VAT w Europie

Jak widać z poniższej tabelki, podwyższając VAT o 1 punkt procentowy od stycznia 2011 premierowi Tuskowi udało się wysforować kraj na czoło peletonu. Polska dzieli obecnie  trzecie  miejsce, z Finlandią i Grecją, chorym człowiekiem Europy.  Nareszcie zajmujemy więc w czymś, oprócz braku cięć w wydatkach państwowych,  czołowe miejsce w Europie. Co więcej, jest szansa że planowane dwie dalsze podwyżki VATu  pozwolą krajowi pobić Rumunię i wznieść się na niedościgłe dotąd wyżyny skandynawskiego piekła podatkowego z VATem 25%. Podwyżka VATu o trzy punkty procentowe w przeciągu roku byłaby niewątpliwie osiągnięciem godnym uwagi.

Jedno w tym wszystkim jest pewne – Polska nie będzie drugą Wielką Brytanią. Mottem ostro sanującego po socjalistach finanse państwa premiera Camerona jest “cztery funty cięcia wydatków za jeden funt zwiększania podatków”. Recepta premiera Tuska “pięć funtów zwiększania podatków za zero funtów cięć” ma z tym tyle wspólnego że jest funta kłaków nie warta.

Nawiasem, jeden procent zebranego VATu idzie do kasy EU. Lekko więc licząc ok. 38 milionów euro powędruje do Brukseli jako bezsensowna ekstra danina płacona przez obywateli Polski a nie mająca z sanacją krajowego budżetu nic wspólnego.

Ale Polak potrafi!  A partia farbowanych liberałów którzy obiecywali zmniejszanie podatków  tym bardziej.

———-
10.08.2010 – uktualniona tabelka odzwierciedla stan faktyczny stawek VATu  w Europie z sierpnia 2010, z uwzględnieniem podwyżek planowanych z nowym rokiem tam gdzie były one znane do tej daty.  Dziękujemy wszystkim za nadesłane uaktualnienia. Zaznaczamy jednocześnie że nie mamy  ambicji utrzymywania aktualności tej tabelki od czego są bardziej produktywne zajęcia.  Aby się nie dać zwariować ciągłym zmianom tutaj skoczyć można po aktualne stawki VATu w Europie

©2010 dwagrosze.com

19 Replies to “VAT w Europie”

 1. Maksymalny VAT jest na poziomie 25%, bo UE planuje wprowadzenie własnego VATu (planuje to m.in. "liberał" Lewandowski). Jak dołożą brukselskie drugie 25% to razem będzie 50%. Więcej mogłoby zarżnąć najbardziej odporne kury, a jak przestaną znosić jaja to i eurourzędnicy pozdychają.

 2. Eee, coś lipa. w Rumunii przecież VAT jest na poziomie 24% jeśli się nie mylę.

 3. @Antey

  "Genialnosc" VATu ma byc postrzegana z punktu widzenia panstwa, jak rozumiem. Dzieki niemu strzyzony obywatel pozostaje w zbawczej dla niego niewiedzy o tym, ile go konkretnie kosztuja uslugi, o watpliwej wartosci, swiadczone przez panstwo.

  Dlatego wazne jest, zeby czasem panstwa nie chcialy ze soba konkurowac w swiadczeniu "panstwowych" uslug. Stad sie bierze cala idea zjednoczonej Europy. UE definiuje limity na VAT w wysokosci 25% nie dlatego, zeby poskramiac ewentualne oszalale rzady, ale zeby ustalic miedzy soba, do jakiej wartosci VATu (czyli do 25%) lokalne rzady maja w skoordynowany sposob zmierzac.

 4. Wyższy podatek VAT to kolejny artument za tym żeby prowadzić działalność i przynajmniej częściowo odbić sobie skutki jego podwyżki.

 5. witam,
  czy ktos pokusil sie chociaz o jakies zgrubne wyliczenia ile ta 1% powdyzka wygeneruje dodatkowych kosztow i ile to bedzie kosztowalo??
  przestrojenie wszystkich kas fiskalnych i tym podobne duperel? jakiego rzedu wielkosci moga to byc kwoty??
  pzdr

 6. @ParaSite

  VAT – i każdy podatek pośredni – to genialna sprawa. Płaci go KAŻDY bez względu na to czy źródło dochodów jest z białej czy szarej strefy. Jest też chyba najtańszy w pobieraniu. Nie bez powodu niektóre państwa eksperymentują z rezygnacją z podatku dochodowego na rzecz przebudowanych podatków pośrednich.

 7. "Teraz wszyscy widzą jakim błogosławieństwem jest unia europejska, wprowadzająca miłosiernie limit na VAT 25%! Bez tego oszalałe rządy powprowadzałyby VATy po 100% i wyżej!"

  Cos widza, ale slepi, do ktorych nigdy nie dotrze, ze VAT as such to chucpa.

  Podobnie wyglada sprawa ustalania przez panstwo "limitow" na wszelkiego rodzaju prowizje i oplaty. Czesto sprowadza sie do tego, ze w praktyce stosuje sie wlasnie maksymalne stawki, z ktorymi nikt nie dyskutuje. Otumaniony konsument czy petent placi i pozostaje w przekonaniu, ze nie przeplaca, bo go przed tym niby chroni panstwo.

 8. @Cynik9

  > Teraz wszyscy widzą jakim
  > błogosławieństwem jest
  > unia europejska,
  > wprowadzająca miłosiernie
  > limit na VAT 25%!

  Panie Cyniku9! Komisja Europejska nie takie rzeczy zmieniala jak gorne limity VAT 😉

 9. W UK to z grubsza wyglada tak(kiedys to napisalem u @Adama Dudy wiec tylko kopiuje sam od siebie)

  W UK przecietnych ludzi te ciecia nie martwia a nawet przeciwnie.
  1.Biurokracja i socjal.Ciecia 25-40% w zatrudnieniu i wydatkach w urzedach.Takze zamrozenie pensji na 2 lata oraz skasowanie planow emerytalnych tzw.Salary Pension Scheme oraz zmniejszenie odpraw zwalnianym pracownikom. Zamykaja takze okolo 600 portali rzadowych z mala liczba wizyt(zawartosc przeniesiona do pozostalych 120).Do tego zaczela dzialac specjalna komisja ktora ma na celu zlikwidowanie przepisow bzdurnych,glupich przestarzalych itp.Zabranie benefitow najlepiej zarabiajacym(powyzej 40 tysiecy na rodzine)oraz wprowadzenie restrykcyjnych kontroli dla starajacych sie o socjal.Benefity waloryzowane o inflacje a nie kwoty wziete z sufitu.
  2.Biznes.Obnizka podatkow dla korporacji z 28 do 24% i dla malych firm z 24 do 20% z jednoczesnym uszczelnieniem systemu podatkowego.Podwyzka podatku od zyskow kapitalowych(bedzie placony tak jak dochodowy czyli zaleznie od wysokosci zyskow).Dodatkowy specjalny podatek nalozony na banki.
  3.Praca i podatki.Zmniejszenie podatkow dla najnizej zarabiajacych(poprzez zwiekszenie kwoty wolnej od podatku) oraz podwyzka pensji minimalnej.Jednoczesnie podniesienie VAT-z moich wyliczen wynika iz dla rodziny o przecietnych wydatkach podwyzka VAT oraz nizszy placony podatek niweluja sie niemal idealnie(do zarobkow na singla 21 tysiecy lub na rodzine 40 tysiecy)-kto ma wiecej to juz traci ale na biednego nie trafia.Podwyzka podatkow dla najlepiej zarabiajacych z 24 do 28%.Podatki na drugi domy itp.Wiek emerytalny podniesiony o 1 rok(do 66 lat).Wzmocnienie prawa pracy-szczegolnie ciezkie zycie beda mialy agencje pracy tymczasowej dla ktorych czas placenia groszy i pomiatania pracownikiem sie konczy.

  Zasadniczo na owych zmianach traca glownie bogacze,bankowcy,urzednicy rzadowi(szczegolnie wyzszych szczebli)oraz nieroby na socjalu i to oni glownie protestuja ale poparcia masowego nie maja a nawet wrecz przeciwnie.Klasa robotnicza i srednia niemal tych ciec nie odczuje.Widac tez iz w tych cieciach chodzi o to aby przekierowac strumien pieniedzy z gospodarki wirtualnej do gospodarki realnej oraz z sektora panstwowego do prywatnego.

 10. To jeszcze jedna zmiana – od września 2009 na Litwie VAT wynosi 21%. BTW z powodu kryzysu mieszkania praktycznie spadły z Warszawskich cen o 50%. W sumie to nawet kibicuje politykom, może i w Polsce doprowadzą do spadku o 50% cen mieszkań :).

 11. Uff, uff, nie nadążam już wprowadzać zmian do tej przeklętej tabelki! 😉

  Teraz wszyscy widzą jakim błogosławieństwem jest unia europejska, wprowadzająca miłosiernie limit na VAT 25%! Bez tego oszalałe rządy powprowadzałyby VATy po 100% i wyżej! Wszystko oczywiście dla twojego dobra i zgodnie w demokratyczną wolą ludu…

  Dziękuję wszystkim za korekty.

 12. nieaktualne, Grecja obecnie ma 23% vat – podnieśli z 19% w ubiegłym roku. Myślę, że nawet premier Tusk ich nie przebije.

 13. @Marek: czemu tabelka tego [wyższego VATu w UK] nie uwzględnia?

  Ponieważ cynik9 nie nadąża jej zmieniać… ale skoro Drogi Czytelnik nalega to musimy uwzględnić… 😉

 14. @osito: tematyką inwestowania, w tym w metale szlachetne, zajmujemy się szczegółowo w twonuggets.com. Tutaj poruszamy głównie szersze zagadnienia gospodarczo – finansowe i społeczne.

 15. W UK od nowego roku czekają następujące zmiany podwyzki:
  * VAT'u z 17.5% do 20% (czemu tabelka tego nie uzględnia?)
  * wzrost National Insurance
  * podwyżka podatku od ubezpieczeń
  * wzrost podatku od zysków dla podatników z wyższego progu podatkowego (z 18% do 28%)

  Oczywiście z podwyżkami idzie również:
  * zamrożenie płac w budżetówce
  * obcięcie wydatków rządowych
  * obniżenie podatku korporacyjnego o 1%
  * podwyższenie kwoty wolnej od podatku

  Pewnie o czymś jeszcze zapomniałem ale nawet ta lista pokazuje że rząd Tuska nie robi nic. Najgorsze jednak jest to że na horyzoncie nie ma żadnej alternatywy.

 16. Cyniku drobna uwaga – Malta pojawia się dwukrotnie w tabelce, zakładam, że chodzi o główną stawkę VAT i powinna być tylko raz

Comments are closed.