Jak przetrwać zbliżającą się hiperinflację

Złoto i whisky – doradza John Williams

John Williams zdobył wysoką reputację prowadząc witrynę Shadow Government Statistics, która analizuje i podaje prawdziwe dane dotyczące statystyk inflacji, bezrobocia i innych. Umożliwiając zdobycie niezależnego namiaru witryna jest nieocenioną odtrutką na podawane oficjalnie, intensywnie masowane statystyki rządowe.

Oto jego wizja rozwoju wypadków:

In Żytnia we trust? 😉

©2009 cynik9

38 Replies to “Jak przetrwać zbliżającą się hiperinflację”

 1. Jakiś prezio ze Związku Banków Polskich w TV Biznes mówił ostatnio, że banki łącznie udzieliły kredytów na 108% posiadanych depozytów (te 8% to zaciagnięte kredyty przez banki z Polski w zagranicznych instytucjach), więc trzeba obniżyć obowiązkowe rezerwy, żeby można było kontynuować akcję kredytową.

 2. mao:
  „(..)Wymóg uzyskania zezwolenia na nabycie drugiego domu będzie jednak obowiązywał tylko do 1 maja 2009 r.,(..)”

  Cały artykuł jest tutaj

 3. @Zemekis
  „3.Prawdopodobnie od maja tego roku obcokrajowcy będą mogli kupować ziemię w Polsce.”

  Skąd masz taka informacje?

  Art. 8 ust. 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców
  mówi:

  2. Nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemców, będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z wyjątkiem nabycia:

  1) nieruchomości rolnych i leśnych, przez okres 12 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej,

  Pozdrawiam, mao

 4. Właśnie do mnie dotarło tudzież uświadomiłem sobie co chcą zrobić zdrajcy Polski.

  Powiązałem kilka faktów.

  1. Kilka miesięcy temu rząd zatwierdził ustawę dająca możliwość rozliczania się między firmami w walucie innej niż PLN (chodzi o EUR) – było o tym zresztą tu na Blogu

  (W tej chwili już duże firmy zlokalizowane w Polsce przechodzą masowo na rozliczenia w EURO co na pewno zmniejszy popyt na polską walutę czyli ją osłabi…)

  2. Wiedząc, że ekonomicznie okienko do przyjęcia waluty EURO dawno się zamknęło i nie prędko otworzy poplecznicy nowej waluty mają dwie opcje.

  a) Poczekać

  b) Zepsuć narodową walutę Polski i postawić kraj w sytuacji podobnej do Islandii, w której wręcz „będziemy się prosić” (cudzysłów) o EURO

  Przy okazji nasi sąsiedzi upieką kolejnego barana na tym samym ogniu i ruszcie…

  3.Prawdopodobnie od maja tego roku obcokrajowcy będą mogli kupować ziemię w Polsce.

  Czy komuś trzeba tłumaczyć co to oznacza? Tania Złotówka względem EURO to większe połacie polskiej ziemi wykupione przez Niemców, Holendrów, Belgów itd. itp.

  (przy okazji ceny gruntów mogą zostać pompowane)

  Panie i Panowie. Ja widzę w tych, działaniach i koalicji rządzącej i premiera bardzo skrupulatnie realizowaną politykę dewastacji kraju i demoralizacji Narodu (dopłaty do kredytów itd.)

  Uważam, że jest to przejaw zdrady Polski.

  Niestety żyjemy w czasach gdy zdrajców się hołubi, a wyniki badań dostosowuje do teorii.

  Zachęcam też do lektury Raportu Witolda. Dlaczego? Dlatego, że warto oderwać się od rzeczywistości choć na chwilę by spojrzeć na nią już z innego kąta. Po drugie można choć trochę zorientować jak tworzy się „siatkę podziemną”. Kto wie może taka wiedza przyda się do obrony.

  Czuwaj.

  Zemekis

 5. USA nałożyły na Szwajcarię karę , bo nie chciała ujawnić kont. Proponuję , żeby Szwajcaria zażądała od USA nałożenia kary na Rezerwę Federalną za nieujawnienie bilansu pomocy dla banków .

 6. W którymś tam artykule czytałem że złoto do 2012 roku ma być nawet za 10 000$ za uncje. Pytanie tylko co te 10 000$ będzie warte za te 3 lata? Może tamte 10tyś będzie warte tyle co dzisiaj 1000$ z powodu inflacjii…

 7. @peryskop
  Moim zdaniem to jedziemy z górki na zużytych hamulcach w związku z powyższym o racjonalną prognozę raczej trudno. Wszelkie nawoływania, wielkie plany ratunkowe, obietnice, pogróżki nic nie dały i mają jedynie za zadanie odciągnąć uwagę od faktów.
  A fakty są tragiczne, a jedyne co pewne to, że wiosna i lato blisko.

 8. @RG i @Cynik

  O ile pogloski o rychlej smierci euro wydaja sie mi mocno przesadzone o tyle bankructwo PLN jest mozliwe ale nie w tym roku.
  Mimo, ze rzad musi zrolowac dlug, a podobno tez i banki, ktore pozyczaly od matek $$$ na kredyty walutowe (nie wiem ile w tym prawdy, ze to ca 23 mld $) w tym samym czasie, to uwazam, ze w dobie powaznych problemow UE pomoze swym wasalom. Co by o nim nie pisac, to jednak Tusk ma poparcie w UE, a i NBP ma spore rezerwy (ok. 44 mld EUR) – dadza rade! Wszak nie ma zmasowanego ataku spekulantow (vide Rosja).
  Poza tym, GS czy JPM nie chca wykonczyc polskiej gospodarki – po co, przeciez dlugi po „opcjach” leszcze beda splacac latami, a byt upadly nie wybuli nawet centa!
  Stad, spodziewam sie odwrocenia trendu na zlotowce zaraz po uporaniu sie z „problemem opcji” (zamiana na dlugoletni kredyt, czytaj: pastwisko na lata!).
  A moze ktos ma jakies obiekcje, tylko prosze o rzeczowe argumenty.

 9. @RG: co myślicie o rozkręcanej właśnie kampanii dotyczącej wejścia Polski do ERM II i wprowadzenia Euro?

  Szansa wydaje się rosnąć, IMO, że przystanek „euro” pociąg już minął. Jeśli nie bezpowrotnie to na długi czas… Praktyczne okno dla euro zostało zamknięte prawdopodobnie gdzieś za późnego Kaczyńskiego/ wczesnego Tuska, a gadki o wchodzeniu do ERM2 w obecnej sytuacji wydają się nonsensem. Są raczej obliczone na uspokojenie nastrojów w kraju i wykazanie że wszystko jest wg planu choć nie jest. Kryzys zmienił wszystko. Na mój gust jedyną obecnie metodą na euro wydaje się rodzaj wymuszonej akcji ratunkowej Wschodu ze strony całej EU, gdzie EU dokonałaby praktycznie walutowej „aneksji” krajów na wzór zamiany marki DDR na zachodnią, i to pronto. To czy w obecnej sytuacji EU miałaby nerw i €€ aby coś takiego zrobić, ze związanym tym ryzykiem dla niej samej, jest nader wątpliwe.

  Więcej szans dawałbym chyba starej metodzie państw w problemach – okopania się w twierdzy, zamrożenia przepływów pienieżnych przez granice i wprowadzenia zupełnie odrębnego, własnego reżimu monetarnego. Czyli rozwiązanie w pewnym stopniu podobne do Malezji w czasie kryzysu walutowego tam w 1998. Euro zostałoby w ten sposób odsunięte w siną dal, a możliwe że i na święty nigdy bo i przyszłośc tej esperanto waluty jest wątpliwa.

 10. A co myślicie o rozkręcanej właśnie kampanii dotyczącej wejścia Polski do ERM II i wprowadzenia Euro?
  Jesteśmy mocno atakowani wizjami korzyści ekonomicznych które nowa waluta niesie. Ale na chłopski rozum nie powinno być żadnych korzyści, bo to jak przelanie wody z jednego garnka w drugi. Skąd się ma wziąć to dodatkowe bogactwo? Może chodzi tylko o to że ludzie w strachu zgodzą się na wszystko? Na pewno jest to okazja do odniesienia 'sukcesu’ dla rządu.. Możecie wskazać jakieś źródło rzetelnych informacji o warunkach przyjęcia Euro i skutkach ekonomicznych?

 11. Tak sobie patrze i mysle, i dochodze do wniosku, ze prawdziwa jazda sie zacznie dopiero kiedy kraje zaczna bankrutowac pod ciezarem nadmiaru dlugow, ktorych w tej chwili przybywa im w tempie wczesniej niespotykanym. Wzgledy polityczne i spoleczne kaza panstwom wykupowac wszystko co jest zagrozone bankructwem. Predzej czy pozniej obsluga tego dlugu stanie sie niemozliwa i wtedy ruszy lawina. Ruszą też, bez ograniczen, maszyny drukarskie w mennicach. I dopiero wtedy zloto wystrzeli, podobnie jak gieldy, chleb i wszystko inne.

  Metale moga tez pojsc do gory kiedy wszyscy beda brac z dostawami ale to niewykonalne. Przeciez nie przyjade do mojego banku wozkiem widlowym po palete srebra. A nawet, jesli przyjade to co z tym w domu zrobie?

 12. Ciekawi mnie jedna rzecz. Mianowicie o zblizajacej sie hiperinflacji mowia juz nawet pasterze w Andach chilijskich a mimo to zloto caly czas jest ogolnie dostepne. Dynamika jego wzrostu tez nie jest az tak porazajaca. Czy nie wydaje sie Panstwu, ze jest to troszeczke podejrzane… Chociaz niektorzy nazwa mnie heretykiem – banka spekulacyjna moze urosnac na wszystkim – wlaczajac w to zlot.

 13. Z enumizmatyki wycofali sztabki zlota z perth mint. Czyzby e-n stracila cierpliwosc do dlugich terminow dostawy czy raczej chodzi o wyzsza niz szwajcarska/niemiecka marze?

  Ogolnie tez coraz mniej dostepny jest tez bulion ag w postaci kilowych sztab i monet…

 14. Tutaj polecam artykuł o agrokolonializmie
  ttp://www.ppr.p/artykul.php?id=152407

  Od 01.05.09 Polska znosi zakaz sprzedaży ziemi obcokrajowcom .

 15. @jpmorg
  z ropa i gazem chyba na razie bym uwazal, Rosja tez gazu ma duzo a jakos nieciekawie ostatnio sobie radza.
  moze dolar australijski?:) tez od wielu lat zerowy deficyt budzetowy, kraj niezwiazany tak mocno z Europa i USA co uznalbym za plus, bezrobocie w ciagu ostatniego pol roku wzroslo z 4,4% do 4,6%… tylko czy mimo to ktos sie ta waluta zainteresuje?:)

 16. @ HansKlos
  IMHO najbliżej jest korona norweska –
  nadwyżki budżetowe i kraj chyba bez długów , ropa i gaz na długie lata , stosunkowo mała podaż waluty – łatwo może wybuchnąć na nią popyt.
  Z zagrożeń widzę – atak na instalacje ze strony państw , dla których cena ropy jest za niska .
  Na Allegro można czasem kupić w dużej ilości na jednej aukcji 20zł Ag po cenie spot z roku 2008 .
  Czasem także 100 zł Au z 2006 .

 17. Znalazłem takie ciekawe info w komentarzu, do którego nikt się nie ustosunkował(sic!)

  bank liabilities [GDP], USA=150% , UK=500%, Szwajcaria=1000%, Islandia=1200%

  Cuż Waść Cynik na ten temat sadzi? Czyżby zostały nam do inwestowania w waluty tylko jeny?

 18. Może do pracy przy „przycisku antypanikowym” zatrudnić youtube? 😉

 19. @slawek:
  Niedawno pokazywałem przycisk znajomemu u niego na komputerze. Windows XP/FF nie działało Windows XP/Internet explorer działało

  Korekt. Przycisk zawiera klip w formacie WMV Microsoftu. W FF trzeba zainstalować do tego Windows Media Player plugin. (jak by ktoś mógł zrobić z tego mpeg i podesłać to chętnie dołączymy i tą bardziej FF-friendly wersję… ;-))

 20. @blizbor:
  miała być/powinna być korekta na Au

  Rzecz monitorujemy w TwoNuggets, dokąd migrujemy z bardziej specjalistyczną tematyką. Co do linku – nie chcę oceniać publicznie innego autora na internecie. Młodszemu Puplavie jednak daleko moim zdaniem do kalibru taty… Co jest przypadkiem szczególnym naszej ogólnej zasady ostrożności z firmami zarządzanymi przez drugą generację. Wybitni rodzice, mimo chęci, rzadko miewają wybitne dzieci.

  Co do cytatu – TwoNuggets Sentiment Indicator(tm) nie jest narzędziem do dokładnego timingu. Jest subiektywną oceną czy coś wydaje się tanie czy drogie, w kontekście danego horyzontu inwestycyjnego. Rzecz może pozostawać tania lub droga przez miesiące…

 21. @peryskop

  nie jestem ekonomistą, ale mam wrażenie że facet przyłożył lustro i w miejscu przecięcia się karty na której jest wykres z płaszczyzną lustra, wykreślił czerwoną poziomą linię. Czy taka "analiza" ma jakiś sens poza estetycznym ?

  @cynik
  nie mniej warto byłoby chyba teraz pogłębić analizę gold to S&P 500 ratio
  miała być/powinna być korekta na Au, choć dynamika wydarzeń w rozwoju kryzysu zmiata analizy i rysuje inne scenariusze, pytanie jak długo ?

  pozdrawiam
  blizbor

 22. Jedna uwaga:

  Tylko proszę, z całą tą obecną nagonką na pedofilów nie inwestujcie Panowie w whisky 12 letnią, lecz co najmniej 18 letnią.

 23. @peryskop:
  Dzięki… coś tutaj dymi… 🙁

  Link jest rzeczywiście coś skopany, nie mam na razie idei dlaczego. „Winda” nawiasem nic nie pomaga bo u dołu IMO link jest ten sam. Pomaga natomiast kliknięcie na napis „DwaGrosze”u góry co wznawia stronę tytułową. Także strona wydaje się szersza niż planowano… Zdaje się że gdzieś limity bloggera nadwerężyliśmy…

 24. Niedawno pokazywałem przycisk znajomemu u niego na komputerze. Windows XP/FF nie działało Windows XP/Internet explorer działało

 25. @Cynik
  Chyba zjadlo ma odpowiedz. Pracuje na Win2k, a ogladam bloga F-foxem.
  Nie dziala tez link do pierwszego wpisu na stronie, niezaleznie jaki by on nie byl. I jest tak chyba od polowy stycznia.

  —————————–
  No ciekawe, facet twierdzi ze zloto w korekcie prawdopodobnie spadnie ponizej 600$/oz:
  https://www.financialsense.com/Market/cpuplava/2009/0218.html
  Jakies komentarze do AT?

 26. Przycisk antypanikarski od strony technicznej jest bez zarzutu, jak najbardziej działa.
  Pod wzgledem zawartości – również działa. 🙂

  G.F.

  (XP)

 27. @Jozif
  To taka sama uncja czystego złota.
  Krugerrand jest próby 916 ale waga całkowita monety jest wyższa niż 31,1 g tak by zawierała dokładnie uncję czystego złota.

  Żeby ci bardziej skomplikować sprawę – w NBP i enumizmatyce akurat bardziej sobie cenią wiedeńskie filharmoniki (próba 9999 zresztą a nie 999).

 28. @Cynik

  Win2k/F-fox.
  Poza tym od kilku artykulow wstecz nie dziala link-tytul pierwszego wpisu na stronie, trzeba zjezdzac na sam dol gdzie jest 2009 luty(6) itd.
  Mysle, ze to nie tylko moj problem z winda, bo kiedys bylo OK.

 29. @peryskop: przycisk antypanikarski nie dziala

  Ma ktoś jeszcze z tym problem? U mnie (linux/FF) wszystko wydaje się OK. Może coś więcej namiarów?

 30. @Cynik

  Bu… przycisk antypanikarski nie dziala…. ;-(
  Unknown plug-in…
  Szkoda, bo zaczynam panikowac – zloto jest zbyt wysoko…. 😉

  Peryskop

 31. Jestem za.
  Jeśli chodzi o złoto to moje stanowisko znacie.
  Jeśli chodzi o pochodne kukurydzy to moje stanowisko jest zbieżne z Sz. P. John’em Williams’em.

  (doceniam zwłaszcza te pochodne pochodzące z ery przed panoszącym się outsourcingiem czyli powyżej 10lat)

  😉

  G.F.

 32. Zastanawiał się ktoś może dlaczego czyste złoto w postaci monety wiedeńskich filharmoników (.999) jest tańsze od krugerrandów gdzie nie jest to czyste złoto – (.917).

Comments are closed.