Rok żywej szopki

co przyniesie 2014

 

Ledwo się zaczął a już wiadomo że rok 2014 przejdzie do historii. Nie może być przecież inaczej skoro osły będą mówiły ludzkim językiem przynajmniej do maja. W maju bowiem przygotowanie już dawno listy szczęśliwców którym udało się załapać na świetnie płatne synekury w Brukseli zostaną zatwierdzone w ogólnonarodowej szopce „eurowyborów”. Nikt oczywiście, poza samymi euro (p)osłami, nie wybierze się marnować swojego czasu na ich wybieranie, co szopki dopełni.

Nie jednak aby obyło się zupełnie bez obaw. Istnieje na przykład uzasadniona obawa że po obsadzeniu wszystkich euro vacatów w Brukseli z nowej partii Razem do Koryta, czy jak jej tam, w Polsce może nie zostać nawet jedna pełna kanapa.  Przewidywać też można szereg nawróceń synów marnotrawnych,  odbywających pokutne pielgrzymki do prezesa Kaczyńskiego, w nadziei na załapanie się z jego euro list w trybie awaryjnym. Każdy chce przecież  reprezentować swoją ojczyznę!  Byleby jak najdalej od niej. Jak tak dalej pójdzie to za rok Jarosław Kaczyński będzie miał poważne trudności w skompletowaniu swojego rządu z ludzi jeszcze  jako tako myślących.  Niewykluczone że przyjdzie mu kompletować kolejny rząd polski na uchodztwie – tym razem w Brukseli i Strasburgu.

Żywą euro szopkę w 2014 stanowić będzie także przewodnictwo EU przez – trzymaj się euro pędzla bo drabina leci – Grecję.  To samo w sobie zapowiada się na szopkę do kwadratu. Będąca w stanie zaawansowanego rozkładu Grecja przewodniczyć jest w stanie co najwyżej ostatecznej aukcji resztek tego co z niej zostało, oraz kolektywnemu zgaszeniu światła. Gdyby Grecy mieli odrobinę honoru to by wykorzystali swoje przewodnictwo do zmuszenia unii aby pozwoliła im wyjść.  Kończ waść,  wstydu oszczędź.  Na swoje miejsce mogliby zaprotegować  Turków, którzy bezskutecznie dobijają się do wrót EU od lat.  Wszak od wieków Grecy życzą im serdecznie wszystkiego najgorszego.

Widać więc od razu że nowy rok zapowiada się śmiesznie. Niemcy pod euro-przewodnictwem Greków będą w nim narzucać zbankrutowanym bankom greckim niemiecką unię bankową. Wszystko pod hasłem jedności europejskiej: jak bankrutować to razem. Od śmiechu nie mogą powstrzymać się także konserwatywni wyborcy CDU w Niemczech którzy entuzjastycznie wybrali swoją kanclerzową Merkel we wrześniu tylko po to aby dostać w nagrodę socjalistów SPD do rządu.

Pełno humoru jest także we Francji gdzie socjalistyczny le grand clown stojący na czele la Grande Nation podkręcił na Nowy Rok podatki do 75%. Kraje sąsiednie rozważają w związku z tym reaktywowanie linii Maginota. Tyle że w odwrotną stronę – aby stawić czoła zalewowi podatkowych uciekinierów z francuskiego socjalistycznego piekła. Aktor Depardieu wiał w zeszłym roku  tak szybko że mimo hamowania już od Warszawy zatrzymał się dopiero w Moskwie. Potwierdza się w ten sposób teza że francuskie miejsca pracy stają się pod przewodnictwem socjalistów najlepiej chronione w Europie – nikt ich nie uświadczy. Na szczęście nikt nie musi, bo przecież i tak wszystkich żywi socjał.

Nie zabraknie w nowym roku także humoru sportowego  bo 2014 to przecież rok piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii.  Z braku piłkarzy którzy przegrali wszystko co było możliwe do przegrania Polskę reprezentować na nich będzie wysłana w kilku składach reprezentacja działaczy PZPN.

Wszystkiego najśmieszniejszego w Nowym Roku 2014!

 

.

22 Replies to “Rok żywej szopki”

 1. Pozornie, to niby off-topic, ale w wielu miejscach PL należałyby wywiesić i stale powtarzać ciekawy opis Michalkiewicza:
  'Głównym czynnikiem determinującym sytuację gospodarczą naszego nieszczęśliwego kraju jest ustanowiony w 1989 roku przez generała Kiszczaka i jego konfidentów ekonomiczny model państwa, który nazywam kapitalizmem kompradorskim. Polega on na tym, że o dostępie do rynku i możliwości działania na rynku, decyduje przynależność do sitwy, której najtwardszym jądrem są komunistyczne tajne służby, reprodukujące się w kolejnych pokoleniach ubeckich dynastii. W rezultacie narodowy potencjał ekonomiczny wykorzystany jest w niewielkim stopniu, bo wszyscy, którzy do sitwy nie należą, są wyrzucani poza główny nurt życia gospodarczego z sektorem finansowym, paliwowym, energetycznym i podobnymi. Skutki tego modelu są widoczne gołym okiem w postaci emigracji zarobkowej, bezrobocia i rozszerzających się obszarów niedostatku.’

  pozdr.
  wmo

 2. Narazie rok przyniósł papierową stratę dla budżetu.
  https://www.pb.pl/3509878,81779,polska-stracila-na-zlocie-5-mld-zl?utm_source=newsletter.pb.pl&utm_medium=mail

  zastanawia mnie tylko stwierdzenie:
  „spadek wyceny rezerw złota to jeden z powodów, dla których NBP w 2013 r. prawdopodobnie nie odnotuje znaczącego zysku lub nawet będzie miał stratę, a to oznacza, że nie wspomoże tym razem budżetu (95 proc. zysku NBP trafia do Ministerstwa Fin.)
  W jaki sposób spadek/wzrost wyceny złota przekłada się na spadek/wzrost zysku NBP? Surowca nikt nie sprzedaje, a zysk się pojawia lub znika..Jakieś absurdy piszą już nawet w PB.

 3. Do poprzedniego – zwracają dotację, bo upadają, nie z powodu nieprawidłowości…

 4. Lekki off-topic:
  Likwidowana obecnie spółka FS Favorit Furniture będzie musiała oddać unijną dotację. Otrzymała ją za „wprowadzenie innowacyjnych technologii w produkcji, które miały się przyczynić do wzrostu konkurencyjności na rynku”. Projekt wprowadzający innowacyjne rozwiązania opiewał na 9,8 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 4 mln zł.
  Źródło: https://praca.interia.pl/news-fabryka-mebli-ze-szczytna-do-likwidacji-ponad-400-osob-pojdz,nId,1085926

  Doskonały przykład działania dotacji. Wywalili 4,8 mln zł na jakiś projekt i położyli firmę. Zdziwiłbym się, gdyby nie było coraz więcej upadłości firm koncentrujących się na zdobywaniu dotacji, nie biznesie.

 5. — dla porządku – przenosimy tu 3 komenty z ostatniego wpisu (Falstart) po czym usuwamy go. Awaria usunięta.

  @Adam: Nie przejmuj się tym że tymczasowo strona nie działa tak jak byś chciał. Nie zawsze da się wszystko kontrolować w 100%. Co do złota to wydaje mi się że wraz z redukcją QE3 może złoto drożeć. Przez większą część roku wraz z dodrukiem dolara spadała cena złota. Skoro była to sytuacja nienormalna, to czemu ceny złota w chwili obecnej mają się zachowywać racjonalnie. Może się mylę, ale skoro coraz więcej krajów próbuje odzyskać złoto to chyba normalne jest że będzie drożało. Chociaż czytałem opinię że ten czynnik może przemawiać za jego obniżką, ale nie wydaje mi się żeby tak było.

  @ojtamojtam: rosnie?

  @Viking: Napiszę cynicznie: gorszy pieniądz wypiera lepszy.

 6. Jakoś inaczej wygląda ten blog. Chyba mam problemy z komputerem. Nie wiem co robić?
  W ubiegłym tygodniumój Firefox robił update i teraz mam szopkę.
  Niw wyświetla się ten blog poprawnie.

  1. ———– PRZEPRASZAMY – Mamy problemy techniczne z tej strony. Dzisiaj powinny zostać usunięte.—————

 7. Dla wielu e-posłów 2014 jest najważniejszym rokiem dekady. Zdecyduje się, czy załapią się na drugą kadencję w PE i PE-emeryturę.
  Z kolei dla szeregu e-posłów in spe 2014 może być najważniejszym rokiem całego życia. Zdecyduje się, czy załatwią sobie e-immunitet od odpowiedzialności za przekręty.

  Dla tych nie ujętych w żadnej hierarchii dziobania przewidziano oczywiście zaszczyt sfinansowania e-wynagrodzeń oraz e-emerytur, a jako specjalny bonus zaplanowano pozbawienie ich igrzysk w postaci choćby symbolicznego tarzania w smole i pierzu uciekinierów w e-immunitet.

  Mały OT (?)
  Dość dawno nie zaglądałem tutaj i trochę zdziwiony widzę, że blog Cynika zaludnili zwolennicy liberalizmu a la Tusk et consortes. Wysyp np. zwolenników wysokich (w porównaniu z realną gospodarką) wynagrodzeń w budżetówce jest znamienny.

 8. https://www.cartoonnetwork.pl/

  to nie jest tak ze wszystko jest o zlocie, ja ogladalem przypdakiem w tv, mozesz poszukac to byl cartoon network

  w roznych bajkach, mordehai i riigby, chrzestni wróżkowie, wielki szahraj vs odział pierwszy

 9. Orion, link do tych bajek. Nie oglądam, a chętnie zobaczyłbym jakoś odcinek online by zobaczyć co tam było o złocie dla dzieci.

 10. Witam
  Sorki za offtopic, ale zauważyłem na kanale dla dzieci cartoon network, ze aktualnie w kreskówkach pokazuje się ze złoto jest niewiele warte, przed krachem w zlocie w kwietniu było zupełnie odwrotnie, to samo zauważyłem na discovery channel. Czy poprzez kanały dla dzieci nie próbują dotrzeć do podświadomości rodziców-inwestorów?

  1. Ależ oczywiście. Teatr kręci się na tylu poziomach, że głowa mała. Ostatnio np. TPTB zdewastowali komentarze na Youtube wprowadzając Google+ i nieoficjalną cenzurę pod pretekstem filtra antyspamowego, efekt? Każdy widzi potencjalnie co innego – podobno taki model panuje od dłuższego czasu na fejsbuku. Po co Ci wiedzieć co inni ludzie myślą? My Ci powiemy co powinieneś widzieć. Nie mam złudzeń, z całą pewnością (miejscami) dosyć merytoryczna i żywa wymiana, w ledwie 500 znakach, dawała się komuś we znaki. Większość ludzi nie ma zielonego pojęcia, że coś takiego się stało – wystarczy się wylogować i widać czy ten post, który dopiero wysmażyłeś się pokaże czy nie. Znikają nie konkretne treści, nie konkretne linki, tylko wartościowe treści, niepoprawne politycznie – z autopsji. Kiedyś spoglądałem na komentarze pod wywiadami czy programami, czasami się włączałem do dyskusji, teraz? nie ma to sensu.
   Co do Aurum – zobacz tylko co ten najęty clown wygaduje:
   https://www.youtube.com/watch?v=YtRdybfqX3A
   Ponoć wave/cycle/flow trading to nowy trend. A ten śmieszny człowieczek twierdzi, że fundamenty zmieniły miejsce z podaży i popytu na wykresy. Wprost powiedział, że wykres to jest fundament – rzeczywistość, prawda. A co jeśli Yellen jutro potroi QE i wprowadzi currency controls (czy tam kongres)? Nic – mówi on, wykres już to wiedział. Co jeśli przywali EMP (CME chyba technicznie – słoneczny wystrzał, właściwie rodzaj błyskawicy), który wymaże połowę kont bankowych na świecie i zdewastuje gospodarkę. Też nic, bo widzisz to już jest zapisane w wykresach. Szaleństwo albo produkowanie szaleństwa.

   „ustawa Wilczka
   a kiedy upadnie ta waluta fiducjarna ??”

   Ja stawiam na ten rok. Może nie tyle upadnie co zostanie poważnie nadwątlona. Akademicy zaczynają krakać, że wygląda im troszkę jak 1914 – to też jest wyjście, w dymie konfliktów militarnych chowa się perturbacje gospodarcze i niedotrzymywalne obietnice.
   https://www.news.com.au/world/are-we-on-the-brink-of-war-academic-sparks-debate-by-drawing-comparisons-between-1914-past-and-2014-present/story-fndir2ev-1226793586357
   Strach się bać. Albo straszą nas żebyśmy nie trzęśli łódeczka podmywając system – rodzaj groźby/szantażu?

   Na poprawę humoru. Płynęli na Antarktydę oglądać jak lód topnieje – nie udało się:
   https://www.dailymail.co.uk/news/article-2531159/Antarctic-crew-build-ice-helipad-help-rescuers.html

   A to na pogorszenie – prawdopodobnie idzie dłuuuga zima. Pytanie ile dziesięcioleci jej zejdzie, żeby zrobić nam kuku.
   https://www.dailymail.co.uk/news/article-2531159/Antarctic-crew-build-ice-helipad-help-rescuers.html

   Polecam strokę:
   https://www.caseyresearch.com

  2. Pewnie wielkie banki inwestycyjne uzgadniają między sobą szczyty i dołki przez media dla osłów 😀 Zastosuje w inwestowaniu podejście kontrariańskie i zostaniesz milionerem 😉

   Do administratora: baza się posypała czy jest inny powód wycięcia wcześniejszych komentarzy? Nie, żeby moje komentarze były jakieś szczególnie cenne, ale lubię wiedzieć, w czym szum 😀

 11. Jak powiada mistrz zen – zobaczymy!
  Może być jeszcze śmieszniej niż nam się teraz wydaje…
  cdn.

Comments are closed.