Referendum emerytalne rządu

najlepszy wybór – żaden

(aktualizacja – 12.08.2014*)

Mieszkańcy kantonu nadwiślańskiego zapragnęli referendum w stylu szwajcarskim no i je właśnie mieli. Nie to aby to coś zmieniało ale wybór był autentyczny. Do końca lipca należało odpowiedzieć na pytanie: czy chcesz pozbywać się swoich pieniędzy na składki emerytalne na rzecz ZUS-u czy też na rzecz kadłubowych OFE. Był to więc w pełni demokratyczny wybór dany skazańcowi który swobodnie mógł zadecydować czy strzelić sobie w skroń czy też zadyndać na dostarczonej linie.

Zadbano przy tym aby nie było żadnego innego, bardziej rozsądnego wyboru. Na przykład: czy chcesz w ogóle pozbywać się swoich pieniędzy czy też może chcesz sam zatroszczyć się o swoją emeryturę? O ile mogłoby to nie być do przełknięcia dla rządu to z przyczyn niezupełnie jasnych uniemożliwił on również inny, mniej kontrowersyjny i do tego oczywisty wybór. Było nim pytanie o losy dotychczasowego salda delikwenta w OFE: czy chcesz zabrać je ze sobą optując za ZUS-em, czy też pozostawiasz je w OFE? Jasne jest że ktoś optujący za ZUS-em nie dowierzał OFE i że zmuszanie go aby swoje dotychczasowe saldo udostępniał jeszcze przez lata kamaryli OFE było rzeczą wysoce nieetyczną.

Na szczęście lud nadwiślański mądrzeje w szybkim tempie. Bezbłędnie ocenił że to quasi referendum jest pozbawionym znaczenia cyrkiem i w coś 87.5% dokonał wyboru właściwego. To znaczy żadnego. Zostanie przez to automatycznie wcielony do ZUS-u. Powodów do zmartwień nie będzie. Za to w późniejszych opowieściach wnukom okaże się to mniej ambarasujące niż chwalenie się świadomym wyborem jednej dwóch bezsensownych opcji. Niczego nie wybierając olbrzymia większość respondentów dokonała jednocześnie wyboru optymalnego finansowo bo pozwalajacego zaoszczędzić na liście poleconym. Innych różnic między opcjami referendum niestety nie widzimy… 😉

ofeWidoczna jest natomiast konfuzja pozostałych 12.5% populacji które na podstawie różnych uzasadnień wybrały jednak pozostanie w OFE. Najbardziej kuriozalnym uzasadnieniem jakie widzieliśmy jest „na złość Tuskowi”. Owszem, jest parę rzeczy które można zrobić na złość panu premierowi. Można na przykład zagłosować na KNP albo nawet na PiS, albo zapytać się pana premiera czemu tak panicznie boi się ruszać emerytury mundurowe i górnicze. Sama sugestia jednak że pana premiera sytuacja wokół OFE grzeje albo ziębi graniczy z naiwnością. W końcu otwartą kradzieżą aktywów OFE jego rząd zademonstrował że gotowy jest wykończyć OFEs i cel ten osiągnął nie oglądając się na zdanie populacji.

Innym ciekawym uzasadnieniem jakie przewijało  się w komentarzach jest że ZUS „i tak zbankrutuje” za jakiś czas, przez co wybór OFE może mieć więcej sensu. Otóż ZUS może sobie bankrutować kiedy chce ale państwo jest odpowiedzialne za emerytury i coś kiedyś pewnie wypłaci, choćby jedynie ze względów czysto praktycznych – uniknięcia kanibalizmu wśród głodnych emerytów. To czy będzie to datek czysto symboliczny czy też prawie symboliczny okaże się w praniu. Wątpliwe aby był materialnie znaczący w sensie obecnej siły nabywczej. Byłoby jednak nadwerężaniem wyobraźni spodziewać się że w zbankrutowanym długami państwie kwitnąć będzie jak gdyby nigdy nic giełda,  nie zasilana do tego dotychczasowym strumieniem składek,  na której soczyste emerytury dla wspomnianych 12.5% populacji zarabiać nagle zaczną niedobitki OFE.

 

Porównanie perspektyw „zwrotu”  z ZUS-u i z OFE w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu wydarzeń w TwoNuggets Newsletter 2014/11.

 

————————–
*) Aktualizacja 12.08.2014:  Nieocenieni Czytelnicy podają link źródłowy (Forbes) z którego wynika że na 16 mln 697 tys. 221 osób będących członkami OFE (stan z końca maja 2014)  ostatecznie pozostawienie części składek w OFE zadeklarowało 2 mln 73 tys. 751 osób (stan z 6.08.2014).  Stanowi to około 12.5% ogółu co chętnie korygujemy we wpisie,  który posługiwał się danymi sprzed terminu zamknięcia „okna”.  Z sumie jednak nie zmienia to nic z puenty wpisu. Jeżeli założymy że system emerytalny w formie  obecnej przetrwa przez 20 lat lub więcej,   co samo w sobie jest wątpliwe,  to ZUS z jego obecną rewaloryzacją spinającą okres 5 lat jest w warunkach przewidywanego słabego i słabnącego wzrostu gospodarczego prawdopodobnie lepszym wyborem niż bardziej eksponowane na koniunkturę OFE.  

Jeśli okaże się że mamy rację to nie omieszkamy zawiadomić o tym drogich czytelników którzy wybrali OFE…   😉

 

 

.

55 Replies to “Referendum emerytalne rządu”

 1. Pomijasz, Cyniku, taką możliwość, że skoro państwo „coś tam będzie musiało płacić i tak”, to wcale nie jest powiedziane, czy do momentu kiedy upłynie moje 35 lat do emerytury (a po drodze już się pewnie zrobi 40, bo niby dlaczego by jeszcze wieku emerytalnego nie wydłużyć…?) to ile teraz wpływa na „moje konto” w ZUS może nie mieć jakiegokolwiek przełożenia na wysokość emerytury. Innymi słowy, czy teraz te 100 PLN mniej wpływa do ZUS może w ogóle nie być istotne, bo wprowadzone zostaną emerytury równe, z podatków, i już. Jest też możliwe, że w przypadku jakiegoś cudu i zmiany władzy na mniej złodziejską, z OFE będzie można coś uratować przed emeryturą, np. przy okazji ich likwidacji; co powinno być czym prędzej zrobione, a środki po prostu zwrócone ludziom, choćby z uwagi na sam sposób wprowadzenia prywatnych funduszy pod przymusową fontannę danin.

  Prawda jest taka, że to nie jest żaden wybór. W przypadku tych z nas, którzy pracują na etacie i póki co nie mogą dokonać prawdziwego i słusznego wyboru (czyli niepłacenie ani tam, ani tam ;)) NIE MAMY POJĘCIA co będzie za te 30-40 lat. I czy cokolwiek będzie. W tym kontekście bardzo chętnie poślę te 100 PLN do innego pieca co miesiąc, nie wydaje mi się, żeby to ekonomicznie miało jakieś znaczenie, a przynajmniej zrobię odwrotnie, niż sobie rządzące mendy wymyśliły i w sposób bardzo chamski chciały konkretny „wybór” wymusić przez taką a nie inną architekturę „referendum” – przez konieczność składania dodatkowych oświadczeń (OFE) vs. nie robienie nic (ZUS), zakaz reklamy, ściemnione statystki, używające odpowiednio dobranych danych, i tym podobne sztuczki.

  Dodatkowo, w referendach, choćby i głupich, należy brać udział, tego Polacy powinni się uczyć, dla treningu. 😉 Jestem w stanie się założyć, że spora część z tych, którzy zostali w OFE dokładnie wie, że ten „wybór” nie ma ekonomicznie większego znaczenia. Prawdę mówiąc nikt z ludzi których znam, i którzy tak zrobili, nie wyrażał nawet najmniejszej nadziei na jakieś kokosy pod palmami z OFE, większość twierdzi raczej „to wszystko jedno skąd nie dostanę emerytury”. Niemal wszyscy natomiast byli zdrowo wpienieni zarówno samym faktem „reformy”, jak i uroczym sposobem jej przeprowadzenia i w tym sensie to był głos polityczny, który pewnie w niektórych przypadkach przełoży się też niedługo na wybory.

  To tak z innego punktu widzenia.

  1. to ile teraz wpływa na „moje konto” w ZUS może nie mieć jakiegokolwiek przełożenia na wysokość emerytury. —– może nie mieć, gwarancji na nic nie ma. Jednak uważam że z czysto psychologicznego punktu widzenia jakieś przełożenie zostanie zachowane, ponieważ po prostu zlikwidowanie przełożenia i co się w z tym wiąże idei rewaloryzacji wydaje się krokiem który może być podjęty jedynie w sytuacji absolutnie podbramkowej na co żaden rząd się nie zdecyduje. A jeżeli już do takiej sytuacji dojdzie to z dużym prawdopodobieństwem będzie dawno po OFE i wkładach tam, użytych wcześniej dla „ratowania państwa”.

   1. Prawdopodobnie tak. Z mojej perspektywy to jest wybór podwójnie ekonomicznie nieistotny, moja rodzina nie jest zbyt długowieczna, mocno wątpię, czy w ogóle dotrwam do tej emerytury. Moi dziadkowie ze strony matki pracowali te 45+ za Polskę Ludową i umarli mniej więcej rok i dwa po przejściu na emeryturę; czyli większość składek, które przez całe swoje życie uskładali, poszedł na ośmiorniczki, wille Kwacha, winko Sikorskiego i im podobnych. Jeżeli mam wybór, wolę już napychać kabzę skandynawskim złodziejom z funduszy, niż tej rodzimej bandzie, im już wystarczy. Im mniej będzie w ZUS, tym mniej będzie dla tych mend do rozkradania.

   2. @cynik9
    Wpływy na „rachunek w ZUS” nie będą miały wpływu na wysokość i realną wartość świadczenia. Na prawo do tychże świadczeń – jakie by nie były – a i owszem.

 2. @cynik9
  Do OFE będzie wpływać max 10% składki emerytalnej – po reformach. Dla tych którzy mają przed sobą 30+ lat składowych sytuacja z wybore OFE vs. ZUS wygląda tak, jakby wróciły oryginalne prowizje. Nawet gdyby OFE miały wściekłe wielki zwrot – przy tak niskim kapitale, kontrybucja do świadczeia będzie żadna.

 3. 11. August 2014 Die englische Online-Ausgabe der „New Straits Time”, dem Flaggschiff der malaysischen Presse, veröffentlichte am letzten Donnerstag einen Artikel, in dem der Ukrainischen Regierung ganz offen vorgeworfen wird, die Boeing 777 der Malaysia Air abgeschossen zu haben. Dabei wird ziemlich unverhohlen auch betont, daß die Kiewer Regierung unter der Egide der USA und der EU handelt. Dieser Artikel ist deshalb besonders interssant, weil die Medien – und besonders die englischsprachige, nach außen als Sprachrohr fungierende „New Straits Time”, unter strenger Kontrolle und Einflußnahme der malaysischen Regierung steht. Was die New Strais Time schreibt, kann als Verlautbarung der Regierung aufgefaßt werden.

  Die Medien in Europa und USA haben diesen Artikel natürlich nirgendwo erwähnt. Kein Wunder, nachdem die False-Flag-Operation MH17 einfach nicht mehr haltbar war und selbst die USA leise, aber zähneknirschen zugeben mußten, daß man leider Rußland nichts anhängen konnte und die ganze Sache mit so vielen offensichtlichen Patzern und Fehlern abgelaufen ist, daß nur ein bleierner Mantel des Schweigens in der Mainstreampresse eine totale Demaskierung der Täter in den USA und Kiew noch verhindern konnte. Zudem herrscht, was die Auswertung des Flugschreibers betrifft seit Wochen dröhnende Stille. Man darf getrost davon ausgehen, daß man es in riesigen Lettern auf jeder Titelseite gefunden hätte, wenn dort Beweise für einen Abschuß durch die Rebellen gefunden worden wären. Schon ein Hinweis, daß eine Bodenrakete das Flugzeug getroffen haben könnte wäre gegen die Separatisten und Rußland ausgeschlachtet worden. Der Umstand, daß wir gar nichts hören läßt vermuten, daß der Flugschreiber genau das belegt, was mittlerweile als höchst wahrscheinlich gilt, nämlich der Abschuß durch ukrainischen Kampfjets. Die Garben von Projektilen in das Cockpit, die sich an dem Wrackteil genau nachvollziehen lassen, sind sehr wahrscheinlich auf dem Flugschreiber zu hören.

  Ein anderer Artikel in der New Straits Time mit der Überschrift “US analysts conclude MH17 downed by aircraft” (US-Analysten folgern, daß MH17 durch ein Flugzeug abgeschossen wurde) referiert die Beweise dafür, daß ukrainische Kampfflugzeuge den Passagierjet zuerst mit einer Luft-Luft-Rakete angegriffen hat und danach das Cockpit mit Garben aus den 30-Millimeter-Bordkanonen von beiden Seiten seitwärts durchsiebt wurde. Die russische Armee hat bereits detaillierte Radar- und Satellitendaten präsentiert, die zeigen, wie ein ukrainischer Suhoi-25-Kampfjet sich dem Passagierflugzeug näherte – kurz bevor es abstürzte. Die Regierung in Kiew stritt ab, daß sich überhaupt Kampfflugzeuge zu der Zeit in der Region aufhielten.

  ———-
  MODERACJA: Regulamin forum określa jęz. polski jako wiodący i wolałbym abyśmy się tego w miarę możliwosci trzymali. Przydałby się również link źródłowy tego tekstu.

 4. Kradzież środków z OFE,przez premiera Tuska i kolegów,nie była bynajmniej podygtowana troską o przeszłość emerytów,ani troską o państwo i jego budżet,,ani nawet troską o jakąkolwiek instytucję w radzaju Zus.Panami i paniami z rządu powodował paniczny strach przed przekroczeniem progu dług/pkb 60% za co oczywiście grozi mu Trybunał Stanu.

 5. W tematach ratowania własnych finansów na 2Gr brakowało mi spraw poświęconych zdrowiu- o ile biurokracja pozbawia nas pieniędzy , to Big Farma po opłaceniu podatku na leczenie doi nas także ze zdrowia ( szczepienia, onkologia, alergologia, statyny, neurologia, gastrologia, ściemnianien i atak na wit. D)
  Choćby w temacie nowotworów
  https://zdrowiewnaturze.wordpress.com/2011/10/18/walter-last-–-„kulisy-leczenia-nowotworow-przez-oficjalna-medycyne”/
  https://www.alkalizeforhealth.net/tableofcontents.htm
  https://januszszewczak.wordpress.com/2014/05/11/system-ochrony-zdrowia-raczej-nalezaloby-mowic-o-wykanczalni/

  1. W tematach ratowania własnych finansów na 2Gr brakowało mi spraw poświęconych zdrowiu- —— jest w tym głębsza metoda… Uważamy że kluczem do zdrowia, oprócz koni i żagli, jest pogodna, pozytywna postawa, z lekka cyniczna…, oraz przede wszystkim nie denerwowanie się. A ponieważ wszystkich tych rzeczy nie sposób czytać, i pisać o nich bez denerwowania się, to nie czytamy, nie piszemy i nie denerwujemy się… 😀 😀

   A mówiąc poważnie – ze zdrowiem jak z emeryturą – tyle twojej co masz. Nie licz ani na jedno ani na drugie w państwowej wersji…

   1. No nie wiem, ostatnio nic mnie bardziej nie zdenerwowało jak rozprucie genui o saling. Na szczęście po brycie, to się sam zszyłem. Za to mogę stwierdzić, że zszywanie żagla uspokaja. ;-D

    G.F.

 6. Przyznam, że lubię się czasem podroczyć z Gospodarzem. Tym razem palec w oko wtyka sam Kornel Morawiecki. 😉

  „…Transformacja postawiła duże grupy ludzi na marginesie życia. Polacy pozbawieni pracy, żyjący w strachu o swój los, byli zagubieni. Z jednej strony mieliśmy plan Balcerowicza, a z drugiej – komunistów u steru. Nie było dobrej alternatywy. Okrągły Stół, czyli grupka ludzi dobrana przez Kiszczaka, pozbawiła nas naszych własnych pomysłów na to, jak budować społeczeństwo obywatelskie, gospodarkę, geopolitykę. Radykalni działacze Solidarności zostali wykluczeni z życia publicznego. Nie ma ich nawet w encyklopediach Solidarności!…”

  „…A społeczeństwo? Jest zawiedzione. Weszliśmy do Europy spóźnieni, ograbieni. Elity solidarnościowe, tzw. elity nowej Polski – pożal się Boże – popełniały olbrzymie błędy. Całe to zamieszanie z OFE, za rządów Jerzego Buzka, wydrenowało nas z oszczędności. Politycy często zachowywali się bardzo nie w porządku wobec ludzi…”

  Fakt poziom oficjalnego skurwysyństwa w tym kraju przybrał takie rozmiary, że nikt już na to nie zwraca uwagi. To dowód na to, że do wszystkiego można się przyzwyczaić. Na pocieszenie dodam, że powoli elity się budzą. Doprowadzono do takiego syfu, że zaczęło to zagrażać wszystkim, nawet beneficjentom ostatnich 25 lat.

  „…Niepokojące są za to prądy związane z Korwin-Mikkem. Jego polityka to zaprzeczenie ideałów Solidarności. Martwi mnie ten egoizm, indywidualizm. Dlaczego oni nie dostrzegają, jak ważna jest wspólnota? Takie siły, jak Nowa Prawica, mogą być zabójcze dla naszego kraju. Mogą doprowadzić nas do przepaści. Oni widzą tylko siebie, nie innych. To niebezpieczne i przygnębiające. A przecież kraje, które najszybciej się rozwijają, jak Niemcy, są oparte na gospodarce społecznej. I na tym zasadza się ich sukces…”

  Całość tu:

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/kornel-morawiecki-pelzamy-zamiast-fruwac/tzlnk

  G.F.

  1. Z Kornela wyszlo szydlo z worka jak prowadzil spotkanie z Braunem. Braun mowi o budowie panstwa wolnosciowego – o jak najwiekszym uniezaleznieniem sie polakow od panstwa m.in. o wolnym szkolnictwie aby nie poddawac mlodych polakow praniu mozgow. A Kornel wypalil ze trzeba bronic tych solidarnych zdobyczy(obecnego modelu) – tylko wymienic kierownictwo. Rece opadaja.

   1. Braunowi marzy się restytucja instytucji dworu ziemiańskiego. To kosmita. 3/4 ludzi w tym kraju nie ma nic i nie może liczyć na więcej niż wzajemna solidarność. Od pokoleń byli regularnie okradani, i nigdy nie mieli, i nie będą mieli majątku pozwalającego być naprawdę wolnymi i niezależnymi. To właśnie dla nich są te znienawidzone systemy socjalne. Reszta spokojnie może się bez nich obejść. Po co to potępiać. Jeśli potraktować to jako formę ubezpieczenia wzajemnego, to jest to do przyjęcia. Trzeba tylko pilnować by było to ubezpieczenie prowadzone przez organizację non-profit i minimalizować koszty obsługi systemu. Idiotyzmy typu zmuszanie obywatela do inwestowania na giełdzie i obiecywanie, że dzięki temu będzie w przyszłości piękny i bogaty są wyjątkowo idiotyczne. System ma zapewnić na starość dach nad głowa i ciepłą miskę zupy dla wszystkich, i tyle. Taki socjalizm jest w porządku. Ci ludzie sami wzajemnie się na starość nakarmią. Prof. Orłowski ostatnio coś takiego proponuje, widzę ewidentny tu wpływ CASE. 😉

    G.F.

    1. Od pokoleń byli regularnie okradani… […]… To właśnie dla nich są te znienawidzone systemy socjalne. —– Najlepiej wyleczyć się z okradania w „systemie socjalnym” będącym kwintesencją złodziejstwa. Nikt nikomu nie broni udziału w systemie ubezpieczenia wzajemnego i ubezpieczenia się w nim po zęby. Pod jednym warunkiem – pełna dobrowolność a nie przymus.

    2. Powiem ci coś Goldfinger. Cała ta dyskusja o OFE vs ZUS jest zupełnie bez sensu. Do każdego głowy jest przystawiony pistolet i nie mamy żadnego wyboru! Najpierw się trzeba pozybć przymusu, a wtedu możemy dyskutować: OFE, dzieci, nieruchomości, ubezpiecznia wzajemne, czy coś na kształt ZUSu.

     Od tego powinniśmy zacząć każdą dyskusję! Odłóż pistolet, wtedy możemy negocjować

     1. @Wymagany Nick

      Abra Kadabra! Dziś spełniam wszystkie Twoje życzenia ale tylko trzy. Powiedzmy, że od dziś uwalniam wszystkich od rozterek okradania przez ZUS. Teraz odsuń od swojej głowy ten uwierający pistolet i przystaw go do głów swoim dziadkom, potem rodzicom. Jeśli jesteś jedynakiem, to pogratulować, bo masz do utrzymania 2 dodatkowe niepracujące osoby , jeśli dziadkowie cieszą się dobrym zdrowiem (100 lat!), a Ty masz pecha to 4. Jeśli Twoja żona również jest jest jedynaczką to osiem. Nie sądzę, że przez swoje życie spędzone pracowicie w PRL i III RP zgromadzili taki majątek by być rentierami. Państwo Polskie też już się wypstrykało ze schedy po PRL na sierotki po PRL. Kasy jest tyle co z podatków i z nowego rolowanego długu. Czyli niewiele, bo przecież kto normalny będzie płacił podatki. Finansowania z długu też nie da się ciągnąć w nieskończoność, jeśli gospodarka nie rośnie, a ta nie rośnie bo np. demografia jest fatalna. ;-D

      Moi zstępni już nie żyją, jak sprzedam wszystko i kupie AU to przez kilkadziesiąt lat mogę miesięcznie wydawać po uncji i wynieść się np. do Malezji; tanio, ciepło, nie trzeba płacić Putinowi za gaz, ni się denerwować słuchaniem współobywateli, bo w ząb nie rozumiesz tubylców. To spora zaleta. Ze mną wynosi się odpowiednia ilość dobrowolnych płatników składek. Nie mamy ochoty utrzymywać Twoich rodziców bo niby czemu? Nikt mnie na starość w nagrodę nie przytuli. Takich jak ty jest miliony. Teraz radź sobie sam! Jesteś wolny! Niestety nie jesteś wolny od zobowiązań. Teraz już mniej więcej wiesz jak działa solidarność międzypokoleniowa, którą negujesz. Jogurt w którym tkwimy jest konsekwencją sytuacji, w której znalazła się Polska po przegranej wojnie i pół wieku sowieckiej okupacji. To był i jest kraj biednych ludzi, bez większego majątku, mają tylko siebie i strzępki solidarności zwanej tu socjalizmem, które tak ochoczo depczesz.

      Bym zapomniał! Musisz jeszcze odłożyć na swoją emeryturę. Przecież nikt za ciebie tego nie zrobi. I nie zapomnij o dzieciach tak z czwórkę. Może jedno z nich zapewni Tobie talerz zupy na stare lata.

      G.F.

     2. @Goldfinger
      Narazie zobacz, jak działa ta „solidarność miedzypokoleniowa” obecnie, po wysokości obecnych emerytur – tych „nieuprzywilejowanych”.
      I owszem, moje pokolenie wie dość dobrze, że musi płacić na emerytury rodziców (państwo i prywatnie) własne (państwowo i prywatnie) i jeszcze z czegos spłacić kredyty hipoteczne i wychować dzieci.

     3. I jeszcze zapomniałeś dodać, płacić na swój własny fundusz emerytalny (vel złoto, srebro, nieruchomości, whiskey, obrazy itp.) 🙂

     4. Naprawdę wierzysz że uszczuplając i tak skromne środki o dodatkowe gęby do wykarmienia które odbierają tobie by dać twoim rodzicom,dziadkom dzieje się lepiej niż gdy robiłbyś to sam?Naprawdę potrzeba pały na tobą byś to robił,jeśli tak to zle świadczy nie tylko o tobie ale i o tych którzy cię tak wychowali?

      ———–
      MODERACJA: Sorry, tracę powoli cierpliwość powtarzając po raz chyba tysięczny, za regulaminem – zwalczamy ideę, ale trzymamy się z daleka  od jej nosiciela. Nie jest Twoim ani nikogo innego biznesem komentowanie jak ktoś kogoś wychowywał, i czy w ogóle.

     5. @Stan

      Co niby mam zrobić sam? Mi chodzi o rozwiązanie systemowe. Takim jest ZUS. To jak działa i jak jest postrzegany to osobny temat. Pomyśl co się stanie jeśli jedyny żywiciel takiej wielopokoleniowej rodziny nie będzie w stanie się ze swoich obowiązków wywiązać, (śmierć, choroba, długotrwałe bezrobocie). Mówienie, że ludzie się sami zabezpieczą niestety jest pobożnym życzeniem. Ilu ludzi obecnie odkłada w III filarze środki na swoje emerytury wiedząc, że państwowy system zapewni je w wielkości minimalnej. Większość z nas ulega iluzji indywidualnej kontroli nad swoim losem. Wystarczy, że pęknie Tobie jedna mała żyłka (wylew do mózgu), a twoja sytuacja się dramatycznie zmienia. Nawet jeśli do tej pory radziłeś sobie świetnie i masz odłożone środki na przyszłość. Wolę by zapewnienie podstawowego minimalnego standardu zabezpieczenia społecznego spoczęło na barkach państwowego niekomercyjnego SYSTEMU opartego na obowiązkowej składce opartej o solidarność pokoleniową. Takie zobowiązanie jest silniejsze od każdego innego zabezpieczenia w czasie. II Rzeczpospolita upadła wraz z całym systemem gospodarczym (obligacje państwowe, akcje firm – ile są dziś warte?), PRL upadł, przeszliśmy kilka wymian pieniędzy, doszczętne bankructwo państwa w latach ’90, upadek całego systemu gospodarczego PRL, a zobowiązania wobec emerytów są dalej wypełniane. Nie ma silniejszego gwaranta zabezpieczenia świadczeń niż Państwo.
      Nie zapewni to dostatniego życia dla wszystkich (a nawet nie powinno), ale daje żelazną gwarancję wypełnienia w przyszłości podstawowych zobowiązań wobec emeryta bez względu na okoliczności.

      G.F.

     6. Goldfinger, popełniasz typowy błąd logiczny. Z jednej strony likwidujesz ZUS, a z drugiej zostawiasz zobowiązania ZUS-u. Następnie powstałe w ten sposób problemy słusznie przedstawiasz jako niewyobrażalne do zaakceptowania. Nie da się przejść natychmiast ze stanu obecnego do stanu w którym każdy ma wolność wyboru bez uregulowania zobowiązań państwa (Pacta sunt servanda). Podnosisz słuszne wątpliwości tylko nie gwałć logiki przy tym.

      Pozdrawiam!

     7. @wax

      Twierdzisz,że po zlikwidowaniu ZUS zobowiązania ZUS wobec emerytów znikną?

      G.F.

 7. Jak tak czytam to wszystko to oni są niczym wobec Eboli. Na Ebolę prędzej czy później będzie szczepionka, na lewactwo i jego bezmierną głupotę i złodziejski ciąg ku pieniędzy innych nie ma widoku na żadne panaceum. A ja leje na OFE czy ZUS, kradną mi co miesiąc z wynagrodzenia równo, czy jak na nazywają dla niepoznaki, odprowadzają składki!Dla mnie nie ma żadnej różnicy między OFE a ZUS-em,bo efekt jest taki iż muszę zapierdzielać dwa razy tyle,bo sam muszę zapracować na swoją emeryturę,odkładając na nią kasę osobiście po drodze opłacając jakiś dozorców. Dobry niewolnik jestem:)

  1. W. ebola i podobne dotyczy człowieka , niektórych małp , nietoperzy owocożernych , które nie mają enzymu pozwlającego na wytwarzanie witaminy C w duzych dawkach
   – chodzi o enzym L –glukonolaktonooksydazę
   https://www.witamina-c.pl/biochemia-witamina-c/

   Zwierzęta ją produkują w olbrzymich ilościach
   https://renatazarzycka.pl/2012/12/interferon-wirusy-starzenie-sie-organizmu/
   https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/19/2/12-0524_article

   Gleby są ubogie w selenResolving

   Cytokine Storms with Selenium
   The highly pathogenic Zaire strain of the Ebola virus may be dependent on the trace mineral selenium (Se), due to the presence in the Ebola genome of several open reading frames (ORFs) containing clusters of up to 17 inframe UGA codons, which potentially encode the rare amino acid selenocysteine (SeC). This raises the possibility that Se deficiency in host populations may actually foster viral replication, possibly triggering outbreaks linked and perhaps even facilitating the emergence of more virulent viral strains. [2]
   Selenium is a strong antioxidant and anti-inflammatory that can control the cytokine storms provoked from out of control infections. The clinical investigations in sepsis studies indicate that higher doses of selenium are well tolerated as continuous infusions of selenium as sodium selenite (4,000 μg selenium as sodium selenite pentahydrate on the first day, 1,000 μg selenium/day on the nine following days) and had no reported toxicity issues. In view of this new information, Biosyn introduced the 1,000 µg dose vials for such high selenium clinical usage.
   The primary symptoms of a cytokine storms are high fever, swelling and redness, extreme fatigue and nausea. In Ebola a combination of factors lead to death so we chose a combination approach that deals with all the factors. In Ebola the immune reaction may be fatal with cytokine storms. To stop the cytokine storms and acute respiratory distress inject selenium or force the world of medicine to produce Dr. Emanuel Revici’s liposomal selenium, which can be administered orally in extraordinarily high dosages, much higher than is available through injections.
   Dr. Revici’s greatest discovery was that if we want to deliver a nutrient to a sick cell – attach it to a fat. Unsaturated fats are the ultimate and perfect vehicle to deliver nutrients to stressed cells. This discovery enabled Dr. Revici to package therapeutic minerals, at will, to delivery only to sick cells. This gave him a huge advantage as a therapy developer – especially with selenium.
   Revici used a special molecular form of selenium (bivalent-negative selenium) incorporated in a molecule of fatty acid. In this form, he can administer up to 1 gram of selenium per day, which corresponds to 1 million micrograms per day, reportedly with no toxic side effects. In contrast, too much selenite (hexavalent-positive selenium) has toxic effects on animals, so human intake of commercial selenite is limited to a dosage of only 100 to 150 micrograms by mouth. Dr. Revici often administered his nontoxic form of selenium by injection, usually considered to be four times more powerful than the form given orally.
   The last 25 years the average daily selenium intake has fallen from 60µg/day to 35µg/day. The UK government has established a Reference Nutrient Intake (RNI) level of selenium at 75µg/day. Therefore a nutritional gap now exists between the actual recommended level of daily selenium and what people are actually achieving through their diets.[3]
   I believe I am the only doctor who has written a book on Selenium. I have safely used dosages on myself of a special form of selenium 100 times what would normally be thought of as rational to great effect. Selenium influences both the innate, „non-adaptive” and the acquired, „adaptive” immune systems[4]-[5]-[6]-[7]-[8] The innate immune system includes barriers to infection and nonspecific effector cells such as macrophages. Both the T and B lymphocytes form the major effector cells of the acquired system that mature with exposure to immune challenges.
   Selenium-deficient lymphocytes are less able to proliferate in response to mitogen, and in macrophages, leukotriene B4 synthesis, which is essential for neutrophil chemotaxis, is impaired by this deficiency. These processes can be improved by selenium supplementation. The humoral system is also affected by selenium deficiency; for example, IgM, IgG and IgA titers are decreased in rats, and IgG and IgM titers are decreased in humans. In endothelial cells from asthmatics, there is a marked selenium deficiency that results in an increase in expression of adhesion molecules, which causes greater adhesion of neutrophils.[9]
   Selenium is also involved in several key metabolic activities through its selenoprotein enzymes that protect against oxidative damage.[10] Further, selenium deficiency may allow invading viruses to mutate and cause longer-lasting, more severe illness.[11] Animal research has shown selenium and vitamin E have synergistic effects, enhancing the body’s response to bacterial[12] and parasitic infections.[13]
   In that selenium is a potent immune stimulator is an 18-month study of 262 patients with AIDS that found those who took a daily capsule containing 200 micrograms of selenium ended up with lower levels of the AIDS virus and more health-giving CD4 immune system cells in their bloodstreams than those taking a dummy pill.
   These AIDS patients who took selenium were able to suppress the deadly virus in their bodies and boost their fragile immune systems, adding to evidence that selenium has healing powers we need to pay attention to in treating Ebola patients.[14] Those with severely compromised immune systems due to AIDS had dramatically better immune system response with selenium supplementation and this finding is consistent with the information presented by the NIH on their selenium web site.

   https://drsircus.com/medicine/ebola-saving-lives-natural-allopathic-medicine

   poza tym niski poziom wit. D3
   rasa czarna naturalnie mniej jej produkuje ( 10 razy) , jest często niedożywiona, biały człowiek dostarczył dodatkowo ubrania

   1. Pani Oręziak nie wyglada mi na nastolatkę… Powstaje więc się pytanie gdzie była gdy jej nie było, kiedy jej kolega z tej samej uczelni, Góra, wymyślał swoją  „polską reformę emerytalną” którą teraz tak zawzięcie krytykuje… Ciekawe czy głównym motywem tej krytyki nie jest czasem rozczarowanie z niezałapania się na jakąś fuchę związaną z OFE, jak Góra…

    1. Też się zastanawiam. Pytanie gdzie wtedy była cała reszta, jakoś nie pamiętam by się ktoś wtedy temu publicznie przeciwstawiał, z wyjątkiem jednego inżyniera z CASE. Swoją drogą zastanawiam się jak oni wszyscy mijają się w tej SGH na korytarzach. Odwracają głowy w inną stronę, czy co? Może są już po akcji wzajemnego połamania okularków. Z drugiej strony przeciwstawienie się całemu środowisku wymaga sporej odwagi. Dlatego taka kontestacja nie wyjdzie ze strony kogoś, kto ma coś do stracenia, np karierę naukową, zwłaszcza w takiej mętnej dziedzinie nauki jak ekonomia. Może z tego Otto von Bismarck wziął to swoje zdanie o rządach profesorskich. W końcu to Aleksandrzy tego świata przecinają węzły gordyjskie a nie Arystotelesi. 😉

     G.F.

   2. Pani Oręziak? 😀 Ma rację co do zasady, że OFE są be. Tyle, że diagnozuje cholerę, a jako panaceum proponuje dżumę ;), trudno inaczej nazwać jej podejście do ZUS. Polecam zresztą debatę jej i Gwiazdowskiego: https://www.youtube.com/watch?v=eXNZntxwTfw . Szokiem jest raczej to: https://www.forbes.pl/czy-naprawde-potrzebujemy-zus-,artykuly,181316,1,1.html . Jeżeli Pan W. Orłowski (człowiek mainstreamu) tak pisze z sensem to świat się kończy;).

 8. @cynik9
  Podobnie jak większość znajomych – zostałem w OFE. Podobnie jak większość znajomych uważam, że nie ma znaczenia kto NIE WYPŁACI mi emerytury i głosowanie w/s środków odebranych w 2008 roku przez SN uważałem za zbędnę, w szczególności że dotyczyło ono tego czy niezabrana część będzie zabrana szybciej czy później.
  Zostałem w OFE z prostego powodu – uważam, że to nie koniec reform w perspektywye 30 lat brakujących do obecnych uprawnień emerytalnych i że być może kiedyś cześć z pozostałego wkładu, przy okazji jakiejś reformy uda się odzyskać lub przekonwertować w coś innego. W przypadku osobistej deklaracji powrotu do ZUSu szanse na to z minimalnych stają się zerowe.

  1. Nie wiem czemu cynik tak manipuluje w tym temacie. W OFE pozostało przynajmniej dwa razy więcej osób niż w tym wpisie sugeruje. Tak dużej liczby chyba się nie spodziewano. W końcu poczyniono różnorakie przygotowania żeby ludzie nie dokonali tego wyboru.

   1. W OFE pozostało przynajmniej dwa razy więcej osób niż w tym wpisie sugeruje —– link źródłowy poproszę, tylko bez kitu. Nieścisłość chętnie skorygujemy… 😉

 9. A co z dziedziczeniem w gotówce po smierci ? Tak mozna bylo traktowac OFE jako ubezpieczenie na zycie (przynajmniej przez jakis czas jeszcze), bo ZUS podejrzewam ze dziedziczy przez dopisanie do konta ?
  Coz ja wybralem opcje numer 3 – ani OFE ani ZUS – wyjazd za granice.

  1. Dziedziczenie jest możliwe tylko do momentu pobrania pierwszej wypłaty z ZUS/OFE. Wystarczy, że pobierając pierwszą miesięcznicę (emerytura!) umrzesz z wrażenia i nikt już po Tobie nic nie dostanie.

 10. Ależ nie ma powodu tak strasznie narzekać na OFE. Proszę pomyśleć ileż utworzyły miejsc pracy. I to dobrze opłacanych miejsc pracy 😉

 11. Czy nie lepiej by bylo, gdyby panstwo wyplacalo emeryture w naturze? Tzn w konserwach i sucharach? (Aby uniknac kanibalizmu wsrod nieporadnych emerytow). Pozwoliloby to na znaczne obnizenie skladek emerytalnych, ktore moglyby byc dowolnie inwestowane przez przyszlych emerytow…

  1. Czy nie lepiej by bylo, gdyby panstwo wyplacalo emeryture w naturze? —- szansa jest duża że na tym się skończy, IMO. Ot, ciepła zupa z kotła na skwerku…

   1. Na to się zanosi, że emeryci z roczników powojennego wyżu demograficznego będą wegetować dzięki jadłodajniom Brata Alberta i podobnym instytucjom charytatywnym. „Narodowy Program Eutanazji” jest jednak konsekwentnie realizowany poprzez „reformy” systemu opieki zdrowotnej od czasów „charyzmatycznego premiera Buzka”. Być może w tym wszystkim jedynie chodzi o zwolnienie „przestrzeni życiowej” dla „bardziej wartościowych narodów”, aniżeli Słowianie. W końcu Polska, Ukraina, Rosja to nie byle jaka gratka…

 12. Witam. Czy to tutaj polecano XXXXX ? Jeśli tak – proszę o info. Mam kilka pytać. Jeśli nie to przepraszam. Pozdrawiam 🙂

  ———
  MODERACJA: Nie tutaj, żadnych usług tego typu nie reklamujemy. Promocyjny link łamie regulamin, BTW.

 13. Najlepiej wyszła na tym Poczta Polska tzn Państwo.
  List polecony z potwierdzeniem odbioru ekonomiczny to koszt 6,10 PLN. Chęć zostania w OFE zadeklarowało coś podobno ok 1,7 mln osób. Nawet jeśli nie wszyscy skorzystali z usług Poczty to i tak kilka milionów ww instytucja zgarnęła.
  Może po to był ten wybór 😉

  1. Ja dostałem od razu kopertę zwrotną opłaconą. (tyle, że nie wiem czy w razie nieskorzystania z wysyłki poczta coś za to inkasuje…???)

 14. od 1 października zacznie działać mechanizm tzw. suwaka bezpieczeństwa czyli OFE będą musiały przekazywać stopniowo do ZUS składki tych ubezpieczonych, którym pozostało do emerytury 10 lub mniej lat.

  Jeszcze w tym roku w związku z mechanizmem suwaka bezpieczeństwa, OFE będą musiały przekazać do ZUS około 4 mld zł (w postaci depozytów w bankach OFE mają obecnie około 9 mld zł więc z tego powodu nie będą musiały wyprzedawać aktywów), a już w roku następnym regularnie co miesiąc po 240 mln zł.

  A więc bieżące wpływy składki wynoszące około 200 mln zł miesięcznie, nie będą wystarczały na zwrot składki w ramach suwaka bezpieczeństwa.

  Funduszom pozostanie więc w zasadzie zarządzanie dotychczasowymi aktywami głównie akcjami, których wartość obecnie wynosi około 152 mld zł, z których corocznie trzeba będzie przekazać około 2 mld zł w związku z mechanizmem suwaka.

  Nie ma więc szans, aby ponad 2 miliony ubezpieczonych w OFE, było w stanie utrzymać 12 Funduszy, co najprawdopodobniej oznacza ich intensywne łączenie albo też likwidację w ciągu kilku najbliższych lat.

  https://kuzmiuk.blog.onet.pl/2014/08/12/czy-14-ubezpieczonych-utrzyma-12-ofe/

  1. Jeszcze w tym roku w związku z mechanizmem suwaka bezpieczeństwa […] ———- suwak to jedna z kilku przyczyn dlaczego nawet w rozważaniach teoretycznych osób wierzących że coś kiedyś dostaną wybór ZUS-u miał więcej sensu niż OFE. Inną przyczyną jest np. aktualny mechanizm rewaloryzacji w ZUS… 😉

 15. @autor. O ile kanibalizm nie będzie im na rękę akurat! Obawiam się jednak, że Narodowy Program Eutanazji może się rozwinąć także w kierunku zagospodarowania i takich odpadów 🙁

Comments are closed.