Tajne – spalić przed czytaniem

czyli utajnianie demokracji przed ludem

Mało kto, zwłaszcza w Europie, zwrócił uwagę na niedawną, ciekawą konwulsję demokracji w jej kolebce. Dwa miesiące temu, 18 marca 2008, amerykański kongres odbył tajną sesję. Była to czwarta taka sesja za zamkniętymi drzwiami w jego 176-letniej historii. Wg. reguł kongresu, kongresmenowi który by zdradził o czym debatowano grozi cały szereg sankcji, do wyrzucenia go włącznie.

Demokratyczni wybrańcy narodu naradzali się więc nad czymś tak tajnym że motłochowi który ich wybrał nie mogą tego zdradzić. Jak widać, demokracja żyje i ma się całkiem dobrze. To wbrew twierdzeniom niektórych że czaszka ta się już nigdy więcej nie uśmiechnie.

Nas w DwuGroszach demokracja interesuje w zasadzie mało. Dużo więcej interesują nas natomiast pewne przewidywalne wydarzenia i trendy które wpłynąć mogą na krajobraz inwestycyjny. Z antycypowania ich awansem globalny inwestor może odnieść bowiem pewne pożytki i głównie pod tym kątem staramy się je analizować. Innymi słowy, nie tyle interesuje nas ciało denata ile odciski linii papilarnych naokoło.

W tym zakresie zamknięta przed motłochem, nocna sesja kongresu USA dostarcza ciekawego materiału do rozważań, domysłów i być może wyciągnięcia paru pożytecznych wniosków. Zwłaszcza że od rozmaitych pogłosek o jej rzeczywistym temacie aż się roi.

Przede wszystkim, podobnie jak książę Gorczakow który nie wierzył żadnym informacjom oficjalnie nie zdementowanym, nie wierzymy w oficjalne uzasadnienie tajności tej sesji. Miałaby być nim dyskusja o szpiegowaniu własnych obywateli przez ich demokratycznego hegemona (Eavesdropping bill). Ale sami obywatele chcący się nagle szpiegować nie budzą zastrzeżeń, poza może natury medycznej. W końcu w to że demokracja jest kabaretem i tak nigdy nie wątpiliśmy. Natomiast nie bardzo wierzymy aby był to kabaret aż tak pruderyjny by o łapaniu za buzię własnych obywateli decydować miał w nocy i po tajnemu. Służące temu samemu celowi inne kawałki legislacyjne, jak na przykład dwie osławione ustawy “Patriot Act”, przegłosowano przecież demokratycznie w samo południe, w obecności kamer telewizyjnych i jupiterów.

Prowadzi to do intrygujacego pytania o czym tak naprawdę dyskutowano owej ciemnej nocy na Capitol Hill. I oczywiście czy w ogóle wiele zdołano się nadyskutować, bo jest to również niezbyt jasne. Większość kongresmenów, jak i motłoch który ich wybrał, raczej przecież w nocy śpi a nie dyskutuje. Bardziej prawdopodobne jest więc że chodziło raczej o jednostronne przekazanie przez rząd pewnej nieprzyjemnej wieści. Treść hiobowej wieści musiała być wystarczająco bulwersująca aby obawiać się reakcji motłochu. Jednocześnie musiała być na tyle gatunkowo ciężka że rząd za wskazane uznał rozmycie swojej odpowiedzialności drogą podzielenia się nią awansem z przedstawicielami ludu. Nie będzie nikt go potem obwiniał za to że zataił przed wszystkimi powagę sytuacji. To wydaje się wykluczać tajną wieść natury wojskowej, typu daty napadu na Iran. Są to jak wiadomo rzeczy zbyt poważne aby w ogóle wtajemniczać w nie motłoch, łącznie z jego wybranymi przedstawicielami.

Pozostawia to nas z wieścią o charakterze ekonomicznym. Tym bardziej że sesja była dokładnie w połowie roku fiskalnego USA, trwającego od 1 X do 30 IX. Jak na razie pojawiły się następujące hipotezy co do możliwej tematyki tajnej sesji:

 • grożący kolaps gospodarki US do września 2008
 • grożący kolaps finansów rządowych do lutego 2009
 • możliwość rozruchów społecznych w USA w następstwie takiego kolapsu
 • internowanie obywateli USA którzy by wystąpili w takiej sytuacji przeciwko rządowi
 • potencjalna przemoc wobec członków kongresu przez obywateli rozwścieczonych kolapsem
 • fuzja gospodarki USA z gospodarkami Kanady i Meksyku jako rozwiazanie
 • wprowadzenie nowej waluty “AMERO” jako inne rozwiazanie

Puśćmy teraz wodze fantazji, i zobaczmy czy można z tego sklecić w miarę spójny obraz. Wydaje się że w każdej z powyższych hipotez osobno tkwić może jakieś ziarno prawdopodobieństwa. Jeżeli więc 18 marca istotnie doszło to tajnego zawiadomienia kongresu przez rząd o jakimś zagrożeniu, można przypuścić że chodzić mogło o przewidywane trudności natury finansowej.

Jakie dokładne tego oczywiście nie wiemy. Jasne jest jednak że niektóre procesy dzieją się w gospodarce USA na “pożyczonym czasie” a system finansowy jako całość wydaje się coraz bardziej dysfunkcjonalny. W tej sytuacji bardziej ostrej formy kryzysu, obejmującej kolaps systemu bądź jego części, wykluczyć nie można. Jeżeli zatonie na przykład największy bank komercyjny w USA CityCorp, co by nas absolutnie nie zdziwiło, cały system wpaść może w nieprzewidywalne konwulsje. To z kolei istotnie prowadzić może do niekontrolowanego wybuchu społecznego niezadowolenia i rozruchów. Tym bardziej że chodzi o zamożne społeczeństwo, wychowane w propagandzie stabilności systemu i nie nawykłe do zaciskania pasa i do żadnej formy oszczędzania.

Można się poważnie obawiać, naszym zdaniem, że grupa faktycznie trzymajaca władzę wybuch taki może antycypować awansem i że wykorzystać go może w sposób podobny jak zamachy z 11 września. To jest, do zawieszenia reszty swobód obywatelskich na kołku i do wprowadzenia elementów dyktatury. Wszystko oczywiście pod pretekstem obrony prawa i załamującego się porządku jako wartości nadrzędnych. Prowadziłoby to do sytuacji nie tak różnej od przerabianego już w PL stanu wojennego. Ewentualny opór ludności przeciwko bezprawiu łatwiej jest oczywiście spacyfikować gdy kroki władzy wykonawczej w tym kierunku są w jakiś sposób firmowane przez bezwolny ale demokratycznie wybrany kongres.

Czy tak daleko może dojść? Dobre pytanie. Mamy nadzieję że nie dojdzie. Ale podejrzewamy że skoro mogło już kiedyś dojść do demokratycznej konfiskaty złota (w 1933) to w sytuacji podbramkowej demokratycznie wprowadzony stan wojenny należy niestety również do możliwości. Kot zapędzony do narożnika robi dziwne skoki – mówi przysłowie. Ale rządy w finansowym narożniku robią skoki jeszcze dziwniejsze. Im sytuacja staje się bardziej krytyczna tym większa staje się pokusa gwałtownej “ucieczki do przodu” i radykalnego rozbratu z narosłymi problemami.

Drogą do tego jest nagłe przemeblowanie sceny tak aby skonfundowana i zdezorientowana populacja nie miała wiele czasu na zastanawianie się. Po krótkiej turbulencji, i może paru petardach tu i ówdzie, obudzi się skonfrontowana już z nową rzeczywistością. Jak na przykład z wprowadzoną z dnia na dzień nową walutą, blokadą kont bankowych (“banking holliday” też już przerabiano), masową dewaluacją niektórych aktywów, kontrolami przepływów finansowych, nawet kontrolą przemieszczania się czy też transporterami opancerzonymi na skrzyżowaniach. I kto wie czego tam jeszcze “silny” rząd, najlepiej “jedności narodowej”, nie wymyśli jako warunków niezbędnych dla wydobycia kraju z predykamentu w jakim się znalazł. Naturalnie wprowadzić to może tylko siłą i tylko przez zaskoczenie. No i oczywiście zawsze tylko “czasowo”, dla wspólnego dobra.

Co pod sam koniec powinno skłonić nas do pewnego wniosku dotyczącego złota i sensu jaki ma umiarkowana pozycja w złocie w zrównoważonym portfelu myślącego inwestora. A że niektórzy Szanowni Czytelnicy zarzucają nam czasem“naganianie” do złota, rezerwujemy ten wątek jedynie dla abonentów Dwagrosze NewsLetter.

©2008cynik9

60 Replies to “Tajne – spalić przed czytaniem”

 1. Saddam Hussein potraktował dolary jak śmiecie i zaczął sprzedawać ropę w innych walutach. Wujowi Samowi się to nie spodobało i powiesił go jak ostatniego śmiecia.

 2. Ale to przecież żadna tajemnica ani żaden spisek, że drukują $$ ile się da. Tak jest dla usa opłacalnie więc to robią.
  Dziwić to się jedynie można czemu świat nadal z taką powagą traktuje te śmiecie zwane dolarami. Dzięki temu pozwala im dalej bezkarnie kręcić ten proceder.

 3. Jeżeli, ktoś jeszcze nie wierzy w „teorię spiskową” odnośnie FED niech sobie obejrzy wywiad z insiderem pracującym w FED odpowiedzialnym za Public Relations.
  Powinno to zainteresować cyniq9

  https://tinyurl.com/4j2ukp

  Facet jest takim urzędnikiem, że nawet nie skumał, że wszystkie mechanizmy działania FEDu, które tak wyjaśnia to zwyczajne oszustwo i przekręt. Nawet się naśmiewa z tego jak to ludzie obcokrajowcy za dolary wysyłają im produkty, gdzie koszt wydrukowania 100$ to 9centów hahaha.

  A zgadnijcie jaki jest największy nominał dolarowy? Już odpowiadam 100 tys dolarów i widnieje na nim prezydent WILSON, dzięki któremu udało się kartelowi zalegalizować swoją działalność.

 4. Wyrok nie mogl byc inny.
  Nie mogli dac innym swiadomym podstawy do odzyskania zrabowanego majatku.

  pozdrawiam wszystkich
  capt.d.

 5. Dzisiaj zapadł baaardzo ważny wyrok w Sądzie Najwyższym. Pokazuje on dwie rzeczy: zniewolenie w epoce socjalizmu opakowanego w tzw. wolny rynek i…kompromitację tzw. „niezależnego wymiaru sprawiedliwości”. Chodzi mi oczywiście o wyrok w sprawie OFE, gdzie jeden mądry obywatel postawił się przeciwko państwu które zmusza swoich obywateli aby ci wpłacali do OFE składki. Facet poprostu stwierdził, że skoro składki podobno są jego, to on może nimi dysponować w dowolny sposób, a tym samym nawet nie musi ich wpłacać (jeżeli nie chce) do OFE. Sprawa właśnie skończyła się w SN który oczywiście stanął po stronie machiny złodziejstwa państwowego (będąc zresztą jego częścią). Ale skompromitował się dlatego, że w uzasadnieniu z rozbrajającą szczerością przyznał, że składki na OFE „WCALE NIE SĄ TWOJE FRAJERZE JEDEN!!!” I wydało się! Politycy mający pełne gęby frazesów o odkładaniu własnych pieniędzy na przyszłą emeryturę, zostali tym uzasadnieniem obdarci z maski „opiekunów swoich obywateli”. Ale niestety obawiam się że w narodzie gdzie socjalizm ładowany był do główki (i jest nadal!) przez bezmała już sześdziesiąt parę lat, tłuszcza i tak niezrozumie że jest w ordynarny sposób grabiona ze swoich pieniędzy…
  Bernard

 6. @: A no właśnie. Siedzę sobie na jakiejś zdezelowaniej instalacji Windows XP nie mogąc odczytać laptopowego linuksowego formatu .odt aby dokonać nowego wpisu. Pewnie jakaś metoda istnieje ale nie mam czasu zanadto tego wybadywać a zapomniałem zawczasu zmienić format…

  Nie pozostaje zatem nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i poczekać do następnego razu… Sorry.

 7. @: a ja mam pytanie? czy cynik jeszcze żyje?

  Owszem, żyje, dzieki za pamięć. Ale nadal jest w rozjazdach jeszcze parę dni. Nie mam w związku z tym szans na codzienne zagladanie tutaj, chociaż nazbierało się parę interesujących, jak myslę, komentarzy i informacji.

  Cóż, wilka nogi(opony) żywią… 😉

  Zgodnie z sugestiami wywaliłem parę jakiś lewackich wpisów nie na temat z tego wątku. Nie chcę jednak wprowadzać na powrót moderacji bo w warunkach nieobecnosci autora obniża to spontanicznośc wpisów. Rezerwuję to tylko na wyjatkowo odporne trolle…

  Generalnie Czytelnikom dziekuję za ozywianie wątku komentarzy ciekawymi obserwacjami, sugerując jednak trzymanie się tematyki ekonomiczno- inwestycyjnej, co ułatwia utrzymanie dyskusji w ramach samo-monitorujacego się wątku.

  Korzystam też z tej okazji aby zawiadomić abonentów DwaGrosze NewsLetter o małym poslizgu bieżącego wydania, zrekompesowanej myslę ciekawą treścią.

  pozdr.

 8. @lsierocki
  Witaj! Zanim cokolwiek kupisz przeczytaj wszystko od deski do deski (2 RAZY – PRZYDA SIĘ). W komentarzach znajdziedz odpowiedź.

  G.F.

 9. Pytanie głupie (nie czytuję tego bloga regularnie, pierwszy raz zajrzałem, ale zarówno ostatnie posty, jak ta dyskusja zainspirowały mnie), ale dośc istotne w kontekście tej debaty: jak w Polsce kupić złoto 😀 ?

 10. @anonimowy
  Pan wyjechał. Ja też tęsknię. Pokłusowało by się.

  Debet

 11. Drogi anonimowy.

  W warunkach sądu ostatecznego czyli krachu finansowego jedynie co Ci zostanie z kredytowej ochrony to to co masz w kieszeni. Mieszkanie już dawno będzie należało do banku (hipoteka) a Ty za uncje złota będziesz mógł miesiąc mieszkać w nim :):):):)

 12. Drodzy przeciwnicy kredytów.
  Czy znacie jakis inny sposób zmniejszenia podatku inflacyjnego niż kredyt ?

  george

 13. Dokładnie. Po tym jak to wyczytałem miałem podobne wrażenie. Szczególnie krytyka tego, że wielu Polaków nie ma nawet jeszcze kont bankowych, przez co zachowują jakąś niezależoność wobec „zniewalającego” systemu kredytowego. Jakie to wszystko jest chore i jak kłamliwe są media to się w głowie nie mieści. Jedyne czego się boję, to że nastąpi próba cenzorowania internetu. W USA już Senator Lieberman / Neocon wystosował list do YouTuba o usunięciu filmów promujących terroryzm. Dzisiaj arabskie filmiki, a jutro wszystkie które są nie na rękę obecnemu systemowi.

 14. Polacy są zacofani, bo nie zaciągają kredytów
  Polacy za mało korzystają z usług bankowych – grzmi Komisja Europejska. W specjalnym raporcie wytyka nam, że ponad połowa z nas nie ma konta w banku, a 40 proc. Polaków nie zaciąga kredytów. To – zdaniem Komisji – powoduje, że jesteśmy „wykluczeni finansowo”. Bo według Brukseli, kto nie korzysta z banku i się nie zadłuża, nie jest nowoczesnym człowiekiem.

 15. Drodzy dyskutanci,

  mam problem ze zrozumieniem pojęcia inflacji i sposobami jej mierzenia. Poczytałem o wskaźnikach podaży pieniądza i ni w ząb nie wiem skąd dowiedzieć się o emisji pieniądza przez NBP. Wskaźniki M1 i M3 nie nadają się do oceny stopnia emisji, bo zawierają w sobie lokaty walutowe w bankach komercyjnych. Tak więc nawet gdy NBP nie wyemituje ani złotówki, to M1 i M3 może skoczyć o np. 30%, w zależności od tego ile ludziska nawieźli obcej waluty. Niestety zakupy walut obcych przez NBP jak najbardziej napędzają inflację, bo NBP w ten sposób wpuszcza w obieg nowe, puste złotówki (teoretycznie NBP nie posiada „własnych” pieniędzy). Poratujcie, skąd dowiedzieć się o wielkości składników wchodzących w skład M1. Czy takie dane są publikowane, tajne, a może da się je oszacować?

 16. A co do bestii końca czasu! To popieram. Pszczoły padają jak muchy, banki centralne drukują jak oszalałe, do baków „wlewamy” żarcie zaś EU płaci rolnikom za to aby nie uprawiali roli. Przygotowywany grunt pod REDUKCJĘ POPULACJI LUDNOŚCI poprzez śmierć głodową w ramach wprowadzania New World Order. Jeszcze zrozumiecie, że te ekstremalne poglądy to rzeczywistość.

 17. marketoracle jest w bledzie- ja tam nie widze H&S z prosta linia szyi raczej z ukosna ze wsparciem okolo $ jak przyjdzie co do czego 780. Poza tym jest na tamtym poziomie dlugotermonowa linia wsparcia trendubh rosnacego

 18. … leci, leci. Zabawne, że zawsze najbardziej spada na otwarciu w USA. 😉

  Gospodarz w rozjazdach…

  Hmm… Chyba już czas coś dokupić.

  G.F

 19. ojojojoj….a miało być tak fajnie, a tu złoto leci na dno…już 875$;)

 20. Ależ to nie cenzura każdy może pisać tylko jawnie a nie robot którego zadaniem jest zaśmiecanie i zniechęcanie do czytania, wstawianie reklam lub manipulacja innego rodzaju pełna wolność i odpowiedzialność za swoje czyny.

 21. Kochani, spokojnie, to jest własnie sprawa wolnosci, nie wprowadzajmy cenzury…

  Pozdrawiam

  Wiesiek

 22. Zostawić tylko możliwość komentarzy za pomocą „Google/Blogger”.
  I stopniowo wywalić natrętne boty.

 23. Popieram zakaz wszystkich politycznych reklam na tym forum niezależnie od opcji światopoglądowej.

 24. Popieram zaczyna dziać sie to samo co na blogu JKM (jak tylko stał się bardziej popularny) nagle masa idiotycznych-mechanicznych komentarzy od osób o pogladach rzekomo skrajnych
  Efekt taki, że odechciewa się brać udziału w dyskusji a nawet w ogóle czytać.

 25. Chyba czas żeby Cynik przeczyścił nieco forum z mnożących się tu skrajności z różnych dziwnych opcji. Myślę, że ostatnie 6 postów można spokojnie usunąć.

 26. ,,Jest to konwersja slów i tresci charakterystyczna dla wszystkich pózniejszych totalitaryzmów wykreowanych przez Bestie, a takze dla ich oslawionej „demokracji”. Slowa sa w ich zargonie zaprzeczeniem ich tresci.

  Szyderczym idealem tego przeciwienstwa bylo naczelne haslo Rewolucji Francuskiej: wolnosc, równosc, braterstwo. W praktyce: niewola, terror, nienawisc. Ale „braterstwo” to slowo-klucz. „Brat” to slowo ze slangu wolnomularstwa.,,

  https://www.polonica.net/Bestie_Konca_Czasow.htm

 27. Fakt, napisal niejednoznacznie ale prosze wejsc na podana strone.
  To chyba nie lewactwo, przynajmniej nie w czystej postaci..
  Od kiedy to socjaluchy glosza hasla „Wolności, Własności i Sprawiedliwości”?

 28. Sz.P. Cynik! Jak Pan mógł dopuścić powyższy post do publikacji? Jedzie komuną że aż niedobrze się robi;) Panu Ernestowi pomyliły się fora…

 29. Joydra
  Buszując po sieci natknąłem się na artykuł o ropie , dolarze , Iraku itd pozwolę sobie zamieścić link dla tych, którzy nie wszystko jeszcze wiedzą (jak ja 😉
  artykuł

 30. @george

  Oj tam … spojrzałem na szybko na stooq.pl i zapomniałem, że to piątkowe notowania ;P. Nie zmienia to w niczym zasadości reszty wpisu.

 31. goldbug … nie ośmieszaj sie.
  Dziś (tj 26.05.2008) DJIA nie moze spadać bo giełda w USA jest zamknięta….

  george

 32. @goldbug

  a wiesz, że u nas wzrost M3 wynosi niemal 15% (między kwietniem 2007 a kwietniem 2008). Wczoraj sobie wyliczyłem z danych podanych przez NBP. Makabra! Nie ma się co dziwić, że mamy w Polsce inflację, dziwi mnie tylko kurs złotówki (na szczęście dla nas, wysoki).

 33. @anonimowy

  Chyba nie czytasz tego bloga. Tutaj terminy odnośnie definitywnych kolapsów dotychczas nie padały. Sam najwidczoniej nadal nie rozumiesz podstaw, które czynią jednak takie załamanie ekonomiczne bardzo realnym zagrożeniem.

  Sprawdź sobie shadowstats.com, w której współczynnik M3 drukowania dolara jest równy 18%. W innych krajach oficjalne dane M3 też oscylują blisko 10%. Chyba sam nie wiesz co piszesz. A złoto o GATA słyszałeś i manipulacjach tych rynkiem? Manipulacja cenami złota i srebra to już nie jest żadna paranoja tylko fakt, który na dodatek kilkakrotnie został potwierdzony z ust samych banków centralnych. Twoje DJIA dzisiaj notuje kolejne spadki, mierzone w złocie spada od lat 2001 roku. Totalnie beznadziejna inwestycja z punktu widzenia Amerykanina. Ale ok. Tacy „sceptycy” jak Ty są tylko idealnym indykatorem, że rynek złota ma jeszcze bardzo duży potencjał. Trzymaj te swoje „kredytowe bileciki” dalej.

 34. Cyniq z tym collapsem to juz z 10 lat pewnie wróżysz. Ale ok USA robi puste dolary to czemu twój SAKRAMENT ZŁOTO nie pokazuje tego drukowania czemu nie rosnie, piszesz ze podaz M3 tajna to dzisiatki procent ale twoje złoto nie dogania nawet DJIA ?

  Nie widzisz paranoi w swoim rozumowaniu iż złoto nie bije inflacji a co za tym idzie nie pokazuje pustego pieniadza ktorego tonami niby sie drukuje. Paradoks.

  W takim razie ZLOTO nie oddaje utraty wartosci dolara i jest rownie gownianym papierkiem kamyczkiem. Jak to wyjasnisz.?

 35. @tower:
  Zgodziłbym się z {goldbugiem} że Turk ma wypracowaną przez lata doskonałą renomę i jest gościem z niewątpliwą klasą – dwie rzeczy które w złocie, jak i zresztą w internecie (choć rzadziej) decydują. Zdobywa się to latami, a stracić można bardzo szybko i bezpowrotnie. Nie wiem czy jego prognoza się sprawdzi, ale jak Turk mówi o złocie to opłaca się słuchać, w odróżnieniu od reszty crapu rozmaitych 'doradców’.

  Jest istotnie założycielem GoldMoney (dobry pomysł, IMO) która jednak zarabia money w sposób podobny do dealera, tj. w obie strony. Wyższa cena złota jest zatem w ich interesie głównie pośrednio – poprzez zwiększone zainteresowanie mas.

  Natomiast rzeczą którą uważam zwykle (ale nie zawsze) za podejrzaną analizując kompanię są koligacje rodzinne. Jest to też, IMO, pewien znak zapytania w GoldMomey – syn Turka jest tam executive, o ile dobrze pamiętam nawet prezesem. Z drugiej strony pozycja w GoldMoney ma autentyczne backing w złocie, dużo pewniejsze moim zdaniem niż w wielu bankach, zwłaszcza że nie jest przechowywana fizycznie w USA. Ale jest to outfit internetowy, z innym rodzajem zagrożeń.
  pozdr.

 36. @ goldbug

  Goldbug, jeżeli tyle czasu poświeciłeś na zgłębianie jakiegoś tematu to otwórz własną stronę i napisz co o tym sadzisz. Jeżeli tezy będą okraszone wiarygodnymi linkami to fajnie będzie poczytać program przyszłych igrzysk:>

 37. „Śmieszna była też wypowiedź kogoś z Opec, który mówił, że nie zwiększają produkcji, bo nie zwiększa się zapotrzebowanie na surowiec.”
  Jak bym miał kupę pustych US$, to też chciałbym zamienić na produkcję ropy na 100 lat naprzód

 38. link

  Co do kolapsu to naprawde cos jest na rzeczy – patrz artykul powyzej. W skrocie weterani FDIC (odpowiednik naszego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ktory wyplaca gwarantowane depozyty w razie bankructwa bankow) sa sciagani z emerytur, bo fundusz przygotowuje sie na fale bankructw.

 39. Im dłużej czytam Pański blog tym więcej wiem a jednocześnie mam wiele obaw…

  Zaraz po 18stce mojej ulokowałem kilka tysięcy w TFI (Polisa na życie), jednakże tyle Pan tu pisze „na chłodno” o bezwartościowych papierach, możliwym kryzysie itd.

  Że przez chwilę zwątpiłem czy nie lepiej było kupić komputer i tłuc w gry jak moi koledzy albo kupić jakąś starą BMW i lansować się po mieście. Człowiek nie myślałby tyle o giełdzie, ropie, złocie i beztrosko patrzył na przyszłość 😉

 40. A kto się zabawi we wróżenie jak taki collapse wpłynąłby na naszą krajową walutę i ogólnie sytuację? 🙂

 41. pierwszy wykres https://tinyurl.com/5fpq7a wygląda jak impuls Diraca – takie rzeczy nie często się obserwuje w przyrodzie.
  Wczoraj nawet analityk wypowiadający się dla BBC zauważył, że złoto jest tanie mówiąc, że przyczyną drogiej ropy jest ucieczka od słabnącego dolara w stronę ropy, zamiast tradycyjnie złota. Wspomniał, że te fundusze mają wystarczająco ilość pieniędzy, aby zakupić półtoraroczne zużycie ropy na świecie (chyba nie uwazględnił, że w miare kupna, cena rosłaby). Śmieszna była też wypowiedź kogoś z Opec, który mówił, że nie zwiększają produkcji, bo nie zwiększa się zapotrzebowanie na surowiec. Reakcja analityka – „to czym, jest obecny wzrost cen ropy, jeśli nie wołaniem o większą podaż!” Wniosek – spekulanci na ropie nie muszą się obawiać, że ceny zaczną spadać z powodu zwiększania podaży.

 42. Czy to ma jakiś związek z wyborami w USA. Może oprócz tego grozi scenariusz w którym nie ta co trzeba osoba obejmie urząd prezydenta? A prezydent USA dużo może.

 43. @tower
  Linki do wypowiedzi Jamesa Turka na stronach Financial Sense:

  https://www.financialsense.com/fsn/main.html

  https://www.netcastdaily.com/broadcast/fsn2008-0524-1.mp3

  (ostatnia część poświęcona metalom)

  Jasne sprzedaje złoto, ale w USA uważany jest za jednego z najlepszych specjalistów związanych z tym rynkiem. Słynne konferencje GATA, coroczne GOLD SHOWS, w których zawsze jest jednym z honorowych mówców oraz jego noworoczne predykcje odnosnie cen złota, które są wymieniane obok prognoz największych banków inwestycyjnych – ostatnio BLOOMBERG. Do tej pory był bardzo ostrożny odnośnie definiowania terminu kolapsu. Ten facet ma na tyle wypracowaną przez lata renomę w branży złota, że wątpię aby naganiał na kilka dodatkowych uncji. To wynika z jego analiz i sytuacja jest na tyle poważna najwidoczniej, że nie boi się publicznie określić tak „twardego” stanowiska. Książkę „Dollar Collapse” napisał w 2002 roku. I jak spełnia się prognoza? Spełnia. Była to jedna z pierwszych książek przewidujących ten trend na bazie ekonomii. Dlatego dla mnie opinia Jamesa Turka ma swoją wartość.

  @cyniq9
  No cóż ja tam wolę na gorąco. Nie straszne mi, że ktoś przypnie mi łatkę „conspiracy nut”. Za dużo poświęciłem czasu na sprawdzenie informacji potwierdzających, że to nie jest fantazja. Wydaje mi się, że Pan to też zaczyna rozumieć skoro pisze Pan tego typu posty. Oczywiście lepiej takie wizje sprzedawać ludziom na chłodno bo inaczej mogą zarzucić paranoję … Jasne nadal żyją w błogim stanie nieświadomości, ale wszystko do czasu. Btw. data wrzesień 2008 zdaje się być potwierdzana z czasami skrajnie różnych źródeł. Kto wie może faktycznie coś za tym jest.

  Polecam też stronę z wykresami
  „Non-Borrow Reserves and the Fed’s Balance Sheet”
  https://tinyurl.com/4qdq4f
  warte poddania analizie, gdyż wygląda, że system bankowy w USA według oficjalnych danych jest już niewypłacalny.

 44. goldbug; możesz podać link do wypowiedzi Jamesa Turka z wczoraj, gdzie ponownie potwierdza collapse? Koleś jest dla mnie trochę mało wiarygodny – sprzedaje złoto i srebro przez internet o ile dobrze pamiętam, więc żyje z siania paniki.

  Przykładowo nasz cynik9 (przynajmniej jawnie) nie handluje złotem a w dodatku gdy coś mówi popiera to argumentami, dlategoż jestem ciekaw co dokładnie napisał ów pan Turk.

 45. @goldbug:

  Yeah, w DwuGroszach staramy się nie krzyczeć „ogień” w przepełnionym teatrze… Raczej na zimno analizujemy fakty i plotki, z przyziemnym celem wyciągnięcia wniosków pożytecznych dla szans inwestycyjnych. A z tych najlepsze, wg. lorda Rotschilda, bywają podobno wtedy kiedy krew płynie po ulicach…

  Cóż, PZU (przezorny złoto uwielbia ;-))

  pozdr.

 46. Tu jeden przykład z „niegroźnych” treningów przed zamieszkami.

  Dosyć dawne, jednak to o czym pisałem na podstawie informacji na stronach „konfederackich” były przeprowadzane na dniach i to na szerszą skalę. Warto dodać, że w ramach Patriot Act II przeforsowana jest możliwość przejęcia władzy dyktatorskiej przez prezydenta w przypadku „enonomic crisis”. Od strony prawnej są już dobrze zabezpieczeni. Teraz wystarczy poczekać na moment, w którym domek z kart zacznie się sypać.

 47. Prawdopodobnie się właśnie Pan nie myli. James Turk dzisiaj ponownie potwierdził fakt, że oczekuje kolapsu dolara jeszcze tego lata. Według jego analiz kilkunastu wcześniejszych kryzysów walutowych, kolejne punkty ich przebiegu właśnie testuje obecnie kongres USA. Przykładowo legislacyjne próby ograniczenia inwestowania w surowce i zwalania wszystkiego na „spekulantów” jest jednym z kalasycznych etapów jakie zaczynały się tuż w końcowej fazie kolapsów walutowych. Dodatkowo według informacji podawanych na amerykańskich stronach ultraprawicowych mających często wśród swoich zwolenników żołnierzy i policjantów, w kilku stanach USA policja przeprowadza próbne testy wprowadzania stanu wyjątkowego. Żony policjantów i żołnierzy dostawały instrukcje i specjalne „karki” pozwalające im na odbiór żywności i innych podstawowych produktów w ustalonych miejscach i czasie. Chcą aby w sytuacji kryzysu odpowiednie służby porządkowe nie musiały martwić się o rodziny. Nie zapominajcie jeszcze o BLACKWATER wiernych pretorianach obecnego układu necons.
  Ci, którzy myślą że wprowadzenie w USA stanu wyjątkowego to fantazja mylą się. Nadal nie rozumiecie, że USA to jest sfaszyzowany kraj, w którym kandydaci na prezydenta oprócz Rona Paula to marionetki Council on Foreign Relations – shadow goverment. I to nie jest paranoja to są fakty trzeba tylko poszukać. W mediach tego wam nie powiedzą niestety. Prescott Bush dziadek Busha dorobił się fortuny na współpracy z nazistami:

  How Bush’s grandfather helped Hitler’s rise to power
  https://www.guardian.co.uk/world/2004/sep/25/usa.secondworldwar

  Wnuczek razem z ojczulkiem są zdolni do wszystkiego. Ameryka była ostatnim bastionem uzbrojnej ludności, która stała na przeszkodzie wprowadzenia New World Order. Ludzie już w latach 90 ostrzegali o celowym wyłożeniu gospodarki USA poprzez kolaps dolara i finansowy terroryzm. Wszystko się spełnia zgodnie z ich przewidywaniami opartymi na podstawie analizy dokumentów CFR i UN. Radzę wgłębić się nieco w temat a zrozumiecie, że jest to niestety brutalna rzeczywistość, a zaprzeczenie jest normalną reakcją związaną z nieznajomością faktów.

 48. @cynik9
  I kto wie czego tam jeszcze “silny” rząd, najlepiej “jedności narodowej”, nie wymyśli jako warunków niezbędnych dla wydobycia kraju z predykamentu w jakim się znalazł.

  IMHO, coz, najlepszym lekarstwem na problemy wewnetrzne jest wrog zewnetrzny. Wiec pewnie debatowano o wojnie (Iran?) a nie o pustym skarbcu.
  Szpiegowanie zreszta jak najbardziej wchodzi w sklad przygotowan wiec mowili poniekad prawde.
  Obym sie jednak mylil.

 49. Jaaasne…. Eurodolar zareagował na wieści o rezygnacji z dolara skokiem aż o 2 eurocenty, a złoto o az o 2%. Nie popadajmy w paranoje…

  george

  P.S. Mi to wygląda na Iran…

 50. Nic się nie stanie, zostanie tylko wprowadzona kontrola kapitałów. Będzie mógł Pan jednorazowo wypłacić z banku nie więcej niż 100dolarów.

Comments are closed.