ZUS jako operator

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi nieco ponad 3500 zł. Wszystko to należy do pracownika, tyle że widzi on z tego tylko ok. 2300 zł. Reszty nie widzi ponieważ “operatorem” jego pozostałych 1200 zł jest państwo. 

Używając tej karkołomnej dialektyki zaawansowanego socjalizmu rząd premiera Tuska usiłuje obecnie zaciemnić planowaną kradzież funduszy przyszłych emerytów kierowanych dotychczas do OFEs. Ze strumienia tych składek emerytalnych państwo od kwietnia przyszłego roku będzie kradło blisko 70% przekierowując to do ZUSu.  Zresztą co my tu mówimy, oczywiście że nie będzie kradło tylko “operowało” i to nawet bez przekierowywania bo szmal, jak zapewnia premier Tusk, “pozostanie w OFE”. Tyle że jego “operatorem” będzie ZUS. Zmiany te wejść mają w życie dnia 1 kwietnia 2011. Podejrzewamy że niewielu przyszłych emerytów doceni to wyrafinowane poczucie humoru…

My tam humor rządu premiera Tuska doceniamy jak najbardziej. Zwłaszcza gdy zapewnia że celem tej kradzieży, pardon “operowania”, będzie “utrzymanie zakładanego poziomu emerytur, a nawet ich zwiększenie”.  Jeśli miałoby to mieć coś wspólnego z sensem to sugerujemy od razu możliwość dalszego skokowego zwiększenia emerytur poprzez ukradzenie przez rząd pozostałych 30%.  Śmiejąc się jak hiena z filmu Disneya z tego rządowego „zwiększania emerytur”  mamy nawet trudności z ogarnięciem jak można kraść, pardon “operować”, szmal który pozostaje tam gdzie był. Albo jeżeli szmal ma być tam gdzie był, czyli w OFEs, to po co nim “operować”? I jeżeli ZUS ma aż takie zaufanie do OFEs aby pozostawiać u nich szmal to czemu chce nim “operować” sam a nie dowierza w tym akurat względzie OFEs?

W sumie podejrzewamy więc że w OFEs nie pozostanie tak naprawdę żaden szmal “operowany przez ZUS” ale jedynie jego bezwartościowa atrapa w rodzaju “obligacji emerytalnych”. Innymi słowy – rodzaj tabliczki “wybyłem. może kiedyś wrócę.  szmal”. Prawdziwy szmal emerytów powędruje natomiast tam gdzie jest potrzebny od zaraz, a więc do tonącego ZUSu. Premier Tusk zdradził przecież tyle mniej więcej stwierdzając że “zmiany pozwolą na odciążenie długu”. Zaiste, trudno byłoby oczekiwać od szmalu siedzącego w OFE aby jeszcze do tego “odciążał”  dług państwa.

Pozostaje tylko wyjaśnić czemu rząd w ogóle zawraca sobie głowę z OFEs. Czyż nie prościej byłoby szmalu i tak już zbieranego przez ZUS nie puścić po prostu dalej? Zapewne i prościej i taniej bo przecież i tak część z niego wraca do państwa gdyż OFEs za połowę wpływów muszą kupić obligacje rządowe. Tyle że pozbawione 70% strumienia dopływającej  na przymusowe ściąganie  haraczu gotówki,  plus odpowiednio mniejszych prowizji za “zarządzanie” OFEs mogłyby się rozsierdzić nie na żarty i pogonić premierowi Tuskowi kota. Wolno więc podejrzewać że pozwoliły rządowi obciąć sobie dopływ szmalu pod “zarządzanie” tylko pod warunkiem że przynajmniej haracz dalej ściągać będą mogły z całości. To natomiast czy po tym reszta szmalu emerytów będzie dalej kradziona, pardon “operowana”, przez ZUS czy też “inwestowana” w obligacje rządowe to już pewnie OFEs mniej interesuje.

Na całe szczęście długoletni czytelnicy 2GR powinni być już odpowiednio zaprawieni w rozpoznawaniu rządowych przekrętów na kilometr, w a szczególności uczuleni na semantykę “operowania” ich gotówką przez kogoś innego. Od lat podkreślamy że tzw. “twoje” fundusze „operowane” przez OFEs są bzdurą od początku. Fundusze których nie możesz ani podjąć, ani kupić za nie docelowo odpowiedniej emerytury ani też na których zainwestowanie nie masz najmniejszego wpływu nie są po prostu twoje. Są ich, tak jak trzy rozbite w drobny mak filary “reformy emerytalnej”. Twój jest tylko filar czwarty – to co udało ci się odłożyć na bok i sensownie zainwestować pomimo państwa  i jak najdalej od jego lepkich rąk.

©2011 dwagrosze.com

29 Replies to “ZUS jako operator”

 1. @cynik9

  To proste – każdy system emerytalny – czy własny IV filar, czy państwowy itp. powinien powstać przynajmniej z założeniem, że będzie dostarczał wystarczające świadczenia swoim beneficjentom. I to się nie skaluje w dół.
  OFE, pobierające 2.3% ubruttowionego wynagrodzenia, w ŻADEN sposób, nie są wstanie wnieść w emeryturę kontrybucji uzasadniającej ich istnienie – nawet gdy będą miały swobodę inwestycji i pobierały prowizje tylko jako % od zysków. Po prostu nawet fenomenalne pomnożneie skromnego wkładu da przeciętny wynik.
  Krótko mówiąc, władza powinna faktycznie OFE zlikwidować, albo po prostu jednym dekretem zmienić konta w OFE na IKE. Obecnie OFE będą trupem w szafie – śmierdzącym ale definitywnie pozbawionym wpływu na otoczenie. Obecnie, OFE będę generowac tylko koszt dla ZUSu…
  To jak kupowanie 1 oz Bielika raz na rok…

 2. @Takie Jeden Łoś
  jeszcze jedno, składka emerytalna jest państwowych funduszy celowych i istnieje obowiązek świadczenia na rzecz tego funduszu;-)

 3. @Takie Jeden Łoś
  Czyzby minister Boni M. lgal jak bura suka?
  Tak mi się zdaje. W końcu łgał gdy składał oswiadczenie lustracyjne, to ma wprawę.-)

  swiadczenia na rzecz OFE nie sa swiadczeniami na rzecz panstwa
  Dowcip polega na tym, że NIKT nie płaci na OFE, ale płaci składkę emerytalna do ZUS i ten dopiero dzieli ją na to co od razu idzie do emerytów (a nam jako zapis, ze się należy) oraz do OFE, aby tym się nakarmili, tfu pozarządzali;-) Droga powrotna również jest znana. OFE płaci do ZUSu, a ten emerytowi.

  @Cynik
  dialektykę marksistowską
  Nie wiem gdzie tutaj znalazłeś dialektykę i to marksistowską. Jeśli jednak akceptujesz system państwowy i wybory, to musisz i zaakceptować prawo, które przegłosowują owi politycy, bo teraz to nawet trudno określić, że oni to prawo stanowią;-)

 4. @Cynik9

  Ale nawet w tym zacytowanym punkcie jest napisane

  "… inne świadczenia pieniężne, których obowiązek ponoszenia na rzecz państwa […]"

  A przeciez swiadczenia na rzecz OFE nie sa swiadczeniami na rzecz panstwa, ani innych wymianionych dalej w tym punkcie ewentualnych beneficjantow. To znaczy w tej chwili faktycznie (ale bezprawnie) sa, ale to tylko dlatego, ze panstwowy paser ma rozbudowany aparat przymusu.

 5. @Łoś: O ile dobrze odczytuję dialektykę marksistowską {hansklos} najwyraźniej usiłuje nam wmówić że każde świadczenie pieniężne jest "inne" a skoro inne świadczenia pieniężne…itd są dochodami publicznymi wg ustawy to wszystko co płacimy staje się z definicji własnością państwa… 😀 😀

 6. @Hans Klos

  A co Ty na to, Hans? Czyzby minister Boni M. lgal jak bura suka?

 7. @hansklos

  > Przy okazji poczytaj art. 5 ust.
  > 2 pkt 1 ustawy o finansach
  > publicznych.

  Przeczytalem. Oto on:

  2. Dochodami publicznymi są:
  1) daniny publiczne, do których zalicza się: podatki, składki, opłaty, wpłaty z zysku przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, a także inne świadczenia pieniężne, których obowiązek ponoszenia na rzecz państwa, jednostek samorządu terytorialnego, państwowych funduszy celowych oraz innych jednostek sektora finansów publicznych wynika z odrębnych ustaw;

  Problem tylko jest w tym, ze nigdzie nie jest tu napisane, ze dochodami publicznymi sa daniny na rzecz OFE.

  A to ze sedziowie bedacy w konflikcie interesow (panstwo zezwala im na nieplacenie skladek ZUS, co wedlug mnie stanowi swego rodzaju lapowke, zeby w sprawach typu obywatel kontra panstwo zasadzali na korzysc panstwa) wydaja wyroki na rzecz panstwa to jest tylko jeszcze jeden dowod na to, ze panstwo to dziala w sposob mafijny.

 8. @ZQW

  To nie jest takie proste. To, ze ktos pracuje, to nie znaczy, ze placi skladki do ZUS. Np. sedziowie czy prokuratorzy sa wlasnia takim przypadkiem. Takich wyjatkwo moze byc wiecej i trzeba by je wszystkie uwzglednic w takich obliczeniach jak Twoje, zeby dostac spojne wyniki.

 9. @cynik9
  czynność manipulowania skradzionym wcześniej mieniem przez złodzieja
  O!-) Zaczynasz Waść kwestionować samo państwo, skoro złodziejstwem nazywasz to, co robi ono w majestacie prawa;-) Nie to, abym każdą grabież państwową pochwalał, ale zapachniało ultraprawicowym anarchizmem;-)

  Przy okazji poczytaj art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

 10. Najbardziej martwi mnie "zmiana operatora środków pieniężnych" – w sumie ładna nazwa na kradzież 😀
  ale fakt że wszystkie kłamstwa czołowych polityków partii rządzącej nikogo powszechnie nie oburzają i wzbudzają fermentu. No bo przecież to były same kłamstwa, nikt nie zaprzeczy.
  To jest niebezpieczne bo bez tego oporu społeczeństwa nie sposób ani zmusić polityków do jakiegoś wysiłku, ani znaleźć nowych…

 11. Drogi Cyniku !
  Jesteś mądrym człowiekiem , więc skoro podejmujesz problematykę składek do ZUS , pomożesz mi pojąć pewien problem statystyczny , jakiego nie mogę nijak zrozumieć.
  Statystyki , jakie cytujesz podają , że przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi 3500 złotych brutto. Jednocześnie inne statystyki podają , że w Polsce pracuje 15,7 mln ludzi.
  ( np. tutaj : https://wiadomosci.nf.pl/News/13647/Rekordowa-liczba-pracujacych/praca-rynek-pracy-zatrudnienie/ )
  Inne statystyki podają , że wpływy do ZUS wynoszą ok. 100 mld złotych.
  ( Choćby tu : https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/111448,wplywy_do_zus_nie_zmalaly_mimo_obnizki_skladki_rentowej.html ).Wynika z tego , że miesięczne wpływy ZUS ( tj. składki od pracobiorcy i pracodawcy ) wynoszą ca. 550 złotych od jednego pracującego. Wynika z tego , że średnie wynagrodzenie brutto wynosi nie 3500 złotych , ale poniżej 2000 złotych miesięcznie !
  ( można obliczyć np. tutaj : https://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/ ).
  Od kwoty 3500 złotych , jako średniej krajowej , liczone są np.składki , jakie muszą płacić jelenie prowadzące działalność gospodarczą.
  Co gorsza , ta "średnia krajowa" jest podstawą do obliczania wynagrodzeń w budżetówce , podwyżek w ministerstwach , emerytur i rent etc.
  Dziwi mnie , że jeszcze nikt nie zwróćił na to uwagi , a sprawa jest ważna , gdyż ustalenie średniej krajowej na poziomie 2000 złotych , to odciążenie prowadzących dz.g. o kilka tysięcy złotych "składek" rocznie.

 12. @hansklos W tej sytuacji należy uznać, że ta składka nie jest prywatną własnością ubezpieczonego

  Ok, na to że składka PRAKTYCZNIE nie będzie prywatną własnością ubezpieczonego wskazywało szereg sformułowań od początku. Nawet jednak w socjalistycznej dialektyce nie jest to tożsame na mój gust stwierdzeniu że składka jest własnością państwa, o co pytałem. A nawet zresztą gdyby teraz była to i tak czynność manipulowania skradzionym wcześniej mieniem przez złodzieja trudno chyba nazwać manipulowaniem własnym kapitałem… 😉

 13. Sędzia Wrębiakowska-Marzec w ustnym uzasadnieniu wyroku:
  "Składka odprowadzana do OFE jest częścią składki na ubezpieczenie emerytalne, potrącanej i przekazywanej do ZUS. Składka ta ma charakter publiczno-prawny, zaś świadczenie z II filaru jest gwarantowane przez państwo.(…) W tej sytuacji należy uznać, że ta składka nie jest prywatną własnością ubezpieczonego

  Kasacja do Strasburga?-)

 14. @hansklos: Zgodnie ze stanem prawnym i wyrokiem Sądu Najwyższego, pieniądze w OFE nie są prywatne a mają taki sam status jak w ZUS, tj są państwowe

  Praktycznie może. Ale po pierwsze, formalny status pieniędzy w OFE jest poruszającym się obiektem. Zaczęło się od "twoich" pieniędzy początkowo zarządzanych profesjonalnie przez OFEs. Legislacja o funduszach emerytalnych (parę ustaw) do ~2 lat wstecz w żadnym punkcie nie specyfikowała że należą one do państwa ani też nie precyzowała warunków wypłaty. Z okresu tego pochodzi m.in. kontrowersja odnośnie praw dziedziczenia tych funduszy. Odtąd owszem, państwo uściślaniem legislacji usuwało kolejne atrybuty indywidualnego prawa własności funduszy przesuwając je efektywnie ku sobie. Nie jestem jednak pewien czy wspomniana ustawa SN już explicite mówi o własności państwowej. Podaj lepiej link jeśli tak twierdzisz.

  Po drugie, twierdzenie że fundusze w OFE mają taki sam status jak w ZUS jest trochę bez sensu ponieważ ZUS nie ma żadnych funduszy, kropka. O ile natomiast zgodzę się że podobny status pustej obietnicy ma 1/2 środków OFE "zainwestowana" w obligacje państwowe to jednak pozostała część zainwestowana w akcje jest wymierną inwestycją nie mającą porównania z niczym w ZUSie.

  ——————
  @Stefano: Tu by rozwiązał sprawę RSS Feed

  RSS feed bloga DwaGrosze jest pod tym adresem:

  https://dwagrosze.blogspot.com/feeds/posts/default?alt=rss

 15. Zgodnie ze stanem prawnym i wyrokiem Sądu Najwyższego, pieniądze w OFE nie są prywatne a mają taki sam status jak w ZUS, tj są państwowe, ale pod prywatnym zarządem. Identycznie jak w ZUS prowadzone jest też indywidualne konto. W tym kontekście to, co z pieniędzmi zrobi ich właściciel, czyli państwo jest sprawą tego właściciela.

  Pieniądze trafiają do ZUS, ZUS przekazuje ich część do OFE do zarządzania. Na ta chwilę rząd zadecydował, że OFE dostanie mniej kasy do zarządzania, ale NIC NIE ZWRACA (na razie) do ZUSu. Trudno jest mówić o kradzieży, kiedy pieniądze nie są własnością ubezpieczonego, ale są własnością państwa, co wynika z wyroku SN.-)

  W sumie artykuł jest jednym wielkim powtarzaniem nieprawdy;-)

  @Bromba
  Czy można wypłacić pieniądze z II filara (OFE) przed osiągnięciem wieku emerytalnego?
  Jest na to jeden sposób;-), ale nie dotyczy to wszystkich pieniędzy, a co najwyżej połowy.

  @Antey
  na uwagę zasługuje znacznie subtelniejszy wałek

  Już widać, że założenia reformy ubezpieczeń miały głównie na celu nakarmienie prowizją przyszłych właścicieli OFE. Przy okazji miraż emerytur pod palmami zasłonił fakt że w przyszłości ludzie dostaną (o ile cokolwiek dostaną) zdecydowanie mniejsze emerytury.

  W ciągu kilku najbliższych lat system emerytalny, nie tylko w Polsce, ulegnie załamaniu, przy czym stawiam raczej na zjedzenie emerytur przez inflacje niż ich nominalne zmniejszenie. Już teraz można przygotowywać odpowiadające indywidualnym upodobaniom strategie emerytalne – tanie ciepłe kraje, złoto w skarbcu, domek na wsi, więcej dzieci;-) albo mix tego wszystkiego.

 16. mobilek: Cynik9:
  Tu by rozwiązał sprawę RSS Feed, bo w rzeczy samej nie da się czytać bloga na kindlu

  mobilek: na sajt na OperaMini śmiga, aż miło

 17. Czy można wypłacić pieniądze z II filara (OFE) przed osiągnięciem wieku emerytalnego?

 18. Tu by wypadało aby jakaś "mobilka" się zgłosiła i powiedziała mi o co dokładnie chodzi.

  Może chodzi o to, że nie ma w ogóle wersji "mobilnej" strony (dla komórek)? Przynajmniej ja takowej nie widzę (a szkoda).

 19. @Antey: A jakie jest to zadanie które system emerytalny ma spełniać i jak się to ma do stopy zastąpienia?

 20. Na mój gust, na uwagę zasługuje znacznie subtelniejszy wałek, który jest toczony przy okazji – mianowicie pomysłodawcy różnych "optymalizacji" emerytur, szermują wskaźnikiem zastąpienia – jako miernikiem efektywności danego systemu emerytalnego.
  I na początku trzymano się tego, że "stary system" da urodzonym przed 1968 roku wsp. zastąpienia rzędu 80% a nowy – 60%. Potem zaczęły one spadać, a ostatnio bodaj min. Boni stwierdził, że w jego propozycji, wskaźnik zastąpienia wyniesie nie 30%(!) a … 40%. Osoba obecnie zaliczająca się do 6% najbogatszych etatowców (2 średnie krajowe) nie dostanie nawet jednej średniej krajowej… co z osobami zarabiającymi 2 pensje mnimialne ? Przy takim wsp. zastąpienia, w ogóle nie ma znaczenia jaki jest system emerytalny – nie spełni on swojego zadania. Nikomu i w żadnym stopniu.

 21. @Cynik9

  > Reszty nie widzi ponieważ
  > “operatorem” jego
  > pozostałych 1200 zł jest
  > państwo.

  Nie 1200 zl, ale 1700 zl. Zapomina Pan, ze pensja brutto, to nie jest calkowity koszt pracodawcy. Przy pensji 3650 brutto koszt pracodawcy wynosi okolo 4300 z czego pracownik dostaje 2600.

 22. Czy przypadkiem nie jest tak, że w Polsce praca opodatkowana jest na poziomie ok. 46% (~35% pracownik + 16% pracodawca)? Jeśli tak to przykładowe wyliczenia we wstępie są złe.

 23. Przy obecnej konstrukcji systemu OFE są niewiele lepsze od ZUS bo i tak ponad połowę muszą wpakować w obligacje skarbowe RP
  do tego mają za dużo kasy żeby efektywnie inwestować na GPW.
  Jeśli RP nie starczy kasy na dotowanie emerytur z ZUS to na spłatę obligacji również .

 24. Czytałem tuż przed Sylwestrem na GW, że rząd będzie chciał wprowadzić ulgę dla osób, które będą korzystać z 3 filara, czyli wpłacać swoje pieniądze na IKE.

  Moim zdaniem środki zgromadzone na IKE czeka identyczny los, jak te w OFE, tylko musi uzbierać się tam kwota, po którą warto będzie sięgnąć.
  Stąd pewnie obecne starania rządu na "uatrakcyjnienie" oferty.

 25. ZUS jako instytucja nie tonie, póki co jeszcze nie, za to tonie FUS, którym dysponuje ZUS. Nie problem w tym, że Tusk kręci wałki na ubezpieczeniach, problem w tym, że "większość" jak to w demokracji bywa mu daje na to przyzwolenie i jestem pewien, że jeśli nie wydarzy się jakaś katastrofa to Tusk te swoje 50% mądrych inaczej na pewno zagospodaruje w przyszłym roku.

 26. @dostosowanie szblonu dla mobilek. w tej chwili cos blokuje nawet reflow tekstu

  Tu by wypadało aby jakaś "mobilka" się zgłosiła i powiedziała mi o co dokładnie chodzi. Główną zmianą jest stacjonarny obrazek w tle oraz mały css source'owany z innego adresu. Nie bardzo wiem czemu któraś z tych zmian miałaby wpływać na reflow tekstu… W FF strona skaluje się ok.

 27. prosze o dostosowanie szblonu dla mobilek. w tej chwili cos blokuje nawet reflow tekstu

Comments are closed.