Wydobycie srebra w 2007

Podana obok jest tabelka czołowych producentów srebra na rok 2007, w nawiązaniu do niedawnej dyskusji na blogu. Źródło danych: World Silver Review

Jak widać, polski KGHM jest na znaczącej, trzeciej pozycji w tej klasyfikacji. Widać też jasno to co podkreślaliśmy w ostatnim DwaGrosze Newsletter – gros wydobywanego srebra jest ko-produktem wydobycia czego innego. Na ogół jest to miedź, rudy ołowiowe- cynkowe oraz złoto. Niewiele jest „czystych” kompanii wydobywających znaczące ilości srebra jako produkt główny. W tabelce obok największym takim „czystym” producentem jest Pan American Silver, potem długo nic.

Z uwagi na silną dekoniunkturę obecnie w metalach bazowych i cykliczny spadek wydobycia wyciągnąć stąd można wniosek że gra podaży srebra i popytu od strony przemysłowej jest w recesji dużo bardziej skomplikowana niż mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka.

Dodać dla pełnego obrazu należy że wydobycie srebra w tabelce obok nie jest pełną podażą ponieważ znacząca część srebra, rzędu 20-25%, pochodzi z odzysku.

©2008cynik9

31 Replies to “Wydobycie srebra w 2007”

 1. @Chris50

  Wymiana jest 1 za 1. Generalnie nie ściemniają i wywiązują się z zamówienia – w końcu lepiej to, niż rezygnacja z kontraktu po jakiejś absurdalnie niskiej cenie spot obecnie 🙂

 2. @ubnormal
  Co do zamiany złotych monet to nie ma się co martwić jeśli wymiana była 1 Oz za 1 Oz (czyli ekwiwalentna). „Kangurek” w Wiedniu jest nawet droższy niż „Krugerrand”. Co do „Bielików” to taki dziwny bullion bity w ilości od 500 do 2500 szt rocznie i przez niektórych jest traktowany jako moneta kolekcjonerska. Obecne nakłady monet złotych to 8000 – 13000 sztuk są zbyt duze na polskim rynku i monety na Allegro były sprzedawane poniżej ceny oferowanej przez NBP.

 3. anonimowy: złoto i srebro ,tylko w dół. Czyli 3-4 lata, a może dłużej

  O ho, zdaje się że kolejny anonimowy w dramatycznej potrzebie morale boost-up. 😀

  Intrygująca jest zawsze motywacja przychodzenia tutaj z tego rodzaju orędziami. Przecież na spadkach można zarobić tak samo jak na wzrostach. Albo czemu się gość nie pochwali na jakimś forum forexu swoją pozycją długą w dolarze skoro w to wierzy? Przecież przez 3-4 lata nieprzerwanego wzrostu dolara zrobi fortunę! Po co snuć się tutaj i tracić czas?

 4. witam wszystkich.
  co by tu nie pisać i próbować błyszczeć danymi i różnymi analizami to powiem wam jedno,że hossa na srebro i złoto skończyła swój bieg i to na długo.
  dopóki nie podniesie się cena ropy i nie zacznie się osłabiać dolar to złoto i srebro ,tylko w dół.
  Czyli 3-4 lata, a może dłużej

 5. Nie zebym panikowal z ta kolejka pod NBP, chcialem tylko zwrocic uwage ze o ile wiem bieliki sprzedaja w tej samej – jedynej zreszta zapewne – kasie, co oznacza ze amator bielikow probujacy dostac sie tam bez kolejki moze zostac rozszarpany przez szalejacy tlum 🙂

 6. @Cynik
  „run na banki”

  To prawda, wywieraja presje na zloto… ;-D

  Przyda sie o drobina humoru w tych trudnych dla zlota czasach. 😉

  Dotzentus

 7. zloty_cielec: Kilkaset osób stoi od świtu przed budynkiem NBP

  Spokojnie, może to tylko run na banki? 😀 😀

 8. Wegiel weglem… wiecie co jest nieulotne i nie da sie dodrukowac, nie wyczerpuje sie (w granicach bledu statystycznego) i ma realna wartosc, ktorej lakna panstwa, narody?
  ZIEMIA!

  Pomyslecie tylko: handel kawalkami gruntu, gdzies hen na za…tybrzu! (nikt nie widzial, nikt nie slyszal, wsjo wpariadkie;)

 9. Jest jeszcze jeden 'naturalny pieniądz’ mianowicie praca ludzka. Do dziś są wsie których mieszkańcy wymieniają się na zasadzie 'dniówka za dniówkę’. Sądzę że przy braku pieniądza upowszechnienie takiej wymiany byłoby zupełnie naturalne.

 10. z tym węglem to w formie żartu… zresztą dobrze widać jak wszytko jest ulotne… kto wie może osiągnęliśmy peakcoal. za 5 lat będzie można stwierdzić.

  A złoto dlatego jest dobrym pieniadzem, bo banki mogą sobie przechowywać 10 ton złota np… 150 000 ton wegla to juz by był problem. a wypłacić by trzeba było na kazde wezwanie :):(

 11. @Pleu

  Mozesz podac jakies zrodlo nt. stanu zapasow na COMEX’ie? (na ktore sie powolujesz)

 12. @Adam Duda

  Zostawmy temat 'węgla’, proszę, Złoto/srebro to jedyne co można rozważać albo raczej można by rozważać, gdyby nie ilość pieniędzy krążąca obecnie w obiegu.

 13. Cynik9, przede wszystkim wielkie dzieki za profesjonalny newsletter, ktory spokojnie mozna porownac do najlepszych platnych newsletterow, jakie czytalem. Zgadzam sie z trendami krotko/srednio i dlugoterminowymi:) to moze byc rajd zycia 🙂

  Moje 2gr co do dostepnosci srebra/zlota:

  Wg mnie podobnie jak w marcu b.r. jako pierwszego metalu szlachetnego w detalu zabrakło srebra, a dopiero pozniej złota, tak w przyszlosci najpierw zaobserwujemy brak hurtowego srebra a dopiero pozniej zlota.

  1. Zapasy COMEX (na nikogo nie zarejestrowane czyli tzw.eligible):

  5,7 Moz AU
  47,5 Moz AG (stan na 30.10.08)

  Jezeli porownamy calkowite zapasy COMEX (8,7 Moz AU i 130,4 Moz AG) czyli zapasy zarejestrowane na kogos i wolne do zakupu to wychodzi, ze 2/3 zapasow zlota jest jeszcze wolne, podczas gdy na srebrze jest to tylko nieco ponad 1/3 zapasow.

  2. Firmy handlujace zlotem i srebrem elektronicznym zaczynaja miec problemy ze znalezieniem 1000 oz sztab AG(skupuja je w osrodkach handlu nimi, wiec nie bezposrednio od producentow…) Goldmoney Turka ma problemy ze zlokalizowaniem sztab w Londynie nieoblozonych tamtejszym VATem i przerzucili zakupy na Zurych, natomiast serwis e-dinar zablokowal kupno e-srebra do grudnia,z ich informacji wynika, ze maja problem z zakupem odpowiedniej ilosci sztab 1000 uncjowych. Nie ma takich problemow w przypadku zlota.

  3. Recesja gospodarcza ogranicza zuzycie przemyslowe srebra (ok 400 Moz), w podobnym tempie moze jednak zmniejszyc sie wydobycie srebra z kopalni wydobywajacych metale bazowe + zloto (70% wydobycia AG pochodzi z wydobycia innych metali:Cu/Zn/Pb/Au czyli okolo 70% x 670 Moz = 469 Moz) Mozemy tylko kalkulowac co szybciej spadnie – wydobycie srebra czy jego zuzycie. Podpowiedz: ceny wyrobow przemyslowych nie spadaly jak w przypadku ceny metali bazowych.

  Dodatkowo w popycie/podazy:

  Jubilerka – im wyzsza cena zlota tym wieksza substytucja bizuterii zlotej przez srebro, podobnie w przypadku pauperyzacji spoleczenstwa – czyli im biedniej i im wyzej zloto tym wieksze zapotrzebowanie na srebro.

  Zapotrzebowanie na srebro przez przemysl fotograficzny zmniejsza sie – to fakt. Jednoczesnie jest to glowne zrodlo odzysku srebra (scrap supply). Tak wiec jezeli zmniejsza sie zuzycie, to mniej jest pozniej materialu, z ktorego mozna cos odzyskac – tak wiec spadek zuzycia lagodzony jest tutaj przez spadek zaopatrzenia z odzysku (patrz roczniki USGS silver). Nie podaje linkow, ale powyzsze tematy mozna sobie z latwoscia zgooglowac:)

  Pzdr

 14. @zloty cielec

  Tam tak zawsze jak rzucaja akies okolicznosciowe emisje, tworzy sie kolejka. Normalka nie ma co podnosic alarmu. Podobne obrazki sa prawdopodobnie widoczne w oddzialach regionalnych NBP w calej Polsce

 15. @unnormal: „złote monety”

  Mam prośbę, mógłbyś dac znać jak dostaniesz? Wiedzielibyśmy z grubsza ile się czeka. TIA.

 16. W Krakowie w NBP bieliki skończyły się w połowie października, w raffeisenie też puchy.

 17. @unnormal

  U mnie podobnie, chociaż zamawiałem nie krugerrandy, ale amerykańskiego bizona i orła. Szkoda. Lubię Australię, ale miałem nadzieję na tamte.

 18. Mam wrazenie ze o bieliki moze byc coraz trudniej, w Warszawie przynajmniej…

  Kilkaset osób stoi od świtu przed budynkiem NBP – dowiedziało się ŻW Online od reportera „Raportu na gorąco”.

  O sprawie powiadomił nas reporter TVP Warszawa Marcin Włodarski.

  Bank sprzedaje okolicznościowe monety z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości. Duże zainteresowanie jest spowodowane tym, że monety w drugim obiegu od razu można sprzedać blisko 150 zł powyżej ceny nominalnej.

  link

 19. @Adam Duda
  zamiast złotego byśmy mieli srebrniki

  ups, ales sie zagalopowal. Zaraz nadejdzie peter z poprzedniego posta.

 20. zamowienie zlozylem na poczatku pazdziernika. oczywiscie spytalem sie czy nie moge poczekac az krugerrandy beda dostepne, ale sklep w trosce o mnie w kulturalny sposob powiedzial ze nie:)

 21. >zamiast złotego byśmy mieli srebrniki :):):):)

  To ja poprosze moje przydzialowe 30 😉

 22. update co do e-numizmatyki, ale dajacy pojecie o tym co sie dzieje ze zlotem – realizacja zamowien krugerrandow jest zasadniczo zawieszona, gdyz mennica przestala podawac terminy nastepnych dostaw w zwiazku z czym przypuszczalnie nastepne pojawia sie na rynku w przyszlym roku.
  innymi slowy – wszystko wsio wyprzedane:)

 23. at 123start

  potem to nie sprzedawać ale oprzeć na tym nowa walutę… zamiast złotego byśmy mieli srebrniki :):):):)

 24. z innej beczki – wyjasnila sie (przynajmniej w moim przypadku) kwestia dostaw z e-numizmatyki. zamiast krugerranda dostane monete australijska…sklep dziala wg regulaminu wiec nic nie moge zrobic, gites.

 25. @Adam Duda
  Dostęp do srebra fizycznego mamy… teraz tylko sprzedać obligacje USA i sukcesywnie kupować Silver od kghm

  Kupić nie problem, tylko jak to później sprzedać? :/

 26. Czy tylko u mnie strona nie dziala i jest tylko tabelka…
  Dostęp do srebra fizycznego mamy… teraz tylko sprzedać obligacje USA i sukcesywnie kupować Silver od kghm 🙂

Comments are closed.