Goldman a puszka piwa

w jakim pierwiastku nie było jeszcze przekrętu?

 

Z Ameryki donoszą że liczba pierwiastków w tablicy Mendelejewa się kurczy. To jest, tych pierwiastków których ceny nie byłyby jeszcze manipulowane przez Goldmana. Tym razem skandal z Goldmanem w tle dotyczy manipulacji ceną aluminium. Na szczęście wzięty został przynajmniej na warsztat przez komików więc można się trochę pośmiać. Tylko ile takich przekrętów nie wychodzi w ogóle na światło dzienne?

Okazuje się że Goldman bezceremonialnie manipulował cenami aluminium na Comexie, kontrolując dostawy metalu na rynek poprzez sieć podległych sobie magazynów a jednocześnie handlując metalem na giełdzie towarowej. Niby przesunięcie dostawy o dzień nie powinno wpłynąć  na cenę aluminium więcej niż odrobinkę. Ale dzień do dnia, odrobinka do odrobinki, plus lewar, a w sumie zbierze się z tego schemat dobry na drobne $3.6 mld w zyskach rocznie. Otwarcie każdej puszki piwa czy każdej puszki coli dodaje niezauważenie ułamek centa do zysków Goldmana. Aby ominąć stojące na drodze przepisy ciężarówki bezcelowo przewoziły metal między magazynami po Ameryce. Przyparty do muru bank idzie w zaparte, przesłuchania w Kongresie są farsą.

Dzięki komikom być może coś z tego tym razem będzie. Mająca to wszystko kontrolować CFTC, często wymieniana w kontekście tolerowania przekrętów w metalach szlachetnych, będzie tym razem musiała chyba podjąć jakąś akcję, choćby pozorowaną. Za duży rozgłos może nie pozwolić zamieść i tego pod dywan. Spokojna głowa jednak, skończy się na delikatnym upomnieniu, no może na symbolicznej grzywnie. Na pewno nikt nie pójdzie siedzieć, żadnego postępowania kryminalnego nie będzie. Podobnie jak na przykład w tuszowanym właśnie zawzięcie skandalu z ustawianiem stawki LIBOR przez międzynarodową banksterkę, co jest znacznie poważniejszym wielomiliardowym przekrętem o zasięgu beerglobalnym.

Siedzieć na 15 lat pójdzie za to jakiś murzyński nastolatek złapany po raz trzeci z działką kokainy… Bo to Goldman rządzi Ameryką, a nie odwrotnie. Taka jest rzeczywistość.

Warto o tym pamiętać za każdym razem kiedy stajemy się „uczestnikami rynku”. Zakładamy wtedy że kasyno do którego wchodzimy zainwestować w akcje czy w surowce działa zasadniczo fair. Że są pewne reguły gry i że jest cieć który pilnuje aby pole gry było równe dla wszystkich.   Spodziewamy się że ceny poruszane jest kolektywnymi decyzjami równouprawnionych uczestników rynku. Tak czasem może istotnie być. Ale tylko czasem. Wtedy głównie kiedy rynek jest dla Goldmana i kolegów zbyt mały aby się tam fatygować.

We wszystkich innych wypadkach lepiej sprawdzić przed wejściem kto jest właścicielem kasyna i czy czasem nie jest nim Goldman.  Jak na przykład w handlu powietrzem,  znanym też jako „carbon emissions”…    Bo jeśli jest to karty w grze będą najpewniej znaczone a dealer będzie trzymał odbezpieczonego colta na kolanach, na wypadek gdyby mimo tego karta mu „nie szła”…

 

 

.

22 Replies to “Goldman a puszka piwa”

 1. Przy tej okazji warto wspomnieć o ostatnim odkryciu, zapewne GS ma i w tym swoje interesy:
  „Naukowcy z CERN w Genewie ogłosili odkrycie najcięższego pierwiastka, jeszcze nieznanego nauce. Nowy pierwiastek to Governmentium, co w polskim tłumaczeniu można oddać jako żydo-rządowiec (GV/ŻRZ). Posiada jeden neutron, 18 asystentów neutrona, 91 pod-asystentów neutrona, 8 pod-pod-asystentów neutrona, co w sumie daje 117 około-neutronów. Do tego dodać należy 460 + 100 pod-neutronów w stanie żydo-nirwany. Razem daje to masę atomową równą 678. Te 678 cząstek jest utrzymywanych razem przez siły zwane żydo-kretynizmem, które z kolei są otoczone przez ogromne ilości „jakby prawomyślnych” cząstek zwanych wyrobnikami.
  Ponieważ żydo-rządowiec nie ma elektronów ani protonów, jest zatem w stanie bezczynnej bierności. Jednakże, jego istnienie może być wykryte, ponieważ utrudnia każdą reakcję z czymś, z czym wchodzi w kontakt. Nawet niewielka ilość żydo-rządowca wywołuje reakcję, które zwykle trwa od zaledwie kilku dni aż do zakończenia w ciągu czterech lub więcej lat, gdy następuje zniszczenie albo rozpad.
  Governmentium/żydo-rządowiec ma normalny czas połowicznego rozpadu trwający z reguły 4 lata. Podczas tego okresu nie dochodzi w nim do procesów obumierania, lecz przechodzi on reorganizację, w czasie której część asystentów neutronów, a nawet pod-neutrony zmieniają miejsce na powłoce walencyjnej. W rzeczywistości, masa atomowa żydo-rządowca będzie z upływem czasu wzrastać, ponieważ każda reorganizacja powoduje, że coraz więcej kretynów będzie stawać się pod-neutronami albo asystentami neutrona, tworząc izotopo-palantów. Ta cecha promocji sił kretyńskich, skłania niektórych naukowców do poglądu, iż żydo-rządowiec powstaje w sytuacji, gdy siły kretyńskie osiągają punkt krytyczny koncentracji. Ta ilość jest hipotetyczna, ale można się do niej odnosić jako do krytycznego grzęzawiska dla innych ładunków nieobojętnych.
  Podczas procesu katalizy z zastosowaniem pieniędzy, żydo-rządowiec staje się żydo-administracją, pierwiastkiem okresowym, który emituje tylko tyle energii, ile jej ma żydo-rządowiec, ponieważ ma wówczas o połowę mniej wyrobników, za to dwa razy tyle kretynów. Reakcja katalityczna udowadnia, że mimo używania ogromnych sum pieniędzy w roli katalizatora, proces wymiany nie doprowadza do tworzenia się żadnych innych produktów ubocznych.”
  Pozdrawiam

 2. Dlatego do dzisiaj pijam tylko bimberek własnej produkcji w kryształowych kieliszkach, a odzywiam się (nie obżeram) wędzonkami własnego wyrobu. Ponownie życzę wszystkim duzo ZDROWIA.
  🙂

 3. W moim 50-letnim życiu wypiłem może ze trzy napoje z puszki aluminiowej, w dzieciństwie. Później uświadomiono mnie, gówniarza, co to za syf. Wszystkim życzę dużo ZDROWIA.

 4. Eerrr.. Aleosochozi? Jeśli to jest czyjeś prywatne aluminium to może sobie przetrzymywać je tyle ile mu (lub kupcowi) się spodoba. W czym jest problem, bo nie rozumiem wpisu…

  1. No w sumie jak się nad tym zastanowić to Lucek Dobrze pyta.
   Dołączam się do pytania.
   To tak jakby do grających w pokera mieć pretensje, że blefowali.
   Chyba, że chodzi o te pseudoreguły ustanawiane przez szulerów mające przekonać łosi, że grają nieznaczonymi kartami. Jak je jeden z szulerów je łamie to inni szulerzy mogą mu pogrozić placem,że przegina pałę i naraża wspólny biznes.

 5. pamiętajcie, „prywatne jest lepsze”
  haczyk tkwi w tym że nikt nie mówi dokładnie w czym lepsze jest 🙂

  1. Dla przykładu – dla mnie (szarego konsumenta pieczywa) „prywatne” leczenie jest lepsze od „państwowego”.
   Oczywiście w tym przypadku to rzecz względna – dla wysokiego rangą urzędnika państwowego – leczenie „państwowe” jest jednak lepsze – bo jakościowo tak dobre jak dla mnie prywatne – ale dla w/w urzędnika „darmowe” – bo zrzucą się na niego inni szarzy konsumenci pieczywa.
   Przykład 2 – prywatna firma pocztowa jest lepsza od państwowej. Lepsza bo bardziej efektywna – a mnie jako podatnika kosztująca znacznie mniej)
   Znaczy jestem pierwszy który powiedział w czym dokładnie prywatne jest lepsze 😉 ?

 6. goldman i banksterzy robią swoje tzn. strzyżą owieczki natomiast co wyrabia obecna „szlachta” tu i teraz np. cena stadionów(średnio 3-krotnie zawyżona), cena 1km autostrad(drożej niż przez skały),zakupy(np.pindolino), ustalanie/pisanie kontraktów dla znajomych w myśl zasady „może się podzieli”;”przetargi” pod konkretną firmę (np. samochody do egzaminowania word)no i mnożenie posad w narodowych czempionach (np. rodzina psl,pis itd)
  wniosek: naiwni twierdzą pewnie że te wszystkie „inwestycje” to za gotówkę(oszczędności) – no niestety wszystko na krechę ! a raczej nie ma się co łudzić że ktoś te długi umorzy (za darmo)

 7. Coca-Cola w żelaznych puszkach? Orly?

  Polecam „BAILOUT: AGE OF GREED” – słowo Goldman często tam pada, reżyserem jest Uwe Boll, co jest chyba znaczącą rekomendacją!
  (Tzn. – jeżeli on robi taki film, to znaczy że temat jest popularny 🙂 )

  1. Podaję linka do filmu:
   https://www.solarmovie.me/watch-bailout-the-age-of-greed-online.html
   (w oryginale i trochę cicho, ale da się oglądać)
   Nie jest to może arcydzieło, film raczej przewidywalny w każdym momencie, ale obejrzeć można. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić 1,5h, to niech obejrzy trailer na YT – w filmie nie ma nic nowego. Jeśli ktoś chce obejrzeć film – niech nie ogląda trailera 😉

 8. Z tego co wiem puszki coca coli sa z aluminium, puszki po piwie ze stali.
  Mozna latwo sprawdzic magnesem.

 9. „Goldman rządzi ameryka”,nie martw sie Cyniku żaden goldman nie trwa wiecznie.
  Cynikowi przestały sie podobac wolne rynki???

  —————
  MODERACJA: Proszę uprzejmie trzymać się tematu wpisu a komentarze o cyniku zachować dla siebie.

  1. Tylko spokojnie, tzw. „wolny rynek” to najzwyklejsza w świecie hipostaza.

  1. @re123
   Ze stali co babka sr.li.
   Coca cola uzywa aluminiowych puszek od roku panskiego 1967.
   Ty chyba pijesz coca cole z puszek po farbie bo wtedy ma wiecej zelaza..

   1. To sobie kup puszkę coli i magnes… sr.li.

    https://www.sadistic.pl/ciekawostka-z-puszkami-vt133549.htm

    Coca cola stosuje puszki stalowe gdyż zawarty w niej kwas ortofosforowy jest w stanie utleniać aluminium. Producenci stopniowo odchodzą od lakierowanych wewnątrz puszek (i od pakowania żywności w alu) gdyż alu jako metal ciężki jest szkodliwe a proces utleniania zachodzić będzie zawsze.

    Poza tym aktualnie produkcja puszki stalowej pomimo droższego procesu jest po prostu tańsza ze względu na cene gatunkowego alu do spożywki.

  2. A skąd informacja, o puszkach coli ze stali??? – jakby tak było byłaby 3-krotnie cięższa,

Comments are closed.