Indeks GDM

jeszcze jeden indeks złota

Jakiś czas temu mówiliśmy o dwu indeksach złota, HUI i XAU, charakteryzujących zachowanie się sektora kompanii związanych z wydobyciem tego metalu. Generalnie, indeks HUI obejmuje kompanie nie hedgujące produkcji, podczas gdy XAU obejmuje i takie i takie, w tym największego producenta złota obecnie Barrick Gold. Oba indeksy są bazą odpowiadających im kontraktów terminowych (futures), poprzez które inwestować można w cały wachlarz przedsiębiorstw. Inwestowanie poprzez futures jest jednak notorycznie niebezpieczne dla nieprzygotowanego inwestora i generalnie odradzamy to na tym blogu.

Część z niebezpieczeństw związanych z kontraktami terminowymi, w szczególności limit czasowy i potencjal na teoretycznie nieograniczoną stratę, ominąć można inwestując bezpośrednio w akcje wybranej kompanii. Obok normalnego ryzyka towarzyszącemu pozycji w akcjach mamy tu jednak ekspozycję tylko na jednego producenta. Można oczywiście zająć pozycję w kilku, ale w wielu przypadkach bywa to kłopotliwe, zwłaszcza gdy wymagany jest ciągły monitoring inwestycji.

W DwuGroszach podkreślamy generalnie zalety inwestowania sektorowego, które naszym zdaniem pod względem szans na sukces w odniesieniu do branego ryzyka jest dla indywidualnego inwestora bardziej korzystne niż zakład na jedną, często nie do końca zrozumianą indywidualną kompanię.

Optymalnym rozwiązaniem pod tym względem jest inwestowanie poprzez ETF (exchange traded fund). W kolejnym odcinku tej serii zajmiemy się właśnie jednym ETFem reprezentującym szeroki wachlarz kompanii wydobywajacych złoto. Zanim jednak tam dojdziemy, wprowadzić musimy jeszcze jeden indeks złota, na którym ten ETF jest oparty.

Indeksem tym jest GDM – tzw. AMEX gold miners index. GDM jest indeksem ważonym wielkością kapitalizacji tworzących go kompanii. Mówiąc krótko – większe kompanie będą miały większą w nim wagę. W skład GDM wchodzą publicznie notowane kompanie wydobywajace zarówno złoto jak i srebro. Indeks obejmuje zarówno kompanie notowane w USA jak i poza nimi. Podobnie jak dwa pozostałe, jest on również bazą kontraktów terminowych.

Kompanie wchodzące w skład GDM muszą mieć kapitalizację conajmniej $100m i dzienny obrót przekraczający 50000 akcji. Obecnie (15.11.2007) GDM obejmuje 34 kompanie wydobywajace złoto i srebro, wyszczególnione w poniższej tabelce.

GDM AMEX gold miners index on 15.11.2007 % of net assets
Barrick Gold Corp. ABX 14.59%
Goldcorp Inc. GG 9.93%
Newmont Mining Corp. NEM 9.89%
Yamana Gold Inc. AUY 8.45%
Kinross Gold Corp. KGC 5.66%
AngloGold Ashanti Ltd. AU 5.59%
Gold Fields Ltd. GFI 5.13%
Compania de Minas Buenaventura S.A. BVN 5.04%
Agnico-Eagle Mines Ltd. AEM 4.35%
Harmony Gold Mining Co. Ltd. HMY 3.78%
IAMGOLD Corp. IAG 2.81%
Randgold Resources Ltd. GOLD 2.78%
Pan American Silver Corp. PAAS 2.74%
Silver Standard Resources Inc. SSRI 2.64%
Eldorado Gold Corp. EGO 2.06%
Miramar Mining Corp. MNG 1.55%
Hecla Mining Co. HL 1.43%
Coeur d’Alene Mines Corp. CDE 1.23%
Seabridge Gold Inc. SA 1.21%
Apex Silver Mines Ltd. SIL 1.17%
Gammon Lake Resources Inc. GRS 1.00%
Royal Gold Inc. RGLD 0.90%
Northgate Minerals Corp. NXG 0.88%
Golden Star Resources Ltd. GSS 0.83%
Crystallex International Corp. KRY 0.79%
Minefinders Corp. Ltd. MFN 0.64%
Aurizon Mines Ltd. AZK 0.63%
Tanzanian Royalty Exploration Corp. TRE 0.55%
Metallica Resources Inc. MRB 0.52%
Great Basin Gold Ltd GBN 0.37%
Nevsun Resources Ltd. NSU 0.28%
Gold Reserve Inc. GRZ 0.21%
Vista Gold Inc. VGZ 0.20%
Orezone Resources Inc. OZN 0.18%

Jest to dość pełny zestaw dużych i średnich producentów złota i srebra, stanowiący naszym zdaniem reprezentatywny obraz całego sektora w wymiarze światowym. Do indywidualnych kompanii tworzących GDM będziemy jeszcze nieraz powracać , stąd traktujemy tą tabelkę z większą uwagą.

Co więc zdziałał indeks GDM ostatnio, i sektor który reprezentuje? Pokazuje to grafik poniżej.

Indeks GDM kompanii złota i srebra (AMEX) w ciągu ostatniego pół roku. Indeks zastartował w roku 2000 z wartością początkową 500.

Jak widać, po klapsach zainkasowanych w sierpniowej panice mieliśmy niezły rajd, ok 60%! Tyle że szampan tylko dla tych co nie wyskoczyli przez okno z pędzącego (wówczas akurat na dół) pociągu ale wręcz przeciwnie – doładowali akcji wyrzucanych przez bezmyślny inwestoriat. Ten sam scenariusz mieliśmy w złocie, z tym że jak to zwykle bywa z mniejszą dynamiką. Złoto wzrosło w tym samym okresie o połowę mniej (ca 27%), ale i spadło w obecnej korekcie dużo mniej. Jest to obserwacja o charakterze ogólnym – akcje złota są znacznie bardziej wolatylne niż samo złoto. A nie mówimy tu nawet o tzw. gold juniors, czyli o początkujacych kompaniach, często o lata od produkcji! Na szczęście są jeszcze bardziej pewne metody odseparowania inwestora od gotówki niż gold juniors. Na przykład różne CDOs, SIVs, subprime mortgages i inni członkowie tej menażerii, ha, ha, ha.

Okay, wystarczy tych indeksów. Na koń by! W kolejnym odcinku tej serii wprowadzimy GDX – gold miner ETF oparty właśnie na indeksie GDM i przyjrzymy się mu bliżej.

Bardziej specyficzne komentarze dotyczące sytuacji rynkowej i uwagi dotyczące inwestowania w metale szlachetne w naszym DwaGrosze NewsLetter. Dołącz i Ty.

©2007cynik9

4 Replies to “Indeks GDM”

 1. w sumie bardzo intrygujący film dający do myślenia apropos fiat money

 2. Przepraszam za nieumiejętne podanie linka. Wystarczy wejść na google video i wpisać „money masters”, film trwa 3,5h ale jest wart poświęconego czasu.Można też po załadowaniu się okienka dać pauze, przewinąć i obejrzeć ostatnią godzinę.

 3. Myślę przede wszystkim że link jest coś nie tak, bo zarówno z minusem jak i bez nie działa u mnie… 🙁

  Ale sama sprawa jest starą, znaną historią. Jakiś deal banków centralnych, o ile nie regularna sprzedaż, jest przy tym dość prawdopodobny, IMO, choć nie znamy szczegółów. Podejrzewam że mógł mieć miejsce w pocz. lat 70tych, kiedy Nixon przestraszony odpływem złota do m.in Francji zamknął możliwość wymiany papieru na złoto w rozliczeniach międzynarodowych.

  Faktem jest że Amerykanie utrzymują że mają ponad 8000 ton złota ale nigdy nic nie sprzedają zachecając za to innych. Niemcy zaś mają drugie pod względem wielkości rezerwy złota.

  Mimo rozmaitych apeli, m.in. GATA, Amerykanie nie dają zrobić audytu rezerw od lat – ostatni audyt złota datuje się z czasów prezydentury Eisenhowera, o ile mnie pamięć nie myli. Innymi słowy, nikt tych rezerw przez kilkadziesiąt lat nie weryfykował.

 4. Dzień dobry.
  Co pan sądzi o teorii zawartej w tym filmie https://video.google.pl/videoplay?docid=-515319560256183936&q=money+masters&total=1852&start=0&num=10&so=0&ENGINE=search&plindex=0 że amerykanie w czsie gdy ich obywatele nie mogli posiadać ani kupować legalnie złota sprzedali potajemnie swoje rezerwy z fortu knox europejskim bankom i teraz kłamią o wielkości rezerw. Ponoć za Regana wyszło że USA nie mają wogóle złota bo to co pozostało jest własnością FEDu!!!(Jest o tym mowa w ostatniej godzinie filmu). Film z wielu względów polecam szczególnie tym którzy lubią różne spiskowe teorie ta w filmie jest naprawdę warta uwagi.
  pozdr

Comments are closed.