Kolory Złota

do wyboru, do koloru

Dzisiejszy odcinek, lżejszego kalibru, zainteresuje niewątpliwie Panie. Okazuje się że naturalny, żółtawy odcień złota można manipulować w

bardzo szerokich granicach, zmieniając jego kolor od białego (po lewej), poprzez praktycznie wszystkie kolory pośrednie do czarnego (po prawej). Oprócz głębokiej symboliki dla inwestora – od białego koloru wiecznej nadziei  po jego czarną rozpacz, nie ma to oczywiście większego zastosowania praktycznego… ;-)  No, może za wyjątkiem syfonowania gotówki z portfeli Panów.

Kolorowane złoto służy bowiem do wyrobu niezwykle szykownej biżuterii, często znacznie droższej od zwykłej złotej. Z tego powodu nadaje się doskonale na rozmaite drogie prezenty, szczególnie z okazji tzw. „okrągłych rocznic”. Nie należy tego mylić jednak z inwestowaniem w jakiejkolwiek formie czy kształcie.

Nas interesują nie tyle detale biżuteryjne, na których się nie znamy i które pozostawiamy jubilerom, lecz jedynie techniczny wpływ pewnych domieszek na zabarwienie złota. Przedstawia to tabelka poniżej.

Wprawdzie nie przewidujemy aby złoto na przykład niebieskie (po lewej), czy też różowe (po prawej), bądź też w ciapki okazało się inwestycją lepszą niż nasze siermieżne, chłopskie złoto zwykłe, 22 karat plus, to jednak sama wiedza na temat co i jak wpływa na odcień złota może okazać się kiedyś przydatna.

Efekt domieszek na zabarwienie złota

metal domieszkikolor zabarwieniauwagi
nikielbiałydomieszka niklu czasem wywołuje alergię
pallad białydroższy od niklu. dodatek manganu obniża koszt
miedź czerwonyzłota niskokaratowe łatwiej jest zabarwiać domieszkami
srebro zielonyzłota niskokaratowe łatwiej jest zabarwiać domieszkami
cynk osłabia kolorzłota niskokaratowe łatwiej jest zabarwiać domieszkami
miedź+srebro+cynk żółtyzłota niskokaratowe łatwiej jest zabarwiać domieszkami
miedź+nikiel+cynk białyzłota niskokaratowe łatwiej jest zabarwiać domieszkami
aluminium purpurastop zawiera 79% złota, kruchy, łatwo tracący połysk
ind czysty błękitstop zawiera 46% złota. kruchy materiał
gal niebieskawystop zawiera 46% złota. również kruchy
rod lub rutenszaro-czarnyim ciemniejszy odcień tym większa ścieralność
węgiel czarnyna zegarki, efekt chińskiego lakieru. mat lub połysk możliwy
źródło: cynik9, kompilacja z wielu źródeł, m.in z Wikipedii

W szczególności, aby nie dać plamy w towarzystwie, inwestorowi w metale szlachetne wypada wiedzieć co to są tzw. złota białe z którą to nazwą spotkamy się prędzej czy później. Chodzi mianowicie o stopy złota ze srebrem, niklem, palladem lub manganem, w rozmaitych konfiguracjach, w efekcie czego otrzymujemy szykowny, srebrno-biały metal.

Główną rolą białego złota, w prywatnej opinii waszego skryby,  jest szpanowanie.   Po cenie w miarę przystępnej można pokazać się tu i ówdzie z  „platynowym” sygnetem czy bransoletą,  podczas gdy w rzeczywistości z prawdziwą platyną rzeczy te nie muszą mieć wiele wspólnego.

©2007cynik9

 

.