Zdrowego i pomyślnego roku 2010

Moi Drodzy, z nowym rokiem wszystkim zbiera się jakoś na obietnice jakich to dobrych rzeczy dopuścimy się w nadchodzącym roku a od jakich złych będziemy stronić. Jest to więc dobry okres aby naobiecywać rodzinie i przyjaciołom że rzucimy palenie, że będziemy się codziennie gimnastykować, że wymalujemy teściowej ten narożny pokój jak obiecaliśmy pięć lat temu, że wybierzemy się w końcu z dziećmi do kina a z żoną na koncert muzyki klasycznej, czy też że kupimy pierwszą uncję złota zanim znajdzie się ono poza naszym zasięgiem. Na szczęście na obietnicach się to zwykle kończy…
Z naszej strony obiecujemy więc Drogim Czytelnikom że w nowym roku 2010 nie zajdziemy w DwuGroszach za skórę tylu ludziom co poprzednio, że nie zdenerwujemy tylu Czytelników co poprzednio nieodpowiedzialnymi propozycjami w rodzaju dekryminalizacji jazdy po wpływem czy też wyrzucenia ministra Grada za nieudolność i że nie będziemy wyśmiewać się z tak wielu rzeczy co poprzednio. Mimo że świat staje się coraz bardziej śmieszny.
Główną przyczyną tej metamorfozy będzie prozaiczny brak czasu. Rok 2010 zapowiada się bowiem pod tym względem na wyjątkowo napięty. Z tych też powodów dokonujemy małego zrefokusowania tematyki i powiązań tematycznych pomiędzy DwaGrosze a TwoNuggets, co wyjaśnia poniższy grafik:
I tak w 2GR (kolor beżowy) będziemy dorzucać nadal, choć rzadziej, swoje 2gr do myśli przewodniej tego blogu. Jest nią libertariańskie motto jak przeżyć i prosperować pomimo państwa, socjalizmu i kryzysu. Nie jest to proste, ale możliwe!  Pomaga w tym pewna doza cynizmu w widzeniu rzeczywistości,  niezbędna dla zachowania higieny psychicznej. Więcej więc będzie o gospodarce  a mniej o polityce, chociaż obie te rzeczy są powiązane. Tematyka inwestycyjna owszem, ale głównie w popularnym, ogólnym ujęciu. Bez porad więc gdzie kupić sztabkę złota i bez krzepienia serc spanikowanego tłumu „anonimowych” po każdej ruchawce na rynkach.
Bardziej specyficznemu ujęciu tematów inwestycyjnych poświęcona jest natomiast witryna TwoNuggets.com (2N, kolor czerwony). Witryna zbudowana jest wokół TwoNuggets Newsletter (2NN), prywatnego newslettera przeznaczonego dla inwestorów i dostępnego za rocznym abonamentem dostępowym witryny. Redakcja newslettera który, choć trudno w to uwierzyć, wchodzi właśnie w czwarty rok działalności,  pozostaje naszym priorytetem #1 w 2010.
W TwoNuggets Newsletter komentujemy na bieżąco rozwój wydarzeń w kontekście inwestowania w szeroko pojęte aktywa materialne, w tym szczególnie w sektor metali szlachetnych i energii.  Szukamy wartości  identyfikując wcześnie pojawiające się trendy i sugerujemy ich wykorzystanie. Nie zapominamy także o podstawach – „tutorials” wyjaśniają od strony praktycznej niektóre techniki inwestowania.
Część materiałów witryny 2N, w tym wątek bloga, jest ogólnie dostępna po utworzeniu konta użytkownika i zalogowaniu się. Reszta materiałów witryny, w tym forum inwestycyjne, indykator sentymentu w metalach szlachetnych, listy dealerów i inne, podobnie jak sam newsletter,  jest dostępna tylko w ramach abonamentu.  Abonament dostępowy nabyć może w sklepie internetowym każdy zalogowany użytkownik witryny.

©2010 dwagrosze.com

6 Replies to “Zdrowego i pomyślnego roku 2010”

 1. Mi moderacja nie przeszkadza. Ale cenię sobie anonimowe komentarze lub konto bez podawanie e-maila. Jesli trzeba wręcz mogę wysłać swój klucz gpg i otrzymać hasło do konta 😉 A co.

  Cieszy mnie, ze nie bedzie wycieczek polityczno filozoficznych. Bez tego nie da sie pisać ani zyć. To czasem jest nawet wskazane jako odreagowanie, ale kuczowe jest słówko 'czasem'.

  Za to porady gdzie kupić złoto i po ile. Jak jest z vatem na srebro. Jak wygląda rynek. To bardzo ważne. Nie każdy ma możliwość poznania rynku. Za to sugeruję by w ramach promocji publikować wstępniaki z tych 4 lat 2NN. Myślę, że dla wielu było by to bardzo interesujące.

  Dla echelona: pistolet, rakieta, terrorysta

 2. anonimo: Kompromisem jest moderowanie komentarzy anonimowych, natomiast…

  Można też zawęzić komentarze do imiennej listy uczestników bloga ale wiąże się z tym dodatkowa administracja… 🙁

 3. Moderowanie to ostateczność. Kompromisem jest moderowanie komentarzy anonimowych, natomiast nieodpowiednie komentarze osób z zarejestrowaną tożsamością powinny być usówane po publikacji. Nie powinny oczekiwać w kolejce. Pełna moderacja, dyskusję tak ostudzi, że obawiam się o zamrożenie.

 4. @cynik9

  Nie wymagam przecież odrabiania przez kogoś mojej pracy domowej i to za darmo 🙂 Pomysł z biuletynem i rozbiciem blogów zasadniczo jest b. racjonalny.
  Natomiast w moim rozumieniu po prostu oznacza to że 2GR po prostu przestanie się opłacać odwiedzać bo cały KONKRET będzie w innym miejscu. Piękne napisane, ale nieco zbyt luźno osadzone w rzeczywistości teksty i dołujący poziom komentarzy to po prostu za mało. To trochę teraz jak z YouTube – pod serialami z przed 20 lat multum wpisów "Obama-wróg ludzkosci" i tropienie konspiratorów.

  Człowiek który zajrzy w poszukiwaniu tekstów z przed roku-dwóch, szczególnie tych o emeryturach, szybko uprzedzi się po lekturze ostatnich artykułów i komentarzy. I raczej wątpię aby nowy czytelnik zajrzał na 2NGs.

  Co do nieszczęsnej tarczy – pozwoliłem sobie na wysłanie maila kiedyś tam. Zdanie podtrzymuję zarówno odnośnie systemu, naszego uczestnictwa w sprawie oraz naszego _zerowego_ wpływu na ostatnie i przyszłe wydarzenia z tym związane.

  Sensowny system emerytalny nie zaistnieje w bezsensownym państwie, a jaki jest obecnie – każdy widzi.

  W każdym razie, dziękuję za starsze teksty i do następnej inicjatywy.

 5. @antey:
  Chyba nie wyraziłem się zbyt jasno skoro "emigracja" wchodzi w rachubę… DwaGrosze pozostaje naszą flagową publikacją o libertariańskim rodowodzie i zróżnicowanej tematyce, powiązanej ze sprawami gospodarczymi i finansowymi. Zmiany tematyczne będą tutaj niewielkie i zgodne z sugestiami czytelników. Inna sprawa to to że pewne dotychczasowe wątki dobiegły w sposób naturalny do końca – z bojów przeciw tarczy rakietowej np. powracamy z tarczą, z bojów o sensowny system emerytalny powracamy na tarczy – system w zasadzie został rozmontowany.

  TwoNuggets, a w szczególności TwoNuggets Newsletter, jest natomiast publikacją niszową, poświęconą tylko specyficznej tematyce inwestycyjnej i przeznaczoną dla wąskiego kręgu odbiorców.

  komentarze wypada zostawić bez komentarza
  Komentarze w 2GR będą w 2010 moderowane. Osłabi to nieco spontaniczność ale podwyższy poziom dyskusji. Inna alternatywa – puszczenie rzeczy na żywioł bez uwagi autora, jak u Gwiazdowskiego czy JKM, nie bardzo mi odpowiada.

 6. Krótko mówiąc, czas migrować na TN, a 2GR zostawić fanom Zezowatego Zorro, Gorjona i Bildenbergów 🙁
  Szkoda. Bardzo szkoda 🙁

  Precyzja tekstów w porównaniu do tych z przed roku padła, a komentarze wypada zostawić bez komentarza..

Comments are closed.