Perspektywy złota

o „rozliczaniu się”

Kilku drogich czytelników pragnęło poznać na początku roku naszą opnię n/t perspektyw metali szlachetnych,  sugerując aby cynik9 „rozliczył się”  ze swoich projekcji  sprzed roku.  Takie publiczne „rozliczanie się”  przez ekspertów  od których aż roi się internet ze swoich prognoz  serwowanych  za darmo ma podobną wartość co ich cena.  Możliwym wyjątkiem jest tutaj tylko nabijanie kabzy reklamodawcom.   Ponieważ jednak zainteresowanie było tak duże  że  odwiedzili nas nawet hakerzy  to postanowiliśmy  i my dopełnić tego aktu rytualnego masochizmu.   Poniżej jest fragment skopiowany z drugiego wydania TwoNuggets Newsletter w tym roku,  poświęcony sytuacji w metalach szlachetnych na pocz. 2017 i spojrzeniu wstecz.   W tekście nie dokonano żadnych zmian,  opuszczona dla zaoszczędzenia miejsca została jedynie tabelka cen srebra którą można znaleźć tutaj.

 

Metale szlachetne
Zacznijmy tę sekcję  dla urozmaicenia od końca. Zeszłoroczne dywagacje o metalach szlachetnych zakończyliśmy taką przepowiednią:

Tematem na 2016-17 jest natomiast autentyczna cena złota i cena srebra które mają szanse na dno bessy i zakończenie roku na niewielkim plusie. Powiedzmy – Au ~ $1190, Ag – $16. Ale możemy się mylić… 😉

No, to się nazywa wstrzelenie się w temat! Na końcu roku mieliśmy nie tylko koniec bessy ale metale dokładnie tam gdzie przewidywaliśmy: Au=$1150 ($1060 31.12.15), Ag=$15.94 ($13.78 31.12.15).

Podobnie było w platynowcach, gdzie przewidywaliśmy zasadniczo nasycenie się bessy, być może z niewielkimi zyskami:

W rezultacie platynowce kiedyś również dotrą do końca bessy i zaczną zyskiwać w cenie. Może jednak być tak że platyna, tradycyjnie orbitująca wysoko ponad złotem, jest historią. Z drugiej strony spaść poniżej palladu nie powinna… Reasumując typy na koniec roku 2016: Pt ~ $900, Pd ~$550.

Wypadło to w platynie autentycznie w „oko byka”: Pt=$901 ($890 31.12.15). Pallad wykazywał dużo więcej życia niż sądziliśmy i wypadł lepiej: Pd=$678 ($560 31.12.15).

Nic dziwnego że będąc tak blisko celu na 2016 robienie prognoz na 2017 trochę nas onieśmiela!… 😉
Rok 2016 metale szlachetne zakończyły doskonale, ze złotem i srebrem w górę we wszystkich głównych walutach co jest sygnałem szerokiego trendu. Dotychczasowy trend w dół zmienił się więc definitywnie kończąc bessę i przechodząc w hossę.

perspektywy zlota

W srebrze  obraz jest identyczny – masywne zyski we wszystkich głównych walutach i ani jeden wynik negatywny. Podkreślić należy że po doskonałym rajdzie w H1 oba metale były już dużo wyżej i że oba znacznie spadły w „rajdzie Trumpa” w akcjach w drugiej połowie roku. Gdyby nie to akcje miałyby prawdopodobnie straty a złoto i srebro stałyby chyba dużo, dużo wyżej. Ale okay, było jak było. Popatrzmy teraz na to co będzie.

Perspektywy dla złota w 2017, pierwszym roku prezydentury Trumpa, są korzystne. Głównym negatywem jest to że tak wielu ludzi się z tym zgadza! Myślimy jednak że zgadzają się na podstawie fałszywych założeń. Dominuje pewna obawa o zasadniczą korektę na wysoko stojących rynkach equity. Co zaś może robić negatywnie skorelowane z akcjami złoto? Oczywiście wzrastać…

Nic jednak tak oczywistego nie widzimy. Przeciwnie, szeroki krach na giełdach spowoduje prędzej powszechną  wyprzedaż  wszystkiego  w panice ku liquidity, coś jak w 2008. Umiarkowany lecz wyraźny wzrost ceny złota w 2017 jaki przewidujemy mieć będzie podłoże w ucieczce inwestorów w kierunku bezpiecznej przystani. Dojść do tego może w warunkach rosnącej niepewności na rynkach reagujących na tektoniczne ruchy geopolityczne. Potencjał dla takich ruchów jest wysoki, zważywszy na zamierzenia nowej administracji amerykańskiej oraz zaawansowaną transformację  systemu monetarnego w kierunku jego nowej odsłony.    … [dalszy ciąg dostępny abonentom witryny TwoNuggets]

Podobne analizy i przeglądy,  dla różnych klas aktywów,  robimy tradycyjnie w trzech pierwszych wydaniach 2NN w każdym roku.  W tym roku – nie chcąc straszyć drogich czytelników –  jest to blisko 100 stron!   Jeśli ktoś nie wierzy i chciałby sprawdzić,   albo jest ciekawy i chciałby dołączyć,  to serdecznie zapraszamy.   Kliknij po swoje osobiste zaproszenie do dołączenia do kręgu inwestorów TwoNuggets.

perspektywy złota 1 perspektywy złota 2 perspektywy złota 3