Rentowność polskiego długu w CHF ujemna

czyli nadchodzący popyt na sienniki

Awansowaliśmy do wąskiego grona emitentów długu z ujemną rentownościąpieją z zachwytu nad ministrem Szczurkiem media. Powodem piania ma być to że min. Szczurek dołożył ostatnio do polskiego zadłużenia zagranicznego blisko 2.5 miliarda złotych, sprzedając emisję rządowych krótkoterminowych obligacji we franku szwajcarskim. Obligacje musiały być chodliwe skoro rentowność sprzedanej emisji wyniosła ciut poniżej zera – minus 0.213% dokładnie. Oznacza to praktycznie że rząd zainkasuje o CHF3.7 mln więcej niż suma CHF580 mln którą będzie musiał zwrócić za 3 lata. Do tego nie będzie musiał płacić żadnych odsetek. Czy to dobrze czy źle?

Na powierzchni wygląda to na świetny deal. Min. Szczurek znalazł gdzieś grupę dzięciołów której opylił po fenomenalnie wysokiej cenie papier który prawdopodobnie za 3 lata warty będzie jedynie frakcję dzisiejszej ceny. Za te postrzyżyny dzięcioły w dodatku zdrowo mu płacą, a nie on im. Gdzie znalazł tylu? Tego nie wiemy. Pewne clue stanowi tutaj fakt że blisko połowę emisji nabyły podmioty polskie… 😉

woodpackers

Naszym zdaniem byłoby dużo lepiej gdyby min. Szczurek polski dług raczej redukował i tym się chwalił, zamiast wciągać naród w bagno jeszcze większego zadłużenia, nad parametrami którego nie ma w dodatku żadnej kontroli. A kiedy już wciąga to przynajmniej nie powinien opowiadać głupstw w stylu: Tylko państwom o największej wiarygodności kredytowej inwestorzy są skłonni zapłacić za to, aby mieć możliwość posiadania ich obligacji. Naprawdę? Wcześniej w tym miesiącu emisja krótkoterminowych obligacji eurowych kompletnego bankruta jakim jest Hiszpania też przyniosła negatywną rentowność. Nawet 10-letnie obligacje hiszpańskie mają  rentowność zaledwie 0.17%.  Nikt nie będzie chyba podnosił „największej wiarygodności” w tym przypadku…

Ministrowi finansów powinno gdzieś świtać że negatywne stopy procentowe mogą być jedynie przelotną aberracją która dobrze zakończyć się nie może i się nie zakończy. Że nie tyle biorą się z „najwyższej wiarygodności kredytowej” ile są po prostu końcowym rezultatem postępującego kolapsu dysfunkcjonalnego systemu monetarnego w którym banki centralne drukują pieniądze bez ograniczeń i skupują za nie  obligacje własnych rządów w dowolnych ilościach. Przestrzegamy przed tym od dłuższego czasu w TwoNuggets Newsletter w sekcji dotyczącej globalnego resetu. Jeden kupiec o niewyczerpanych kieszeniach skupujący wszystko jak leci stawia rynki na głowie. Pion staje się wtedy poziomem, góra dołem a wolnorynkowy proces „price discovery” staje się śmiechem na sali. Zamiast dostawać odsetki na pożyczonym kapitale inwestorzy w amoku dopłacają jeszcze do swojej inwestycji. Ale czy ta sytuacja rodem z Franza Kafki może rzeczywiście trwać długo? Czy ten amok inwestorów może nie mieć granic?

[…]

pełna wersja tego wpisu została udostępniona na witrynie TwoNuggets tutaj.

 

.

 

45 Replies to “Rentowność polskiego długu w CHF ujemna”

 1. Nie wyjdą na ulice. Ludzie nie wiedzą co chcą zmienić, i jak tego dokonać. Większość nie rozumie i nie ma ochoty zrozumieć że ten Matrix nie jest normalny. Od kreacji pieniądza po „państwowe emerytury” itd, itp. To zburzyłoby ich świat 🙂 Ten blog nie jest reprezentatywny dla ogółu 🙂 Stawiam raczej na powolną implozję, zapadanie się tego systemu. Czasami zobaczymy krew na ulicach? Pewnie tak. To jednak niczego nie zmieni. Myślenie włączy się na końcu, a potem będzie wymagało od Kowalskiego wyrzucenia jego „wyobrażenia świata” na śmietnik. Już to jest nierealne. Proszę nie używać słowa pesymizm 🙂

  1. compulsory tax on savings — czego to socjalisci jeszcze nie wymyślą… Ze wzrastającą ciekawością obserwujemy kiedy to wszystko wybuchnie i ludzie wyjdą na ulice…

 2. Sam proces, w którym bank tworzy pieniądze, jest tak prosty i jednocześnie przebiegły, że umysł go po prostu odrzuca jako nie realny. Liczby obrazujące zadłużenie światowe przerastają ludzką wyobraźnie. To taki Frankenstein finansowy, i to nie jest fikcja. Najgorsze jednak jest to że ludzkość tego typu uwagi traktuje jako czarnowidztwo. „elity of click money” są obecnie w bardzo desperackiej sytuacji, bo wiedzą że zbliża się chwila w której ludzie odkryją prawdę i zażądają ich głów, dosłownie.
  Ich nadrzędnym jednocześnie genialnym zadaniem (elit) jest obecnie wprowadzić jak najszybciej zachodni system bezgotówkowy, aby widmo paniki bankowej oddalić raz na zawsze. Przed umocnieniem się azjatyckiego planu bankowego (AIIB) W którym to między innymi Chiny zażądają wymiany w twardym środku płatniczym. Jeśli Chinom to się nie uda. To na świecie zapanuje powszechnie socjalizm, i to jest czarnowidztwo

  Wychodzi na to że Chinom powinniśmy życzyć powodzenia!

 3. A jeszce cynik9 -u nie uwzględniłeś / sorry/ ze względu na wiek ,że ten wasal usa młodymi umyslami post- kukiz-owskimi jednak stanie sięc szansą dla wielu braci Rosjan. Wiem ,że nie uwierzysz w to co napisałem.

  1. Megalomania bzdurzenia o Rosjanach podziewających się, z braku laku, pod polskie „młode umysły” typu kukiza świadczy o tym że każdy „młody umysł” warty tego miana musiał już dawno wyemigrować do UK czy gdzie indziej…;-) I miał rację – mniejsza szansa na fosforyzowanie w ciemnościach a już na pewno na pójście w kamasze w obronie Banderastanu.

   Ale, jak już powiedziałem: E.O.T. Podyskutujemy przy okazji bardziej tematycznie zbliżonego wpisu.

  2. Z tymi Rosjanami chcącymi do Polski to bzdura totalna nie warta dalszego rozważania. Z Niemcami pewnie by chcieli jak najbardziej (stary deal -> technologie i przemysł w zamian za surowce). A co niby Polska ma do zaoferowania?? Szczerze. No właśnie…

   Według podpuszczacza wojennego – Friedmana, Polska będzie wzmacniana przez USA jako przeciwwaga do Niemiec. Niemcy i UK z kolei aktywnie drenują nas z młodych ludzi. Ale obawiam się, że w perspektywie kilkudziesięciu lat możemy mieć bardziej przesrane niż po II WŚ, gdzie stosunki międzynarodowe układały się tak, że nikomu nie zależało na osłabianiu satelitów. Strefy buforowe zawsze były i będą – w nie się nie inwestuje z uwagi na potencjalne straty. Położenie geograficzne Polski jest słabe – równina środkowoeuropejska to wymarzone miejsce do przemarszu i transportu wojsk. Jak myślicie po co się tyle nikomu niepotrzebnych lotnisk buduje w kraju? Do użycia cywilnego? Bzdura. To samo infrastruktura – (zablokowano inwestycję Via Baltica). Za to wsch-zach zbudowano (transport wojsk łatwiejszy…).
   WSZYSTKO JEST ROBIONE w celu przygotowania do potencjalnego konfliktu z Rosją. Swoją drogą Rosjanie mają gorzej już niż my – o ile sobie nie zapewnią sojuszu z Chinami, to każdy konflikt może skończyć się rozpadem na część europejską i azjatycką (Jakucja, Syberia). Bez zaplecza surowcowego z Azji, część europejska może funkcjonować jedynie w sojuszu z Niemcami. W innym przypadku szykuje im się wielomilionowy eksodus Rosjan i dalszy podział. USA do tego dąży – bo zostanie im tylko jeden konkurent – Chiny, które są trzymane w szachu innymi metodami.
   Póki co władze na Kremlu mają świadomość tego co się dzieje. Za to nasze – polskojęzyczne w ogóle nie rozumieją co jest grane. Jak zwykle w du.ę dostaną zwykli ludzie.

 4. Jeśli gospodarka USA bardzo się poprawia, to dlaczego tak dużo detalistów USA zamyka na stałe tysiące sklepów? (Ponad 6000 Sklepów) lista poniżej.

  180 Abercrombie & Fitch (by 2015)
  75 Aeropostale (through January 2015)
  150 American Eagle Outfitters (through 2017)
  223 Barnes & Noble (through 2023)
  265 Body Central / Body Shop
  66 Bottom Dollar Food
  25 Build-A-Bear (through 2015)
  32 C. Wonder
  21 Cache
  120 Chico’s (through 2017)
  200 Children’s Place (through 2017)
  17 Christopher & Banks
  70 Coach (fiscal 2015)
  70 Coco’s /Carrows
  300 Deb Shops
  92 Delia’s
  340 Dollar Tree/Family Dollar
  39 Einstein Bros. Bagels
  50 Express (through 2015)
  31 Frederick’s of Hollywood
  50 Fresh & Easy Grocey Stores
  14 Friendly’s
  65 Future Shop (Best Buy Canada)
  54 Golf Galaxy (by 2016)
  50 Guess (through 2015)
  26 Gymboree
  40 JCPenney
  127 Jones New York Outlet
  10 Just Baked
  28 Kate Spade Saturday & Jack Spade
  14 Macy’s
  400 Office Depot/Office Max (by 2016)
  63 Pep Boys (“in the coming years”)
  100 Pier One (by 2017)
  20 Pick ’n Save (by 2017)
  1,784 Radio Shack
  13 Ruby Tuesday
  77 Sears
  10 SpartanNash Grocery Stores
  55 Staples (2015)
  133 Target, Canada (bankruptcy)
  31 Tiger Direct
  200 Walgreens (by 2017)
  10 West Marine
  338 Wet Seal
  80 Wolverine World Wide (2015 – Stride Rite & Keds)
  Więc dlaczego tak się dzieje?

  1. Może dlatego że 6000 sklepów do zamknięcia to nie jest wiele w państwie gdzie centrum handlowe jest na każdym skrzyżowaniu?

   1. „Może dlatego że 6000 sklepów do zamknięcia to nie jest wiele w państwie gdzie centrum handlowe jest na każdym skrzyżowaniu?” Że też na to nie wpadłem, dzięki, Teraz wiem dlaczego tyle trzeba drukować kasy- bo banki są wszedzie.

   2. Zapomniałeś dodać, że co rok handel w sieci rośnie o kilkanaście procent i to jest głównym powodem zamykania tradycyjnych sklepów. Taki sam proces ma miejsce w Europie.

     1. Hmm…Dzięki za tą „młodzież”:D
      Dorzucę, że dwa miesiące temu kupiłem przez Internet samochód, oczywiście z dostawą do domu. A dlaczego nie pojechałem osobiście? Cóż, bo może właśnie taką mamy „młodzież”. A Wam, starcom, zostawiam użeranie się po salonach ze sprzedawcami i szarpanie o darmowe wycieraczki. Trochę adrenaliny Wam się przyda 😉
      Do moderatora: transakcja jest do wglądu przez właściciela bloga bo do niego zaufanie jako takie mam. Samochód w 100% elektryczny.

     2. …ale właściciel nie uległ fali globalnego ocipienia i nie mając zaufania do elektryczności w samochodzie w ogóle do samochodów elektrycznych nie ma zaufanie w szczególności… 😉 Wiele wody w Wiśle upłynie zanim mnie zaciągną do jakiegoś elektrycznego eko-gizmo. Nie ma jak to tradycyjny, anty-eko, anty CO2 silnik spalinowy 😀

     3. Fajnie że dzielisz się wiadomością o nowym nabytku. I do tego electric, Chociaż komuś się powodzi i nie czeka aż złoto nabierze wartości. Pozdrawiam. A tak poza tym to w ekonomij Nuda… nic się nie dzieje… brak akcji jest… : https://www.youtube.com/watch?v=64kQpQBofzE

 5. Nagroda Nobla powinna być ustanowiona dla kogoś kto dziś stwierdzi czy „zima Kondratiewa” skończyła się w 2009 roku czy raczej potrwa do okolic 2020 roku ?

  Sa rozne oznaczenia 4 okresow wielkiego cyklu Kondratiewa.
  Niektore opracowania wskazuja na rok 2020:
  http://www.financialsense.com/sites/default/files/users/u111/images/2012/four-kondratieff-waves-1789-2003.jpg

  a niektore na okolice 2010 roku jako koniec owej zimy:
  robertew.com/invest/html/kondratieff.shtml

  Ten sam obrazek a rozne wyniki. Skoro „wave” ma okolo 55-60 lat, to przyjmujac 1949-1950 rok za poczatek poprzedniej wiosny, rownie dobrze rok 2009 mozna przyjac za poczatek wiosny. Tyle ze dynamika inflacji spada dosyc istotnie od 2011 roku.
  Ale jesli trzeba sie cofnac 2 Kondratiewy ( ok.120 lat wstecz) zeby historia mogla sie powtorzyc (bo nikt już jej nie pamięta), przyjmujac poczatek Long Depression w 1874 roku (obecnie rok 2000), mamy obecnie rok 1889:), a w 1896 roku byl dolek na Wall Street. Tak wiec w naszych warunkach przyjmijmy 2021/2022 jako dolek ktory bedzie istotny;)

 6. @Lopez
  W USA coraz więcej balonów próbnych o wymianie $ i zastąpieniu obrotem bezgotówkowym .
  Moja analiza skłania się ku powiązaniu Chin i rozpadem Rosji / Na dalekim wschodzie Rosji coraz więcej żółtych /
  Putin upadnie bo w obecnych czasach nie ma miejsca na carskie mocarstwo . Kwestia czasu . Już pisałem w jednym miejscu / ale mi wykasowali/ , że to dla Polski szansa / swoisty rechot historii za KATYŃ / do przejęcia umysłów rosyjskich i danie im szansy w Polsce. Sądzę . że będą woleli być u nas niż w strefie wpływów Chin / nierzeczywiste co opisuję ?! / Natomiast Chiny zechcą oprzeć swoją walutę o złoto/ W pewnej części/ A częściowo na surowcach sąsiednich krajów.Rosja podzieli się na część europejska i azjatycką / Nad którą Rosjanie nie będą już panowali /.Do Ludzi to lepiej przemawia niż pieniądz wirtualny. Gra się toczy. I tego obawia się O-bane.

  1. do przejęcia umysłów rosyjskich i danie im szansy w Polsce. – obawiam się że jeżeli ktoś te nonsensy wykasował to pewnie miał rację… 😀 Rosyjskie „umysły” z pewnością o niczym tak nie nie marzą jak o szansach u trojańskiego osła Europy i najbardziej posłusznego z wasali USA.

   Rozpowszechnie przez agentury CIA, jak rozmaite NGOs czy „centra studiów strategicznych”, mitu o rzekomej „potędze Polski” i historycznej słabości Rosji jest propagandą pro-wojenną i cynicznym pokerem w którym pierwszym przegranym może być tylko kraj osłów trojańskich Europy, w najlepszym razie dostarczający mięsa armatniego pod Donieck a w najgorszym razie pokryty warstwą radioaktywnego pyłu na lata. E.O.T

 7. Pisałem już wcześnie i powtarzam . Era franka kończy się . Wystarczy spojrzeć co zrobili maluczkim , brokom , mafiozom i.t.p, . Wspominałem też ,że ciężar walut przesuwa się na Daleki Wschód. Już i O-bana to zauważa i jeżdzi z wizytami. Według mojej analizy Franko podskoczy jeszcze . Mój target na dziś 4,15.
  Wszystko ma swój kres.

  1. Witam, to co mówią i piszą tzw rządzący nie ma większego sensu chyba komentować. Dziś mówią to,aby jutro powiedzieć co innego. Rządzący to oni nazywani są dla beki zwyczajnie. Rządzi ten co to finansuje, daje kasę lub decyduje o jej ściągnięciu z rynku,a nie zadłużony po uszy wierzyciel.

   Panie bart.gra, o które waluty dokładnie chodzi. Rubel dość daje w górę, ichniejsze firmy są dość tanie. Ale pewnie nie o Rosję chodzi. Kazachstan może? Gaz, w sumie w całości podpisany dla Chin? Japonia? Korea Kolorowa? Chiny? W oparciu o co w tych krajach sugeruje Pan wzrosty?chodzi mi o fundamenty.

   Katastrat,podatek katastralny. Czy drogi Cynik może coś na ten temat napisać, chociażby jak to wygląda u Helwetów. Bo coś czuje,że będzie to podatek „dobijający” z czasem w Polsce. Mapki katastralne są porobione i czekają, tylko na co? Dopiero nieruchomości,działki pójdą w dół. O i sporów o miedze nie będzie:)

   1. Nie spotkaliśmy jeszcze w 2GR podatku którego wyrzucenia nie przyjęlibyśmy z satysfakcją… 😀

    To powiedziawszy nie bardzo jednak rozumiem naturę tego straszenia katastrem w PL. Stwarza to fałszywe wrażenie jakoby kataster oznaczał wysokie podatki od nieruchomości. A obecnie, bez katastru, to ich nie ma? Są może niskie? Nie słyszałem aby ktoś się skarżył że płaci zbyt niskie, niezależnie jak są liczone, od metrażu, od kwintala żyta, czy jeszcze inaczej. Jak władza chce psa uderzyć to i kija znajdzie.

    1. Gdzieś kiedyś odgrzebałam projekty przepisów katastralnych. Wyszło mi z nich, że jak dla mnie, to podatek się zwiększy i to znacząco. Co więcej, w tych projektach nie znalazłam zapisu, że wporwadzenie katastru równa się zaprzestanie poboru podatku od nieruchomości…
     W tej sytuacji mielibyśmy tak:
     – ziemię kupować- ryzyko,
     – materac – jeszcze większe ryzyko, bo kto wie, co władza wymyśli, jaką znowu reformą zechce nas uszczęśliwić (zdjęcie uśmiechniętego rolnika krojonego na wymianie złotówek, już na 2 gr było),
     – o tych tam różnych obligacjach – piszesz,
     – a w lombardzie na rogu ruch mały – bo ja wiem, może se wina w tym miesiącu odmówię a za to kupię jakiś kawałek złomu?? NIestety nie ma medium mogącego połączyć zaletwy wina i złota:)).

     1. Kataster jest po prostu rejestrem nieruchomości. Podatek od nieruchomości jest pewną formułą opartą na danych tam zawartych. Podatek może być zabójczy i może nie być, zależy to od formuły a nie od katastru. W Rzymie w schyłkowym okresie podatki od nieruchomości podniesiono tak że ludzie je po prostu porzucali.

      Wprawdzie w PL wszystko jest możliwe ale w normalnym kraju nie potrafię sobie wyobrazić płacenia jednocześnie podatku od nieruchomości oraz jakiejś innej „opłaty katastralnej” będącej w istocie podwójnym opodatkowaniem tego samego.

     2. Nie mówiłam o katastrze, ale o podatku katastralnym (uwaga, wg widzianego przeze mnie projektu, podatek ten miał być u nas wyższy niż w innych krajach UE). Fakt, skrót myślowy był może za duży. Ale już co do następnej kwestii, to już nie powinieneś mieć wątpliwosci – gdzie ja bowiem mówiłam o normalnym kraju?;)))
      A wszystko mówiłam w celu „w co by tu ulokować resztki gotówki, żeby się nie dać wydudkać?” Czyżby, wobec nakreślonej powyżej sytuacji, w tym tych ujemnych stóp, tylko konserwy zostały?;)

 8. Hiszpański „bankrut” ma po 4 miesiącach 0,9% wzrostu PKB, szacują że w tym roku będą mieli wzrost 3%. Co prawda bezrobocie nadal jest sporym problemem, ale i tu jest poprawa, wwięc spokojnie z tym czarnowidztwem.

  1. Niech no tylko Podemos dojdzie do władzy jesienią a momentalnie skończy się rządowe jasnowidztwo… 😉

  2. Obawiam się że płyniesz na zupełnie innej fali zorientowania ekonomiczno politycznego , to tak jak byś pływał w brodziku. Aby dojść do jakichś racjonalnych wniosków należy być zorientowanym co w świecie piszczy w ostatnich przynajmniej pięćdziesięciu latach. Twoja wypowiedz przypomina xxxxxxx
   Przepraszam nie chciałem w ogóle w jaki kol-wiek sposób ciebie urazić. Pozdrawiam. I pamiętajcie obecnie nastąpiło ogromne przyspieszenie. https://kingworldnews.com/the-terrifying-truth-about-the-elites-master-plan-to-control-humanity/

   MODERACJA: Post łamie regulamin – bez żadnych odniesień osobowych proszę.

 9. Odchodzenie banków od gotówki, chwile mi to zajęło dlaczego banki zaczynają w tę nutę uderzać, ale w końcu na to wpadłem. Oficjalnie różne wątki bankierzy przędą a by podeprzeć swoje decyzje. Jedną z nich jest że to terroryści i mafia i przestępcy posługują się gotówką. Hahaha To wszystko jest jeden wielki BS. Na podstawie moich szerokich obserwacji i porównań w związku z nerwową i niepewną sytuacją ekonomiczną, banki po prostu się boją masowej akcji depozytorów w postaci wycofywania gotówki celem upchania jej w materacach. Tylko w samych stanach wystarczyło by że około 10 do 15 % ludzi by wybrało pieniądze, i mamy piękny krach bankowy rozlewający się po całym świecie. A tak jak będzie system bez gotówkowy to ludzie nie maja innej szansy jak trzymać kasę (numerki) w banku albo na giełdach. Bo co do złota to wszyscy wiemy że to (old barbaric religt) przekonują nas dostatecznie hahaha i o to im chodzi. Eureka ! I tak naprawdę to dla inwestorów pozostają banki Azji i ich magazyny ze złotem depozytowym gdzie można tego dokonać obecnie bez wychodzenia z domu. Pozdrawiam.

  1. – maksymalna możliwość kreowania pieniądza, w sytuacji obrotu WSZYSTKIMI środkami,
   – możliwość kontroli każdego (bo bez konta będziesz wykluczony)
   – brak możliwości funkcjonowania w biznesie, inwestowania, kupowania w zgodzie z prawem poza systemem bankowym
   – możliwość opodatkowania depozytów bez konsekwencji w postaci ucieczki z banków
   – egzekwowanie rat kredytów od ręki, bez konieczności negocjacji z 'klientem’
   – na marginesie prowizje od każdej transakcji.
   Totalitaryzm jak się patrzy.

   1. @oz.invest:”Totalitaryzm jak się patrzy”

    Ale o tym to było już w Biblii:)

    „I sprawia, że wszyscy:
    mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy
    otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło
    i że nikt nie może kupić ni sprzedać,
    kto nie ma znamienia – imienia Bestii
    lub liczby jej imienia. …”

    1. ’A cała ziemia w podziwie powiodła wzrokiem za Bestią’

 10. E tam po prostu franek wzrośnie do 15 zł i polaczki i tak będą wydojone. Co do Hiszpanii ci właściwi wierzyciele dostaną euro a mniej błękitno-krwiści pesetas po kursie 1:1. Mówiąc krócej na froncie bez zmian.

 11. To obligacje trzyletnie. Za trzy lata, dwa lata i dziewięć miesięcy, frank w górę ? Warto zapisać w kalendarzu ?

  1. Bitcoin to tylko taki eksperyment, teoretycznie jest poza kontrolą władz i choćby z tego powodu władze nigdy nie pozwolą na jego upowszechnienie. Władze nie lubią konkurencji. Natomiast władze z całą pilnością przyglądają się jak to działa, i niepostrzeżenie wprowadzają swoją wersje, znaczy odejście od gotówki. Jakie to proste: Eureka.

 12. Swego czasu Rostowski też ciągle ćwierkał na Twitterze, że Polska ma takie zaufanie, że CDSy spadają itd.. w końcu przestał ćwierkać, gdy trend się lekko odwrócił.

  To pokazuje, jak na każdym poziomie władzy jest PR i propaganda.

 13. „pieją z zachwytu nad ministrem Szczurkiem media” Hahaha. Jak obserwuję obecnie rozprawy, opinie wszelkiej maści fachowców i wyniki o ekonomi i gospodarce to mam wrażenie że śnię albo że ktoś relacjonuje grę „monopol” z ostatnich imienin u cioci Krysi gdzie trochę poszło z gwinta.
  Przygotujcie się na stan wyjątkowy w USA w niedalekiej przyszłości (obecne wybuchy radości czarnych stup roznoszą się po miastach USA i stany nie mają żadnej opcji aby załagodzić tą beznadzieję przeważającej grupy czarnego społeczeństwa, A przegrali w momencie przyznania że czarnych trzeba nazywać Afroamerykanami, gdzie nawet czarni się na to buntują bo nie wszyscy pochodzą z Afryki.)
  Na jesieni przewiduję podpisanie wymuszonego układu z zachodnimi państwami oraz Japonią o wspólnym rządzie i walucie z nadrzędnością USA, nie wiem dokładnie jak oni to nazwą ale to musi być przekazanie rządów jawne czy ukryte pod egidę USA. I będzie to odpowiedz na rosnącą azjatycką niezależność finansową (między innymi Bank AIIB)

  Jednocześnie zostanie przerwany proces wyborów nowego prezydenta, bo automatycznie stan wyjątkowy to zamraża. Pamiętajmy tetrada Biblijne proroctwa o Krwawym Księżycu (czyli cztery pełne zaćmienia księżyca następujące co sześć miesięcy zawsze są znaczące dla świata a związane z Żydowem.) Stany nie będą biegały za darmo po świecie z rynsztunkiem bojowym, i gasiły pożary waluty rezerwowej. Jednocześnie wzmocnią się na nowo. Pan Obama nie będzie zabiegał np. Polski żeby wysłała wojsko na Ukrainę. Po prostu Polska armia dostanie „executive order” Rozkaz wykonawczy i pojedzie! Dla nie obeznanych polski link dotyczący tetrady
  https://strefatajemnic.onet.pl/apokalipsa/krwawy-ksiezyc-zacmienia-zwiastuja-koniec-swiata/nzsth

 14. Ojtam – po prostu duzego kapitalu nie trzyma sie w skarpecie.
  W szwajcarskim banku oprocentowanie jest jeszcze nizsze. Widac kasa do zaparkowania za duza zeby ja upychac na lokatach w bankach komercyjnych albo banki sa zbyt ryzykowne.
  Dodatkowo opcja ze opchna to komus jeszcze drozej, bo jak autor slusznie prawi swiat stanal na glowie.

 15. „Jeden kupiec o niewyczerpanych kieszeniach” – tu tkwi odpowiedź na końcowe pytania! Dopóki ludzie będą „łykać” bezwartościowy papier i zakopywać go w bankach ziemskich (przez 5 tys. lat zakopywali złoto i inne precjoza) – to końca tego nie będzie. W przypadku rządów i korporacji finansowych jest jeszcze lepiej – nawet niszczyć lasów nie trzeba: kilka kliknięć w klawiaturę i już mamy praktycznie dowolną sumę do dyspozycji. Skala dodruku jest taka, że słowo „reset” nie oddaje grozy – chyba kolaps będzie lepsze. A propos kolapsu: czy ktoś zna opracowanie w DOWOLNYM języku dotyczące przepływu dóbr materialnych (wliczając w to akcje spółek, akty własności nieruchomości itp.) w Niemczech okresu hiperinflacji ? Ja nie spotkałem się z czymś takim – czyżby każdego kto miał zamiar opracować taki temat odwiedzał seryjny samobójca ? Szczególnie zastanawiający jest brak niemieckich materiałów z lat 1933-45.

Comments are closed.