Fannie niezbyt funny

czyli wieloryb brzuchem do góry

Nasza kryształowa kula którą pieczołowicie pucujemy w DwuGroszach okazuje się nieoceniona. Oto co w niej zobaczyliśmy na początku stycznia 2008 – cytat z numeru DwaGrosze NewsLetter z 4 stycznia 2008:

“W 2008 warto też zarezerwować miejsce na conajmniej jeden tektoniczny ruch z gatunku “zupełnie nieprzewidywalnych” i “absolutnie nie do pomyślenia”. Myślimy tu o spektakularnej klapie znaczącej instytucji finansowej z pierwszego szeregu. Podkopie to dalej zaufanie do reżimu papierowego pieniądza i banków centralnych, o ile coś jeszcze z tego zostało. Naszym kandydatem do bankructwa jest CityGroup, której akcje są naszym zdaniem dobrym materiałem do zashortowania. Innym kandydatem do defacto bankructwa jest FNMA – Fannie Mae. Defacto ponieważ jest to agentura z implikowaną gwarancją rządową. Nie zniknie więc szybko z mapy ale jakiś gorączkowy plan ratunkowy Paulsona wcale by nas tu nie zdziwił.”

No i co mamy? A no właśnie, spektakularne bankructwo Fannie Mae i Paulson w panice organizujący kolejny bailout. Nie możemy tu odmówić sobie przyjemności pokazania grafika Fannie Mae (NYSE:FNM) i przewidywalnego, łatwego zysku jaki był do zrealizowania poprzez zaszortowanie całego sektora finansowego w USA, nie tylko FNM.

Fig.1 Żart z website Fannie Mae: “duty to the public… — to be a model company focused on service, reliability, and value”. 😀

Fannie Mae to dinosaur rodem z czasów wielkiej Depresji i wojującego socjalizmu Roosevelta. Stworzona dekretem rządowym instytucja miała zapewniać płynność w funduszach hipotecznych. W 1970 Kongres dodał jej sobowtóra, Freddie Mac. Obie instytucje w zasadzie skupowały hipoteki z rynku, pakowały je w pęczki “mortgage backed securities” i sprzedawały to spowrotem jako obligacje wspierane stabilnym strumieniem dochodu z odnośnych hipotek. Dla chcących poszperać głębiej, istotę tego procesu ilustruje ten grafik, podrzucony przez Drogiego Czytelnika.

Przy historycznej hossie w nieruchomościach wszystko było oczywiście pięknie. Wysoki credit rating instytucji z quasi-rządową gwarancją dawał im dodatkową przewagę. Jednak koniec hossy i kryzys rynku subprime podkopał ten biznes, prowadząc do olbrzymich strat. Nie mogło być inaczej skoro w ostatnim szaleństwie łatwego kredytu 20% wszystkich hipotek, a przy końcu hossy nawet do 40%, dano ludziom bez żadnej zdolności kredytowej. Jak ten bezrobotny murzyn z Alabamy w nieśmiertelnym sketchu z tego wpisu.

Do przewidywalnego przesilenia doszło w zeszłym tygodniu na fali pogłosek że oba koncerny istotnie wymagać będą federalnego bailoutu który zredukuje wartość ich akcji. Fannie Mae spadła wtedy o 45 procent a Freddie Mac spadł 47 procent. Ouch! Freddie Mac zresztą już teraz wyglada na technicznie niewypłacalny, a Fannie Mae będzie najprawdopodobniej w tym kwartale.

No i oczywiście mamy spodziewaną reakcję. Bush zleca Paulsonowi podjęcie “niezwłocznych działań” a ten ogłasza trzypunktowy bailout który spokojnie można zaklasyfikować jako przygotowanie do efektywnego przejęcia przez podatnika masy upadłościowej. Bo jak inaczej określić jego prośbę do Kongresu o autoryzację na zajęcie przez państwo nieograniczonej pozycji w equity obu dymiących behemotów i na udzielenie im nieograniczonego kredytu przez podatnika? Z tym oczywiście że w obecnej epoce mowy-trawy i ogłupiałych medialnie mas nikt tego oficjalnie jako bailout nie ujmuje. Politycznie niepoprawne. Zamiast tego mamy więc “posunięcia stabilizujące” i “pakiety pomocowe”, ha, ha, ha.

O co chodzi tak naprawdę w całym tym spektaklu i na co inwestor powinien zwracać uwagę? Kilka istotnych punktów. [pełna wersja tego artykułu ukaże się w najbliższym numerze DwaGrosze Newsletter]

©2008cynik9

10 Replies to “Fannie niezbyt funny”

 1. A co tam mozna wyczytac w krysztalowej kuli a propos przyszlosci naszych drogich stoczni?
  Swoja droga to jest dopiero biznes! Nic tylko kupic kawalek laczki nad morzem, zalozyc stocznie, zatrudnic paru robotnikow i zyc z dotacji panstwa. A jakby na tylach miec jeszcze kopalnie…

 2. senator Bunning
  Nie wiem wiele o tym gentelmanie ale pod tym wystąpieniem mógłbym się absolutnie podpisać. Cieszy że są ludzie myślący, smuci że tak niewielu.

  GSE powinny upaść bo tak działa kapitalizm – zrobiłeś błąd – płacisz, zainwestowałeś w bankruta – tracisz! Alternatywą jest socjalizacja prywatnych strat, o której mówi Bunning, i erodujący wszystko moralny hazard o którym pisaliśmy wcześniej.

  Nie łudzmy się jednak – GSE z hukiem nie upadną. Są zbyt duże. Dług który gwarantują to więcej niż połowa całego federalnego długu USA. Gdyby upadły dolar doznałby gwałtownej anihilacji a USA byłyby pewnie na krawędzi rewolucji…

 3. bezrobotny murzyn byl z Alabamy, nie z Atlanty 😛

  A, jaka tam różnica, i tak mieszkać tam niewygodnie i wychodzić niepolitycznie, jak by powiedział Zagłoba… 😉
  Poprawione, dzięki.

 4. Fragment wystąpienia senatora Bunning’a w temacie, sorry za wklejenie, ale to wycinek z prywatnej wiadomości:

  „First, on monetary policy, I am deeply concerned about what the Fed has done in the last year and in the last decade. Chairman Greenspan’s easy money the late nineties and then following the tech bust inflated the housing bubble and created the mess we are in today. Chairman Bernanke’s easy money in the last year has undermined the dollar and sent oil to new record highs every few days, and almost doubling since the rate cuts started. Inflation is here and it is hurting average Americans.

  Second, the Fed is asking for more power. But the Fed has proven they can not be trusted with the power they have. They get it wrong, do not use it, or stretch it further than it was ever supposed to go. As I said a moment ago, their monetary policy is a leading cause of the mess we are in. As regulators, it took them until yesterday to use power we gave them in 1994 to regulate all mortgage lenders. And they stretched their authority to buy 29 billion dollars of Bear Stearns assets so J.P. Morgan could buy Bear at a steep discount.

  Now the Fed wants to be the systemic risk regulator. But the Fed is the systemic risk. Giving the Fed more power is like giving the neighborhood kid who broke your window playing baseball in the street a bigger bat and thinking that will fix the problem. I am not going to go along with that and will use all my powers as a Senator to stop any new powers going to the Fed. Instead, we should give them less to do so they can do it right, either by taking away their monetary policy responsibility or by requiring them to focus only on inflation.

  Third and finally, since I expect we will try to get right to questions in the next hearing, let me say a few words about the G.S.E. bailout plan. When I picked up my newspaper yesterday, I thought I woke up in France . But no, it turns out socialism is alive and well in America . The Treasury Secretary is asking for a blank check to buy as much Fannie and Freddie debt or equity as he wants. The Fed’s purchase of Bear Stearns’ assets was amateur socialism compared to this.

  And for this unprecedented intervention in the markets what assurances do we get that it will not happen again? None. We are in the process of passing a stronger regulator for the G.S.E.s, and that is important, but it allows them to continue in the current form. If they really do fail, should we let them go back to what they were doing before?

  I will close with this question Mr. Chairman. Given what the Fed and Treasury did with Bear Stearns, and given what we are talking about here today, I have to wonder what the next government intervention in private enterprise will be. More importantly, where does it stop?”

 5. czym tu sie chwalic?
  Ah, ta wrodzona skromność anonimowych… 😀

  To nie jest chwalenie się, anonimowy, to jest rytualny taniec indiański po udanym skalpie! FNM +250%, C +100%, BAC +100% od 1.1.08 to chyba nieźle… 😛

  kopiujesz Pan ma maksa angielskojezyczne materialy doradczo-inwestycyjne
  Czytamy sporo- owszem, kopiujemy?- okazyjnie, za podaniem źródła i zawsze od mądrzejszych! Tak wiele recept na zdublowanie stawki w tym roku nie znaleźliśmy jednak nawet w chińskojęzycznych materiałach doradczo-inwestycyjnych… 😀

  pozdrawiam serdecznie Drogiego Czytelnika.

 6. Drogi Cyniku,
  czym tu sie chwalic?kopiujesz Pan ma maksa angielskojezyczne materialy doradczo-inwestycyjne,troche skromnosci!
  Mimo wszystko jestem Panu wdzieczny za przekazywanie wielu ciekawych informacji naszym rodakom.
  Tak trzymac!

Comments are closed.