Habemus Szczurek

czyli Armageddon odłożony

 

Szczury zawsze pierwsze uciekają z tonącego okrętu, ale jednemu szczurkowi pomyliły się kierunki – żartuje z nowego ministra finansów Mateusza Szczurka prof. Rybiński. Bardzo dobre!  Zapewne chodzi o  inwestycję nowego ministra w fundusz Eurogeddon… 😀

Nam się jednak szczurek kojarzy jakoś mniej z tonącym okrętem a bardziej ze sznurkiem. A konkretnie kto będzie pociągał za sznurek ze Szczurkiem w tym układzie. Pan Tusk? Pan Bielecki? A może pan duch Vincenta? Tylko proszę nie mówić że to niemożliwe. Nie takie rzeczy są możliwe w klubie Bilderberg.

Zanim został ministrem finansów pan M.Szczurek, w odróżnieniu od swojego nowego szefa, mówił zasadniczo z sensem. Chwała mu za to. Powstaje więc pytanie po co go w ogóle wzięto do rządu? Przecież liczy się tam nie to co kto mówi ale to ile kto ma do gadania. Pan Szczurek, jak się wydaje, wiele do gadania w tym gronie mieć nie będzie.

Przy całej więc naszej sympatii dla młodego ministra nie wydaje się nam prawdopodobne aby jego rola wybiegała poza rolę doraźnego chłopca do bicia za decyzje podjęte wcześniej przez starszych i mądrzejszych. Zwłaszcza przez ducha Vincenta, bo przecież nieobecność jest jedynie wyższą formą obecności, co podkreśla zawsze red. Michalkiewicz. A już na pewno w wymienionym wyżej klubie Bilderberg, dokąd mamy wrażenie ministra Szczurka szybko nie zaproszą.

Ministrowi Szczurkowi przypadnie więc niewdzięczna rola oficjalnego wbicia gwoździa do trumny OFEs, których bronił w imieniu swojego dawnego szefa i kontynuowania dzieła zadłużania kraju po gałki oczne. Dalej szukania oszczędności wszędzie tylko nie w sektorze publicznym, a zwłaszcza nie w emeryturach mundurowych i górniczych, oraz przykręcania śruby podatkowej ile tylko się da i gdzie tylko się da.

Młody wiek pana ministra Szczurka predestynuje go również wyjątkowo do roli murzyńskiego chłopca którego w razie potrzeby można będzie wyrzucić z pirogi aby ułagodzić grożące jej krokodyle. Wyrzucenie pana Vincenta w tej roli nie było nigdy rozważane bo mogłoby zatopić pirogę. Poza tym nie wiadomo czy krokodyle nie dostałyby po tym niestrawności.

Mimo tych wszystkich wysiłków i niebezpieczeństw nie przewidujemy aby min. Szczurkowi udało się w dwa lata przed wyborami urządzić gospodarce polskiej zupełny Eurogeddon. To zadanie spadnie na kolejnego, bardziej doświadczonego w tej mierze ministra finansów…

 

.

16 Replies to “Habemus Szczurek”

 1. Wszystko wskazuje na pana Bieleckiego. Szczurek przyznał to na dzisiejszym konwentyklu PO. Bielecki ma poparcie premiera i tą drogą odnajduje się polityczne umocowanie dla działań minfina. Trudno mi sobie wyobrazic by facet z kapelusza, z poza ferajny był w stanie poradzić sobie z chłopcami z ferajny pracującymi w ministerstwie finansów. Sznurek, który przekazuje Bielecki Tuskowi już jest wystarczająco mocny.
  Ale to tylko tak z plotkarskiej ciekawości. Bo to nic nie zmienia. Dalej będa okradać jednych by kupić sobie poparcie polityczne drugich.
  Cyryl się zmienił ale Metody pozostał.

 2. To bardzo ciekawa historia z tym panem Szczurkiem, początkowo wydawałomi się że to jest żart. Zapoznałam się z jednym linkiem zamieszczonym w komentarzach, z którego wynika że pan Szczurek naprawdę istnieje i jest nowej generacji arystokratą w RP. Wszystko dlatego że jego ojciec, czy dziadek miał straszne chody, pracował w Swierku i nawet USA uważało go jako specjalistę, co jest wyjątkiem jedem na 45 milionów. Nic dodać, nic ująć. Jeśli pan Szczurek zniesie ZUS i zmniejszy VAT i podatki, uważam że może odnieść sukces i podnieść nasz kraj z rangi kraju trzeciego świata.

  1. Problem jest taki że pan Szczurek nie ma żadnego doświadczenia w aktualnym zarządzaniu choćby punktem totolotka. Niezależnie więc od rozsądnych komentarzy które dawał postawienie go na tak eksponowanym stanowisku menadżerskim jest wyrazem całkowitego lekceważenia zarządzania państwem i sygnałem że ktoś inny będzie p.Szczurka w tym wyręczał. Rzecz więc trochę przypomina mianowanie konia senatorem przez Caligulę.

   1. … z tym Incitatusem to taka mała przesada 🙂 z twojej strony. Może lepiej że nie jest umoczony w salon ;)Ja ściskam za niego kciuki.

 3. no to jako zenek musze dorzucić jeszcze jakiś link w którym „komuna górą” 🙂

  https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/chinska-krucjata-po-surowce/

  „Chiny mają trzy billiony (tysiące miliardów) dolarów rezerw w zagranicznych walutach i mogą sobie pozwolić na zakupy, na które nie stać żadnego innego kraju na świecie. Najwięcej transakcji dokonują oczywiście państwowe firmy, bo 30 największych globalnie działających chińskich firm jest własnością państwa”

 4. a wiecie jakie oszczędności da budżetowi umorzenie OFE?
  9mld pln rocznie
  czyli szczurek nawet nie zwiekszając tempa zadłużania i tak ma 9mld ekstra na wydatki
  całkiem nieźle, szkoda że tak późno

 5. Tusk zachowała się jak trener drużyny piłkarskiej – ciągle rżnie w gałę więc jak inaczej mógł się zachować. Na 15 minut przed końcem meczu, w którym przegrywa 5:0 wpuszcza zielonego napastnika, że a nuż coś strzeli.
  W moje opinii to jest akt desperacji. Czuję, że ten mecz przegrają polacy

  1. Można mieć wątpliwości czy nowy minister ma odpowiedni cieżar gatunkowy czy doświadczenie, tudzież czy ekonomista jest najlepszym wyborem na ministra finansów. Nie wydaje mi się jednak aby główny ekonomista banku był takim znowu „banksterem” aby go to dyskwalifikowało.

   1. … też uważam że Szczurek nie jest banksterem, ewentualnie był trybikiem w banksterskiej maszynie. Powiem więcej, że może też się okazać że mamy nowego ,,Balcerowicza,, który zrobi małą ,,rewolucję,, Banksterkiem to dla mnie jest np. pan Petru, który ,,lata,, po telewizjach broniąc chorego OFE i oczywiście swojej kiesy.

 6. Ale w CV bedzie mogl sobie wpisac stanowisko ministerialne. Za 20 lat nikogo nie bedzie obchodzilo jaki ministrem byl.
  🙂

 7. Jeszcze może tylko dorzucę swoje obłąkane przekonanie, że Panu Szczurkowi, już po wszystkim, ci od sznurka wynagrodzą tę niedolę jakimś przyjemnym stanowiskiem (no, może nie aż takim jak Panu Blairowi).

Comments are closed.