Złotem się najemy

pryska ostatni mit o złocie

Złoto jak wiadomo nie ma zbyt wielu praktycznych zastosowań. Skłania to niektórych do powątpiewania o jego wartości i o sensie posiadania. W prawdziwym kryzysie – brzmi argument – ważne będą nie sztabki czy monety ale co jeść. I wprawdzie historia pokazuje że za złoto żywność można było kupić nawet w najsroższym kryzysie to nie trafia to jednak do przekonania sceptyków. Koronnym argumentem we wszystkich dyskusjach pozostaje że „złotem się nie najemy”.

Jak jednak donosi CNN z New Delhi, tezę tę podważył ostatnio pewien przedsiębiorczy Hindus który aktualnie skonsumował 12 sztabek złota, po uncji każda. Przeciwnicy złota będą więc musieli teraz zrezygnować z chwytliwego sloganu o najadaniu się złotem. Trudno przypuszczać aby po skonsumowaniu 400 gramów kruszcu ktoś odczuwał jeszcze głód.  Chyba  że jest to głód złota…

Inną sprawą są oczywiście efekty dietetyczne konsumpcji złota które wg środowisk medycznych mogą nie być jednoznacznie pozytywne. Po skonsumowaniu złotego posiłku na przykład jego amator poczuł się źle i musiał udać się do szpitala. Tam doktorzy stwierdzili blokadę jelit i przeprowadzili operację usunięcia ich zawartości. Dzięki temu świat miał okazję dowiedzieć się o całej tej historii oraz o tym że nie zawsze zawartość jelit pacjenta ląduje tam gdzie powinna. Ta na przykład wylądowała prosto na biurku indyjskich służb celnych które wszczęły intensywne śledztwo. Słysząc o tym pacjent natychmiast wyzdrowiał, lżejszy o jakieś $15K.

Indie są drugim, po Chinach, największym importerem złota, wg World Gold Council. Inwestycje Hindusów w złote sztaby wykazały w 2013 wzrost o 16%.  Sądząc po tej historii w tym roku zanotują dalszy wydatny wzrost. Najwyraźniej 10% cło wwozowe na złoto nie odstrasza przedsiębiorczych Hindusów od importu prywatnego.

Odstraszyć śmiałków mógłby zapewne jakiś detektor metalu na lotnisku w New Delhi ale tych widocznie w Indiach nie mają. Co może być ciągle dużo lepsze niż sytuacja na zachodzie gdzie mamy dokładnie na odwrót –  złota coraz mniej,  za to detektorów i kamer na pęczki.

 

 

.

42 Replies to “Złotem się najemy”

 1. Per finire con le disposizioni del:
  Głównym obecnie celowym błędem jest pominięcie elementu standardu złota, nie jest ono używane jako urządzenie do pomiaru, podobnie jak litr, kilometr, kilogram,godzina itp. W tym zakresie system, który mierzy złoto w jednostkach euro, dolarach lub innych fiat money nie może być miarodajny ,i prowadzi do malwersacji „Quantitative easing”. To jest to, co potwierdził już Mikołaj Kopernik w 1517, kiedy powiedział: „Pieniądze są wymyślone – złoto lub srebro jest używane do obliczenia i zapłaty ceny przedmiotów na sprzedaż”, W pewnym sensie jest to więc urządzenie pomiarowe do wyceny.

  1. Muszę przyznać a jednocześnie przeprosić gospodarza blogu, że wpadam tu zazwyczaj lekko zbombardowany ale TY pentagonie sądząc po ostatnich 2 wpisach w tym wątku jesteś zbombardowany dywanowo))). Niemniej odniosę się tylko do tego ostatniego. Pentagonoie czy TY naprawdę uważasz, że tym światem rządzą niewinne głupie owieczki, i że odkryją Eurekę gdy przeczytają Twój wpis o tym, że złoto ustabilizuje, unormuje, i że zacznie być uczciwie i normalnie? Przecież im chodzi o coś zupełnie odwrotnego, żebyś był całkowicie bezbronny i uzależniony od nich. Oczywiście możesz zaryzykować posiadanie swoich 10 monet za 10 lat paki ja raczej odpuszczę))).
   Polecam Apokalipsę ŚW Jana tam niezwykle zwięźle jest opisane zapięcie wszystkich w pupę a jeśli jesteś totalnym ateistą dodam komentarz największego fizyka w historii naszej planety Izaaka Newtona:” Jedyna potwierdzona nauka jaką znam płynie z Biblii”.

 2. Sympatyczny Cyniku9. Proponuje następny temacik na przykład „Dlaczego USA tak usilnie dąży do tej wojny na Ukrainie” Ja wiem że tak „praworządny” kraj jakim jest USA ma poważniejsze zmartwienia, hi hi hi

 3. Na mój poprzedni niezwykle mądry i elokwentny wpis nie doczekałem się komentarzy dlatego sięgnę do Brzechwy))):
  Na straganie w dzień targowy
  Takie słyszy się rozmowy:

  “Może pan się o mnie oprze,
  Pan tak więdnie, panie koprze.”

  “Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
  Leżę tutaj już od wtorku!”

  Rzecze na to kalarepka:
  “Spójrz na rzepę – ta jest krzepka!”

  Groch po brzuszku rzepę klepie:
  “Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?”

  “Dzięki, dzięki, panie grochu,
  Jakoś żyje się po trochu.

  Lecz pietruszka – z tą jest gorzej:
  Blada, chuda, spać nie może.”

  “A to feler” –
  Westchnął seler.

  Burak stroni od cebuli,
  A cebula doń się czuli:

  “Mój Buraku, mój czerwony,
  Czybyś nie chciał takiej żony?”

  Burak tylko nos zatyka:
  “Niech no pani prędzej zmyka,

  Ja chcę żonę mieć buraczą,
  Bo przy pani wszyscy płaczą.”

  “A to feler” –
  Westchnął seler.

  Naraz słychać głos fasoli:
  “Gdzie się pani tu gramoli?!”

  “Nie bądź dla mnie taka wielka” –
  Odpowiada jej brukselka.

  “Widzieliście, jaka krewka!” –
  Zaperzyła się marchewka.

  “Niech rozsądzi nas kapusta!”
  “Co, kapusta?! Głowa pusta?!”

  A kapusta rzecze smutnie:
  “Moi drodzy, po co kłótnie,

  Po co wasze swary głupie,
  Wnet i tak zginiemy w zupie!”

  “A to feler” –
  Westchnął seler.

  1. No to odpowiadam na twój wpis odnośnie „Jeśli uda się Polsce kupić tanio gaz w USA to zobaczysz Cyniku jak w ciągu tygodnia nastąpi cudowne ucywilizowanie Rosjan. Gaz pójdzie w dół, świnie cudownie ozdrowieją a z ogórków wyparują bakterie coli. I tyle))).” Moja odpowiedz to trzy słowa Ha,Ha,Ha. Żyjesz drogi przyjacielu w świecie iluzji, wytworzonym przez elity zachodu. Swoją drogą trzeba im pogratulować zrobili dobrą robote, że mnustwo ludzi w to uwierzyło !!!

   1. Ja tak sobie myślę, że gaz i ropa od ruskich to nie spełnia naszych norm. Tak jak nasze świnie i owoce nagle przestały spełniać ruskie normy. Szkoda tylko , że „nasz” nierząd tego nie widzi. No cóż – ten nierząd widzi tylko to co chce widzieć i to co każe jemu widzieć „Rotżyld”.
    Polski już nie ma Panowie….i Panie. Już dawno jej nie ma.

 4. W zasadzie dziwi mnie ze dla zlota fizycznego okresla sie w Polsce jakas wartosc, jego wartosc bowiem wynosi zero. Tu w Szwajcarii uznaje sie jednak zloto/srebro za obudowe portfela inwestycyjnego i nie ma mowy o portfelu bez obudowy. To tak jakby ktos mowil o domu bez dachu czy samochodzie bez kolek. Ta obudowa portfela nigdy w normalnych warunkach nie jest na sprzedaz, przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jest jasne ze kazdy normalny portfel z uplywem lat sie zwieksza totez jego obudowa musi byc coraz wieksza. Nabywajac comiesiecznie zloto/srebro absolutnie nie patrzy sie na jego cene bo i po co? Przeciez nie kierujemy sie zarobkiem a faktem posiadania.

 5. Kto wie, może „komuś” zależy na obniżaniu morale goldbugów? Wojna psychologiczna jest nie mniej ważna od fizycznej.

 6. @pentagon: jak jeszcze troche sie poduczysz to sie dowiesz ze konflikty zbrojne to nie jedyny ani nawet nie najwazniejszy czynnik determinujacy cene zlota

  owocnej nauki

  1. Nauki dla mnie nigdy nie za dużo dziękuje serdecznie za sugestie. Natomiast w twoim wypadku twój czas spędzony w szkole uważam za stracony! Nie przejmuj się po prostu nie ogarniasz tematu, ale to nie jest wada- głowa do góry,nie raz ludzie tak mają. Pozdrawiam

   ———–
   MODERACJA: uwaga dla obu dyskutantów – proszę przybastować z uwagami osobistymi które łamią regulamin. Grzeczność pozwala na dowolny poziom impertynencji, bez konieczności przechodzenia do uwag ad personam.

   1. Dzięki moderatorek.Absolutnie się z zgadzam. I myśle że w moim poście „o cudach czynionych przez Boga” Nie dotknąłem nikogo, bo przedstawiłem nagie fakty,Zdaje sobie sprawe że moje zawoalowane przesłanie do wszystkich nie jest wstanie dotrzeć.Za co przepraszam Cóż już taki jestem ,widzę więcej jak inni – bo mam specjalną lunete!

  1. W obecnej napiętej sytuacji z Ukrainą nie pozostaje nic innego jak sprzedawanie złota obydwiema rękoma i nogami.(Wczorajsza próba, zjazd ceny złota do poziomu $1267) Ale dla manipulatorów to „prawidlowa wycena” A może wymyślisz inny termin na to działanie? poddaje pod rozwagę „poddanie się innej czynnosci wycenowej. Hehehe

   ———-
   MODERACJA: proszę nie zmieniać nicków w czasie sesji. W szczególności zmiana nicka w trakcie konwersacji z kimś nie wystawia dyskutantowi najlepszego świadectwa. Pomijam już że użycie nicka explicite mylącego również narusza regulamin. EOT

 7. Lista czternastu skoczków bankowych dotychczasowych. link
  https://www.zerohedge.com/print/487682

  Tyle co mnie wiadomo to odeszli od naszej społeczności bez poprzedzającej zamiany w gołąbki pokoju.
  Zwrot w stylu „Skok na bank” zaczyna mieć konkurencyjne stwierdzenie „SKOK z BANKU” Jak tak dalej pójdzie to może stanie się on nową dyscyplina sportową? Oczami wyobraźni widze te tytuły. Pierwsze miejsce w skoku z banku uzyskał (tutaj nazwisko malwersanta)Wymagane jest podanie czasu lotu i wysokość piętra. Pozdrawiam i do zobaczenia na zawodach.

 8. Oto jeden z niezaprzeczalnych dowódów na cuda czynione przez Boga w naszym życiu codziennym! Azja kupuje z miesiąca na miesiąc coraz więcej metali szlachetnych, przekraczające całe wydobycie zachodu pomimo tego ceny tych metali spadają a zapasy w zachodnich magazynach wzrastają, dodatkowo wartość drukowanego dolara bez pokrycia oraz akcji rośnie. Ponieważ głęboko wierzymy że w najbliższej przyszłości ceny złota wystrzelą wysoko w twoim kierunku jesteśmy bardzo wdzięczni za daną nam szanse. „Krótka modlitwa w tej intencji”. Dziękujemy ci wszechmogący Boże za nakłonienie bankierów do manipulacji cenami złota i dolara oraz akcjiami o miernym znaczeniu których wartość wzrasta niespotykanie przez co mogliśmy się w ostatnim czasie trochę korzystnie okupić i zarobić. Prosimy ciebie Boże abyś w takim samym stopniu nakłonił bankierów do manipulacji cenami żywności ubioru,samochodami, mieszkaniami oraz pozostałymi dobrami doczesnymi.A wartość dolara oraz innych walut bez pokrycia jeszcze bardziej urosła. Prosimy cię miłościwy panie,gdy wybije godzina sprawiedliwości społecznej dla manipulantów cenowych abyś nie pozwolił im na śmierć samobójczą, ale aby w fazie skoku z okna zamieniali się z twoją pomoca w gołąbki pokoju. My ze swojej strony przyrzekamy że będziemi ich wielbić pod niebiosy Amen. autor „okazjonalny spekulant”

 9. mój pradziadek, jak ruskie wyzwalały, problem złota rozwiązał raz na zawsze, zakopał w ogrodzie,
  późniejsze wykopaliska to puste stanowiska, tyle oszczędzał, a tu masz

 10. jak widac zloto kiepsko nadaje sie jako substytut chleba, natomiast import zlota przez Hindusow przyczynia sie do zwiekszenia ich deficytu C/A i NIIP, co dobrze widac na kursie rupii

 11. O ile dobrze pamiętam, w latach 30. w USA zabrano obywatelom całe złoto. Kto nie sprzedał państwu, msiał płacić wysoką karę.
  Wyobraźcie sobie sytuację, kiedy nasz rząd zabronił by osobom prywatnym posiadania złota. To jest bardzo prawdopodobne.
  Wtedy, można odsprzedać złoto do banku narodowego w cenie jaką nam zaproponują albo ukrywać złoto w domu.
  Co z tegoże będziemy je mieli, jeśli tego od nas nikt nie kupi.

  1. Co z tegoże będziemy je mieli, jeśli tego od nas nikt nie kupi. —- Jak to byłby największy problem to bym snu z tego powodu nie tracił…. Zakaz złota ma historycznie prawie zawsze efekt odwrotny od zamierzonego, sygnalizując reżim robiący bokami. Nawet jak po wojnie za PRLu za posiadanie złota groziła kara śmierci kupców nie brakowało.

   1. Tak tylko dzisiaj reżimy mają nieograniczone środki inwigilacji.
    Złoto równa się stabilność i niezależność i stanie się największym wrogiem reżimów i banksterów w drodze do totalnego zniewolenia poddanych. Czeka nas bezgotówkowy obrót elektroniczny co by można było zrealizować zasadę:
    fikasz to znikasz. Myślę, że jeśli wybuchnie III WŚ to w celu ustalenia gdzie będą stały serwery z tym elektronicznym szmalem. Na pocieszenie dodam, że zapewne będzie również elektroniczne złoto))).

 12. Nie chcę straszyć, ale rokowania dla złota mogą być dosyć słabe. Powodem jest to, że sam prawie podjąłem decyzję o jego zakupie. Co prawda w mini ilości, ale zawsze to zakup… A jak ja coś chcę kupić to musi to stanieć.
  Jak miałem chęć kupić mieszkanie na wynajem to ceny zaczęły spadać, kupiłem trochę srebra po 125zł za filharmonika, to ceny poszły w dół (na szczęście widząc, że polskie monety typu zwierzęta 20zł mają trochę niższą cenę srebra jak filharmoniki to wybrałem też foki, morświny puchacze i inne i na tym nic nie straciłem). W skrócie, na co zwrócę oko to leci w dół 😉
  Z drugiej strony sprzęt kupowany do wykonywania usług też mi stracił sporo na wartości ze względu na postęp techniczny, a fizyczne starzenie się jego też robi swoje. Mając tą kaskę w metalu, to nie zarobiło by się na nim, ale też za dużo wartości by nie stracił.
  Ciężkie czasy panowie, ciężkie czasy.

 13. Co prawda nie dam sobie uciąć głowy ale jestem przekonany, przy wejściu na lotnisko w Delhi kontrolę bezpieczeństwa przechodziłem.
  Za to na żadnym lotnisku nie kontrolują detektorami przy wyjściu.

  1. Za to na żadnym lotnisku nie kontrolują detektorami przy wyjściu. —- poczekaj na currency controls…;-)

 14. złoto wymienialne jest praktycznie wszędzie tzn. europa zdycha ale np. w australii spokojnie można wymienić złoto na dolary AUS i kupić co się chce…..nie wiem czy ktoś chciałby kupić akcje np. polskich czempionów czy odkupiłby kwit z własnością np. ziemską w europejskim zadupiu….
  wniosek: tylko się śmiać z socjalistycznych durniów

  przy okazji ostatnio próbowałem się dowiedzieć co to takiego 'gender’ w sieci znalazłem materiał jak prof. k.Pawłowicz cytuje założenia gender – przecież to są kliniczni socjopaci (lewacy,zieloni itd.) https://www.youtube.com/watch?v=cDFTYhkfcZ0

  1. nie wiem, co to znaczy 'europa zdycha’, ale jest możliwa wymiana złota na EUR, czy PLN.
   To tylko kwestia ceny…
   🙂

 15. Pewnie, że za złoto w kryzysie się kupi konserwy, tylko za jaką cenę? Nie lepiej mieć konserwy (i złoto)? Tak dużo one nie kosztują :P.

 16. Czyżby zmierzch pięciotysięcznej ery złota? Problem może dotknąć zwłaszcza długoterminowych inwestorów zbierających złoto fizyczne- z myślą o emeryturze- może faktycznie pozostanie im zjedzenie złota.
  https://www.marssociety.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=286%3Aeksploatacja-asteroid&catid=22%3Ainne-misje-kosmiczne&Itemid=43

  Jeszcze niedawno każdy mógłby z łatwością podważyć rentowność takiego przedsięwzięcia, teraz w dobie drukarek 3D i maszyn samopowielających się, nie jest to takie oczywiste.
  Krzysztof Kolumb był uznawany przez współczesnych za szaleńca, a jeszcze 20 lat temu wideorozmowa z komórki była możliwa tylko w filmach SF 🙂 Teraz nikt nie puka się w czoła.
  W perspektywie 20-30 lat może dojść do znacznego obniżenia ceny złota.
  Być może alternatywą będzie srebro? Za tanie, żeby opłacało się sprowadzać z kosmosu.

  1. @Woj:”teraz w dobie drukarek 3D i maszyn samopowielających się, nie jest to takie oczywiste.”

   Fantastyczne(też interesuję się Sci-Fi:).
   Czemu ludzie masowo nie używają „maszyn samopowielających” do produkcji banknotów, ropy albo żywności?

  2. Nadal każdy może z łatwością podważyć rentowność takiego przedsięwzięcia, wystarczy użyć głowy zamiast łykać wszystko bezkrytycznie.
   Złoto jest jednym z najrzadszych metali, nie tylko na Ziemi ale w całym wszechświecie. Czyli mało prawdopodobne jest żeby gdzieś sobie latała asteroida zrobiona ze złota. Raczej ze skał, czyli mniej-więcej tego co mamy pod stopami. A skoro złoto można wydobywać na naszej planecie to raczej bez sensu będzie robienie tego gdzieś w kosmosie, no chyba że Marsjanie zgodzą się dla nas kopać za miskę ryżu czy paciorki.

  3. W ten sposób ludzkość wreszcie się dowie, czy istnieją kosmici. Jeżeli istnieją, to zapewne nie pozwolą ludziom podbierać sobie złota! 😉

   1. Istnieja.
    Sa ale daleko bardziej rozwinieci (przede wszystkim duchowo) nic ludzkosc, np. nie spia i nie jedza (naprawde!), w zwiazku z czym nie maja potrzeby posiadania tzw. przedmiotow wartosciowych jak pieniadze, zloto, etc.
    Good news is: my tez za niespelna 1000 lat tez bedziemy tak daleko..

    1. Ale po co chcesz czekać 1000 lat? Przestań jeść i spać a zapewniam że po 3 dniach nie będziesz już miał potrzeby posiadania przedmiotów wartościowych 😉

     1. >już miał potrzeby posiadania przedmiotów wartościowych 😉
      Alez ja takiej potrzeby nie mam i nigdy nie mialem 🙂 Tylko przez wzglad na sytuacje w jakiej zyjemy jestem zmuszony posiadac to i owo. A tak naprawde to tego nikt(!), rowniez z szanownych dyskutantow, nie potrzebuje. Najpiekniejsze rzeczy w zyciu i tak sa za darmo (przyjazn, milosc, entuzjazm, natura, zrozumienie, wybaczenie, bohaterstwo, .., etc.). I nie nalezy tego zapominac, szczegolnie teraz w tych dosc parszywych czasach..

    2. I Kosmici przede wszystkim nie kupują złota. A jeśli kupują, to jedynie w formie certyfikatów 😉

  4. Zapewne mowisz o tych powszechnych RepRap-ach. Widziales te drukarki 3D i ich „wytwory”
   Przeciez to jakis zart…
   Juz widze jak ludzie pozbywaja sie maszyn CNC, wtryskarek i przechodza na RepRap-a.

   Ja odnosze wrazenie ze najwiecej zarabiaja na RepRapach ich producenci, sprzedajacy piekne marzenia.

 17. Indie od zawsze „płynęły złotem”. Zreszta do dziś członkowie najwyższych kast są dosłownie ubierani w złoto – taka tradycja 🙂

  Kiedyś widziałem filmik na YT, w którym jegomość próbował kupić za sztabkę złota jedzenie na ulicy (chyba Nowy Jork). Co ciekawe nikt nie wierzył, że ten facet chce oddać złoto za jakiegoś parszywego hamburgera czy frytki. W końcu ktoś tam wydał mu posiłek, ale na zasadzie „niewiele ryzykuję, a mogę wiele zyskać”. Nie jestem pewien, ale była to chyba sztabka uncjowa.

  1. Zwana tez Bharatem. Zreszta coraz częściej przywołuje się starożytne nazwy tamtego rejonu jako przypomnienie dawnej świetności.

  2. podobno jest to skrót – mój znajomy odkrył go po wycieczce do tego kraju i potwierdza zasadność:
   INDIA = I Never Do It Again.

Comments are closed.