Dolar jedyną grą w mieście

czyli ucieczka przed ebolą

W Suzie, na dworze, król Dariusz ucztuje;
Sto cudnych dziewic jemu usługuje,
Sto niewolników na klęczkach się wije […]

Na myśl przychodzi ten fragment Maratonu Kornela Ujejskiego gdy widzimy pospolite ruszenie maklerskie wzbierające w Polsce… 😉

Na dworze GPW ucztuje król Czerwony Krawat którego niepokoić musi stan królestwa. GPW, jak wiele innych rynków EM (emerging markets), stoi w ostatnich latach zasadniczo w miejscu. Królowi w tej sytuacji coraz ciężej kasować prowizje na słabnącym handlu. Wprawdzie kasuje je w obie strony ale woli entuzjazm i wzrastające wolumeny hossy niż stagnację graniczącą z bessą. Bessy na giełdach bywają. Zeszłoroczny wynik GPW w pobliżu zera był na tle innych EM nawet nie najgorszy. Chodzi jednak o sens i ryzyko samego siedzenia na peryferyjnej giełdzie kraju EM z którego kapitał inwestycyjny odpływa. I – sorry – odpływać będzie jeszcze jakiś czas.

Jest to zjawisko globalne i znane, nie ograniczone bynajmniej do Polski. Kiedy nisko wiszący owoc łatwych zysków w DM (developed markets – rynki rozwinięte) zostaje zerwany kapitał globalny, niczym prąd oceaniczny, zaczyna płynąć do krajów EM. Szuka tam lepszych perspektyw wzrostu i je tam znajduje. Kraje EM kuszą wówczas taniością  i większym potencjałem wzrostowym, co zaczyna przeważać nad wyższym ryzykiem.

Potem, starą rzeczy koleją, sytuacja się odwraca. Nastają czasy gorszej koniunktury w których ten sam wirus który na DM powodować może najwyżej katar na EM spowoduje ebolę. Ebolą jest tym razem $7 bilionów świeżego długu dolarowego nabranego przez kraje  EM w dobrych czasach taniego USD. Teraz przychodzi dług ten spłacać w dolarze dużo droższym.  Na dodatek dzieje się to jeszcze przed spodziewaną podwyżką stóp przez FED,  co dolara dalej powinno umocnić a obsługę długu bardziej skomplikować.  Zwiastuje to problemy dla krajów EM które,  w odróżnieniu od Ameryki,  dolara dodrukować sobie nie mogą.

Uciekając przed ebolą w EM kapitał ponownie płynie w bezpieczeństwo rynków DM.  Zwroty są tam niższe ale za to bezpieczeństwo większe. Nawet jeśli giełdy DM w globalnej korekcie spadną o 15%,  co wykluczone nie jest, to EM mogą stracić połowę. O potencjale spadkowym rynków EM przekonali się  w zeszłym roku inwestorzy w Rosji tracąc 70%.

A co się dzieje gdy nawet na rynkach DM zaczyna być niepewnie, a wzrost zaczyna zanikać? W tej fazie właśnie jesteśmy.  Wtedy kapitał ma tylko jedną  drogę  którą jest droga w bezpieczeństwo dolara amerykańskiego. Owszem, w dłuższej perspektywie łączenie „bezpieczeństwa” z „dolarem” może nie być najszczęśliwszą kombinacją.  W krótszej jednak rzeczy mają się inaczej. W niepewnym świecie masowego rozcieńczania walut i padającego euro dolar i instrumenty dolarowe są po prostu jedyną grą w mieście.  Jest to jedyna dostatecznie pojemna przystań dla dużego kapitału.  Z tych też powodów myślący kapitał płynął w 2014 głównie do USD i USA.  Na samej różnicy kursowej, bez innego ryzyka poza walutowym, inwestor polski siedzący w USD zarobić mógł 20%. Mógł to łatwo podwoić pasywnie siedząc w szerokim indeksie akcji S&P500.

Nie ma powodu aby w tym roku było materialnie inaczej, przynajmniej w jego pierwszej połowie.

Rynki USA są już drogie a niebezpieczeństwo korekty rośnie. Wraz z USD pozostaną jednak przez pewien czas jedyną grą w mieście, tym bardziej że dzięki QE w Europie euro praktycznie wypadło z zawodów. A skoro cała gra jest zupełnie gdzie indziej to siedzenie w rynkach EM, w szczególności na GPW, wiele sensu raczej nie ma.

W tej sytuacji król Czerwony Krawat ogłaszający super konkurs inwestycyjny „future masters” (HT – fajnkm) wygląda nam na wartościowy wskaźnik kontrarny.  Czego to się nie robi aby zwabić niepodejrzewające niczego masy do niebezpiecznych zabaw we futures. Stu ekspertów jemu usługuje, wijąc się na klęczkach i dając swoje bezcenne wskazówki młodym kandydatom do masowego skubania. Sto cudnych dziewic blogosfery traci właśnie dziewictwo „niezależności” aktywnie reklamując to pospolite ruszenie na kruchy lód kontraktów terminowych.

Z czarnymi łabędziami krążącymi już w powietrzu zwiastować się to zdaje koniec podobny do innego pospolitego ruszenia – Niemców z Prus Wschodnich przez zamarznięty Zalew Wiślany w styczniu 1945,  równo 70 lat temu.  Nieliczni dotrą do celu odbierając parę nagród, w tym dyplom w ramce starszego inwestora pierwszej klasy, kosztem reszty która anonimowo utonie bez wieści w lodowatej wodzie.  Zadowolony będzie tylko król Krawat któremu pozostaną  do skubania masy świeżo założonych rachunków terminowych. W bessie dobra psu i mucha.

Nie wiemy czy utonięcie w lodowatej wodzie jest lepsze czy gorsze od eboli. Możliwe że większej różnicy to nie robi. Tym natomiast co może zrobić różnicę dla inwestora w 2015 jest naszym zdaniem:

 • sterowanie możliwie z daleka od EM, w szczególności GPW, z możliwym wyjątkiem Chin
 • siedzenie w USD, z daleka od PLN
 • dla amatorów akcji: siedzenie w solidnej kompanii zarabiającej w rosnącym USD a liczącej swoje koszty w słabnącym EUR.
 • dla amatorów złota fizycznego: powstrzymanie się od zwiększania pozycji do czasu gdy jego niezależni promotorzy, dealerzy i traderzy nie zaczną reklamować czegoś innego.  Jak półtusz wieprzowych, soku pomarańczowego czy innej spekuły w kontraktach terminowych na przykład… Wtedy koniec bessy w złocie może być już blisko… 😉

Owszem,  sugerujemy przeciętnemu inwestorowi trzymanie się  z daleka od kontraktów terminowych,  zwłaszcza przy zmienności rynków przewidywanej w tym roku.  I ty w ten sposób prawdopodobnie nie zostaniesz „future master”.  Masterem pozostanie król Czerwony Krawat,  strzyżący przytłaczającą większość „current fools”, którzy skąpią się  w lodowatej wodzie  jak frankowicze  po zniesieniu pegu.  Więcej dla tych ostatnich w najnowszym numerze TwoNuggets Newsletter.

 

 

 

 


akcja ludzi dobrej woli:

Karolina
kliknij aby powiększyć

110 Replies to “Dolar jedyną grą w mieście”

 1. „…Prędzej naradzić się jak się pozbyć amerykańskich podżegaczy wojennych z Europy… 😉 ….”

  Jest dokładnie jak Cynik mówi, cały świat powinien jednym głosem krzyczeć „YANKEE GO HOME!!!” ( wraz ze swoimi mistrzami z Londynu).

  Ciekawe spojrzenie na temat:

  https://blog.wintm.pl/2014/06/05/pax-americana-i-zabojcze-chinskie-fdi/

  https://blog.wintm.pl/2014/09/01/pax-americana-2-0-czyli-geopolityczne-powody-stojace-za-gospodarcza-katastrofa-strefy-euro/

  1. … świetne teksty, które wywróciły trochę moje spojrzenie na ,,otoczenie,,
   [quote]Pamiętamy, że import to zysk a eksport to koszt a bogactwo narodu składa się z tego co wyprodukuje plus to co zaimportuje minus to co jest zmuszony wyeksportować w zamian za to co do siebie sprowadzi.[/quote] … a by się zdawało że to eksport jest źródłem bogacenia się,- a to nieprawda jest on tylko zapisem jakiejś papierowej waluty np. dolara na kontach Fedu. Prawdziwym źródłem bogacenia się jest import i drukowanie własnej waluty do której przekonamy,,jelenia,, by zapisał jej ,,stan,, na koncie. PROSTE!

 2. @Bagracz
  O Szwajcarie niech sie Pan nie martwi, gdyby wykorzystala bowiem Pana pomysly za trzy lata 10 Euro byloby warte 1 Frank.
  Szwajcaria wydrukowola dwukrotnie wiecej pieniedzy niz Japonia i czterokrotnie wiecej niz USA w stosunku do swojego PKB – i to nie jest pytanie ile EUR czy zlota ma SNB a kto ma te wydrukowane przez SNB Franki i co z nimi chce zrobic? Prawdopodobnie bedzie to tymczasowa nowa waluta silnych krajow.

 3. Co robi kraj, gdy zaczyna psuć swój pieniądz? Zwykle, by spowolnić ucieczkę od psutego pieniądza, zniechęca do używania innego pieniądza. W tym złota.
  Jakie są metody tego zniechęcania? Zakazy, nakazy, kary (z karą śmierci włącznie), podatki, cła, kontrole itp. Nawet wojny.
  Wygląda na to, że zachodnie elity finansowe, idą na wojnę z całym światem. Każdy, konkurencyjny do dolara, pieniądz jest aktywnie sprowadzany do jeszcze gorszej, niż dolar, alternatywy.
  Nie wygląda to na przypadek. Przypadkiem, byłyby jedna, dwie, gorsze waluty. Wszystkie znaczące, nie mogą być przypadkiem. Musi być wynikiem jakiegoś procesu, lub celowego działania.
  Jaki mechanizm władzy powoduje, że rządy pozornie niezależnych, demokratycznych państw, mimo widocznej niechęci, realizują jednak, wbrew swoim, interesy światowego hegemona.
  Zgoda, taka Szwajcaria nie może pozwolić na dramatyczne umacnianie się franka. Ale mogłaby np., zamiast kupować świeżo wydrukowane euro, za świeżo wydrukowane franki, kupować złoto, za świeżo wydrukowane franki.
  Różnica mogłaby być bardzo duża. Co prawda, dołowanie kursu franka mogłoby przychodzić z większą trudnością, ale, mam wrażenie, że znacznie poprawiłoby się bezpieczeństwo długoterminowe, takiej operacji.
  Dlaczego tak się nie dzieje? Praktycznie nigdzie, gdzie kraj jest w strefie wpływów USA.
  Oprócz pytania o tajemnicze mechanizmy władzy? Ciekawi mnie czy sugerowany cel wykończenia innych walut, tak by jedynym światowym pieniądzem został dolar, ma jakieś szanse powodzenia.
  Dla mnie, jak na razie, to zupełna utopia. Co implikuje to, że cel tej gry, jest jednak inny. Zakładając oczywiście, jednak jakiś rozsądek u banksterów.

   1. Cynik9 zacytował Carpentersów (no, no…):
    `And solitare’s the only game in town’

  1. z tym dolarem ostrożnie. chiny ostrzegają „dont buy dollars”
   https://www.zerohedge.com/news/2015-01-30/chinas-offshore-yuan-crashes-2-year-low-beijing-warns-its-citizens-dont-buy-dollars
   Grecja: Greenspan przewiduje wyjście z euro. to nieuniknione https://www.bbc.com/news/business-31249907
   https://edition.cnn.com/2012/05/21/business/quest-euro-exit/index.html opisuje 3 scenariusze dla gospodarki europejskiej po wyjsciu Grecji z euro 320 miliardów euro długu wraz z około 3,4 do 4 bilionów pochodnych dotyczących Grecji i oprocentowania greckich obligacji wywoła niezłe zamieszanie na rynku
   Zapada sie rynek instrumentów pochodnych i pożyczek bezpośrednich. cena ropy niedawno upadła. Firmy naftowe i udzielone im pożyczki są już pod wodą.Nie wiemy dokładnie, jaki rodzaj chaosu dzieje się pod powierzchnią w nieprzezroczystych pochodnych.
   https://n8waechter.info/2015/02/john-ing-dem-westen-steht-unmittelbares-chaos-bevor/
   niektórzy jeszcze rozpaczliwie starają sie dpobić do brzegu przed tsunami:
   https://www.bullionstar.com/blog/koos-jansen/belgium-denies-repatriate-gold-uk/
   Hollandia zaprzecza bo musi. Nie ma wystarczająco dużo złota dla każdego z banków centralnych które zdeponowały kruszec ani w Londynie ani w Nowym Jorku. Zbyt dużo złota na papierze, za mało fizycznego złota!
   Belgia poszła w ślady Holandi: https://johngaltfla.com/wordpress/2015/02/04/now-belgium-wants-to-retrieve-its-200-metric-tons-of-gold-from-uk-depository/
   a mleczko się wylewa złotko wcieło.. zamiast złota zobaczyli srodkowy paluszek i nastepnego dnia było:
   https://www.bullionstar.com/blog/koos-jansen/belgium-denies-repatriate-gold-uk
   epoka produkcji paierowego złota wchodzi w zmierzch, trzeba bedzie pokazać prawdziwe zloto co sie pod ich zastaw wydawało papierki. oj zaboli. także Polskie złoto spoczywa spokojnie gdzieś w w chinach i w rosji.
   słychać bębnienie crescendo przy którym wiodące banki prowadzą świat ku globalnej wojnie pod wielkią fałszywą flagą.
   kraje posiadające złotko muszą pokazać pazurki bo sępy głodne złota wyją o żer:
   Rosja Przesuwa wyrzutnie rakiet balistycznych, 700 sztuk sprzętu w 6 regionach
   https://www.youtube.com/watch?v=-DhGJ2RggTY
   Dahboo777 – 04 lutego 2015
   EMP Broń: Chiny Osiąga przełom w technologii Pulse
   https://www.youtube.com/watch?v=R89QZb7maWk
   szczury wieją z tonącego okrętu
   Zarządzających funduszami kupują w ustronnych obszarach świata rancza i grunty w miejscach takich jak Nowa Zelandia uciekać w przypadku szeroko rozłożone zamieszek https://www.mirror.co.uk/news/world-news/panicked-super-rich-buying-boltholes-5044084
   Robert Johnson, prezes Instytutu Nowej Myśli Ekonomicznej na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos mówi o szczurzym eksodusie: https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=84838260&x-yt-ts=1422327029&v=Sriuwxwols8
   Super menedżerowie funduszy hedgingowych kupują „tajne kryjówki”, gdzie mogą schronić w przypadku spodziewanych zamieszek. oni wiedzą ale propagandowa orkiestra sukcesu dmie do końca.
   Pewnego ładnego dnia dowiadujesz się, że twój bank jest bankrutem i nie ma pieniędzy na rachunku bieżącym i rachunku oszczędnościowym. zwłaszcza w miastach dojdzie do kompletnego chaosu. Przeciętny człowiek ma zaopatrzonia w żywności na trzy dni, a może pięć dni. Gdy banki padną, dystrybucja stanie. Gdy dystrybucja stanie sklepy opustoszeją w dzień lub dwa. nie ma zapasów zapasów. Dystrybucji się zatrzyma. piramida stanie w dół aż do producenta. Wszystko jest prowadzone na kredyt i a gdy kredyt się zatrzyma to koniec.
   Jak ludzie utrzymają się przez 3 miesiące na własną rękę do czasu aż rząd ponownie uruchomi linie kredytowe?
   teraz QE4 czeka tuż za rogiem a w Europie bęzie sie w praktyce badać w najbliższych miesiącach czy deflacja jest lepsza od stagflacji.
   ptaszki ćwierkają, że BRIC po cichu ma podpisane umowy o stowarzyszeniu z 140 państwami w tym Grecją, Francją i Niemcami.

   1. Rozumiem kolego twoją konsternacje, ale wiedz że żadne nawet najgorsze czynniki nie zmienią obecnej sytuacji ekonomicznej,świata, znaczy nadrzędności dolara, jak wojny, upadek waluty Euro, opuszczanie Euro strefy i tym podobne. Razem z brics country włącznie. Nawet kompletny brak złota na comex gold zostaje obecnie fałszowany. Do puki parę osób w USA odpowiedzialnych za siły militarne i dodruk papieru, nie zostaną zmiecione przez podmuch historii. Obecnie można nawet odnosić wrażenie że USA kontrolują nawet nasz układ słoneczny.

   2. Info może i ciekawe, ale napisane tak bełkotliwie że czytać się nie da.

    Apeluję o pisanie ZROZUMIALE w języku polskim, a Cynika uprasza się o odsiewanie takich natchniono-bełkotliwych wpisów.

 4. Czekam cyniku na Twoje komentarze odnośnie Grecji. Szczególnie to 10-dniowe ultimatum wydaje sie ciekawe.

  1. Ciekawe ile dni zostało do tragicznego wypadku jaki spotka Janisa Warufakisa greckiego ministra finansów? Zaczynam nie mieć żadnych wątpliwości że USA kontrolują także nasz układ słoneczny

   1. w grecji coś bedzie. głośno coś ćwierkają ptaszki.
    nastepnym niewygodnym może byc prezydent Cypru Nikos Anastaziadis, ktory zaoferował Rosji budowę na swoim terytorium bazy wojskowej:https://en.chinagate.cn/2015-02/07/content_34758856.htm
    porozumienie między Rosją i Cyprem w sprawie współpracy w obronie krajów, zostanie podpisane w czasie wizyty prezydent Cypru w Moskwie w dniu 25 lutego br.
    baza lotnicza z której będą korzystać z rosyjskice samoloty znajduje sie w odległości 40 kilometrów od Akrotiri na południowym wybrzeżu Cypru i znajduje sie w obszarze operacjnym NATO w operacjach na Bliskim Wschodzie

 5. prowadzenie wojny w środku europy zobowiązuje. właśnie okupujący nasze kieszenie parlament drzucił podniesienie kwoty wolnej od podatku.polskojęzyczny parlament postanowił utrzymać skandalicznie niską kwotę wolną od podatku w wysokości 3091 zł ROCZNIE. To oznacza, że w Polsce podatki płacą nawet najbiedniejsi, którzy utrzymują się tylko z pomocy społecznej, którą notabene przydziela im ten sam rząd.https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sejm-odrzucil-projekt-dot-podniesienia-kwoty-wolnej-od-podatku-3284316.html

  podziękujmy za skromność naszym umiłowanym oprawcom oni żyją wyłącznie z tego co nam ukradną. mogli zabrać nam jeszcze więcej

  1. „To oznacza, że w Polsce podatki płacą nawet najbiedniejsi, którzy utrzymują się tylko z pomocy społecznej, którą notabene przydziela im ten sam rząd” to jest błąd kardynalny w każdym myśleniu o podatkach. Bzdura wierutna i wszechobecna. Ci którym płaci państwo nie płacą ŻADNYCH (w dochodzie) podatków! To Państwo (jako instytucja) płaci im pomoc społeczną(albo pensje, dodatki i co tam jeszcze) i PAŃSTWO łoży na podatek który to „niby płacą” bo jest potrącenie na kwitku… ten system zaciemnia obraz, napuszcza jednych na drugich i prowadzi do zawalenia… to tak na marginesie.

 6. Niemiecka firma Siemens ogłosiła przygotowanie zwolnienia około 8000 pracowników na całym świecie, w tym ponad trzech tysięcy w Niemczech. Zwolnienia odbędą się w ramach planu restrukturyzacji. W ten sposób Siemens spodziewa się zaoszczędzić w 2016 prawie miliard euro. Firma twierdzi, że zwolnienia będą miały wpływ przede wszystkim pracowników usług administracyjnych. W sumie proces restrukturyzacji odejdzie 11.600 pracowników

 7. Zapominamy o prawdziwym mega trylionowym czynniku derywat, które jak niechciane dziecko puka do drzwi, i zmieni nasza ekonomiczna rzeczywistość, czy to się komuś podoba czy nie. Obecne wysiłki propagandy to jakby zaklinanie że grawitacja nie istnieje i potajemne podgrzewanie powietrza podając to jako przykład.

 8. Bezrobocie w USA nieoczekiwanie wzrósł w styczniu do 5,7% z 5,6% w grudniu 2014r. Wzrost bezrobocia w styczniu ze spowodowała, że wzrosło zapotrzebowanie na pomoc socjalną do 62,9% z 62,7% miesiąc wcześniej.

  Brytania
  Według Office for National Statistics (ONS), ujemne saldo handlu zagranicznego (z wyłączeniem usług) w ubiegłym roku wzrosło o 6,5% – do 119,9 miliardów funtów (182000000000 dolarów). wzrost był rekordowy od początku gromadzenia tych danych w 1998 r.
  Wolumen handlu między Wielką Brytanią i innymi krajami na całym świecie spadła w 2014 na tle dalszego osłabienia gospodarki strefy euro, która jest głównym rynkiem dla firm brytyjskich.
  Na wzrost deficytu wpłynęło umocnienie funta szterlinga do kilku innych głównych walut, a także sankcje nałożonye przeciwko Rosję.
  Deficyt handlowy w sektorze usług w minionym roku wyniósł 34,8 mld funtów, co stanowi wzrost w porównaniu z 33,7 miliardów funtów w 2013 r.
  W grudniu 2014 deficyt w handlu z Wielką Brytanią (towary i usługi) wzrósł do 10,2 mld funtów wobec 9,3 mld funtów w listopadzie. Analitycy ankietowani przez Bloomberg, oczekują wzrostu do 9,1 mld funtów.
  Wolumen eksportu brytyjskiego w grudniu wzrosł jedynie o 0,1%, wielkość przywozu wzrosła o 2,7%. UK import ropy wzrosł do 21% bo powodem zakupu były niskie ceny.

  Merkel i Holland polecieli do Moskwy złozyć hołd Putinowi.dzisiaj kurs ukraińskiej hrywny na międzybankowym rynku walutowym spadł dół do 26,25 hrywien za 1USD /wczoraj 25,05 za 1 USD /
  Realny kurs hrywny na rynku międzybankowym od początku 2015 roku zmniejszył się o 27,6% w dniu 1.01.15r wynosił 19 hrywien za 1USD.
  A to dopiero początek, hrywna dopiero rozpoczeła szukanie równowagi. jutro może osiągnąć 35-40 hrywien za dolara bez żadnych problemów. dzis kantorowy nurs hrywny na ukraiinie wynosi 35 za 1 dolara.

  1. złozyć hołd Putinowi — jak znowu hołd? Prędzej naradzić się jak się pozbyć amerykańskich podżegaczy wojennych z Europy… 😉 

   1. odnosząc się do Merkel i Hollanda napisałem w poprzednim wpisie „na kolanach” świadomie. oni naprawdę nie mają wyjścia. Merkelowa jest non stop na posłuchu, każde pierdnięcie, zbytnia samodzielność, może wywołać taki „zamach” jak w Paryżu tylko na większą skalę. w Niemczech już teraz są masowe protesty przeciwko muzułmanom.
    zamach i wybuchnie piekło.
    Hollande poprzez uległość USolom z mistralami stracił gigantyczny kontrakt z Indiami na 126 Rafale za 20 mld dol.
    https://redpilltimes.com/re-examining-frances-mistral-policy-india-may-cancel-22-billion-rafale-fighter-jet-contract-instead-purchase-russian-su-30-jets/
    niedotrzymanie zobowiązań kosztuje bardzo dużo.
    próba samodzielności Hollanda w prowadzeniu polityki skończyła się w sposób wiadomy w Paryżu.

    Francuski prezydent przed rozpoczęciem podróży z Merkel na Ukrainę powiedział: „Zrobimy nową propozycję rozwiązania konfliktu w oparciu o integralności terytorialną”
    Układ sił jest mniej lub bardziej jasne: Europa (poza niechlubnym wyjątkiem)i Rosja nie chcą wojny, USA potrzebują go rozpaczliwie.Czując zapach prochu, kraje europejskie, jeden po drugim odmówiła udzielenia Ukraina śmiercionośnych broni (poza jednym debilnym pariasem) – wszyscy są świadomi tego, że wojna w centrum kontynentu pochłonie wszystko oczywiście oprócz zaufanych partnerów, którzy siedzą w bezpiecznie za oceanem. USA uparcie i świadomie chcą wojny w Starym Świecie. Dlatego Hollande i Merkel przekonywali Poroszenkę by podjął najlepszą decyzję i opuścił Donbass sam. Z zamiarów z oczywistych względów nie wyszło – Waszyngton nie pozwolił.
    „Podczas rozmów prezydenta Poroszenko z kanclerzem Niemiec Angelą Merkel i francuskim prezydentem Francois Hollande kwestia federalizacji nie została podniesiona. Ukraina była, jest i będzie państwem unitarnym „- powiedział rzecznik ukraińskiego prezydenta Światosław Tsegolko
    Innymi słowy, Kijów zamierza nadal prowadzi rozmowę z dysydenckimi regionami wykorzystując wyłącznie wyrzutnie rakiet.
    obydwa gołąbki pokoju udały się do Moskwy z pustymi rękami. Zamiast propozycji federalizacji Ukrainy przynoszą Putinowi w dzióbkach stare rozliczenia, tylko nieznacznie poprawione w niektórych punktach. W szczególności linii demarkacyjna zostanie zmieniona itp.
    takie plany nie są do przyjęcia dla państwa Nowej Rusi, która powstaje na wyzwolonych terenie Dombasu i Ługańska.ja także nie chciał bym żyć pod jednym dachem z obłąkanym szaleńcem.

    Obecnie jedyną szansą utrzymania się przy władzy banderowskiej kliki w Kijowie jest prowadzenie wojny totalnej, wprowadzenie stanu wyjątkowego, utrzymywanie stanu masowej histerii, która zagłusza skutki gospodarczego upadek kraju i sterowanie systematycznym wyrzynaniem narodu w bratobójczej wojnie. tylko masowa rzeż usprawiedliwia grabież na niespotykaną dotychczas skalę, właśnie wprowadzono karę śmierci za brak chęci do mordowania rodaków, nieograniczone pozbawianie praw publicznych, dowolnego przymusowego bezterminowego dysponowania wszystkimi składnikami majątku obywateli pod pretekstem prowadzenia wojny oraz biznesu w postaci sprzedaży dostarczonego juncie z zewnątrz uzbrojenia i wyposażenia wojskowego w dowolne rejony świata. ostatnio modna jest Syria
    https://lifenewscontent.ru/static/posts/2015/02/149465/d22a2299e3f1cb893a926673265c194c.jpg
    na to wszystko jest zgoda i pełen ochronny parasol. kto dziś pamięta masowy mord pasażerów Beoniga? cisza. propaganda pogrzebała trupy w morzu zapomnienia
    plany wojenne junty są bardzo rozległe. zamierza prowadzić wojnę bezterminowo wszystkim dostępnymi środkami. zamierza podbić rozległe bliżej nieokreślone terytoria dzisiaj dowiedzieliśmy się że junta ma iście napoleońskie plany: doradca ministra obrony Aleksandra Półtoraka – Danyluk proponuje utworzenie samodzielnego bloku wojskowo-politycznego, który będzie podobny do Sojuszu Północnoatlantyckiego,które powinny łączyć inne kraje post-radzieckich w regionie z podobnymi problemami bezpieczeństwa: po pierwsze, Gruzja, Mołdawia, Azerbejdżan, ale w dłuższej perspektywie,po zmianach kierunków polityki zagranicznej tych państw także Białorusi, Armenii i Kazachstanu.
    widocznie banderowcy zrozumieli, że NATO-wska szpryca raczej ich gorączkowych majaków nie wyleczy.
    oczywiście nie ma nic za darmo. prowadzenie wojny totalnej kosztuje. gospodarka Ukrainy jako system nie funkcjonuje.deficyt wynosi 200%PKB.brak walut w narodowym banku Ukrainy. drukarki działają pełną parą. chleb w ciągu roku podrożał 4 razy, opłaty za ogrzewanie 7 razy, czynsz 5 razy. ludzie otrzymują od roku zaliczki na pocztę wynagrodzenia. miliony uciekinierów przed mobilizacją w Rosji i w Europie. to są ludzie w wieku produkcyjnym, niejeden uciekł z zakładu pracy do którego komisarz przyniósł wezwanie do poboru.
    utrzymywanie wojującego państwa w Europie USole powierzyli Unii Europejskiej a więc także nam baranom. rocznie kosztować to będzie eurokołchoz 5 mld euro. w tym roku Ukraina ma odać 1,2mld euro długu a tu prosze dzisiaj kurs ukraińskiej hrywny na międzybankowym rynku walutowym spadł dół do 26,25 hrywien za 1USD /wczoraj 25,05 za 1 USD /Realny kurs hrywny na rynku międzybankowym od początku 2015 roku zmniejszyła się o 27,6% w dniu 1.01.15r wynosił 19 hrywien za 1USD.
    A to dopiero początek, hrywna dopiero rozpoczęła szukanie równowagi. jutro może osiągnąć 35-40 hrywien za dolara bez żadnych problemów. kantorowy kurs hrywny na Ukrainie wynosi 35 za 1 dolara.
    Wredny Putin życzy sobie by Ukraina oddała 3 mld dol. które pożyczyła janukowyczowi, oraz 2 mld dol za skradziony Rosji z ruruciągu gaz.
    wredny Putin nie chce jak to było przez ostatnich 25 lat utrzymywać Ukrainy poprzez subsydiowanie produkcji.

   2. Obawiam się, że oni tam pojechali jako amerykańscy posłańcy sprawdzić czy Putin przypadkiem nie pęka. Tak czy siak teza o „hołdzie” jest absurdalna. Na razie rozgrywającym jest USA. Proamerykański Kijów systematycznie wybija rosyjską ludność Donbasu, a w tym czasie Rosja jest oskarżana o „agresję”. Skalę bestialstw reżimowe media starają się przykryć idiotyzmami typu „separatyści ostrzeliwują własne miasta”.

    Poniżej zdjęcia przedstawiające ofiarę białego fosforu. Wszelkim mędrkom oznajmiam, że mieszkający tam ludzie dobrze wiedzą kto i czym do nich strzela.

    https://novorossia.today/ofiara-bialego-fosforu-18/

    1. Nowy grecki rząd przygotowuje się do umowy przejściowej UE w sprawie finansowania. Jego propozycje zostaną przedstawione przez władze tego kraju w dniu 11 lutego w Brukseli.Spotkanie będzie dotyczyło wypracowania kroków w celu rewizji długu państwowego należnego międzynarodowym kredytodawcom.
     tło znajdziecie tutaj: https://www.gurufocus.com/news/312105/dear-eurozone-officials-mr-putin-is-waiting

     rozbiór aktywów truchła jakim jest terytorium b. Ukrainy nabiera rozpędu.
     1. jak donosi: https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2014/12/20/hr-5859-ein-us-gesetz-wie-eine-kriegs-erklaerung-an-russland/
     Ukraina wczoraj zupełnie przestała być niepodległym państwem de facto. Barack Obama podpisał ustawę „HR 5859”.Pod koniec grudnia do kongresu Stanów Zjednoczonych wpłynął dokument o nazwie kodowej „HR 5859”. W styczniu tego roku, Senat i Kongres ustawę przyjęli większością głosów. Następnie dokument został przekazany do prezydenta USA do podpisania. Jednym z punktów jest wspieranie prywatyzacji sektora energetycznego Ukrainy.
     Prezydent USA Barack Obama podpisał ustawę, która chroni Amerykanów na Ukrainie i daje im szerokie uprawnienia ww wspieraniu prywatyzacji sektora energetycznego, wszechstronnej pomocy wojskowej, rząd USA finansuje ukraińskich cel – stać się członkiem NATO.Ustawa pozwala Amerykanom na prywatyzację przemysłu, instalacji wydobycia i przesyłu ropy, gazu oraz odnawialnych źródeł energii na Ukrainie. W tym celu USA chce wykorzystać swoje wpływy w Banku Światowym i Europejskim Banku Inwestycyjnym na inwestycje w tym sektorze w kraju, to jest do bezpośredniego udziału w prywatyzacji.Druga część prawa „HR 5859” zapewnia kompleksowe zaopatrzenie wojskowe na Ukrainie w wysokości 350 milionów dolarów. Pomoc obejmuje, wyposażenie i broń. Według niemieckich ekspertów, celem tej ustawy do przygotowania Ukrainy do członkostwa w NATO.

     2. posłowie z niemieckiego bundestagu wystosowali zapytanie – treść: https://dip21.bundestag.de/dip21/btd/18/037/1803774.pdf
     dotyczące wykorzystania wojny na Ukrainie jako osłony do przeprowadzenia sprzedaży gruntów ornych, z udziałem zagranicznych korporacji i firm wspieranych finansowo przez Bank Światowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz niemieckiej grupy bankowej Bankengruppe KfW, powiedział RIA Novosti szef biura posła Bundestagu Nima Movassata (niema Movassat) Brigitte Bock Luna (Birgit Bock-Luna).Z treści wniosku wynika również, że finansowanie tej działalności pośredniczy Niemiecki rząd federalny, w szczególności, przez kilka ministerstw, które obsługują szereg wspólnych projektów ukraińskich, niemieckich i ukraińsko-europejskich w dziedzinie rolnictwa, niemiecki ośrodek rolniczy na Ukrainie (das Deutsche Agrarzentrum – DAZ), Niemiecka Grupa Doradcza na Ukrainie (Deutsche Beratergruppe), jak również Twinning-Projekt rządu ukraińskiego zarządzająca szkoleniami w rolnictwie w Holandii, Niemczech i na Litwie.
     Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) rozszerza akcję kredytową dla przemysłu rolniczego, a na zakup ziemi na Ukrainie. W ten sposób firma Alfred C. Toepfer International (ADM) otrzymała wsparcie w wysokości 60 mln $, z którym była w stanie podwoić licznę zakupionych wcześniej gruntów rolnych z 50 tys do 100 tysięcy hektarów. koncern ​​Monsanto ma „większościowy pakiet udziału” w strukturze władze Ukrainy. ma nieograniczone wsparcie struktur władzy do realizacji swoich potrzeb w zakresie rozwoju biotechnologii i organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO).Dla zainteresowanych Ukraina to 17 milionów hektarów gruntów ornych. dłuższe prowadzenie krwawej wojny domowej znacząco zmniejszy ilość populacji zamieszkującą Ukrainę (śmierć, kalectwo, epidemie, emigracja) a pozostałych sprowadzi do roli parobków.

     poza stałym finansowym utrzymywaniem zapadającego się gospodarczo Banderostanu z wojowniczym rzeźnikiem Poroszenko – Niemcy odczuwają swoje koszty prowadzenia wojny z Rosją. Niemiecki eksport do Rosji spadł w 2014 roku o 18%, co oznacza, przeliczenie 6 mld euro i 300 tys miejsc pracy. W tym roku spadek przyspiesza każdego miesiąca, więc w 2015 roku spodziewają się się jeszcze większej straty 42%. 8.02.15 Merkel jedzie się wypłakąć do USA.
     nie nalezy oczekiwać po tej wizycie jakichkolwiek głębszych zmian w polityce Niemiec poza skromną kosmetyką słowną. ścisłe podporządkowanie Kanclerza Niemiec interesom imperialnym USA przez nie jest tematem odkrywczym https://de.wikipedia.org/wiki/Kanzlerakte.

    2. Całkowicie się zgadzam z przedmówcą, że Rosja nie jest w tej wojnie stroną zwycięską. Rosja za bardzo się od Zachodu uzależniła, żeby iść z nim na otwartą konfrontację. Z drugiej strony klęska na Ukrainie zatrząśnie w posadach Kremlem, a długotrwały konflikt grozi temu państwu ruiną. Putin płaci obecnie wysoką cenę za arogancję i wynikające z tego marnotrawstwo zasobów na państwa na olimpiadę w Soczi i inne nikomu nie potrzebne imprezy.

     Na wschodniej Ukrainie coraz więcej ludzi rozumie, że stali się pionkiem w grze mocarstw, a to nie wróży dobrze Rosji, która ich całkowicie zawiodła. W polityce ważne są jednak pryncypia, czego najwyraźniej „mały kagiebecznik” nie rozumie. Mógłby się o tym przekonać czytając choćby działa Nicolo Machiavellego. Ostatnim rosyjskim przywódcą, który je dobrze znał był Józef Stalin.

    3. na początek
     https://a.disquscdn.com/uploads/mediaupload/tmp/cef989fd5620bc6b5e977c03fd00b8439e847cae0534afd10c6aa97a/original.jpg
     Myślę, że głównym powodem spotkania – Hollande i Merkel jest szczere zainteresowanie dobrem własnego losu politycznego, a także próba wypracowania jakiś mniej lub bardziej solidarnego światowego ładu w Europie.
     Sankcje nie przyniosły pożądanego skutku, nawet wręcz przeciwnie – stały się katalizatorem procesów integracyjnych w Eurazji i w krajach BRICS,bodzcem do modernizacji i mobilizacji rosyjskiego przemysłu, nauki i społeczeństwa. Cena ropy osiągnęła dno upadku – ale w ciągu ostatnich dwóch tygodni wróciła z powrotem do około 60 dolarów. Populacja Rosji z jakiegoś powodu jest znacznie mniej wrażliwa na straty ekonomiczne niż obliczano.
     Dziś Putin jest w stanie zniszczyć karierę Hollande i Merkel. Zacznijmy od Hollande’a. Jeśli nie zgodzisz się z Putinem, Francji grożą wielomiliardowe straty i stagnacja w trzech krytycznych dla przemysłu dziedzinach – MIC, energii atomowej i rolnictwie. Zakłócenia w dostawie „Mistrali” oznacza, że ​​Francja traci poczucie perspektywy na możliwość zawierania większych kontraktów na co najmniej 4-5 lat przykładem jest tu wielomiliardowa umowa na dostawę myśliwców „Rafale” dla Indie i zaczyna doświadczać problemów z utrzymaniem energetyki jądrowej, która jest w dużej mierze uzależnione od dostaw z Rosji. Setki tysięcy ludzi zostanie wyrzucony na ulicę.
     Jeżeli Hollande nie zgadza się z Putinem, wiosna zamknięcie rynku doprowadzi do zniszczenia dziesiątki tysięcy gospodarstw we Francji, a następnie – wiele banków które im pozyczają. Wszystko to, razem wzięte, sprowokuje kryzys społeczno-gospodarczy na dużą skalę, którego zwycięzcą zostanie Marine Le Pen by za trzy lata wygrać wybory prezydenckie.
     Merkel nie jest w najlepszej pozycji – na jest zakładnikiem niemieckich przemysłowców – jej sponsorów w wyborach, którzy kategorycznie protesutją przed pogorszeniem stosunków z Rosją i utraty nie tylko rynku, ale także więzi zarówno przemysłowych jak i akademickich. na rynku energii Niemcy mocno uzaleznieni od rosyjskiego gazu. W Niemczech krytycznie ocenia się miłość Merkel do „pro-nazistowskiego reżimu w Kijowie” – oznacza to, że tylko cud może spowodować, że CDU / CSU przegra wybory do Bundestagu, a Merkel zostanie wymieniona, na przykład na Sahre Wagenknecht która szybko zyskuje polityczną popularność.
     Dlatego Hollande i Merkel przybyłi do Moskwy w pokłonach: normalizacja stosunków z Rosją, przede wszystkim potrzebuje Unia Europejska, która w inny sposób może nie przetrwać zbliżającego „Perfect Storm” globalnego kryzysu finansowego i gospodarczego.
     Bez względu na to, jaki komunikat zostanie ogłoszony po spotkaniu, to co najważniejsze, na długo pozostanie „za kulisami” u specjalnych depozytariuszy i w archiwach. Dziś, z bardzo dużym prawdopodobieństwem, z dala od uszu NSA, może urodzić się w Moskwie nowea Europa – Europa dla Europejczyków, ale nie dla Wuja Sama i jego kukiełek Kijowie.

     1. z bardzo dużym prawdopodobieństwem, z dala od uszu NSA, może urodzić się w Moskwie nowea Europa —– trafna uwaga. Nie wydaje się aby był w Europie ważniejszy problem niż jak się pozbyć wirzchycieli amerykańskich z kontynentu. Jeśli nie zostanie rozwiązany możemy mieć wojnę.

     2. z bardzo dużym prawdopodobieństwem, z dala od uszu NSA, może urodzić się w Moskwie nowea Europa – obawiam się, że ta nowa Europa na początek zlikwiduje RP.

     3. Byłoby super, gdybyś jeszcze dawał jakieś, choćby minimalne, uzasadnienia Twoich wizji. Dyskusja wtedy, ma szansę stać się mniej podobna do przysłowiowych imienin u cioci.

      ————
      MODERACJA: przyłączam się do prośby…

     4. RP, orzełek, itd. są fasadą. To co mamy:
      – Traktat lizboński – i tu w zasadzie koniec dyskusji….
      – ustawa o bratniej pomocy,
      – szczątkowy rodzimy przemysł, brak rodzimych technologii, kapitału.
      – pełne otwarcie na pana Sorosa, każda plugawą „fundację”, zero osłony kontrwywiadowczej przed „sojusznikami”

      Zatem tu nie ma czego likwidować. Ja Rosji nie ufam, nie jestem fanem, ale pokładam w niej nadzieje jako pewnej przeciwwadze mogącej zmienić obecny stan. Rosja jest dużo słabsza niż „imperium” USA+UE, więc łatwiej z nią o kompromisy. łatwiej też na niej zarobić, bo to naturalny rynek zbytu. Nawet w czasie zaborów nim była. A ile eksportujemy do USA? Praktycznie nic. Do Europy więcej, ale to jest w większości produkcja fabryk Mitteleuropy, nie nasza.

     5. tak zgadza się. za dużo osób siedzi w strukturach poziomych pobudowanych w celu agresywnego parcia na wschód.
      stowarzyszenia dysponujące miliardowymi budżetami na ekspansję.
      W swej istocie, cały proces integracji europejskiej to rodzaj ekspansji, wykonywany głównie z powodów pokus gospodarczych, ukierunkowany w celu przyciągnięcia jak największej liczby krajów.
      to co dzieje sie obecnie na terytorium b. Ukrainy w wokół tego państwa obrazuje sposób i formę prowadzonej ekspansji.
      rozpoczęta w 2013r próba skolonizowania Ukrainy doprowadziła do krwawego przewrotu w lutym 2014r. roczny koszt kolonizacji tego kraju wyniósł 50tyś zabitych żołnierzy i cywilów: https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/ukraine-sicherheitskreise-bis-zu-50-000-tote-13416132.html
      https://en.chinagate.cn/2015-02/06/content_34755337.htm
      skali i kosztów zniszczeń w infrastrukturze i liczba ludności, ktora udała się na emigracji nie jest jeszcze dokładnie znana.
      Chiny wodzą to w ten sposób: Komentarz: UE powinna uważać na pułapkę Waszyngtonu na Ukrainie https://en.chinagate.cn/2015-02/08/content_34767459.htm
      zdaniem Chin wojna domowa na terytorium Ukrainy w tym roku jest w stanie pochłonąć europę środkową.
      nietrudno sobie wyobrazić rozmiar strat w wojnie, której jednym z celów kontruderzenia będą bazy i punkty transportowe zlokalizowane na polskim terytorium. nie jest już ani nierealna ani odległa perspektywa.
      dzisiaj dowiedzieliśmy się, że Polska przeznaczyła udzieliła ukraińskiej armii pomocy wojskowej w wysokości 4 mln euro. Polowe tego czego domagając się rolnicy koczujący na drogach. ciekawe są pro ukraińskie relacje rodzinę w polskich kręgach władzy. dziwnym zbiegiem okoliczności na następcę Tuska namaszczono kobietę, której zięć jest ma koneksje z ukraińskim stowarzyszeniem OUN w Kanadzie. Stowarzyszenie to od lat sponsoruje ultra nacjonalistyczne stowarzyszenia we wschodniej Polsce.https://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/wschodnia-polska-jako-rezerwat-ukrainskiego-nacjonalizmu#
      Wycieczka Holland i Merkel do Putnia jest gestem rozpaczy po ty jak Stany Zjednoczone oświadczyły, że będą dostarczać broń do Ukrainę, jak w wojnie wezmą udział utworzone przez NATO siły szybkiego reagowania w liczbie 5000 żołnierzy.
      w eskalacji konfliktu Chiny widzą czytelną relację: Rosja – jest kluczem do Chin Ukraina – kluczem do Rosji, Donbas – kluczem do Ukrainy. wojna w Donbasie to nie jest wojna lokalna to początek III wojny światowej. wczoraj w Monachium Angela Merkel ogłosiła główny cel wojny – Wielka Europa od Lizbony do Władywostoku.
      Ukraina – jest kluczem do Rosji, ważnym krokiem w kierunku stworzenia Wielkiej Europy od Lizbony do Władywostoku, krokiem na drodze do zdobycia i kontroli Rosji, a następnie Chin. wojna jest prowadzona na płaszczyźnie politycznej i gospodarczej jest hybrydą. Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest liderem wiodącego kraju UE w rzeczywistości jest wasalem Stanów Zjednoczonych. Rosjan nie interesuje wizja wielkiej europy z zaciskającą sie petlą finasowego niewolnictwa, podniesionymi do rangi symbolu dewiacjami psychicznymi i seksualnymi. rosja dumna jest ze swoich tradycji. w 2014r zanotowała wzrost urodzin największy od 50 lat.Oznacza to, że będzie wojna. Trzecia wojna światowa.
      ciekawy elementem tej wojny jest front grecki. Zadłużenie zagraniczne Grecji osiągnęło wysokość 320 miliardów Euro. To jest w 176% w stosunku do PKB. Liczba ta jest rekordem w UE. 220 mld euro to tylko pożyczki UE i MFW których Grecja zamierza spłacać. grecka gospodarki w ostatnich latach gwałtownie maleje. PKB Grecji spadł o prawie 30%. Bezrobocia wzrosła do 30%, a wśród młodych ludzi, aż do 50-60%. Grecja zainicjowała wyjście ze strefy euro, europejskie długi wobec wierzycieli zostaną poniesione przez Niemcy w których imieniu kanclerz Angela Merkel kilka lat temu dała gwarancję zwrotu 210 miliardów Euro. Odrzucenie euro i przejścia do waluty krajowej bedzie prowadzić do wielokrotnych dewaluacji. Ale ten ruch niemal natychmiast będzie tchnie nowe życie w turystykę i rolnictwo. Przed przystąpieniem do UE Grecja miała tanią walutę i ceny były niższe, w porównaniu z chwilą obecną a co najważniejsze – przystępne dla nas. Najważniejsze Grecy w to wierzą:
      https://en.chinagate.cn/2015-01/22/content_34631476.htm

     6. Byłoby super, gdybyś jeszcze dawał jakieś, choćby minimalne, uzasadnienia Twoich wizji. Dyskusja wtedy, ma szansę stać się mniej podobna do przysłowiowych imienin u cioci.

      ————
      MODERACJA: przyłączam się do prośby…

      A proszę bardzo.
      1. Niemcy
      Układ z Helsinek z 1975r mówi o nienaruszalności granic w Europie. Dopuszcza jednak jeden wyjątek. Otóż granice mogą ulec zmianie w wyniku referendum. Czy likwidacja polskiego przemysłu, systemowe wykańczanie małych i średnich przedsiębiorstw, kształcenie za darmo i wysyłanie za granice polskiej młodzieży, stręczenie polskim lemingom kredytów we franku etc… prowadzi do potencjalnej wygranej Polski w referendach o ziemie zachodnie?
      2.Rosja
      Jako bękart Wersalski i dywersant US jesteśmy bardzo wysoko na ich liście wrogów do likwidacji. Za ropę i gaz płacimy im nie jak niepodległy kraj ale jak zwyczajny wasal. Gdy przestaniemy płacić ten haracz stracimy dla nich
      rację bytu. Wiemy z nieodległej historii czym to się zakończy.

    4. https://www.spiegel.de/politik/ausland/muenchner-sicherheitskonferenz-welt-im-chaos-a-1016982.html
     tytuł wielemówiący na pierwszej stronie: Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium: świat kręci się wokół niego. kogo sam zobaczysz jak poczytasz
     Nastepne:Soros: „Grecja nie może spłacić swoich długów”
     https://www.spiegel.de/wirtschaft/george-soros-griechenland-kann-seine-schulden-niemals-zurueckzahlen-a-926389.html
     dalej ostrzega również, że przed powstaniem partii ekstremistycznych, jeśli Niemcy nie zmienią swojej polityki w Europie.Soros zauważa: „Sektor publiczny w nie może odpisać ten długu Grecji obecnie, bo to narusza szereg tabu, zwłaszcza dla Europejskiego Banku Centralnego.” Ale te tabu zostaną pokonane pod przewodnictwem Niemiec: „Niemcy powinny pamiętać, że same korzystały kilka razy z redukcji długu i odroczenia spłaty po II wojnie światowej, w tym także wobec Grecji, ale teraz okazuje się, że są (Niemcy)nieugięci, ..”
     Soros podkreślił francuski nacisk że wysokie reparacje niemieckie przyczyniły się po pierwszej wojnie światowej do wzrostu Adolfa Hitlera. „Ekstremalne grupy prawicowe, trend jest w podobnym kierunku. Populizm i ekstremizm” Gdy kanclerz Niemiec Angela Merkel, nie zmieni zasad zdobędzie pyrrusowe zwycięstwo. „Sytuacja, która pojawiła się z kryzysu, nie jest ani stabilna, ani tolerowana”

 9. Odnoszę wrażenie, że niespotykana dotąd aktywność dwóch głównych graczy ze strefy EU Niemiec i Francji w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie wiąże, się ze zmianą władz w Grecji i obawy finansjery światowej, że Putin za cichym przyzwoleniem Chin, przeciągnie Greków na swoją stronę, obiecując im wsparcie finansowe. Zasada tego wsparcia może być prosta – olejcie zadłużenie „zachodnie”, dostaniecie kredyty z New Development Bank, spłacicie długi wobec BRICS, a resztę przeznaczycie na rozwój kraju. Banksterom ze strefy EU i USA możecie pokazać palec środkowy. Jak wszystko dobrze pójdzie w kolejce czekają inni przyparci do muru, jak chociażby Hiszpania i Włochy.
  Polsce, po upokarzających Rosję działaniach Schetyny i Komorowskiego takiej opcji wyjścia z zadłużenia „zły” Putin raczej nie zaproponuje.

  1. a ja odnoszę wrażenie że sypie się mocno plan zachodu… ludzie już nie popierają króla czekolady, separatyści przeszli do ofensywy i zdobywają nowe tereny i Merkelowa i Holland chcą uratować co się da bo jak tak dalej pójdzie to Rosjanie pozmiatają cały bankrutujący majdan…
   i jeszcze ciekawostka z rosyjskiej tuby: https://polish.ruvr.ru/news/2015_02_06/Pod-plaszczykiem-wojny-na-Ukrainie-sprzedawane-sa-grunty-orne-7892/ więc grupy nacisku wysłały Merkel do ratowania sytuacji..

 10. A mającym wątpliwości ukraińskim żołnierzom, Ukraińcy precyzują światopogląd strzelając do nieprzekonanych. Brawo Ukraina. Ma ktoś jeszcze z zachodnich trolli obiekcje? Kryzys na Ukrainie. Dowódcy będą mogli strzelać do dezerterów. Ukraiński parlament przyjął ustawę
  Rada Najwyższa zaostrza dyscyplinę w wojsku. Nowa ustawa pozwala dowódcom użyć broni wobec podkomendnych naruszających prawo – ale tak, by nie doprowadzić do ich śmierci. Zaostrzenie przepisów to odpowiedź na problemy z dyscypliną w oddziałach walczących w Donbasie.

 11. Po obserwacji światowych niezależnych wiadomości ekonomicznych i politycznych. Oraz na bazie niezłomnego wzrostu na giełdach. Zaczynam nie mieć żadnych wątpliwości że USA także kontrolują układ słoneczny.

 12. Obecnie na świecie nie mamy kapitalizmu, ponieważ on bazuje na kapitale którego świat nie posiada. Natomiast mamy nową erę w którą świat wchodzi a nazywa się „debtitalism” ponieważ świat pogrążony jest w debt – dług.

 13. dziękuję za ten artykuł.
  Szczególnie za kawałek o dziewicach blogosfery, którym tak łatwo jest ulec.

 14. Baltic Dry Index spokojnie spada, a giełdy pięknie pną się w górę. Jestem pewien że banksterzy wkrótce będą mieli całkowicie uzasadnione pretensje do społeczeństw za to że tak długo daliśmy im się oszukiwać. Obecnie oni nie mając innego wyjścia jak iść za ciosem i pchać tą machinę malwersacji dalej, w oczekiwaniu na zbawienny dla nich „Economic Collapse”

 15. Jest zasada (wypływająca z teorii gier), jeśli się nie zna zasad gry do końca i nie zna się wyniku lub nie można go przewidzieć, to lepiej nie grać, ponieważ wygrywa ten, kto zna wynik..

 16. A nasz nieubłagany wykres miecza Damoklesa opada nad światową ekonomią coraz bardziej. Jeszcze nigdy w historii nie był tak nisko. Jest on jednoznacznym wykładnikiem poziomu światowej gospodarki, zbliżającej się do przepaści. Tutaj nie ma żadnych podrygów żadnych nadziei. Ekonomiści z delikatności i nie siania paniki na giełdach nawet o nim nie wspominają. Nie jest moim zamiarem, aby wywoływać panikę, ale by ostrzec ludzi.

  https://www.bloomberg.com/quote/BDIY:IND/chart

  1. Nie przesadzaj. W okolicach 2008 indeks był równie nisko, co prawda dzisiaj szoruje po dnie ale gdzie się nie rozglądnąć to armatorzy stoją na redzie zapakowani po korek w ropę i czekają na zmianę nastrojów u szejków.
   Wczoraj jeden z nich wypowiadał się, że kończą z tanią ropą co wskazuje na bliskie odbicie się indeksu.

   Wysokie wskaźniki indeksu w latach 2004-2008 były związane z masowym drukiem dolara. A czy taka sama skala druku nastąpi to oczywiście wiemy, pytanie jest tylko takie czy będą chętni na dalszą sprzedaż realnych towarów za coraz mniej wart papier(nie bez kozery trzeba dodać, że Chiny zapewne po to rozbudowują marynarkę wojenną, aby nikt nie przeszkadzał im handlować z kim chcą).

   1. Mała poprawka „Baltic Dry Index ” notuje najniższy poziom od dwudziestu dziewięciu lat. Moje niedociągnięcie, bo pisałem poprzednio że najniższy w historii.

    Kolego @Pendolino „armatorzy stoją na redzie zapakowani ” to się zgadza, i stać będą jeszcze parę dekad. Tak dekad. Przykład Japonii. Czy ty możesz podać chociaż jeden przykład, który by przekonywał nas do zmiany „nastroju” jak to ty ująłeś. Ekonomia aby się rozwijać potrzebuje silne podstawy. Niestety propaganda ekonomistów nie wystarczy. Podstawowym problemem obecnej ekonomi jest dług, jego ogrom szczególnie zaparkowany w derywatach. I nie pomogą żadne zaklęcia. To się musi radykalnie zmienić. Nawet Maleficent z Angelina Jolie nie pomoże. Hahaha

    Over-supply… https://www.zerohedge.com/print/501337

   2. @Pendolino „Baltic Dry Index „ Jak sama nazwa wskazuje, ten index nie ma nic wspólnego z ropą bo to płynny surowiec. Ropa jedynie może bazować na jego wykresie. Pozdrawiam

    1. Z ceną ropy to tak ale z wielkością popytu i podaży na nią to już jak najbardziej tak.

 17. Nasza światowa ekonomia opiera się na długu, na zaciąganiu większego i jeszcze raz większego długu. Absolutnie to nie nic wspólnego ze wzrostem ekonomi świata, które tak chętnie jest głoszone przez propagandy bankstersko polityczne. To jest ekonomiczny pocałunek śmierci dla świata.

 18. … w państwie totalitarnym jakiem było PRL, takie zajęcia własności były zapewne zgodne z prawem. Za wywłaszczenia mające miejsce dzisiaj, wypłacane są odszkodowania, może są zaniżone, ale są. Późni przesiedleńcy mają prawo do odszkodowania lub zwrotu własności przez Skarb Państwa, albo zgadzamy się na to że żyjemy w państwie ,,teoretycznym,,Nawiasem dodając, największym problemem jest to, że są to Niemcy,gdyby chodziło o amerykanów czy Kościół Katolicki, to byłoby cicho.

 19. wracając do treści artykułu cynika.wróbelki ćwierkają, że po wyborach można będzie spodziewać się na giełdzie debiutów.19 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata, na której przedstawiono postulat wprowadzenia obowiązkowego III filara emerytalnego, który miałby być gwarantem wypłacania w przyszłości tak zwanej emerytury obywatelskiej.że ZUS jest bankrutem i nawet teraz trzeba do niego dopłacać wiedziano o tym już wtedy, gdy wprowadzano przymusowe pierwsze OFE. Potem politycy ukradli pieniądze odkładane przez Polaków i praktycznie zlikwidowali Otwarte Fundusze Emerytalne. Teraz chodzą słuchy, że rządzący świadomi nadciągającej katastrofy będą próbowali nas zmusić do oddawania jeszcze większej części wypłaty na tak zwany III filar, który można z powodzeniem nazwac nowym OFE. Szykowane dla nas nowe OFE zwane dla niepoznaki trzecim filarem, nadal będzie niczym więcej jak przepompownią wypracowanego przez Polaków kapitału za granicę, będą pieniążki do dalszego zadłużania państwa poprzez kupowanie obligacji skarbowych co pozwala ukryć zadłużenie oraz zbudowanie paru książętom dworu ze służbą. dwory dla niepoznaki nazwane funduszami. będzie gdzie się umościć, zapić i zakąsić.na giełdzie udawanie że wielkie granie po cichu koleżeńskie wyciskanie kasy z funduszy.
  https://www.tvp.info/18504308/emerytalny-system-publiczny-jest-nieefektywny-trzeba-upowszechnic-iii-filar
  https://uczelnia.sgh.waw.pl/pl/uczelnia/badania/grupy_badawcze/ppg/Documents/Raport-DSE-TEP_Rutecka-www.pdf

  1. Dzięki za ten link. Sytuacja rozwija się całkowicie zgodnie z naszymi przewidywaniami. Po zajumaniu 2-go filara zostaje do zajumania tylko trzeci, ale ten coś chudy. Trzeba więc go obowiązkowo podtuczyć przed zajumaniem. Skończy się na tym co przepowiedzieliśmy 8 lat temu: jedynie filar czwarty się ostanie, i to tylko wtedy jesli jego właściciel będzie miał głowę na karku. Bo jeśli nie zajumają mu i to… 🙁

  2. Ja to tylko jestem ciekaw jakie rozwiazanie ma dla Europy Srodkowo-Wschodniej zarzad NWO, gdy juz zaglerka liczbami nie pomoze i okaze sie, ze pokolenia podstarzalych singli od szwajcarskiego franka nie ma juz z czego golic. Bo sam Salomon nawet z V filara nie da zafunduje papu, jak sie okaze, ze filar pusty, a mlodziezy nie ma, zeby go napelnila. Ja obstawiam, ze w ramach depopulacji tego towarzystwa zostanie zarzadzona wojna z zachodnia Ukraina.

 20. Ciekawa wydaje się tu koincydencja wspomnianego tematu tzw. Prus Wschodnich z pewnymi walorami, które też są traktowane jako przystań dla majątku. Może nawet nie gorsza od USD, czy rozmaitych papierów.
  Otóż nie wszyscy mieszkańcy tych terenów poszli po lodzie 'z Prus Wschodnich przez zamarznięty Zalew Wiślany w styczniu 1945′.
  Niektórzy teraz uzyskują korzystne rozwiązania:
  „Prawie niezauważone przez opinię publiczną przeszły dwa wyroki, które kilkanaście dni temu zapadły w sprawach tzw. późnych przesiedleńców. W pierwszym z nich sąd oddalił powództwo państwa Głowackich w sporze z Agnes Trawny. Ta ostatnia nie musi płacić za nakłady na utrzymanie domu, który po latach odzyskała. W drugiej ze spraw Jan Bolewski, mieszkający na stałe w Niemczech, odzyskał nieruchomość swoich rodziców położoną nad jeziorem Krzywym w Olsztynie. Spór dotyczy 24 hektarów. Rodzina Bolewskich wyjechała do RFN na stałe w 1978 roku, pozostawiając gospodarstwo. Nieruchomość przejął Skarb Państwa, a następnie w procesie komunalizacji gmina Olsztyn. Obecnie znajduje się tam las miejski i tereny rekreacyjno-sportowe.

  Artykuł opublikowany na stronie: https://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/126621,osamotnieni-wobec-niemieckich-roszczen.html

  cdn?

  1. … chyba nie uważasz że zgodne z prawem było uzależnienie/przymus zrzeczenia się na rzecz skarbu państwa, własnego mienia by uzyskać wizę wyjazdową w jednym kierunku? Uważam roszczenia przeciw skarbowi Państwa za zasadne i całe koszty powinno ponieść państwo Polskie. Czym innym jest porzucenie mienia, a czym innym jest przymus.

   1. @hr-aabia:”chyba nie uważasz że zgodne z prawem było uzależnienie/przymus zrzeczenia się na rzecz skarbu państwa”

    Zwracam uwagę, że Prawo stanowi Państwo, więc przymusowe zrzeczenie się dóbr na rzecz Państwa może być „zgodne z prawem”.
    Tak jak dzisiaj zgodne z prawem są wywłaszczenia na różne cele „publiczne”.
    Najwyżej takie prawo może być niesprawiedliwe(lub niemoralne).

    Piszę o tej „oczywistości”, bo ciagle spotykam w dyskusjach swobodne mieszanie pojęć: prawo/sprawiedliwość/moralność/etyka.

   2. Nie jestem zwolennikiem przesadnego grzebania w przeszłości, płacenia przez 5 pokoleń za grzechy dziadków itp, ale jak już przeszłość w wymiarze finansowym wyciąga jakiś pokrzywdzony Niemiec, to ja jako Polak też mogę coś wyciągnąć. A zatem:

    – pełne odszkodowanie za zniszczenia materialne II Wojny
    – Odszkodowanie za śmierć każdego obywatela. Śmierć człowieka jest trudna do wycenienia. Coś rzędu pół miliona euro na głowę styknie.
    – Wartość ziemi na zachodzie nie wchodzi w targi. W sprawie Ziem Zachodnich pretensje kierować do: Litwy, Białorusi, Ukrainy, plus Rosji jako prawnego spadkobiercy. Jak tamci nam oddadzą, to oddamy Wam :D. Ale uważajcie, bo pół ZSRR też zniszczyliście i stamtąd też może polecieć rachunek.

    Nie życzę sobie jednostronnego „oddawania”. Jak się równało z ziemią polskie miasta, jak się rozstrzeliwało polskich profesorów, jak była wizja otrzymania 1000ha i po 2 słowiańskich niewolników na głowę, to było fajnie. Jak się przegrało wojnę, to „sprawiedliwości!”. Nóż mi się w kieszeni otwiera na taką bezczelność. Odbudowaliście tutaj cokolwiek? Nie? To milczeć!

    1. A ja się nie zgadzam z wyceną życia ludzkiego, powinno być jakieś biliard od zabitego.

     1. Życie ludzkie wycenia się np. w branży ubezpieczeń, mam wrażenie, że to jakieś PLN 2 mld. Na pewno więcej niż pół miliona euro. 😉

 21. Dokladnie…..to straszenie podniesieniem oprocentowania w USA trwa juz chyba z siedem lat.
  Tak naprawde to jest zwykly Bull S….. W ten sposob sztucznie pompuja wartosc dolara….jak tez i wzrosty na Wall Street. Jest to jedna z ostatnich kul jakie Fed ma w magazynku….Najpierw mowili o podwyzce w marcu, teraz wspominaja o czerwcu, a coraz czesciej juz slyszy sie o podwyzce na jesien…..
  Prawda jest jednak taka ze ogromny dlug panstwa USA jak tez korporacji min z shale gas and oil, oraz zadluzenie zwyklych obywateli ktore znowu wzrasta, praktycznie uniemozliwia nawet najmniejszy wzrost oprocentowania.
  Przy ekomomii w glebokiej stagnacji, gdzie wiekszosc nowych miejsc pracy to tzw MC Jobs (nisko platne prace)bedzie praktycznie niemozliwe znalezienie dodatkowego kapitalu na splate wyzszych odsetek.
  WSZYSTKIE i bez wyjatku tzw fiat money stana sie w koncu bezwartosciowe.

  1. praktycznie uniemozliwia nawet najmniejszy wzrost oprocentowania. —- rynki reagują na percepcje, dużo mniej na fakty…

   1. … ja stawiam raczej na to że w USA będą ciąć stopy i włączą drukarki. Wzrost PKB jak widać spadł o ca. połowę w porównaniu do poprzedniego kwartału. Czyli efekt ,,łatwego,, dolara się skończył/kończy. Drukowane dolary trafiły w nieodpowiednie łapy, w te same które z rynków zrobiły ,,burdel,, Zamiast trafić do sektora produkcyjnego, łatano nimi tylko dziury w instytucjach finansowych. Teraz dochodzi jeszcze efekt taniej ropy, to jest strzał w stopę. Zyski spadają,groźba strajków no i kredyty które do spłacenia ,,mają,, nafciarze. Jeszcze niech tylko Chińczycy ,,wypłacą kolejną chlapę,, Barackowi i mamy komplet. Co pozostanie, dalszy dodruk i przejęcie władzy przez następnego Busha. Wtedy albo wojna, albo rewolucja, a my trzymajmy się jak najdalej od ,,problemów,, na wschodzie i módlmy się by eskalacja nastąpiła na Biliskim Wschodzie ,a nie na Ukrainie.

 22. Ron Paul: Nie stawiajcie na podwyżkę stóp procentowych Fedu

  Jakie są szanse na to, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe tego lata? W tym tygodniu Fed zasygnalizował, że od czerwca będzie mógł zacząć podnosić stopy procentowe. Jako powód podano to, że obecnie gospodarka ma się dobrze. W rzeczywistości Fed wykopał sam dla siebie dół. Im dłużej chce wybrnąć z sytuacji poprzez zwiększanie podaży pieniądza, tym głębszy staje się ten dół. Mimo iż wskaźnik optymizmu konsumentów jest najwyższy od 11 lat, to moim zdaniem gospodarka znajduje się w złej kondycji.

  Wzrost PKB za 4. kwartał okazał się być znacznie niższy niż oczekiwano – na poziomie 2,6 procenta, co stanowi połowę okrągłych 5 procent z 3. kwartału. Niskie ceny ropy zawczasu wskazują na głęboką recesję w sektorze naftowym.

  Ponieważ inflacja to zwiększanie podaży pieniędzy i kredytów przez Fed, a najbardziej dotkliwą konsekwencją zerowych stóp procentowych jest przeinwestowanie, możemy być pewni co do tego, że w gospodarce pozostaje pod dostatkiem zagrożeń.

  Giełda wygląda na chwiejną. Indeks Dow obniżył się w styczniu o 3,8 procenta. W tym samym czasie złoto zdrożało o 100 dolarów (8,5 procent).

  Wszystko to mówi mi, że za rogiem czai się niebezpieczeństwo. W tych okolicznościach Janet Yellen nie podniesie w czerwcu stóp procentowych.

  https://www.ronpaul.pl/index.php/component/content/article/61-aktualnosci/328-nie-stawiajcie-na-podwyzke-stop-procentowych-fedu

 23. 20 lat temu średni czas przebywania akcji w czyimś portfelu wynosił 4 lata obecnie ten okres skurczył się do 22 sekund ))).

 24. Cyniku, rekomendacja odnośnie USDPLN spóźniona co najmniej o 6 m-cy lub 20% z rosnącym prawdopodobieństwem korekty.

  1. Cóż robić, zawsze pech… Amerykanie mawiają you get what you’ve paid for… 😉
   Pozostaje mieć nadzieję że złoty wnet skoryguje do 2 za $1 i że żyć będziemy długo i szcześliwie.

 25. trochę z innej beczki. przywyczajono nas od lat że zeminiające sie przyw dładzy sitwy najpier obiecuja, pózniej zaczynają nas okradać. jest taki kraj w którym nie rządzi gównokracja.
  Król Arabii Saudyjskiej Abdulaziz bin Salman po objęciu do władzy, nakazał zapłatę wynagrodzenia urzędnikom, emerytów i studentów w wysokości płatności dwóch miesięcy „o łącznej 30000000000 dolarów.
  darowanie 500 tysiącom więźniów grzywien do 500.000 saudyjskich riali (około 133 tysięcy dolarów) uwolnienie i wydalenie więźniów obcokrajowców z kraju.król przeznaczy 20 mld USD na budowę nowych obiektów w celu zapewnienia ludności energii elektrycznej i wody pitnej.
  nakazał wypłacić dwukrotność miesięcznych płatności dla wszystkich kategorii osób korzystających ze świadczeń społecznych i obywateli niepełnosprawnych, nakazał Ministerstwu Ochrony Socjalnej przeznaczyć zarejestrowanym w funduszach charytatywnych 2 mld riali, Stowarzyszenie Spółdzielni solidarności otrzymało 200 milionów riali, wszystkie zarejestrowane stowarzyszenia związków zawodowych – 10 milionów riali.
  W swoim Twitterze Arabia Król napisał wiadomość, w której prosił Boga o pomoc, aby służyć religii i ojczyźnie.
  ot jest taki kraj w którym socjalistyczne w którym nie zaistniała więzienna dupokracja.

 26. „Błogosławiony, kto w chwili zwątpienia
  Duchem nie spada, ale się przemienia…”

  Każda gra kiedyś się kończy – tak jak życie…

 27. skoro dolar ma byc taki mocny to niby czemu nie zainwestowac w złoto fizyczne zamiast trzymac np. papierkowe złotówki ?
  skoro dolar bedzie po 5zł to nawet jak złoto spadnie do 1000$ to i tak straty nie bedzie, ja uwazam ze jezeli ktos ma oszczednosci które w najblizszych powiedzmy 10 latach nie beda mu raczej potrzebne to najlepiej własnie kupic złoto, po co kobinowac jakkon pod góre i skakac raz w akcje, raz w dolara, nastepnie we franka itd

 28. kondycja giełdy to składnik kilku czynników z których kilka jest istotnych i nie do przewidzenia.
  po stwierdzeniu nowego premiera Grecji że będzie stanowczo działać w celu zatrzymania drenażu finansowego, zaniecha spłacania długów, wystąpi z UE i NATO i oparcia rozwoju o kraje BRIKS oraz zacieśnienie współpracy z giełdą Turecką zauważalnie zmienił się klimat inwestycyjny w grupie państw do których zalicza się Polska.
  zaczęto w tej sprawie wstępne negocjacje w Rosji.a z Grecji pogoniono przestawicieli tzw. tójki wierzycieli. co skończyło sie niezłą awanturą Belinie i czerwienią na indeksach walut.
  Nalezy stwierdzić, że gotowości wyjścia z systemu finansowego unii europejskiej deklaruje Serbia, Bułgaria, Romunia i Węgry. Premier Węgier wczoraj prowadził w Moskwie z rozmowy z Putinem.
  sytuacja ta w sposób tworzy negatywny klimat inwestycyjny dla giełdy w warszawie. zwroty z inwestycji giełdowych wymagają czasu zwrotu i względnej politycznej stabilizacji.
  pojawiają się informacje, że następnymi z sankcji wymierzonych w Rosję będzie zablokowanie dostępu do SWIFT i zablokowanie jej zagranicznych aktywów finansowych tak jak to zrobiono 30 lat temu wobec Iranu.
  Rosja trzyma swoje aktywa finansowe na giełdach. Na 01 października 2014 wszystkie aktywa zagraniczne Rosji były równe 1.410,9 mld dolarów.Są to aktywa, które powstają w wyniku eksportu kapitału w różnych formach (inwestycje bezpośrednie, inwestycje portfelowe, pozostałe inwestycje). należy przyznać że w odniesieniu do wartości aktywów Rosja jest sporym graczem. zaznaczyć należy, że Rosja jest także dużym posiadaczem polskich papierów wartościowych zarówno Skarbu Państwa jaki i posiadaczem akcji spółek kapitałowych notowanych na giełdzie warszawskiej.
  od końca sierpnia, premier Ukrainy Jaceniuk i polskojęzyczny Sikorski wielokrotnie wzywali Zachód do aresztowania rosyjskich aktywów zagranicznych, w tym rezerw międzynarodowych.ponieważ aktywa stanowią sporą wartość jako łup stanowią interesujący kąsek dla władców kraików i korporacji, gdyż aresztowane aktywa mogły być zastawem na pod pożyczki na na czas faktycznie nieokreślony. do wiedzy przypominam, że świeżo powstały FED urósł na otrzymanym w XIX w administrowanie złocie carów Rosji, którego nigdy nie zwrócił.
  Rosja licząc się z tym, że wystarczy pretekst by w dowolnym czasie zając jej aktywa – upłynnia swoje je z giełd kupując złoto. W 2014 roku bank centralny Rosji ustanowił rekord kupując 152 ton złota. zaznaczam, że nie Rosja nie inwestowała w giełdowe instrumenty finansowe tylko w złoto.
  biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja w naszym regionie świata jest niepewna,utajniony jest tragiczny stan finansów ZUS, przygotowywaną znaczącą podwyżkę podatków pośrednich i bezpośrednich, gwałtownie malejący napływ pieniądza z unii europejskiej, zaciągane miliardowe zobowiązania na zakup uzbrojenia dla armii z pominięciem koncernów lokujących produkcję w Polsce, destabilizowanie rynku żywnościowego poprzez niekontrolowany zalew dotowanymi w krajach pochodzenia produktami rolnymi i mięsem z pozostałych krajów unii, które ze względu na embargo nie są eksportowane do Rosji,niestabilną sytuację polityczną przy granicach, udział finansowy i militarny w wojnie domowej na Ukrainie (szkolenie personelu, eksport broni, umundurowania, wyposażenia dopłaty do firm werbujących najemników), objęcie polską pomocą socjalną emigrujących(szacunki do 500tys. osób z czego 200 tys legalnie)z objętej wojną Ukrainy z czego część już korzysta z , zaawansowane przygotowania do destabilizacji sytuacji wewnętrznej na Białorusi co może skutkować następna wojną domową i emigracją, uznać należny, że giełda warszawska znajduje się w naprawdę trudnym okresie.
  znaczący spadek cen benzyny, ropy i gazu skutkował załamaniem się struktury dochodów koncernów paliwowych i dystrybucyjnych spółek giełdowych. pomijam tu celowo spadek dochodu państwa z tytułu vat i akcyzy po obniżeniu cen paliw.

  zauważalna jest także tendencja spadkowa w gospodarce USA.VI kwartał 2014 okazał się słaby. VI kwartał jest okres największych żniw finansowych w roku (40%rocznych wydatków gospodarstw domowych i firm w skali roku).
  na wykresie tygodniowych zmian wartości głównych indeksów na Wall Street widoczna jest mocna tendencja spadkowa na dolarze może pojawiać się bańka spekulacyjna. trudne czasy dla inwestowania gotówki w akcje

  dla pocieszenia informuję, że kierownik z komórki dystrybucyjnej zakładu produkującego samochody osobowe Volkswagen w Polsce poinformował, że chińska firma Syczuan Yema rozpoczęła masową produkcje skopiowanego popularnego SUVa Volkswagen Touareg. pojazd nazywa się T70.Długość samochodu wynosi 4555 mm, szerokość – 1835 mm. Crossover było niezależne zawieszenie przednie i tylne, a także 17-calowe koła.
  Miejski SUV otrzymał silnik benzynowy o pojemności 1,8 litra.Jednostka napędowa współpracuje z pięciobiegową manualną skrzynią biegów.

  1. Zamrożenie rosyjskich aktywów i odcięcie Rosji od SWIFT będzie równoznaczne wypowiedzeniu wojny Rosji. Ambasador amerykański będzie miał wówczas 48 godzin na opuszczenie Moskwy. To jest podniesienie stawki bardzo wysoko, znacznie wyżej niż jest tego warta Ukraina. Istnieje wówczas bardzo wysokie prawdopodobieństwo upadku tej części rosyjskiej elity, która sprzyja Zachodowi i widzi Rosję w świecie zachodnim. Może też wymusić na rosyjskich władzach diametralną zmianę polityki gospodarczej, w tym uczynienie z rubla waluty suwerennej, niezależnej od dolara. Zachód będzie musiał wówczas Rosję bezpośrednio zaatakować. A skutki tego będą trudne, lub jak kto woli łatwe do przewidzenia.

   1. @AM:

    Do tego nie wiadomo jaka byłaby reakcja Chin. Wątpię czy zostawiliby Rosję samej sobie.
    Wiedzą, że Rosja jest im potrzebna jako ewentualny sojusznik przeciwko USA.

    1. nie zostawi.Chiny,Indie,Brazylia,Turcja,Iran i Rosja w tym tygodniu podjęły się bardzo ważnego działania.państwa BRICS żądały od Stanów Zjednoczonych dokończenia reformy MFW która jest faktycznie pozbawi USA z kontroli tej kluczowej instytucji finansowej świata.MFW stało się podstawowym narzędziem polityki neo-kolonialne Zachodu, który umożliwia pełną kontrolę nad życiem politycznym i gospodarczym krajów zniewolonych, proces zaborczego wypompowywania zasobów z podbitych krajów w zamian za „pomoc finansową” po której jest tylko gorzej.w statucie MFW zapisano, że każda decyzja musi być podjęta większością 85% głosów, podczas gdy USA ma „minimalne saldo” w postaci 17,69% głosów co daje USA wyłączne prawo weta dla każdego wniosku z którym się nie zgadza.
     USA i UE żyją w długach i przekazanie ze swoich budżetów znaczącej ilości kapitału do MFW oznaczałoby polityczne samobójstwo. Z drugiej strony uaktalnienie wielkości udziałów w MFW dla krajów BRICS o niskim zadłużeniu i wysokich rezerwach walutowych otworzy ogromne możliwości do korzystnej konwersji przynajmniej część swoich portfeli obligacji amerykańskich i europejskich w „kontyngencie MFW”.
     w 2010r Waszyngton w negocjacjach G20 zgodził się reformy MFW, ale nie udało się tych zmian przeforsować w Kongresie. Obecnie racjonalna część amerykańskiej elity po prostu nie ma dostępu do mechanizmów władzy potrzebnej do doprowadzenia procesu do końca.Sprawujące władze „Jastrzębie” uważają, że USA nie powinny pogodzić się z utratą roli światowego hegemona i nie powinna pójść na ustępstwa w zamian za gwarancje utrzymania statusu mocarstwa regionalnego i „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki. „Jastrzębie” chcą tworzenia konfliktów lokalnych w celu osłabienia geopolitycznej konkurencji ich stabilności gospodarczej i politycznej w nadziei, że stanie się to tak jak w pierwszych dwóch wojen światowych i będą głównymi beneficjentami rzezi w pozostałej części naszej planety.
     sprawa została postanowiona albo MFW zostanie zreformowane tak jak chce BRICS albo powstanie odpowiednik banku światowego z zupełnie innym sposobem prowadzenia polityki finansowej a podstawowym źródłem finansowania w dalszym ciągu będą obligacje USA i UE.
     spotkanie ministrów BRICS w sprawie zmiany systemu zarządzania MFW to jest bardzo ważną informacją dla państw wpędzonych w gigantyczną spiralę długu. odbyło się w tym tygodniu w poniedziałek po czym w Grecji po wyborczych emocjach zapadła rozsądna cisza, zmienia się także propagandowy front USA i Niemiec wobec sponsorowanej przez MFW wojny domowej na Ukrainie.
     świat się zmienia.

     1. w tym tygodniu podjęły się bardzo ważnego działania.państwa BRICS żądały od Stanów Zjednoczonych dokończenia […] —- wypada podać link źródłowy tutaj…

      Na mój gust G20 nieprzerwanie „żąda”tego od 2010. Skutek jest mierny ale sytuacja bardziej zniuansowana IMO niż tu przedstawiona. Przede wszystkim IMF „Quota and Governance Reform” pakiet reform ma sens tylko wtedy jeśli wszyscy się zgodzą, co też uczynili, łącznie z administracją Obamy. Opór kongresu może natomiast wynikać ze względów poza merytorycznych. Po drugie, pakiet reform bez akceptacji kongresu zostanie najpewniej spowolniony przez podział na kroki nie wymagające takiej akceptacji ale nie zaniechany. Po trzecie, USA i Chiny są jak dwóch więźniów w ucieczce, połączonych łańcuchem amerykańskiego długu w posiadaniu Chin. Jeden niewiele może zrobić bez drugiego, a mogą się też wzajemnie wykończyć. Znalezienie rozwiązania – poprzez reformę quotas IMF – jest w zasadzie w interesie obu stron. Interes Chin jest w tym przypadku inny niż reszty BRICs.

      Wreszcie po „ostatnie” – nie możemy zapominać że celem reform jest defacto główny cel amerykańskich neoconów – jeden rząd światowy, z IMF kontrolującym walutę światową. Spór który obserwujemy niekoniecznie więc jest wyborem między wolnością i multilateralizmem a hegemonią dolara, a jest raczej sporem o wpływy w epoce NWO i „rządu światowego”.

     2. plan B cd. feforma MFW jest na obecnym etapie całkowicie pogrzebana
      Rządy Federacyjnej Republiki Brazylii, Rosji, Republika Indii,Chińskiej Republiki Ludowej i Republiki Południowej Afryki zwane kraje BRICS właśnie rozpoczeły procesy ratyfikacji umowy w sprawie utworzenia Asian Infrastructure Investment Bank z siedzibą w szanghaju, która to umowa została opracowana na szczycie BRICS w New Delhi w 2012 a następnie ogłoszone na szczycie BRICS w Durbanie w 2013
      Akcje Początkowe Asian Infrastructure Investment Bank z siedzibą w szanghaju stanowi subskrybowany kapitał akcyjny udzielony od członków założycieli. Każdy członek założyciel początkowo zapisał 100.000 (sto tysięcy) akcji, w sumie dziesięć miliardów dolarów

      Artykuł 1 Cel i funkcje Banku mobilizacja środków na infrastrukturę i zrównoważony rozwój projektów w BRICS i w innych gospodarkach wschodzących, krajach rozwijających się i uzupełniają o dotychczasowe wysiłki wielostronnych i regionalnych instytucji finansowych dla globalnego wzrostu i Rozwoju. Aby zrealizować swój cel, Bank wspiera projekty publiczne lub prywatne, w formie pożyczek, gwarancji, udziału w kapitale i w innych instrumentach finansowych, jak również współpracuje z organizacjami międzynarodowymi i innych instytucji finansowycmi oraz zapewnienia pomoc techniczną dla Projektów wspieranych przez Bank.
      Artykuł 2 Członkostwo, Głosowanie, kapitał i udziały. Członkami założycielami Banku są Federacyjna Republika Brazylii, Rosyjska Federacja, Republika Indii, Chińska Republika Ludowa i Republika Południowej Afryka. Członkostwo jest otwarte dla członków Narodów Zjednoczonych.Bank ma wstępną subskrybowanego kapitału US 50000000000 dolarów i początkowy kapitał USA 100 miliardów dolarów. Początkowy kapitał subskrybowany jest równo rozłożony między członków założycieli. Prawo głosu każdego członka równe jego subskrybowanym udziałom w kapitale akcyjnym Banku
      razem artykulów tej umowy jest 36. treść umowy znajduje się tutaj: https://civilbrics.ru/upload/iblock/2d8/2d83c48897f05f30d51b11ceac04d34e.pdf
      https://www.moneyweb.co.za/moneyweb-international/south-africa-and-china-push-for-fast-ratification-
      https://articles.economictimes.indiatimes.com/2014-12-15/news/57072194_1_brics-countries-new-development-bank-contingent-reserve-arrangement
      https://www.ndtv.com/world-news/china-calls-for-swift-movement-on-brics-development-bank-697440&usg=ALkJrhjk2l4Sm9wPP0hu2iOtjiYMWo4z7w
      https://itar-tass.com/en/russia/775322
      https://indian.ruvr.ru/news/2015_01_28/Brazil-BRICS-Bank-agreement/
      https://balita.ph/2015/01/29/brazil-hopes-brics-members-to-ratify-bank-agreement-soon/
      https://fpc.org.uk/articles/661
      https://www.thehindu.com/business/Economy/brics-expediting-efforts-to-set-up-ndb-at-the-earliest-india/article6694538.ece

      wywołanie wojny domowej na ukrainie z tysiącami ofiar i milionami emigrantów, zmuszanie eurosojuza do wyniszczającej wojny gospodarczej na sankcje z rosja a wszystko do miało na celu niedpuszczenie do powstania banku. jeżeli ten projekt rozpocznie działalność wtedy faktycznie zakończy sie 2 wojna światowa z bandycka finansową i wojskową okupacją europy

     3. Ta, proponuje wszystkim ulokowanie 20% kapitału w Rosji. 20 kapitału w RPA, 20% kapitału w Brazylii, 20% kapitału w Republice Indii i 20% kapitału w Chińskiej Republice Ludowej. To są naprawdę zajebiste kraje na inwestycje swoich ciężko pożyczonych pieniędzy))). Chyba jednak rozsądniej było by rozdać ten szmal swoim krajanom niż zasilić konta lokalnych watażków w każdym z tych krajów.

     4. Rozmawiałem sobie ze 2 lata temu ze światłym arabem. Kurtuazyjnie chwaliłem Islam, że trzymają się zasad i że to jest kluczem do ogólnie rzecz biorąc sukcesu. Coś w rodzaju ostatni będą pierwszymi. Ów światły arab odpowiedział mi na to, słuchaj chłopie nasze dzieci wcale nie chodzą do meczetów i opętani są kulturą zachodu ale jest taka nacja na świecie, która w nic nie wierzy i dzięki temu delikatnie mówiąc zajebie resztę świata. Mówienie czy pisanie, że chinole zrobią cokolwiek dla Rosji to jest szczyt braku zrozumienia sytuacji albo bycie agentem Stiopą (odpowiednik naszego agenta Tomka). Chinole graniczące z nieprzebranymi rosyjskimi złożami surowców wszelakich są dla Rosji zagrożeniem śmiertelnym i zostaną w perfidny sposób popchnięte żeby je sobie wziąć.

     5. Ameryka to swatka Rosji i Chin.

      Nie rozumiem skąd założenie, że grabić można tylko bezpośrednich sąsiadów. Ameryka Południowa + Afryka to znacznie więcej niż Syberia. Żeby dobrać się do Syberii, Chińczycy muszą się bezpośrednio zetrzeć z Rosją i to raczej militarnie, bo na korupcję/infiltrację/rewolucję raczej nie mogą liczyć. Żeby się dobrać do Ameryki Poludniowej i Afryki, trzeba stopniowo wygryzać stamtąd Zachód – co może okazać się bezpieczniejsze dla Chin (wojny proxy, wywiadów, zamiast wojny jądrowej). Poza tym Chińczycy wiedzą, że Zachód mając miażdzącą przewagę (cały świat kontra Chiny+Syberia)nie pójdzie z nimi na żadne kompromisy. Lepiej jest zatem opierać się mu w sojuszu ze słabszą (ale mocarstwową) Rosją. Co też właśnie następuje…USA dociskają Chińczyków poprzez Japonię, Tajwan, Koreę…. zrobili próbę majdanu w Hong Kongu…Zastanawiam się czy to objaw zidiocenia amerykańskich elit czy inzynieria geopolityczna przerastająca moje zdolności pojmowania.

     6. Nie rozumiem skąd założenie, że grabić można tylko bezpośrednich sąsiadów.

      Ale nikt nie napisał, że tylko sąsiadów. Natomiast grabienie sąsiada jest zawsze naturalną pokusą.
      Chinole budują swoje miasta na terenie Rosji (bez przerywania jej snu) już od jakiegoś czasu. Jakoś nie wyobrażam sobie chińskich miast w Afryce czy Ameryce Płd.

     7. @fanjkm

      Była taka obawa w Rosji w latach 90, ale okazała się znacznie przesadzona. Prędzej Rosja zasymiluje Chińczyków niż Europa Arabów i Murzynów. Nie mówiąc już o efektach łączenia. Ruso-chińczycy rokują lepiej i to raczej oni w przyszłych wiekach będą dominować europejskich negroidów…Martw się lepiej o „miasta” w Europie.

      Poza tym to ciekawe co to za miasta? Raczej od strony chińskiej dużo się buduje. Pamiętajmy też o klimacie. Syberia jest słabo zaludniona, ale Kanada też. Nie bez powodu. Rosja jest tylko pozornie wielka. Trzeba brać poprawkę na wieczną zmarzlinę choćby.

      Dodam jeszcze, że typowa „kolonizacja” nie oznacza koniecznie wysyłania kolonistów. Czy USA, Francja, Wielka Brytania….zakładają teraz miasta w Afryce? Bezpośrednich sąsiadów łoiło się w epoce brązu :). Natomiast 300 lat temu większość potęg europejskich wolała rywalizować o kolonie niż bić się w Europie. Mocniejszym wyjątkiem był Napoleon, ale on grał o wysoka stawkę.

 29. … w pkt. siedzenie w USD, z daleka od PLN, zamienił bym PLN na EUR. Złotówka wbrew pozorom przy dodatnich stopach może być interesującą walutą. Jedno co PLN może zatopić jest mocny Frank, ale, ale jeśli złotówka pójdzie drogą Duńskiej Korony, to uratujemy wszyscy doopę.

 30. „… dla amatorów złota fizycznego: powstrzymanie się od zwiększania pozycji do czasu gdy jego niezależni promotorzy, dealerzy i traderzy nie zaczną reklamować czegoś innego. Jak półtusz wieprzowych, soku pomarańczowego czy innej spekuły w kontraktach terminowych na przykład… Wtedy koniec bessy w złocie może być już blisko… ;-)”

  O ile dobrze zrozumiałem to czeka nas w bliskiej przyszłości korekta na złocie, co jest związane odpływem kapitału do „bezpiecznej przystani” DM, co oznacza pompowanie S&P500, a kiedy i ten czynnik ulegnie wypaleniu… Hmmm… Rollercoaster na Au.

  Dodać jeszcze Jankesów w jankeskich tankach na naszej ziemi a po drugiej stronie, wkurzonych do czerwoności Rosjan. Brakuje tylko „Ferdynanda” i mamy rozpierduchę na trzy fajerki, która pogrąży złotego niczym rubla.
  Ja złudzeń nie mam bo „oni” czyli „zachód”, już raz nas poświęcili i zrobią to bez wahania ponownie.

  Tak wyobrażam sobie 2015i 2016 rok.

 31. Generał USD.
  Jeżeli RPP będzie się dalej ociągać z dalszymi obniżkami stóp procentowych, to czeka nas w krótkim terminie aprecjacja złotego w stosunku do głównych walut. Pod koniec stycznia br. zaczął napływać już kapitał spekulacyjny do Polski, mającej wysokie 2% stopy procentowe,uciekając z krajów , gdzie dominuję zerowe, lub poniżej zera stopy procentowe. Kapitał spekulacyjny płynie tam, gdzie jest okazja do zarobków.
  Na parze USD/PLN trwa od kilku sesji korekta trendu wzrostowego. Sądzę, że od decyzji RPP będzie zależało, jak mocna będzie ta korekta. Może ona potrwać nawet kilka miesięcy, a złoty umocnić się może nawet od kilku do 10% do USD. Po korekcie spodziewany powrót do trendu wzrostowego tej pary. Po decyzjach RPP, gracze ustawią się już pod decyzję FED o podwyżkach stóp w Stanach. Chyba, że rozszerzy się wojna za naszą wschodnią granicą i skończy się szybko dopiero rozpoczęta korekta w trendzie wzrostowym pary USD/PLN . Wzrost pary USD/PLN powoduje zwyżki wyceny złota w Polsce, bo złoto kupowane jest u nas za złotówki. Co do GPW mam podobne zdanie. Czerwonym Krawatom, od lat od lat polującym na kasą Kowalskiego ( setki miliardów oszczędności w bankach i w skarpecie)
  może się tym razem nie udać założenie pętli na jego szyi, tak jak banki założyły „frankowcom”. Dlatego Czerwone KRawaty modlą się oni codziennie o hossę na GPW.
  Kowalski chadza z trendem, więc może tym razem wybrać „zielone” niż akcje na GPW. Na zwyżki na GPW czekają OFE,
  chcąc sprzedać akcje Kowalskiemu po jak najwyższych cenach, by wejść na rynki zagraniczne DM. Poza tym OFE będą sprzedawać akcje naszego kasyna, których w swych portfelach musiały mieć na koniec 2014r min. 75%, a na koniec
  muszą mieć już „tylko” MIN. 55% w swych portfelach. W 2015r wpływy ze składek do OFE będą dużo mniejsze niż wypływy kasy do ZUS z tytułu suwaka. Moim zdaniem nasza RPP powinna reagować szybko, a nie tylko w wyznaczonych terminach raz na miesiąc. Bojąc się o aprecjację korony, duński bank centralny obniżał kilka razy stopy procentowe w bardzo krótkim terminie, aby spekulanci nie rzucili się na ich walutę jak m. innymi Rosjanie na CHF. „Czarne łabędzie” szykują się do lotu;-))

  1. czeka nas w krótkim terminie aprecjacja złotego — można temu łatwo zaradzić, wchodząc głębiej w rozróbę ukraińską… 😉

   1. To już rozumiem dlaczego tyle się mówi (dobrze,że tylko mówi) o wysłaniu polskich wojsk na Ukrainę 😉

    1. obecnie Polska jest ważnym punktem tranzytowym europejskich najemników dla banderowskiej armii NATO.
     Na Ukrainę najemników wysyła polska firma Salvor która, pojawiła się na miejsce rozwiązanej spółki wojskowej ASBS Otago Pana Sienkiewicza byłego ministra. na terenie b. Ukrainy tego śmiecia jest obecnie do 8tys. Tylko Polska dała na wypłaty dla najemników w styczniu 100 mln euro oczywiście GadzinóWka skrupulatnie wyliczała koszty polskiego górnictwa, lekarzy teraz rolnictwa.
     Unia Eyropejasta USrael, fundusz walutowy nie chcą więcej Banderowskiej Rzeszy dawać kasy na najemników.w zeszłym roku 1/3 darowanej kasy na wojnę 450 mln euro rozkradziono. połowę darowanego przez państwa NATO umundurowania, wyposażenia, porcji żywnościowych także rozkradziono.
     Narodził się pomysł na wysłanie wojska. kolaborantów ci u nas dostatek. na polskich skórach nie jeden obłowi się.
     przedłużanie agonii banderowskiej junty poprzez dozbrojenie jej ma także na celu przydłużenie wojny w nieskończoność by niszczyć gospodarkę Rosji, sztucznie pompować dolara bo gospodarka USraela umiera.Największe przedsiębiorstwa naftowe i gazowe oraz brytyjska BP BG Grupa zmniejsza koszty kapitału i liczbę pracowników na łączną kwotę 21 000 000 000 dolarów. skutek spadających cen ropy naftowej.Chevron American Petroleum Corporation ogłosił cięcia o 23% zatrudnionych w Pensylwanii.w czwartym kwartale 2014 roku zyski spadły o 30% ze względu na spadek cen ropy o kwotę 3 470 000 000 dolarów. skutek spadających cen ropy naftowej.brytyjsko-holenderska firma Royal Dutch Shell poinformowała, o cięciach w inwestycje na kwotę 15 000 000 000 dolarów w ciągu najbliższych trzech lat.W Stanach Zjednoczonych w niedzielę rozpoczął się największy od 1980 roku strajk robotników naftowych. bierze w nim udział 3800 pracowników dziewięciu głównych rafinerii USA.Podstawowym żądaniem jest zwiększenie wynagrodzeń strajkujących. Decyzja o rozpoczęciu strajku przyjął Związek Zawodowy Przemysłu Hutniczego Ameryce, który reprezentuje interesy pracowników ponad 230 amerykańskich rafinerii, rurociągów i zakładów chemicznych. związek odrzucił warunki proponowane przez Royal Dutch Shell, która reprezentuje interesy Exxon Mobil i Chevron.rafinerie, które rozpoczęły strajk, znajdują się w stanach Kalifornia, Teksas, Kentucky i Waszyngtonie i są własnością firmy Lyondell Basell, Marathon Oil, Shell i Tesoro. Na ogół, stanowią one 10% procesu rafinacji USA. Niektóre przedsiębiorstwa zmniejszyły poziom produkcji.jeśli nowa umowa nie zostanie zawarta w ciągu 2 tygodni, do strajku przyłączą się pracownicy 63 rafinerii, których interesy reprezentuje związek. łącznie stanowią one 64% rafinacji ropy naftowej w USA.

     Jak podał GUS straty polski z tytułu nałożonych sankcji na Rosję wyniosły 500 min euro.

     dzisiaj jest rocznica likwidacji kotła stalingradzkiego. CHWAŁA BOHATEROM WIECZNY SPOCZYNEK TYSIĄCOM POMORDOWANYCH CYWILÓW
     banderowska armia NATO pod Debalcewem ma swoj STALINGAD.

     1. Duża zmienność na rynku ropy daje do myślenia że USA i spółce kończy się czas i zasoby w naftowej walce z Rosją. Dlatego od kilku dni słyszymy już w mainstremowych mediach o oficjalnym wysyłaniu broni na Ukrainę co będzie otwartą wojną proxy. Teraz jeszcze tylko czekamy na odcięcie SWIFTU dla Rosji (ciekawe czy zdążą do maja kiedy to mają otworzyć swoje centum rozrachunkowe w Rosji) i…. mamy „casus belli”.

     2. Rosjanie udają zaniepokojenie wyłączeniem SWIFT. oni czekają na ten ruch i w pełni wykorzystają go jak to zrobili z narzuconą im manipulacją ceną ropy i gazu.
      System SWIFT to po prostu bardzo wygodny system informacji dostawy międzybankowym. W tym i obliczenia pomiędzy nimi. Nie więcej i nie mniej.
      Gospodarka może się bez niego obejść. Najlepszym tego przykładem jest Iran, które od wielu lat jest od systemu odłączony. I nic się nie stało dobrze czuje.
      Jeśli Rosja zostanie odłączona od systemu, to spowoduje, że transakcje płatności transgranicznych nie będą już przechodzić przez ten system. W tym przypadku będzie to miało pewne interesujące konsekwencje.
      1. Rosja ma swoje banki i te w rozliczeniach posługują się swoim systemem bankowym. są także w Rosji klony banków zachodnich i te posługują się SWIFT w komunikacji z bankami matkami. tu szykują się spektakularne upadki. Rosja oczyści swój system bankowy z nieuczciwej konkurencji. Na ten numer nas nie stać co widać było jak tzw. politycy na klęczkach rozmawiali w sprawie kredytów we frankach
      2.Po wydarzeniach z 11.09.01 amerykańskie służby wywiadowcze mają porozumienia ujawniające wszystkich rozliczenia między bankami. Np. rosyjska firma „Kowalski i Spółka” wysyła $ 100 do amerykańskiej firmy Smith & Son «» NSA i CIA wiedzą o tej transakcji zanim wpłyną pieniądze do firmy Smith & Son. Jeśli rosyjskie banki zostaną z systemu wyłączone, wiedza NSA będzie nieco ograniczona.
      W świecie jest wiele firm, które niechętnie dzielą się informacjami z amerykańskim NSA. Dla nich rosyjski SWIFT byłby dobrym prezentem. Jestem pewien, że wiele banków europejskich i azjatyckich chętnie zastosuje rosyjskim odpowiedniki SWIFT po prostu mniej przejrzyste transakcje do Amerykanów.
      Nadmieniam, że tzw. polskie władze pracują nad stworzeniem centralnego rejestru kont wszystkich osób fizycznych i prawnych. Celem końcowym gdy pominąć bełkot ideologiczny jest jak zwykle zinstytucjonalizowany rabunek posiadacza konta. Zanim odwołasz się do sądów od zajęcia pieniądza czy lokaty minie wiele lat a po pieniądzach nie zostanie wspomnienie.
      3. Dzisiaj jest podłączonych do SWIFT setka rosyjskich banków. Wynikiem jest to, że nie zawsze jest państwo jest w stanie zobaczyć, kto i gdzie pieniądze przekazuje za granicę. Wyłączenie SWIFT radykalnie zmieni sytuację. Teraz wszystkie transakcje transgraniczne będą przechodzić przez kilka banków, tworząc zupełnie różne opcje sterowania. Będzie znacznie trudniej nielegalnie wypłacić pieniądze z kraju. stracą na tym fundacje amerykańskie sponsorujące dewiacje seksualne i terroryzm w Rosji
      4. Dziś wiele z płatności międzybankowych w różnych walutach są rozliczane w dolarze lub euro, a nie dlatego, że jest to konieczne, ale dlatego, że jest bardzo wygodne. To SWIFT i transakcje dokonywane za jego wygodą sprawią, że banki, powiedzmy w Indiach rupię przeliczają na złotego przez euro lub dolara. złamanie monopolu SWIFT nieuchronnie doprowadzi do powstania wielu bezpośrednich rozliczeń, z pominięciem dolara i euro skutkować będzie przyspieszeniem upadku walut papierowych i wracamy do rozliczeń w parytecie złota.

      Samo zagrożenie odłączenia Rosji od SWIFT mówi, że Zachód wyczerpał możliwości nacisku na Rosję. Do tego stopnia, że jest gotowy do samobójstwa a nie stworzenia prostych i uczciwych rozwiązań.

     3. SWIFT nie jest żadnym systemem rozliczeniowym. To tylko bezpieczna poczta elektryczna umożliwiająca przesyłanie komunikatów z banku do banku. Nic więcej. Banki obsługujące płatności transgraniczne muszą prowadzić sobie wzajemnie rachunki rozliczeniowe.
      Jeśli nadawca chce przesłać 100$ z banku Abec w Abisynii do odbiorcy mającego konto w banku Bebe w Belgii, a bank Abec prowadzi u siebie rachunek banku Bebe, to sprawa jest prosta. Bank Abec obciąża konto nadawcy, przelewa 100$ na konto banku Bebe u siebie i powiadamia pocztą elektryczną SWIFT bank Bebe: „Hej! Przelaliśmy na twoje konto u nas 100 dolców, tu masz dane przelewu”. Bank Bebe może wtedy przelać z własnych środków 100$ odbiorcy u siebie i transakcja jest zakończona.
      Jeśli nadawca chce zaś przesłać pieniądze z banku Abec w Abisynii do odbiorcy w banku Dudu w Danii, a bank Abec nie prowadzi u siebie konta dla banku Dudu, to sprawa się komplikuje. Na szczęście okazuje się, że zarówno bank Bebe w Belgii jaki bank Dudu w Danii prowadzą konta dla banku Cece z Cypru. Bank Abec obciąża więc konto nadawcy, przelewa 100$ na konto banku Bebe u siebie i powiadamia pocztą elektryczną SWIFT bank Bebe: „Hej! Przelaliśmy na twoje konto u nas 100 dolców, ponieważ prowadzisz u siebie konto banku Cece, zasil je kwotą 100$, tu masz dane przelewu”. Bank Abec powiadamia jednocześnie pocztą elektryczną SWIFT bank Cece: „Hej! Bank Bebe dostał dyspozycję aby przelać na twoje konto, które u siebie prowadzi – 100 dolców, ponieważ masz też swoje konto w banku Dudu, jak dostaniesz informację z banku Bebe o zasileniu swojego konta, przelej ze swojego konta w Dudu banku 100$ na rzecz Dudu banku, tu masz dane przelewu”. Bank Abec powiadamia też pocztą elektryczną SWIFT bank Dudu: „Hej! Bank Cece dostał dyspozycję aby przelać ci ze swojego konta, które ma u ciebie – 100 dolców. Jak dostaniesz tę forsę, przelej ją na konto odbiorcy w twoim banku, tu masz dane przelewu”. I tak to działa.
      Nie trzeba więc jakichś filozofii. Wystarczy dobrze zabezpieczona podpisem elektrycznym międzybankowa poczta elektryczna.

     4. Samo zagrożenie odłączenia Rosji od SWIFT mówi, że Zachód wyczerpał możliwości nacisku na Rosję. Do tego stopnia, że jest gotowy do samobójstwa a nie stworzenia prostych i uczciwych rozwiązań.

      Czy mógłbyś je wymienić?

     5. Jak się wpisze w wyszukiwarkę Otago lub Salvor to wyskakują artykuły o 8 polskich najemnikach. Dobrze poinformowane źródła podają, że ich złapano a inne dobrze poinformowane źródła podają, że ich zabito. Niestety nazwisk niet. Zdjęć niet. Sowiecka propaganda nie wiedzieć czemu zresztą wali w Sienkiewicza, który ze 3 dni temu w TVN24 jednoznacznie powiedział, że Ukraina musi pogodzić się z utratą wschodnich terytoriów, innego rozwiązania nie widzi.

     6. Gdyby ten reportaż nosił tytuł: Zblazowane kraje NATO nie są wstanie pomóc militarnie Ukrainie to miałby on jakiś sens. Ale ten reportaż nosi tytuł: NATOwskie szwadrony walczą na Ukrainie dlatego jest on skrajnie kuriozalny i groteskowy.

     7. dziekujemy.twoja czujnośc ocalila nasze umysły i ten bezcenny bog przed wrogimi knowaniami.hau hau

     8. Zatem każdy, kto ma poglądy w sprawie Ukrainy inne niż Ty to rosyjski troll?
      To tak jak z pewnym panem od słoików – jak nie wrzucisz do słoika to znaczy że nie nawidzisz dzieci którym ten pan pomaga.

 32. Czy czytelnicy doczekają się komentarza na temat Grecji? Rozumiem, że Szanowny Autor czeka na rozwój sytuacji? 🙂

  1. Z miłą chęcią! Byłem od lat czytelnikiem bloga prof. Varoufakisa więc mam wrażenie jakby znajomy został min. finansów!… 😉
   Czytelnicy TwoNuggets Newsletter mają jednak pierwszeństwo a są też pilne potrzeby na innych frontach wymagające komentarza… Jak na razie sytuacja w Grecji nikogo czytającego ten blog (od tego wpisu ze stycznie 2010 włącznie) nie powinna zaskakiwać, więc możemy spokojnie dać innym parę dni na ochłonięcie… 😉
   Tak naprawdę to ani Varoufakis ani Tsipras nie chcą wychodzić z EU; chcą jedynie nie płacić… 😉 Mają jednak wystarczająco guts aby wyjść jesli alternatywą jest kontynuacja beznadziejnej gangreny narodu jaką mają obecnie.

 33. Wszystko obecnie zdąża do zniszczenia obecnego systemu monetarnego, że nie wspomnę nawet o geopolitycznym. Niestety będzie to również zniszczenie wielu ludzi ich życia, ponieważ nie są przygotowani, ani nawet nie będą potrafili zrozumieć, dlaczego krach wystąpił tak gwałtownie na całym świecie. Obecne zachwiania ekonomiczne to nawet nie jest preludium do tego co nastąpi. Bezprecedensowa kreacja kredytu, drukowanie pieniędzy i manipulowanie rynków zakończy się mega światową katastrofą. A ludzie po prostu dla świętego spokoju, siódmym zmysłem przeczuwają niebezpieczeństwo ale ignorują obecne objawy tego nadchodzącego strasznego kataklizmu, i zakładają że to rola rządów aby znaleźć rozwiania. Niestety rządy oprócz wojen nie potrafią nic lepszego zaradzić. Nie jest moim zamiarem, aby wywoływać panikę, ale by ostrzec ludzi przed czasem, aby mogli choć trochę ochronić i uratować siebie i swoją rodzinę przed nadchodzącym czasem dewastacji. Największym dobrodziejstwem jakie obecnie mogło by nas spotkać to to aby świat pogrążył się w długoletniej stagnacji. Ale to tylko takie pobożne życzenie, ponieważ mega kryzys jest bardzo niecierpliwy i zaczyna włączać dopalacz. W rzeczywistości okres królowania globalnej „fiat waluty” rozpoczął ostatni etap swojego pochodu, który zapoczątkowany został wraz z utworzeniem Rezerwy Federalnej w 1913 roku (prywatnego banku USA) Pozostawiając górę bezwartościowych długów i derywatów dla mas. Aby to zrozumieć nie potrzeba być mędrcem, tylko logicznie i spokojnie myślącym Homo sapiens, nie będącym pod wpływem aroganckiej propagandy otumanienia ludzkości. Ten okres od 1913 zapisze się w kartach historii, jako ponad sto lat intensywnej korupcji finansowej, o której zwykły człowiek nie miał bladego pojęcia a nawet w swojej naiwności był w stanie bronić tego systemu. „Gdyby ludzie zrozumieliby prywatną ośmiornicę światowej bankowości oraz malwersacyjny system monetarny jaki banksterzy wprowadzili, przed jutrzejszym porankiem wybuchłaby rewolucja światowa” Śmiem otwarcie twierdzić, że te malwersacje, oszukańcze i kryminalne metody tych oszustów skrywających się za kotarami okien wysokich wieżowców, doprowadziły świat do dwóch wojen światowych, a obecnie w prostej linii zmierzamy do największego nieszczęścia. Może stwórca wreszcie nam pomoże ich wstawić tam gdzie ich miejsce, czyli za metalowe pręty. A ludzkość oświecić aby nigdy więcej nie pozwoliła na drukowanie walut bez pokrycia, których banksterzy nie posiadają. Cały problem jest w tym że pożyczkobiorca ma spłacić dług w fizycznym aktywie, które wykreowane zostało z fantazji banksterów. Sama nauka o pieniądzu spośród wszystkich dziedzin ekonomii jest tą, która tworzy wrażenie złożoności nie po to, aby dociekać prawdy, lecz po to, aby jej unikać lub ją ukryć. Zaś sam proces, w którym bank tworzy pieniądze, jest tak prosty i jednocześnie przebiegły, że umysł go po prostu odrzuca jako nie realny: Życie płynie i powstają coraz to nowe wątpliwości jako że nic się nie dzieje bez powodu, Czy obecnie Muzułmanie tak nie lubią zachodu i Us a-manow (tragedia 2001 9/11) że czują się oszukani wykorzystani przez zachód, i są to jakby działania odwetowe. Czy może coś innego. Jedno jest pewne jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.Polacy jak dotychczas kochają USA jak hindusi święte krowy. Ponieważ do tej pory pan z wąsikiem sprowadził na Polską i nie tylko, wojnę a Rosja okradała przez dziesięciolecia. Oraz zawiodła zachodnia Europa, w godzinie potrzeby. Ale nie łudźmy się nasza miłość do USA zawsze będzie bez wzajemności, chyba żeby co nie daj boże odkryli ropę na naszych ziemiach. W ten czas trzeba by było się liczyć ze powstanie u nas sytuacja podobna jaka jest obecnie na bliskim wschodzie. Wprost trudno mi sobie wyobrazić jakim zimnym nocnym potem muszą się zalewać miarę rozważni inwestorzy którzy obecnie mają ulokowane inwestycje w jakich kolwiek walorach papierowych. Na giełdach obecnie panuje strach zmieszany z chytrością i obawą. Ponieważ cały świat ekonomiczny w którym kierunku by nie spojrzeć przypomina jedna wielką minę- pułapkę, czekającą na swe ofiary.
  Nieubłagany wykres miecza Damoklesa https://www.bloomberg.com/quote/BDIY:IND/chart

Comments are closed.