Koniec srebrnego eldorada

podwyżki VAT-u od Nowego Roku w Estonii i Niemczech

(wersja poprawiona: 16.01.2014)

 

Nowy rok inwestorów w srebro coś nie rozpieszcza…   W eur-obłędzie VAT-u na wszystko co się rusza na sucho uchodzi jeszcze tylko złotu.  Srebro i inne metale szlachetne są od lat obłożone w EU srogim VAT-em. VAT w metalach szlachetnych kupowanych w celach lokacyjnych jest nonsensem szczególnym. Nie tylko zamiast ułatwiać formację kapitału ustawodawca aktywnie ją zwalcza. Wątpliwa jest też cała filozofia daniny od „wartości dodanej”. Gdzie w sztabce srebra czy platyny ta „wartość dodana” aby jej nabywcę łupić 23% VAT-em polskim, jednym z najwyższych na świecie? To nie klasyczna sytuacja pudełka i czterech kółek które złożone razem sprzedajemy drożej jako „wózek”, z opodatkowaną różnicą.

Wysoki VAT podważa  sens inwestowania w fizyczne srebro czy platynę w pierwszym rzędzie ponieważ inwestor już na dzień dobry byłby do tyłu o te 23%. Istnieje szereg obejść tej pułapki ale dwa z bardziej wygodnych  forteli są bliskie końca, co musimy odnotować z pewnym ubolewaniem.

Dawniej można było się wybrać na przykład do Estonii i kupić sobie tam choćby i tonę srebra, nawet z dostawą do domu w obrębie EU*.  Nie zepsuta jeszcze euro socjalizmem do końca Estonia była wyjątkiem wśród krajów EU i do końca 2013 roku utrzymywała zerową stawkę VAT na srebrne monety. Korzystali z tego dobrze poinformowani inwestorzy.   Niestety, wieść musiała się roznieść do Brukseli bo ta  zażądała zamknięcia tej luki podatkowej. Nie chcąc się narażać maoiście Barosso parlament estoński posłusznie przegłosował odpowiednią ustawę i od pocz. 2014 estońskie eldorado się skończyło**.

Można było się wybrać także na wycieczkę do Niemiec. Była to popularna wśród inwestorów w Polsce opcja podobna do poprzedniej. Niemiecką dziurą w płocie była stypulacja w prawie podatkowym że wprawdzie VAT na srebro jest normalny ale specyficzna stawka na srebrne monety inwestycyjne była tam  jedynie 7%. Podejrzewamy że ustawodawca niemiecki starej daty zachował resztki rozumu stymulując formację kapitału jaką stanowi oszczędzanie w srebrze, zamiast karać ją wygórowanym VAT-em. Do tego w specyficzne potrzeby inwestorów oraz niemieckich dealerów wstrzeliła się doskonale Mennica w Perth, w dalekiej Australii, która rozszerzyła swoje rodziny srebrnych monet inwestycyjnych Kookaburra i inne o egzemplarze o słusznej wadze 1 kg. Owszem, moneta kilowa! To się nazywa wyczucie rynku!

Jeśli wiedziałeś o tej możliwości a chciałeś, powiedzmy, 300 uncji srebra z 7% VAT-em zamiast z polskim 23% to nie było nic prostszego! Wsiadasz w pociąg do Berlina czy do Drezdna i ładujesz w ProAurum 10 Kookaburr do torrby!  😉    Same zalety: srebro z niskim VAT-em, w hurtowych ilościach, i w dzień można śmiało obrócić. W dodatku w tym samym unijnym kołchozie a więc żadnych ceregieli  granicznych.

Problem z rozwiązaniem niemieckim jest jednak teraz taki sam jak z estońskim. Niemcy się kapnęli i również od 1.01.2014 tę dziurę w płocie załatali. Odtąd nie ma lekko – oficjalnie na całe srebro w Niemczech jest teraz VAT 19%.

Czy oznacza to że inwestor w Polsce nie ma już możliwości zainwestowania w srebro z niskim lub zerowym VAT-em? Na szczęście nie,  jedynie opcje uległy zawężeniu.

 

———————
Dodano 16.01.2014:  wersja zaktualizowana.

* Przez firmę przewozową działającą w imieniu właściciela – transakcja kupna skonsumowana musiała być w Estonii.

** Szczęśliwie nasze epitafium dla myku estońskiego zerowego VAT-u w srebrze  od 1.1.2014  mogło być nieco przedwczesne bo zerowy  VAT- w srebrze wg doniesień jest nadal honorowany po 1.1.2014.  independenttrader:  „po wykonaniu kilku telefonów okazało się, że w Estonii nadal można nabyć srebro z zerową stawką VAT pod warunkiem, iż kupujemy monety o wadze do 1 kg z wybitą wartością […]  bez większych problemów można w Polsce kupić srebro w cenie spot + 20%. Przy większych zakupach (kilka masterboxów) rozsądnej wydaje się wybrać jednak do Estonii gdzie ceny w okolicy spot + 8 do 10% są jak najbardziej osiągalne.

 

 

 

.

75 Replies to “Koniec srebrnego eldorada”

 1. No, dobra, a w racając do tematu kupna srebra i złota, bo całe gadanina o malowidłach jest do dupy… No to autor napisał że dwa najłatwiejsze sposoby się zamknęły. No to niech może autor jeszcze wspomni jakie są inne, skoro napisał, że są?

 2. Wcześniej skrytykowałem więc teraz muszę pochwalić, bardzo mi się podoba górna grafika po liftingu. Nawet miałem zamiar jeszcze postulować usunięcie efektu poświaty za autorem i Debetem oraz poprawę rozdzielczości ale nie chciałem wyjść na czepialskiego 🙂 A tu proszę, dosłownie z myśli odczytane! 🙂

 3. @Doxa: „Przy okazji zapewniam, że nadal mam w ofercie najtańsze srebro inwestycyjne w Europie”

  A ten nadal szybuje w obłokach smrodu własnego ego. ProAurum jest od niego średnio 5-10% tańsze na dzień dzisiejszy (patrząc na Maple Leaf). Chyba, że ktoś kupuje euro po 4.66zł (średni kurs 4.16zł), to wtedy cena co najwyżej jest taka sama.

 4. Ja jeszcze tylko w kwestii kolorystyki. Czerwone napisy gryzą sie z zielonym tłem Cynika na koniu. Nie wiem, czy tak ma być, ale proponuję „dostojną zieleń” zamiast „masakrycznej czerwieni” stosować konsekwentnie w całym layoucie. Niech czerwone pozostanie dla elementów 'hot’, a stonowana zieleń będzie dla niej tłem. Przykład:

  https://www.huffingtonpost.com/

 5. Przepraszam za OT, ale: Blog wygląda pięknie, dobrze, że nie ma już tych dresiarzy na żarówiastym tle. Pomysł ze strzelbą na koniu jest świetny – czekam 😉 No i nareszcie wpis o metalach szlachetnych – już się bałem, że konkretne informacje to tylko za pieniądze (wszędzie komercja). Przydał by się jeszcze wpis(y) o trwającej wojnie walutowej i nadchodzącym kryzysie.

  1. dresiarzy na żarówiastym tle – aaa, co za niezrozumienie… ;-D To oświecony obywatel walczył z trzema bandytami: socjalizmem, państwem i kryzysem

   1. Najważniejsze, że już nie muszę prosić nikogo o pomoc w działaniach matematycznych podczas publikowania komentarza! To spore ułatwienie, chociaż dotąd nie miałem większych problemów (pielęgniarki są bardzo miłe u nas w Tworkach).

    1. pielęgniarki są bardzo miłe u nas w Tworkach – a to nie tylko pacjenci tutaj pisują? Pozdrowienia dla pań pielęgniarek… 😀 😀

 6. Estonia:
  „Po wykonaniu kilku telefonów okazało się, że w Estonii nadal można nabyć srebro z zerową stawką VAT pod warunkiem, iż kupujemy monety o wadze do 1 kg z wybitą wartością np. 1,5 Euro jak na 1 oz na Wiedeńskich Filharmonijkach. Sztabki są oczywiście objęte pełną stawką VAT podobnie jak w innych krajach UE.

  Mimo, iż Bruksela naciska na Estonię to kraj zamieszkały przez zaledwie 1,2 mln mieszkańców broni się skutecznie i sytuacja ze srebrem nie powinna ulec zmianie w ciągu najbliższego roku.”

  https://independenttrader.pl/177,srebro_nadal_bez_vat_-_update.html

 7. osobiście byłbym za poszerzeniem strony albo na maksa, albo na jakies 90%, 960px to dosyć mało jak na artykuły nie mówiąc już o czytaniu komentarzy, i wszystko jest mega ściśnięte, przypuszczam że to z powodu starego zielonego bannera jednak w/g mnie nie szpeci to w ogóle nawet jak banner jest mniejszy na środku a przypuszczam, że z czasem pojawi się nowszy, dłuższy w podobnym klimacie.

  1. Banner jest 1280 i jest skalowany. 960px wpasowuje całą stronę, bez obcinania, na rozdzielczość starszych monitorów sygnalizowanych wcześniej w tym wątku. Może istotnie poszerzenie do 1280 ma jednak sens bo dwie pierwsze kolumny też się zmieszczą… Zaglądnę do statystyk rozdzielczości uzywanych monitorów…

   1. ja też zgłaszam zapotrzebowanie na szerszą stronę bo teraz jest ściśnięta za bardzo. Mam szerokość ekranu 1280 pixli.

 8. To skoro mamy dyskusję co do nowego wyglądu bloga, chciałem spytać co z opiniami czytelników, które kiedyś były zamieszczone z linkami z boku strony. Była tam m.in. moja opinia z forumowisko.pl, nadal się pod nią podpisuję i byłbym zaszczycony, gdyby jakieś skromne miejsce się tu dla niej znalazło.

  1. Dziękujemy bardzo, quoty powrócą! Kłopot jest w tym że odtworzenie tego tzw. rotatora zajmie trochę czasu bo inne rzeczy mają wyższy priorytet.

   Nawiasem, „skoro mamy dyskusję co do nowego wyglądu bloga” – ten wątek jest zawsze otwarty i jak widać drodzy czytelnicy swoich opinii, z których każda jest mile widziana, nie owijają w bawełnę… Obiecuję że żadnej demokracji tutaj nie ma i nie będzie ale z opinią większości każdy tyran się liczy. Zwłaszcza oświecony.. 😀

 9. Dzięki za przywrócenie normalnej szaty graficznej (Autor + Debet + normalne tło). „Cyrk w tropikach” do bani był 🙂

 10. @Vat w Niemczech.
  Vat marza na import, teraz najtansze sa Maple Leaf.
  Pelny VAt 19% na Filharmonika.
  Mozna sprawdzic na Proaurum.

  Wiec jezeli diler niemiecki zawyzy importowe faktury to Vat marza bedzie bardzo niska.
  JAk zwykle traci tylko polski (nie)rzad.
  A Niemcy beda caly czas najtansi

  1. Najpewniej będą, ale głównie z powodu wolumenu obrotów do którego żaden z polskich dealerów nie ma startu. Umożliwi to im również odkup po lepszej cenie.

   To co obserwujemy obecnie w ProAurum jest swoistym podziałem rynku na segment srebra oVATowanego 19% oraz z wtórnego obiegu („differentzbesteuert”). Ponieważ srebro jest srebrem, trudno jest spodziewać się wiekszej różnicy cen detalicznych, IMO. Myślę więc że kategoria z VATem zawierać będzie głównie niechodliwe produkty specjalne bez odpowiednika w kategorii d-b, natomiast popularna „sieczka” będzie w obu kategoriach miała podobną cenę.

   1. hmmm,
    „To co obserwujemy obecnie w ProAurum jest swoistym podziałem rynku na segment srebra oVATowanego 19% oraz z wtórnego obiegu („differentzbesteuert”). Ponieważ srebro jest srebrem, trudno jest spodziewać się wiekszej różnicy cen detalicznych, IMO. Myślę więc że kategoria z VATem zawierać będzie głównie niechodliwe produkty specjalne bez odpowiednika w kategorii d-b, natomiast popularna „sieczka” będzie w obu kategoriach miała podobną cenę.”
    https://www.proaurum.de/home/preisliste.html
    Znajomy tlumaczyl mi , ze „Silber Maple Leaf differenzbesteuert” to nowe monety ale juz clone na Vat marza, czyli Vat =0 w urzedzie celnym.
    Natomiast Philharmoniker ma pelny vat 19%. Czyli sami sobie strzelili w kolano, mordujac producenta europejskiego. Znaczy to, ze w Niemczech tez rzadza potworni debile.
    Silver Maple beda importowane na 10 euro centow ponizej ceny sprzedazy, wiec vat z marzy wyniesie 2 euro centy. I tyle dostanie budzet niemiec. To nawet mniej niz stary Vat 7%.
    Natomiast na Austryjackie monety pojdzie pelny Vat co praktycznie wyeliminuje to wswpaniala mennice z rynku.
    Widac to doskonale na zalaczony linku, tylko kliknac w srebro.
    Znaczy to, ze srebro moze byc nawet sprzedawane w przyszlosci na nizszych marzach niz kiedy byl Vat 7%.

  2. Może tak powinno być w teorii, a nie jest, i jak chce się kupi monety z wymienionych mennic to wszędzie na stronach kanadyjskie są o ok. 2 zł droższe.

 11. Don Kichot z giwerą a przy jego bogu pieszo Sanczopansa z twarzą A.Leppera-samoobrona,-)))))))))))))

 12. …a jeśli w grafice ma być element kojarzący się z samoobroną, to niech Cynik zrobi sobie fotkę (na Debecie) z giwerą w dłoni!

   1. A zamiast gwiazdy szeryfa moze byc znak dolara – choc obawiam sie, ze ktos kto nie czytal „Atlasa zbuntowanego” moze nie zrozumiec aluzji…

   2. Tymczasowy baner ok. Chociaz graficznie troche to wszystko rozmazane. Na pewno krok we wlasciwym kierunku 🙂

    Ale czekamy na strzelbe 🙂

 13. Skasowac ten post: info do wiadomosci moderatora!!!! To skoro offtop co do wyglądu to dodam: obrazki czasami wstawiane na bloga wyglądają jak z komórki z 1998r. lub pierwszego komputera: szesnastokolorowe. Wygląda to paskudnie i tandetnie, odstrasza od czytania. Można dawać lepsze ilustracje. //// proszę kasować ten post!

  1. Doxa to mały kłamczuszek. Napisałbym mu tak na jego stronie:
   Czyżby mamy tu poświadczoną nieprawdę przez człowieka, który pozuje na kogoś, kto ma swoje poglądy, nie boi się ich wyrazić?
   A tutejszy sklep online oferuje „najtańsze srebro inwestycyjne w Europie”, czyli Philharmoniker 1oz (W) za 86,21zl .
   Gdy ta sama moneta na stronie https://www.mennicawroclawska.pl/ kosztuje teraz 79.95zł.
   (2014-01-14 14:16).
   I co Panie Doxa? Innym zarzucasz pisanie nieprawdy, a sam to robisz? Hipokryzja li to?

   1. Wymienilem na blogu doxy sklepy z tanszym srebrem i zlotem,to mi skasowal komentarz.

 14. oczojebny kolor ;)lepsza zielen i john wayne na koniu, ps. dobry kontrartykul u doxy 😉

 15. Szczerze to koń był znacznie lepszy 😉 i przynajmniej było widać już na samym wstępie autora bloga a to wzbudza większe zaufanie dla czytelnika ;-))

   1. I dla mnie ten argument nie do odparcia.

    A może pod „stopami” Debeta jakiś zabawny motyw symbolizujący to, z czym Pan, Panie Cyniku, walczy?

    Jakiś tłusty czerwony kot? Mielibyśmy i socjalizm, i jego wersję neo- (przepływ od dołu do tłustych kotów).

    A samo zdjęcie jak dla mnie nie powinno być zbyt czerwone. Napisy na stronie ok, nagłówki powinny się wyróżniać, ale czerwony na zdjęciu niekoniecznie licuje z godnością tego bloga.

    Palmy i rajskie plaże ok, ale nie przy zachodzie słońca, no chyba że to symbol zachodu socjalu:D

    1. Yeah, dziękuję, sugestie cenne… problem z koniem jest jednak taki że jest to duża bestia, i jeżeli ma być rozpoznawalny jeżdziec to trudno rozpoznać co pod kopytami…

   1. Mam taką przeglądarkę o nazwie Firefox.
    Wchodzę: lewy górny przycisk z napisem „Firefox”
    następnie: Web Developer
    Następnie z drop down menu wybieram: Responsive Design View

    Tam sobie można wybrać wymiar ekranu jaki chcemy.
    To narzędzie właśnie służy do sprawdzania czy strona dobrze pracuje na mniejszych ekranach.

   1. Srebro w Polsce gonia z EU na slupa a potem sprzedaja na fiktywna Vat marze. . Wczesniej czy pozniej pierwszego posadza, obsmaruja w gazetach, a reszta podniesie grzecznie ceny.
    Podobnie wyrywkowo zlapia jakiegos goscia wywozacego z Norwegii a cala reszta sie rozbiegnie. Dopuki byla Estonia, wszystko bylo legalne. Teraz wszystko tanie=kryminal

    1. Tanie ? Należy sobie zadać pytanie czy 26 % powyżej ceny spot to jest tanio…

 16. To ja jeszcze a propos layoutu (normalnie, na kompie). Wszystko jest chyba w miarę czytelne, ale ta grafika z karatekami słabiutka. Dużo lepiej i bardziej sympatycznie wyglądały poprzednie z facjatą i środkiem lokomocji szanownego autora.

  1. Co za konserwatywni Czytelnicy!! to nie zadne karateki ale Drogi Czytelnik samo-broniący się przez państwem, socjalizmem i kryzysem! 😉

   1. Przekombinowałeś 🙂

    Cienkie to trochę i kojarzy się w mordobiciem, a tego raczej promować nie chcesz, prawda?

   2. Ja też jestem za tym aby Debet powrócił na główną stronę 2Groszy 🙂 pozdrawiam serdecznie

  2. Proponuję ujęcie Gospodarza na wierzgającym Debecie. Nie ma takiego zawodnika, który by to przebił.

   😉

   G.F.

  3. Dołączam się do przedmówców. Obecna grafika wydaje mi się mówiąc dosadnie okropna (słaby projekt, drażniąca kolorystyka). Poprzednia (ta z debetem) może nie była graficznym majstersztykiem ale była klimatyczna a i zielona kolorystyka była przyjemna dla oka.

 17. Co do layoutu: zdecydowanie wolałem Autora z Debetem niż psychodeliczny klasztor Shaolin…

  No, chyba że to ilustracja polemiki z kol. Doxa w sprawie srebra 😉

  1. Co za konserwatywni Czytelnicy! Ale jeśli taki jest konsensus to chyba trzeba będzie powrócić do konia, tylko jak to połaczyć z samoobroną finansową? Ostrzegam że może wypaść z tego jeszcze jakiś Don Kichot!! 😀

   1. A da sie zrobic tak, zeby kazdy sobie wybral obrazek i zapisal sobie ustawienie w cookies? Wtedy kazdy bedzie mial to, co lubi.

  1. Dziękuję bardzo, cenny tip, chętnie sprawdzimy. Tyle że to poza EU i wielu dealerów tam nie mamy na liście… 😉

   1. No i prosze, Jarko sie podzielil tipem a gospodarz nie. Nie wstdy troche? Z jednej strony zachwalac zloto i srebro a z drugiej strony nacinac drobnych ciulaczy na vaty… Zeby przeklinali potem ze znowu zainwestowali i znowu ze strata…
    Bez poparcia prostych ludzi zloto i srebro nigdy nie wroci do obiegu!

   2. „W Norwegii mozna jeszcze kupic srebro bez VAT-u.”
    „Dziękuję bardzo, cenny tip, chętnie sprawdzimy. Tyle że to poza EU i wielu dealerów tam nie mamy na liście… ;-)”

    Kwestia czasu i wszyscy Europejscy dilerzy beda tam miec swoj filial. Poprostu przeniosa filialy z Estonii. Granic nikt nie pilnuje na wyjezdzie z Norwegii.

 18. wypadałoby powoli uświadomić tzw. przeciętnego zjadacza chleba – ciułacza trzymającego oszczędności życia w banku (np na lokacie) że nastąpi reset systemu tzn w piątek na koncie było np 30 tyś jednostek a w poniedziałek już tylko 600 jednostek – przecież socjaliści mają już to przećwiczone patrz cypr
  wniosek: tak dla przypomnienia – do roboty są woły i maszyny a owieczki są do strzyżenia hej

 19. Spoko, Niemcy tez sie ucza i z poczatkiem roku wprowadzili na srebrne monety cos takiego jak Differenzbesteuerung i dzieki temu wynalazkowi ceny sie praktycznie nie zmienily. Troche nie sprawdzone informacje masz w artykule 🙂

 20. Nie wiem jak na smartfonie, bo nie używam aż tak małych ekraników ale na ipadzie ucina top baner w miejscu „pros….” I ponizej „socjalizmu…”
  Reszta jest ok jeśli chodzi o layout, tak samo zreszta jak było. Przynajmniej u mnie.

   1. Na jakim pececie? (rezolucja ekranu/przeglądarka) Dla smartfona jest specjalnie mniejsza wersja obrazka i wtyczka dla małych ekranów…

    1. Firefox, W8 i 'fulchade’.
     Jak jest na pełen ekran wygląda w zasadzie tak jak poprzednio. Jak się przesunie okno na stronę (pół ekranu) to dwie boczne kolumny pozostają tej samej szerokości a środkowa robi się śmiesznie wąska. Średnio 5-6 wyrazów w wierszu. Można efekt pogorszyć zwężając okno przeglądarki. Proponowałbym albo zafiksować szerokość środkowej kolumny, albo chociaż dać jej nieprzekraczalne minimum.

 21. Posłusznie melduje, że strona na smartfonie wygląda bardzo dobrze, tylko coś obrazki avatarow w komentarzach się nie zaladowaly…

  No i nie mozna komentować, bo nie ma wymaganego okienka na captcha.

 22. W Szwajcarii na srebro jest 8 %,a na zloto 0.

  Jak kogos interesuja ceny to:
  Krugerrand – South Africa 1 oz Gold : 1,187.10 CHF
  silvereagle – USA 1 oz : 22.94 CHF

Comments are closed.