10 przykazań wyborczych

zawsze aktualnych

 

Dokładnie 4 lata temu na jednym z forów w Złocieńcu (zachodniopomorskie) miała miejsce ożywiona dyskusja przedwyborcza. W miarę jak dyskusja przyciągała coraz to nowych uczestników i jak jej temperatura rosła tym bardziej grupa lokalnych kacyków rządzących w mieście czuła się nieswojo. Indagowani publicznie na temat swoich dokonań, pytani o zamiary i o przyczynę ponownego kandydowania nabrali wody w usta. Wreszcie tuż przed wyborami spanikowali wyciągając wtyczkę z kontaktu. Forum przestało istnieć.  Więcej demokracji złocienieckie kacyki strawić nie mogły.

Incydent ten stał się impulsem do powstania niezależnego bloga DwaGrosze na którym pierwszy wpis – lista „przykazań” wyborcy – motywowany był właśnie tą przerwaną nagle dyskusją wyborczą.

Dzisiaj, po 4 latach i 2 milionach wejść, reszta jest historią. Prawo nieoczekiwanych konsekwencji zadziałało, zapewne wbrew intencjom złocienieckich kacyków sprzed lat.

Dziękujemy serdecznie wszystkim Drogim Czytelnikom którym ten sukces zawdzięczamy!

Poniżej przeredagowana wersja uniwersalnego podręcznika wyborcy, nie mniej aktualna niż oryginał sprzed 4 lat.

 


10 Przykazań wyborczych cynika9

 1. Odrzuć ludzi ubiegających się ponownie. Doświadczenie liczy się u pilota i chirurga, nie u publicznie wybieranego oficjała. Nic tak nie rozleniwia i nie wzmaga arogancji jak powtórny wybór.
 2. Skreśl ludzi których uposażenie z razie wyboru znacząco wzrośnie. Tym chodzi o szmal, nie o ciebie czy o gminę.
 3. Skreśl ludzi którzy nie potrafią logicznie uzasadnić dlaczego kandydują. Nieodmiennie wskazuje to na oportunistów z niskim IQ. Nic ci po nich.
 4. Wyklucz kandydatów bez aktywnie wykonywanego zawodu. Publiczna funkcja to zaszczyt i odpowiedzialność, nie substytut zawodu, nie metoda na bezrobocie i nie przechowalnia na kryzys. Od zera oczekuj tylko zero.
 5. Bądź podejrzliwy gdy kandydat rozwija wielkie plany nie podając źródeł ich finansowania. Jeśli nie wiesz kto jest ostatnim naiwnym który w  nie uwierzy szansa jest że jesteś nim ty. Jeśli nie wiesz z czyjej kieszeni będą one finansowane jest gwarancja że z twojej.
 6. Cuda i ideały są domeną religii. W codzienności są jedynie kompromisy między grupami interesów. Odrzuć kandydata który tego jeszcze nie pojął. Skreśl też kandydata który chce ulepszać ale nie potrafi wskazać co poprzednicy zrobili źle a co dobrze.
 7. Skreśl kandydatów przy najmniejszym nawet podejrzeniu koligacji rodzinnych, rodzinno-towarzyskich czy powiązań rodzinno-biznesowych. Klany rodzą korupcję i konflikt interesów. Dwa nazwiska z tej samej sitwy na listach wyborczych to o dwa za dużo.
 8. Jeśli kandydat do ciebie nie dotarł ze swoim programem, w tej czy innej formie, przyjmij że cię olewa. Jeżeli widzisz jedynie jego uśmiechniętą gębę na słupie bądź pewien że śmieje się z frajerów takich jak ty. Zrewanżuj się pajacowi preferując tych którzy wykazali trud aby do ciebie dotrzeć.
 9. Odrzuć kandydatów posługujących się ideologiczno-obyczajową mową trawą. Na poziomie gminnym nie ma żadnej prawicy czy lewicy, są tylko ludzie rozsądni i durnie. Emocjonalne zbitki typu pomoc, wzmocnienie, zlikwidowanie, ukrócenie, w połączeniu z dziećmi, ubogimi, niepełnosprawnymi, emerytami, chorymi, bezpieczeństwem nieodmiennie wskazują na powtarzanie przez durni przysłanego im z centrali wyborczej skryptu.
 10. Z kandydatem jest jak z lekarzem – pierwsza rzecz nie szkodzić. Robienie dobra jest na tylnym siedzeniu. Rozważ pozytywnie kandydata obiecującego robić mniej ale z sensem. Jest szansa że będzie lepszy niż aktywista, który za fiasko swoich projektów i tak przyśle ci słony rachunek.

 

©2006-2010 cynik9

.

33 Replies to “10 przykazań wyborczych”

 1. Równiez nie zgadzam się z punktem pierwszym. Uważam, że jeśli ktoś dobrze pracuje i wykonuje dla lokalnej społeczności to, czego się od niego oczekuje, nalezy go wybrac na drugą kadencję. Nowy nie gwarantuje niczego, wręcz przeciwnie. Doświadczenie życiowe pokazuje, że często popełni błędy ierwszego a może i gorsze… Podobnie jest z kilkom a innymi punktami.
  Na przykład z tym mówiącym o pracy zawodowej. Uważam, że jeśli kogoś stać, jak najbardziej warto żeby poświęcił sie wyłącznie pracy dla społeczeństwa, jaką jest funkcja w organach lokalnych. Nie przesadzajmy – kasa z tego marna, ale za to angażująca czasowo. Nie da się pogodzić życia rodzinnego, pracy zawodowej i funkcji w organach samorządu lokalnego i żadnej z tych ról nie zaniedbywać… No nie da się.
  Tak więc te 10 przykazań, to pomoc średnia, a nawet przekrzywiająca rzeczywistość.
  Pozdrawiam
  Magda

 2. co to za głupia nagonka na ten światkotów.pl ?przecież jak dostali dotacje dopiero teraz to jeszcze nie zrobili tego projektu, więc wystawili blog jako zajawkę.
  Żeby komentarz nie był totalnie nie na temat to powiem, żę przykazania bardzo dobre 🙂

 3. Właśnie czytam cyniku9 na temat twojego Złocieńca, i ze zgrozą dowiedziałem się, że wspaniały pałac wyburzono w tym mieście w latach 70tych. Co to za idiotyzm? Jakie były przyczyny?

 4. @Alex

  no ale w czym problem z tym światem kotów? że tematyka zbyt miałka (heh, miau…) i nie zasługuje na dotację? to już chyba lepiej, że dotują kociego blogera niż jakieś stado związkowców robiących koci cyrk w fabryce.

  jedyne co to należy pogratulować autorowi wniosku o dotację daru przekonywania, że ów blog jest faktycznie innowacyjną inicjatywą wartą zastrzyku finansowego, a inspektorom unijnym czujności przy zatwierdzaniu podań 🙂

 5. Cyniku, poznaj najnowszy produkt programu UE Innowacyjna Gospodarka! Beneficjent dotacji w wysokości 672.000 PLN (słownie: sześćset siedemdziesiąt dwa tysiące).

  https://swiatkotow.pl/

  Czy ktoś mnie kiedyś namawiał tu do założenia własnego biznesu (w sensie: bez unijnych dotacji)?
  "Idź na swoje"?
  Ręce opadają.

 6. – wykluczył Pan wszystkich startujących, może poza JKM.

  – co do wyciągnięcia wtyczki przez polityków, Amerykanie już o tym myślą więc dojdzie i do nas.

 7. 9. Odrzuć kandydatów posługujących się ideologiczno-obyczajową mową trawą. Na poziomie gminnym nie ma żadnej prawicy czy lewicy, są tylko ludzie rozsądni i durnie. Emocjonalne zbitki typu pomoc, wzmocnienie, zlikwidowanie, ukrócenie, w połączeniu z dziećmi, ubogimi, niepełnosprawnymi, emerytami, chorymi, bezpieczeństwem nieodmiennie wskazują na powtarzanie przez durni przysłanego im z centrali wyborczej kitu. (czyli realne problemy realnych niepełnosprawnych w gminie lepiej rozwiąże się na poziomie stołecznym niż gminnym? Gdzie tu oddolna inicjatywa? Gdzie decentralizacja?)
  10. Z kandydatem jest jak z lekarzem – pierwsza rzecz nie szkodzić. Robienie dobra jest na tylnym siedzeniu. Rozważ pozytywnie kandydata obiecującego robić niewiele ale z sensem. Jest szansa że będzie lepszy niż aktywista, który za fiasko swoich projektów i tak przyśle ci słony rachunek. (czyli znów – ambitni idealiści z pomysłami chowajcie się?)

 8. 6. Cuda i ideały są domeną religii. W codzienności są jedynie kompromisy między grupami interesów. Odrzuć kandydata który tego jeszcze nie pojął. Skreśl też kandydata który chce ulepszać ale nie potrafi wskazać co poprzednicy zrobili źle a co dobrze. (ludzi kompromisu? Jakiego? czy ludzie, którzy w zamian za poparcie np. budowy żłobka ze strony SLD zgodzą się na wprowadzenie do szkoły dyrektora – p*dała)
  7. Skreśl kandydatów przy najmniejszym nawet podejrzeniu koligacji rodzinnych, rodzinno-towarzyskich czy powiązań rodzinno-biznesowych. Klany rodzą korupcję i konflikt interesów. Dwa nazwiska z tej samej sitwy na listach wyborczych to o dwa za dużo. (i zwiększają władzę. Nie lubiliśmy Kaczyńskich i ich współpracy? Nie głosujemy na ludzi z jajami tylko i wyłącznie dlatego, że są z jednej rodziny?)
  8. Jeśli kandydat do ciebie nie dotarł ze swoim programem, w tej czy innej formie, przyjmij że cię olewa. Jeżeli widzisz jedynie jego uśmiechniętą gębę na słupie bądź pewien że śmieje się z frajerów takich jak ty. Zrewanżuj się pajacowi preferując tych którzy wykazali trud aby dotrzeć. (czyli jak jestem bezrobotnym ć**kiem i jak nie rozumiem programu liberałów, mam spokojnie głosować na partię „zabierzemy bogatym i rozdzielimy między bidnych”, bo jej program rozumiem?)
  9. Odrzuć kandydatów posługujących się ideologiczno-obyczajową mową trawą. Na poziomie gminnym nie ma żadnej prawicy czy lewicy, są tylko ludzie rozsądni i durnie. Emocjonalne zbitki typu pomoc, wzmocnienie, zlikwidowanie, ukrócenie, w połączeniu z dziećmi, ubogimi, niepełnosprawnymi, emerytami, chorymi, bezpieczeństwem nieodmiennie wskazują na powtarzanie przez durni przysłanego im z centrali wyborczej kitu. (czyli realne problemy realnych niepełnosprawnych w gminie lepiej rozwiąże się na poziomie stołecznym niż gminnym? Gdzie tu oddolna inicjatywa? Gdzie decentralizacja?)
  10. Z kandydatem jest jak z lekarzem – pierwsza rzecz nie szkodzić. Robienie dobra jest na tylnym siedzeniu. Rozważ pozytywnie kandydata obiecującego robić niewiele ale z sensem. Jest szansa że będzie lepszy niż aktywista, który za fiasko swoich projektów i tak przyśle ci słony rachunek. (czyli znów – ambitni idealiści z pomysłami chowajcie się?)

 9. 1. Odrzuć ludzi ubiegających się ponownie. Doświadczenie liczy się u pilota i chirurga, nie u publicznie wybieranego oficjała. Nic tak nie rozleniwia i nie wzmaga arogancji jak powtórny wybór. (a doświadczenie? a znajomości w urzędach, które pomogą działać skuteczniej w przyszłości? a władza sieciowa, rosnąca u osób z dużym stażem na stanowiskach?)
  2. Skreśl ludzi których uposażenie z razie wyboru znacząco wzrośnie. Tym chodzi o szmal, nie o ciebie czy gminę. (nie da się określić o ile wzrośnie. Może, choć pensja będzie niska (tzw. 'suck up move', ukłon ku ludziom takim jak autor bloga) to wzrosną zarobki podstołowe?)
  3. Skreśl ludzi którzy nie potrafią logicznie uzasadnić dlaczego kandydują. Nieodmiennie wskazuje to na oportunistów z niskim IQ. Nic ci po nich. (czyli idealiści odpadają, zostają zimni cynicy. Najlepiej byli studenci filozofii (logika))
  4. Wyklucz kandydatów bez aktywnie wykonywanego zawodu. Publiczna funkcja to zaszczyt i odpowiedzialność, nie substytut zawodu, nie metoda na bezrobocie i nie przechowalnia na kryzys. Od zera oczekuj tylko zero. (aktywnie wykonywany – co to znaczy? czyli "p**rdzący w stołek" profesorowie, doktoranci etc. odpadają? zostają inżynierowie, prawda?)
  5. Bądź podejrzliwy gdy kandydat rozwija wielkie plany nie podając źródeł ich finansowania. Jeśli nie wiesz kto jest ostatnim naiwnym który w nie uwierzy szansa jest ze jesteś nim ty. Jeśli nie wiesz z czyjej kieszeni będą one finansowane jest gwarancja że z twojej. (a jak wyborca sprawdzi wiarygodność deklaracji co do źródeł finansowania? np. „fundusze unijne”? W szczególności – jak oceni realnie szanse na ich pozyskanie u kogoś z ulicy, kogo wybiera (vide p. 1) jako „homo novusa”?)

 10. @Tresor
  Fakt, że prezydent Wrocławia jest wśród "młodych, wykształconych, z dużego miasta" popularny i lubiany, ale moim zdaniem o Wrocławiu będzie jeszcze głośno w kontekście długów ;>
  Choć może utonie to w oceanie, do którego pogrąży się cała nasza najjaśniejsza pomroczna zielona wyspa i na takie drobiazgi jak Wrocław nikt nie będzie zwracał uwagi.

 11. Bałamutny i nieprzemyślany jest punkt 1. W szczególności w odniesieniu do niskiego szczebla (wójtowie, burmistrzowie miasteczek) gdzie osąd taki jest w wielu przypadkach zwyczajnie niesprawiedliwy. A i w dużych miastach, w szczególności w Warszawie, gdzie brak zajmującej się wszystkim lecz nie tym co potrzeba bufetowej nic nie zmieni. Nikt nie powstrzyma nakręconych inwestycji i w niczym nie zmieni totalnego bałaganu. Przyjdzie tylko grupa nowych, wygłodzonych, urzędasów i biurw co pociągnie nowe koszty. Nonsens.

 12. Kongratulacje i celebracje…, Rewelacyjne 10 przykazan!
  @Dextimus & Cynik -tych nalezy traktowac jako nieliczne wyjatki, wsrod nich moznaby znalezc np. prezydenta Wroclawia (no chyba ze sie myle- bo nie sledze na biezaco co sie tam dzieje)
  @Janek- JKM jakby sie z grubsza kwalifikowal…

 13. "A może właśnie czas zagłosować na Cthulhu – po co marnować głos na mniejsze zło ? :-)"

  Tak jest! Albo rybka, albo pipka, jak powiedział Hamlet; a może to był Churchill? ;o)

 14. @cynik9 "Każdy nie wiszący dla mamony uczciwy będzie po 4 latach miał dość… ;-D"

  To ja tylko dwa słowa: Ron Paul. 😉

  Pozdrawiam i gratuluję tak dojrzałych owoców pracy!

 15. @cynik9 cytujący Churchilla:

  "każda władza korumpuje, władza absolutna korumpuje absolutnie"

  Każda władza korumpuje, a władza absolutna korumpuje absolutnie, ale jest też absolutnie zajebista.

  i to chyba powiedział John Emerich Edward Acton 🙂

 16. @anonimo: możesz rozwinąć punkt pierwszy?

  Zrobił to za mnie już Churchill: każda władza korumpuje, władza absolutna korumpuje absolutnie

  Każdy nie wiszący dla mamony uczciwy będzie po 4 latach miał dość… ;-D

 17. A może właśnie czas zagłosować na Cthulhu – po co marnować głos na mniejsze zło ? 🙂 Wybrać największych radykałów, nieudaczników, margines… i patrzeć jak całość się sypie.

  Osobiście tak postępowałem: moją reakcją na namawianie mnie do głosowania była informacja, że jeżeli pójdę głosować, to na Kaczystan.

 18. Cyniku, możesz rozwinąć punkt pierwszy? Zawsze wydawało mi się, że jeśli ktoś prowadzi sensowną politykę, jego praca przynosi efekty, a na dodatek ma plan na najbliższe lata (realny, nie jakieś wizje nie do spełnienia, a dodatkowo na poprzednie lata swój plan już wdrożył i się sprawdza z pozytywnym skutkiem), to jak najbardziej trzeba go/ją wybrać na kolejną kadencję.

 19. @kołofortuny: jak tu podać źródło?

  Rzeczywiście… mały szkopuł. Proponuję w takim razie zamiast linku użyć sformułowania tekstowego "wg bloga dwagrosze" albo "wg cynika9"… pozdr.
  —————–

  @Janek: rzecz biorąc niestety zgodnie z przykazaniami nie mam na kogo zagłosować 🙁

  Tego się niestety obawiałem. Okruch władzy przyciąga najmniej wartościowy element, taka jest niestety prawda. Zawsze jest jednak jakieś zło mniejsze?

 20. 11) Nie głosuj na tych którzy systematycznie kandydują na prezydenta RP, nie zależy im na gminie tylko chcą się dorwać do wyższego stołka

 21. Ot taki :
  regulamin
  Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
  Usuwane będą też komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
  No jak tu podać źródło ?

 22. Dlaczego mam odrzucić kogoś, kto się już sprawdził nas stanowisku radnego czy prezydenta przez wiele kadencji? Bulszit jakiś…

 23. Niestety obiektywnie rzecz biorąc niestety zgodnie z przykazaniami nie mam na kogo zagłosować 🙁
  Pozdr.

 24. @bp: zy można skorzystać z tych przykazań

  Za podaniem linku do źródła – proszę bardzo… ;-D ;-D

 25. Cyniku, cieszę się, że będę mógł pierwszy Ci pogratulować ogromnej i wspaniałej pracy. Dzięki za trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość i przenikliwe opinie. Wszystkiego najlepszego z okazji rocznicy bloga!

 26. Drogi Autorze,

  czy można skorzystać z tych przykazań i lokalnie je rozpowszechnić celem przystrzyżenia populacji lemingów?

  Będę wdzięczny.

Comments are closed.