Niebezpieczeństwa pożądania złota

bliźniego swego

Inwestorzy przekonali się w zeszłym roku że inwestowanie w złoto, oprócz zwyżek, może obejmować także spadki, przez co należy ono do gatunku „niebezpiecznych”. Ale o prawdziwych niebezpieczeństwach zajmowania się złotem powiedzieć dopiero mogą ci którzy je kopią. Zwłaszcza jeśli kopią je nielegalnie…

Do nielegalnego kopania złota potrzeba kilku rzeczy: nieco pomyślunku, trochę odwagi, łopatki, lampki no i oczywiście opuszczonej kopalni złota. Główny problem jest najczęściej z tym ostatnim. Na szczęście nie dotyczy to Afryki Południowej gdzie jest blisko 6000 porzuconych dziur w ziemi które dawniej były kopalniami. Część z tych dziur, chwilowo nieużywanych ale mogących się być może jeszcze kiedyś przydać, została zakorkowana dla niepowołanych.   Media właśnie donoszą że korek w jednej z takich dziur grupa niepowołanych ale za to niezwykle umotywowanych kopaczy usunęła i zaczęła kopać złoto na własną rękę. Ergo, nielegalnie.

Nic by się pewnie nigdy nie wydało gdyby miejscowej policji nie zaintrygowały krzyki dochodzące spod ziemi. Z początku podejrzenie padło na piekło, ale po pewnym czasie skojarzono że wydobywają się one z dawno zamkniętego szybu. Krzyki nie wyglądały też na radość z powodu wykopania dorodnego samorodka. Były to raczej krzyki o ratunek gdyż najwyraźniej partackie otwarcie szybu zawaliło się z powrotem na  samozwańczych górników korkując ich pod ziemią.

Zaalarmowane ekipy ratunkowe przystąpiły od razu do akcji, szybko udrożniły szyb i wyciągnęły 11 pierwszych górników bez najmniejszego szwanku. Kiedy jednak reszta pod ziemią dowiedziała się że uratowani odstawiani są prosto do kicia i że czeka ich proces postanowiła… pozostać pod ziemią. Perspektywa takiej zamiany miejsc odosobnienia wydała się uwięzionym na tyle mało atrakcyjna że nawet prawie-uratowany 12 kopacz, kiedy się zorientował w połowie szybu co mu grozi, też zmienił zdanie i dołączył do 230 kolegów pozostałych pod ziemią.

Teraz dobra policja spuszcza do szybu wodę i parówki, oraz nie ustaje w perswazjach aby kopacze dobrowolnie się poddali. Żadna ze stron jednak nie kwapi się do forsowania szybu w stronę przeciwną. Policja ma zapewne więcej czasu choć nie wiadomo czy także cierpliwości.

Wydaje się że kopacze mieli potrójny niefart.  Nie dość że partacko otworzyli szyb, i nie dość że się do niczego nie dokopali to w dodatku jeszcze  przyjdzie im teraz odpokutować. Wniosek z tego taki że jeżeli już zabieramy się za nielegalne kopanie złota to warto jednak coś ukopać. Wtedy nie ma najmniejszego problemu z wydostaniem się z jakichkolwiek tarapatów. Wszak nie ma takiej przeszkody której by nie przeszedł osioł obładowany złotem.

Albo bankier na Wall Street,  co zdaje się wychodzi na to samo…

 

 

.

19 Replies to “Niebezpieczeństwa pożądania złota”

 1. Widać że to nielegalne wydobycie złota staje się problemem. Aż 10% całego złota wydobywanego w RPA pochodzi od nielegalnych górników. Może to spowodować spadek cen złota, kopalnie tracą wielkie pieniądze z powodu spadku cen tego kruszcza.
  Podano że kopalnie w RPA straciły aż 10 miliardów dolarów z powodu eksploatacji złota przez piratów w zamkniętych szybach. To nie do uwierzenia. Zama Zama, czyli nielegalne złoto w RPA
  Właśnie znalazłam bloga na temat złota w Johannesburgu. Sprawa nie jest prosta. Może ludzie powinni przestać kupować złoto, wtedy sytuacja wróci do normy.

  1. „Aż 10% całego złota wydobywanego w RPA pochodzi od nielegalnych górników. Może to spowodować spadek cen złota, kopalnie tracą wielkie pieniądze z powodu spadku cen tego kruszcza.”

   Pani Aldono! Na litość Boską! Co Pani tu wypisuje!

   G.F.

 2. @Cynik
  Przy okazji złota, powrócę do naszej ulubionej Szwajcarii. W zeszłym roku na wiosnę złożono ponad 100tys podpisów pod inicjatywą, która ma gwarantować min 30% pokrycie franka szwajcarskiego w złocie (https://www.goldinitiative.ch; https://www.admin.ch/ch/d/pore/vi/vis415.html. Było już o tym na łamach dwóch groszy, więc nie będę się rozpisywał.

  Tymczasem za niedługo zacznie się zbieranie podpisów pod kolejną inicjatywą dotyczącą franka.
  VOLLGELD-INITIATIVE:
  Cyniku, myślę, że powinno to Ciebie zainteresować. Polecam: https://www.vollgeld-initiative.ch/home.html
  / https://www.vollgeld.ch

  1. O obu inicjatywach był referat na naszym seminarium inwestycyjnym TwoNuggets w zeszłym roku. Prezentacje slajdowe są dostępne dla abonentów.

   Istotną rzeczą jest to że w miedzyczasie szwajcarski Bundesrat odrzucił pierwszą inicjatywę (Ratować nasze złoto). Czytałeś dobrze ten drugi link? Sądzę że jest to związane z obawami o związanie rąk SNB. Nie wiem czy istnieje w takim wypadku jakaś procedura odwoławcza i czy oznacza to koniec inicjatywy czy tylko czasowe niepowodzenie w drodze do referendum.

   Ciekawsza jest natomiast inicjatywa druga, której kibicujemy…

   1. Hmmm.. Co do drugiego linku, to nie czytałem wszystkich dokumentów od deski do deski, lecz jeśli dobrze rozumiem, to choć Bundesrat zaleca odrzucić inicjatywę, formalnie została ona przyjęta:
    „1.2 Zustandekommen und Behandlungsfristen
    Die Volksinitiative «Rettet unser Schweizer Gold (Gold-Initiative)» wurde am 6. September 2011 von der Bundeskanzlei vorgeprüft 3 und am 20. März 2013 mit den nötigen Unterschriften eingereicht.

    Mit Verfügung vom 16. April 2013 stellte die Bundeskanzlei fest, dass die Initiative mit 106 052 gültigen Unterschriften zustande gekommen ist.
    Die Initiative hat die Form des ausgearbeiteten Entwurfs. Der Bundesrat unterbreitet dazu weder einen direkten Gegenentwurf noch einen indirekten Gegenvorschlag. Nach Artikel 97 Absatz 1 Buchstabe a des Parlamentsgesetzes vom 13. Dezember 2002 (ParlG) hat der Bundesrat somit spätestens bis zum 20. März 2014 einen Beschlussentwurf und eine Botschaft zu unterbreiten. Die Bundesversammlung hat nach Artikel 100 ParlG bis zum 20. September 2015 über die Abstimmungsempfehlung zu beschliessen.
    1.3 Gültigkeit
    Die Initiative erfüllt die Anforderungen an die Gültigkeit nach Artikel 139 Absatz 3 BV:
    a. Sie ist als vollständig ausgearbeiteter… bla bla bla…”

    Źródło: https://www.admin.ch/ch/d/ff/2013/9329.pdf

    Dla pewności wysłałem inicjatorom maila. Mogę potem podesłać odpowiedź.

    P.S.
    Tak na chłopski rozum ;), jeśli nie miałobybyć referendum w tej sprawie, to po co bank centralny zajmuje się tym tematem? https://www.handelszeitung.ch/politik/snb-warnt-vor-gold-initiative

    P.P.S.
    Mała poprawka, oczywiście 20%, nie 30%. („Art. 99a 3 Die Schweizerische Nationalbank hat ihre Aktiven zu einem wesentlichen Teil in Gold zu halten. Der Goldanteil darf zwanzig Prozent nicht unterschreiten.”)

    1. No właśnie nie jestem pewien jaki może być dalszy ciąg tych przepychanek… organizatorzy są niewątpliwie trochę rozczarowani, ciekawe co powiedzą…

     1. Tak jak pisałem wcześniej. Referendum się odbędzie, a pismo z kancelarii rady ministrów (Bundesrat) ma jedynie charakter rekomendacyjny. Szwajcarzy będą mogli głosować najwcześniej we wrześniu tego roku (w co wątpię, najprawdopodobniej potrwa to jeszcze kilka miesięcy dłużej).

      Odpowiedź inicjatorów: „Die Volksabstimmung findet statt. Das „Nein“ hat empfehlenden Charakter.
      (…)
      Zuerst kommt die Vorlage in die beiden Eidgenössischen Räte. Die Volksabstimmung kann frühestens im September 2014 stattfinden.
      Klar ist aber noch nichts.

 3. Jeżeli sprawy w PL będą toczyć się dalej tak, jak się toczą tzn. tzw. podaż pieniądza przez NBP (czytaj wyczarowywanie go z powietrza) będzie utrzymywała się na poziomie kilkudziesięciu miliardów PLN w ciągu dekady, to wartość nabywcza złotówki spadnie do tragicznych stanów.
  Inaczej mówiąc, podatek inflacyjny, czyli inflacja fundowana ludziom przez rząd i „niezależny” bank centralny, uczyni z nich dziadów, wegetujących na skraju oficjalnego życia lub wygoni ich do szarej strefy, albo za granice.
  Tak, czy owak posiadanie fizycznego złota wkrótce może zostać ograniczone lub wręcz zakazane.
  A całkiem na serio ziści się w PL opisany przez Cynika scenariusz drobnego górnictwa.
  Przecież rząd nie może sobie pozwolić na obniżenie swoich apanaży i dopuścić do posiadania przez obywateli walorów, których nie można drukować, ani kontrolować…

  1. dla zainteresowanych dokładniejszymi wartościami:
   https://www.bankier.pl/inwestowanie/notowania/macro/profil.html?id=207
   bo bełkotliwy slang na stronie nbp.pl https://www.nbp.pl/publikacje/materialy_i_studia/ms237.pdf może niektórych zmylić i zniechęcić.

   Może o to właśnie chodzi, aby nikt nie przeszkadzał w zadłużaniu teraźniejszych i przyszłych pokoleń podatników w PL? Taka współczesna (prawie niedostrzegalna) forma wpychania w niewolnictwo.

  1. Znakomity kurs staramy się trzymać już od dobrych paru lat… wszystko przez Drogich Czytelników… 😉 Dzięki za wynalezienie tego…

  1. Kto na poważnie bierze wypowiedzi Wałęsy sam sobie szkodzi. Można wejść do newsmax i poszukać pod „walesa” aby się dobrze ubawić.

  1. > nic tylko wybrać się w sobotę do Złotoryi

   Odradzam. W Złotoryi złoto występowało tam razem z arszenikiem, więc dla niewprawnego górnika mogłoby się to [chyba] źle skończyć. A w celach turystycznych odradzam jeszcze bardziej – takiej nędzy merytorycznej przewodników i ogólnego zwiedzania, jak podczas zwiedzania tamtej kopalni, nie widziałem, jak żyję.

   1. Wydaje się, że nie z arszenikiem (tlenkiem arsenu) a z arsenopirytem (siarczkiem).
    Info z:

    https://www.mos.gov.pl/g2/big/2012_03/0a4784c134a899a2c7051216443c134a.pdf

    (Bardzo ciekawy dokument o polskich zasobach złota!)

    Co do tego, czy mogło to się źle skończyć, to zależy od sposobu pozyskania złota.

    Generalnie metody polegały/polegają na wymywaniu złota rtęcią (tworzy się stop-amalgamat, z którego łatwo, przez odparowanie rtęci uzyskać złoto) lub roztworem soli cyjankowych (złoto rozpuszcza się w cyjankach). Jedno gorsze od drugiego. Związki arsenu niewiele już tu chyba zaszkodzą 😉

    Czytałem kiedyś (informacja niepotwierdzona – pamięć już nie ta), że dawne wydobycie złota było tak szkodliwe, że ginęły owady w okolicy, stąd np. nazwa Otmuchów (na skutek stałych wiatrów od kopalni był wolny „od muchów”).

 4. Kopacze w pocie czoła wydobywają złoto pod ziemią a cwana i leniwa policja wydobywa je z ich kieszeni i innych miejsc podczas rewizji osobistej.

Comments are closed.