HS prawdę ci powie…

(pełna wersja tego wpisu ukazała się niedawno w sekcji otwartej witryny TwoNuggets.com)

Wiele osób zarzuca 2GR że nie piszemy ostatnio wiele o złocie.  Co prawda jest to prawda, ale jak w radio Jerewan, tylko częściowa… 😉

Otóż od roku tematyka inwestowania w aktywa materialne koncentruje się na witrynie TwoNuggets.com oraz  TwoNuggets Newsletter (2NN), który jest płatnym serwisem dla jej abonentów.   O blogu 2GR i jego wiernych czytelnikach oczywiście nie zapominamy mając  w worku pewne niespodzianki na Nowy Rok. Jednak zakres jego tematyki jest tradycyjnie szerszy a ujęcie dużo bardziej ogólne.  Faktem jest że tematyka inwestycyjna nie gościła  w 2GR w tym roku zbyt często, głównie za sprawą  priorytetu jakim jest redakcja TwoNuggets Newsletter.

W nadchodzącym roku można jednak liczyć na poprawę w tej  mierze.  W końcu nie ma już o co dłużej kruszyć kopii – nie ma już ani suwerenności, ani tarczy rakietowej, ani reformy emerytalnej. Na legalizację jeżdżenia w stanie wskazującym także się nie zanosi…  ;-D

Główną jednak przyczyną tego że nie piszemy ostatnio publicznie wiele o złocie jest fakt że byłoby to niecelowe. Podkręcałoby jedynie jeszcze emocje tłumu  w sytuacji gdy to co się dzieje każdy widzi.

Znacznie ciekawsze jest pisanie o złocie, srebrze czy też o inwestowaniu w inne aktywa materialne w TwoNuggets Newsletter w sytuacji gdy nie wszystko jest  oczywiste i nie każdy to widzi. Wtedy więc gdy ma to pewną wartość dla zainteresowanego inwestora.  Dotyczy to szczególnie okresów rynkowych turbulencji w których szeroka publika zajęta jest głównie panikowaniem i sesjami grupowej psychoterapii a nie czytaniem czegokolwiek.  Z tych też względów  TwoNuggets Global Investment Community ograniczona jest do wąskiego kręgu zainteresowanych inwestorów a 2NN nie jest serwisem publicznym. 

Weźmy mały przykład.  Przy pomocy tego sympatycznego gorylka po lewej  sygnalizowaliśmy abonentom  2NN w maju 2009 domykającą się znaną formację RHS (reverse head and shoulders) w złocie.   Jest to często, choć nie zawsze,  zwiastunem poważnego ruchu w  cenie waloru.  W wersji  „normalnej”  HS jest sygnałem spadku,  a w wersji odwróconej  wzrostu.   Predykcyjna wartość różnych formacji TA  nie jest jednakowa.  HS  jest  jednak  jedną z najpewniejszych.  Obserwując parę innych rzeczy towarzyszących wystąpieniu HS pokusić się też można o potwierdzenie postawionej hipotezy roboczej i o szacunek skali przewidywanego ruchu.   Ach, kto by nie chciał zerknąć w przyszłość!

Strofujący nas za „nie-pisanie” o złocie wybaczą więc ten cytat sprzed pół roku z tego numeru: „Jeżeli rytm ten powtórzy się i tutaj możemy być świadkami sporego ruchu o „wysokość głowy”, czyli o ok. $300.   Wprowadziłoby to złoto na kolejną  „orbitę” rzędu $1300/oz.  Oczywiście malkontenci będą nadal  marudzili bo najprawdopodobniej spadłby przy tej okazji dolar a więc ruch złota byłby trochę nie „fair„.

Jak to się wszystko skończyło jest obecnie rzeczą powszechnie znaną. Złoto  doznało w krótkim czasie solidnego skoku o blisko 30%, choć w innych walutach jego awans wypadł skromniej.  Owszem, nie jest to może zysk aż taki jaki byłby udziałem inwestora w equities wchodzącego z perfekcyjnym timingiem w dołek DowJones w marcu (rzędu 50%). Ten jednak z kolei niknie w cieniu zysków na indeksach kompanii złota (rzędu 80%).  Maraton w sumie trwa. Liczy się to co się da donieść do odległej mety w warunkach rozsądnego ryzyka…

Morał jaki z tego wynika jest taki że zarówno zajęcie pewnej pozycji w złocie jak i pisanie o tym mają sens głównie wtedy kiedy niewielu jest w tym zainteresowanych. Gdy się staną zainteresowani jest na ogół zbyt późno…

©2009 DwaGrosze

14 Replies to “HS prawdę ci powie…”

 1. Rozumiem, ze biznes wymaga by nie publikowac wszystkiego, ale ta strona ma tez inny wymiar. Jest nia dyskusja.

 2. -Tresor-
  H&S jest przede wszystkm formacja odwrotu i powinno sie ja analizowac w polaczeniu z wielkoscia osiaganych obrotow na walorze/ach ktorego dotyczy. W sytuacji przedstawionej przez Cynika zakres ruchu moze byc w zwiazku z tym mniej oczywisty do zaprognozowania, bo sama formacja staje sie raczej platforma do dalszych ruchow w gore-kontynuacji trendu (widac np. dobrze wyksztaltowana formacje klina).

 3. Sugerowałbym niektórym dyskutantom na tym wątku że formacja HS jest znana od dziesięcioleci i że nie ma potrzeby wprowadzania własnych definicji.

  head_and_shoulders1

  head_and_shoulders2

  Chociaż oczywiście nie jest to zabronione… 😉

  W konkretnym przypadku złota dolarowego 04/08 – 06/09 formacja RHS jest dokładnie symetryczna.

 4. @TJŁ
  No tak,jest tak nisko że nie zwróciłem uwagi,w takim wypadku można pisać wszystko.
  Przepraszam cyniku.

 5. @kunta kinte

  Przeczytaj disclaimer na dole bloga. Nawet łoś to zrozumial, chociaz podobno jest z niego żółw z dwiema skorupami 😉

 6. @RG
  Nikomu nie masz go oddawać,czytając wpisy autora masz mieć jedynie pewność że to rzetelna wiedza.

 7. Szanowny Panie Cyniku!
  Otóż RGR nie jest to z pewnością gdyż prawe ramię nie zaliczyło dołka niżej niz lewe,przez co nie utworzyła się pułapka sprzedaży.Pułapka ta była kluczowa,aby przy wyjściu z RGR-a na poziomie ok 1020 zaczęto zamykać SL i pojawił się znaczący wolumen POTWIERDZAJĄCY formację.
  Czytelnikom może się to wydawać błahe,jak ułożyły się linie-dla prognozowania dalszego zachowania ceny już to takim banalnym nie jest.

  Cóż Panie cyniku,tak się składa że jest Pan tutaj dla wielu osób autorytetem i one za pańskimi rekomendacjami czynią decyzje inwestycyjne.Wydaje mi się więc,że powinna obowiązywać Pana szczególna rzetelność-tym bardziej jeśli chodzi o technikę wykresu.

  Proszę nie odbierać tego zbyt osobiście,najbardziej bowiem zależy mi na portfelach czytelników,z którymi tak pięknie mogę dyskutować.

 8. @k-k: aby tak solidnie prowadzona witryna nie naraziła się na śmieszność

  Doceniam troskę ale jeszcze raz sugeruję nie zajmowanie się nie swoim biznesem. Uwaga z poprzedniego wpisu najwyraźniej nie poskutkowała…

  ——————
  @anonimo 10:11 – jaki wpis o NBP się nie pojawił i do którego wpisu? Nic stąd nie było usuwane. Może jest w poprzednim wątku?

  ——————
  @gosc niedzielny: Deprecjacja dolara nie wynikała z jakiś tam wykresów, kreseczek i średnich AT tylko z konkretnych nie dających się w ramy AT zamknąć działań FED

  Zgadza się, rzadko deprecjacja dolara jest wynikiem "kreseczek". Ale niektóre kreseczki czasem na nią wskazują bardziej niż inne… 😉

 9. A mnie ten post wcale nie zadziwia … starą prawdą marketingową jest oferowanie publiczce czegoś za darmo a równolegle oferowanie płatnego produktu. W wersji darmowej stawia się nacisk na podsycanie ciekawości mas co tez może być w wersji płatnej. W konsekwencji część publiczki dokona zakupu serwisu płatnego nabijając kabzę właściciela.

  I słusznie – dlaczego Cynik miałby w epoce Informacji oddawać swoją informację za darmo? Poza tym kto by kupił Informację 2N gdyby była ona dostępna na 2GR za friko?

  Może wszak wkraść się pewna wątpliwość jeśli okaże się, że Cynik zarabia więcej na redagowaniu 2N niż na swoich inwestycjach …

 10. Obaj dyskutanci nie mają racji. Oczywiście, że formacja jest jak ktoś ją widzi (ja tam widze co innego 😉 ale nie ma to znaczenia. AT jest opisem jak bedzie sie zmieniac cena, a nie jakie bedzie miec na koncu jakas cena optymalna. Zawsze sa dzialania wladz, koniunktura / wynalazki. Tylko pytanie kiedy kupic!
  I tu właśnie odpowiada AT.

  Bardzo dziekuje za wpis, choc niewiele on pisze o samym złocie. Właśnie o fundamentach o tym co dzieje sie wokół niego.
  P.S. I mój wpis o NBP też się nie pojawił ;(

 11. Mam podobne mieszane uczucia co do ostatniego wpisu. Skrót myślowy którego bym się po tym forum nie spodziewał. Deprecjacja dolara nie wynikała z jakiś tam wykresów, kreseczek i średnich AT tylko z konkretnych nie dających się w ramy AT zamknąć działań FED. A to zaskutkowało automatycznie zwiększeniem ilości papierków z wizerunkami martwych prezydentów, jakiej zażądać należy za oddanie uncji złota. Predykcja tego zjawiska z domniemanej formacji oRGR na złocie nie miała miejsca. Parszywienie dolara nabiera cech hiperboli zwyżkującej i należy się serio obawiać konsekwecji tego dla relacji dolara do złota w najbliższej przyszłości. Mam tylko nadzieję, że posiadanie złota nie zostanie znowu spenalizowane a ono samo poddane konfiskacie.

 12. @CYNIK
  Będę upierdliwy jak zawsze,ale w trosce o to,aby tak solidnie prowadzona witryna nie naraziła się na śmieszność muszę zaprotestować.Otóż na złocie nie ma żadnego prawidłowego RGR-a/HS-a jak kto woli.
  Dlaczego?
  Napiszę póżniej,jak się wyśpię-jeśli Cynik nie wywali posta.

Comments are closed.