Kalkulatorek rentierski 2GR

czyli ile mogę wyciągnąć ze swojego kapitału rentierskiego.

 

Kalkulatorek rentierski 2GR inspirowany został niedawną dyskusją na blogu. Kalkulatorek oblicza miesięczną i roczną wypłatę jaką właściciel będzie sobie mógł wypłacić ze złożonego przez siebie kapitału.  Założeniem głównym jest to że odłożony kapitał pracuje przez cały czas.  Inne zasady przyjęte przy liczeniu wypłaty są następujące:
1. Zakładamy że pan(i) dysponujący(a) kapitałem o danej wysokości zaczyna żyć z tego kapitału od dnia dzisiejszego.

2. Wypłaty trwają dożywotnio. Długość trwania życia wyliczana jest formułą „przeciętnej dalszego trwania życia” (dzieki, {Archie}), plus ewentualnie żądane wydłużenie. Z wydłużaniem życia cynik9 doradza ostrożność – i tak każdy będzie żył aż do śmierci!

3. Dana jest realna stopa zwrotu zainwestowanego kapitału – tj ponad inflację – oraz wielkość inflacji. Jeżeli nie rozumiesz co to oznacza zostaw jak jest.

4. Możliwy jest wybór dwóch wariantów wypłat. Stała wartość oznacza że każdego roku wypłacamy sobie taką samą wartość (nominalnie). Stała siła nabywcza oznacza że za roczną wypłatę możemy nabyć ten sam pakiet towarów i usług. Nominalna wartość wypłaty będzie w tym przypadku co roku wyższa.

5. Przyjmujemy że w obu wariantach roczna wypłata jest wypłacana w 12-stu równych miesięcznych ratach.

6. Na zadany rok porządkowy wypłaty kalkulator wylicza nam:

– rok kalendarzowy
– wysokość wypłaty rocznej oraz miesięcznej
– saldo rachunku

Istnieje możliwość wyświetlenia pełnej listy tych danych na wszystkie lata.

 

z danych bardziej specjalistycznych:

7. Kapitalizacja odsetek: miesięczna

8. Współczynnik kapitalizacji miesięcznej: (RealInterestRate+InflationRate)/12

9. Oszczędności są uszczuplane o wysokość emerytury co miesiąc

10.W przypadku obliczania emerytury o stałej sile nabywczej, waloryzacja następuje co rok o wysokość InflationRate 

Na jaką emeryturę starczy mi odłożonego kapitału?

 

Serdecznie dziękuję Drogiemu Czytelnikowi {galaktyczak}owi za pierwszorzędną robotę inżynierską w zaprogramowaniu tego kalkulatorka i udostępnieniu go czytelnikom. cynik9

 

19 Replies to “Kalkulatorek rentierski 2GR”

 1. @anonimo:
  Mam taki hipotetyczny problem. Moj tata prosil mnie o rade zwiazana z inwestycja oszczednosci. Tata oszczedzal i inwestowal dlugie lata az odlozyl okolo 500 000 zlotych…….

  Po pierwsze, z anonimowymi staramy się nie dyskutować na tym forum -> patrz #2 regulaminu

  Po drugie, na publicznym blogu 2GR nie udzielamy porad inwestycyjnych co stopka pod blogiem wyjaśnia dostatecznie jasno.

  Po trzecie, najgłupszą metodą rozstania się z X zł jaką znam jest zapraszanie wolnych sugestii na publicznym medium pytaniem typu "mam X zł, co z tym zrobić"… 😉 Wartość takich porad jest równa zapłaconej cenie, o ile nie gorzej.

 2. @anonimo: Szkoda, że nie można wypełnić pola z wypłatą, a pola z kapitałem zostawić pustego – i dowiedzieć się jakie fundusze są potrzebne do otrzymywania założonej przez siebie renty.

  To o czym mówisz jest obecną wartością przyszłego strumienia gotówki, do liczenia czego służy inny kalkulatorek – PVA.

 3. Bardzo ciekawa rzecz, ten kalkulator. Szkoda, że nie można wypełnić pola z wypłatą, a pola z kapitałem zostawić pustego – i dowiedzieć się jakie fundusze są potrzebne do otrzymywania założonej przez siebie renty.

 4. @Anonimowy
  Emeryt, któremu skończyła się kasa jest państwu niepotrzebny.

 5. > Kto wie, może przemiany społeczne pójdą w takim kierunku, że ludzie sami będą ustalać ostateczną datę swej śmierci.

  Nie Marcinie, do tego nigdy nie dojdzie żeby to obywatel sam o tym decydował. Państwo – to tak, i do tego w Europie Zachodniej prędzej czy później dojdzie, w którymś z państw eutanazyjnej awangardy. Obywatel ma żyć i płacić możliwie dużo podatków, a o tym czy jego życie państwu się kalkuluje to tylko państwo będzie decydować, nie łudź się że będzie inaczej. Już teraz przecież po nieudanej próbie samobójczej z urzędu lądujesz na obserwacji psychiatrycznej.

 6. @marcin

  Dziadek mojej znajomej postanowił się po raz ostatni w życiu upić w dniu swoich setnych urodzin. Jak postanowił tak i zrobił… żył dokładnie 100 lat:)

 7. W zasadzie cała zabawa sprowadza się do tego co wpiszemy w rubryce "zamierzam żyć…?" ileś tam lat.
  Kto wie, może przemiany społeczne pójdą w takim kierunku, że ludzie sami będą ustalać ostateczną datę swej śmierci. Może będziemy otrzymywać od dziadka zaproszenie na stypę, która odbędzie się dnia tego to a tego (w wigilię pogrzebu)w tym a tym miejscu. Co ciekawe mogła by to być dla dziadka naprawdę fajna impreza – np. nie musiałaby obawiać się o swoje zdrowie.
  Czy kogoś taka wizja przeraża?

 8. Ale to czyni różnicę czy na emkę przechodzi 34latek czy 70latek. Ten pierwszy może oczekiwać,że umrze w wieku 72,6 wiosen. Ten drugi wgGUS u umrze w wieku 81,7 lat. Nie można wszystkich do jednego wora…

 9. @Archie: DALSZE TRWANIE ŻYCIA = 0,0000354x^3 – 0,0006452x^2 – 0,989744x + 72,46

  My w 2GR aż tak skomplikowanego życia to nie prowadzimy…;-D

  Strach zresztą wprowadzać do kalkulatorka tak skomplikowaną formułę. Można się pomylić i jeszcze wyjdzie ujemna…

 10. @Galaktyczak i @cynik9 :
  Czy wiek z zgonu przyjęliście uwzględniając średnią życia czy dożycia?
  jeśli nie, to służę moim wzorem (dla mężczyzn) x – wiek
  DALSZE TRWANIE ŻYCIA = 0,0000354x^3 – 0,0006452x^2 – 0,989744x + 72,46

 11. Rozumiem sugestie {pf} ale byłbym przeciwny włączaniu tego do tego kalkulatora. Jest to bowiem rzecz na inny kalkulatorek – ile zbiorę robiąc to czy tamto przez X lat.

  O podatku od procentu na własnoręcznie zgromadzonej emeryturze nie pomyślałem – pewnie dlatego że jest to taki nonsens… I nie wiem czy uwzględnienie tego nie zaciemni użyteczności kalkulatorka. Zresztą gdy system emerytalny zacznie się walić państwo odpuści pewnie emerytom belkę (z których połowa i tak pewnie opuści zimny i drogi socjalizm….;-))

  @galaktyczak i pełny rok: Racja, technicznie różnicy nie ma. Może być jednak mała w percepcji – ludzie mają tendencję myśleć latami i odnosić emeryturę do konkretnego roku…

 12. Tak na szybko:

  @pf
  … myślę że to bardziej unaoczni kwestię opłacalności lokat bankowych

  Myślę że głównym celem kalkulatora jest zobrazowanie faktu, że przechodząc na emeryturę uzbierany kapitał nadal cały czas dla nas pracuje. Kalkulator totalnie abstrahuje od tego, jakim instrumentem będziemy pomnażać kapitał.

  @cynik9
  #2 Dla równego rachunku i komunikatywności sugerowałbym że przy zadanym kapitale "na emeryturę" przechodzimy od najbliższego pełnego roku kalendarzowego, a nie od "dziś".

  Kto powiedział że nasz rok "kalendarzowy" musi się zaczynać 1 stycznia ? Załóżmy że przechodzę dziś (tj. 10 lipca 2009) na emeryturę. Tym samym ustalam początek swojego emerytalnego roku właśnie na 10 lipca. Kapitalizacja oraz wypłata następuje 10-tego każdego miesiąca. Wówczas np. 12 lipca 2009 jest 2 dniem pierwszego roku, itd …

  #3 Brakuje mi jednak informacji o końcu procesu oraz o aktualnym stanie konta. …

  Zgadzam się z tym, proponowana przez Pana forma odpowiedzi będzie znacznie bardziej czytelna.

  Wieczorem posiedzę nad tym.

  Pozdrawiam
  G.

  ps. Oczywiście, nie ma problemu z użyciem układu z paska bocznego.

 13. Proponuję nastepujące zmiany:
  1. Określanie czasu pójścia na emeryturę (nie koniecznie dziś)
  2. Realna stopa zwrotu powinna być obliczana. Użytkownik powinien wstawiać (1) nominalną roczną stopę zwrotu, (2) inflację, i (3) stopę podatku od dochodów kapitałowych – myślę że to bardziej unaoczni kwestię opłacalności lokat bankowych

  pozdrawiam:)

 14. @Galaktyczak: jeszcze raz wielkie dzięki.

  Czy do ewentualnej "release 2" mógłby Pan wziąść wersję dokładnie skopiowaną z MARGINESA BLOGU? Dokonałem tam (wyłącznie) pewnych zmian pozycyjnych i chciałbym aby kolejna wersja była, jeśli można, 100% "wklejalna" w to samo miejsce.

 15. #1 (Archie) Dzięki, musimy sprawdzić sam początek liczenia. Jednak dla porządku- nie ma żadnego roku zerowego. Jest pierwszy rok wypłacania emerytury, drugi, trzeci, itd. Kalkulator nie powinien, IMO, w ogóle przyjmować wartości "0" w tym polu.

  #2 Dla równego rachunku i komunikatywności sugerowałbym że przy zadanym kapitale "na emeryturę" przechodzimy od najbliższego pełnego roku kalendarzowego, a nie od "dziś".

  #3 Brakuje mi jednak informacji o końcu procesu oraz o aktualnym stanie konta. Proponowałbym jako stały element w odpowiedzi podawać dane na zadany i na ostatni rok. Czyli uwzgl. punkt 2 coś w tym rodzaju:

  W roku [ 8 ] moja emerytura będzie wynosiła:

  #8 2017 12012zł (1001zł/mies) saldo= 345543zł

  #24 2033 48012zł (4001zł/mies) saldo=0zł

 16. @Archie
  Uwaga jak najbardziej na miejscu. Proszę o więcej. Wszystkie są skrupulatnie zbierane i będą uwzględnione w kolejnych wersjach kalkulatora.

 17. Pierwszy… raz na tym blogu, choć "pd zawsze" z wypiekami czytam @cynika 🙂

  Proszę przemyśleć formułę kalkulatorka bo jest małe "ALE".

  Jak rozumieć wypłatę w 1 roku emerytury? To pierwsza emerytura (w zerowym roku) czy pierwsza w pierwszym roku:-)
  Wpisując normalną realną rentowność np.3% i WYSOKĄ inflację np. 80% dostajemy zawyżoną 1 emeryturę co miałoby uzasadnienie dla późniejszych wypłat ale nie dla pierwszej emki w punkcie zero. Prawda?

  Błąd jest tym bardziej widoczny gdy przyjmiemy warunki:
  – rent. netto 3%
  – rok wypłaty zerowy
  – wypłata o stałej wartości nabywczej.

  zmieniając TYLKO INFLACJĘ zmieniać się będzie emerytura w punkcie zero. Wg mnie bezzasadne. Otwarty na dyskusję z wyrazami uznania za suuuper stronkę.

  Archie

Comments are closed.