JAK PRZEŻYĆ I PROSPEROWAĆ
POMIMO PAŃSTWA, SOCJALIZMU I KRYZYSU

Metale szlachetne


Aktualne ceny spot, 24h
1 oz = 31.1 g

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]


[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

Indeks akcji złota HUI, 6m
[chwilowe problemy w podawaniu indeksu HUI]

Rynki dzisiaj

Archiwa 2GR

Nasi znajomi

Autor: cynik9 - 12.01.14

Koniec srebrnego eldorada

podwyżki VAT-u od Nowego Roku w Estonii i Niemczech

(wersja poprawiona: 16.01.2014)

 

Nowy rok inwestorów w srebro coś nie rozpieszcza…   W eur-obłędzie VAT-u na wszystko co się rusza na sucho uchodzi jeszcze tylko złotu.  Srebro i inne metale szlachetne są od lat obłożone w EU srogim VAT-em. VAT w metalach szlachetnych kupowanych w celach lokacyjnych jest nonsensem szczególnym. Nie tylko zamiast ułatwiać formację kapitału ustawodawca aktywnie ją zwalcza. Wątpliwa jest też cała filozofia daniny od „wartości dodanej”. Gdzie w sztabce srebra czy platyny ta „wartość dodana” aby jej nabywcę łupić 23% VAT-em polskim, jednym z najwyższych na świecie? To nie klasyczna sytuacja pudełka i czterech kółek które złożone razem sprzedajemy drożej jako „wózek”, z opodatkowaną różnicą.

Wysoki VAT podważa  sens inwestowania w fizyczne srebro czy platynę w pierwszym rzędzie ponieważ inwestor już na dzień dobry byłby do tyłu o te 23%. Istnieje szereg obejść tej pułapki ale dwa z bardziej wygodnych  forteli są bliskie końca, co musimy odnotować z pewnym ubolewaniem.

Dawniej można było się wybrać na przykład do Estonii i kupić sobie tam choćby i tonę srebra, nawet z dostawą do domu w obrębie EU*.  Nie zepsuta jeszcze euro socjalizmem do końca Estonia była wyjątkiem wśród krajów EU i do końca 2013 roku utrzymywała zerową stawkę VAT na srebrne monety. Korzystali z tego dobrze poinformowani inwestorzy.   Niestety, wieść musiała się roznieść do Brukseli bo ta  zażądała zamknięcia tej luki podatkowej. Nie chcąc się narażać maoiście Barosso parlament estoński posłusznie przegłosował odpowiednią ustawę i od pocz. 2014 estońskie eldorado się skończyło**.

Można było się wybrać także na wycieczkę do Niemiec. Była to popularna wśród inwestorów w Polsce opcja podobna do poprzedniej. Niemiecką dziurą w płocie była stypulacja w prawie podatkowym że wprawdzie VAT na srebro jest normalny ale specyficzna stawka na srebrne monety inwestycyjne była tam  jedynie 7%. Podejrzewamy że ustawodawca niemiecki starej daty zachował resztki rozumu stymulując formację kapitału jaką stanowi oszczędzanie w srebrze, zamiast karać ją wygórowanym VAT-em. Do tego w specyficzne potrzeby inwestorów oraz niemieckich dealerów wstrzeliła się doskonale Mennica w Perth, w dalekiej Australii, która rozszerzyła swoje rodziny srebrnych monet inwestycyjnych Kookaburra i inne o egzemplarze o słusznej wadze 1 kg. Owszem, moneta kilowa! To się nazywa wyczucie rynku!

Jeśli wiedziałeś o tej możliwości a chciałeś, powiedzmy, 300 uncji srebra z 7% VAT-em zamiast z polskim 23% to nie było nic prostszego! Wsiadasz w pociąg do Berlina czy do Drezdna i ładujesz w ProAurum 10 Kookaburr do torrby!  ;-)    Same zalety: srebro z niskim VAT-em, w hurtowych ilościach, i w dzień można śmiało obrócić. W dodatku w tym samym unijnym kołchozie a więc żadnych ceregieli  granicznych.

Problem z rozwiązaniem niemieckim jest jednak teraz taki sam jak z estońskim. Niemcy się kapnęli i również od 1.01.2014 tę dziurę w płocie załatali. Odtąd nie ma lekko – oficjalnie na całe srebro w Niemczech jest teraz VAT 19%.

Czy oznacza to że inwestor w Polsce nie ma już możliwości zainwestowania w srebro z niskim lub zerowym VAT-em? Na szczęście nie,  jedynie opcje uległy zawężeniu.

 

———————
Dodano 16.01.2014:  wersja zaktualizowana.

* Przez firmę przewozową działającą w imieniu właściciela – transakcja kupna skonsumowana musiała być w Estonii.

** Szczęśliwie nasze epitafium dla myku estońskiego zerowego VAT-u w srebrze  od 1.1.2014  mogło być nieco przedwczesne bo zerowy  VAT- w srebrze wg doniesień jest nadal honorowany po 1.1.2014.  independenttrader:  „po wykonaniu kilku telefonów okazało się, że w Estonii nadal można nabyć srebro z zerową stawką VAT pod warunkiem, iż kupujemy monety o wadze do 1 kg z wybitą wartością […]  bez większych problemów można w Polsce kupić srebro w cenie spot + 20%. Przy większych zakupach (kilka masterboxów) rozsądnej wydaje się wybrać jednak do Estonii gdzie ceny w okolicy spot + 8 do 10% są jak najbardziej osiągalne.

 

 

 

.

Share

75 komentarzy do: Koniec srebrnego eldorada

 • AG

  No, dobra, a w racając do tematu kupna srebra i złota, bo całe gadanina o malowidłach jest do dupy… No to autor napisał że dwa najłatwiejsze sposoby się zamknęły. No to niech może autor jeszcze wspomni jakie są inne, skoro napisał, że są?

 • Ppilot

  Wcześniej skrytykowałem więc teraz muszę pochwalić, bardzo mi się podoba górna grafika po liftingu. Nawet miałem zamiar jeszcze postulować usunięcie efektu poświaty za autorem i Debetem oraz poprawę rozdzielczości ale nie chciałem wyjść na czepialskiego :) A tu proszę, dosłownie z myśli odczytane! :-)

 • zenek

  @Doxa: “Przy okazji zapewniam, że nadal mam w ofercie najtańsze srebro inwestycyjne w Europie”

  A ten nadal szybuje w obłokach smrodu własnego ego. ProAurum jest od niego średnio 5-10% tańsze na dzień dzisiejszy (patrząc na Maple Leaf). Chyba, że ktoś kupuje euro po 4.66zł (średni kurs 4.16zł), to wtedy cena co najwyżej jest taka sama.

 • Jacek K

  Ja jeszcze tylko w kwestii kolorystyki. Czerwone napisy gryzą sie z zielonym tłem Cynika na koniu. Nie wiem, czy tak ma być, ale proponuję “dostojną zieleń” zamiast “masakrycznej czerwieni” stosować konsekwentnie w całym layoucie. Niech czerwone pozostanie dla elementów ‘hot’, a stonowana zieleń będzie dla niej tłem. Przykład:

  http://www.huffingtonpost.com/

 • Stały Czytelnik

  Przepraszam za OT, ale: Blog wygląda pięknie, dobrze, że nie ma już tych dresiarzy na żarówiastym tle. Pomysł ze strzelbą na koniu jest świetny – czekam ;) No i nareszcie wpis o metalach szlachetnych – już się bałem, że konkretne informacje to tylko za pieniądze (wszędzie komercja). Przydał by się jeszcze wpis(y) o trwającej wojnie walutowej i nadchodzącym kryzysie.

  • dresiarzy na żarówiastym tle – aaa, co za niezrozumienie… ;-D To oświecony obywatel walczył z trzema bandytami: socjalizmem, państwem i kryzysem

   • Stały Czytelnik

    Najważniejsze, że już nie muszę prosić nikogo o pomoc w działaniach matematycznych podczas publikowania komentarza! To spore ułatwienie, chociaż dotąd nie miałem większych problemów (pielęgniarki są bardzo miłe u nas w Tworkach).

    • pielęgniarki są bardzo miłe u nas w Tworkach – a to nie tylko pacjenci tutaj pisują? Pozdrowienia dla pań pielęgniarek… :-D :-D

 • slav

  Estonia:
  “Po wykonaniu kilku telefonów okazało się, że w Estonii nadal można nabyć srebro z zerową stawką VAT pod warunkiem, iż kupujemy monety o wadze do 1 kg z wybitą wartością np. 1,5 Euro jak na 1 oz na Wiedeńskich Filharmonijkach. Sztabki są oczywiście objęte pełną stawką VAT podobnie jak w innych krajach UE.

  Mimo, iż Bruksela naciska na Estonię to kraj zamieszkały przez zaledwie 1,2 mln mieszkańców broni się skutecznie i sytuacja ze srebrem nie powinna ulec zmianie w ciągu najbliższego roku.”

  http://independenttrader.pl/177,srebro_nadal_bez_vat_-_update.html

 • kenio

  osobiście byłbym za poszerzeniem strony albo na maksa, albo na jakies 90%, 960px to dosyć mało jak na artykuły nie mówiąc już o czytaniu komentarzy, i wszystko jest mega ściśnięte, przypuszczam że to z powodu starego zielonego bannera jednak w/g mnie nie szpeci to w ogóle nawet jak banner jest mniejszy na środku a przypuszczam, że z czasem pojawi się nowszy, dłuższy w podobnym klimacie.

  • Banner jest 1280 i jest skalowany. 960px wpasowuje całą stronę, bez obcinania, na rozdzielczość starszych monitorów sygnalizowanych wcześniej w tym wątku. Może istotnie poszerzenie do 1280 ma jednak sens bo dwie pierwsze kolumny też się zmieszczą… Zaglądnę do statystyk rozdzielczości uzywanych monitorów…

   • krz

    ja też zgłaszam zapotrzebowanie na szerszą stronę bo teraz jest ściśnięta za bardzo. Mam szerokość ekranu 1280 pixli.

 • Bailout

  To skoro mamy dyskusję co do nowego wyglądu bloga, chciałem spytać co z opiniami czytelników, które kiedyś były zamieszczone z linkami z boku strony. Była tam m.in. moja opinia z forumowisko.pl, nadal się pod nią podpisuję i byłbym zaszczycony, gdyby jakieś skromne miejsce się tu dla niej znalazło.

  • Dziękujemy bardzo, quoty powrócą! Kłopot jest w tym że odtworzenie tego tzw. rotatora zajmie trochę czasu bo inne rzeczy mają wyższy priorytet.

   Nawiasem, “skoro mamy dyskusję co do nowego wyglądu bloga” – ten wątek jest zawsze otwarty i jak widać drodzy czytelnicy swoich opinii, z których każda jest mile widziana, nie owijają w bawełnę… Obiecuję że żadnej demokracji tutaj nie ma i nie będzie ale z opinią większości każdy tyran się liczy. Zwłaszcza oświecony.. :-D

 • Ppilot

  Dziękuję za przywrócenie zielonej grafiki, od razu przyjemniej ;-)

 • shape_shifter

  Dzięki za przywrócenie normalnej szaty graficznej (Autor + Debet + normalne tło). “Cyrk w tropikach” do bani był :)

 • Gosc

  @Vat w Niemczech.
  Vat marza na import, teraz najtansze sa Maple Leaf.
  Pelny VAt 19% na Filharmonika.
  Mozna sprawdzic na Proaurum.

  Wiec jezeli diler niemiecki zawyzy importowe faktury to Vat marza bedzie bardzo niska.
  JAk zwykle traci tylko polski (nie)rzad.
  A Niemcy beda caly czas najtansi

  • Najpewniej będą, ale głównie z powodu wolumenu obrotów do którego żaden z polskich dealerów nie ma startu. Umożliwi to im również odkup po lepszej cenie.

   To co obserwujemy obecnie w ProAurum jest swoistym podziałem rynku na segment srebra oVATowanego 19% oraz z wtórnego obiegu (“differentzbesteuert”). Ponieważ srebro jest srebrem, trudno jest spodziewać się wiekszej różnicy cen detalicznych, IMO. Myślę więc że kategoria z VATem zawierać będzie głównie niechodliwe produkty specjalne bez odpowiednika w kategorii d-b, natomiast popularna “sieczka” będzie w obu kategoriach miała podobną cenę.

   • Gosc

    hmmm,
    “To co obserwujemy obecnie w ProAurum jest swoistym podziałem rynku na segment srebra oVATowanego 19% oraz z wtórnego obiegu („differentzbesteuert”). Ponieważ srebro jest srebrem, trudno jest spodziewać się wiekszej różnicy cen detalicznych, IMO. Myślę więc że kategoria z VATem zawierać będzie głównie niechodliwe produkty specjalne bez odpowiednika w kategorii d-b, natomiast popularna „sieczka” będzie w obu kategoriach miała podobną cenę.”
    http://www.proaurum.de/home/preisliste.html
    Znajomy tlumaczyl mi , ze “Silber Maple Leaf differenzbesteuert” to nowe monety ale juz clone na Vat marza, czyli Vat =0 w urzedzie celnym.
    Natomiast Philharmoniker ma pelny vat 19%. Czyli sami sobie strzelili w kolano, mordujac producenta europejskiego. Znaczy to, ze w Niemczech tez rzadza potworni debile.
    Silver Maple beda importowane na 10 euro centow ponizej ceny sprzedazy, wiec vat z marzy wyniesie 2 euro centy. I tyle dostanie budzet niemiec. To nawet mniej niz stary Vat 7%.
    Natomiast na Austryjackie monety pojdzie pelny Vat co praktycznie wyeliminuje to wswpaniala mennice z rynku.
    Widac to doskonale na zalaczony linku, tylko kliknac w srebro.
    Znaczy to, ze srebro moze byc nawet sprzedawane w przyszlosci na nizszych marzach niz kiedy byl Vat 7%.

  • AG

   Może tak powinno być w teorii, a nie jest, i jak chce się kupi monety z wymienionych mennic to wszędzie na stronach kanadyjskie są o ok. 2 zł droższe.

 • STAN

  Don Kichot z giwerą a przy jego bogu pieszo Sanczopansa z twarzą A.Leppera-samoobrona,-)))))))))))))

 • sceptic

  …a jeśli w grafice ma być element kojarzący się z samoobroną, to niech Cynik zrobi sobie fotkę (na Debecie) z giwerą w dłoni!

 • Roman

  Skasowac ten post: info do wiadomosci moderatora!!!! To skoro offtop co do wyglądu to dodam: obrazki czasami wstawiane na bloga wyglądają jak z komórki z 1998r. lub pierwszego komputera: szesnastokolorowe. Wygląda to paskudnie i tandetnie, odstrasza od czytania. Można dawać lepsze ilustracje. //// proszę kasować ten post!

 • jarema

  Tez mi sie nowa szata nie podoba, taka amerykansko-odpustowa ;]

  • wmo

   Doxa to mały kłamczuszek. Napisałbym mu tak na jego stronie:
   Czyżby mamy tu poświadczoną nieprawdę przez człowieka, który pozuje na kogoś, kto ma swoje poglądy, nie boi się ich wyrazić?
   A tutejszy sklep online oferuje “najtańsze srebro inwestycyjne w Europie”, czyli Philharmoniker 1oz (W) za 86,21zl .
   Gdy ta sama moneta na stronie http://www.mennicawroclawska.pl/ kosztuje teraz 79.95zł.
   (2014-01-14 14:16).
   I co Panie Doxa? Innym zarzucasz pisanie nieprawdy, a sam to robisz? Hipokryzja li to?

 • czyzykczyzyk

  oczojebny kolor ;)lepsza zielen i john wayne na koniu, ps. dobry kontrartykul u doxy ;)

 • tixi

  Szczerze to koń był znacznie lepszy ;-) i przynajmniej było widać już na samym wstępie autora bloga a to wzbudza większe zaufanie dla czytelnika ;-))

  • O kurczę, to jest poważny argument, trudny do zbicia!

   • andrju zero lipy

    I dla mnie ten argument nie do odparcia.

    A może pod “stopami” Debeta jakiś zabawny motyw symbolizujący to, z czym Pan, Panie Cyniku, walczy?

    Jakiś tłusty czerwony kot? Mielibyśmy i socjalizm, i jego wersję neo- (przepływ od dołu do tłustych kotów).

    A samo zdjęcie jak dla mnie nie powinno być zbyt czerwone. Napisy na stronie ok, nagłówki powinny się wyróżniać, ale czerwony na zdjęciu niekoniecznie licuje z godnością tego bloga.

    Palmy i rajskie plaże ok, ale nie przy zachodzie słońca, no chyba że to symbol zachodu socjalu:D

    • Yeah, dziękuję, sugestie cenne… problem z koniem jest jednak taki że jest to duża bestia, i jeżeli ma być rozpoznawalny jeżdziec to trudno rozpoznać co pod kopytami…

 • Aldona

  Cyniku,

  proszę skasuj te komentarze,

  oto jak ja to widzę:

  http://www.occur.pl/images/0245c46c/57940f6c/3b068ecbb4.jpg

  • Ok, ale w czym to widzisz?

   • Aldona

    Mam taką przeglądarkę o nazwie Firefox.
    Wchodzę: lewy górny przycisk z napisem “Firefox”
    następnie: Web Developer
    Następnie z drop down menu wybieram: Responsive Design View

    Tam sobie można wybrać wymiar ekranu jaki chcemy.
    To narzędzie właśnie służy do sprawdzania czy strona dobrze pracuje na mniejszych ekranach.

 • Aldona

  Dalej jest źle. Cały szablon źle jest zaprojektowany. Nie zmienia nawet wielkości bannera, wszystkie napisy są w kierunku pionowym, jakto czytać?

  http://www.occur.pl][img=http://www.occur.pl/images/0245c46c/57940f6c/3b068ecbb4.jpg

  [url=http://www.occur.pl][img=http://www.occur.pl/images/0245c46c/57940f6c/3b068ecbb4.jpg][/img][/url]

 • Jarko

  Srebro w Norwegii mozna kupic na stronie http://www.tavex.no lub bezposrenio w ich sklepie w Oslo

  • Piotr

   w tym sklepie uncja kosztuje 80zł a w pl 78… gdzie tu zysk i brak vatu?

   • Gosc

    Srebro w Polsce gonia z EU na slupa a potem sprzedaja na fiktywna Vat marze. . Wczesniej czy pozniej pierwszego posadza, obsmaruja w gazetach, a reszta podniesie grzecznie ceny.
    Podobnie wyrywkowo zlapia jakiegos goscia wywozacego z Norwegii a cala reszta sie rozbiegnie. Dopuki byla Estonia, wszystko bylo legalne. Teraz wszystko tanie=kryminal

  • wmo

   lipa z tymi cenami – wyższe niż w mennicy wrocławskiej

 • Bailout

  To ja jeszcze a propos layoutu (normalnie, na kompie). Wszystko jest chyba w miarę czytelne, ale ta grafika z karatekami słabiutka. Dużo lepiej i bardziej sympatycznie wyglądały poprzednie z facjatą i środkiem lokomocji szanownego autora.

  • Co za konserwatywni Czytelnicy!! to nie zadne karateki ale Drogi Czytelnik samo-broniący się przez państwem, socjalizmem i kryzysem! ;-)

   • Jacek K

    Przekombinowałeś :)

    Cienkie to trochę i kojarzy się w mordobiciem, a tego raczej promować nie chcesz, prawda?

   • Andria

    Ja też jestem za tym aby Debet powrócił na główną stronę 2Groszy :-) pozdrawiam serdecznie

  • Goldfinger

   Proponuję ujęcie Gospodarza na wierzgającym Debecie. Nie ma takiego zawodnika, który by to przebił.

   ;-)

   G.F.

  • Ppilot

   Dołączam się do przedmówców. Obecna grafika wydaje mi się mówiąc dosadnie okropna (słaby projekt, drażniąca kolorystyka). Poprzednia (ta z debetem) może nie była graficznym majstersztykiem ale była klimatyczna a i zielona kolorystyka była przyjemna dla oka.

 • Przemax

  Co do layoutu: zdecydowanie wolałem Autora z Debetem niż psychodeliczny klasztor Shaolin…

  No, chyba że to ilustracja polemiki z kol. Doxa w sprawie srebra ;)

  • Co za konserwatywni Czytelnicy! Ale jeśli taki jest konsensus to chyba trzeba będzie powrócić do konia, tylko jak to połaczyć z samoobroną finansową? Ostrzegam że może wypaść z tego jeszcze jakiś Don Kichot!! :-D

   • Takie Jeden Łoś

    A da sie zrobic tak, zeby kazdy sobie wybral obrazek i zapisal sobie ustawienie w cookies? Wtedy kazdy bedzie mial to, co lubi.

 • Jarko

  W Norwegii mozna jeszcze kupic srebro bez VAT-u.

  • Dziękuję bardzo, cenny tip, chętnie sprawdzimy. Tyle że to poza EU i wielu dealerów tam nie mamy na liście… ;-)

   • porzadek

    No i prosze, Jarko sie podzielil tipem a gospodarz nie. Nie wstdy troche? Z jednej strony zachwalac zloto i srebro a z drugiej strony nacinac drobnych ciulaczy na vaty… Zeby przeklinali potem ze znowu zainwestowali i znowu ze strata…
    Bez poparcia prostych ludzi zloto i srebro nigdy nie wroci do obiegu!

   • Gosc

    “W Norwegii mozna jeszcze kupic srebro bez VAT-u.”
    “Dziękuję bardzo, cenny tip, chętnie sprawdzimy. Tyle że to poza EU i wielu dealerów tam nie mamy na liście… ;-)”

    Kwestia czasu i wszyscy Europejscy dilerzy beda tam miec swoj filial. Poprostu przeniosa filialy z Estonii. Granic nikt nie pilnuje na wyjezdzie z Norwegii.

   • krz

    Nie są w EU ale Schengen tak :)

 • m

  wypadałoby powoli uświadomić tzw. przeciętnego zjadacza chleba – ciułacza trzymającego oszczędności życia w banku (np na lokacie) że nastąpi reset systemu tzn w piątek na koncie było np 30 tyś jednostek a w poniedziałek już tylko 600 jednostek – przecież socjaliści mają już to przećwiczone patrz cypr
  wniosek: tak dla przypomnienia – do roboty są woły i maszyny a owieczki są do strzyżenia hej

 • Hieronim

  Spoko, Niemcy tez sie ucza i z poczatkiem roku wprowadzili na srebrne monety cos takiego jak Differenzbesteuerung i dzieki temu wynalazkowi ceny sie praktycznie nie zmienily. Troche nie sprawdzone informacje masz w artykule :)

 • Invictus

  Nie wiem jak na smartfonie, bo nie używam aż tak małych ekraników ale na ipadzie ucina top baner w miejscu “pros….” I ponizej “socjalizmu…”
  Reszta jest ok jeśli chodzi o layout, tak samo zreszta jak było. Przynajmniej u mnie.

  • dude

   Ja na pececie mam ten sam problem.

   • Na jakim pececie? (rezolucja ekranu/przeglądarka) Dla smartfona jest specjalnie mniejsza wersja obrazka i wtyczka dla małych ekranów…

    • Jednooki

     Firefox, W8 i ‘fulchade’.
     Jak jest na pełen ekran wygląda w zasadzie tak jak poprzednio. Jak się przesunie okno na stronę (pół ekranu) to dwie boczne kolumny pozostają tej samej szerokości a środkowa robi się śmiesznie wąska. Średnio 5-6 wyrazów w wierszu. Można efekt pogorszyć zwężając okno przeglądarki. Proponowałbym albo zafiksować szerokość środkowej kolumny, albo chociaż dać jej nieprzekraczalne minimum.

    • dude

     1024×768, ekran starego formatu czyli 4×3, a nie 16×9 przeglądarka Opera.

 • stfu

  Posłusznie melduje, że strona na smartfonie wygląda bardzo dobrze, tylko coś obrazki avatarow w komentarzach się nie zaladowaly…

  No i nie mozna komentować, bo nie ma wymaganego okienka na captcha.

 • kalos kagathos

  W Szwajcarii na srebro jest 8 %,a na zloto 0.

  Jak kogos interesuja ceny to:
  Krugerrand – South Africa 1 oz Gold : 1,187.10 CHF
  silvereagle – USA 1 oz : 22.94 CHF

 • @ Drodzy mobi-liści z uwagami – i jak to teraz wygląda w smartfonie? Jest poprawa?

 • MODERACJA
  ———
  Prewencyjnie przypominam że regulamin zabrania elementów reklamowych w postach