Wydobycie srebra 2008

czyli małe uaktualnienie statystyk

Ostatnie oznaki życia w sektorze metali szlachetnych wzmogły zainteresowanie inwestorów srebrem. Po dramatycznym spadku wraz z resztą surowców rok temu srebro w tym roku jest dla inwestorów jednym wielkim uśmiechem. Od listopadowego dołka poniżej $9 podchodzi teraz pod $17. Zdrowy zysk rzędu 80% ale tylko dla tych którzy mieli odwagę wejść w środku paniki i naładować furgonetkę po dach tanim jak barszcz metalem. Niestety, teraz rzecz wygląda dosyć overbought

Tabela obok przedstawia uaktualnioną listę krajów – największych producentów srebra w 2008. Dane te pochodzą z ostatniego opracowania Silver Institute. Na czele rankingu w 2008 nie zaszły większe zmiany. Cztery kraje ścisłej czołówki zwiększyły wydobycie, natomiast w Chile i w Polsce wydobycie wypadło nieco poniżej wcześniejszych oszacowań.

Ciekawostką jest szybki awans Boliwii która dołączyła do czołówki podwajając produkcję srebra w krótkim czasie. Wiąże się to z rozruchem olbrzymiej kopalni odkrywkowej San Cristobal w południowej części kraju, przejętej niedawno od bankrutującego Apex Mines przez japoński koncern Sumitomo.

Historia tym samym jakby zatacza wielkie koło. Tradycje wydobycia srebra na terenie obecnej Boliwii są prastare – sięgające imperium Tiwanaku, poprzedzające państwo Inków. Srebro zrabowane przez konkwistadorów Pizzarro najprawdopodobniej pochodziło z tego rejonu Ameryki Płd.

Szersza wersja tego wpisu jest w TwoNuggets.

©2009 TwoNuggets

27 Replies to “Wydobycie srebra 2008”

 1. Dopóki cynik9 nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym każdy może podpisywać się w ten sposób gdzie chce i kiedy chce, oby nie podawał się za autora blogu.

 2. @ anonimowy o wykupieniu kontraktów

  posłuchaj wywiadu maxa z facetem z GATA, mówią dużo o tym i o innych powiązanych ze złotem rzeczach. Dałem wyżej link do tego

 3. @bbking
  Przyłączam się do ostatniej opinii
  @wszyscy krytykujący Cynika9 za wyrażenie jasnej opinii i ostrzeżenie
  Tak dużo w Was akuratności i poprawności politycznej że nawet nie dostrzeżecie kiedy bezczelny cham czy inny barbarzyńca przychodzi i chce zabierać co wasze, odważny człowiek nazywa rzecz po imieniu. Bo nie można sie cackać z takimi zachowaniami jak tego sobowtóra – jak śpiewał Kazik "nie ma litości dla sku…synów" – i być nie może bo inaczej przyjdą i oni będą władać.
  Pzdr
  WZH

 4. Bo taki właśnie jest internet:pozwólmy im robić tam wszystko aby wiedzieć co myślą.
  Cynik nie może o tym nie wiedzieć,dlatego właśnie Jego oburzenie uważam za bezzasadne.

  Cała dyskusja więc sprowadza się oczywiście do podstawowych norm moralno-etycznych ale w internecie ich nie ma.
  Pozdrawiam.

 5. @Sebastian S

  Przede wszystkim konsekwencje mogą ponieść osoby, które zwiedzione przez użytą nazwę zdecydują się na zakup. Dzisiaj ów allegrowicz wystawia drobniaki a za miesiąc wystawi złoto. Przecież to ewidentna próba wprowadzenia innych allegrowiczów w błąd celem osiągnięcia sprzedaży. Czymże to jest, jeśli nie próbą oszustwa?

  Nic nie szkodzi, by zgłosił Pan sprawę do prokuratury – nie będzie cynik pluł nam w twarz:) Proszę też przy okazji pójść za ciosem i w zgodzie z prawem i sumieniem zgłosić do urzędu skarbowego wszystkie swoje prywatne transakcje na kwotę wyższą niż 1000zł celem odprowadzenia 2% podatku. Durne prawo ale prawo – nikt nie może ponad nim stać.

  Jeśli widzę, że ktoś próbuje oszukiwać, ostrzegam wszystkich znajomych: "uważaj, to oszust". Chyba przestanę tak robić, bo jak widzę za działanie w dobrej wierze mogę popaść w konflikt z prawem za sprawą jednego z ostrzeżonych … paranoja.

  Osobiście przeczytałem wałkowanego maila i odebrałem prosty przekaz – cynik9 nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek użytkownikiem Allegro, ostrzegł mnie jak znajomego i tyle. Epitet, o który się teraz wszyscy spierają, przeszedł praktycznie niezauważony… jak to epitet – nie wnosi nic do sprawy poza ujawnieniem stanu emocjonalnego nadawcy.

  Na koniec – propozycja prawnego zastrzegania nicka internetowego to dla mnie jakiś ponury żart. Byłaby to kolejna idiotyczna i de facto niepotrzebna regulacja zbliżająca nas do kontroli sieci przez aparat państwowy. Internet jest jak rzeka – sam się oczyszcza, czasem wygląda to dość obcesowo (jak mail cynika9) ale za to działa szybko i skutecznie bez potrzeby angażowania w to naszych podatków.

 6. @bbking
  Pan cynik jest uwrażliwiony na przestrzeganiu prawa,ale jest to prawo dotyczące korzyści wynikających dla samego siebie.
  Zatem pytam:
  Czy Pan cynik zastrzegł używanie nazwy własnej"cynik9"?
  Jeśli tego nie uczynił ponosi tego konsekwencje,ba jeśli tamtem gość zastrzeże sobie tę nazwę jako pierwszy to gospodarz bloga będzie właśnie musiał ją zmienić.

  Panie bbking,a może cynik jest ponad prawem jak kapłani?Bowiem publiczne nazwanie kogoś oszustem podlega przepisom prawa o zniesławieniu.

  Cynik dał tutaj wielokrotne przykłady subiektywnego pojęcia prawa i wolności jak chociażby budki z dragami czy zapinanie pasów.Bo np wolność do zapinania pasów lub niezapinania każdemu z nas przysługuje ale na prywatnej drodze,na publicznej jesteśmy w inercjalnym układzie odniesienia(będąc we własnym samochodzie nie jesteśmy u siebie).To wtedy cynik był głuchy na racjonalne głosy forumowiczów np centarali.
  To co się odbywa to tylko konsekwencje egoistycznego postrzegania wartości pierwszych.

 7. @oszust

  Przykleiło się g…o do okrętu i krzyczy "Płyniemy!"

  Ja akurat rozumiem reakcję "oryginalnego" cynika, chłop nie po to się napracował przez kilka lat przy jednym z najwartościowszych blogów, by ktoś to wykorzystywał. Tłumaczenia o przypadkowym wyborze odłóżmy między bajki – zbyt wąskie środowisko.

  Nie wiem, czy wspomniany allegrowicz miał sporny adres mailowy umieszczony wcześniej w treści "o mnie"… jeśli był to już nie ma.

 8. Pan cynik9 wolnościowiec piętnuje postępowania,które są wynikiem własnego zaniedbania(wszak nie zastrzegł Pan nazwy własnej,porównywanie się więc do dresu NIKE jest oczywistą megalomanią)?

  To ,że dał Pan komunikat o zbieżności nicków to OK ale nazwanie innej persony oszustem to…małe,niskie.

  Proponuję kasować wszystkie pana posty na tym forum za naruszenie netykiety.

 9. Tylko że ten "bezczelny oszust" nie sprzedaje Kruggerrandów a groszówki za 1zł itp. Poza wymienieniem maila na swojej stronie ten człowiek nie robi żadnych odniesień do 2GR ani sugeruje, że jest tobą. Chyba naprawdę niepotrzebnie się tak pieklisz.
  cynik9 to mogła być przecież propozycja gmaila wolnego logina po wpisaniu np cynki1 (a może to świadomy wybór jakiegoś twojego fana?), nikt nie ma obowiązku sprawdzać czy login jest używany gdziekolwiek w Internecie. Nie opantentowałeś przecież chyba swojego nicka i nazywanie kogoś oszustem tylko dlatego że ma podobny mail (chyba że są inne powody o których nie piszesz) to naprawdę duże nadużycie poniżej klasy do której nas, wiernych czytelników, przyzwyczaiłeś.
  Pozdrawiam,
  Jacek

 10. Bez jaj…gdyby ten "oszust" czy jak go zwiesz miał konto pod ksywą która jest Twoja (bo pewnie zarejestrowałeś firmę pod tą nazwą) to jeszcze rozumiem. Litości i trochę luzu, bo najlepiej śmiać się i wyszydzać z Państwa i jego ułomności a samemu nie jest się lepszym.
  Z pozdrowieniami, Tomasz

 11. @OSZUST:

  Przykro mi bardzo ale nie zgadzam się z szanownymi korespondentami opowiadającymi nonsensy o przypadkowym wyborze emailu przez oszusta na Allegro. Każdy może sobie wybrać dostępny email, Bóg z nim. Ale jak gość go używa akurat w PL i akurat do handlowania numizmatami na Allegro, a zaniepokojeni Czytelnicy odwiedzający tą stronę zwracają się do mnie z prośbą o potwierdzenie nie ma żadnej wątpliwości że oszust podszywa się pod niżej podpisanego pragnąc stworzyć fałszywe wrażenie linku z tym blogiem.

  Nazywanie zwrócenia uwagi na to megalomanią jest bzdurą i szukaniem wymówki aby oszustwa nie nazwać po imieniu. Weź i kup dress Nike na bazarze i też nie nazywaj tego oszustwem.

 12. Przyznam się, że myślałem nad forwadowaniem tego "ostrzeżenia" do "oszusta" aby mógł się ustosunkować i podjąć ewentualne kroki prawne, ale nie chcę robić niepotrzebnego fermentu, bo może nasz cynik9 ma informację o których nie wiem?

  Jednakże jeśli całe zamieszanie wynikło z przypadkowego wyboru takiego emaila przez Allegrowicza, to po zobaczeniu tylu "oszustów" w jednym emailu, chyba by mnie cos trafilo…

 13. Witam

  Również po lekturze tego ostrzeżenia poczułem się mocno zniesmaczony. Nazywanie publicznie oszustem kogoś kto jedynie ma zbieżny adres emailowy, w szczególności gdy login składa się jedynie ze słowa występującego w języku polskim i liczby 9, który nie jest w żaden sposób zastrzeżony i mógł powstać przypadkiem (bo cynik1 cynik2 itd) były już zajęte, to oszczerstwo.

  Opinia ze istnieje tylko jeden prawdziwy cynik9 którym jest nasz szanowny blogger, to megalomania, równa z tym że żadna rodzina Kaczyńskich nie może nazwać swojego syna Jarosław, bo jest tylko jeden prawdziwy Jarosław Kaczyński a reszta to oszuści których należy najlepiej wsadzić do więzienia, żeby nie mylili ludzkości…

  Tak więc jeśli ten Allegrowicz naraził się czymś więcej oprócz pecha przy zakładaniu konta emailowego, to bardzo prosimy o informację, bo na razie to wygląda na polowanie na nieświadome czarownice…

 14. Przeprasza, że jako anonimowy, ale zaraz wychodzę do pracy i nie zdąze konta założyć. Szanuję Pana bardzo, ale uważam, Pańskie słowa za nadużycie. Ten człowiek z tego co zobaczyłem nie daje sygnałów, że to niby jest Panem. Jedynie email podobny, który nie był w żaden sposób zastrzeżony.

  Pozdrawiam

 15. @Chiny, GATA i złoto
  Polecam szczególnie ostatnie dwie części. Trochę ciarki przechodzą przez plecy jak mówią o Chinach

  On The edge with Max Keiser/ 09/ 11 /2009/

 16. @cynik9
  tyle, że chłopcy z Wołomina (Kościół Niepamiętamjaki) już przerabiali zwolnienia z podatków za przywożone z zagranicy samochody i urzędnicy mogą się rozgniewać:)

 17. @jaceksiu:"Czy czytanie tego darmowego bloga nie powinno być potraktowane przeze mnie jako przychód"

  Możemy zawsze zmienić formułę… ;-D
  Na przykład Kościół św. Libertyna w którym diabel cynik odprawia libertariańskie nabożeństwa zbierając co łaska na tacę… Datki na cele religijne nie są o ile wiem opodatkowane… 😉

 18. Bardzo ładnie liczba uncji wydobytych w 2008 roku przez KGHM pokrywa się z liczbą mieszkańców Polski.
  Jedna uncja srebra dla każdego jako zabezpieczenie przed kryzysem:).

  Pozdrawiam!

 19. @jaceksiu:"Czy czytanie tego darmowego bloga nie powinno być potraktowane przeze mnie jako przychód i opodatkowane w odpowiednim urzędzie?"

  Nie wywołuj wilka z lasu. Po ostatnich wyrokach, gdy okazało się, że udzielenie pożyczki znajomemu (bez naliczania odsetek) wymaga odprowadzenia przez niego podatku, bo na tym "zarobił" nie biorąc kredytu w banku, w którym to banku musiałby zapłacić odsetki i inne opłaty manipulacyjne, nie zdziwię się, jeśli JAKAKOLWIEK działalność będzie opodatkowana.

 20. @porady podatkowe
  Czytając cynika poczyniłem pewne inwestycje na których zarobiłem. Jest bardzo prawdopodobne, że gdybym chciał te wiadomości uzyskać z innego źródła, to musiałbym za nie zapłacić. Czy czytanie tego darmowego bloga nie powinno być potraktowane przeze mnie jako przychód i opodatkowane w odpowiednim urzędzie? Ponadto, czy jeśli cynik odpowie na to pytanie, będzie to także niesprawiedliwie nieopodatkowaną przysługą, która powinna być opodatkowana?
  https://podatki.wp.pl/kat,66248,title,Haracz-od-zyczliwosci,wid,11489326,wiadomosc.html

 21. dla polskiego drobnego inwestora w srebro(fizyczne) cały pod górkę, bo w Polsce drogo i do tego VAT.

Comments are closed.