Wojna na kredyt

Eric Margolis na stronie Lew Rockwella zwraca uwagę na diabelski koktail jaki stanowi połączenie magii kredytu z demokracją. Magia ta sprawia że po 9 latach bezsensownej wojny w Iraku i Afganistanie, po 5000 trupów i 35000 rannych i kalek, po wydaniu $1 biliona dolarów stał się cud – nikt w Ameryce nie mówi o wojnie. Nie tylko obie partie – ta która wojny te sprowokowała i ta która wojny te rozszerza nabrały w ostatnich wyborach wody w usta mówiąc o wszystkim o czym wolno jeszcze publicznie mówić tylko nie o tym.

Co ciekawsze, przyciśnięta ekonomicznie do muru szeroka populacja, okradziona najpierw TARPem, teraz tracąca powoli pracę i wyrzucana z domów których nie jest w stanie spłacić też nie wydaje się tym przesadnie zainteresowana. Nawet kolejny skandal ujawnionych na WikiLeaks przestępstw wojennych nie przebił się w kampanii wyborczej. Najwyraźniej nikt nie widzi związku przyczynowo-skutkowego.

I o to właśnie chodzi. O przecięcie linku między własną pogarszającą się sytuacją materialną a prowadzonymi na kredyt wojnami gdzieś pod Hindukuszem. Ułatwia to fakt że trupy z Afganistanu nie są zauważane przez main street bo to nie na main street są łapanki na pobór, jak w czasie Wietnamu. Wojny na kredyt prowadzone są przez dobrze opłacanych zawodowców, po $1 M/rok sztuka, wspomaganych przez korpusy ekspedycyjne najemników z innych krajów. Najemnicy w końcu sami pchają się w ryzyko. Kogo więc obchodzą trupy?

Więcej, kogo obchodzą koszty? O ile dawniej cały naród zaciskać musiał pasa i płacić wyższe podatki by wojnę sfinansować teraz magia wojny na kredyt sprawiła że nieprzyjemności takie zostały masom oszczędzone. Cud kredytu spowodował że G.W.Bush będzie pierwszym prezydentem USA w historii któremu w czasie wojny udało się podatki zmniejszyć, zamiast je zwiększać. Cud demokracji sprawił że osły wyznające ten kult szakali dopiero z opóźnieniem doświadczą tego do czego doprowadziło je zwiększenie przez szakale za Busha długu narodowego o 72% i wzrost wydatków zbrojeniowych o 50%, przy jednoczesnym obcięciu podatków.

Zanosi się na długą smutę. Kryzys finansowy 2008 był tylko przygrywką. Cud łatwego kredytu, bushowskiego socjalizmu dla mas i bezbolesnych wojen na kredyt wróci jeszcze bumerangiem, jak halloweenowa wiedźma na miotle, straszyć Amerykę.

————————–
Pokrewny temat:  End of Liberty – 75min    –  polecam.    (Dziękuję JR,  Parsippany, NJ)

©2010 dwagrosze.com

12 Replies to “Wojna na kredyt”

 1. @Cynik9

  Chciał Pan zapewne powiedzieć
  "…uziemiony wewnętrznie prezydent w drugiej części swojej kadencji zostanie w tym celu uaktywniony …" (strona bierna). 🙂

  Z poważaniem

 2. @Staly_Czytelnik: "RT", zatrudnia prezenterki nie-Rosjanki etc. Słowem – dla mnie zero wiarygodności.

  Odkąd najbardziej wiarygodną stacją stała się Al Jazeera wszyscy zrobilibyśmy dobrze krytyczne przeglądając dawne definicje wiarygodności… 😉
  —————

  @Przemysław Pawełczyk:
  Zyski lobby żydowskiego w ostatnich wyborach mogą przełożyć się na zwiększoną presję na Obamę aby odnieść pewien "sukces" i tym samym uratować swoje szanse na drugą kadencję. Należy obawiać się że uziemiony wewnętrznie prezydent w drugiej części swojej kadencji uaktywni się w tym celu zagranicznie forsując kolejną wojnę. W końcu jak się ma wielki młot w postaci armii każdy problem zaczyna wyglądać jak gwóźdź…

 3. @ Cynik

  Zamieściłeś Cyniku link do inflationUS, strony, która na swoim kanale w YouTube zamieszcza filmy z RT.com… czyli telewizji Russia Today.

  Jest to rosyjska państwowa stacja angielskojęzyczna, która od pewnego czasu nie rozwija swojego skrótu "RT", zatrudnia prezenterki nie-Rosjanki etc. Słowem – dla mnie zero wiarygodności.

 4. Jeszcze nie przestały mnie boleć palce po wklepywaniu ostatniego komentarza, gdy trafiłem u p. Alexa Jonesa na tekst p. Paula Craig Robertsa zatytułowany Impotencja wyborów ("niemoc" jest zbyt słabym tłumaczeniem).

  Tamże namacalny dowód tego co wcześniej powiedziałem – nawet sam p. Roberts, słynny z niezależności, wspomniał AIPAC jedynie mimochodem. O tym, że p. Sarah Palin pierwsze kroki po nominacji na wiceprezydenta USA skierowała do AIPAC, na dywanik, nikt już nie pamięta.

  Pozdrawiam
  Przemysław Pawełczyk

 5. Hmmm… Wojna w Wietnamie prowadzona była w interesie Ameryki.

  Proszę sobie zadać pytanie w czyim imieniu Amerykanie prowadzą wojny w Iraku i Afganistanie oraz w czyich rękach są media, które mogą lub nie dotrzeć do milionów "lower IQ Americans" z dowolną agendą.

  Jak zwykle właściwe pytania nie zostały zadane.

  Pan Tom Brokaw jest zbyt inteligentny by nie wiedzieć jakich tematów ruszyć "nie nada". 😉

  Z poważaniem,
  Przemysław Pawełczyk

 6. Chciałem zauważyć, że to nieco…symplistyczne widzenie sprawy.

  Warto by się przyjrzeć lepszemu przykładowi. Temu jak strasznie Irak i Afganistan nadwyrężył gospodarkę i siły zbrojne Zjednoczonego Królestwa. Objawem tego jest m.in. całkowity plan wycofania wojsk z Niemiec do 2020, plany sprzedazy / zakonserwowania jednego z lotniskowców w 3(!) lata po zwodowaniu, rosnący nacisk na współpracę z Francją w dziedzinie wykorzystania lotniskowców i utrzymania arsenałów nuklearnych, i makabryczne cięcia w każdej gałęzi sił zbrojnych.

  Ponadto:

  [1] Z Iraku USA się wyplątało. Trudno mówić o oszałamiającym sukcesie, ale "troop surge" i strategia Irakizacji wojny zadziałały. I teraz Irak kupuje dużo USD i eksportuje ropę, a USD zamienia na dużo "tangibles" (głównie związanych z obronnością) ale dostarczanych z USA za ciężkie miliardy. Per saldo oczywiście są do tyłu, ale nie tak ja mocno jakby się mogło wydawać.
  [2] Ostatnio zaczęły się komunikaty o tym, jakoby źle się działo Talibom. W 80% przypadków jest to propaganda, ale należy zauważyć jedno – coraz więcej błędów lub akcji wyglądających na desperackie (np. atakowanie w otwartym polu sił Koalicji dużymi dodziałami) oraz liczne ogłaszane sukcesy w zdejmowaniu dowódców polowych różnych szczebli. Wygląda więc na to, że NATO zdjęło wreszcie rękawice i chce przed deklarowanym wyjściem oraz osiągnięciem pułapu sił oznaczajacych wycofanie się z powazniejszych działań natłuc tylu, ilu sie zdoła. I moim zdaniem, nie jest wykluczone, że o ile trudno będzie tam mówić o sukcesie na skalę iracką, o tyle Talibów w Afganistanie zastąpi ktoś inny, a tam USA udało się zaangażować wielu sojuszników – tak z Europy, jak i z Azji (w tym nawet Indie i niedługo być może Chiny).

  Poza tym, to nie pierwszy taki numer – likwidacja parytetu złota i anulowanie programów The Great Nation umożliwiło tocznie wojny wietnamskiej oraz późniejsze de facto przezbrojenie z powrotem na potrzeby europejskiego teatru działań.

 7. Mam dla Pana Cynika ciekawy artykuł o krusie:
  https://emerytury.wp.pl/kat,102476,title,Najbardziej-liberalny-system-emerytalny-to-KRUS,wid,12752014,wiadomosc.html
  NIE BEDĘ ukrywał, że już od dawna miałem takie przypuszczenia.

  a na deser artykuł:
  https://www.rynek-kolejowy.pl/19461/Coraz_blizej_do_bezterminowego_strajku_generalnego_kolejarzy.htm
  i komentarz użytkownika Andzia
  A co na to Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce, Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP, Federacja Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP, Związek Zawodowy Pracowników Warsztatowych, Federacja Związków Zawodowych Maszynistów Kolejowych, Krajowy Sekretariat Kolejarzy NSZZ "Solidarność 80", Międzyzakładowy Związek Zawodowy Rewidentów Taboru, Ogólnopolski Związek Zawodowy Straży Ochrony Kolei, Autonomiczne Związki Zawodowe Transportu Kolejowego, Związek Zawodowy Administracji PKP, Związek Zawodowy Drużyn Konduktorskich w RP, Związek Zawodowy Dyspozytorów PKP, Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa ZZ "Kontra", NSZZ Pracowników Kolejowych Zakładu Taboru w Szczecinie z siedzibą w Szczecinku, NSZZ Pracowników PKP CARGO S.A. Katowice z siedzibą w Chojnicach, Związek Zawodowy Kolejarzy w Przemyślu, Związek Zawodowy Pracowników Służby Przewozów, Federacja Związków Zawodowych Pracowników Dróg Żelaznych, Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność 80" przy IZ Wałbrzych, Krajowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Transportu Kolejowego „Jedność”, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Kolejarzy Śląskich – Zagłębie, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy SOK, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Kolejarzy Służby Drogowej, Niezależny Związek Zawodowy „Przekaźnik”, Związek Zawodowy Dyspozytorów Polskich Linii Kolejowych, Związek Zawodowy Pracowników Budowlanych przy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Związek Zawodowy Pracowników Eksploatacji i Diagnostyki, Związek Zawodowy Pracowników Infrastruktury Transportu Kolejowego w Polsce, Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych przy stacji PKP Ełk, Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych w Iławie, Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych Regionu Kujaw i Pomorza, Związek Zawodowy Pracowników Linii Kolejowych w Lublinie, Związek Zawodowy Pracowników Nadzoru i Administracji „KADRA”, Związek Zawodowy Pracowników Zakładu Szybkiej Kolei Miejskiej "Cisowa", Małopolski Związek Kolejarzy, NSZZ Kolejarzy CMK Węzła Idzikowice Łódzkiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Łodzi, Warmińsko-Mazurski Związek Zawodowy Pracowników PKP Przewozy Regionalne, Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych Przewozów Pasażerskich przy "PKP Przewozy Pasażerskie", Autonomiczny Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Zatrudnionych u Pracodawców Spółek Grupy PKP S.A., Międzyzakładowy Wolny Związek Zawodowy Kolejarzy?

 8. @Autor

  Gadanie!
  Poki grajdol sie kreci, poty krzywda Chameryce nie grozi.
  Ktos watpi w potege $?!? 😉

Comments are closed.