego, to i wykres powinien iść w dół. 😉

   [ja!]

 22. W takich chwilach ciesze sie, ze jestem Brytyjskim podatnikiem i place podatki w tym kraju a nie w Polsce. Bo rzad Camerona mial na tyle odwagi by wziac sie za powazniejsze zaciskanie pasa bez patrzenia na lewicowych zwiazkowcow. To zaciskanie pasa widac na kazdym kroku, z kazdym miesiacem coraz bardziej, ale byc moze bedzie szansa ze UK wygrzebie sie w koncu z tego kryzysu.

  A Tusk jak zwykle wyrywa sie przed szereg, nawet gdy jego „marne” 250mln euro to tylko kropla w morzu potrzeb Grecji (90milliardow?). Dla Grekow to fistaszki, ale dla polskiego budzetu to juz przeciez 1 miliard zl, wiec wcale nie malo.

  1. Stroną najbardziej godną ubolewania wydaje się zupełne rozmijanie się z oczekiwaniami mas i związana z tą wymuszoną albo po prostu będącą celowym afrontem dla myślącej części populacji deklaracją erozja zaufania publicznego bez którego nie da się rządzić. Chyba żebyśmy się tak gigantycznie rozmijali w naszej percepcji a masy demokratycznych osłów, z których jeśli wierzyć sondażom połowa popiera PO, stały z otwartymi portfelami gotowe do pomocy dla Grecji…

   1. Stroną najbardziej godną ubolewania wydaje się zupełne rozmijanie się z oczekiwaniami mas

    ja bym się tam z realizacją oczekiwań mas nie spieszył, bo jeszcze prześcigniemy Grecję i Białoruś bez udzielania komukolwiek jakiejkolwiek pomocy 😉

    jak chodzi o samą percepcję wydarzeń wokół Grecji to mnie się wydaje że masy faktycznie stoją z otwartymi portfelami gotowe nieść tam pomoc, bo tym kraju każdy trzyma cudzy portfel, hahaha! w takiej sytuacji percepcja czegokolwiek jest istotnie osobliwa – a po latach dopłat do stoczni, górnictwa, hutnictwa, rolnictwa, szpitali, poczty – mocno utrwalona. jesteśmy przyzwyczajeni do pływania w basenie pełnym kisielu, jak to pisał Ziemkiewicz.

    poza tym ratowanie Grecji to być może – w rozumieniu mas – element niezbędny dla utrzymania strumienia niemieckiej mamony przypływającej do nas w formie funduszy unijnych. masy i politycy po prostu jeszcze nie ogarniają, że kran zostanie definitywnie zamknięty.

  2. W takich chwilach ciesze sie ,ze rzad UK nie daje gwarancji pomocy Grecji ,bo mogloby sie ,to dla Niej skonczyc,tak jak dla nas w 1939 .

 23. Nawet ankietowani ze Związku Banków Polskich prognozują że do końca roku złoty się jeszcze osłabi i to nawet w stosunku do dolara i euro.

 24. Jesli „graja” na umocnienie zeta, to moze i warto poruszac, palcem w bucie”.

 25. Świetny wpis -prosto i łopatologicznie wyjaśnia „solidarną”pro europejską postawę naszego premiera.Na pewno będziemy chwaleni na salonach i poklepywani po plecach.

Comments are closed.