Eksperyment z jumaniem

Nasze libertariańskie dwa grosze wrzucone do dyskusji na temat płacy minimalnej spodobały się szczególnie jumaczom z forum netwars.pl.

[cynik9] – oryginał
Wbrew twierdzeniom socjalistów popyt na siłę roboczą niczym się nie różni od popytu na makaron czy pomidory. Im się wyżej zadekretuje cenę minimalną tym bardziej zanika popyt. Makaronu po 100 zł paczka nie kupi połowa Polaków.  Makaron po 10000 zł paczka kupi tylko Jan Kulczyk. Nie inaczej jest z pracą. Im państwo wyżej ustawi poprzeczkę płacy minimalnej tym więcej odetnie chętnych pracować za mniej.


jumacz {ProTerran} z forum www.netwars.pl:
Trzeba być skończonym idiotą albo socjalistą (co w sumie na jedno wychodzi) aby uważać, że płaca minimalna jest dobra dla pracujących. Mimo wszystko tym z was co są mniej rozgarnięci i wierzą w te bzdury, proponuje przeprowadzić następujący eksperyment myślowy (wiem, że to strasznie brzmi, ale spoko, przejdziemy przez to razem).

[cynik9] – po tym nieco rubasznym wstępie zamieniamy się więc w słuch na czym ten straszny eksperyment będzie polegał…  ;-)jumacz {ProTerran} z forum www.netwars.pl:
Otóż, jeśli dajmy na to nasi umiłowani mężykowie stanu postanowiliby zadekretować cenę za cukier np. 100pln/kg, to chyba niezbyt ciężko sobie wyobrazić, że jednak mniej tego cukru ludzie kupią – innymi słowy zmniejsz się popyt. A idąc dalej jeśli podniesiemy cenny do np. 1000pln/kg to już słodzić sobie będzie li tylko Jan Kulczyk – right? Z pracą jest dokładnie tak samo im wyższa płaca minimalna tym mniejszy popyt na tą pracę.

[cynik9] – Eee, taki zawód. Zamiast czegoś oryginalnego eksperyment najwyraźniej ma polegać na jumaniu pospolitym cudzych tekstów. Wystarczy makaron zamienić na cukier… Oops, zapomnieliśmy tylko zmienić Kulczyka na Krauzego… ;-)

[cynik9] – oryginał
Nie wyjaśniają przy tym nigdy rzeczy najważniejszej. Czemu właściwie ten cud nie zmniejszania się ilości etatów przez nakazaną płacę minimalną ma się wstydliwie kończyć na akurat 1317 zł na miesiąc obecnie w Polsce. Czemu nie na 5000 zł? A czy nie lepiej od razu ustalić płacę minimalną na “godne” 10000 zł miesięcznie? Przecież skoro płaca minimalna na jednym poziomie ma nie niszczyć etatów to trudno twierdzić że będzie je niszczyła na innym…jumacz {ProTerran} z forum www.netwars.pl:

Bo jeśli byłoby inaczej, to czemu właściwie ten cud nie zmniejszania się ilości etatów przez nakazaną płacę minimalną ma się wstydliwie kończyć na akurat 1317pln na miesiąc obecnie w Polsce. Czemu nie na 5000pln? A czy nie lepiej od razu ustalić płacę minimalną na “godne” 10000pln miesięcznie? Przecież skoro płaca minimalna na jednym poziomie ma nie niszczyć etatów to trudno twierdzić że będzie je niszczyła na innym…

[cynik9] – No i po eksperymencie. Prawda jaki jestem macho? I jaki myśliciel do tego… A to że złodziej to już mniejsza o to,  grunt że treść jest słuszna… ;-)

Dziękuję bardzo  {prawdzie} z tego samego forum który uratował jego honor wskazując na ten klasyczny przykład jumania.   Przy okazji  polecamy tego {ProTerrana}  uwadze admina forum…

——————————————————————————-
18.10.2010 21:55 OK, moi Drodzy, fair is fair.   {ProTerran} pisze prywatnie:

Szanowny Cyniku9
Najmocniej przepraszam za zaistniałą sytuację. Zgadzam się z tym iż bezczelne przyklejanie cudzych komentarzy jest karygodne niemniej jednak na swoje usprawiedliwienie mam to iż nie ja jestem autorem tego plagiatu (do mojego konta na tym forum ma dostęp kilka osób). Postaram się aby komentarz w temacie został zamieniony na cytowanie z podaniem źródła do Pańskiego artykułu.

Z poważaniem,
ProTerran

PS  Myślę, że notka na Pańskim blogu po edycji plagiatu z forum netwars może być  spokojnie usunięta z pożytkiem dla jakości Pańskiego bloga.
———————————————————————————-

Postawę doceniamy.  O jakość bloga troszczymy się sami.  Jeżeli komuś pomogliśmy zrozumieć nonsens płacy minimalnej to się cieszymy.  Amunicja jest zbyt cenna aby ją tracić na 'friendly fire’. 

Sprawa jest definitywnie zamknięta.
———————————————————————————-

Nie jest jednak zamknięta szersza sprawa walki z plagiatem która jest walką ciągłą i bez kompromisów.  Jak wynika z reakcji na ten post – będzie to walka długa.  {maczetaokhama} podsyła inny przykład,  znanego bloggera Gonzalo Liry:

From: Gonzalo Lira  Date: 2010/10/19
Subject: CUMBERLAND’S CHAIRMAN DAVID KOTOK IS A PLAGIARIST
To: Gonzalo Lira

Cumberland Advisors’ Chairman and CIO David Kotok ripped off my October 12 post „The Second Leg Down of America’s Downward Spiral”. Not a few words here and there—about fifty paragraphs from my original piece.

Here is his „market commentary, posted October 15.
Here is my piece, posted October 12.  Check it for yourselves.

Imitation is the sincerest form of flattery—but thievery is something else.

Do you really want someone who would stoop to stealing from a trivial, obscure blogger to be handling your money?
Pass this on to anyone who ought to know, or anyone who has business with Cumberland—they should know what kind of a man this Kotok person is.

Gonzalo Lira  https://gonzalolira.blogspot.com/
———————————————————————————-

Blogerzy  zmieniają społeczeństwo. Stają się cennym źródłem niezależnej informacji i ośrodkiem formowania się niezależnej myśli.  Ich misja jest służbą.  Ich prace są wolno dostępne.  Jest jednak fatalnym nieporozumieniem uważać je za niczyje i  je sobie przywłaszczać.

©2010 dwagrosze.com

64 Replies to “Eksperyment z jumaniem”

 1. @Anonim 26 października 2010 21:33:00 CEST
  Dzieki za odpowiedz, ale obawiam sie, ze brniemy w coraz glebsze nieporozumienie, czyniac dalsza dyskusje bezcelowa.

 2. Do "Para-site"…
  Jeszcze jedno – to nie PM powoduje szarą strefę – a ZUS i obowiązkowe odprowadzanie składek w "dużej wysokości"…
  A jeśli sądzisz, iż Polska to "raj", który wprost zachęca do tworzenia miejsc pracy w zakładach ca 5-25 osób zatrudnionych… Cóż, żyjesz w "Matrixie" – albo korporacja, albo 1-bowa działalność. Wyjątki od tej reguły to aberacje – weryfikowane corocznie przez GUS.

 3. Widzę, iż "Para- site" jest odporny…
  Spróbujmy więc…
  Co ma PM do bezrobocia ? Skoro PM tyczy się tylko umów o pracę w rozumieniu k.p. ?
  I w związku z tym ( bardzo ścisłym zresztą związku ) – czy praca w POlsce za 5 zł/h nie jest realizowana ? Chciałbym przypomnieć reportaże z "nie tak dawna" – o np "górnikach z biedaszybów" czy choćby "złomiarzy"… Jakaś refleksja ? Na temat – a nie ideologia… Po 20 latach ideologii Balcerka "prywatny zrobi lepiej" – już dziś widać, jak "robi lepiej"… Wystarczy poczekać do 2014r. – przewidywany koniec tzw. prywatyzacji. A potem…
  Zęby w ścianę.

 4. @Anonimowy (20 października 2010 23:26:00)

  "(…) płaca minimalna powoduje jedynie zmianę części relacji pracownik-pracodawca na inne niż umowa o pracę."

  Dlaczego "jedynie"? A co się dzieje z reszta z całości relacji po odjęciu tej części, dla której następuje zmiana relacji na inne niż umowa o prace, jak nie to, ze ja (tę resztę) diabli biorą?

  Zatem zdanie "PM niszczy miejsca pracy, kropka." (cynik9) jest prawdziwe czy fałszywe? Czarne czy białe? Odpowiedz: ani prawdziwe, ani fałszywe, bo nie niszczy wszystkich miejsc pracy jest bezsensowna.

  PM przyczynia się do powstawania szarej strefy, temu chyba nikt nie zaprzeczy. Ale dla odpowiedzi na pytanie o prawdziwość czy fałsz zdania "PM niszczy miejsca pracy" bez znaczenia jest, czy ktoś uznaje szare strefę za "zło" czy "dobrodziejstwo"; to co Pan(i) widzi jako "konkretne" zagadnienie, cytuje:

  "Zdecyduj się wreszcie czy tzw. szara strefa jest złem powstałym z powodu płacy minimalnej czy też dobrodziejstwem pozwalającym ludziom funkcjonować bez "opieki" państwa? To jest konkretne zagadnienie (…)"

  jest zagadnieniem etycznym, które nijak się ma do postawionego pytania o to, czy PM niszczy miejsca pracy, czyli pytania z dziedziny ekonomii. Poza tym jaki to konkret miałby wyniknąć z tego, ze ktoś przyjmie szara strefę za "dobrodziejstwo"?

 5. @Anonimowy (20 października 2010 23:26:00)

  "(…) płaca minimalna powoduje jedynie zmianę części relacji pracownik-pracodawca na inne niż umowa o pracę."

  Dlaczego "jedynie"? A co sie dzieje z reszta z calosci relacji po odjeciu tej czesci, dla ktorej nastepuje zmiana relacji na inne niz umowa o prace, jak nie to, ze ja (te reszte) diabli biora?

  Zatem zdanie "PM niszczy miejsca pracy, kropka." (cynik9) jest prawdziwe czy falszywe? Czarne czy biale? Odpowiedz: ani prawdziwe, ani falszywe, bo nie niszczy wszystkich miejsc pracy jest bezsensowna.

  PM przyczynia sie do powstawania szarej strefy, temu chyba nikt nie zaprzeczy. Ale dla odpowiedzi na pytanie o prawdziwosc czy falsz zdania "PM niszczy miejsca pracy" bez znaczenia jest, czy ktos uznaje szare strefe za "zlo" czy "dobrodziejstwo"; to co Pan(i) widzi jako "konkretne" zagadnienie, cytuje:

  "Zdecyduj się wreszcie czy tzw. szara strefa jest złem powstałym z powodu płacy minimalnej czy też dobrodziejstwem pozwalającym ludziom funkcjonować bez "opieki" państwa? To jest konkretne zagadnienie (…)"

  jest zagadnieniem etycznym, ktore nijak sie ma do postawionego pytania o to, czy PM niszczy miejsca pracy, czyli pytania z dziedziny ekonomii. Poza tym jaki to konkret mialby wyniknac z tego, ze ktos przyjmie szara strefe za "dobrodziejstwo"?

 6. @Para-Site pisze…

  > Anonimowy kolega, w stylu przywolanego przez
  > siebie Michnika, zdaje sie byl przeczytal (…)

  Panie Parazycie, nieważne co się Panu zdaje, ważne że płaca minimalna powoduje jedynie zmianę części relacji pracownik-pracodawca na inne niż umowa o pracę. A Pańska opinia o szarej strefie nadal pozostaje tajemnicą, czemu się nie dziwię, bo burzy ona (tj. _szara_ strefa) Pańskie czarno-białe wyobrażenie o skutkach płacy minimalnej.

  > A pretensje o "abstrakcyjne rozważania o
  > socjalizmie" zdaja sie wskazywac na to , ze
  > anonimowego kolege od abstrakcyjnych rozwazan
  > rozbolala glowa i wolalby dla ukojenia przejsc w
  > ulubiona przez socjalistow sfere etycznych
  > rozwazan o "zle" i "dobrodziejstwie" zjawisk
  > ekonomicznych.

  Znowu "zdają się"? Porzuć Pan insynuacje, nie martw się Pan cudzym domniemanym bólem głowy, tylko wskaż Pan miejsce gdzie choćby słowem wspomniałem o etyce. W przeciwnym razie wypadnie chyba jednak wejść pod stół i odszczekać powyższe.

 7. @Piotrek

  „Niby w teorii rynek powinien sie wyregulowac (i po jakims czasie sie wyreguluje) ale co ma robic taki Kowalski przez ten czas? Oczywiscie zaraz poleca argumenty o braku mobilnosci, ale na mobilnosc tez potrzeba pewnego poziomu dochodow.”

  Na wolnym rynku Kowalski nie musiałby się za wiele zastanawiać nad tym, co zrobić ze swoim życiem. Informacja o zapotrzebowaniu na prace i jej wycenie rozprzestrzeniałaby się błyskawicznie. W analizie tych informacji wyspecjalizowałyby się firmy, które za stosunkowo małe pieniądze organizowałyby transfer chętnego Kowalskiego na nowe miejsce pracy.

  A w naszej rzeczywistości masz tylko marudzenie, narzekanie, nie-da-się-zrobienie. Paraliż. Bo ch… wie co się dzieje. A to co się wie-co-síe-dzieje, to to, co powie pani w TV. Gott sein dank, ze (jeszcze) istnieje free internet. Przynajmniej sama informacja, prawdziwa czy nie, może się rozprzestrzeniać, w szczególnym przypadku dzięki blogaczom.

 8. "Właśnie mądrzy ludzi Ci tłumaczą w jaki sposób legalnie zatrudnia się pracowników za mniej niż płacę minimalną a Ty w kółko swoje."

  Anonimowy kolega, w stylu przywolanego przez siebie Michnika, zdaje sie byl przeczytal pod zdaniem
  "PM niszczy miejsca pracy"
  cos wiecej; cos na ksztalt:
  "PM niszczy WSZYSTKIE te miejsca pracy, ktore powstalyby W POLSCE, a nie powstana, pomimo obopolnej zgody pomiedzy pracodawca a pracownikiem".

  A pretensje o "abstrakcyjne rozważania o socjalizmie" zdaja sie wskazywac na to , ze anonimowego kolege od abstrakcyjnych rozwazan rozbolala glowa i wolalby dla ukojenia przejsc w ulubiona przez socjalistow sfere etycznych rozwazan o "zle" i "dobrodziejstwie" zjawisk ekonomicznych.

 9. Pokuszę się o podsumowanie, Panie Cyniku…
  MIAŁBY Pan rację, gdyby jedyną legalną formą zatrudnienia w Polsce ( bądź innym "socjalistycznym" kraju ) byłaby umowa o pracę. Ale jak wszyscy ( Pan też ) wiemy – tak nie jest. I z tego powodu NIE MA PAN RACJI.
  Pozdrawiam.

 10. @cynik9

  > PM niszczy miejsca pracy, kropka.

  Właśnie mądrzy ludzi Ci tłumaczą w jaki sposób legalnie zatrudnia się pracowników za mniej niż płacę minimalną a Ty w kółko swoje.
  Zdecyduj się wreszcie czy tzw. szara strefa jest złem powstałym z powodu płacy minimalnej czy też dobrodziejstwem pozwalającym ludziom funkcjonować bez "opieki" państwa?.
  To jest konkretne zagadnienie, natomiast abstrakcyjne rozważania o socjalizmie darujmy sobie, bo się blog stoczy do poziomu gawęd Michnika.

 11. @Piotrek

  > No i ostatecznie – czy ten 1400
  > brutto to rzeczywiscie jest taki
  > rabunek na pracodawcach?

  Pracodawca zaplaci komus 1400 wylacznie w sytuacji, gdy moze na jego pracy zarobic wiecej niz 1400. Jesli pracownik nie wykona pracy, ktora przyniesie dochod powyzej 1400 to pracodawca po prostu go nie zatrudni i potencjalny pracownik pozostanie bezrobotny. Zatem placa minimalna to nie jest wybor miedzy zyciem w upodleniu a zyciem godnym, ale miedzy posiadaniem dochodu ponizej placy minimalnej lub nieposiadaniem legalnego dochodu w ogole.

 12. @OmegaDoom
  "uwielbiam socjalistów mówiących o etyce."

  Mnie to rozbraja. Bo w sumie chcialoby sie przekonac kogos do prawdy. Jesli ktos powie, ze dla niego jest pewna wartoscia zmuszanie pracodawcow do placenia placy minimalnej, i do tego poda jakis karkolomny niby utylitarny argument o trosce o nastepne "pokolenia pracownikow", to koniec dyskusji.
  A przeciez nakladanie na przedsiebiorcow jakiegos moralnego obowiazku troski o pracownika przy jednoczesnym ZMUSZANIU przedsiebiorcow do wypelnienia sie z tego obowiazku poprzez wprowadzenie prawa o placy minimalnej, nie ma nic wspolnego z pielegnowaniem etycznych zachowan. Pojecie moralnego obowiazku w etyce bierze sie z WOLNEJ WOLI. A gdzie jest miejsce na wolna wole w przypadku dekretu o PM?

 13. @HansKlos

  "Różni nas etyka, która, wg mnie MUSI być stosowana w biznesie"

  uwielbiam socjalistów mówiących o etyce.

 14. @Piotrek:
  Wydaje mi sie, ze moja opinia jest wystarczajaco jasna biorac pod uwage przyklad jaki przytoczylem…

  Obawiam się że się tak Panu tylko wydaje… ;-) Nie sądzę aby monopol energetyczny miał wiele wspólnego z PM natomiast nie chciałem pozostawiać bez jasnej deklaracji sprawy zasadniczej. Odpowiedź TAK/NIE nie jest żadnym spłycaniem, jest natomiast odcięciem w tym miejscu drogi ucieczki w rzekomo niejasny efekt PM, lub w ogóle w jego niedostrzeganie. Na szczęście wątpliwości w tej mierze rozwiewa Pana ostatni post i cieszę się że się tu w pełni zgadzamy – PM niszczy miejsca pracy, kropka.

  Sugerowanie że autentyczny monopol dostawcy energetycznego jest w jakimś stopniu porównywalny z rzekomym monopolem lokalnej firemki dającej zatrudnienie kilkunastu osobom w małej mieścinie jest chyba żartem. To takie właśnie niewielkie firmy w swojej masie dają gros zatrudnienia na prowincji, nie jakieś wielkie konglomeraty. Prąd musi Pan istotnie kupić od monopolisty. Ale czy rzeczywiście nie widzi Pan różnicy z jakaś lokalną stolarnią czy fryzjerem który monopolizować ma lokalny rynek pracy?

  Jeżeli zatem zgadzamy się że PM niszczy miejsca pracy to argument "czy ten 1400 brutto to rzeczywiście jest taki rabunek na pracodawcach" jest zupełnie bezsensowny. PM rabuje pracę ludziom którzy chcą pracować, nie tyle pracodawców którzy najwyżej mniej z ich zatrudnią. Jakiego rabunku pracy w drodze PM potrzeba aby się w końcu przekonać że nie ma ona sensu? Bo jeżeli 1400 pln przypadkiem ma sens to 2000 pln rabując więcej pracy będzie miało więcej sensu, czyż nie?

 15. @Cynik

  Wydaje mi sie, ze moja opinia jest wystarczajaco jasna biorac pod uwage przyklad jaki przytoczylem (czyli, w odpowiedzi na ankiete – TAK). Pan, zamiast podac kontrargumenty lub przyznac mi racje splycil go do pytania typu TAK/NIE… nie po raz pierwszy z reszta.

 16. Oceniając czy płaca minimalna jest dobrym rozwiązaniem należy spojrzeć, do jakiej klasy społecznej się należy z punktu widzenia inwestora jest ona wskazówką jak wygląda koszt pracy w danym kraju, dla rządu jest instrumentem w kreowaniu rynku pracy i polityki socjalnej, ekonomista będzie próbował udowodnić mechanizm popytu i podaży zwykły człowiek utrzymujący się z takiej pensji zastanowi się, z czego w danym miesiącu zrezygnować, aby przeżyć, cynik będzie rozważał sensowność takiej płacy.

 17. Anominowmy
  "Co byś chciał, żeby tylko przeklejał link do Twojego bloga od forum do forum?"

  Oczywiście. Jest regulamin bloga to nich się do niego stosuje. Jak nie to niech nie czyta.

  Ktoś wkłada trud zęby napisać wpis i klarownie opisać, jak krowie na rowie problem, to jeżeli ktoś to kopiuje to niech sobie zada trud zalinkowania.

 18. https://tinyurl.com/3ypd4ml
  I proszę – a nie mówiłem ?
  Temat tarczy grzecznie powraca, jak było do przewidzenia, jako już nie amerykański ale NATOwski (jakby to była różnica ;) ) system z poszukiwaniem aprobaty Rosji.
  Zwracam uwagę na pragmatyczne rządania rosyjskie…

 19. Cyniku – do zlecenia, o dzieło, samozatrudnienia…
  A contrario – tak jakby dziś nie istniało takie zatrudnienie…
  A przecież istnieje – ba, Polska jest w czołówce takiej formy zatrudnienia w Europie. I jakoś sobie Polacy radzą – a konkretna praca jest wykonywana – argument więc, iż "niektóre prace nie będą wykonywane" jest nietrafiony.
  Powiem więcej – znajdziesz ludzi. którzy za symboliczne zyski zbierać będą złom, makulaturę etc. Ale to już "insza inszość"

 20. Małostkowyś, cyniku9, on propaguje Twoje idee! Co byś chciał, żeby tylko przeklejał link do Twojego bloga od forum do forum?

 21. @Hans
  Aaaa chodzi o przedsiebiorce w sensie etycznym, czyli o kogos, na kim spoczywalaby pewna odpowiedzialnosc za losy innej osoby (w tym przypadku pracownika). Czy zatem nalezaloby rozumiec, ze panstwo powinno wymuszac juz teraz platnosc pewnego zabezpieczenia na przypadek bankructwa od kazdego przedsiebiorcy w wysokosci roznicy pomiedzy placa minimalna a rynkowa? Tzn. Panstwo w sensie etycznym(?)
  A co jesli pracownik zrezygnuje z pracy przed tym, jak pracodawca ewentualnie zbankrutuje? Nie powinien oddac tego zabezpieczenia? Ze wzgledow etycznych?

 22. @maczeta: dobry przykład. Inne przykłady na bezsensowność PM można mnożyć. Jest wiele sytuacji w życiu kiedy samo zastartowanie w biznesie czy nabycie stażu w jakimś fachu jest ważniejsze od centów PM. Nikt oczywiście nie powinien liczyć na PM jako docelową karierę, byłoby to bezsensowne. Ale równie bezsensowny jest państwowy zakaz pracy za mniej niż socjalizm pozwala.

  @anonimo: Dlaczego nie umowa zlecenia?

  Był już taki głos poprzednim razem. Istotnie, rozsądna alternatywa nie tylko przeciw PM ale w ogóle całemu państwowemu majdanowi z ZUSem na czele. Dajemy jednoosobowej firmie/ pracownikowi pieniadz, żadna PM ale dużo więcej, i troszcz się sam o ZUSy, PMy i co tam jeszcze.

Comments are closed.