Krugerrand

sto lat, sto lat, niech żyje…

Dzisiaj przypomnienie paru faktów o Krugerrandzie, w formie małej laurki urodzinowej. Solenizantowi bowiem stuknęła właśnie w tym roku 40-stka. Cena złota, jak widać, stara się ostatnio nadać urodzinowemu party szczególnego blasku…

Krugerrand jest najbardziej znaną formą złota na świecie, najbardziej popularną złotą monetą lokacyjną i jednocześnie najbardziej aktywnie handlowaną (płynną). Nazwany od imienia południowo-afrykańskiego przywódcy i prezydenta Paula Krugera złoty Krugerrand obchodzi w tym roku (2007) swoje 40 urodziny. Pierwsze Krugerrandy mennica Afryki Płd. (South African Mint) wybiła 3 lipca 1967, początkowo jako środek obejścia międzynarodowego embarga narzuconego krajowi z uwagi na politykę apartheidu. Od tego czasu wiele się zmieniło. Krugerrand stał się preferowanym środkiem promującym południowo- afrykańskie złoto i przemysł wydobywczy na światowych rynkach.

Początkowo Krugerrandy były bite jedynie jako monety jednouncjowe (one troy ounce), zawierające dokładnie 31.103 gramów czystego złota. Wykonane są ze złota 22 karatowego, co oznacza stop złota (91,67%) z domieszką miedzi, dodawanej dla polepszenia twardości i odporności na ścieranie. Ponieważ moneta zawiera dokładnie jedną uncję czystego złota, jej całkowita waga jest odpowiednio większa – 33.93 grama.

Od lipca 1980 Krugerrandy bite są także w mniejszych rozmiarach, zawierających odpowiednio ½ , ¼ i 1/10 uncji czystego złota. Będąc najpopularniejszą formą złota na świecie Krugerrand oferuje jednocześnie najprostszą metodę zainwestowania w złoto fizyczne. Prawie każdy dealer i wiele banków prowadzi ich sprzedaż. W chwili obecnej krąży po świecie w sumie około 46 milionów uncji złota, w formie wybitych Krugerrandów. Jest to więcej niż wszystkie inne złote monety razem wzięte!

Istotne jest też to że każdy zna krugerranda przez co łatwo jest go także zbyć.

krugerrand
Chociaż uważany w niektórych miejscach za legalny środek płatniczy (legal tender) Krugerrand nie ma specyficznej  oficjalnej wartości nominalnej. Jego wartość w danym momencie jest bezpośrednim odbiciem przeważającej ceny spot złota na rynkach.

Rand Refinery jest wyłącznym autoryzowanym przez rząd RPA producentem złotych krążków (gold blanks) z których następnie mennica państwowa RPA, autoryzowana przez Bank Centralny (South African Reserve Bank) bije Krugerrandy.

Więcej szczegółów o inwestowaniu w metale szlachetne, łącznie z komentarzem rynkowym i alertami, dla abonentów naszego TwoNuggets NewsLetter. Zapraszamy!

©2007cynik9  original:29.09.2007  revised:23.10.2020

One Reply to “Krugerrand”

Comments are closed.