Warto się wściec

Drogi czytelnik podsyła łopatologiczne wytłumaczenie przekrętu stulecia sprzed niecałego roku. Polecamy, chociaż nieoczekiwanym lektorem jest tutaj MSNBC której kawałki na tych łamach polecamy rzadko. Nawet Ron Paul zamiast lunatyka jest wymieniony w pozytywnym świetle.

Co jest grane? Czyżby ktoś zaczynał myśleć w Ameryce?

I pomyśleć że gdy mówiliśmy dokładnie to samo zeszłej jesieni (można sprawdzić), kiedy się ta granda działa, kiedy był czas by wstać i „dać się policzyć” jak to mówią Amerykanie, to nawet tutaj znaleźli się obrońcy tego przekrętu powtarzający oficjalną mantrę że jest to przykre ale konieczne. Że inaczej dojdzie do Armageddonu i do końca świata w którym żyjemy. Gdzie były wtedy media? Gdzie był Kongress który w drugim podejściu uległ terrorowi bankierów i zaaprobował tą farsę? Czy po to walczy z terrorem w Afganistanie aby ulegać w domu?

Za frakcję money – naszej, naszych dzieci i dzieci naszych dzieci bezsensownie wyrzuconej na ratowanie bonusów w Goldmana można było zastartować od zera kilkanaście dobrze skapitalizowanych banków a całej zbankrutowanej reszcie z FEDem włącznie, starym kapitalistycznym zwyczajem, dać spłynąć z prądem.

Czasem warto powstać i pociągnąć za spłuczkę. Warto się wściec i zrobić koniec świata. Po to aby żyć w innym, lepszym.

©2009 TwoNuggets

33 Replies to “Warto się wściec”

 1. @wszyscy:
  Dziekuje Mirko za wykrycie tego linku do Forbesa. Dziekuje tez sympatycznej p.redaktor z Forbesa za mala reklame. Artykul mial pojawic sie w Forbesie pod koniec sierpnia wiec mnie troche zaskoczyl na szczytach Alp. Sympatycza Pani Krystyna nieco tez podkoloryzowala tajemnicza postac cynika9 przypisujac mu zajmowanie sie fizyka oraz, o zgrozo, umiejscawiajac go w Brukseli, na wzmianke o ktorej cynik9 dostaje gesiej skorki (podobnie jak na inne wielkie miasta za wyjatkiem SF).

  Ale ok, moi Drodzy. Jestem tak zaskoczony wpadajac przypadkem do jakiejs knajpy z internetem ze nie mam nawet przy sobie usbsticka aby puscic nowy wpis. Tajemnica wyjasni sie wkrotce po powrocie do bazy, cynik9 zamierza bowiem niedlugo wyjsc z cienia… :-). Na poczatek tylko dla abonentow TwoNuggets Newsletter, ktorzy tworza uprzywilejowana "sekte cynika9", jak to jakis internauta byl uprzejmy ladnie ubrac.

  pozdrawiam wszystkich. cynik9

 2. kredyt konsumęcki 150-200% w skali roku,kredyt mieszkaniowy ok 900% w skali roku gdy pożyczka jest na okres 30lat,a ludzie wspominają coś o tanich kredytach paranoja.Kredyty są gigantycznie drogie,a zyski depozytariuszy strasznie marne,wręcz zerowe uwzględniając jeszcze dodatkowy "mnożnik zysków" jakim jest częściowa rezerwa bankowa

 3. @Marcin
  "Slav, dlaczego piszesz, ze sa glupie?"

  Napisałem jak w przysłowiu: głupi to ma szczęście. Mądry to insider, który w ciemno wali i wie co osiągnie. Reszta to "głupcy " i jak im się uda to tylko się cieszyć.

 4. News ze zlotem i borowkami to odgrzewaniec sprzed co najmniej poltora roku. AFAIR te panie zajmowaly sie amatorsko petrografia i stad wiedzialy, co znalazly. A znalazly AFAIR zlotonosna rude.

  Slav, dlaczego piszesz, ze sa glupie?

  pozdrawiam,

  Plissken

 5. @slav- "zamieszkamy w grocie- mowia z entuzjazmem" – oto jakie wartosci i tesknoty rodza sie w glowach ludzi wychowywanych w systemach etatystycznych. One chca zobaczyc jak mieszka sie w grocie- i to jest jeden z ich priorytetow- to jest naprawde niesamowite…Podejrzewam ze polowa poslow z Riksdagu ma podobne pomysly na zycie.
  -tresor-

 6. 'To jest znakomita metoda na zbieranie "haków".'

  To żadna racjonalizacja z punktu widzenia "dobra publicznego". Jeśli inwigilacja ma służyć zwalczaniu patologii, a nie może (za dużo obrazów do oglądania w czasie rzeczywistym) to to jest właśnie patologia. Z tym bycie trendy i reality show to oczywiście, że to pójdzie dalej. Tylko tutaj to jest projekt rządowy, który rzekomo ma mieć inne cele. Chociaż już nic nie może dziwić – nawet 400mln dotację dla producentów reality show. Osobiście proponowałbym montowanie kamer w sedesach. Byłby specjalny (oczywiście płatny) kanał TV "defecator24", gdzie widzowie byliby raczeni niekończącą się serią wypróżnień. Na pewno już ktoś opatentował kibel wideo…

 7. @"Kiedy wszystkich obserwujesz to tak naprawdę nikogo nie obserwujesz."

  to bylo prawdziwe w czasach gdy zajmowali sie tym ludzie. teraz taki np. gugiel obserwuje wszystko a szuka sie w nim konkretnych rzeczy calkiem latwo.

 8. @Hansklos
  " ale my ich tak długo będziemy kochać, aż oni nas w końcu pokochają."

  No tak, ale oni kochają inaczej.

 9. @HeS
  "Wszystko nagrywasz i kiedy trzeba znaleźć coś na konkretną osobę, to wyciągasz z archiwum i przeglądasz zapisy dotyczące tylko tej osoby."
  Tak działają teraz służby i urzędy, jak zaczynają coś węszyć to przeszukują nagrania co do konkretnej osoby. Daj mi nagranie a znajdę winnego. Ludzie nie gadajcie głupot przez telefony i net, bo zostanie to kiedyś przeciw Wam użyte.

 10. @Anonimowy:"Kiedy wszystkich obserwujesz to tak naprawdę nikogo nie obserwujesz."

  No, nie do końca. Wszystko nagrywasz i kiedy trzeba znaleźć coś na konkretną osobę, to wyciągasz z archiwum i przeglądasz zapisy dotyczące tylko tej osoby. To jest znakomita metoda na zbieranie "haków".

 11. Przekręt stulecia wymagał ludzi nieuczciwych. Zastanówmy się czy byłby możliwy w Polsce. Szukając definicji uczciwości wchodzimy na uczciwą stronę sciaga.pl (gdzie można oszukać tylko nauczycieli) i czytamy:
  "Potwierdzają to zdarzenia chociażby z Kalifornii. Nagłówki gazet w tym mieście gazet donoszą o ludziach, którzy zwrócili pieniądze, bo chcieli się trzymać mierników biblijnych: ?Miłosierni Samarytanie ratują urlop? (The Windsor Star), ?Uczciwy znalazca zwraca 421 dolarów? (The Spectator), ?Odzyskanie 983 dolarów przywraca kupcowi wiarę? (The Toronto Star). Dla takich osób podstawą do uczciwości jest Pismo Święte i mierniki w nim zawarte.
  https://www.sciaga.pl/tekst/97166-98-czy_uczciwosc_sie_oplaca

  No a jak wypadamy my Polacy w stosunku do tych 421+983 USD? Internet przychodzi z pomocą i mamy:
  20 tysięcy dolarów, podwrocławskie Ratowice
  https://www.rmf.fm/fakty/?id=150589
  sto 20-dolarówek :
  https://tiny.pl/hhjlf
  niustalona liczba dolarów Lublin:
  https://tiny.pl/hhjl1
  10 000 USD Wrocław
  https://www.rmf.fm/fakty/?id=152625

  Czyli albo u nas jest taka uczciwość (USA wysiada ) albo te dolary są tu podrzucane (np. z pewnych samolotów) i nikt ich już nie chce , nawet bezrobotni i emeryci. Przekręt Stulecia.

 12. @ Anonimowy pisze…

  " Fajny projekcik i 400mln do tyłu. Ciekawe kto się będzie patrzył na te wszystkie obrazy z kamer lub przeglądał nagrania?A co jak domownicy zaczną niszczyć czy kraść kamery? Chcą zamontować później we wszystkich domach? Czyli ile będzie to kosztować – z 50, 100, 150mld?"

  Nie po to sie wymyśla seriale typu Big Brother i Jestes w Ukrytej Kamerze – Uśmiechnij Się, aby z tego nie zrobić użytku w znacznie mniej zabawnych okolicznościach, młodym to nie będzie przeszkadzało, są fanami techniki video w każdej postaci, podgladanie i nagrywanie jest trendy. I o to chodzi. Zreszta podglądanie rodzin patologicznych typu Ozzy Osbourn Show jest normalna praktyką.
  Pytasz kto za to zapłaci. Chłopie toż to skarbnica tematów na wiele audycji także "różowych".
  Ciekawe jaki show zrobią z nagrań 20 tys. rodzin patologicznych, za zgodę na emisje ciekawych zboczeń i gwałtów w nowym cyklu Z Wizytą u Sixpacków – 1 tys. funtów na rodzinę/tydzień nagrania. Ferdek Kiepski za zgrzewkę Fulla na nie takie propozycje był gotów przestać. Na początek proponuje cykle TV pod nazwa Kac Tygodnia, Bójki Naszego Osiedla, Wiącha z Naszej Klatki. Prawa autorskie zastrzeżone: "slav"

 13. Fajny projekcik i 400mln do tyłu. Ciekawe kto się będzie patrzył na te wszystkie obrazy z kamer lub przeglądał nagrania? A co jak domownicy zaczną niszczyć czy kraść kamery? Chcą zamontować później we wszystkich domach? Czyli ile będzie to kosztować – z 50, 100, 150mld? Czy rząd, który stoi za ten imbecylnym pomysłem chce zbankrutować kraj? Dodatkowo rozrośnie się jeszcze biurokracja czyli odpłynie więcej ludzi z produktywnych zawodów. Czy kretyni decydenci nie rozumieją, że inwigilacja przestaje być skuteczna (a staje się studnią do topienia pieniędzy), kiedy zastosowana na zbyt szeroką skalę? Kiedy wszystkich obserwujesz to tak naprawdę nikogo nie obserwujesz. Każdy, albo będzie się "pilnować", albo zwyczajnie jednostka będzie ginąć w masie, tudzież zbyt dużo danych wejściowych "do systemu" wyłoży go wydajnościowo. Ok, trzeba pogratulować pomysłodawcom idei na szybkie położenie własnego kraju. Przyszłe pokolenia docenią to – odpowiednio.

 14. @slaw My tu w obronie wolności gadu-gadu o pasach i papierosach snujemy duperele, a Wielki Brat wali z grubej rury

  A jak program się powiedzie, to go zaimplementuje się na inne kraje i grupy ludności. Ja wiem, że polococktowcy nas nie kochają, ale my ich tak długo będziemy kochać, aż oni nas w końcu pokochają.

 15. To jakies jaja, Slav, i co i u nich poprostu to wprowadzili? sa jakies sprzeciwy w ogole?:P jak projekt okaze sie sukcesem, to wprowadza prevencyjnie w kazdym domu, tak na wszelki wypadek. Chyba musza byc dobrze oopani w bunkrze, te urzedasy, zeby tak sie nie bac. no nie wiem.

  Pozdrawiam, felek.

 16. Clinton handlował narkotykami w Arkansas pod pieczą Busha seniora (polecam wyguglać sobie Mina Arkansas Clinton i wszystko będzie jasne) i dlatego został prezydentem – ręka rękę myje. Monika Levinsky to był po prostu niezły show pod publikę.

  Kennedy'emu prezydenturę załatwił jego staruszek, który miał odpowiednie koneksje w mafii i dorobił się na prohibicji sprzedając wódę… Chociaż akurat tutaj właściwy człowiek był na właściwym miejscu, do czasu aż mu mafia z CIA nie odstrzelili głowy w Dallas.

 17. @dyspensor
  "Spitzer napisał wtedy artykuł do Washington Post i za to został zniszczony skandalem z prostytutką. "
  Zwykła sprawa w polityce. A Clinton?
  Jak chcesz zadzierac z Nimi to musisz być świety, Kennedy tez był ustawiany jako dziwkarz, ale to nie wystarczyło na niego.

 18. Spitzer napisał wtedy artykuł do Washington Post i za to został zniszczony skandalem z prostytutką. Nie, żeby był jakimś wielkim bohaterem, ale padł ofiarą czarnego PR i "character assassination", ponieważ ostrzegał przed konsekwencjami dalszego szaleństwa finansowego.

 19. zastanawiajace…okazuje sie gosciem ktory zjechal FED jest nieslawny byly prokurator generalny NY Eliot Spitzer. W celu zwiekszenia federalnej i stanowej kontroli Spitzer dlawil wolny rynkek w finansach, stosowal policyjne metody represji wraz z wolna amerykanka w interpretacji przepisow prawa. Pozniej zostal gubernatorem stanu z ramienia demokratow-az trafil na kamien…w marcu 2008.
  -tresor-

 20. Eeeeee tam Jacekslu może i tak było bo podchodzisz do tego bez dystansu i trochę jak do jeża . Przed wyjściem zaczynasz się golić, stajesz przed lustrem i zadajesz sobie proste pytanie: ile jest 1+1 ? , jak wychodzi 2 to znaczy nie jesteś gotowy do imprezy. Najlepszy wynik to taki , że zdążysz się ogolić , prysznic, ubranie, zabrać swoją Arizonę pod pachę , dojechać ………..i w tym momencie kończysz recytować wynik równania. Wtedy niemoralnie dajecie sobie szansę na małe szaleństwo : ustalacie kto gra co. Opcji jest mnóstwo . Np. ty- szalony kochanek z dzikością w sercu a ona- Natalie Portman . I teraz w zależności od grupy jedziesz z tematem: narodziny, choroby, starość i śmierć lub „keep smiling” ( można czasami zwariować ale ciągle jest to popularne) wtedy: wakacje, opalenizna, wędkarstwo, grzybobranie ( tu uważaj ) , dzieciaki, samochody, jednym słowem wszystkie normalne przejawy życia . Szerokim łukiem omijasz: książka, film, teatr, muzyka, opera, performance, wystawy, odczyty i inne a czasami nawet radio. Broń cię panie boże przed własnymi przemyśleniami. Jak są wszyscy nażarci i i zwisają pod stołem i chcą coraz więcej , nie dajesz im tej przyjemności , wracasz do domu …………mineralka, sok pomidorowy , piętnacha, cygarety, jakaś muza cos w stylu sexbloodsugarmagic ( no tu już opcje własne) …………….wstajesz rano bez substytutu prozaku i witasz nowy dzień 😀
  p.s.
  Idziesz do pracy ktoś cie o cos pyta i nawet tego nie rozumiesz po ostatniej nocy co odpowiadasz? Yes, we can! 😉
  tsc

 21. Mam to samo – patrzę na innych i widzę: pożyczka na to, pożyczka na tamto a kapitał własny gdzie? Biorą kredyty hipoteczne i cieszą się, że "mają mieszkanie" ale nie zdają sobie sprawy, że mogliby mieć więcej, gdyby zainwestowali we własny biznes. Zresztą teraz nie każdemu jest tak do śmiechu. Kilka znanych mi osób wyleciało z pracy. O dochód coraz trudniej, inflacja leci w górę, a raty też same się nie spłacą. Kredyt jest użyteczny, ale stał się zbyt łatwo dostępny. Efekty do przewidzenia – byle szybko się dorwać do kasy a co będzie w przyszłości? No cóż przyszłość zawsze jakaś taka nieokreślona dla niewidzących dalej, niż na długość swojego nosa. Później to pewnie zabraknie farby na papierki i będzie płacz. Wszystkie te kryzysy to efekty matołectwa niestety i zaczynam żywić coraz większą pewność co do tego.

 22. Wielu ludziom jest za dobrze. Dopóki mają pracę i spłacają kredyt, frank jest nisko a złotówka wysoko moralność nie istnieje. Każda rozmowa ze znajomymi kończy się wyśmiewaniem mnie. Deficyt jest dobry, to nie kradzież. Inflacja to coś tak normalnego jak wiatr czy woda – po prostu jest. Bardzo uczciwa osoba (całe życie jej to pokazuje) powiedziała: ale przecież gdyby nie było deficytu to bylibyśmy bardzo biednym krajem. Gdy mówię, że to niemoralne, wyśmiewają mnie i mówią, że zaraz zacznę gadać o Goldman Sachs. A jak tu rozmawiać o finansach USA bez tego? Dyspensor ma rację: ludziom nie przechodzi słowo złodziej przez gardło. Bo jak to, głosowali na złodziei?

 23. "Private Banking" nr 27, lipiec-sierpień 2009. Temat numeru: "Unia tworzy finansowy supernadzór".

  "Żadna instytcja, ani instrument rynku finansowego nie pozostanie poza kontrolą – deklarują unijni przywódcy"

  Jako jedna z przyczyn kryzysu ustalonych przez komisję Larosiere'a z Balcerowiczem w składzie wymienia się "niemotywujące systemy płacowe" w korporacjach.

  Oczywiście po raz kolejny wykorzystuje się kryzys do przepchnięcia globalnej struktury, "harmonizację przepisów" w krajach unii i docelowo zapewne przejście do gospodarki centralnie planowanej.

  Wszyscy mówią oczywiście o "błędach", ale nikomu słowo "oszustwo" przez usta nie przejdzie, bo nie chodzi przecież o znalezienie winnych, tylko o "ratowanie gospodarki światowej", czyli kolejny transfer dóbr od obywatela do bankstera.

  Ech…

Comments are closed.