Euromałpy

czyli postęp galopujący


Postęp galopuje ostatnio tak szybko że mimo wysiłków Debeta pozostajemy coś w tyle. Rok temu donosiliśmy na przykład że Hiszpanie w ramach postępu pozbyli się resztek swojego narodowego złota. Teraz znowu głośno o historycznych zmianach w tym sympatycznym kraju. Wszystko wskazuje na to że parlament hiszpański przyzna wkrótce prawa człowieka małpom. No kidding. Parlamentarna komisja ds. środowiska naturalnego już zaaprobowała odpowiednią rezolucję, a wkrótce ma ją przegłosować parlament. Będzie to pierwszy przypadek w historii ludzkości, kiedy to fundamentalne prawa człowieka zostaną przyznane również nie-ludziom.

Na razie wprawdzie rzecz dzieje się jedynie w znanej z awangardowej postawy Hiszpanii. Nie po to jednak Europa przekształca się właśnie w jednolite imperium aby jego władze postępowych idei nie mogły wkrótce narzucać centralnie. Zwłaszcza gdy paru euro-członków parlamentu obejrzy sobie wcześniej film “Planeta Małp”.

W ogóle współczujemy Hiszpanom. Strach pomyśleć co to tam będzie się działo dalej. Kraj przecież od lat zmaga się z falą nielegalnej imigracji ludzi z Czarnego Lądu. Teraz będzie musiał również stawić czoła masowej imigracji goryli i szympansów. Plus sprytne orangutany, doskonale znoszące długą podróż w kontenerze. Prośby o azyl zaleją cały kraj, kolejki, opóźnienia, interpelacje parlamentarne, przejściowe zoo tu i tam dla uchodźców chcących wyegzekwować nowo im nadane prawa człowieka. A jedna prośba rozpatrzona pozytywnie spowoduje nieuchronny precedens i lawinę dalszego postępu.

Prawem człowieka jest z pewnością gdzieś bezpiecznie mieszkać w naturalnym otoczeniu. Tylko czekać więc aż za jakiś czas goryle zażądają odpowiednich dżungli jako należnych zdobyczy socjalnych. Dotychczasowe gnieżdżenie się w slumsach zoo niewątpliwie łamie ich podstawowe prawa człowieka. “Nie chcemy dłużej mieszkać za kratami” – widzimy już transparent demonstracji goryli i szympansów w Madrycie. Ale przecież zasadzone teraz przez rząd Zapatero dżungle, mimo nawet dobrego podlewania i przy sprzyjającym global warming, prędko nie wyrosną. Zdając sobie z tego sprawę hiszpańscy parlamentarzysci na szczęście nie zakazali jeszcze trzymania goryli w ogrodach zoologicznych. Zażądali jednak aby warunki ich życia zostały znacznie polepszone. Tvp24 nie precyzuje jak, co pozwala nam jedynie domyślać się że rząd hiszpański zapewni im satelitarną tv, chłodzone barki i dodatek mieszkaniowy.

Pewne problemy mogą się pojawić w kwestii zatrudnienia. Z uwagi na niskie IQ przewiduje się że goryle będą głównie wisiały na socjalu, czym dodatkowo obciążą budżet kraju. Otwartymi dla nich drogami kariery mogą okazać się tylko te zawody które nie wymagają żadnego IQ. W praktyce oznacza to jedynie politykę oraz firmy ochroniarskie, które już od jakiegoś czasu eksperymentują z zatrudnianiem goryli. Na szczęście w euroimperium opartym na paneuropejskiej solidarności przewiduje się że inne kraje spontanicznie odciążą w przyszłości Hiszpanię i również otworzą swoje rynki pracy dla goryli. A gdyby się z tym ociągały to oczywiście zawsze mogą otrzymać Befehl z centrali… 😉

Co jeszcze ciekawego zmienią nowe przepisy w Hiszpanii? Tvp24 wyjaśnia że “nie będzie można wykorzystywać małp w cyrkach, ani do reklam telewizyjnych”. No, tutaj przewidujemy wkrótce masowe protesty autochtonów i falę pozwów o dyskryminację! Ludność tubylcza jest przecież w wielu miejscach w Europie zmuszana do udziału w wyborach. Wszędzie jest też brutalizowana reklamami telewizyjnymi. Niesprawiedliwość uprzywilejowanego traktowania ludności napływowej byłaby przecież także rażącym naruszaniem praw człowieka. Jak można np. chronić goryla od udziału w cyrku a człowieka zmuszać do głosowania w wyborach list do europarlamentu? Albo zabronić gorylom reklam telewizyjnych a wciskać je w gardło ludziom? Kto wie czy wkrótce rdzenna ludność euroimperium nie będzie zmuszona raz jeszcze stanąć do walki o równouprawnienie – tym razem z gorylami.

W Hiszpanii więc, jak widać, zachodzą epokowe zmiany. “Nie tylko zresztą jeśli chodzi o prawa zwierząt”, pieje nad nimi z zachwytu Tvp24, wskazując że “..jeszcze w latach 70. XX wieku nie były tam zalegalizowane rozwody, a niedawno premier Jose Luis Zapatero zezwolił na zawieranie związków homoseksualnych”. Cóż, w sprawy obyczajowe wnikać nie będziemy. Wydaje się jednak pewne że w populacji złożonej z ludzi oraz z goryli i szympansów liczba możliwych kruczków prawnych do wynalezienia przez rządowych biurokratów w ramach postępu będzie nieograniczona.

©2008cynik9

40 Replies to “Euromałpy”

 1. @maslak, licze_na_5% plus wielu korespondentow emailowych:

  Moi Złoci, uwagi o Investors Gold TFI w ostatnim mumerze DwaGrosze NewsLetter sprowadziły na cynika9 falę krytyki jego obrońców. We wszystkich bez wyjątku wypadkach są to cenne merytorycznie kontrybucje za które bardzo dziękuję. Co nie znaczy abym większość z tych punktów podzielał. A ponieważ nie ma jak to ogień prawdziwej kontrowersji pozwolę sobie w następnym wydaniu zdjąć rękawiczki i bez taryfy ulgowej bliżej przyjrzeć się niektórym z nich…

  W jednej rzeczy jednak chciałbym przyznać Drogim Oponentom 100% rację i wycofać się rakiem z zarzutu że fundusz nie ma prospektu. W rzeczywistości FUNDUSZ MA PROSPEKT, i to w postaci pokaźnej, 100 stronicowej brochury, zawierającej wszystkie interesujące dla investora szczegóły. Rozumiem że wszyscy Drodzy Oponenci ją dobrze przestudiowali… 😉

 2. Witam Kolegow,
  Nie wiem czy warto rozwodzic sie nad malpim incydentem w UE…
  Niedoinformowanym pragane doniesc, ze miedzynarodowka socjalistyczna juz z gorka dwadziescia lat temu opowiadala sie za zrownaniem praw malp i ludzi. Pardon, zrownanie praw ludzi i malp.
  Malo tego, od lat osiemdziesiatych ubieglego wieku rozwaza sie (poki co teoretycznie) nadanie praw wyborczych szympansom. To nie jest ZART!
  Wiec nie zdziwcie sie Forumowicze, ze kiedys, podczas wyborow, napotkacie przy urnie wlochatego przyjaciela wrzucajacego karte wyborcza ze znakiem 'X’ przy partii, ktora obieca wiekszego banana (naturalnie socjalisci). A ze zwierze, jak wiekszosc wyborcow, kieruje sie wlasnym brzuchem… „Na swiecie zapanuje socjalizm!” [w wersji nie do obalenia – przeciez malpa nie zna takiego pojecia, a moze? W sumie nie jestem znawca szympansow, choc to zawod ze swietlana perspektywa w UE!]

  Dotzentus

 3. DOLAR KOLAPSUJE !!! Przepowiednia JAMESA TURKA zaczyna być realna!

 4. Źródło wydaje się mało wiarygodne. Raczej czysta spekulacja.

 5. To PISowi rządajacemu zniesienia akcyzy nie chodzi o kierowców ,tylko o pozagrobowa zemstę na mafii paliwowej.
  Wbijają nóż w plecy Miłości do paliwowych lodziarzy

 6. Anonimowy ! Chyba nie zmienią bo to ich minister .Też ogladałem i słyszałem sugestie ,że poprzedni wylecieli razem z rządem bo cos próbowali z tym zrobic !

 7. Cyniku! W TVN 24 w czasie dyskusji dziennikarza śledczego i redaktora dyżurnego na temat mafii paliwowej
  która żyje ze zwolnienia oleju opałowego z akcyzy ,panowie doszli do wniosku ,że obecny minister finansów nie zrobi nic z ta akcyzą bo go zdymisjonuje mafia paliwowa.
  Może by tak załozył złotą mafie ?

 8. Cyniku ! Zamiast złota lepiej inwestować w gospodarstwa rolne,ich infrastrukturę .Układ inteligentny inwestor strategiczny i rolnik. to najlepsze zabezpieczenie na nawet głęboki i długotrwały kryzys.
  Gospodarstwo 10 – 20 ha będące samowystarczalne ergetycznie ,posiadajace internet,elektrownie wiatrową,ciągnik
  szklarnie ,ogród z sadem,miejsca noclegowe dla agroturystów,stawik z rybami to świetne miejsce na wakacje dla inteligenta chcącego sie rozruszać,pooddychać zdrowym powietrzemi itp.a nawet popracować z rodziną .Jest to wbrew polityce
  władz stawiających na wyludnienie wsi czemu służy import marnej i taniej żywnośći przez hipermarkety.
  Tak zainwestowanemu kapitałowi nie grozi żaden krach giełdowy a w razie utraty pracy ma się rezerwowy dach nad głową i wyzywienie.Tak funkcjonuja ludzie na podkarpaciu co nie odcięli swoich wiejskich korzeni podejmując pracę w mieście.
  pozdrowienia

 9. Tak jest, trzeba się cieszyc, można doładowac zapasy:) Mnie interesuje wzrost za jakies 15 lat…kiedy przejde na emeryturę…Ale niestety pewnie zacznie marsz w góre jesienią, tak po olimpiadzie…albo po wyborach w USA. Więc kupujmy póki tanie 🙂

  pozdrawiam

  Wiesiek

 10. @anonimowy

  Zloto spada, zebysmy my mogli go taniej dokupic. To taka amerykanska lapowka rodem z gieldy w NY, zeby polskich inwestorow udobruchac w sprawie tarczy antyrakietowej. Mysle, ze spadki sie skoncza, gdy im definitywnie damy czarna polewke.

 11. Marek

  Cynik9, Totomes
  I już po Liberty Dollar
  Feds raid Liberty Dollar offices
  A company that makes and distributes Liberty Dollar coins in various denominations has announced it is shut down – for now – after a raid by FBI and U.S. Secret Service agents in which documents, records, coins and gold and silver were confiscated.

  Pozdrawiam jasnowidzącego Cynika

 12. I jeszcze ciekawy artykuł w prosty sposób wyjaśniający jak działają banki:
  https://tinyurl.com/5nsa5r

  Mój ulubiony cytat z tego artykułu:
  „Ever wonder why banks build marble palaces and ornate temples instead of low cost, high efficiency offices like any sensible business would do? Because, just like religion, banking is built on nothing but faith. Faith cannot be proven, it must be demonstrated by lavish architecture.”

 13. Na Planecie Małp w pewnym państwie już od dawna POPiS wpadł na pomysł, by nie urządzać spektakularnych spektakli dla gawiedzi sądzenia aferzystów bo wystarcza mu trzymanie ich za gardło i strzyżenie, dzieki informacjom z niezakończonych śledztw.Właśnie wypłyneła rzeka informacji, by utopic lewicę, aby ta nie wspierała koalicji w odrzucaniu veta.Rozdawanie biednym tego co zostało ukradzione jest nieracjonalne .To tak jak zabic srokę znoszącą złote sztabki .

 14. Dyskusja zawsze jest cenna. Tym niemniej, dyskusja na istotne tematy wydaje się być cenna wielokrotnie bardziej. Proponuję zatem, by zamiast na równouprawnieniu naczelnych ;-), skupić się na postępie jakiego od czasów Roosevelta dokonały rządy w zapewnieniu sobie możliwości okradania obywateli.
  Otóż przeglądałem całkiem niedawno ustawę o VAT i w oczy rzucił mi się taki oto przepis:

  Art. 125. 1. Podatnicy dokonujący dostaw złota inwestycyjnego są obowiązani prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3.
  2. Ewidencja powinna zawierać także dane dotyczące nabywcy, które umożliwiają jego identyfikację.

  Wybacz Cyniku te słowa, ale wygląda na to, że w sytuacjach podbramkowych złoto, nawet to najstaranniej ukryte, nie jest warte więcej niż papier. 🙁 Nie masz zatem racji pisząc o Krugerrandach jako gwarancji prawa własności. A przynajmniej nie póki rząd wie, kto i ile ich posiada.

  Uprzedzając ewentualne odpowiedzi: zakup złota za granicą raczej niewiele zmieni. Raz, że prawo dewizowe i kodeks skarbowy. Dwa, że polska ustawa o VAT to tylko implementacja unijnej dyrektywy, a nie wierzę, by jakikolwiek eurosocjalista z Brukseli pozwolił obywatelowi kupować złoto z 0% VAT, aby nie móc mu go później odebrać.

 15. Pozwolicie, że wesprę anonimowego racjonalistę. Zawsze miałem kulinarny pociąg do bananów. Poza tym od jakiegoś czasu czuje w sobie dzikie zwierzę… tylko czemu leniwca? 😉 Ach te wakacje.

  G.F.

 16. Tak naprawdę to rządzącym chodzi o przyszły elektorat. Ludzie się więcej nie dadzą nabrać 🙂

 17. ad. anonimowy.
  1.”Nie zaśmiecajmy forum sporami religijno ideologicznymi”
  no to przede wszystkim w tym momencie zarzut powinien kierować się do autora blogu, ponieważ Jego ostatni wpis niewiele ma wspólnego z inwestowaniem ale raczej z degrengoladą umysłową w jakiej znajduje się współczesna europa.
  2.”To nie jest kwestia wiary tylko wiedzy”
  co to ma znaczenie czy Zapetero (i być może Anonimowy również) wierzy , czy też ma niezachwianą i pewną wiedzę o swoim pochodzeniu od małpy. W jednym i drugim przypadku słuszne i logiczne jest że czci swoich dziadków(niewdzięczność to b. brzydka cecha), parafrazując znane słowa: czcij ojca swego i matkę swoją.:)
  3. „Jedyna ideologia jaką się kieruje to zysk.”
  większość Ostrzyżonych Owiec np. na warszawskim parkiecie to ludzie do „bólu” nastawieni na: ZYSK
  4. nie czytuję regularnie i z wielką przyjemnością „Dwa Grosze” po to tylko żeby dowiedzieć się, że powinno zainwestować się w złoto , wystarczy przeczytać kilka początkowych wpisów autora aby dojść do wniosku: facet ma całkowitą rację.Pisze również o innych sprawach.
  5. to ideologie rządzą światem i naszą sakiewką (socjalizm).
  Chcąc obronic sakiewkę warto poznać zasady działania złodzieja, logiczne.
  Pozdrowienia dla Autora

 18. @luis
  Witaj!
  To nie jest kwestia wiary tylko wiedzy. Mam do Ciebie wielką prośbę:
  Nie zaśmiecajmy forum sporami religijno ideologicznymi. Zakładam, że wszyscy tutaj są do bólu pragmatyczni i zainteresowani inwestowaniem. Jedyna ideologia jaką się kieruje to zysk.

 19. Dolaczam sie do opinii Maslaka odnosnie INVGLDFIZ skrytykowanego w ostatnim newsletterze. Istotnie, i to Cynik trafnie punktuje, reklama Gold FIZ bardzo przypomina inne zlodziejskie oferty bankow i TFI i bardzo dobrze, ze taka forme reklamy Cynik zdecydowal sie napietnowac. Nie znaczy to jednak, ze sam instrument jest do bani. Owszem, nie wiadomo dokladnie co sklada sie na wycene jednostki i jest to kwestia zaufania zarzadzajacemu funduszem. Ale wiemy, ze pieniadze sa inwestowane w zloto, srebro, platyne i pallad oraz akcje spolek wydobywczych. A na stronie Investorsow sa dotepne wyceny i dane historyczne. Sam instrument jest nowowany na GWP w notowaniach ciaglych.

  Glowne dwie zalety INVGLDFIZ jakie widze to: 1. zajecie przez zarzadzajacych pozycji krotkiej na dolarze (jesli kupimy np. certyfikat RCGLDAOPEN od Raiffeisena notowany w PLN to tracimy gdy dolar sie oslabia wzgledem PLN) oraz 2. kupowanie akcji spolek wydobywczych. Dodatkowo, Investors reklamuja sie, ze ich motywacja ma pochodzic z % od zysku, bo oplata stala jest mniejsza niz w zwyklych funduszach akcji (powiedzmy 2% zamiast 4%, do sprawdzenia na ich stronie).

  Maly investor w Polsce nie ma duzego wyboru przy investowaniu w zloto. Albo kupi zloto fizyczne (drogie i malo plynne, choc najbezpieczniejsze). Albo kupi RCGLDAOPEN i liczy, ze wzrost wartosci zlota bedzie wiekszy niz spadek wartosci dolara. Albo wreszcie kupi INVGLDFIZ liczac na talent i motywacje zarzadzajacego.

  Podsumowujac. Krytyka reklamy sluszna. Krytyka instrumentu oraz funduszu juz dyskusyjna. Choc na pewno potrzebna i dobrze, ze Investorsi dostali prztyczka w nos za te reklame.

 20. No cóż, po prostu są logiczni. Jeśli się wierzy w małpie pochodzenie, to cóż w tym dziwnego, że przyznaje się dziadkom należne im w końcu prawa(dziwne że tak późno).
  Gdyby Raspail w swojej książce zamienił barbażyńskich wprawdzie najeźdżców ale ludzi, na małpy, scenariusz wyglądał by podobnie.
  Polecam :
  „Obóz świętych” Jean Raspail

 21. Nie wiem czy to odpowiednie miejsce na ta uwagę (jeśli nie to proszę o koretkę) ale chcialbym zwrócic uwagę na informacje zawartą w newsleterze dotyczaca InvestorsGold.
  Ad1. Prospekt emisyjny jest do sciagniecia na ich stronie bez zadnych ceregieli.
  Ad2. Ceryfikaty sa notowane na GPW. Nie musi drogi cynik czekac na ich co miesieczne wykup przez fundusz. To samo z zakupem.
  Ad3. Jest to juz druga emisja. Pierwsza była około dwa lata temu.
  Ad4. Co do podanych stop zwrotu sa one rzeczywiste, wystarczylo wziac udzial w 1 edycji certyfikatu badz zakupić na GPW.
  To prawda ze reklama jest skierowana do mas i jest bardzo prosta, nie oznacza teo jednak ze sam produkt jest do bani. W newsleterze troche drogi cynik przesadzil z krytyka tego „instrumentu” nie podajac plusow jego posiadania.

 22. @totmes:
  Liberty dollar jest prywatną inicjatywą obywatelską która korzystając z postanowień konstytucyjnych po prostu wypuszczała srebrne i złote monety, które można było nabyć za $$. Nawet to się jednak nie podobało rządowi który ich najechał i wszystko skonfiskował. Z tego co wiem procesują się teraz o odszkodowanie, ale dokładnie nie śledzę tych wydarzeń. Być może chodziło o samą nazwę „dolara” umieszczanego na monecie. W sumie Liberty dolar jest nie tyle alternatywą (na pewno nie oficjalną) dla dolara lecz raczej metodą ucieczki od papieru w kawałek fizycznego metalu, podobnie jak inne monety lokacyjne.

 23. TOTMES
  całkowicie nie na temat tego postu …
  doszukałem się takiej nowinki przynajmniej dla mnie , że w USA istnieją już „alternatywne” dolary i to już od dłuższego czasu oparte na złocie i srebrze tzw. Liberty Dollar. Więc wspominane przez pana w kilku postach zastępstwo po całkowitym upadku dolara (np. amero) może już istnieje, musi tylko zastąpić istniejącą walutę kontrolowaną przez FED . https://www.libertydollar.org/ld/ronpauldollar
  (link jest do stronki z dolarem z podobizną Rona Paula zrobiłem tak bo to jedyny kandydat na prezydenta USA ,który mówił prawdę o $ prosto w twarz ; ale proszę się nie sugerować ,że to stronka tylko promująca kandydata na fotel ichniejszego prezydenta)

 24. @cynik9
  Z TVN24 to jak z radiem Erewan.
  Wszystko sie zgadza inaczej.

 25. Socjal nam narzucają, niestabilne euroimperium budują, tarczę antyrakietową instalują, suwerenność monetarną odbierają, klimat wszyscy ogrzewają, aut coraz więcej kupują, dalekowzrocznie nie myślą, energię odnawialną prawie że nie rozwijają, surowce wyczerpują, śmierci wszędzie rozrzucają, walutę inflacjują, opiekę zdrowotną zmniejszają, konsumpcjonizm i lekkomyślność hodują, relacje międzyludzie, sąsiedzkie deprecjonują, energii nie oszczędzają, emeryturalnie ubezwłasnowalniają… i teraz mały równouprawniają.

  Panie Cyniku, co robić???

  Serio pytam!

 26. Pierwsze skojarzenie z praca dla malp – analityk finansowy w jakiejs „biznes tv”. Malpa ubrana w garniak biega po studio, wymachuje rekami, robi dziwne miny oraz drapie sie w glowe. Wydaje przy tym dzwieki w stylu „u, uuuu, ho, hooo, ho”! W tle na ekranie pokazywane sa wartosci WIG20 oraz kurs dolara 😀

 27. O co Wam chodzi? Wystarczy małpom zaszczepić technikę depilacji i szybko się zasymilują. Potem ubrać w mundur wojskowy, kamaszki – w łapy karabin i na front. Niejeden goryl zadziwi naszych „wielkich” strategów 🙂

 28. Witam. Nadanie zwierzętom praw człowieka??? ja chyba musze jeszcze raz się obudzić…. az strach wyglądnąć przez okno a nóż okaże sie to prawdą. poniekąd jeszcze wczoraj miałem okazję mijać taką jedną małpę na klatce schodowej więc to raczej dobrze może wyjedzie do Hiszpanii… 🙂

 29. Cyniku ! Implikacje moralno etyczne tego osuniecia są niewyobrazalne.Ja spodziewam sie małżeństw mieszanych typu gej masochista z gorylem, lesbijka z szympansica ,nie mówiąc o prawach wyborczych .

Comments are closed.