NBP z duchem czasu

Rzucony na odpowiedzialny odcinek frontu finansowego KO  “Belch” odnosi pierwsze sukcesy. Zaprzecza tym samym słowom premiera Tuska jakoby “niejasna agenturalna przeszłość”  byłego premiera była w czymś przeszkodą. Nie jest. Jak podaje prasa, przy czym o ile można się zorientować nie chodzi tu o żart, mianowany z niezwykłym pośpiechem na prezesa Banku Narodowego JE M.Belka mianował z równym pośpiechem na swojego doradcę JE J.Kropiwnickiego, byłego burmistrza Łodzi.

Jak donosiła ta sama prasa jeszcze przed paroma miesiącami były aktywista ZChN z aktualnego burmistrza stał się byłym bynajmniej nie w wyniku upływu kadencji. Stało się tak w wyniku rzadko w Polsce spotykanego referendum w którym JE. J.Kropiwnickiego, o ile rozumiemy, łodzianie większościowo wyrzucili z hukiem za niegospodarność, trwonienie kasy miasta na prywatne wycieczki do Izraela i całkowitą uległość wobec kościoła.  Jak by tam w Łodzi nie było, nominacja JE J.Kropiwnickiego na doradcę Banku Narodowego wydaje się jednak być ruchem  trafnym i postronnemu obserwatorowi mówiącym wiele.

Przede wszystkim zgodna jest z zasadami sztuki desantowej gdzie po wylądowaniu najważniejszy jest kamuflaż. A jaki lepszy kamuflaż można sobie wyobrazić dla nominowanego przez PO prezesa NBP niż religijny fundamentalista rodem z ZChN? Podejrzewać wolno że nieprzeciętnie dobrze poinformowany prezes Belka przewidująco ubezpiecza swoje tyły na wypadek nagłej disintegracji PO i rzucenia jej na pożarcie demokratycznym lwom. Wtedy szorujący watykańskie progi doradca d/s religijnych NBP okazać się może prawdziwym błogosławieństwem.

Nie tylko zresztą to.  Budzący zrozumiały niepokój stan finansów publicznych państwa także wskazuje na to że wstawiennictwo Niebios i dobrze notowanego tam doradcy NBP d/s religijnych może być wkrótce niezbędne. Zwłaszcza że nawet rząd, konsekwentnie odmawiający jakiejkolwiek reformy finansów i przycięcia rozbuhanych kosztów,  również w interwencji Niebios pokładać się zdaje swoją nadzieję na uniknięcie kolapsu.

Nie ulega też wątpliwości że po zapoznaniu się z faktycznym stanem finansów kraju doradca NBP d/s religijnych skłonny będzie wznowić swoje pielgrzymki pod Ścianę Płaczu w Jerozolimie. Płakać nad nimi mógłby taniej w Warszawie niż w Izraelu ale to zawsze nie ten efekt piarowy. I wprawdzie m.in. za to zdenerwowani łodzianie wyrzucili swojego burmistrza ale doradcy NBP d/s religijnych przecież nie wyrzucą. Trwonienie kasy państwowej niejednokrotnie bywa bezpieczniejsze niż kasy lokalnej.  I czyż nie na tym polega demokracja że masy sobie szczekają a karawana znajomych króliczka idzie dalej?

Tak czy inaczej,  przewidujemy że doradzana przez JE J.Kropiwnickiego bankowość polska będzie dalej pomyślnie kroczyła z duchem, jeśli nie  czasu to przynajmniej z Duchem Świętym.  Do zaciągnięcia hipoteki przygotuj wkrótce świadectwo bierzmowania.

©2010 dwagrosze.com

14 Replies to “NBP z duchem czasu”

 1. Kropiwnicki ukonczyl Uniwersytet Lodzki trzy lata wczesniej niz Belka, ale oboje w mniej wiecej w tym samym czasie doktoryzowali sie i pracowali na tej uczelni. Z przebiegu kariery jednego i drugiego nie wynika nic co mogloby swiadczyc ze Kropiwnicki ma mniej kompetencji w sferze zarzadzania czy mainstreamowej ekonomii. Osobiscie nie mam nic przeciwko dobieraniu sobie podleglych pracownikow na zasadzie znajomosci(czytaj zaufania). Ostatecznie to prezes NBP odpowiada za te instytucje przed swiatem, a nie Kropiwnicki. Z pobieznej lektury artykulu w Polityce wynika ze za inicjatywa odwolania Kropiwnickiego w Lodzi stali ludzie z PO i SLD, a sam bohater mial zabierac ze soba na slynne wycieczki po swiecie m.im radnych PiS. W mojej opinii, mianowanie Kropiwnickiego moze byc takze przysluga kolezenska – byc moze oparta na osobistym zaufaniu jak i udana chyba proba neutralizacji potencjalnego przeciwnika politycznego przygotowana przez jakis 'arcymistrzow' w PO.

 2. @Cynik9

  Pan to zaraz jakies teorie spiskowe o kamuflazu… A przeciez chlopaki moga miec zwyczajnie po prostu tego samego oficera prowadzacego 😉

  @Vogel100

  > natomiast zastanowił
  > bym się jaką rolę
  > obecnie z punktu
  > widzenia policji
  > politycznej mogą
  > odgrywać hierarchowie
  > kościoła Katolickiego

  Tu sie nie ma nad czym zastanawiac. Transakcja w Magdalence odbyla sie za zgoda, aprobata i przy udziale hierarchow kosciola katolickiego.

 3. @vogel100: Na miejscu autora nie kpił bym z religii

  Ależ niech Bóg broni! Doradca NBP d/s religijnych to brzmi przecież dumnie… 😉

  @Golowąs: Zamiast wysłać kogoś do Bazylei na pożądny reportaż onet przedrukowuje relację amerykańską, łącznie z bezkrytycznym przypisaniem Nouta Wellinka Danii… 😀

 4. Kropa i Belka to po prostu kolesie z uniwerka w Łodzi . Reszta czyli różnice partyjne i światopoglądowe są wobec tego niczym . Mówi to jednak wiele o tym jak dobiera się ludzi .

 5. Podczas gdy Kongres i parlamenty krajów europejskich miesiącami debatowały o reformie systemu finansowego, praca Komitetu celowo skupiła się na kilku kluczowych pytaniach: ile i jakie rodzaje kapitału powinny banki odkładać jako zabezpieczenie na wypadek przyszłych strat, jakie limity powinny być stosowane, aby udzielanie pożyczek nie wyrwało się spod kontroli, tak jak miało to miejsce podczas ostatniego boomu na rynku nieruchomości.

  Odpowiedzi na te pytania – kluczowe z punktu widzenia podaży kredytów dla gospodarstw domowych i biznesu – powstaną z dala od opinii publicznej w jednym z biurowców niedaleko rzeki Ren. Kiedy szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke i inni spotkają się tam w niedzielę, mają nadzieję zdecydować o ostatnich szczegółach propozycji, które prawdopodobnie zmuszą banki do odłożenia ogromnych sum w formie nowych kapitałów, posiadania więcej gotówki na wypadek gorszych czasów i ograniczania akcji kredytowej w fazie zbyt szybkiego boomu gospodarczego.

  Celem jest stworzenie systemu bankowego odpornego na kryzysy i charakterystyczne dla gospodarek rozwiniętych cykle powstawania i pękania baniek na różnych typach aktywów. Mimo, że część nowych regulacji jest zdecydowanie staroświecka i oczywista (właściciele banków sami powinni mieć mnóstwo zaangażowanej i podlegającej ryzyku gotówki, co wymusi rozważne zarządzanie, a podatnicy nie powinni ratować prywatnych firm), to inne dotykają zupełnie nieznanych obszarów.

  https://biznes.onet.pl/w-bazylei-wazy-sie-przyszly-ksztalt-swiata-finanso,18543,3658406,1,prasa-detal

 6. Z perspektywy czasu widać jakie partie zakładała albo inspirowała ich założenie po `90 roku policja polityczna, taką partią była niewątpliwie ZCHN, p. Kropiwnicki był tam obok p. Goryszewskiego (bardzo ciekawa przeszłość) oraz jednego z naszych ulubieńców p. Niesiołowskiego jednym z filarów, widać, ze takim ludziom nie daje się ginąć ale w trudnych czasach daje się im nowe zadania do realizacji. Na miejscu autora nie kpił bym z religii, natomiast zastanowił bym się jaką rolę obecnie z punktu widzenia policji politycznej mogą odgrywać hierarchowie kościoła Katolickiego w Polsce, na pewno będą uspokajać rozgniewany lud jak już wszystko będzie wiadomo.

 7. @Zdzichu: Nie sadze, ze prezes Belka sam wpadl na pomysl, i mianowal tego blazna w czapce

  To wydaje się właśnie wątpliwe… Trudno sobie wyobrazić cel tej nominacji inny niż kompromitacja NBP a jeszcze trudniej komu na tym mogłoby zależeć już po zainstalowaniu Belki.

 8. MODERATOR: tekst {Elektryka} usunięty.

  Spam nie jest właściwą metodą zwracania uwagi na obserwowane patologie.

 9. Co do nominacji…
  Nie sadze, ze prezes Belka sam wpadl na pomysl, i mianowal tego blazna w czapce i z szarfa na doradce…
  Jemu kazano tego voll i…. przyjac do firmy…
  I ktoregos poranka ktos o wiele wazniejszy od Belki do Belki zadzwonil, i….

  I prezes wyjscia nie mial.To wszystko…

  @Zdzichu

 10. Z tego co słyszałem w energetyce w nadal jest wiele zdobyczy socjalizmu dostępnych dla szeroko rozumianych mas. Jednak tekst elektyryka widziałem już dziś na onecie i na bankierze czyli albo prowokacja 🙂
  albo ktoś jest nieżle nie wyżyty i dobrze się bawi
  ppup

 11. A po co wyrzucac? Stawiam dolary przeciw orzechom ze tak jak w Energetyce jest dzis co do istoty w NPB, KGHM, PGNiG prawdopodobnie takze w Orlenie i PZU, a bylo do relatywnie niedawna w TPSA. Nie wszyscy outsiderzy o tym wiedza, nie wszedzie pelen wachlarz tych dobrodziejstw jest dostepny dla wszystkich (zazwyczaj dotyczy to pracownikow szeroko pojetej administracji), ale choc nie bezposrednio, wpisuje sie to dosc celnie w te forme 'kooltury' zarzadzania ktora wydawal sie promowac niedawny burmistrz miasta Lodzi.

 12. MODERATOR: post {Elektryka} należy w zasadzie wyrzucić jako nie na temat.

  Bez sprzeciwu innych forumowiczów jednak zostawię go próbnie na jakiś czas z uwagi na barwny styl i jako ewenement obyczajowy, przypominający trochę "list górnika" sprzed 2 lat.

Comments are closed.