CDSy masowego rażenia (2)

czyli o co naprawdę chodziło w bailoucie Fannie Mae – dokończenie

A więc na CDS-ie (credit default swap) wprowadzonym w poprzednim odcinku i ty zrobiłeś świetny biznes, i tłusty kot stał się bardziej tłusty.

Ale pogoda w międzyczasie się popsuła. Nastała susza, kredyt wysechł. Piclandia zamiast mieć przejściowe trudności nieoczekiwanie zbankrutowała. Jej obligacje nie są teraz nieco mniej warte. Są warte zero! Jakiś Chińczyk siedzi więc teraz gdzieś z tym gorącym kartoflem i klnie po chińsku. Ale kogo to w końcu obchodzi? Zbankrutowane obligacje oczywiście przestały mu płacić jakiekolwiek odsetki. Chce więc zrealizować swoje CDS-owe “ubezpieczenie”. Tylko gdzie szukać tego “ubezpieczyciela” gwarantującego mu wyrównanie strat właśnie w takiej sytuacji? Wśród 1.3 mld innych Chińczyków? Czy też gdzieś w Europie? A nawet jak go znajdzie to nic mu po tym – druga strona obarczona tak gigantycznym odszkodowaniem (bo obligacje są teraz warte zero) najpewniej i tak sama zbankrutuje. Nikt się przecież nie spodziewał aby Piclandia rzeczywiście mogła stać się niewypłacalna.

A teraz pora na mały szok – podstawmy w miejsce Piclandii Fannie Mae i Freddie Mac!

Kto gwarantował idące w biliony dolarów (dokładnie $1,4 biliona) obligacje F&F na wypadek bankructwa F&F? Odpowiedź – tłuste koty na Wall Street: JPMorgans, Lehmans, Goldmans et consortes. I kto pobierał za to tłuste prowizje, uważane przez długi czas za zupełnie pozbawione ryzyka? Odpowiedź – tłuste koty na Wall Street. I czym to gwarantowały? Odpowiedź – CDS-ami. Na ile to gwarantowały? Odpowiedź – w sumie na $1 bilion dolarów! Skąd się wziął ten $1 bilion dolarów? A no, to akurat jest najprostsze – obligacje tonących F&F spadły do 30 centów na dolarze. 70% spadku na wartości $1.4 biliona daje stratę właśnie $1 biliona. Na tyle wisiały za ogony tłuste koty które swoimi CDS-ami wyrównanie tej straty gwarantowały.

I tutaj mamy, drogi czytelniku, esencję problemu. Zapomnij o Chińczykach. F&F musiały zostać przejęte przez państwo ponieważ inaczej tłuste koty na Wall Street musiałyby beknąć i wyjść z tym $1 bilionem w gwarancjach których udzieliły. Tak przynajmniej miały działać derywatywy. Pogrążyłoby to jednak tłuste koty kompletnie – jest duża szansa że cała Wall Street by tego nie przeżyła.

Dlatego jej ratowanie musiało być pierwszym priorytetem jej wiernych synów, czasowo oddelegowanych do służby publicznej. Jak przede wszystkim Hanka Paulsona który skarży się teraz że po tej decyzji nie może spać. Nic dziwnego. Po zakończeniu swojej służby publicznej już za trzy miesiące chciałby przecież mieć jeszcze do czegoś wrócić. Zastać jeszcze swoje ulubione biurko u Goldmana Sachsa zanim wyniesie je komornik. A to że Joe Sixpack na Main Street będzie za to wszystko płacił przez nos latami? Cóż, ktoś nie śpi aby spać mógł ktoś, jak pisał poeta. Ktoś płaci by nie płacić mógł ktoś inny, rozwijamy tę złotą myśl.

Wyjaśnia to też całkiem jasno dlaczego F&F jest w “conservatorship” – rzadko spotykanym piruecie prawnym – a nie w regularnym procesie bankructwa. W bankructwie dłużników kompanii można zmusić do wykrztuszenia przyjętych zobowiązań. Czyli w tym przypadku pociągnąć tłuste koty za ogony tak aby wyszły z tym co zobowiązały się wypłacić jako strona CDS-ów na wypadek bankructwa F&F i dramatycznej przeceny ich obligacji. Ale wtedy bankrutem okazałby się pewnie i Goldman -Sachs i jego koledzy na Wall Street. Tłuste koty straciłyby skóry, nie tylko ogony. I wtedy prywatna fortuna $500 mln Hanka Paulsona w akcjach GS stopniałaby najpewniej do zera, tak jak stopniały akcje Lehmana czy wcześniej Bear Stearnsa. Co jest oczywiście nie do przyjęcia w tej epoce późnego kapitalizmu, który do złudzenia zaczyna przypominać socjalizm dla tłustych kotów.

O tym że kot, niezależnie od tego jak tłusty, zawsze w socjalizmie spadnie na cztery łapy świadczy też mały a pikantny szczegół na marginesie. “Zarząd Fannie Mae usunięty” czytamy w mediach, “prezes Freddie Mac zdjęty” dudni inny tytuł. Establishment próbuje stworzyć wrażenie rezolutnego szeryfa wprowadzającego porządek. Tego zresztą tłuszcza wyborcza na Main Street mogłaby oczekiwać. W końcu straty Enronu czy Worldcomu to małe piwo w porównaniu z kosztami bailoutu F&F. W dodatku koszty te mają być teraz dźwigane przez wszystkich. Ktoś naiwny mógłby się nawet spodziewać że lada chwila zobaczymy w CNN płaczliwych bossów F&F, wyznających swoje winy, proszących o łagodny wymiar kary i wyprowadzanych w kajdankach.

Nadzieje te jednak są płonne a impresja całkowicie fałszywa. Wall Street nie pozostawia swoich dobrodziejów na pastwę tłuszczy. I tak Dan Mudd, usunięty właśnie prezes Fannie Mae, w nagrodę za doprowadzenie swojej firmy do ruiny liczyć może na ciepłe $9.3 miliona w “severance pay”. Parę miesięcy można pewnie na tym wyżyć… Inny orzeł, Richard Syrin, usunięty prezes Freddie Mac, zostaje za zrujnowanie swojej kompanii wynagrodzony jeszcze lepiej – $14.1 miliona. Dlaczego otrzymał więcej? Ponieważ okazał się sprytniejszy od Mudda – na dwa miesiące przed katastrofą przewidująco włożył do swojego kontraktu menadżerskiego odpowiednią klauzulę, i bingo. Wszystko to idzie oczywiście z kiesy państwowej, czyli znowu Joe Sixpack będzie musiał pokryć rachunek.

Wniosek stąd taki że socjalizm jest bardzo drogim ustrojem. I pomyśleć że za rubasznych, libertariańskich czasów kowbojów i Dzikiego Zachodu wystarczała w tym zakresie byle lina i drzewo.

————
Postscriptum

Skoro już mówimy o CDS-ach – bank inwestycyjny Lehman Brothers, który być może z sympatii dla F&F właśnie zbankrutował był ich królem… Długi które zostawił król bankrutując sięgają $613 miliardów. Pouczającym zajęciem może być teraz wyłowienie kto trzyma drugą stronę (counterparty risk) CDS-ów zbankrutowanego Lehmana. Musi to być teraz materiał w najwyższym stopniu radioaktywny. Nie wykluczone że zobaczymy finansowy ekwiwalent małej epidemii SARS…

©2008cynik9

66 Replies to “CDSy masowego rażenia (2)”

 1. Przepraszam Staszaka, Sławomira Staszaka. Z FED też wielka ignorancja i wpada!!! FED to odpowienik banku centralnego. Jest prywatnie zarządzany, ale to tak jak polska Mennica. Spółka prywatna notowana na giełdzie. Oto w USA zadanie prowadzenia banku centralnego powierzono prywatnej instytucji, co nie oznacza, że aktywa którymi zarządza są jej własnością. Mennica Polska jest spółką prywatną ale nie drukuje pieniędzy dla siebie, To nie są jej banknoty. Mennica pełni rolę drukarni czyli daje usługę.

  Podobnie OFE i TFI w Polsce. Pieniądze którymi zarządzają te firmy, w tym także AIG nie są ich własnością.

 2. Komentarz Stasiaka – DNO. Po to wymyślono pieniądz papierowy żeby nie nosić kilogramów złota. W tym samym celu wymyślono pieniądz plastykowy. Oba niczym się nie różnią – opierają się na zaufaniu i wierze w wartość. Nie ma dla mnie żadnej różnicy jeśli za te kilka binariów z karty plastikowej wyjeżdżam z koszykiem zakupów albo kupuję bilet na samolot i wczasy w Grecji. Jest to bardziej dla nas wygodne. |Trudniej jest zgubić plastikowe pieniądze i być okradzionym. Rozumowanie Stasiaka godne politowania. Szkoda, że nie dodał, że to spisek syjonistycznych bankierów.
  A panowie klakierzy niech noszą złote monety do spożywczego na zakupy, jak im to bardziej odpowiada, przecież jest wolność.

 3. Półki ze fizycznym srebrem świecą pustkami już od dłuższego czasu. Ze złotem raczej tak źle nie będzie z tym, że należy się spodziewać zwiększenia spreadu – wyższych marż.

 4. Czyli co – myślicie, że jutro w Europie „półki” w sklepach ze złotem będą świcić pustkami?

 5. https://goldkaufen.ch/achtung.htm

  Dla nie znajacych niemieckiego.

  „Kupujcie zloto i srebro!! W porownaniu do wielkiej liczby ludzi na Ziemi tych metali jest strasznie malo. Eksperci oceniaja, ze cena powinna byc kilkakrotnie wyzsza i spodziewaja sie niedlugo eksplozji cen.”

  :/

  bm

 6. @wolnosciowiec

  „a poza tym będąc w Europie niewiele można było po 18-ej zrobić.”

  Internet nigdy nie śpi. Co nie zmienia faktu, że sklepy internetowe w Niemczech też opróżniono w zaskakującym tempie.

  Jutro to pewnie będzie mozna przeprowadzić wizję lokalną pustych półek 😉

 7. Ja bym jednak stawiał na dalszy ciąg paniki, bo Europa jeszcze śpi a poza tym będąc w Europie niewiele można było po 18-ej zrobić. Ale już jutro od 9-ej się różne instytucje otwierają i to i owo zrobić będzie można – i niejeden ruszy robić (tzn. kupować, żeby załapać).

 8. Dlaczego dzisiaj jest taka mała korelacja między wzrostem cen złota a platyną, która ani nie drgnęła?

 9. Na tej stronie, którą cytował goldbug jest komentarz czytelnika:
  „.is this the 'drop money from a helicopter’ moment?”
  I to właśnie jest puenta i dlatego złoto drożeje. Jutro mogą dziać się ciekawe rzeczy na świecie, ale nie daję głowy za prorokowanie w jaką stronę to wszystko pójdzie.

 10. W Polsce też chyba panika.
  Na e-numizmatyce od dawna nic nie ma z dostawą natychmiastową a na Denariusie pojawił się taki komunikat:

  „Uwaga: W związku z częstymi pytaniami o dostępność Krugerrandów 1oz. informujemy, że z powodu ogromnego popytu na tego typu monety na całym świecie, niestety nie możemy zagwarantować ciągłości ich dostaw ani ceny. W ciągłej sprzedaży znajdują się natomiast europejskie odpowiedniki Krugerrandów – złote monety Mennicy Austriackiej – Wiedeńskie Filharmoniki”.

 11. Ci co mieli za 750 , sprzedadzą jutro za 850 i Wy kupicie, a wtedy uncja spadnie znów do 750

 12. Szlag by to… myslalem, ze sie utrzyma te pare tygodni do wyborow w USA jeszcze. A teraz to juz do Wiednia nie zdaze, pozostaje mi bullionvault.com – tylko zanim tam przelew dotrze, to juz bedzie po $1000. Sh*t.

 13. A tu sklepy juz zamkniete… dopiero jutro bedzie mozna o 8 cos nabyc (zamowic znaczy…) za… $900?

  bm

 14. Przepraszam, czy ja dobrze widze??? $850 za uncje???

  Czyli semafor w gore i jedziemy? Gdzie sie zatrzymujemy? 1000, 1200 1500? 🙂
  bm

 15. ahhhh, co za popołudnie, co za wieczór…a tak nawiasem mówiąc: czy były już takie rajdy na złocie? żeby w ciągu 4 godzin zyskało 75$?
  bernard

 16. „Woleliście zżerac hamburgery i gapic się w TV”
  przepraszam GF to nie było do Ciebie.
  Ntb. wyrzuciłem telewizor 10 lat temu, wszystkie wykresy można znaleźć w sieci np w 2 Gr. 🙂

 17. za:
  https://www.kapitalizm.org/?action=comment&action2=show_thread&art_id=4853&id=16765#comments

  Sławomir Staszak (staszaks) – 2008-09-17 09:53:05
  Nawet na onet.pl można trafić na przyzwoity komentarz. Np:

  "FED jest największym przekrętem w dziejach finansów !!! Prywatna spółka,
  która pożycza narodowi amerykańskiemu drukowane przez siebie po kosztach dolary w zamian za obligacje. PRYWATNA!!!!! A rząd zadłuża swoich obywateli w tym "przedsiębiorstwie". Amerykanie są winni FEDowi już kilkaset mld dolarów, które ten wydrukował za cenę papieru i wyemitował bez żadnego pokrycia. Teraz sprawdźcie sobie, kim są akcjonariusze FED'u (polecam stosowną literaturę (np. J van Helsing "Ręce precz.."), a zrozumiecie, kto rządzi światem i poprzez największe instytucje pociąga za sznurki marionetek. Ktoś kogo uspokaja informacja, że FED dopompował AIG nie rozumie kompletnie nic!!! I dlatego sprawiedliwie na starośc nie będzie miał emerytury. Mądry człowiek buduje swój dom na skale, a głupiec na piasku. Myślicie, że dlaczego wtyka się wam na każdym kroku plastikowy pieniądz, karty kredytowe, debetowe? Żebyście tylko nie trzymali swojej gotówki w domu, bo wtedy szybko by się okazało, że jej po prostu nie ma, nie mówiąc już o pokryciu w złocie. Plastikowy pieniądz jest dobry dla kogoś, kto na swoim koncie nie ma więcej niż wysokośc jednej wypłaty. Wasze konta to nic nie warte ciągi bitów w systemie komputerowym!!!
  Woleliście zżerac hamburgery i gapic się w TV, dlatego cwaniacy dymają was na każdym kroku od czasów napoleońskich, kiedy to główny akcjonariusz FED'u (bank Rotschild'ów) zbił fortunę na przekłamaniu informacji o klęsce Napoleona pod Waterloo.
  Jesteście bandą nabitych w butelkę analfabetów, którym nie chciało się zerknąc do encyklopedii, by nauczyc podstawowych pojęc na temat pieniądza, które są znane już od babilonu, gdzie ludzie pasali świnie, a wiedzieli czym jest pieniądz."

 18. @bernard:
  ludzie, co sie stało? zaglądałem tutaj półtorej godziny temu złoto leniwie po 780 czy jakoś tak, a teraz wszedłem i zaksztusiłem się herbatą dosłownie…825 i rwie niemalże pionowo w górę…

  Z tych samych powodów nie mogę skończyć najnowszego numeru DwaGrosze NewsLetter od dwóch dni.

  Co zakończę to dane na początku już są nieaktualne i trzeba je zmieniać… 😉

 19. Też się cieszę Ludwiku!

  Przez jakiś czas zastanawiałem nad słowami: „mowa jest srebrem a milczenie złotem”, aż w końcu po wymieceniu srebra na http://www.proaurum.de (dosłownie 0 w ofercie 🙁 ) postanowiłem się odezwać.
  Jeśli kogoś uraził mój poprzedni wpis o wcinaniu popkornu na kanapie to mogę tylko dodać, że lepiej siedzieć na sofie i wcinać popkorn oglądając Blummberg’s niż siedzieć na kredycie np. hipotecznym i gryżć włane paznokcie.
  😉

  G.F.

 20. Ciągle nasuwa się jedno pytanie, co się dzieje, czy mamy do czynienia z jednym wielkim domem wariatów czy teatrem kukiełkowym. Jeśli dom wariatów, trudno siła wyższa, jeśli teatr, to kto pociąga za sznurki, bo kukły znamy. I jaki ma cel? Pieniądze? Być może też, ale np. taki Stalin był raczej wobec nich obojętny. Pozostaje WŁADZA, tzw trzecia pożądliwość. Kto to jest i jaki zakres władzy chce osiągnąć, kto pociąga za sznurki?

  Miło Cię znowu widzieć GF. 🙂

 21. No komsos. Wystrzeliło jak pershing! Ale to może sygnalizować poważne problemy … i kto wie czy nie krach wiszący w powietrzu. Może przesadzam, ale to naprawdę dziwne …

  W każdym razie złotko kontraatkuje :). Hehe

 22. Właśnie siedzę sobie na sofie, pogryzam prażoną kukurydzę przy Bloomberg’s TV od czasu do czasu zerkam na Kitco (i dwagrosze oczywiście) – to jest lepsze widowisko niż większość hitów TV.

  Zaiste powiadam wam piękny wykres, róbcie zdjęcia, kręćcie filmy coś takiego nieczęsto się widzi.

  He. He. A już miałem wiercić dziurki na papiaki. 😉

  G.F.

 23. Witam,
  Dzisiaj w newsleterze Expandera znalazłem coś takiego: „(..)
  -Gazeta Wyborcza-

  Banki centralne kontratakują

  Ponad 200 mld dol. wpompowały w rynek finansowy banki centralne, aby zaspokoić głód kapitału po upadku czołowych banków inwestycyjnych Wall Street. Amerykański Fed nie obciął jednak stóp procentowych. Głównym ratownikiem światowej gospodarki, dotkniętej „amerykańską” chorobą, znów stał się Europejski Bank Centralny. Wtorkowa kroplówka z EBC opiewała na 70 mld euro. Bank Japonii także hojnie sypnął groszem, udostępniając 25 mld dol. Bank Anglii uzupełnił tę „zrzutkę” o 20 mld funtów, a amerykański Fed – 50 mld dol.
  (..)”

  Czy ktoś z szacownych komentatorów może mi powiedzieć, czy banki centralne mogą ot tak wpuszczać w obieg tyle $$$?

  Z góry przepraszam za naiwne pytanie ale nie za bardzoorientuję się w tych wszystkich finansowych czarach (dlatego czytam to forum uważnie)

  Cyniku,mam nadzieję,że nie masz nic przeciwko małemu off topic’owi.

  Dzięki i pozdrawiam

 24. ludzie, co sie stało? zaglądałem tutaj półtorej godziny temu złoto leniwie po 780 czy jakoś tak, a teraz wszedłem i zaksztusiłem się herbatą dosłownie…825 i rwie niemalże pionowo w górę…(co mnie baaardzo cieszy:D, wojna jaka czy co?
  Bernard

 25. Złoto rwie do góry…
  mam nadzieje że to jeszcze nie dziś bedzie przełom i zdążę coś chociaż kupić w tym Wiedniu.

  Kuźwa niech inwestują w obligacje USA a nie w złoto.

 26. @chris50: fajna strona, dokładnie czegoś takiego potrzebowałem. Nota bene wychodzi, że w Dresdner Banku jest Krugerrand 1oz po 596€. A w Erste po 574€.

 27. @Wolnościowiec
  Jasne wystarczy wpisać bullionpage.come i wyszukać kraj Austria – Erstebank i dalej proste. Zresztą znajdziesz więcej ofert :-). Do wyboru do koloru. Ja w tym Schoeller’ze często robię zakupy.

 28. W rozważaniach o sytuacji w USA cały czas oddzielam działania Rządu USA od działań FED. Owszem FED dał pożyczkę AIG, ale na wysoki procent Libor + 8.5% ~ 15% (to jest pewnie teraz realna stopa kredytowa w USA) i rozumiem,że dał ją tylko dlatego, że Rząd USA zagwarantował jej zwrot (bo przejął AIG). Czy to nie skończy się tak, że Rząd USA zagwarantuje FED-owi wszystko, a potem rozpędzi ten cały FED? Nie słyszałem, żeby jakieś Państwo zostało przejęte na własność bez użycia siły, ale może to znak czasu, taka „aksamitna” rewolucja.

 29. Szanowny Panie Adamie! Jeżeli będzie Pan w Wiedniu, to polecam Reifaisen Bank, ceny bardzo przystępne. Nie mają krugerów ale sztabki i philharmonikery (takie tam złote monety:). Siedziba znajduje się prawie w centrum miasta przy Reiffaisen Platz obok siedziby OPEC :D. zaraz przy wejściu głównym zostanie Panu sprzedane co tam Pan zaordynuje ze złota:). Pozdrawiam, Bernard

 30. @lukaszs, @mimir:
  Ja to widzę tak: pan profesor udzielający porad bardzo chce pomóc skarbowi państwa, który widać coraz bardziej czuje problemy finansowe, i nagania ludzi do kupna obligacji, jednocześnie próbując ich tak zamotać, żeby NIE zainwestowali w złoto (bo ile można biżuterii kupować?). Bo przecież ważne żeby ludzie oddali pieniądze skarbowi państwa z terminem zwrotu „na świętego nigdy”, a nie kupowali sztabki czy monety. Państwo przecież zawsze „chce naszego dobra” i zapewne szybko je wyda – ku szeroko rozumianemu pożytkowi ogółu. 😀

 31. @anonimowy:
  „Całe fort knox w ramach outsourcingu usług magazynowania tam przenieśli ;)”
  Czy to jest żart?

  „Oczywiście że żart. Co przeniesiono to izrealeskie ministerstwo obrony do Pentagonu… ;-D”
  Żarty nie żarty.
  O ile sobie przypominam, gdy Filip Piękny, wypędził pewną „grupę obywateli” bo za bardzo dawała się we znakito w całej Francji zabrakło pieniędzy(czytaj złota).

 32. W Szwajcarii mozna bez problemu kupic zloto po cenie nie wiele wyzszej od spot. Np, na dzis przy cenie spot ask 880 CHF za uncje w USB, moneta Maple Leaf kosztuje 930 CHF, Krugerrand 926, a sztabka 1 uncja 895 CHF. jedynie trzeba zamowic i poczekac kilka dni.

 33. Czy przy kupnie złota są wymagane jakieś dokumenty, warunki, cokolwiek, czy mogę sobie normalnie wejść do banku z ulicy i kupić bez problemu monety?

  mam kilka euro na zbyciu a niedługo będę w Wiedniu także może zahacze o ten bank 🙂

 34. @wolnościowiec
  Bank Erste jest w centrum, w pobliżu Stephansplatz, naprzeciwko sklepu La Costy( 100 m od centrum placu, w pasażu). Złoto można również kupić przy Renngasse 14 (Schoeller Munzhandel) – jest w tej samej cenie co w Erste – sklep współpracuje z Austrian Mint.

 35. @raster, @lukaszs:

  Dokładnie tak – urocze 🙂
  Biżuteria tak, ale niech komuś do głowy sztabki lepiej nie przychodzą.
  Obligacje – co mi po tym, że kraj nie zbankrutuje (a w każdym razie nikt tego głośno nie powie…), skoro obligacje mogą systematycznie tracić na wartości ? Nie tak dawno miały pewnie wahania.
  Polskie banki bardziej konserwatywne – zapewne trochę tak, ale nie tak dawno rozdawały kredyty na 100% LTV masom, które były już wtedy na granicy zdolności kredytowej!
  A złotówka na pewno będzie się umacniała bez przerwy. Zwłaszcza gdy EUR zacznie się osuwać grunt pod nogami.

  Nie ma to jak trochę propagandy 🙂

 36. @anonimowy:
  „Całe fort knox w ramach outsourcingu usług magazynowania tam przenieśli ;)”
  Czy to jest żart?

  Oczywiście że żart. Co przeniesiono to izrealeskie ministerstwo obrony do Pentagonu… ;-D

 37. @adam_duda:
  Rynkowa stopa overnight
  Przyznam się że nigdy nie wgłębiałem się specjalnie w szczegóły „overnight lending” między bankami. Przypuszczam że co Szweda chciał powiedzieć to to że FED może ustalać swoją „overnight lending rate” dla banków komercyjnych ale jak banki między sobą ustalą wyższą (tj „rynkową”) to dalsze obniżanie jej przez FED nie ma sensu. Wnioskuje stąd że banki w panice gromadzą gotówkę i nie ufając sobie wzajemnie nie myślą o pożyczaniu.

 38. @raster: „Najlepiej nie kupować sztabek, tylko biżuterię i inne wyroby ze złota” 😀 urocze. ale jakos mnie nie dziwi, ze prezydenci najjasniejszej pomrocznej maja/mieli takich doradcow ekonomicznych jak pan profesor.

 39. @ Adam Duda
  „Całe fort knox w ramach outsourcingu usług magazynowania tam przenieśli ;)”
  Czy to jest żart?

 40. Wiem że gazeta „Fakt” dużą wiarygodnością nie grzeszy, ale jeśli umieszczają takie artykuły, to znaczy że zaczyna się już chyba proces, kiedy zwykli szarzy ludzie dostrzegają problem i uciekają z gotówki do złota… Nawet jeśli informacje że proces ten już trwa są błędne, to jednak Fakt może sam takimi artykułami go podsycić… Czyżby semafor już był otwarty a konduktor już daje znak do odjazdu złotego pociągu?

 41. @tomek:
  Aktywa F&F to raptem $80 mld. Chodzi o $ biliony w obligacjach które F&F gwarantowały tylko na zasadzie iluzji implikowanej gwarancji rzadowej. Nigdy inaczej nie miałyby credit rating aaa.

  Gdy na samo to padł cień wątpliwości w lipcu spreads między długiem GSE a 10y Treasuries od razu prawie się podwoiły (z 60bp do ponad 100bp). Jedynie to wahnięcie oznacza stratę rzędu 10%, o ile nie robię gdzieś błędu. Podczas gdy te 70% istotnie będę musiał zweryfikować, dynamika przedstawionego zagrożenia pozostaje bez zmian. Gdyby F&F formalnie zbankrutowały tracąc swój credit rating GSE securities przez nie gwarantowane byłyby z dnia na dzień warte centy-za-dolara, wyzwalając bombę CDS-ową.

  W szczególności to że GSE securities są wsparte aktywami wyższej jakości niż subprime (prawda) nie zmienia tutaj IMO wiele. Już w 2004 LTV dla tych securities było poniżej 50% co oznacza że obecnie większość tego 'wsparcia" jest fikcją. Po drugie, dla posiadacza takiej obligacji z której odsetki czy principal NIE byłyby gwarantowane przez F&F fakt teoretycznego "wsparcia" różnego od zera ma wątpliwe znaczenie.

 42. Czy ktoś może potwierdzić informacje z tego linku?
  https://tiny.pl/8pfr

  kluczowy fragment :

  Rynkowe stopy w USA podwoiły się w jeden dzień

  Wtorek, 16 września (17:59)

  Rynkowa stopa overnight wzrosła do 6,44 proc. z 3,33 proc. zaledwie wczoraj. W porównaniu do czerwca, kiedy wynosiły 2,07 proc. wzrost przekracza 200 proc.

  W zasadzie to kończy temat dyskusji o konieczności obniżek stóp procentowych przez Fed. Stopy rynkowe są znacznie wyższe niż w banku centralnym, a problemem nie jest ich koszt, lecz dostępność. Skoro za pożyczkę „na noc” banki żądają więcej niż za obligacje 10-letnie, to mamy dość klarowny obraz sytuacji na amerykańskim rynku pieniężnym – totalny krach zaufania między uczestnikami rynku.

  szukam na sieci i nie mogę znaleźć tego ruchu.

 43. Ktoś tu wczoraj pisał, że monety są w dobrej cenie w jakimś „Erste” w Wiedniu. Można poprosić jakiś namiar czy coś – bo wyszukiwarka wiele mi nie powiedziała.

 44. @Nemo: „Moi państwo: doszło do faktycznej nacjonalizacji AIG”

  Zauważcie, że jednych się ratuje a innych nie. Ciekawe, czy w USA za uratowanie trzeba dać komuś (komu?) w łapę, czy wystarczy mieć koneksje?

 45. AT
  Czy ktoś wie jak wygląda sytuacja gospodarki Izraela, banki, giełda, waluta, zapasy złota. Już kilka lat temu słyszałem że skupują masowo złoto.

  Całe fort knox w ramach outsourcingu usług magazynowania tam przenieśli 😉

 46. @Nemo

  >Moi państwo: doszło do faktycznej nacjonalizacji AIG:
  >USA: Fed ogłasza 85 mld pożyczki dla AIG

  Ba… to wlasnie dzial finansowy odpowiedzialny za ubezpieczenia CDS rzucil AIG na kolana.

  Ostatnie margin calle wyciagnely zawleczke z trzymanego przez AIG granatu (CDS), na szczescie Ben Bernanke & Hank Paulson zdazyli zabezpieczyc ta bron finansowej destrukcji.
  Gdyby nie ta szybka akcja PPT to reakcja lancuchowa pociaglenla by za soba olbrzymia dewastacje sektora finansowego.

  Ben Bernanke, Hip Hip Hura
  Hank Paulson, Hip Hip Hura
  US taxpayers, Booooo

  🙂

  Darek

 47. Tomku

  Chyba zaczynasz zadawać właściwe pytania 🙂

  kontrakcja gospodarki musi nastąpić. Została tak mocno sztucznie napompowana kredytem, że nie ma wyjście teraz… I tylko pytanie kiedy jest lepiej.. teraz czy jutro.
  Dziś mamy taką sytuacje że w każdym przypadku dolar pada. Bele dociągnąć do wyborów..

 48. Na tym polega cały przekręt przecież, stworzyć tak gigantyczny kryzys, że się przystawia broń do skroni! Albo nacjonalizacja i pokrycie kosztów, tych którzy byli architektami i dorobili się wcześniej na nim fortuny, albo sorry … mamy kolaps gospodarki. NAJZWYKLEJSZY SZANTAŻ!

  Jednak prawda jest taka, że oni dolewają benzyny do ognia? Tanim kredytem leczą skutki, kiedy przyczyną był właśnie tani kredyt.

  Myślisz, że to co obecnie proponują jest za darmo?! Nie ma free lunch, ktoś za to beknie, a bękną Amerykanie niezdolni do spłacenia gigantycznych zobowiązań … świat w końcu zrozumie, że a wtedy skutki kryzysu i czas jego trwania będą o wiele gorsze dla USA niż pozwolenie zbankrutowania kilku wallstreetowych cwaniaków.

 49. @autor:

  To takie wydaje się być nieco przekolorowane. Aktywa Fannie Mae & Freddie Mac nie stopniały o 70%, nawet jeżeli akcje tak. Te firmy akurat nie były zbytnio zaangażowane w subprime. Tak więc nie wydaje mi się, aby kwoty strat były dobrze oszacowane w powyższej notce. Przesadą jest stwierdzić, że wszystkie domy w USA można teraz kupić za dolara. Poza tym dylemat nie jest prosty i wcale nie jest pewne, czy pozostawienie rzeczy wolnemu rynkowi nie zakończyłoby się jeszcze większą katastrofą.
  Nawet jeżeli były osoby, które miały osobisty interes w tym, aby ratować FM & FM, inne rozwiązanie wydaje się być jeszcze gorsze w możliwych skutkach, z 50% kontrakcją gospodarki i orgomnym bezrobociem oraz roprzestrzeniającą się nędzą.

Comments are closed.