Naga prawda o emeryturach

Młoda dama obok w wieku, powiedzmy, niezupełnie emerytalnym, ma problem. Na emeryturę będzie mogła przejść dopiero w wieku lat 60 a nie 55.  Już teraz  jednak wraz z koleżankami z ukraińskiej grupy Femen tak się tym przejęła że postanowiła zaprotestować topless w środku Kijowa.

źródło: tvn24

Nadaje tym nowy wymiar protestom przeciwko emerytalnemu bezprawiu przełamując przy okazji kilka stereotypów. Jednym z nich jest powszechne przekonanie że zainteresowani emeryturami są jedynie ludzie starsi. Jak widać, nic bardziej mylnego. Innym że tematyka emerytalna nie jest specjalnie pociągająca. To też, jak się wydaje,  jest kwestią smaku…

Jeszcze innym to że nie zmusza do głębszych refleksji bo przecież emerytury to demografia i wszystko wynika z arytmetyki. Cóż,  w 2GR tacy pewni tego nie jesteśmy. Nie możemy na przykład wyjść z refleksji co akurat uczyniło problem emerytalny na Ukrainie tak nabrzmiałym akurat w lipcu. Czyżby był on mniej nabrzmiały w, dajmy na to, grudniu? Albo jaki możliwy defekt w synapsach popchnął grupę notorycznych stripperek do latania w stroju niekompletnym w intencji akurat emerytur? Dotychczas latały one w intencjach innych ale nigdy o aż tak długim horyzoncie czasowym. No i czy wszystko wynika z arytmetyki? To się dopiero okaże. Jeśli topless skraca wiek emerytalny o 5 lat to zobaczymy w czym Femen żądać będzie skrócenia go o 10.

Protest grupy Femen to jednak przede wszystkim ważka wymowa symboliczna. Sygnalizuje pełną, aby nie powiedzieć nagą, prawdę o stanie finansów publicznych. Nie ukrywając nic, a w każdym razie wiele, ekshibicjonistki z Kijowa w sposób całkiem dosłowny demonstrują do jakiego stanu doprowadzi każdego poleganie na rządowych obietnicach dostatniej emerytury z pustej państwowej kasy.

Ich protest stanowi też  nadzieję mas o lepsze jutro. Jeśli Ukrainkom uda się odgonić rząd od emerytur utrzymując dotychczasowe przywileje wskaże to drogę innym. Zamiast na przykład bezskutecznie walczyć o utrzymanie OFEs śpiewaniem, jak znany ekonomista, czy w sądzie, trzeba będzie prędzej zorganizować jakiś masowy piknik topless pod Sejmem. Na utrzymanie zaś wcześniejszych emerytur mundurowych najpewniejszą metodą może się okazać protest stripperów w mundurach mocno niekompletnych. Możliwości jest wiele.

Oby tylko Sejm nowej kadencji nie zabrał się za emerytury w styczniu…

19 Replies to “Naga prawda o emeryturach”

 1. A rzad to jedna granda złodziei uchwalających pod własne i kolegów interesy oraz kasę prawo. I tak np:[url=https://prawo.mp.pl/wiadomosci/show.html?id=60772]Niejasny status spzoz po 1 lipca br[/url] Raczej brak osobowości prawnej SPZOZ wynika z cheći ostatecznego udupienia szpitali przez ten rząd. Bo zanim ten zapis zmienia to NFZ już SPZPZom podziekuje jako ,że nie maja osobowości prawnej,bo przecież NZOZy jak maja zagwarantowana tą ustawą. Komuś zależy na szybkim przejęciu szpitali.Komuś z rządu.

 2. każda niewygodna prawda przechodzi trzy etapy: etap ignorowania, etap zaprzeczania i etap uznawania za oczywistość.

  jak pisze wyborcza powoli opuszczamy etap zaprzeczania:
  (…) „Financial Times” podał, że część unijnych przywódców dopuszcza myśl o niewywiązaniu się Grecji ze spłaty wybranych należności (…)

  unijni przywódcy nie boją się już myśleć! a nie mogli dopuszczać takich myśli przed przyznaniem kolejnej transzy pomocy dla Grecji? ciekawe dlaczego zmienili zdanie akurat teraz..

  dopiero co przyklepano Grekom pomoc, a tu kilka dni później niespodzianka: Nowy plan ratunkowy dla Grecji zakłada ogłoszenie niewypłacalności przynajmniej wobec niektórych wierzycieli

  1. Tytuł „Frank na nowym rekordzie”, pod spodem starszy link „Frank, dolar i euro w dół. Złoty powoli odzyskuje siły”. .. 😉
   Jak by ktoś jeszcze wątpił że media nie mają zielonego pojęcia co jest grane to ma tu piękny przykład medialnej schizofrenii… 😉

   Niedługo „przywódcy unijni” będą odliczać w kółku – na kogo wypadnie na tego bęc! Ha, ha, ha…

   1. Niedługo „przywódcy unijni” będą odliczać w kółku – na kogo wypadnie na tego bęc!

    oto w tempie ekspresowym, prosto z Bunga Bunga, do wyliczanki na oddziale eurochirurgii dołączył pacjent włoski:

    „Italy is on the right track” (…) said German Finance Minister Wolfgang Schaeuble.

    pacjenci francuski i niemiecki są już w tak podłym stanie, że wydaje im się iż są lekarzami 😀

 3. Niestety, najlepsza emerytura to „Krugerrand” w rożnych postaciach, to mogę powiedzieć młodym ludziom, którzy zaczynają płacić składki do ZUS i OFE i innych funduszy ala emerytalnych. Może się okazać,że przez lata oszczędzania w fiat money, wartość będzie równa zeru. Dzieje się tak teraz w Grecji i w tzw. kapitalistycznych USA..

  1. @Jojtek

   Wystarczy, że wymiana tychże Kurregardów zostanie opodatkowana i tyle będzie z jej „najlepszości”. Dywersyfikacja. Poza tym, opłaca się kupować tylko większe „nominały” a jeden Kurregard to obecnie roczne oszczędności wielu pracujących – niestety.
   Dywersyfikacja…. to klucz.

   1. Może i będzie opodatkowana, ale zawsze wymienialna dopóki ludzie będą handlowcami. Dywersyfikacja jak najbardziej, ale nie w papierowy pieniądz.

    1. Wymienialne to te blaszki beda tylko po jakiej cenie jak dajmy na to rzadowi US przyjdzie do glowy pozbyc sie rezerw zlota.

   2. Wymiana dóbr już jest opodatkowana (cały handel) a całość i tak się kręci. Powiedziałbym nawet, że obecnie handel złotem jest uprzywilejowany, bo zwolniony z VAT.

 4. Jeżeli takie młody niewiasty myślą o emeryturze, to znaczy, że nasza cywilizacja już zgniła, a teraz tylko unosi się smród. Jeżeli w ogóle jakikolwiek dwudziestokilkuletni człowiek myśli o emeryturze zamiast o podboju kosmosu czy zdobyciu Macedonii, to ja kuźwa wysiadam z tego pociągu.

  1. Tak, myślę o emeryturze, mam 23 lata, to coś złego? 😉

   A myślę od paru lat odkąd w jakiś sposób wpadłem na tego bloga, raczej nie w kontekście dostatniego życia za pieniądze z zus, ale o tym, że będzie trzeba się o nią zatroszczyć samodzielnie.

   1. Na myślenie o emeryturze na emeryturze jest za późno. Na myślenie że z państwowych emerytur coś będzie również… 😉

 5. to jest nic— Nóż się otwiera………….

  Z dochodzących przecieków wynika ,iż akcje pracownicze ( w podwójnej wysokości Dz. U. z dnia 28 lutego 2003 r.- § 7. 1.)…………z JSW mają także otrzymać osoby które za rządów premiera J.Buzka otrzymały na koszt społeczeństwa 5-letnie super-urlopy górnicze zaliczane do okresu pracy górniczej i następnie po tych urlopach skierowane zostały na bardzo wczesne emerytury górnicze.
  ,,,,,,,,,,,Na akcje JSW mogą również liczyć Te osoby którzy już w przeszłości otrzymały do wykupienia za symboliczną złotówkę mieszkania zakładowe o znacznej wartości rynkowej.
  Wszystko to dzieje się w sytuacji gdy reszta zatrudnionych i pozostała część społeczeństwa może tylko ze złości na te bezpodstawne dary poszczególnych Rządów RP zaciskać pięści. Kto to ukróci -kto ukarze bezpodstawne rozdawnictwo Rządzących POlityków. -ludzi rządzących na koszt pozostałego społeczeństwa a nawet na koszt pozostałych pracowników górnictwa !!

 6. „Nie możemy na przykład wyjść z refleksji co akurat uczyniło problem emerytalny na Ukrainie tak nabrzmiałym akurat w lipcu.”

  To proste. Zgodnie z fizyką, możliwości protestu się kurczą w zimie, a rozszerzają w lecie.

  1. Ja bym po prostu powiedział, że to mogłoby być nieprzyjemne protestować topless w grudniowym ukraińskim mrozie 😀

   Poważnie pisząc, to nie rozumiem czemu nadal nikt publicznie nie rzucił hasła że może by ten wiek emerytalny to całkiem zlikwidować? Niech każdy pracuje ile chce, a emeryturę dostanie proporcjonalną. ech, niechby nawet i na początek z ZUSu, ale przynajmniej odpadłyby nam takie żenujące przepychanki czy 60 czy 55. Jak dla mnie mocno jałowe spory.

 7. No to te feministki z Ukrainy źle się do tego zabierają, skoro za to że rząd działa źle ministrowie mogą sobie popatrzec na nagie cycki to może dać im impuls do działań jeszcze gorszych, aby zobaczyć jeszcze więcej…

 8. ;))))))))))))))))))))))))))))))))))

  Sezon urlopowy, widzę, w pełni.

Comments are closed.