Planiści i plagiaciści

Naszym celem jest budowa najnowocześniejszej i najbardziej innowacyjnej firmy doradztwa finansowego i biznesowego w Polsce. Dążymy do tego, aby stać się rozpoznawalnym, solidnym i pożądanym partnerem w biznesie i finansach osobistych” – deklaruje solennie na swojej stronie internetowej grupa Planist z Wrocławia, kierowana przez niejakiego Mariusza Jakubasa.

Otóż pozwalamy sobie wątpić czy pan Jakubas będzie dla kogoś pożądanym partnerem w czymkolwiek, a już najmniej w finansach. Budowę swojej najnowocześniejszej firmy zaczyna bowiem od najbardziej staromodnej kradzieży. Panu Jakubasowi tak się spodobał nasz wpis Skok na OFEs z 28.10.09 że powtarza go jako swój materiał, akapit po akapicie, na blogu dla klientów grupy Planist.

A więc, drogi kliencie grupy Planist, czytaj niżej i zastanów się dobrze czy powierzanie czegokolwiek grupie Planist i jej szefowi jest takim dobrym pomysłem, mimo wszystko:

cynik9 na blogu 2GR: Zamiast się zająć sprawami poważnymi, jak na przykład manipulacją w złocie co obiecałem, rząd nie daje spokoju podrzucając ciągle bieżące tematy które wypadałoby skomentować. A już zupełnie nie można pozostawić bez komentarza ostatniego skoku na kasę emerytów o jakim donosi ostatnio GW.

kopia p.Jakubasa: Zamiast zająć się sprawami poważnymi, jak na przykład innowacyjnością sektora MŚP w Polsce lub inwestycjami w złoto w tym jakże trudnym kryzysie, nasz rząd nie daje spokoju podrzucając ciągle bieżące tematy, które wypadałoby skomentować jako pierwsze. A już zupełnie nie można pozostawić bez komentarza ostatniego „skoku na kasę emerytów” o jakim donosi Gazeta Wyborcza.cynik9: Już myślałby ktoś że emeryci do niczego się nie nadają. Tymczasem okazuje się że nadają się świetnie do łatania dziur budżetowych. Tak przynajmniej sądzi minister nomen omen pracy Fedakowa. Zdaniem gazety chce ona przekierować szmal emerytów idący do tzw. „twojego konta” na konto nie twoje, a ściśle mówiąc ZUSu. Powinniśmy rozważyć obniżenie składki do OFE z 7 do 2 proc. – zaproponowała niedawno. O co w tym chodzi oczywiście wiadomo – o ratowanie ZUSu. Jeszcze bardziej jednak wiadomo o co w tym nie chodzi – o zostawienie tobie tych 5%

kopia p.Jakubasa: Już myślałem, że emeryci w Polsce do niczego się nie nadają. Tymczasem okazuje się, że nadają się świetnie do łatania dziur budżetowych. Tak przynajmniej sądzi minister pracy Pani Fedakowa. Zdaniem GW chce ona przetrasferować kasę emerytów idącą do tzw. „twojego konta” na konto nie twoje, a ściśle mówiąc ZUS-u. „Powinniśmy rozważyć obniżenie składki do OFE z 7 do 2 proc.” – zaproponowała niedawno minister. O co w tym chodzi ? Oczywiście wiadomo – o ratowanie zadłużonego ZUSu. Jeszcze bardziej jednak wiadomo o co w tym nie chodzi – o zostawienie tobie tych 5% prowizjii.cynik9: Jak już wskazywaliśmy wielokrotnie szmal raz odebrany tobie nie jest już twój, mimo retoryki „twojego konta”. Jest ich. A ściśle mówiąc jest tego kto nim dysponuje i kto go ma teoretycznie wypłacać, czyli ZUSu. Przekierowanie składek na OFEs  do ZUSu ma zatem swoją logikę. Po co w końcu ciągnąć dalej tą farsę z „oszczędzaniem” w OFEs na emeryturę skoro ZUS potrzebuje money tu i teraz?

kopia p.Jakubasa: Jak już wielokrotniie pokazano pieniądze raz odebrane tobie nie są już twoje, proste mimo retoryki tzw. twojego konta. Należą do nich. A ściśle mówiąc do ZUSu. Pieniądze należą do tego kto nim dysponuje i kto go ma teoretycznie wypłacać. Przekierowanie składek na OFEs do ZUSu ma zatem swoją logikę. Po co w końcu ciągnąć dalej tą farsę z „oszczędzaniem” w II filarze na emeryturę pod palmami skoro ZUS potrzebuje miliardów i to teraz, now ?cynik9: Gdyby przynajmniej forsa w OFE rosła… Ale gdzie tam, kryzys finansowy pokazał, że OFE mogą nie tylko zarabiać, ale też stracić. Gdy giełda tąpnęła w ubiegłym roku z OFE wyparowało ponad 20 mld zł – odkryła min. Fedakowa. To samo odkrył niedawno „twórca polskiej reformy emerytalnej” prof. M.Góra z SGH. Rzucił się on już do tworzenia reformy polskiej reformy emerytalnej aby to właśnie wziąć pod uwagę.  Za następne dziesięć lat ma być gotowa.

kopia p.Jakubasa: Gdyby przynajmniej pieniądze w OFE były dobrze inwestowane i bezpiecznie kumulowane. Ale nie jest tak. Kryzys finansowy pokazał, że OFE mogą nie tylko zarabiać, ale też stracić. Gdy giełda spadła w ubiegłym roku w OFE wyparowało ponad 20 mld zł – odkryła min. Fedakowa. To samo odkrył niedawno „twórca polskiej reformy emerytalnej” prof. M.Góra z SGH. Rzucił się on już do tworzenia reformy polskiej reformy emerytalnej, aby to właśnie wziąć pod uwagę. Za następne dziesięć lat ma być gotowacynik9: Ale min.Fedakowa nie chce czekać na Górę, chce góry szmalu zaraz.  Jeszcze giełda nie powróci do dawnych wyżyn i co? Jeszcze więcej szmalu emerytów niepotrzebnie się zmarnuje. A tu ZUS może zrobić przynajmniej dobry uczynek chroniąc go przed anihilacją w jakiejś giełdowej ruchawce.

kopia p.Jakubasa: Ale minister Fedakowa nie chce czekać tyle lat na Górę, chce góry pieniędzy jak najszybciej. Jeszcze giełda nie powróci do dawnych wyżyn i co będzie? Jeszcze więcej środków emerytów niepotrzebnie się zmarnuje. Tak? A tak to ZUS może zrobić przynajmniej dobry uczynek chroniąc go przed anihilacją w jakiejś giełdowej ruchawce.cynik9: Ministrowa Fedakowa patriotycznie nie kryje, że jej pomysł ma na celu ratowanie budżetu państwa. W przyszłym roku Polacy mają wpłacić do OFE ponad 22 mld zł. Zamiast niepotrzebnie narażać te fundusze na wahania rynku czemu by nie przekierować 16 mld z tego do FUSu (fundusz z którego wypłacane są zus-owskie emerytury)?  Tyle zyskałby i tak dopłacający do tego całego biznesu z emeryturami rząd.  W sam raz na opędzenie najbardziej pilnych wydatków, jak choćby korpusu okupacyjnego w Afganistanie czy paru stadionów ekstra które po Euro2012 stać  będą puste do Euro 2112.

kopia p.Jakubasa: Ministrowa Fedakowa patriotycznie nie kryje, że jej pomysł ma na celu ratowanie budżetu państwa. W przyszłym roku Polacy mają wpłacić do OFE ponad 22 mld zł. Zamiast niepotrzebnie narażać te fundusze na wahania rynku czemu by nie przekierować 16 mld z tego do FUSu ? (fundusz z którego wypłacane są zus-owskie emerytury)? Tyle zyskałby i tak dopłacający do tego całego biznesu z emeryturami rząd. W sam raz na opędzenie najbardziej pilnych wydatków, jak choćby korpusu okupacyjnego w Afganistanie czy paru stadionów ekstra, które po Euro2012 stać będą puste do kolejny mistrzostw.

Jak widać, pana Jakubasa razi „szmal” więc przerabia go za każdym razem na „pieniądze”.  Resztę zrzyna jak leci.  Jedynym wkładem własnym pana Jakubasa,  wynikłym widocznie ze zbyt pośpiesznego przepisywania, jest oryginalna propozycja aby rząd zajął się inwestowaniem w złoto. Minister Rostowski będzie niewątpliwie zainteresowany…

Mówią że naśladownictwo jest najwyższą formą komplementu. Pewnie tak jest. Dlatego odwzajemniamy się panu Jakubasowi małą reklamą jego firmy. Klienci, strzeżcie się Planist-ów z Wrocławia. Kradną.
—————-

dodane 5.2.2010: 
Pewne linki  we wpisie wyżej mogą nie działać ponieważ kradziony materiał został usunięty. Pan M.Jakubas przysłał przeproszenie [sekcja forum] co doceniamy i sprawę na tym skłaniamy się zamknąć. 

Gwałcenie praw autorskich jest w 2GR brane absolutnie na serio i ścigane do pełnego limitu obowiązującego prawa. Nie jest to pierwsza sprawa tego typu i pewnie nie ostatnia. 2GR jest wolnym serwisem, z liberalną polityką przedruku warunki którego określone są pod odpowiednim linkiem. Nie należy tego jednak nigdy mylić z bezpańskim serwisem i materiałami nie mającymi właściciela zdecydowanego bronić przysługujących mu praw.

©2010 dwagrosze.com

28 Replies to “Planiści i plagiaciści”

 1. Fajnie, że p. Jakubas przeprosił. Szkoda tylko, że się tak głupio tłumaczy. "Zapomniałem usunąć", dobre. Chyba w sensie "niestety nie usunąłem, pech chciał, że to wykryli i teraz mnie biednego ścigają". Pozdrawiam cynika. Be vigilant.

 2. Program "Kurs na zysk" w 'TV Pinfo', rozmowa z ekspertem. Ekspert słusznie zauważa, że rośnie bańka obligacji amerykańskich.
  – (…) i jeśli ta bańka pęknie, to wtedy…
  Pani Redaktor:
  – To lepiej NIE MYŚLEĆ i NIE MÓWIĆ GŁOŚNO. (podkr. moje)

  Pewnie to takie sztampowe, bezmyślne stwierdzenie bez szczególnej intencji, ale trzeba przyznać, że bardzo znamienne.

 3. Pan M.Jakubas przysłał przeproszenie jak wyżej co doceniamy i sprawę na tym skłaniamy się zamknąć.

  O usuwaniu czegokolwiek z naszej strony nie ma jednak mowy. To nie ten standard. Młody człowiek powinien być zadowolony że się na tym kończy.

  Chcę podkreślić że sprawy gwałcenia praw autorskich są w 2GR brane absolutnie na serio i ścigane do pełnego limitu obowiązującego prawa. Nie jest to pierwsza sprawa tego typu i pewnie nie ostatnia. 2GR jest wolnym serwisem, z liberalną polityką przedruku określoną pod odpowiednim linkiem. Nie należy tego jednak nigdy mylić z bezpańskim serwisem i materiałami nie mającymi właściciela zdecydowanego bronić przysługujących mu praw.

 4. Biedak, pewnie przestraszył się troszkę. Życzliwie podsunąłem mu pod nos ustawę a on blog-a zamknął 🙂

 5. Chciałbym wyjaśnić kwestie plagiatu treści z blogu dwagrosze.blogspot.pl. Kiedyś miałem pomysł na Blog dla swoich Klientów o tematyce OFE, którego nie zrealizowałem z braku czasu, na co dzień zajmuje się aktywnym pomaganiem Klientom. Mieli tam znaleźć informacje na temat przyszłych emerytur, w celu edukacyjnym. Byłem zainspirowany Anty poradnikiem emerytalnym Cynika9, bardzo spodobał mi się w tym czasie post "SKOK na kasę emerytów". Napisałem na swoim nowoutworzonym blogu tylko jeden post, faktycznie skopiowany, to była moja pierwsza przygoda z blogiem biznesowym, więc zmieniając kilka treści w akapitach chciałem coś stworzyć, na próbę. Zapomniałem tylko natychmiast usunąć ten wpis rezygnując z prowadzenia bloga, z tego pomysłu. To był bląd, do którego się przyznaję. Wstyd mi. Minęło trochę czasu i widocznie czytelnicy cynika9 trafili na mój post , po czym dwagrosze.blogspot zrobił mi antyreklamę w Internecie. Przepraszam autora tekstu za to zdarzenie, moich Klientów i wszystkich czytelników bloga dwagrosze, którego czytam co dziennie. Przeżyłem szok włączając dzisiaj jego stronę. Jeszcze raz przepraszam autora tekstu. Człowiek nieustannie się uczy, najwięcej na swoich błędach. Ważne, aby wyciągał z nich konstruktywne wnioski.

  Proszę o usunięcie postu Cynika.
  Planist to mała działalność, budowana na bazie zaufania, szczerości i korzyści dla klientów.
  Dlatego szybko przyznaję się do modyfikacji tekstu z cynik9, to była chwila słabości, spalony plan, które kosztują mnie teraz wiele emocji i nerwów. Zapomniałem, że post widnieje- co za tym idzie nie miałem świadomości prawnej, etycznej.

  Jeszcze raz przepraszam.

  Mam nadzieję że Pan Cynik9, którego czytam co dziennie zrozumie błąd popełniony przez młodego człowieka, który zaczerpnął inspiracji z jego twórczości, lecz wykorzystał ją niewłaściwie.
  PLANIST M.Jakubas

 6. Uśmiałem się, haha.
  Nie spodziewałem się, że ktoś mógłby tak chamsko, po szkolnemu kopiować czyjąś pracę (szczególnie tworząc biznes), choć muszę przyznać, że w podstawówce miałem paru takich agentów, co to z książki nawet zerżnąć nie potrafili, widać z wiekiem niektóre umiejętności się nie rozwijają ponad ctrl+c i ctrl+v

  haha

 7. bw
  Coś świeżego z zupełnie innej beczki.
  Najlepszy jest ostatni akapit – pytanie do Cynika i Was drodzy słuchacze – czy jesteście "zwykłymi" obywatelami:-))

  https://biznes.onet.pl/usa-boja-sie-ze-pe-odrzuci-swift-clinton-dzwoni-do,18543,3172145,1,news-detal

  Władze USA konsekwentnie bronią legalności i zasadności współpracy z firmą SWIFT, uważając, że chodzi o jeden z kluczowych elementów międzynarodowej walki z terroryzmem i zapewniając, że poufność danych "zwykłych" obywateli i firm nie była nigdy zagrożona.

 8. Cynik,
  " Ale skandalem jest przymusowo odbierac ludziom ……."

  Tak oczywiscie, temat powstania ropy poruszylem tylko poniewaz dyskusja odzywa na nowo ( z wyjatkiem mainstreamowych mediow ) . Nazywasz delikatnie to co sie dzieje z funduszami emerytalnymi skandalem. Z mojego niemieckiego podworka moge tylko potwierdzic beznadziejnosc sytuacji jezeli chodzi o fundusze emerytalne. Jest to tragedia narodowa , ktorej przyszli emeryci nie sa swiadomi . Moim zdaniem nie chodzi tutaj o dyletantyzm tych ktorzy funduszami zarzadzaja . Jest to celowa polityka ktorej celem jest oddzielenie ludzi od kapitalu . Jest to przestepstwo z premedytacja ktore powinno byc jak takie sankcjonowane !!!!!!.
  I tutaj lezy pies pogrzebany . Niemcy funkcjonuja od 1990 r. nie jako polityczna jednostka , a jedynie jako Bundesrepublik Deutschland Finanzagentur GmbH ( czyli spolka z o.o ) za ktora stoi 25 tys.€ . W 2007 roku zostaly zniesione w Bundestagu przepisy regulujace postepowanie cywilne i karne !!!! , a nowych w ich miejsce nie wprowadzono. W zwiazku z tym nie bedzie mozliwosci zaskarzenia winnych za ten caly balagan!!!!. Jak wiadomo fundusze emerytalne to tylko maly kamyczek w mozaice !.
  Ostatnio usmialem sie bedac w moim banku / Sparkasse . Rowno z poczatkiem 2010 przy kazdym okienku elegancka wywieszka < skupujemy zloto w kazdej postaci po atrakcyjnych cenach >
  Z liberalnym pozdrowieniem
  BIG FISH UNIKAT BFU

 9. Na szybko:

  Teraz Portugalia. . To samo co grecja. Najgorsze jest dynamika zadluzenia w ciagu 1.5 roku z 77%PKB do 91%PKB !
  Prawie jak bailout Obamy.

  Druga sprawa to powoli rosna bondy jankesow. Powoli ale trwale. Patrzac na przecieki jak to jakis podmiot kupil 5% wszystkich akcji na gieldzie w usa (za co , kto?) robi sie juz ostatni akt tej sprawy. https://tnij.com/6SvGG

  Obawiam sie, ze 2011 bedzie trudny, ale czekam co wymysla. Na poczatek nowa waluta. Wcale nie swiatowa, ale nowa.

  Manta

  dla echelona
  8928186 187644088 1844737

 10. Cóż, nie da się ukryć, że p. Jakubas jest wtórny nawet w tym co robi nieładnego ;o)

 11. z goldenline:

  Doświadczenie i referencje

  Firma:
  PLANIST GROUP Planowanie Finansowe (od 2008-01)

  Zobacz profil firmy »

  Stanowisko:
  Szef grupy

  Obowiązki:
  Prowadzenie eksperckiej działalności doradczej w dziedzinie finansów.
  Planowanie finansowe i biznesowe to trzon działalności. Odpowiedzialny jestem za stworzenie zespółu ekspertów, docelowo planistów (kreatywnych, uczciwych ludzi z wiedzą) i zarządzanie projektem.

  – Finansowanie inwestycji i bieżących potrzeb poprzez bankowe źródła i poza bankowe jak fundusze VC/PE
  – Dofinansowanie innowacyjnych projektów z UE
  – Poprawa płynności finansowej firm, rozładowanie zatorów płatniczych w grupach podmiotów współpracujących i nie tylko.
  – Umiejętne wykorzystanie factoringu i leasingu w celu uzyskania korzyści dla firmy.
  – Minimalizacja kosztów finansowych w życiu człowieka. Edukacja, uświadamianie.
  – koszty utrzymania gospodarstwa domowego, koszty
  podatkowe, koszty eksploatacyjne pojazdów, koszty budowy, remontu, wykończenia, zużycia energii.
  – Racjonalizacja stałych wydatków
  -Optymalizacja korzyści podatkowych .
  – Przygotowanie biznesplanów i promes kredytowych

  Firma:
  UniFinance (od 2007-09 do 2007-12)

  Zobacz profil firmy »

  Stanowisko:
  Główny Doradca, kierownik oddziału

  Obowiązki:
  -doradztwo finansowe w zakresie leasingu, kredytów hipotecznych, faktoringu oraz kredytów gotówkowych
  -zarzadzanie sprzedażą i relacjami z Klientami w Oddziale

  Firma:
  Beskidzki Dom Maklerski S.A. (od 2007-01 do 2007-12)

  Zobacz profil firmy »

  Stanowisko:
  Doradca ds. inwestycji kapitałowych

  Obowiązki:
  – fundusze inwestycyjne
  – asset management
  – obsługa rachunków brokerskich
  – budowa sieci partnerów sprzedaży – autoryzowanych doradców

  Firma:
  mBank (od 2006-04 do 2006-12)

  Zobacz profil firmy »

  Stanowisko:
  Doradca klienta

  Obowiązki:
  Sprzedaż produktów bankowych, kredytów gotówkowych, kart kredytowych, kredytów hipotecznych.

  Edukacja

  Uczelnia:
  Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu (od 2006-10)

  Zobacz stronę uczelni »

  Kierunek:
  Finanse i Bankowość, Zarządzanie, Informatyka

  Poziom studiów:
  magisterskie

 12. Och, a najśmieszniejsze jest to, co się dzieje po zaznaczeniu kawałka tekstu i prawokliku.

  tiny.pl/hm4lz

 13. @julia: rodzona wrocławianka ech

  Dobrze wiedzieć że Dobry Duch tego bloga pochodzi z Wrocławia. Pozdrawiam.

 14. Strona tej "firmy" też jest ciekawa. Wszystko wskazuje na to, że zrobili ją na darmowym szablonie, tylko informacja o autorstwie (wymagana jego licencją) w dziwny sposób wyparowała.

  Wskazówka została, zapewne przez przeoczenie, w tytule strony…

 15. jeden z komentarzy do art. powyżej
  "Spadek to też dług,który mozesz odziedziczyć jak umrze Ci ktoś z bliskiej rodziny.Nie wszyscy wiedzą,że do 6 miesięcy sie trzeba zżec tego "spadku",bo inaczej czeka Cie spłata.Banki perfidnie czekają az minie ten ustawowy termin… 6 m-cy i po tym czasie przypuszczają atak na nieświadomego człowieka."

 16. Świadomość prawna i etyczna dość niska.
  Komentarzy do powoływanego tekstu było 10, ale zostały usunięte (co łatwo sprawdzić).
  Teraz pytanie jak się ten pan zachowa. Coś bym podpowiedział, ale jednak nie.

 17. Ciekawe co na to "Grupa dla osób kroczących ścieżką świadomego życia i rozwoju osobistego i duchowego" do której należy ten pan. Ktoś ma konto na Golden Line ? Bo ja nie używam 🙂

  Czuję się dotknięta tym haniebnym czynem jako rodzona wrocławianka ech. A ten pan pewnie jest napływowy 🙂

 18. przynajmniej wiadomo że "czyta",
  a jako że kopiuje to wiadomo ze adresuje swoje usługi do tych co nie czytają :).

  Cynik… ty sie zastanów czy nie powinieneś tego "skopiowac" i założyc firmy PlanistKropkaB 🙂 oferujac to samo.

 19. Kilka ciepłych słów napisałem na blogu do tego Pana wraz z odesłaniem go do

  "
  Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631).
  "

  Ciekawe czy opublikuje komentarz? 🙂

 20. Motto z tamtego blogu: Nieustanne uczenie się jest warunkiem sukcesu. Finanse. Psychologia. Biznes. Edukacja. Filozofia.
  Najwyraźniej jak już człowiek jest biegły we wszystkich dziedzinach to dochodzi do wniosku że nie ma znaczenia kto jest autorem tekstu, no bo sam mógłby przecież też to napisać gdyby tylko miał więcej czasu.

 21. Dobre 🙂
  A Gospodarz jest pewien, ze po pijaku nazwiska przypadkiem nie zmienil i firmy nie otworzyl? Bo to przeca rozne rzeczy czlowiek robi jak sie mu film urwie 🙂

Comments are closed.