Krokodyle łzy za OFE

OFE poległy przez swoją pazerność

 

Mimo że czytelnicy mają już chyba dość tematyki OFE to nie możemy się czasem powstrzymać słysząc kłamliwe biadolenia na ten temat. Takie na przykład jak niejakiego M.Pawlaka który w Rzepie pisze „dziś każdy z 16 milionów odkładających na emeryturę w OFE straci ponad połowę pieniędzy”.

Dzisiaj straci? Toć mu przecież już parę lat temu Sąd Najwyższy kawa na ławę wyłożył że pieniądze w OFE nie są jego. Owszem, stwierdzić po latach legislacyjnego bajzlu który je otaczał czy pieniądze w OFE należą do OFE czy do państwa jest nieprawdopodobieństwem. W każdym jednak razie nie zależą one do delikwenta a M.Pawlak mija się tutaj z prawdą. W rajdzie Tuska na OFE nikt z 16 milionów nie stracił ani grosza bo ani grosza tam już nie miał. Grosze te stracił wcześniej, może w momencie wpłaty ich do OFE, a może później, dopiero kiedy SN zadecydował że do niego nie należą. W każdym razie nie teraz.

Z tym że ponad 150 mld złotych które dawniej należały do przyszłych emerytów zostanie teraz „w karygodny sposób przez […] państwo zagrabionych” M.Pawlak ma rację. Państwo grabi nie tylko to. Tylko czemu teraz akurat zmądrzał? Gdzie był kiedy dokonywał się autentyczny rabunek, o czym pisaliśmy od lat?

Nie bardzo wiadomo w jakim stopniu krokodyle łzy tych rzekomo stratnych na OFE wypływają z chęci dowalenia rządowi Tuska, a w jakim ktoś autentycznie wierzy że coś stracił. Bo jeżeli to drugie to mamy dobrą wiadomość – nie stracił niczego.  W każdym razie niczego co miał przed rajdem na OFE i co do niego rzeczywiście należało. Stracił tylko iluzję. Może to nawet lepiej.

Spojrzyjmy na sprawę beznamiętnie. Czy prywatne pieniądze przekazaliśmy dobrowolnie prywatnej instytucji na podstawie indywidualnego kontraktu w zarządzanie? Nie. Czy jest jakiś dokument stwierdzający że inwestowane w naszym imieniu środki, w tym ich przyrost, należą do nas? Nie. Czy mieliśmy jakikolwiek wpływ na to jak i w co inwestowany będzie nasz kapitał? Nie. Czy zdefiniowano warunki na jakich kapitał ten możemy podjąć w całości i przeznaczyć go na zakup wybranej emerytury? Nie. Sorry, nic nie wskazuje w tym na naszą własność.

Państwo zmusiło nas do pozbycia się naszych pieniędzy. Zrabowało z tego od razu znaczną część żywiąc tym zagraniczne tłuste koty w OFE. Resztę tych nie naszych już pieniędzy obiecywało gdzieś „inwestować”, twierdząc że będzie tego „więcej”. Fajnie. Nie mieliśmy jednak żadnego wpływu na to gdzie będzie to inwestowane, jak, po co i kiedy – typowe atrybuty własności. Nie było żadnej gwarancji minimalnej chociażby stopy zwrotu. Państwo następnie potwierdziło jedynie stan faktyczny – że środki w OFE nie należą do emeryta. W końcu powiedziało że cokolwiek zgromadzi się na fikcyjnym „jego koncie” w OFE to ono, a nie kto inny, będzie mu to dozować jako emeryturę. Kto teraz płacze po OFE płacze więc po utracie kompletnego mirażu, podobnego do mirażu jakim jest ZUS ze swoimi „kontami”,  nie takimi różnymi od „kont” w OFE.

Załóżmy że stał się cud i że jakiś OFE, spośród kilkunastu, istotnie zarobił dla „swoich klientów” po milionie. Czy wśród trwoniących teraz krokodyle łzy nad ich demontażem jest ktoś kto na serio spodziewał się że państwo  pozwoli mu się tym cieszyć i  zacznie grzecznie wypłacać po 10 tys należnej emerytury miesięcznie? Że nie zachamęci tego, nie opodatkuje, nie znormalizuje, nie przytnie, w warunkach gdy ZUS już zbankrutował,  budżet robi bokami  a emerytury z innych OFE nie starczają nawet na sól do kwaśnego mleka?

Jeśli tak to mamy Brooklyn Bridge do sprzedania…

 

.

Posted in OFE

36 Replies to “Krokodyle łzy za OFE”

 1. @Zając
  otóż to…szkoda tylko, że do ogółu to tak powoli (lub wcale) dociera, a to zniewolenie niestety postępuje co raz bardziej

 2. przymusowe OFE były utrzymywane z podatku od pracy (dla niepoznaki nazywanym składką emerytalną)
  dziwne że nikt nie krzyczał przy wprowadzaniu OFE że to jest kręcenie lodów z pieniądze podatników (nawet w Najwyższym Czasie się radowali) –
  w końcu skoro do ZUSu przestały płynąć pieniądze ze składek a koszty emerytur nie spadły (obecnie to ok 108 mld PLN ) to nic dziwnego że deficyt wzrastał
  w końcu procent składany przy pożyczaniu jest bardziej skuteczny niż przy oszczędzaniu 🙂

 3. Mimo wszystko warto zostawać w OFE, chociażby parę lat? Czy może śmigać do ZUSu, bo wszystko jedno? Jak myślicie?

 4. Gdyby stosować podobne definicje własności to okazało by się, że niewiele jeśli nie nic na tym świecie należy do nas.
  – drzewa na własnej posesji nie wolno wyciąć, przyciąć. Własnego domu przebudować, wyremontować bez zgody.
  – z własnymi pieniędzmi nie można zrobić co się chce: przepuścić w kasynie, spalić, zrobić podkładki z monet;)
  – nawet człowiek nie należy do siebie: obowiązek zapinania pasów, szczepień. Nie mogę sprzedać swojej własnej nerki, zażyć narkotyki, obowiązek meldunkowy itp.

 5. Cyniku,
  zapomnilem jeszcze dodac, subsudiujecie caly polski eksport bizuterii, bo producenci kupuja zloto 5% ponizej Londynu.
  PO co pracowac?
  PO co sie szarpac?
  Przeciez z tych 18% + 5% =23% mozna wygodnie zyc.
  Nigdzie wiecej kasy nie zarobisz niz w socjalizmie (czyt. Unii)

 6. dzisiaj dostałem korenspondencje z mojego OFE, od razu wiedziałem, że to nagonka żeby z nimi zostać, przecież zabawa jest przednia, a ja już jestem bogatym emerytem. Najzabawniejsze jest to jak spojrzałem na porównanie, że 16% pójdzie do ZUS, a 2% zostanie w OFE to się zastanawiam, czy jest jakaś osoba, która naprawdę wierzy, że te 2% z jego dochodów zmieni jego życie.

  1. Pisaliśmy już o tym że zaufanie w system bankowy słabnie. Na Cyprze do dziś sprawdzają skonfiskowane banknoty czy czasem… itd… 😉

 7. Off topic (?)
  Trupy wypadają z szafy(znaczy się wyskakują z okien): USA nie mają złota.
  Dr. Paul Craig Roberts-U.S. Gold Gone:

 8. I pomyslec, ze jak durny, 15 lat temu pisalem takie pierdoly:
  https://www.systemxl.com/kabaret/32piwa.htm
  Zacytuje, bo krotkie, jakby komus sie nie chcialo kliknac w powyzszy „adres”:

  Jak mieć za darmo 32 piwa rocznie? (1999/2000r)

  Tekst archiwalny, ale ciągle aktualny !

  Poniżej nie zmieniona wersja „porady”, którą zamieściliśmy z końcem 1999 roku . Jednak, po otrzymanych listach czujemy się zobowiązani wyjaśnić – kochani -nie chodzi o 32 piwa rocznie!!! „Chodziło” o uświadomienie sobie (Wam?) prostych faktów – z matematyki na poziomie tabliczki mnożenia – tak skonstruowana ustawa o ZUS, że trzeba wpłacać na trzech oddzielnych blankietach zobowiązania do ZUS, robi „kasę” MIESIĘCZNIE (odliczając – jeden na miesiąc, bo być musi) – 2 miliony małych firm * 10 zł = 20 mln zł.

  Czyli jest to obrót równy najnowszemu rekordowi Wielkiej Świątecznej Orkiestry Pomocy Jurka Owsiaka. Proszę jednak zwrócić uwagę, tak jest w każdym MIESIĄCU !.

  W inny sposób podchodząc do „tematu”, wychodzi taki kwiatek: obecnie kwota wpłacana przez małe firmy na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to ok. 25zł. Czyli wpłacając na te fundusze, jednocześnie wpłacamy bankom 20% tej kwoty! To całkiem niezła „kasa” co miesiąc, ustawowo zapewniona dla banków, na drobne wydatki dla …

  Można by było wymyślać różne podejścia do „tematu”. My przedstawiamy kolejne: te 2 miliony płatników, wpłaca co miesiąc na Ubezpieczenie zdrowotne ok. 80 zł, do tego 5zł, opłaty bankowej. Z comiesięcznych opłat bankowych otrzymujemy 2 mln * 5zł = 10 mln zł na miesiąc. Gdyby zmienić ustawę o ZUS, zostawić te 5zł wpłaty na fundusz celowy, np. dla 10 tysięcy najlepszych pielęgniarek dopłata do wynagrodzenia 100zł miesięcznie. To oczywiście chory pomysł, bo idąc takim tokiem rozumowania, trzeba by było zlikwidować podatki, zamiast tego utworzyć odpowiednie fundusze celowe, na drogi, na urzędników, na policję itd. I – najlepiej dla banków – ustawowo zmusić nas do wpłaty na osobnych przelewach. Niech żyje bal!

  Porada w wersji wyjściowej – to proste:

  Zgodnie z obowiązującymi nas przepisami każdy z prowadzących działalność gospodarczą musi co miesiąc wysłać 3 przelewy do ZUS. U mnie w banku (w innych chyba też) każdy przelew kosztuje 5 zł. W „cenach” obecnych przelewamy co miesiąc około 400zł na ubezpieczenie społeczne, ok 80 zł na zdrowotne i ok. 25 zł na Fundusz FPiFGŚP. Wystarczy zmienić zwyczaj – raz na kwartał (uwaga kwartał w ZUS jest o 1 miesiąc wcześniej) wysyłać na trzy miesiące wprzód potrójną kwotę na ubezpieczenie zdrowotne i potrójną kwotę na FP i FGŚP – te potrójne kwoty nie są aż takie duże, można pominąć fakt, że ktoś będzie obracał tymi pieniędzmi!

  Dzięki temu przez 8 miesięcy w roku zyskujemy 10 zł na miesiąc, czyli w roku mamy 8 * 10zł = 80zł – CZYLI WŁAŚNIE te 32 PIWA.

  Postscriptum 1.

  Podobno takich płatników w Polsce jest 2 mln. Czyli 2000000 * 80zł = 160 mln zł – czyli to jest ok. 40 mln $ – niezła kasa !

  Postscriptum 2.

  Gdyby zamiast tych 32 piw – dać to Jurkowi Owsiakowi – to by nam wybudował trochę szpitali ?

  Postscriptum 3

  Te 40 mln $ – można by….. itd . Dobrego nowego roku (2000) życzy Dodek Żywioł

  1. Gdy cała reszta boryka się z paradoksem zbyt małego beretu, na jakieś tam zrozumienie możesz liczyć u ekonomisty. Najgorsze, że nowość szpitala ma się nijak do jakości kadry.

 9. Zgadza się – niektórzy są teraz takimi „czerwonymi kapturkami”, którzy w wilku widzą babcię. Albo – tylko tak udają.

 10. Tak , to Ten Andrzej Rosiewicz. Ponieważ nie jest „po linii i na bazie” kompletnie zamilczany. Gdyby nie internet byłby NOPERSON.

 11. Heja

  nie bardzo wiem na co ma się przełożyć obudzenie milionów Polaków? Nagle co się stanie? Nic takiego nie będzie miało miejsca. Bo Polacy są odcięci od wiedzy. Nawet jeśli mamy wiedzę to co z nią mamy zrobić? Piszą tu na blogach ludzie którzy kumają bazę… i co? Kto rzucił kamieniem? Ludzie wiedzą że nic nie mogą. Sam bardzo bym chciał, żeby nastąpiło jakieś otrzeźwienie. Ale jak to sobie wyobrażacie. Banksterzy potrafią doprowadzić do wojny. To oni mają kasę i wszelkie środki. Otuż ludzie nawet jak nie mają wiedzy, to i tak to czują i koncentrują się na zabezpieczeniu interesów własnej d… . Jak listonosz nie przyjdzie z wypłatą, to mozę wyjdą na ulicę, ale nie po to by domagać się liberalnych reform tylko żeby dostać michę i móc w spokoju kontynuować oglądanie seriali etc.

  Moim zdaniem czeka nas powolna agonia ze wszelkimi konsekwencjami. Polacy będą starzeć i wymierać, będą rozpierzchać się po świecie nadal. A majątek Polski będzie konsekwentnie rozkradany. To jest kolejny rozbiór Polski dokonany przez banksterów i corpo.

  1. Dokładnie, nikt się nie przebudzi. Pamiętam jak podwyższali VAT na 23% – ktoś się burzył? Były inne tematy zastępcze, tak samo jak teraz gender i pedofilia. Nawet jeśli będzie bunt to co to da? Mi już ukradziono masę pieniędzy w postaci podatków, akcyz i składek w najbardziej produktywnym okresie życia – co się stało to się nie odstanie.

 12. Za rok (albo dwa) spodziewam się domknięcia sprawy i zgarnięcia drugiej połowy „oszczędności”… Jedynym sposobem na obudzenie się Polaków z letargu będzie jednak dopiero pokazanie im przez państwo figi z makiem, kiedy budżet któregoś pięknego dnia się nie domknie a listonosz nie przyjdzie jak co miesiąc żeby wypłacić emerytowi jego „oszczędności”

  1. a kto ma sie buntowac ? obecni emeryci – a po co, skoro im ta sytuacja pasuje – dostana emerytury kolejne 2-3 lata.
   a obecni 30 latkowie nie mysla o przyszlosci, a jak juz beda dostawac te 400zl emerytury to juz dawno bedzie kto inny rzadzil.

  2. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, kiedy TO wszystko się „sypnie…”
   Deficyt budżetowy za 2013r 42 mld złotych, rząd zajumał z OFE 150 mld. Starczy na 2-3 lata „rządzenia”. Druga połowa kasy z OFE to następne 2-3 lata. Do tego szmal z prywatyzacji lasów, KGHM i podatek katastralny to następne 1-2 lata.
   Razem wychodzi na 4-6 lat z OFE + 1-2 lasy = 7-8 lat życia na kredyt. Wychodzi na to że następna dekada będzie bardzo cienka. Zdaje się, że dotacje z UE mamy też tylko do 2020r. Wówczas 10% podatek od aktywów będzie po prostu koniecznością!
   Parafrazując do Titanica, góra lodowa na kursie! co robimy…? Prosimy orkiestrę 🙂

  1. Fantastyczne!!!

   Niech mi ktoś jednak wytłumaczy… Andrzej Rosiewicz to chyba nie ten którego pamiętam z czasów zapyziałego komunizmu („A mnie się marzy kurna chata”) etc. ???

 13. hehe, nastepny w kolejce bedzie podatek katastralny.
  trzeba tylko jeszcze troche jeleni uwiazac 30 letnimi kredytami na mieszkania, z pomoca MDM czy innego „programu pomocowego”.
  A na koniec zostanie wariant cypryjski… w sumie dlaczego sąd najwyzszy nie moglby orzec, ze pieniadze w bankach nie sa nasze, tylko naleza do rzadu i w imie sprawiedliwosci/solidarnosci spolecznej nalezy je zagrabic ?

 14. Ci Politycy którzy teraz płaczą po OFE, oraz ci co je wprowadzali powinni zapłacić karę

  gdyż nagonili na siłę klientów prywatnym firmom, które inwestując te pieniądze pobierali

  horendalnie wysokie opłaty. Ja uważam to za oszustwo. Reforma prawdopodobnie nie została

  dokończona, bo wiedziano już wtedy jak ma się zakończyć. Wprowadzono ustawę ze złą wolą,

  a teraz udają że są zaskoczeni.

 15. Winne temu że naród ufał OFE itp tworom były media. Były w nich reklamy, artykuły, wypowiedzi „mądrych grup”.

  Jeszcze nie dawno były też reklamy Amber Gold, a Plichta był na okładce tygodnika jako poszkodowany – pomówiony (oczywiście tygodnik ten wcześniej drukował jego reklamy:))

  Finansjera płaci za reklamę a potem mamy pitu pitu w prasie i telewizji.

  I nagle w tym wszystkim się okazuje, że Korwina Mikke od ponad 20 lat miał i ma racje. Ale Korwin to w końcu oszołom, w przeciwieństwie do „tłustych ryb” nie potrafi tworzyć takich cudów jak OFE :))

  Inna kwestia że my Polacy jesteśmy łagodne baranki – godzimy się na każde strzyżenie. Plus potem jeszcze raz na tych ludzi głosujemy :)) Mniejsze zło kurka wodna heh 🙂

 16. Koniec Świata, zgadzam się z wpisem na blogu i wszystkimi komentarzami 🙂

  Tylko nie wiem o co chodzi z tą solą i kwaśnym mlekiem. To się pije czy co?

 17. Można by się z tekstu uśmiać do łez, gdyby nie fakt że pieniądze te były wcześniej moją własnością. Nóż się w kieszeni otwiera!
  Mam wrażenie, że za jakiś czas będziemy mieli swój Majdan, ale to dopiero wtedy jak ludzie „do michy” nie będą mieli co włożyć…

     1. ?? Wprawdzie nie bardzo przypominam sobie ani dawanie czadu, ani składanie życzeń ani tym bardziej picie bruderszafta, ale niech będzie… Podziękowania w każdym razie przyjmujemy… 😉

 18. A w Polsce ciagle powstaja tylko Solidarne Polski, Polski Sa Najwazniejsze itp…
  Zamiast zalozyc partie – Radzcie sobie sami… A my obetniemy podatki do sredniowiecznej dziesieciny…

  1. Nie Polska Jest Najważniejsza tylko Koryto Jest Najważniejsze. umiłowani przywódcy by na doić dwoją się i troją. to są nasi okupanci. nastawieni na żerowanie.pączkują nowe żerowiska dla świń. OFE to także było żerowisko całych rodzinnych dynastii.Po to było tworzone.
   ciekawe ilu tzw. polityków zostało by gdyby sprawowanie władzy było darmowe lub odpłatne.

 19. Złodziejstwo jest zawsze złodziejstwem, tylko niektóre jego akty widać lepiej, a niektórych nie widać na pierwszy rzut oka.
  Rząd kradnie we wszystkich możliwych podatkach, składkach na ZUS itd.
  Warto natomiast popatrzeć nawet na te oficjalne dane NBP o tzw. podaży pieniądza w ostatnich latach. To są grube miliardy złotych wykreowanych z powietrza. To podatek tzw. inflacyjny, walący we ludzi i rozwadniający wartość nabywczą pieniędzy wszystkich tych, którzy jeszcze nie uciekli z POlski i zarabiają na życie i tutejszą gigantyczną administrację, posłów, policję, skarbówkę itp.
  Prosto i krótko na ten temat można posłuchać tu: https://www.youtube.com/watch?v=0-KE1tbz2AY
  w – Robią nas w konia: BANKI i PIENIĄDZE – jak wydoić całe społeczeństwo –

 20. Hmm, apropo IKE, to już od jakiegoś czasu się zastanawiam, czy nie warto zlikwidować konta i nie zabrać stamtąd te swoje tysiące, na które złożył się uprzejmie poprzedni pracodawca w postaci tzw. PPE.
  Podejrzewam, że kiedyś kolejny rząd, dociśnięty do ściany wpadnie na genialny pomysł, że skoro już jako emeryt otrzymuję kasę z IKE, to należy proporcjonalnie pomniejszyć zasiłek z ZUS, zwany dla niepoznaki emeryturą:).

 21. bardzo dobry tekst – dlaczego takich tekstów nie ma w np. RZepie ……”budżet robi bokami”……
  a co do rabunku w imię sprawiedliwości społecznej to kolej na IKE/IKZE – nic tylko boki zrywać …

Comments are closed.