JAK PRZEŻYĆ I PROSPEROWAĆ
POMIMO PAŃSTWA, SOCJALIZMU I KRYZYSU

Ostatnie komentarze

Metale szlachetne


Aktualne ceny spot, 24h
1 oz = 31.1 g

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]


[chwilowe problemy w podawaniu cen bieżących]

Indeks akcji złota HUI, 6m
[chwilowe problemy w podawaniu indeksu HUI]

Rynki dzisiaj

Autor: cynik9 - 16.05.18

Polowanie na najbogatszych

czyli „danina solidarnościowa”

polowanieSocialistyczna słoma zaczyna wychodzić światowemu nadpremierowi Morawieckiemu z butów. Mimo deklaracji że władze nie podniosą podatków to właśnie nadpremier zrobił. Czym innym jest podatek 4% od zarobków powyżej pewnego limitu jak nie kolejnym progiem podatkowym?

O 4% więcej zostaną przycięci „najlepiej zarabiający” aby sfinansować  potrzeby innej grupy społecznej – niepełnosprawnych. Motyw dociskania śruby „bogatym”, którzy i tak mają zbyt dużo, i ostentacyjnego rozdawania tego plebsowi na cele „społecznie słuszne” stanowi nieodłączny atrybut socjalistycznej urawniłowki. Do perfekcji doprowadzili to bolszewicy, rozkułaczając każdego kto cokolwiek posiadał.

czytaj dalej: Polowanie na najbogatszych

Autor: cynik9 - 09.05.18

GetBack czy ForgetIt?

czyli AmberGold bis

getbackWydaje się że komisja sejmowa ds. przekrętu Amber Gold będzie miała wkrótce nowe zajęcie na kolejne kilka lat. GetBack mianowicie naciął więcej klientów – może ich być nawet 30 tysięcy – i na dużo większą sumę. Niecałe 600 milionów na które przekręciła publikę grupa przestępcza frontowana przez Marcina P. to mniej niż połowa szacowanej na 1.5 miliarda złotych potencjalnej straty w  obligacjach GetBacka.

GetBack to czołowa firma działająca w trudnym biznesie windykacji długów. Zasadniczo siłowanie się prawne z opornymi dłużnikami. Idea polega na okazyjnym nabyciu „złego” długu i takim tarmoszeniu i straszeniu dłużników że część z nich, aby uniknąć dalszego dyskomfortu, zgodzi się oddać jakąś jego część. Firmy windykacyjne w biznesowym ekosystemie pełnią więc rolę mrówek usuwających padlinę z lasu.

czytaj dalej: GetBack czy ForgetIt?

Autor: cynik9 - 21.04.18

Jedynka Morawieckiego

PiS w szczycie koniunktury nakłada nowe podatki

morawieckiMamy bocianie pracowicie wysiadują jaja na pięknym o tej porze roku Pojezierzu Drawskim. Populacja bocianów w sposób wyraźny wzrasta, mimo że PiS nie objął ich jeszcze programem Bocian 500+. Jest to poważne niedopatrzenie bo przecież bociany w planach demograficznych PiSu pełnią rolę absolutnie pierwszoplanową.

czytaj dalej: Jedynka Morawieckiego

Autor: cynik9 - 06.04.18

Zyski na bitcoinie

fiskus aż się ślini

Kiedy na seminarium Instytutu Misesa parę lat temu, nie bez pewnych zastrzeżeń ze strony organizatorów, dana nam była okazja do porównania bitcoina ze złotem, to ostatnie stało blisko swojego apogeum w pobliżu $1900. Bitcoin natomiast stał wówczas po $5.21. Pamiętam tę liczbę dobrze bo młody człowiek wyjaśniający działanie bitcoina jako przykładu użył transakcji wymiany bitcoina za jednego buta. Do dziś nie wiem czemu akurat za jednego a nie za parę butów, ale rząd cen mniej więcej się zgadzał. Ile w końcu kosztuje para nowych sneakers? $25?

Od tego czasu przeszły chyba wieki! Złoto w długotrwałej bessie spadło potem o blisko połowę i jest ciągle 30% poniżej dawnych szczytów. Bitcoin zaś doznał w tym samym czasie zapierającej dech, hiperbolicznej aprecjacji o ok. 400’000%. Nawet po spadkach w tym roku jest ciągle w przodzie o te drobne 180’000%, jeśli dobrze liczymy.

bitcoin i opodatkowanie zysków

Zwłaszcza zeszły rok był dla krypto walut fantastyczny, z  aprecjacją wielu nierzadko o 10X. Takie spektakularne zyski często się nie zdarzają. Oznacza to że wielu spekulantów na sprzedaży kupionych wcześniej za grosze bitcoinów zarobić mogło, być może po pierwszy raz w życiu, znaczący kapitał. A to oznacza że zanim się obejrzysz już masz na karku podatkowe drony z miejscowego fiskusa. W ostatnim numerze TwoNuggets Newsletter przyglądaliśmy się bliżej zagadnieniom podatkowym z tym związanym. Mamy w końcu czas podatkowej paranoi wszędzie i bolesną  sprawę opodatkowania  wysokich zysków kapitałowych na bitcoinie.

Nawet w krajach rozsądnych, jak Szwajcaria, gdzie zyski kapitałowe osób fizycznych nie są zasadniczo opodatkowane, można przy odrobinie nieuwagi znaleźć się łatwo na celowniku fiskusa. Tym bardziej że w tutejszej Crypto Valley, krypto odpowiednika Doliny Krzemowej w Kalifornii, zyski XXL na krypto do rzadkości nie należą. Aby płacić przez nos nie potrzeba wcale mieć własnej firmy.

Zupełnie przechlapane mają  ci którzy w krajach opodatkowujących zyski kapitałowe, jak USA, mieli szczęście zrealizować znaczne zyski  w 2017 lecz dopiero potem zaczęli myśleć o konsekwencjach. Jak na przykład głośny na internecie gość o nicku  Thoway, skromny urzędnik który na początku 2017 kupił 8 bitcoinów za parę tysięcy $$ a w końcu roku sprzedał to za $120K. Thoway mógł może nawet nie wiedzieć co to takiego zysk kapitałowy ale swoim naiwnym tradingiem wygenerował tzw. taxable event. W następstwie tego winny jest fiskusowi lekko licząc $50K, których oczywiście nie ma. Zyski się rozeszły a Thoway użalał się niedawno na Reddit że trading w krypto „zrujnował mu życie”… […]

pełny tekst ukaże się z numerze 2N2018_06  TwoNuggets Newsletter.

.

Autor: cynik9 - 04.04.18

Potop szwedzki nam nie zagrozi

wymaga bowiem brains

potopKto w dzisiejszych czasach potrzebuje jeszcze kabaretu w Europie aby się pośmiać i rozerwać?

Napewno nikt w Szwecji, mateczniku europejskiego socjalizmu, która w wielkim eksperymencie  sprowadziła do siebie pół Afryki chcąc zobaczyć co z tego potopu wyjdzie.  A wyszło to co dawało się przewidzieć od samego początku. Aby się  rozerwać w Szwecji wystarczy teraz wyjrzeć przez okno i zobaczyć  to co już jest. To dużo lepsze niż kabaret!   Więcej ubawu i do tego za darmo.

czytaj dalej: Potop szwedzki nam nie zagrozi