Krugerrand

sto lat, sto lat, niech żyje…

Dzisiaj przypomnienie paru faktów o Krugerrandzie, w formie małej laurki urodzinowej. Solenizantowi bowiem stuknęła właśnie w tym roku 40-stka. Cena złota, jak widać, stara się ostatnio nadać urodzinowemu party szczególnego blasku…

Krugerrand jest najbardziej znaną formą złota na świecie, najbardziej popularną złotą monetą lokacyjną i jednocześnie najbardziej aktywnie handlowaną (płynną). Nazwany od imienia południowo-afrykańskiego przywódcy i prezydenta Paula Krugera złoty Krugerrand obchodzi w tym roku (2007) swoje 40 urodziny. Pierwsze Krugerrandy mennica Afryki Płd. (South African Mint) wybiła 3 lipca 1967, początkowo jako środek obejścia międzynarodowego embarga narzuconego krajowi z uwagi na politykę apartheidu. Od tego czasu wiele jednak się zmieniło i Krugerrand stał się preferowanym środkiem promującym południowo- afrykańskie złoto i przemysł wydobywczy na światowych rynkach.

Początkowo Krugerrandy były bite jedynie jako monety jednouncjowe (one troy ounce), zawierające dokładnie 31.103 gramów czystego złota. Wykonane są ze złota 22 karatowego, co oznacza stop złota (91,67%) z domieszką miedzi, dodawanej dla polepszenia twardości i odporności na ścieralnie. Ponieważ moneta zawiera dokładnie jedną uncję czystego złota, jej całkowita waga jest odpowiednio większa – około 34 gramy.

Od lipca 1980 Krugerrandy bite są także w mniejszych rozmiarach, zawierających odpowiednio ½ , ¼ i 1/10 uncji czystego złota. Bedąc najpopularniejszą formą złota na świecie Krugerrand oferuje jednocześnie najprostszą metodę zainwestowania w złoto fizyczne. Prawie każdy dealer i wiele banków prowadzi ich sprzedaż. W chwili obecnej krąży po świecie w sumie około 46 milionów uncji złota, w formie wybitych Krugerrandów. Jest to więcej niż wszystkie inne złote monety razem wzięte!


Chociaż uważany w niektórych miejscach za legalny środek płatniczy (legal tender) Krugerrand nie ma żadnej oficjalnej wartości nominalnej. Jego wartość w danym momencie jest bezpośrednim odbiciem przeważającej ceny spot złota.

Rand Refinery jest wyłącznym autoryzowanym przez RPA producentem złotych krążków (gold blanks) z których następnie mennica państwowa RPA, autoryzowana przez Bank Centralny (South African Reserve Bank) bije Krugerrandy.

Więcej szczegółów o inwestowaniu w metale szlachetne, łącznie z komentarzem rynkowym i alertami, dla abonentów naszego DwaGrosze NewsLetter. Dołącz i Ty!

©2007cynik9

One Reply to “Krugerrand”

Comments are closed.