Srebro po chińsku

czyli 銀

Czy znasz drogi czytelniku chiński? Nieszkodzi. Do zrozumienia tego kawałka z chińskiej telewizji nie jest to konieczne. Ale uczyć się warto, swoją drogą…Mamy niezbyt komfortowe uczucie że podczas gdy Zachód w sposób oczywisty głupieje Chiny w sposób coraz bardziej widoczny zjadają mu lunch. W kontraście do pustych zachodnich wyznań wiary w rozpadający się właśnie papierowy pieniądz Chiny nawołują ludność w kierunku przeciwnym – do wymiany papieru na coś wartościowego. Na przykład na srebro.

Chińczycy najwyraźniej coś wiedzą. O srebrze śmiemy twierdzić że wiedzą o ząbek więcej niż wychowane na keynesjańskiej ortodoksji elity zachodnie. Srebro było tam narodowym pieniądzem od czasu dynastii Ming. Standard srebra porzucono dopiero w 1934 roku. Kto wie czy Chiny, trzeci producent srebra na świecie, w przyszłości nie reaktywują metalicznego standardu. Znowu zaskakując tym świat, tak jak niedawno potajemnymi zakupami złota przez bank centralny. Bank centralny pierwszego kraju w wydobyciu złota skupuje jeszcze złoto? Yep. Chińczycy najwyraźniej coś wiedzą…

A my dorzućmy do tego tip dla inwestorów: srebro x #Chińczyków => wyższe ceny

Więcej o motywach Chińczyków i o losach srebra dla inwestorów w najbliższym numerze TwoNuggets Newsletter.

©2009 TwoNuggets

15 Replies to “Srebro po chińsku”

 1. Może i coś tam wiedzą, czego "inny nie wie nikt".

  A może po prostu wymieniają oszczędności w dolarach (coraz zuchwalej fałszowanych przez FED) – na których stracili juz i tak bardzo dużo – na coś pewniejszego?

 2. Hehe. Właśnie gdzies przeczytałem, że niemieckie "badbanki" mające na celu skupienie złych aktywów mają poważny problem – otóż ich ranking kredytowy już na starcie jest "bad" toteż nikt z nimi nie chce robić interesów.

 3. @łos: chyba tak. Jak rzecz jest zbyt rozproszona to aby dojść do dającego się przerobić dalej koncentratu potrzeba generalnie ekstra energii. Może to łatwo powiększyć koszty całej imprezy powyżej granicy rozsądku.

  errata: do poprzedniej wypowiedzi zakradł się błąd. Należy odwrócić kolejność: złota jest 0.004 ppm, platyny 0.003 ppm (srebra 0.07 ppm)

 4. @cynik9

  To skad wynikaja roznice w produkcji? Z wiekszego rozproszenia platyny w porownaniu ze zlotem?

 5. @łoś:
  Joel Wallach w "Rare Earths, Forbidden Cures" podaje średnią zawartość złota i platyny w skałach wulkanicznych i sedymentacyjnych na 0.003 ppm (parts per million, wagowo) i na 0.004 ppm, odpowiednio. Przyznaję że są duże rozbieżności w dostępnych danych. Niespodzianką dla mnie było kiedyś wykrycie że na tej samej zasadzie metali "ziem rzadkich" powinno być więcej niż złota.

  @sebdut: 謝謝

  @HansKlos: niemiecki outfit sprzedający "Zahngold" wydaje się z lekka podejrzany, IMO. Czyżby jeszcze stare zapasy?… 😉

 6. Przyznam sie, ze sie pogubilem w tych metalach szlachetnych i przestalem cokolwiek rozumiec. A to glownie za sprawa Wikipedii. . Cytuja kilka zrodel odnosnie abundancji w skorupie ziemskiej.
  Ag: Au: Pt
  70: 1.1: 3.0 zrodlo 1
  80: 3.1: 37 zrodlo 2
  75: 4.0: 5.0 zrodlo 3

  Te 37 dla platyny w zrodle 2 to chyba literowka i pewnie jest 3.7. Poza tym jednak ciezko porownac fundmantalnie relacje cenowe, jesli dane dotyczace abundancji roznia sie miedzy zrodlami 4 krotnie. Dodatkowo na tej stronie sa dane odnosnie rocznej produkcji metali

  Pt-30 ton
  Au-2800 ton
  Ag-23000 ton

  No i prosze – platyny niby wiecej w skorupie ziemskiej od zlota, ale produkcja mniejsza o 2 rzedy wielkosci…

 7. 線上英漢字典 czyli jak podaje googl Online English-Chinese Dictionary

  srebro to chyba 銀 (wg gogla).

 8. Skup srebra dla przykładu https://www.goldada.de
  cena ok 9 euro za uncję w monetach 999.9 oraz ok 0.185 euro za gram próby 900

  Mała uwaga dla inwestorów. Prawie nikt nie skupuje srebra z próbą poniżej 700;-) Stąd też nie sposób inwestować w srebrne monety z PRL z próbą bodajże 645

 9. No to overbought czy nie?
  Ostatnio jakoś wiele rzeczy jest 'overbought' a potem się okazuje że sufit jeszcze daleko

 10. Srebro wydaje się być ciut lepszym zakupem w obecnej chwili niż złoto, ale (jako laik) nie mam pojęcia, gdzie potem je sprzedam? Złoto zawsze można sprzedać w NBP, a srebro?

Comments are closed.