Jak pobrać gotówkę z (City)banku

Po zimie recesji i kryzysu nastała wreszcie wiosna. Ptaszki śpiewają, słońce dogrzewa. Przebiśniegi się przebiły i patrzą zdziwione gdzie się podział ten śnieg. O kryzysie nikt więcej nie myśli. I słusznie, zeszłoroczny kryzys to przecież jak zeszłoroczny śnieg…

Chyba że myślimy o kryzysie przyszłym… O, to co innego. Na razie jednak wg zapewnień rządów na kryzys się nie zanosi. Nawet Grecy twierdzą że nie ma u nich kryzysu. Tym bardziej że przewidujący inwestorzy są na każdy kryzys przygotowani, trzymając zawsze część swoich funduszy na bieżących rachunkach bankowych. Wszystko to po to oczywiście aby w razie kryzysu móc je natychmiast wyciągnąć i skorzystać z nadarzającej się okazji. Powiedzmy że Grecja jednak bankrutuje i że mamy kryzys grecki. Co robimy? Wyciągamy natychmiast pieniądze z rachunku bankowego a vista i lecimy, dajmy na to,  kupować złoto.

Okazuje się że do przyszłego kryzysu przygotowują się także banki. Główna idea tych przygotowań jest jednak dokładnie odwrotna – przede wszystkim pociągnąć za sznurek i zamrozić wszystkie konta, odprawiając inwestorów z kwitkiem. Z punktu widzenia banków jest to nader logiczne. Papierowy pieniądz składa się jak wiadomo z papieru właściwego oraz z wiary towarzyszącej. W razie kryzysu z banku wypływa zarówno papier jak i wiara w niego. Ta ostatnia jednak w ilościach nieporównywalnie większych od papieru. W efekcie w banku pozostać może sam papier bez żadnej wiary, bez której miałby on wartość, hmm, papieru… Stąd impuls do zamrożenia banku w kryzysie i uniemożliwienia wypływu z niego czegokolwiek jest zrozumiały.

Udowodniono jednak już dawno że uciekająca z papieru wiara może przenikać także przez mury. Plombowanie banku w razie kryzysu w nadziei że wiara się nie ulotni ma zatem umiarkowany sens. Są jednak jeszcze banki do których to niezupełnie dociera. Jednym z nich jest przetrwały z ostatniego kryzysu jedynie właśnie dzięki transfuzji wiary TARPem CityBank.

Bankierzy amerykańskiej centrali CityBanku ostrzegają w 29 stronicowym regulaminie dla klientów detalicznych którzy by lekkomyślnie otwarli tam rachunek bieżący że w razie kryzysu bez pardonu zamrożą wszystkie konta na 7 dni. Do tego efektywnie sprowadza się wymóg 7-dniowego wyprzedzenia z jakim należy bank zawiadomić o zamiarze pobrania własnych pieniążków z własnego konta a vista.  Najwyraźniej przewidują że do tego czasu będzie albo po kryzysie albo po banku.

Już sobie więc wyobrażamy ożywione konwersacje na hotline Citybanku w czasie najbliższego kryzysu:

Klient: Co jest do stu diabłów, dolar spada jak cegła, złoto leci w górę, a tu klawisz akurat się zepsuł…
City: Nie zepsuł się proszę pana tylko został zablokowany. Nie czytał pan regulaminu?
Klient: Pies drapał regulamin, niech pani natychmiast odblokuje ten cholerny klawisz. Nie widzi pani że tracę tysiące? Jeszcze parę dni a zostanę bez grosza.
City: Regulamin wyraźnie mówi że aby dokonać wypłaty musi pan nas zawiadomić z 7-dniowym wyprzedzeniem.
Klient: Co? Od kiedy to muszę wnosić petycję aby wypłacić sobie pieniądze z  własnego konta?
City: Od zeszłego tygodnia proszę pana. Nasz zarząd tak zadecydował z uwagi na kryzys. Przecież objawy które sam pan trafnie wymienił jednoznacznie wskazują na poważny kryzys…
Klient: [wyrażenie niecenzuralne]. Ok, gdzie jest więc ta zakładka z formularzem wypłaty?
City: Z uwagi na kryzys dla dobra klientów wymagamy obecnie własnoręcznie napisanej petycji z podanym przeznaczeniem podejmowanych funduszy. Podpis poświadczy panu najbliższy notariusz.

©2010 dwagrosze.com

17 thoughts on “Jak pobrać gotówkę z (City)banku

  1. @Jozif
    jeśli chodzi o ambergold to ostatnio wybiórcza nagonkę nakręcała że to oszuści , etc . Zbadałem sprawę i to jest genialnie proste i faktycznie gwarantują 10% – a haczyk jest piękny -> mają spread ok. 20% 🙂 inwestując w ich lokaty kupujesz złoto po 93/g a odsprzedajesz po 113/g (kurs na dziś) .

  2. Heh a na stronie ambergold sa napisane takie o to podpunkty:
    1) Umowa gwarantuje oprocentowanie lokaty 10% w skali roku niezależnie od kursu złota.
    2) Bieżąca kontrola Ministerstwa Gospodarki.
    3) Ponieważ w myśl umowy przechowujemy złoto w Twoim imieniu, złoto nie jest naszą własnością, tylko Twoją.
    Ja w sumie wolałbym samemu złoto przetrzymywać, ale pewnie wielu ludzi sie da nabrac.

    Gdzie tu jest haczyk na który warto zwrócić uwage?
    BO to ostrzeżenie ze strony knf też niewiele mówi – nie ma pozwolenia a jednak istnieje i przyjmuje – to można nie mieć pozwolenia i nadal świadczyć takie usługi?

  3. @spekulancik:

    wiesz, kazdy wieszczy armageddon, ale prawda jest taka, ze plynnosc gotowkowa trzeba zachowac.
    Czyli, oszczednosci zamienic na twarde metale i miec pare tysiecy na koncie w CU zeby zachowac plynnosc i placic rachunki co miesiac i miec jako-taka pewnosc, ze Ci tego nie zablokuja.

  4. Panowie,
    W polowie kwietnia konczy mi sie umowa na sejfik. Macie racje, pora wyciagac co sie da. Nie tylko papier zamieni sie w nicosc ale takze skrzyneczki moga skonfiskowac. To Ci sami ludzie co robili rewolucje w Rosji, I i II wojne swiatowa oraz 9/11.
    Oby tylko wojny nie bylo.
    pzdr

  5. @futrzak
    Konto w SKOK-u będzie jak znalazł. Tylko co to da? Papier to papier.

  6. Citi juz jakis czas temu wprowadzil ową zmiane w regulaminie.
    Nie on zreszta jeden.

    Dlatego co bardziej uswiadomieni obywatele przenosza swoje konta checking and savings do credit unions. I dobrze.

  7. @Nemo
    w końcu jak będziemy mieli samo złoto i srebro to Polska stanie się krajem mlekiem i miodem płynącym

    No może nie od razu mlekiem i miodem, ale NORMALNYM. Takiej Słowacji posiadanie 98% rezerw w złocie nie przeszkadza, Niemcom i Amerykanom też nie, Chińczykom i Ruskimteż nie, to, ze w Polsce te rezerwy w złocie sa tak mizerne jakoś strasznie mnie niepokoi.

    Może to dlatego, że mam tak dobrą pamięć;-)

  8. @Nemo – dzięki za cenny tip i
    OSTRZEŻENIE DLA NAIWNYCH:
    AMBER GOLD POMOŻE CI SIĘ ROZSTAĆ Z KAPITAŁEM SZYBKO I BEZBOLEŚNIE!

    😀 😀 😀

  9. Trochę off topic.
    Ale Ci ludzie uważają, że na złocie są w stanie generować 10% rocznie.

    https://www.lokata.ambergold.com.pl/index.html

    Nie zachęcam – tylko przekazuję do samodzielnego obwąchania co mi gmail pokazał w reklamach :). Ciekawe czy to przypadek czy też działanie ich AdSense.

  10. Hans
    G…o warte, albo chwilowo wiele warte a potem G…o warte w zależności czy będzie tik deflacyjny przed spiralą inflacyjną czy nie.

    Przecież wiesz 😉

  11. @Adam
    A tak a propos naszych rezerw walutowych w NBP, to ile one będą warte, jak ten dolar będzie się tak szybko osuwał, jak w tym cynicznym;-) scenariuszu?

  12. 😀
    no cóż.. rezerwa częściowa. przynajmniej uczciwie napisali to w regulaminie.. coś co każdy wie, kto wie co to fractional reserves.
    pieniędzy nie ma w banku. w banku są kredyty 🙂

  13. Czy to dotyczy gotówki w banknotach czy również przelewów z konta avista na inne banki?

    Bo jeżeli w banknotach to z reguły każdy bank ma takie zapis. trudno się spodziewać, że gdyby chciał wypłacić milion w banknotach to odział banku będzie ten milion miał. stąd to uprzedzenia. Bank musi sobie poprzenosić banknoty z innego odziału względnie je kupić w banku centralnym.

    W Polsce takie limity są średnio o iloe się orientuj od wypaty 20k -30k

Comments are closed.