Zawartość złota w sztabach

czyli za co konkretnie płacimy

Londyn jest jak wiadomo głównym centrum handlu złotem fizycznym na świecie. London Bullion Market Association (LBMA) jest szacowną organizacją ustalający obowiązujący tam standard, przestrzegany potem na całym świecie. Dla sztab złota przepisy LBMA definiują dokładną zawartość złota w zależności od wielkości sztaby, wyrażonej w gramach, uncjach jubilerskich (troy ounce) oraz w dwóch bardziej orientalnych miarach: tola i teal. Dla sztab tzw. „czystego” złota dopuszcza się trzy stopnie czystości (próby), określane w skali tysięcznej przez 995.0, 999.0 i 999.9. Tabelka poniżej precyzuje dokładną zawartość czystego złota w spotykanych w handlu popularnych sztabkach.

Tabela 1


Zawartość czystego kruszcu w sztabce jest ważna ponieważ determinuje ona jej wartość handlową. Aby ją znaleźć wystarczy pomnożyć wagę całkowitą sztabki przez jej próbę (czystość) wyrażoną w skali tysięcznej (millesimal). Na przykład sztabka półkilowa (500 g) o czystości 995 zawiera w sobie dokładnie 500 g x 0.995 = 497.50 grama czystego złota, lub w uncjach 497.50 / 31.10 = 15.995 oz. Dla małych sztabek ewentualne różnice będą oczywiście niewielkie.
Natomiast największymi sztabami złota w handlu są 400 uncjowe wlewki, jak wyżej. To w takich sztabach wielcy tego świata, włączając w to banki centralne i rządy, handlują złotem. Handel jest na ogół czysto elektroniczny – sztaby rzadko opuszczają skarbce. Zmieniają się jedynie dane ich właściciela. Z uwagi na swoją wagę i pewne nierównomierności każda z tych ważących dobrze ponad 12 kilo sztab jest nieco różna od pozostałych. Często ma także niezupełnie standardową czystość.

Zawartość czystego złota w niej określić można na drodze identycznych kalkulacji. Jeżeli na przykład waga sztaby jest 401.205 uncji a jej czystość wynosi 995.7, to zawartość czystego złota w tej sztabie będzie dokładnie: 401.205 oz x 0.9957 = 399.480 uncji.

Co kupimy za jeden taki klocek? Hmm, może ekskluzywny apartament w top-lokacji w Warszawie? 60 hektarów gruntu rolnego? 170 jednouncjowych Platinum Eagles?

Więcej o inwestowaniu w metale szlachetne, łącznie z przeglądem sytuacji rynkowej i indykatorem sentymentu, w naszym DwaGrosze NewsLetter.

©2008cynik9

3 Replies to “Zawartość złota w sztabach”

 1. standard => standardy ;P
  norma => normy

  retoryczne pytanie, retoryczna odpowiedź 🙂

 2. Dziekuję. Żadne błędy się nie ukryją uwadze Czytelników…

  Damned, jak jest „standard” w liczbie mnogiej??

 3. Dodam tylko, ze czesto upraszcza sie zapis proby do oznaczenia typu: 3N5 co oznacza „three Nines point five” = 999.5 .
  Podobnie 3N oznacza probe 999.0 zas 4N to 999.9 – chyba latwo zrozumiec idee? 🙂

  Ach i jeszcze jedno (do Cynika), prosze pisac standard miast „standart”.

Comments are closed.