Eutanazja finansowa emerytów

sukces Bena Bernanke

Do blogerów dołączył ostatnio Ben Bernanke.    Zaczął od ronienia krokodylich łez nad ciężkim losem amerykańskich emerytów  chcących wyżyć  z głodowych  odsetek na  certyfikatach depozytowych.   Certyfikaty były od lat tradycyjnym medium  konserwatywnej części  inwestoriatu  który stroniąc od ryzyka szukał  przede wszystkim stabilności  i  powtarzalności.  Było nią wsadzenie gotówki na bezpieczny, gwarantowany procent w banku.

Aby jednak wyżyć z kapitału procent ten powinien być rozsądny,  oddający fair wartość kapitału. To wszystko zniszczył jednak nie kto inny jak sam Bernanke utrzymując przez lata politykę ZIRP (zerowych stóp procentowych).  Zmusza to wielu emerytów  do przejadania kapitału który zgromadzili  i/lub do imania się dorywczych zajęć aby przeżyć.  Jedyną alternatywą  jest ryzykowna eskapada w akcje. Tym zarobić coś można,  owszem, ale tylko do czasu najbliższego krachu. Po nim okaże się że głównymi ofiarami kolejnej odsłony kryzysu padli właśnie naiwni seniorzy którzy stracili kapitał zmuszeni do opuszczenia nie płacących prawie nic  certyfikatów depozytowych i szukania szczęścia gdzie indziej.

Nie każdy senior który zgromadził jakiś kapitał czuje się na siłach,  ani też powinien,  ponosić ryzyko  wchodzenia w przewartościowane rynki equity  czy nieruchomości.  Większość ludzi,  a w szczególności emerytów,  nie jest inwestorami.  Są ciułaczami o niskiej tolerancji na ryzyko.  Ben Bernanke swoim  ZIRP-em przygotował im masową eutanazję finansową.

Ma to o tyle gorzki smak że przez dekady prano pokoleniom na zachodzie umysły o konieczności planowania emerytalnego i  zachęcano do regularnego oszczędzania w tym celu.   Powstała cała infrastruktura uprzywilejowanych podatkowo  rachunków emerytalnych ułatwiających odkładanie na „rainy day” we własnym zakresie.  Oszczędzaj regularnie przez dłuższy czas –  głosiła propaganda państwa opiekuńczego –  a zbierzesz worek pieniędzy na emeryturę. Procent składany i cierpliwość robi cuda które będą pracowały i na ciebie. Procent składany robi rzeczywiście cuda ale tylko wtedy gdy stopy są rozsądne. Kiedy są zero procent składany leży na nosie i żadnych cudów nie robi.

Lubiący symplistyczne formułki Amerykanie uczeni są magii liczby 72. Podziel 72 przez stopy procentowe a otrzymasz w przybliżeniu  ilość lat potrzebnych na podwojenie swojego kapitału.  A im szybciej się kapitał podwaja tym oczywiście prościej jest z niego wyżyć.  W porządku. Kiedy więc nasz kapitał, powiedzmy 500 tys. zł,  podwoimy przy stopach 10%? A no za 72/10 ~ 7 lat. Całkiem nieźle, z pół miliona zrobi się nam milion w siedem lat. A co jeśli stopy spadną do 5%? Wtedy 72/5 ~ 14.4 lat. To dużo gorzej, ale i tak z obecnej perspektywy całkiem nieźle.

2N2015_8

No a co jeśli stopy spadną w ZIRP-ie  do 0.25%?  Wtedy na podwojenie kapitału czekać będziemy z grubsza 72/0.25 ~ 290 lat. Czyli do tzw. u…. śmierci.

To właśnie zawdzięczamy blogerowi Bernanke.   Inni ostatnio go nawet przebijają.   Niektóre banki w Europie na przykład nie dość że nie płacą nic to jeszcze każą sobie płacić za przywilej trzymania  u nich pieniędzy. (HT –  mrowka123).   Co więc robić jeśli i twój bank zażąda zapłaty za przechowanie gotówki?  Pokazać mu gest Kozakiewicza!  Wyciągnij  ją  jeszcze tego samego dnia i  włóż do skrytki depozytowej.   I dużo  bezpieczniej w ten sposób,  i  przynajmniej  nic nie ubędzie…

Więcej o eutanazji  rentierów i emerytów,  i o innych inwestycyjnych tematach, w numerze #8  TwoNuggets Newsletter.

 

 

 

.

36 Replies to “Eutanazja finansowa emerytów”

  1. troll, komunista- nic mnie to nie obchodzi. Emeryturami nie ma co się przejmować, każdy dostanie tyle ile w ,,ŻYCIU,, zarobił ! Państwo i tak je wypłaci, bo musi, a kierunek jest bardzo dobry. Emerytura ma być tak niska jak się tylko da, to jest najlepsze wyjścia z obecnego ,,Matrixu,, – może ludzie zaczną w końcu MYŚLEĆ.

 1. to nie bernanke jest głupi tylko emerytury kapitałowe

  jakby sobie emeryci odłożyli ze 100bln dolców i mieli oprocentowanie na 5% to po prostu spowodowaliby hiperinflacje a nie że żyli by dostatnio

  masowe emerytury kapitałowe – to nie ma prawa działać

   1. no ale merytorycznie cyniku:
    wyobraź sobie podany przykład jako fakt, czyli 100bln na kontach emerytalnych i Ci emeryci dostają do reki rocznie 5bln z odsetek
    uważasz ze to moze działać?
    to nie tak że jestem socjalistą, tylko odrobinę rozumiem matematykę a w tym przypadku ma zastosowanie zrozumienie funkcji wykładniczej i procenta składanego

   2. Myślę, że tym wypadku to nawet Zenek nie poradzi. Można bezkarnie wygłosić dowolną bzdurę tylko wtedy, jeśli się ma rację. 😉

    G.F.,

  1. @zenek:”jakby sobie emeryci odłożyli ze 100bln dolców”

   Z tą diagnozą muszę się zgodzić. Nic nie wynika z tego ile ludzie mają pieniedzy, tylko czy są chętni do pracy.
   To dla mnie elementarz. Jak na 100 emerytów będzie 20 chętnych, zdolnych do pracy, to ceny wystrzelą (jak to ktoś ujął:) do stratosfery. Podkreślam słowo „chętnych”. Jakbyśmy wszyscy dzisiaj mieli po 1 mln $ to chętnych do pracy, takiej zwykłej, typu wywożenie śmieci czy pieczenie chleba, by nie było. Wszyscy by oczekiwali że sobie te towary lub usługi kupią. I pewnie by tak było, tylko bochenek chleba by kosztował 1000$. Podstawą gospodarek są ludzie, którym się chce lub MUSZĄ pracować.
   Stare powiedzenie, że złota się nie je rozszerzyłbym na powiedzenie, że „pieniędzy też się nie je”.

   „Mówił Wasz stary prokurator”

   1. brawo
    emerytura kapitałowa potrzebuje tych co pracują na ten kapitał
    to nie prawda ze mozna życ z samego kapitału, muszą być Ci co na niego pracują,
    jeśli ich jest dużo w stosunku do kapitału – kapitał ten daje duży zwrot
    jeśli ich jest mało – kapitał daje mały zwrot
    w krytycznym momencie niech będzie milion niepracujących emerytów i każdy z miliardem dolarów na koncie
    jak da zwrot kapitał?
    żadnego bo nikt nie pracuje

    więc wszelkie te oszczędności, programy emerytalne, oszczędzanie nie ma żadnego sensu, przyszłe emerytury zależą tylko od wielkości gospodarki, jej sprawności i ilości pracujących
    a nie od ilości zer zgromadzonych w komputerach 🙂

    zenek socjalista musi liberałom tłumaczyć jak działa ich system 😛

    1. Święta prawda. System ten zakłada ponadto stały wzrost gospodarczy. Kiedy co kilka lat mamy kryzys to zyski z kapitałów często się ulatniają do stratosfery. Oszczędzający tracą więc to co zyskali w czasie „tłustych lat”.

    2. Zgadzam się. Myślałem kiedyś o tym w kontekście załamania demograficznego. Doszedłem do wniosku czy to ZUS, czy OFE, czy jakieś akcje, złoto (pomijając, że jedne metody są jawnym złodziejstwem a inne to faktycznie oszczędzanie)…i tak rzecz sprowadza się do faktu, że młodzi pracują na starych. Jedyne „przeskoczenie” tej bariery, to np. życie w kraju upadającym a zainwestowanie w kraju zdrowym. Jeśli nie mamy dostępu do takiej inwestycji albo np. w pewnym momencie granice się zamkną…lub kryzys będzie globalny, to koniec. To są po prostu fizyczne ograniczenia.

     1. PS. mam na myśli oczywiście emeryturę szarego człowieka żyjącego z normalnej pensji a nie jakiś mega pokaźny majątek.

    3. … niby z sensem, ale prawda jest taka że żyje i będzie się dobrze żyło tym, którzy kapitał MOGĄ DRUKOWAĆ , a masy pracujące są potrzebne tylko po to by zapewnić/wytworzyć/eksportować dobra PANOM. Nie musi być nas dużo, by móc dobrze żyć, TRZEBA MIEĆ NARZĘDZIA KU TEMU. Kiedyś, lata 50te przy budowie kolektora w POznaniu na Hetmańskiej pracowało tysiące robotników z taczkami, dziś załatwi to kilka koparek, itp. Polska nigdy nie będzie miała taki poziom życia jak np. w Niemczech ( nie lubię tego przykładu) Powodem jest nasza historia, fałszywy patriotyzm (patrz PIS) i wrodzona głupota (patrz PO)

 2. Robić to trzeba będzie…..albo i dłużej. Dobrze jak się ma „dżoba” co się go lubi, ja takiego farta mam i u siebie pracuję.
  Chcę napisać tylko info, które jest czymś na dziś i jutro infem stałym.
  Koniec jest tzw. demokracji, ludzie brali swoje długopisy na wybory, zdjęcia robili kart, jedno.
  Jak rozmawiam z pracownikami, to mówią, jakbym nie miał prawka ani auta i na łebka bym pojechał np. na szkolenie, a boss wypłaciłby mi kilometrówkę a „zaś” dowiedział się o powyższym, to wyp… mnie za bramę, a u nas w „polandii” prokurator nie „dopaczył” się ….,jak minister mówi c.., d…, kamieni kupa o państwie teoretycznym, to ktoś go haniebnie podsłuchał i trza go ścigać.
  Ludzie (od …. do 40 albo i lepiej) nie oglądają tv, bo nie ma co oglądać, papka i debile skaczący na głowę, szkoda że woda jest, komunikaty nie mają już odbiorców. To już jest koniec nie ma już nic
  Wybory do parlamentu ruch obywatelski Kukiz, tak mówią
  Let it be
  A właśnie, Panie Cynik,pytanie,polityk to zawód ?powołanie? wtf
  pozdrawiam, dobranoc

 3. W Polsce w PKO BP jest pobierana opłata za prowadzenie konta oszczędnościowego. Czyli jak odsetki po podatku są niższe niż ta opłata to wychodzi na ujemne stopy procentowe.

 4. A Ja o przyczynach braku forsy na emerytury mam odmienne zdanie :
  Spotkalem 22 maja rano po nocnej zmianie starego styranego pracownika który zameldował Mi, że ma 48lat pracy nie uwzględniając szkoły —już od kilku lat powinien być na emeryturze którą Mu ukradli i która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy PO Mu to naprawi? – nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny znacznie finansowo.
  \” Stwierdził,że „gdybym miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !”
  Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy maja nadpracowane nawet 1000 (dni – nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta i niedziele-wigilie -sylwestry – na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju) .
  Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali–gdyż na dzień wyznaczony w nowej Waszej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani.

  Pan słyszał może o tym ,że gdy Oni pracowali lub służyli w zasadniczej w wojsku — Tusk „gdy mu zabrakło alkoholu ćpał w ówczesnych latach w spółdzielni Świetlik narkotyki” a potem już jako premier powiedział do Nich i o Nich „cieszcie się że mieliście prace nie wszyscy ja mieli”.!

  Komorowski pomógł złodziejom POlitycznym ukraść takim ludziom nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
  Pamiętacie,, że ten sam premier „były Ćpun” ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi– tylko dla nowo-wstępujących ” a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
  Kim jest ten Komorowski który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazał na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )– bez renty ani emerytury.
  .. Kim On jest: -szefem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?
  Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak On przeklinają z nienawiścią!
  Mówicie -no dobrze ale skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

  A przez Kogo to budowane zakłady wyprzedawał Tusk jak rodowe srebra i co zrobił z tą kasą?

  Dlaczego Ich POlityczny kolega Buzek który po 1997r rozdał 300000 górnikom – często pijakom (patrz portal „Dwa Grosze” tytuł -Uradowany Górnik) tzw 5 letnie urlopy górnicze– ze wszelkimi przywilejami :(barbórka ,14stka ,socjal,węgiel,wczasy ,dniówki obliczane jak dołowe) i zaliczany do pracy dołowej a po nich emerytury górnicze nigdy przecież nie wypracowane – dlaczego Buzek nie odpowiedział za to przed TS?.
  – Nie zagonił nawet podczas tego urlopu tych ludzi do zamiatania chodników tylko pierdzieli w domu w fotel .- jeszcze przedawnienie tego przestępstwa niegospodarności przecież nie przeminęło.!!!
  (Sośnierz -były dyrektor Śląskiej Kasy Chorych był sądzony za dużo mniejszą niegospodarność ( nieumieszczenie reklamy na kartach/dyskietkach zdrowia)!.

  Rezydent Komorowski ogłosił kilka dni temu ,że po 37 latach pracy naród otrzyma 20%swojej ostatniej płacy jako emeryturę ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgodę na POdwyższenie wieku emerytalnego. Czyt Google: „ Raport prezydenta obnaża wady reformy emerytalnej”— Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go miliony młodych którzy po takiej informacji powiedzą: _ „to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro Oni Nas okradną-wyjeżdżamy!! ” Strzelił tym samym sobie ten gajowy przed wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiarę w cokolwiek z władzy za co Komor już powinien być sądzony ( Kto sieje panikę– KK) –więc młodzi pytają się :–po co płacić składki?.- i nie płacą ,wolą robotę na czarno i zapamietają tą lekcje od Ojców i od Komorowskiego bez względu na to Kto będzie rządził ,że wszystko mozna ukraść i SN na to pozwolił.
  Niech Pan pamieta że ludzie twierdzą ,”gdybym miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć” – Ja wiem jedno– jaki Prezydent taki zamach w Toruniu – a za „dupka „ nawet na stanowisku Prezydenta nikt sobie nie będzie życia marnował gdyż jako ludzie wierzący w Boga ufamy ,ze kiedyś temu głupcowi będziemy mogli opowiedzieć naszą krzywdę i zażądać Jego skórki.

 5. W obecnym systemie finansowym płacenie bankowi za wątpliwą przyjemność trzymania w nim pieniędzy to rzeczywiście pomyłka, ale… gdyby tak obowiązywał normalny system, ze 100% rezerwą?

  Tak mi się przez chwilę zamarzyło ;-).

 6. W systemie emerytalny w ogóle nie uwzględnia się majątku emerytów zgromadzonego w okresie aktywnego życia.
  Zakładam, że każdy emeryt ma jakiś majątek np. dom, mieszkanie, działkę, oszczędności, samochód etc., który w systemie bez emerytur powszechnych byłby wykorzystany przez tych ludzi w okresie starości, ale nie będzie.

  Majątek ten w całości zostanie przekazany, jako spadek, dzieciom tych emerytów.

  Proponuję taką zabawę (proszę wyniki uśrednić w stosunku do całego systemu i populacji).

  Tomek (syn) – Teodor i Tamara (rodzice)
  Ania (córka) – Alfons i Anastazja (rodzice)

  Jeżeli Tomek płaci składki emerytalne na swoich rodziców i rodziców Ani, a Ania na swoich rodziców i rodziców Tomka to dochodzi do sytuacji gdzie Ania chroni spadek Tomka, a Tomek chroni spadek Ani, przed przejedzeniem go przez rodziców w okresie starości.
  W efekcie, Tomek dzięki składką Ani otrzymuje pełny spadek po swoi rodzicach i Ania dzięki składką Tomka otrzymuje pełny spadek po swoich rodzicach.
  Proszę zauważyć, że wszyscy wyszli na plus, w skrajnym przypadku na zero. Kto tu przegrywa, gdzie tu kryzys, kuleje tylko system redystrybucji pieniądza.

  Z zabawy wyszło, że pozorny system emerytalny tak naprawdę jest systemem ochrony spadkobierców.
  Jako potencjalny spadkobierca liczę na wasze składki 🙂

  1. Zabawa się przede wszystkim kończy. Ania i Tomek nie wyrobią wkrótce płacenia na batalion obcych rodziców, nie mówiąc już o emerytach mundurowych. W rezultacie potencjalny spadkobiorca pozostanie spadkobiercą tylko teoretycznym, praktycznie zaś powinien być szczęśliwy jeśli oprócz płacenia przez nos na obcych rodziców swoich własnych nie będzie musiał dodatkowo przyjąć pod dach… 😉

   1. Cyniku9, a nie uważasz za fascynujące to, że porsa nie zauważa niczego niepokojącego w tym, że 2 osoby mają utrzymywać 4?

    1. Nie ma się co czepiać, może chodziło o Tomka pracującego w Londynie a Anię w Liverpoolu?… 😉

     W sumie {porsa} podsuwa niechcący rozwiązanie, polegające na odmotaniu bezsensownego socjalistycznego węzła. Przeciętny gość przez swoje produktywne życie wypracowuje z łatwością dużo więcej niż to co będzie potrzebował przez ten segment w którym nie jest aktywny zawodowo. Gdyby socjalizm się od niego odczepił i go nie rabował sam by się zatroszczył o swoją emeryturę. Nawet w obecnych warunkach socjalizmu realnego nie bardzo rozumiem to założenie o przekazywaniu majątku dzieciom w spadku w zamian za wspacie od tych dzieci za pośrednictwem państwa. Nie lepiej dzieci zostawić w spokoju i ich nie drenować finansowo, plus odciąć pństwo od melasy podatków spadkowych, i przyjąć że rodzice zużywają zgromadzony kapitał do końca? Niekoniecznie muszą przecież sprzedać dom i mieszkać pod mostem, jest przecież instytucja odwróconej hipoteki czy inne instrumenty.

     1. Przepraszam, ale nie mogę. A może zamiast tych bzdur powinien po prostu działać normalny system – Ania i Tomek, czy jakie tam były imiona, utrzymują (wraz z rodzeństwem) swoich rodziców na starość? A środki mają m .in. dzięki rodzinnemu majątkowi, który w ten sposób z pokolenia na pokolenie rośnie? Po kiego jakaś odwrócona hipoteka jak się ma dzieci??? Po co przejadać wszystko przed śmiercią, jeżeli można dzieciom zostawić?

     2. Odwrócona hipoteka ? Hmmmm. Wg gazecianych wyliczeń to taki średni interes.

     3. Staramy się na tym forum trzymać się pewnych racjonalnych pomysłów i ich implementacji. Gazeciane wyliczenia lepiej zostawić GW.

     4. Mieszkanie warte 250 tys. zł. – odwrócony kredyt hipoteczny to przede wszystkim kredyt. Produkt ten obmyślony – średnio dla tej wartości mieszkania i dla „oferowanej średnie życia” po osiągnięciu wieku emerytalnego – jest tak, że „daje” 800 zł/ m, przez 12 lat, czyli ok. 46 % wartości mieszkania. Dlatego „moda” na tę nowinkę krzewiona jest przez banki … jak widać skutecznie … Emeryt który umie liczyć, po prostu powinien sprzedać mieszkanie …

    2. tylko przy założeniu że Tomek z Anią nie mają własnych dzieci do utrzymania 😉

  2. Przede wszystkim to są straszliwe brednie.

   Składki płacone przez emerytów (zwykłych, nie resortowych) są wielokrotnie większe niż to, co ci emeryci mają szansę kiedykolwiek dostać z powrotem. W przypadku gdyby te same środki oszczędzali lub inwestowali, zamiast wpłacać je do ZUS, byłoby ich po prostu więcej, to raz. Druga ważna różnica jest taka, że po ich śmierci pozostała część zostałaby w rodzinie, a nie została przeżarta przez pasożytów państwowych.

   Mój dziadek pracował ponad 45 lat i umarł miesiąc po osiągnięciu wieku emerytalnego. Moja babcia pracowała i płaciła składki też koło 40 lat, a emeryturę brała przez 2 lata. W związku z tym, że nie zarobiali bardzo dużo, poza emeryturą wielkiego majątku się nie dorobili. Innymi słowy państwo „ubezpieczyło” majątek mojej rodziny tak dobrze, że nic nie zostało.

 7. „jest ryzykowna eskapada w akcje. Tym zarobić coś można, owszem, ale tylko do czasu najbliższego krachu.”

  To troche ciekawe stwierdzenie gospodarza z punktu widzenia logiki. Inwestor gieldowy bowiem, ktory sprzeda akcje bedzie w tym samym miejscu w ktorym dzisiaj emeryt jest. Bedzie mial gotowke, i co z nia zrobic?

  W teorii gier jest sytuacja, w ktorej osoby przystepuja do zakladu.(Normalny rynek).
  W teorii gier jest sytuacja, w ktorej wszyscy chca stanac po jednej stronie zakladu .(Gwaltowny szczyt lub krach).
  W teorii gier jest sytuacja, w ktorej nie ma zakladu.(Za zadna cene nie oplaca sie kupic lub sprzedac).

  Mozemy byc zatem swiadkami ciekawej sytuacji. Chociaz w tych dniach wszystko technicznie wyglada na przesilenie spokojnie patrzmy co bedzie dalej.

 8. 100%, ale cóż tam drobni ciułacze, emeryci itd. Chodzi o to, żeby opiekuńcze państwo mogło jak najtaniej pożyczać pieniądze na dalszą realizację różnych wiekopomnych celów społecznych..

  1. Państwo opiekuńcze nie jest problemem pierwotnym. Mechanizm zadłużania wynika z istoty ustroju finansowego (wskazówka: kto pożycza pieniądze, jaki wierzyciel ma kasy więcej niż PKB mocarstwa. Mieszkańcy Jowisza?). Zadłużanie można przyspieszyć ładując kasę nie tylko w socjał, ale i w nieokiełznaną biegunkę budowniczą (zwieńczeniem są miasta widmo), zbrojenia, biurokrację. Można dotować instytuty, gazetki, fundacje, artystów… Jest przecież wiele państw w których lud nie jest rozpieszczany a dług duży.

   1. czyż to, co napisałeś to nie są również wiekopomne cele społeczne? Takie cele absolutne nie są ograniczone do socjalu..

 9. Pokazać mu gest Kozakiewicza! Wyciągnij ją jeszcze tego samego dnia i włóż do skrytki depozytowej. I dużo bezpieczniej w ten sposób, i przynajmniej nic nie ubędzie…

  No chyba, za pare miesiecy zostanie wydana ustawa o zakazie obrotu gotowkowego i/lub wymianie gotowki z gornym limitem wymiany na osobe 🙂

 10. A tymczasem po cichutku w Grecji:
  https://www.zerohedge.com/news/2015-05-25/greece-was-20-votes-away-defaulting

  Wygląda na to, że panowie i panie z tego jakże ciepłego kraju mają coraz cieplej pod tyłkiem. Do końca lipca mają w różnych ratach do spłaty ponad 6,5 mld euro (!)

  Biorąc pod uwagę, że ludność (10mln) nie składa się jedynie z pracujących w sektorze prywatnym (bo tylko ten realnie płaci podatki) – ale są i niemowlaki, i emeryci i różni urzędnicy. To pewnie jakieś 3 mln ludzi ma pokryć to zobowiązanie…

  Ja się pytam – SKĄD I JAK MIELIBY TO SPŁACIĆ?? Przecież to już teraz wychodzi ponad 7,5 tys EUR na łebka (ponad 30 tyś PLN) tylko do końca lipca (data – 20-tego jest kluczowa). A potem kolejne raty za długi.

  Ciekawe co Junkersy i inne Drag(h)i na to. W Brukseli i Frankfurcie pewnie temperatura też mocno skoczyła. Jeśli to nie rozwali strefy Ojro to nie wiem co może ją rozwalić.

  W kolejce ustawia się znowu Hiszpania i Włochy. W.Brytania myśli poważnie o opuszczeniu po angielsku tego towarzystwa. Niemcy jeśli nie chcą mieć spuszczonych gaci (Deutsche Bank jest najbardziej zlewarowanym bankiem na świecie – bodajże ponad 35 razy więcej lewarów niż kapitału…) to muszą coś wymyśleć szybko. Mają czas do 20 lipca. Bo jak wiadomo w lipcu jest zawsze cieplej niż w czerwcu. A w greckim klimacie to już w ogóle….

  1. to teatrzyk
   trzeba rozliczyć nisko kontrakty na DAX-ie i do tego niskiego rozliczenia posłuży Grecja

Comments are closed.