Poszerzenie planów przekopu Mierzei

czyli „szóstka Kaczyńskiego”

Do odważnych świat należy…  Gdyby rząd PiS-u nie uszczęśliwił był żeglarzy polskich swoim pomysłem przekopu Mierzei Wiślanej nikt by się nie dowiedział że liczący 200 m szerokości przekop, projekt który w normalnych warunkach byłby ekonomicznie nieopłacalny, okaże się  darmowy w realizacji. A to zmienia oczywiście postać rzeczy. Wszystko dzięki ostatnim ekspertyzom rządowym które niespodziewanie ujawniły że uzyskany z przekopu piach zawiera tyle bursztynu iż z powodzeniem pokryje to szacowane na 880M zł koszty przedsięwzięcia.

W tej sytuacji zeszłotygodniowa decyzja komitetu wykonawczego PiS o rozszerzeniu planów przekopu Mierzei na jej ekstrakcję wydaje się ekonomicznie uzasadniona.  Grzechem wprost byłoby niewykorzystanie trafiającej się dziejowej szansy i  kurczowe trzymanie się pierwotnie planowanej szerokości przekopu wynoszącej zaledwie 200 metrów. Plan który ujawnił rząd premiera Morawieckiego dopełnia „piątkę Kaczyńskiego” do szóstki,   przewidując  rozszerzenie ekstrakcji bursztynu zasadniczo na całą, liczącą około 60 km długości,  polską część Mierzei Wiślanej.  Zakrojone na szeroką skalę prace ziemne mają rozpocząć się już w lecie i  przewidują zasadniczo usunięcie całego piachu który stanowi Mierzeja Wiślana.   Sfinansowanie tych prac umożliwi uzyskany w ich trakcie drogocenny jantar.  Istnieje nawet szansa że projekt likwidacji Mierzei zakończy się finansową nadwyżką  ponieważ wg rządowych szacunków Mierzeja kryć w sobie może nawet do 20%  bursztynu więcej niż pochłoną koszty jej usunięcia.

Mistrzowski timing  obietnicy wyborczej naczelnika państwa wzbogacenia de facto kraju o 60 km nowej linii brzegowej Bałtyku, od Elbląga po Ujście, i to kosztem netto praktycznie zerowym,  może realnie zapewnić PiS-owi kolejne 4 lata absolutnej większości.  Otworzy także szeroko nie tylko Elblągowi ale również Tolkmicku, Fromborkowi i innym portom nad dawnym Zalewem włączenie się do konkurencji z Gdynią i Gdańskiem.

Jednocześnie powołany do życia przez premiera Morawieckiego specjalny rządowy zespół koordynacyjny wyjść ma z planem relokacji Krynicy Morskiej. To jedyny poważny problem do pokonania i element szerszego planu który może nie spotkać się z szerokim poparciem wyborców. Najbardziej prawdopodobna wydaje się kasacja leżącej na bursztyno-nośnym piachu miejscowości i jej administracyjna  integracja z Krynicą górską. Elementy takiego planu rząd PiS z powodzeniem wypróbował już likwidując gminę Ostrowice w zachodniopomorskiem.  Inny rozważany wariant obejmuje przeniesienie miejscowości, łącznie z jej  charakterystyczną latarnią morską, na południowy brzeg dawnego Zalewu Wiślanego w okolice Tolkmicka.

 

 

9 Replies to “Poszerzenie planów przekopu Mierzei”

 1. Fajnie się trolle zaorały. Walczą z ruską propagandą nawet 1 kwietnia. Co za dno umysłowe, co za upadek. Dzieją się rzeczy takie:

  https://www.youtube.com/watch?v=TyKgP07F7ME

  a niektórzy jarają się tym przekopem jakby to miało wywindować Polskę do rangi imperium,a reszta nic nie znaczyła. Trzeba przyznać okupantom, że sobie wybrali dobrego Misia. Taki nie za mądry, nie za głupi. W sam raz. Na kolejną 5 latkę proponuję budowę piramid przeciwczołgowych na Przesmyku Suwalskim. 200 piramid, każda o o boku podstawy 1 km. To będzie nasza linia Idiota i wkład we wschodnią flankę NATO oraz wypełenienie zobowiązań sojuszniczych oraz wzrost znaczenie rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej.

  1. Niezła jest ta dama w linku… Ma rację, dochodzi do podobnych konkluzji co my w 2GR od lat, tyle że obarcza winą bliżej nie zdefiniowanych „rządzących”, przy reszcie super. Obawiam się że reszta super nie jest. Właściwa diagnoza brzmi raczej że jesteśmy po prostu narodem idiotów który nie umie się rządzić, minus stosunkowo nieliczna grupa wyjątków z czego część już zagranicą. Potwierdzeniem tego jest chociażby łatwość wprawienia gojów w histerię antyrosyjską, potrzebną do sprowadzenia sobie na kark amerykańskiego anioła stróża do pilnowania 447. Innym potwierdzeniem kondycji umysłowej lemingów była wysokiej jakości kampania wyborcza Grzegorza Brauna w Gdańsku którą miałem nieoczekiwaną okazję obserwować w szczegółach. Braun miał szereg b.dobrych wystąpień oraz doskonałe, inteligentne spoty. Rozumiem efekty gorszego dostępu do mediów, w tym ciszę w mediach głównego ścieku, oraz presję czasową i finansową. Ale w końcu wyborca miał wybór i wybierać mógł. Fakt że Braun dostał tylko 12% oficjalnie, co gdy nawet w realu zaokrąglić do 25% IMO, o czymś świadczy… To samo będzie czy w wyborach w maju czy jesienią…

   Obecnie nie ma bardziej relewantnego polskiego tematu niż 447. Wybory bez tego egzystencjalnego motto są zasadniczo bezsensowne. I co? Rządząca partia która do tego doprowadziła nadal rządzi i nawet nie piśnie słowa na ten temat. Partia opozycyjna zaś która po nagłośnieniu tego miałaby gwarantowane rządy większościowe też z zagadkowych przyczyn ani piśnie. Widocznie te grupowe wycieczki całego rządu, zarówno PO jak i PiSu, do Izraela zbierają swoje żniwo. Lemingi zaś, zamiast wdziać żółte kamizelki i przejść do akcji wybiorą karnie za niedługo kolejną mutację POPiS-u która prezydować będzie nad kolejnym rozbiorem kraju.

 2. A piach wydobyty podczas przedsięwzięcia zostanie użyty w zaprawie pod budowę socjalistycznej krainy wiecznej szczęśliwości, oczywiście dla dobra mieszkańców bantustanu wstającego z kolan.

 3. Co ten przekop mierzei tak bardzo pochłania myśli ruskich? Czyżby było jakieś drugie dno, które znane jest tylko wtajemniczonym? I to drugie dno jest związane z bólem du…y ruskich? Jeśli Dwagrosze wiesz, to proszę podziel się tą dygresją. Bo artykuł jak wyżej…..

 4. Pan Bartosiak zrezygnował z kierowania budową CPK, unika odpowiedzi o przyczynach tej decyzji. Turcy są mocno zaawansowani w budowie największego lotniska na świecie, przepustowość 200 mln ludzi.

 5. Ale w sumie to kluje ten bursztyn w oczy czy jak?Jak juz jest to niech wydobywaja-trafilo im sie to fakt ale przeciez wiadomo ze jak sie nic robi to i sie nie trafia-nie ma co sobie smichow chichow robic.

 6. Dobrze, ze Pan to tak tylko na poczatku kwietnia. Niestety Naczelnik i Spółka nadaja na takim poziomie przez caly rok…

  1. A co panowie wiedzą. Ruską propagandę nadajecie i tyle i nagonkę na złoto. Bzdury. Przekop jest potrzebny aby Elbląg stanął na nogi. Kto by tam ruskimi się przejmował ?!

Comments are closed.