Lease rates

i co z nich można wyczytać

[materiał dostępny wcześniej czytelnikom DwaGrosze Newsletter]

Obszarem gdzie panuje spora doza konfuzji wśród inwestorów w metale szlachetne są podawane przez Kitco lease rates. Przyjrzyjmy się dzisiaj bliżej czym dokładnie są lease rates w metalach szlachetnych i co z nich można wydedukować.

W tym celu wspomnijmy na wstępie dwie znane stopy procentowe względem których lease rates są określane. LIBOR (London Interbank Offered Rate) jest dzienną stopą referencyjną opartą na wysokości oprocentowania pożyczek międzybankowych w Londynie (interbank market). Znana jest ona prawdopodobnie wszystkim posiadaczom pożyczek hipotecznych jako że dla wielu z nich LIBOR stanowi popularny punkt odniesienia – LIBOR plus coś tam….

Drugą stopą procentową jest GOFO dla złota i jego odpowiednik SIFO dla srebra. GOFO jest skrótem od Gold Forward Offered Rate i oznacza stopę procentową po której dealerzy LBMA (London Bullion Market Association) gotowi są wypożyczyć złoto. SIFO oznacza podobnie zdefiniowaną wielkość dla srebra. Jest to o tyle miarodajne że Londyn jest największym światowym centrum handlu metalami szlachetnymi w postaci fizycznej.

Lease rates dla złota są teraz definiowane jako różnica:

LIBOR – GOFO = Lease Rate

GOFO i SIFO oraz ich różnica z LIBOR łączą się z tzw. gold carry trade – grą pomiędzy ceną papierowego pieniądza i ceną metalu. Jedna strona takiej transakcji wypożycza złoto generując tym samym przychód. Druga strona pożyczone złoto natychmiast sprzedaje a fundusze lokuje w depozycie na LIBOR. Lease rate jest więc miarą opłacalności takiego krótkoterminowego leasowania (1 do 12 miesięcy), przy założeniu że cena złota nie uległa w międzyczasie zmianie. W rzeczywistości zmianom ulega, co czyni taką transakcję mniej lub bardziej opłacalną.

Na gold carry trade spojrzeć też warto z punktu widzenia banków centralnych. W obecnej sytuacji na przykład starają się one wpompować olbrzymie ilości gotówki do systemu aby go ratować. Mają przy tym jednocześnie znaczne zasoby złota, które są aktywem nie przynoszącym żadnego bieżącego dochodu. Umożliwiając więc leasowanie tego złota po niskiej cenie zaoferować mogą wybranym instytucjom w problemach źródło bardzo taniego finansowania. Wystarczy że instytucja taka zaleasuje to złoto na, powiedzmy 3% rocznie, i natychmiast je sprzeda uzyskując z tego dolary których potrzebuje na gwałt do spłaty innych długów. Przy praktycznie zamrożonym systemie kredytowym obecnie musi to być niezwykle atrakcyjne źródło finansowania. Utrzymuje to przy okazji presję na ceny złota wraz z jednoczesnym windowaniem dolara, a zatem robiąc mniej więcej to czego banki centralne chcą i co je w sumie niewiele kosztuje. Inkasują do tego jeszcze strumień opłat. Ale do czasu. Dopiero gdy cena złota zaczyna wzrastać bonanza leasingu się kończy i zaczyna się panika.

Kitco podaje codzienne grafiki lease rates metali szlachetnych, obejmujące kilka typowych przedziałów czasowych. Na przykład lease rates złota za ostatni rok przedstawione są na grafiku z rys.1.

Rys.1 Lease rates dla złota (źródło: Kitco)

Jak widać z rys.1 lease rates złota były w miarę płaskie przez wiele miesięcy aż do września br. kiedy to na fali paniki na rynkach finansowych podjechały do poziomu najwyższego od czasu turbulencji w 2001. Obecnie mają tendencję spadkową.

Byłoby jednak błędem upatrywać w tej górce “short squeeze”, jak to niektórzy analitycy sugerowali. Sytuację “short squeeze” mamy wtedy gdy inwestorzy ze znaczną pozycją short w walorze w panice zamykają swoje pozycje, co jest równoznaczne z odkupowaniem waloru na rynku i czasami z bardzo gwałtownym wzrostem jego ceny.

Rys.2 LIBOR i GOFO wykreślone osobno

Jest to ewidentne z rys.2 gdzie osobno przedstawione są grafiki LIBOR (czerwony) i GOFO (niebieski). Stopy te długo przebiegały w zasadzie równolegle do siebie aż do rynkowej paniki we wrześniu. Od tego czasu zaczynają się rozjeżdżać, co samo w sobie jest interesujące. Podczas gdy stopa LIBOR przekroczyła 4% GOFO spadła w tym samym czasie do poziomu 1.5%. Wynika z tego że gold carry trade w szczycie paniki giełdowej stał się najbardziej zyskowny od roku. Na tle dramatycznych spadków na rynkach equity w tym samym czasie wygląda to na mały paradoks.

Wyciągnięcie jakichś pożytecznych wniosków na podstawie ruchów GOFO i lease rates nie jest proste i opinie są tutaj podzielone. Wzrastające lease rates generalnie czynią gold carry trade bardziej atrakcyjnym. Teoretycznie z jednej strony powinno to zwiększać popyt na złoto fizyczne do wyleasowania, ale z drugiej sprzedaż tego złota powinna jego cenę obniżać. Rezultatem zwiększonego popytu na złoto do leasowania z kolei powinny być rosnące stawki GOFO, które osłabiają atrakcyjność gold carry trade. Kapitał może być dostępny taniej z innych źródeł co prowadzi do zamykania pozycji carry i w konsekwencji do kontrakcji lease rates.

W sytuacji obecnego kryzysu główną przyczyną niskich stóp GOFO i jednocześnie wysokich lease rates mogą być jednak wspomniane wcześniej wysiłki banków centralnych w kierunku “odmrożenia” systemu i stymulowania akcji kredytowej. Przy bardzo wysokiej rentowności gold carry trade spodziewać się można znacznej ilości złota za-shortowanego. Niska cena złota obecnie może mieć z tym związek. Gdy akcja kredytowa banków zostanie wznowiona, przy niezmiennie wysokim popycie inwestycyjnym prowadzić to może do “short squeeze” i w konsekwencji do ostrego odreagowania.

Dodać tu można że w odróżnieniu od papierowego złota na COMEXie rynek złota fizycznego nie jest w kontekście shortowania regulowany i nikt dokładnie nie wie ile fizycznego złota jest aktualnie za-shortowane czy wyleasowane.

©2008cynik9

72 Replies to “Lease rates”

 1. Też na Kole kupiłem kilka razy srebro (tacki, sztućce itp.), ale nie używam tego jadalni z obawy przed argyrią. :)

 2. @łoś

  Drogi łosiu!

  Z przykrością muszę przyznać, że jestem za leniwy na takie polowania.
  Korząc się wyznaje iż kilka lat temu popełniłem grzech ciężki.
  Mianowicie otrzymałem po dziadkach pewną nieruchomość i w ramach akcji „szuru buru” m. innymi pozbyłem się (jak się okazało po czasie) sporej ilości szczerbatych srebrnych sztućców, popękanej porcelany i innych tego typu skarbów. Czynu tego bardzo żałuję. Obiecuję poprawę. Dziadków więcej nie posiadam. :-(

  „A bazarek na warszawskim Kole polecam dla czystej przyjemnosci podziwiania prawdziwych „tangibles” i rozmowy ze sprzedawcami, z ktorych wiekszosc sprawia wrazenie takich, co to sie znaja na tym, czym handluja.”

  Niestety, nie mam możliwości zakosztowania tych przyjemności (za daleko), za to do Berlina mam na tzw. rzut beretem (PROAURUM) a za przyjemność rozmów z osobami, które się znają i są dodatkowo dowcipne i inteligentne ;-) musi mi wystarczyć m. innymi to forum. (Za co dziękuje Gospodarzowi – mam nadzieje, że mnie za jakiś wygłup nie wyrzuci :-) )

  G.F.

  P.S. Obiło mi się o uszy, że nie powinno się w prezencie dawać ostrych przedmiotów. ;-)

 3. @goldfinger

  Poszedlem dzis za wlasna rada i w poszukiwaniu srebrnych sztuccow udalem sie na warszawski jarmark staroci na Kolo. Wystawcow, mimo kiepskiej pogody, bylo calkiem sporo. Bardzo duzo z piekna stara porcelana oraz bajecznymi antycznymi meblami – debowe, mahoniowe i orzechowe biurka, biblioteczki, sekretarzyki. Meble dalekie od IKEI, ale ceny niestety tez :-( Srebrnych sztucow duzo nie bylo, bo jak mi wyjasnil jeden ze sprzedajacych, cale komplety schodza na pniu i zostaje tylko pojedyncze, zdekompletowane sztuki. Troche bylo jakichs sreber antycznych w cenie 3-4 razy cena spot. Ze dwoch gosci, gdy sie dowiedzili, ze szukam srebra po cenie zlomu oferowalo mi tez PRLowskie srebrne 200 zlotych. Niestety w niebyt duzych ilosciach. W koncu trafilem jednak na to, czego szukalem, a mianowicie kupilem 2.5 kg komplet sztuccow z bita proba 800 w cenie okolo 1.2 razy wiekszej od ceny spot. Zona jest zachwycona i juz sie nie moze doczekac Swiat, zeby sie pochwalic nowa zastawa. Co do sprzedania tego, to mysle, ze latwiej niz granulki. W koncu tu jest znak jakiejs fabryki, wybita proba, a z granulkami co zrobisz? Predzej ktos od Ciebie kupi sztucce chocby na allegro, niz granulki. A bazarek na warszawskim Kole polecam dla czystej przyjemnosci podziwiania prawdziwych „tangibles” i rozmowy ze sprzedawcami, z ktorych wiekszosc sprawia wrazenie takich, co to sie znaja na tym, czym handluja. Poza tym uczucie jak na prawdziwym polowaniu, w przeciwienstwie do wizyty w sklepie typu Proaurum, gdzie czlowiek idzie jak na zwykle swiniobicie ;-)

 4. Może by szanowny cynik9 podzielił się w jednym ze swoich wpisów na blogu wiedzą i opinią na temat sprzedawców surowców. Bo jako zielony nie bardzo chce kupować sztabkę srebra palladu u nieznanego dealera zza granicy.

 5. @Nemo
  Nie rozumiecie działania systemu – bank może pożyczyć tylko to co u niego zdeponowano (+pożyczki międzybankowe, środki z emisji papierów wartościowych), nie jest w stanie stworzyć coś z niczego.
  Otóż, nie tylko to. Może też udzielać kredyt/pożyczkę pod hipotekę i inny majątek.

  Normalnie jest chyba tak, że jeden dostaje towar a drugi pieniądze. A tak to towar zostaje i pojawia się NOWY pieniądz elektroniczny.
  Powiesz, przecież nie trzeba akceptować transakcji bezgotówkowych. Problem w tym, że nie ma żadnej możliwości odróżnienia złotówek wykreowanych od normalnych. Aby to było możliwe to ktoś powinien ci płacić papierem z napisem: „Kowalski zobowiązuje ci to oddać w ciągu roku, albo przejmujesz jego nieruchomość”

  Druga sprawa, to machinacje z obligacjami. Skąd NBP bierze złotówki na spłatę oprocentowania? Skąd bierze złotówki na oprocentowanie rezerw obowiązkowych?

 6. Ja z takim naiwnym pytaniem…

  Znacie wiarygodne zagraniczne czy firmy(strony www) gdzie można zakupić sztaby srebra i palladu ? Oprócz ebay oczywiście.
  Po w Polsce ciężko kupić coś po normalnej cenie a nie sztabka srebra z wizerunkiem jakiegoś zwierzaka za 3tys. ;)
  Portale numizmatyczne w Polsce i ceny produktów jakie oferują raczej nie mają nic wspólnego z inwestowaniem ;)

 7. mirkopolo – gdyby na tych różach faktycznie było 3,6 grama platyny za 147zł(czyli 1300zł za uncję) to kupiłbym parę bukietów, bo cena jest w okolicy połowy ceny spot.

 8. Dla Cynika

  November 20 (Bloomberg) — The Somali pirates, renegade Somalis known for hijacking ships for ransom in the Gulf of Aden, are negotiating a purchase of Citigroup.

  The pirates would buy Citigroup with new debt and their existing cash stockpiles, earned most recently from hijacking numerous ships, including most recently a $200 million Saudi Arabian oil tanker. The Somali pirates are offering up to $0.10 per share for Citigroup, pirate spokesman Sugule Ali said earlier today. The negotiations have entered the final stage, Ali said.

  "You may not like our price, but we are not in the business of paying for things. Be happy we are in the mood to offer the shareholders anything," said Ali.

  The pirates will finance part of the purchase by selling new Pirate Ransom Backed Securities. The PRBS's are backed by the cash flows from future ransom payments from hijackings in the Gulf of Aden. Moody's and S&P have already issued their top investment grade ratings for the PRBS's.

  Head pirate, Ubu Kalid Shandu, said: "We need a bank so that we have a place to keep all of our ransom money. Thankfully, the dislocations in the capital markets has allowed us to purchase Citigroup at an attractive valuation and to take advantage of TARP capital to grow the business even faster."

  Shandu added, "We don't call ourselves pirates. We are coastguards and this will just allow us to guard our coasts better."

  *CITI IN TALKS WITH SOMALI PIRATES FOR POSSIBLE CAPITAL INFUSION

  *WILL REQUIRE ALL CITI EMPLOYEES TO WEAR PATCH OVER ONE EYE

  *SOMALIAN PIRATES APPLY TO BECOME BANK TO ACCESS TARP

  *PAULSON: TARP PIRATE EQUITY IS AN `INVESTMENT,' WILL PAY OFF

  *KASHKARI SAYS `SOMALI PIRATES ARE 'FUNDAMENTALLY SOUND' '

  *Moody's upgrade Somali Pirates to AAA

  *HUD SAYS SOMALI DHOW FORECLOSURE PROGRAM HAD `VERY LOW' PARTICPATION

  *SOMALI PIRATES IN DISCUSSION TO ACQUIRE CITIBANK

  *FED OFFICIALS: AGGRESSIVE EASING WOULD CUT SOMALI PIRATE RISK

  * FED AGREED OCT. 29 TO TAKE `WHATEVER STEPS' NEEDED FOR SOMALI PIRATES

 9. @Nemo
  Pisałem, że złoto funkcjonowało głównie w rozliczeniach międzybankowych. Zwykły człowiek rzeczywiście nie dba o to czy ma w ręku papier czy metal tak długo jak jest w stanie coś za to kupić. W interesie banku natomiast było żądanie jak najszybszego spełnienia zobowiązania innego banku, bo w ten sposób uzyskiwał podstawę do własnego pięniądza dłużnego. Dzięki temu banki musiały się pilnować w wystawianiu not, co nie znaczy, że czasami ten czy ów nie przecholował. Sens tkwi w ogólnej dyscyplinie jaka panowała. Czy to nie ironia? W warunkach rozpasanego wolnego rynku banki musiały się same dyscyplinować, teraz w warunkach „dyscypliny” BC istnieje ogólne rozpasanie ;)
  Nota bene system Bretton Woods działał podobnie, wymuszając wymienialność, ale tylko dla Krajów, co też jako tako utrzymywało dyscyplinę w tej skali(dopóki USA jej odgórnie nie złamały).

 10. @ Nemo

  Oszustwo polega przede wszystkim na tym, ze spada sila nabywcza pieniadza przy kazdym kredycie udzielonym w oparciu o system rezerw. To nie dotyczy tylko stron traksakcji kredytowej, ale wszystkich, ktorzy uzywaja pieniadza, czy tego chca czy nie – nie ma tu zadnej dobrowolnosci. Cale spoleczenstwo kredytuje kredytobiorce, nie bank ani trzymajacy swe oszczednosci w banku. Nawet zakladajac, ze ten kredyt okaze sie korzystny dla gospodarki, to nie zmienia to faktu, ze pochodzi on z kradziezy dokonanej na kazdym, kto posiada pieniadz, niezaleznie czy w banku czy pod poduszka.

 11. @HansKlos:
  Tak było zawsze – już od starożytności. Bierze się to z tego, że ludzie generalnie NIE zamieniają pieniądza dłużnego na gotówkę/złoto mimo że mogą. To jest podejście w skali makro.
  Poza tym tu nie ma oszustwa – z bankiem zawierasz umowę, że możesz w każdej chwili zamienić pieniądz dłużny na gotówkę i banki z reguły się z tej umowy wywiązują. To nie jest umowa przechowania. Ja już tego nie będę powtarzał, bo widzę, że to nie ma sensu.

 12. @nemo
  Jak widać oszustwo zaczeło się w USA już pod koniec XIX wieku, kiedy to banki zaczęły wystawiać czeki bez pokrycia. Później usankcjonowano prawnie to złodziejstwo zakładając FED, który niby miał stabilizować dolara i zapobiegać kryzysom. Co zrobił, to wystarczy porównać wiek XIX i XX.

  Przy okazji mała uwaga. Przy panującej w XIX wieku deflacji było to zdaje się wiek najwiekszych swobód i najwiekszego prosperity.

  Zdaje się, że naszego gospodarza odcieto od prądu testując jego gotowość i przygotowanie na ekstremalne sytuacje i kryzys.

 13. @gyloosh:
  Imo argument błędny:
  Na wolnym rynku bankowym – chociażby USA przez pewien okres w XIX w. – nie było pełnego pokrycia gotówki w złocie. Mimo to wtedy mieli deflację.

 14. @Goldfinger
  Srebrne sztućce czy zastawa? A jakże, jest to doskonały sposób poprawienia sobie prestiżu gdy najbardziej rozchwytywanym pożywieniem w czasach kryzysu będą konserwy rybne i mięsne ;-).

 15. @Ewa @Łoś
  Dzięki!
  Zakradła się pewna dwuznaczność ;-), więc z tą desperacją , to jest tak:
  Hmm. Czuję pewną presję na zakupy kruszców (nie jest to jednak prawdziwa goldbug’owa gorączka).
  Desperację widać po stronie Proaurum, nie widziałem do tej pory tego typu oferty u firmy handlującej kruszcem lokacyjnym. (może mało widziałem?).
  W wypadku zakupów srebra z VAT to posiadanie firmy w takim wypadku to dodatkowy bonus, ewentualnie trzeba przeboleć ten ciężar i kupować z jak najmniejszym (7%), przy spodziewanych wahaniach jest to zaakceptowania.
  Drogi Łosiu w wypadku zakupu pod choinkę sztućców dla mojej połowicy mógłbym się liczyć z próbą wbicia prezentu w … dlatego będzie to coś innego ;-).
  Z drugiej strony wyobrażam sobie wielkie jak spodki oczy pracownika firmy takiej jak Proaurum przy próbie wysypania mu widelców i innych tego typu precjozów na blat. He! He!
  Chociaż … kto wie.

  Pozdrawiam!

  G.F.

 16. @nemo
  Inflacja powstaje przy udzielaniu kredytów na zasadzie rezerw cząstkowych, a to działanie jest możliwe na dłuższą metę tylko i wyłącznie dzięki banku centralnemu. Nazywa się to ekspansą kredytową. Gdyby nie regulacje BC banki udzielające takich pożyczek nie miałyby racji bytu i tak się właśnie działo gdy w USA istniał prawdziwy wolny rynek bankowy. Dlaczego? Ponieważ w rozliczeniach międzybankowych musiało krążyć złoto, więc jeśli bankA wystawił „pięniądz dłużny”, ktoś go zaniósł do bankuB, to bankB natychmiast żądał rozliczenia z bankiemA. Nie ma sensu „obwiniać banków komercyjnych”, że chcą zarobić. Problemem jest monopol wymuszony siłą przez państwo za pomocą BC.

  „Takie dobrowolne transakcje zawsze przynoszą korzyść dla gospodarki.”
  Już pisałem o tej dobrowolności wymuszonej monopolem. Jedyne co one przynoszą to błędne lokowanie zasobów.

 17. @ graf
  e-numizmatyka.pl reklamuje się , że od 20.11.08 sprzedaje platynę .
  Nie sprawdzałem ceny .

 18. Uwaga ogólna i apel do cynika:
  Niech się stanie normalne forum. Tutaj w komentarzach wyjątkowo źle się czyta i odpowiada. to jest dobre kiedy jest kilka-kilkanaście komentarzy, ale przy takiej ilości.
  Np. http://www.myapple.pl – przy każdym newsie jest możliwości komentowania „forumowego”. Zdecydowanie poprawiłoby to jakoś bloga.
  Dlatego proszę o wybaczenie, ale mnie się rozpisywać w obecnej formie nie chce i nie będę odnosił się do wszystkich kwestii tu poruszonych.

  @ Filip, HansKlos:
  Inflacja powstaje w jeden i tylko jeden sposób: dodruk gotówki przez BC – wtedy następuje mechanizm kradzieży który jak mniemam Rothbard dokładne opisał i powtarzać tego nie ma potrzeby. Tylko w takim kontekście można mówić o inflacji.
  Przenoszenie działania BC na bank komercyjne jest nieporozumieniem. Opisałem wyżej mechanizm powstawania pieniądza dłużnego. On powstaje w wyniku DOBROWOLNEJ transakcji między dwoma osobami. Takie dobrowolne transakcje zawsze przynoszą korzyść dla gospodarki.
  Zauważcie że również w gospodarce wolnorynkowej możliwe jest (i tak się z reguły działo przy standardzie złota) istnienie większej ilości pieniądza ogółem niż złota. Chyba że chcecie wprowadzić standard 100% rezerwy – aczkolwiek z wolnym rynkiem nie ma to nic wspólnego.

  @ gyloosh:
  Zgadzam się że instytucja BC jest zła – tu nie ma sensu nawet o tym pisać. Ale nie przenośmy automatycznie tego „zła” na banki komercyjne.

 19. Ewa
  @goldfinger
  Złoto w grnaulkach ma stawkę 19 % VAt , a złoto z monetach, które są dostępne (np takich 3 kilogramowych) 7 % vat, więc jesli nie jesteś przedsiębiorcą , to na starcie jesteś do tyłu o ten vat . Jeśli chciałbys sprzedac srebro, to ten vat będzie Twoją stratą. Cos mi sie obiło na sieci, ze Niemcy chca znieść VAt od nowego roku na monety srebrne, ale tą informację trzeba sprawdzić. Na to wszystko spread ( 50 % kiedy chciałam kupić ) był raczej zniechęcający. Podsumowując ciężki kawałek chleba.

 20. Mam pytanie – gdzie w PL kupić platynę?
  Bo platyna w cenie bliskiej cenie złota to moim zdaniem niezła okazja.

 21. @goldfinger

  A propos bezrybia, to na allegro sprzedaja sporo sztuccow srebrnych. Niektore sa dosc stare i pieknie wykonane, a jak sie przeliczy ilosc srebra w nich zawartego, to wychodzi czesto niedrozej niz 150% ceny spot. Zastanawiam sie wiec, czy nie lepiej zainwestowac w takie sztucce zamiast w granulki. Tym bardziej, ze ida swieta a granulek nie dasz na prezent choinkowy pani domu ;-)

 22. Ustawa o NBP

  Art. 38

  1. W celu kształtowania podaży pieniądza i działalności kredytowej NBP gromadzi rezerwy obowiązkowe banków.

  2. Rezerwę obowiązkową banków stanowi wyrażona w złotych część środków pieniężnych w złotych i walutach obcych zgromadzonych na rachunkach bankowych, środków uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych, z wyjątkiem papierów wartościowych zabezpieczonych hipotecznie o okresie wykupu powyżej pięciu lat oraz listów zastawnych o okresie wykupu powyżej pięciu lat, oraz innych środków przyjętych przez bank podlegających zwrotowi, z wyjątkiem środków przyjętych od innego banku krajowego, a także środków przyjętych od banku zagranicznego na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy lub środków pozyskanych z zagranicy na co najmniej 2 lata oraz środków pozyskanych na podstawie umów o prowadzenie indywidualnych kont emerytalnych w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych.

  UCHWAŁA NR 15/2004 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 13 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad i trybu naliczania oraz utrzymywania przez banki rezerwy obowiązkowej

  § 1. 2. Rezerwa obowiązkowa jest naliczana i utrzymywana w złotych.

  @ HeS
  Jest napisane powyzej, ze rezerwa ma byc w zlotych. Podstawa kreacji co do zasady jest wysokosc rezerwy (w niektorych wypadkach nie ma obowiazku rezerwy). Rezerwa ma byc utrzymywana w zlotych.

  Skoro podstawa kreacji jest stopa rezerwy x wysokosc rezerwy, a rezerwa to zlote, to wyciagam stad wniosek, ze podstawa kreacji jest wlasnie papier. Banki utrzymuja rachunki biezace w NBP. Na tych rachunkach gromadza rezerwe. Ta rezerwa chyba musi miec pokrycie 100% w gotowce, bo inaczej to by nie miało sensu (?).

  @gyloosh
  wydaje mi sie, ze dobrze. Ale warunkiem jest chyba, zeby banki zaczely pozyczac.

  @ Nemo

  „I co z tego że pieniądz elektroniczny nie ma pokrycia w gotówce – jak będzie miał to nastąpią jakieś cudowne zjawiska ?

  Ograniczona zostanie inflacja, bo zwiekszenie ilosci pieniadza
  bedzie mozliwe tylko przez dodruk.

  „Powtarzam: Rothbard miały racje gdyby umowy ROR to były umowy przechowania środków pieniężnych, tylko że tak nie jest.”

  Rothbard wowczas musialby znalezc inne zajecie, bo pewnie nie byloby problemu.

  Jak juz zostalo kilkakrotnie w tej dyskusji podniesione, zrodlo zla zaczelo sie poprzez pomieszanie depozytu i kredytu. ROR to taka hybryda – i ja moge obracac swymi srodkami i bank pozyczajac je. Dwa razy w tym samym czasie nastepuje obrot tymi samymi srodkami. Sprawia to, ze w sensie gospodarczym to nie sa juz te same srodki, ale nowe.

 23. @Nemo
  Ja rozumiem ten mechanizm. Powinienem był napisać, że moim zdaniem jest to zły mechanizm, zamiast próbować udowodnić to na gruncie definicji. Ciągle nie zgadzam się, że mamy do czynienia z dobrowolnością czy wolnym wyborem. Nie w systemie, gdzie zarabiamy i musimy płacić inflacyjnym pieniądzem. Pytanie czy kredyt jest przymusowy… Jak mam funckonować w warunkach monopolu BC, rezygnując z jego usług? Iść do lasu i odziać się w liście? Przymusowe jest używanie jednego pieniądza – to wystarcza.

 24. @wszyscy – nie dogaduję dzisiaj wiele będąc zajęty… tylko kilka małych uwag:
  —————
  @ewa: nie wierze w takie cuda, ze Chiny chca kupic i zeby wszyscy inni mogli troche grosza zarobic obwieszczaja to wszem i wobec
  Oczywista dezinformacja jakiej pełno w złocie, przeznaczona wyłącznie dla określonej konsumpcji. Azjaci, w kontraście do zachodu, preferują podejście nie-wprost, tu dwuznaczność, sugestia tam. Byłoby przecież afrontem dla inteligencji NIE spodziewać się że ktoś NIE będzie skupywał złota po tej cenie mając górę $$, zwłaszcza jak się jest czołowym producentem tego metalu królów. Kto i gdzie ostatnio sprawdzał co dokładnie Chiny mają w NIEoficjalnych rezerwach?
  ————–
  @bm: zloto skoczylo cos 10% a taki Barrick przez to zaraz 30%

  Trafna obserwacja. Wyobraźmy sobie do tego jeszcze przebicie na opcjach Barricka… ;-)

  Nie to abym specjalnie zachęcał w tym kierunku bo nie jest to zabawa dla każdego. Ryzyko jest znaczne. Ale hadko słuchać tutaj potem narzekań jak to w złocie nie można „obrócić kasą” i porównań sztabki do wig20. [bezosobowo] ;-)
  —————–
  @łoś: trafna uwaga wynikająca z wprowadzającego w błąd sformułowania „zamiany na dolary”, które muszę poprawić. Nie chodziło oczywiście o „zamianę” bo nie byłoby żadnej pożyczki, tylko sprzedaż. Pod „zamianą” miałem na myśli zamianę nie przynoszącego dochodu aktywa, jakim jest złoto, w cash flow.

  PRZYJEMNEGO WEEKENDU

 25. @nemo
  Wybacz, ale ogłupianie ludzi, co do tego czym jest pieniądz i sytuacje prawnego zamieszania wokół tego, osiagneło właśnie apogeum. Nie chciałbym wskazywać na ciebie, bo jak widzę dążysz do prawdy;-), ale są całe tabuny ludzi, którzy ABSOLUTNIE NIC nie rozumieją.

  Pieniądz oparty na zaufaniu do banków i (prawie) dowolnie przez nie kreowany może (i powoduje) wygenerowanie inflacji, bo nie istnieją fizyczne możliwości ograniczenia w jego kreowaniu (ograniczenie od góry). Z drugiej strony wartość takiego pieniądza może doprowadzić do głębokiej deflacji, bo nie istnieje mechanizm określajacy minimalną wartośc pieniądza – ograniczenie od dołu (zaufanie spada do zera, elektroniczne zapisy o wykreowanych kwotach są kasowane, fizycznego złota nikt nie unicestwia).

  Skutek gospodarczy takiego pieniądza jest zawsze taki, że zyskuje ten co go kreuje kosztem reszty społeczeństwa. Za wykreowany pieniądz mozliwe są i są dokonywane przejęcia realnych dóbr. Rezultatem są nieuzasadnione hossy i kryzysy niszczące gospodarkę. Gospodarka działa jak narkoman, a kredyt staje się narkotykiem.

  Teraz mała uwaga na temat złota. Monetarne zuzycie złota wynosiło ok 50%, a potem spadło prawie do zera. Skutkiem tego zwiekszyła sie PODAŻ kruszcu, a cena WZROSŁA wielokrotnie tak, że na dzień dzisiejszy 20 dolarów z lat 30 (w złocie) warte jest dzisiaj ok 800$. Tego typu zachowanie PRZECZY marginalistycznym teoriom ekonomicznym (monetaryzm, keynesizm itp.), ale jest zgodne z teorią ekonomiczna reprezentowana przez szkołę austriacką.

 26. @gyloosh, @nemo, @filip

  Różnica miedzy pożyczką a kredytem jest rzeczywiście subtelna i nie ma co dzielić włosa na czworo. Muszę zgodzić się z Nemo, że to kredytobiorcy kreują pieniądz (przy pomocy banku). Dlatego w dawnych, dobrych (staro-żytnych?) czasach banki dzieliły się na depozytowe i kredytowe i nie wolno było mieszać tej działalności. Później pozwolono na łączenie tych biznesów i prawnie usankcjonowano możliwość udzielania kredytów z depozytów co przedtem było nie do pomyślenia i traktowane było jak zwykłe oszustwo.

  Rozróżnianie między pieniądzem dłużnym a gotówką w dzisiejszych czasach to też jałowe rozważania. Obydwie formy pieniądza funkcjonują równolegle i zamiennie i nie wydaje mi się żeby, którakolwiek z nich miała wyraźną przewagę nad drugą. Ktoś powie, że woli gotówkę, inny powie, że nie, bo papierki mogą być fałszywe, a przelew bankowy nie (itp, itd). Te dwie formy pieniądza zleją się w jedną gdy w końcu ktoś zrealizuje pomysł elektronicznej portmonetki i pieniądza elektronicznego, który funkcjonuje bez pośrednictwa banku.

 27. @Filip:”Nowak zanosi te pieniadze”

  Masz rację. Powinienem napisać „deponuje”. Chodziło mi o sam fakt pojawienia się pieniądza w banku niezależnie o sposobu „transferu”.

  „Podstawa kreacji pieniadza elektronicznego jest wlaśnie pieniadz papierowy.”

  To na pewno nie tak. Skąd takie ograniczenie? Bank może udzielać kredytów na podstawie posiadanego pieniadza elektronicznego, akcji lub gwarancji innych banków. Pieniądz papierowy (gotówka) nie ma z tym nic wspólnego. Przykładem USA gdzie pieniądza papierowego jest jak na lekarstwo, a udziela się gigantycznych kredytów. Może chodziło Ci o to, że pra-źródłem wszystkich kredytów jest pieniądz wykreowany przez bank emisyjny, ale to też nie musi być gotówka.

 28. @ gyloosh
  1. Pożyczka i kredyt to pod względem prawnym oczywiście 2 różne umowy. Jednak kiedy pożyczki udziela bank to pod względem ekonomicznym to jest to samo (i w tym kontekście to pisałem). Zarówno bowiem w przypadku pożyczki jak i kredytu dostajesz środki na własność – tylko możesz nimi różnie rozporządzać (kredyt jest na określony cel, pożyczka nie). Więc z punktu widzenia mechanizmu kreacji pieniądza nie ma znaczenia czy bank udziela pożyczki czy kredytu.
  2. Retoryczne pytanie: ktoś kogoś zmusza do wzięcia kredytu ?
  „Depozyt (z definicji) jest oddaniem w przechowanie, i zakłada, że deponowane środki pozostają u depozytariusza”
  Mieszasz instytucje – depozyt z kc to nie to samo co depozyt bankowy (a że się używa tych samych pojęć to już nie moja wina). Możesz się z tym nie zgadzać, ale negować fakty ?
  Przykład:
  Zanosisz banknot 100 zł do banku w zamian dostajesz pieniądz bezgotówkowy. Ty masz zapis na rachunku – bank ma Twój banknot. Czyli nie macie tego samego. Ty dostałeś od banku obietnicę natychmiastowej wypłaty gotówki – bank dostał od Ciebie papierek. To jest normalne wymiana – dla Ciebie większą wartość ma obietnica banku niż banknot, dla banku odwrotnie (to chyba oczywiste).
  I teraz możesz ta obietnicą zapłacić w sklepie. Zauważ: płacisz obietnicą gotówki a nie samą gotówką ! Banknot w tym czasie nie stracił przecież swojego statusu pieniądza. Nikt tu nikogo nie okrada i nie oszukuje. Inni ludzie dobrowolnie godzą się przyjąć pieniądz dłużny a nie gotówkę. Mają bowiem zaufanie do banku i wiedzą że pieniądz dłużny jest równie dobry jak gotówka – ale przecież z tego nie wynika, że pieniądz bezgotówkowy jest gotówką !
  Zauważ, że bank nie zawarł z Tobą umowy przechowania tego banknotu, tylko dał Ci obietnicę że pieniądz dłużny zamienia na gotówkę jeśli tego zażądasz. Bank w „normalnych czasach” z tej umowy się wywiązuje.
  To rynek decyduje o tym, że chce ten pieniądz dłużny przyjmować a nie bank, BC, von Mises, Rothbard, ja czy Ty – tylko rynek.
  @ Filip:
  I co z tego że pieniądz elektroniczny nie ma pokrycia w gotówce – jak będzie miał to nastąpią jakieś cudowne zjawiska ?

  Powtarzam: Rothbard miały racje gdyby umowy ROR to były umowy przechowania środków pieniężnych, tylko że tak nie jest.

Comments are closed.