Parity CHF-USD

czyli dzieją się dzieje

Zgodnie z naszymi przepowiedniami, dolar w drodze ku osiągnięciu swojej wartości wewnętrznej, minął właśnie kolejny kamień milowy. Spadł mianowicie po raz pierwszy w historii poniżej franka szwajcarskiego, osiągając także kolejny rekord wobec euro.

My w DwuGroszach nie mamy pojęcia jak sekretarz skarbu USA Paulson dokładnie definiuje „siłę” bo właśnie powierdził że silny dolar jest w interesie USA. Hmm, hmm.

©2008cynik9

15 Replies to “Parity CHF-USD”

 1. @re „FED delfation”:

  Definicji deflacji i inflacji poświęcone były 4 wpisy nie tak dawno. Gary North definiuje deflację inaczej – jako kurczący się wąski agregat M1. Agregat ten rzeczywiście spada. M3, którego GN wyraźnie nie lubi, natomiast wzrasta bardzo silnie. IMO, jest to lepszy predyktor przyszłych globalnych nacisków inflacyjnych za jakiś czas. Co nie przeszkadza że recesja wywierać będzie przez pewien czas moderujący wpływ na oficjalnie podawaną wielkość CPI w USA, szczególnie przed wyborami.

  Krótko, z GN zgadzamy się w wielu miejscach ale nie tu i nie w srebrze, do którego porzucenia nawołuje od on od lat, gdzieś od przekroczenia poziomu $6/uncję czy coś… 😉

 2. A dziś FED przyciął stopy o kolejne 0,75. Dolar za złotówkę coraz bliżej 🙂

  Jeśli Iran zacznie sprzedawać ropę za euro to USA leży i kwiczy na całej linii.

 3. JP Morgan jest jednym z głównych współwłaścieli prywatnego banku jakim jest FED! Wystarczy poszukać dstosownych danych. Trwa proces konsolidowania sektora bankowego sprzedawany masom jako ratowanie systemu finansowego.

 4. @hes: …by przejąć Bank który był wart 20 mld $ za 200 mil $

  BSC został przejęty za $2/akcje. Sam ich budynek na Manhattanie jest wart $10/akcję. Wynika stąd że net worth banku nie tylko była zero ale głęboko ujemna. Razem z BSC JPM musiał prawdopodobnie przejąć całą górę toksycznych zobowiązań. To by wyjaśniało niewielką cenę ale olbrzymi funding od FEDu.

 5. A co Komentatorzy na taki komentarz ~lm do artykułu w FT:
  ” Chcę tylko zaznaczyć, że JP Morgan Chase to bank który po połączeniu z Chase Manhattan Bank jest jednym z członków kartelu FED. Czyli wykorzystując kryzys który sami wywołali (zgoda FED na udzielanie kredytów suprim, które po przekształceniu w papiery wartościowe stanowiły zabezpieczenie innych transakcji) .
  Tak więc jeden z właścicieli FED pożycza od siebie pieniądze, by przejąć Bank który był wart 20 mld $ za 200 mil $. To się nazywa biznes. Teraz zobaczymy jak starym zwyczajem,
  bo zrobili to już nie jeden raz zaczną przejmować inne banki.
  Globalny kryzys spowodowany jest w tym że każdy duży bank z poza kartelu FED umoczył się w transakcjach hedgingowych przyjmując na zabezpieczenie tych transakcji nie wypłacalne kredyty suprim, które jeszcze rok temu miały wysoki wskaźnik rentowności.
  W skrócie `najpierw wywołać wojnę a potem zostać zbawcom’. Nie mogę ciągle uwierzyć że ludzie chcą się ciągle na to nabierać.”

  Czy to plotka, czy rzeczywiście JP Morgan ma udziały w FED (i jakie)?

 6. @goldbug

  Nowa klasa już jest. W USA szykuje się „rewolucja” (nie tylko finansowa). Żydzi mają problem, bo w wyniku swojej działalności nadwyrężyli potęgę USA. Zamiast wszyscy przenieść się do Stanów zaczęli (bronić przy pomocy USA) Izraela. Ach te gadki o ziemi obiecanej. Nie mógł im Mojżesz wprost powiedzieć że chodzi o Amerykę. Myślę, że ruch z nową walutą już nie wystarczy. Pojawili się nowi gracze, którzy także chcą by ich waluta stała się walutą globalną (Rubel, Euro, Arabelo?)

 7. Nie wątpię, że Amerykanie to dzielny naród i Unii EURopejskiej się nie zlękną. Podejrzewam jednak, że czymś postraszyć ich będzie trzeba. Równie dobrze mogą to być też Chiny. Why not? Zwłaszcza, że przewaga liczebna jest w tym przypadku znacznie większa 😉

 8. @troto

  To wcale nie jest już żadna teoria spiskowa. O próbach tworzenia North American Union oraz rządu światowego przez grupy związane z UN mówi sam Ron Paul jeden z obecnych kandydatów na prezydenta USA. Temat NAU jak przyszły cel obecnych sukcesywnie rozszerzanych porozumień handlowych wymieniał też bezpośrednio prezydent Meksyku w jednym z wywiadów. Dlaczego tak bardzo śpieszą się z unifkacją EU pozbawiając tworzące je kraje suwerenności? To już nie są paranoiczne wymysły. Te rzeczy padają z ust polityków.

  Kryzys jest wywołany celowo aby na jego zgliczach wyłoniła się już na dobre klasa rządząca! Neofeudalizm!

  Zanim ktoś zacznie cynicznie powątpiewać w te „urojenia” niech sam wgłębi się nieco w temat.

 9. tworzac silniejsza strukture ktora stawi czolo rosnacej w sile Unii EURopejskiej

  Wszystko jest możliwe tylko nie to że ktoś Amerykanów nastraszy rosnącą w siłę UE… 🙂

 10. Mozliwe, ze dewaluacja dolara ma tym razem na celu m.in. zaoranie pola pod nowa walute zwana AMERO. Kto wie czy dolek cyklu nie zostanie wykorzystany do przedstawienia spoleczenstwu ameryki propozycji nie do odrzucenia: albo zmieniamy konstytucje, laczymy sie z Meksykiem i Kanada tworzac silniejsza strukture ktora stawi czolo rosnacej w sile Unii EURopejskiej, albo toniemy z dolarem. Potrzebny do tego bedzie silny impuls. Wiem, ze to zabrzmi spiskowo, ale moze wlasnie dlatego krach byl kilka razy odsuwany w czasie (wieksze kaboom – lepszy efekt psychologiczny).

 11. @Ewa: Nie jest jednak dla mnie oczywiste, czemy taka akcja miałaby wywołać korektę w złocie

  Myślę że prawdziwym celem ewentualnej korekty będzie próba odrestaurowania pewnej dozy zaufania do papieru wogóle. Synonimem papieru jest USdollar, a jego historycznym antagonistą złoto. Jest tak dlatego że „silniejszy” dolar wiąże się z mniejszymi inflation expectations (paradoks Gibsona), a do ich indukcji potrzebna jest supresja cen złota. Innymi słowy, z szalejącym złotem masy nigdy nie uwierzą w „silniejszego” dolara.

  Trudno w takiej sytuacji spodziewać się większego efektu na dolarze bez jednoczesnego przytłumienia cen złota. Gdyby chodziło tylko o kurs €/$ Trichetowi wystarczyłoby obniżyć agresywniej stopy procentowe.

  Taka byłaby moja diagnoza metodą „mokrego palca”…

 12. Cud, czy manipulacja:
  link

  Skoro nie obniżyli ratingu dla JP Morgan, który wchłonął bankruta, to podejrzewam to drugie.
  A może obniżą rating FEDu ? W końcu to on finansuje tę szemraną operację 😉

 13. Ewa pisze , bo zapomniała hasła do logowania 🙁

  POprzedni post zniknął. Jesli się pojawi to przepraszam za powtórke. Drogi Cyniku, prosze o oświecenie. Pisze Pan w mailu, że znmasowana akcja banków centtralnych osłabiająca waluty , min. Euro przyczyni się do wzmocnienia USD. Jasne . Nie jest jednak dla mnie oczywiste, czemy taka akcja miałaby wywołać korektę w złocie . Wydawało mi się, że powinno byc to impulsem wzrostowym dla złota, ponieważ do rzeszy szczęśliwców posiadających bezwartościowe USD dołączyliby szczęśliwcy posiadający tracące na wartości Euro . W takim układzie wszytko , co nie jest pieniądzem powinno rosnąc – złoto , nieruchomości (?)Gdzie robię bład?

Comments are closed.